Wlaison Verhoeven, Groote voorraad Chapelleriehoeden. Rouwleveranties binnen 24 uren. ontvangen wij steeds door onze relatiën taet v001 ,iaa™ste buiten ail(i~ sche huizen en door onzen eiiorineii omzet kunnen wij U steeds het nieuwste en goedkoopste leveren. Pensmarkt 30 's-HERTOGENBOSCH -i- Te!ef. 558. maakt aller uitputting aan de weergalooze worsteling een einde dan eerst slaat voor u de beslissende ure. Dan moge aan een helder hoofd en edelen zin de krach tige hand niet ontbreken, die alleen in staat is daaraan invloed te verschaffen en vrijheid en onafhankelijkheid te waar borgen^ In verband hiermede mogen wij wel eens wijzen op de dure noodzakelijkheid ons vaderland sterk te houden. Wekt dit besef een ieder wel, wanneer een der oorlogvoerenden ook maar eenigszins meent dat een meedoen van Nederland den strijd tot zijn voordeel zal doen overslaan, zal hij zich geen oogenblik bedenken om ons in den maalstroom mee te sleuren. Wij denken hier ook aan den naderen d-den wintertijd. Het is niet te voorspellen welke offers van heel het volk gevraagd zullen worden. Het gebrek zal nijpend zijn op allerlei gebied. Gesteld eens, dat er dan overal opstootjes, honger-, steen- kool-, werkeloosheid-oproeren losbreken. Wat zal het gevolg zijn Zal niet één van de twee groepen kunnen zeggen Gij Nederlanders, die niet eens in staat zijt de binnenlandsche orde te bewaren en dus zeker niet uw neutraliteit kunt handhaven wij zullen u maar eens een handje komen helpen. En zullen zij dan niet hun legers zenden op onzen vaderlandschen bodem, om daar verder den onzaiigen strijd uit te vechten Laat ons daarom waken. Laat ons doen wat de hand vindt, om den vreeselijken nood zooveel mogelijk te leni gen. Er moet, om maar iets te noemen, een eind komen aan die helaas nog zoo veel voorkomende vermorsing van het toe gedeelde brood. Wy vernamen van land bouwers, die het brood lieten bakken van eigen tarwe, maar toch broodkaarten aan vroegen om met het regeeringsbrood hun varkens te voeren. Zulke practijken zijn meer dan schandelijk. Wie zoo han delt is een dief. Hij ontsteelt het hoog- nooaige voedsel, waarnaar ieder hunkert, aan den mensch, om het zijn vee voor te werpen. Vergeef ons deze uitwijding, waarde lezer, maar ze moest ons van het hart tot algemeene waarschuwing. Om nog eens op België terug te komen. Dé Engelschen voorspellen dat de Duit- schers België ontruimen zullen. Met de vrijgekomen troepen zullen zij dan Rusland verpletteren en tot een afzonderlijken vrede dwingen. Wij gelooven dat nog zoo grif niet. Er is Duitschland alles aan gelegen de steunpunten voor de duikbooten aan de Belgische kust te behouden die geven zij maar niet zoo dadelijk prijs. Maar dat zij in Rusland wat van plan zyn, meldt zoo wel Kerenski, die beweerd heeft dat men aan het Russische front groote dingen ver wacht, zonder te weten hoe de troepen daaraan het hoofd zullen bieden, als de »Köln. Zeitung«, die zinspeeltVeelbelo vende ondernemingen zijn in voorbereiding. Afwachten dus. Op het westelijk front is de strijd aller- verwoedst. Telkens moeten de Duitschers een klein eind terug. Van een plotselinge doorbreking der Duitsche linies is wel geen sprake, maar door de geweldige slijtage aan personeel en materieel, ook door het frontgedeelte, kan de positie van den ver dediger zoo ongunstig worden, dat hij er de voorkeur aan geeft daarin door een terugtocht over grooten afstand verbetering te brengen. Nu de wintertijd aanbreekt, wordt het op sommige fronten weer bedrijviger. Zoo o. a. in Mesopotamië, waar tot nu toe de zonnehitte de krijgsbedrijven belemmerde. De Engelschen zijn al dadelijk begonnen, de successen, die zij verleden jaar in deze buurt bevochten hebben, uit te breiden. Zij zijn er in geslaagd Ramidich aan de Euphraat te bezetten. Het grootste deel van het garnizoen en een rijke buit viel in hun handen. Op het Italiaansch-Oostenrijksch ge vechtsterrein is de actie ook toegenomen. De Oostenrijkers ontkennen dat de Itali anen voordeelen bevochten, gelijk deze meldden. Voor 't overige geen nieuws van belang. BUITENLAND. Uit België. De Grondwet deelt mede, dat, wegens de ongehoorde prijzen van de aardappelen in België er werd al 100 fr. gevraagd het Duitsche bestuur in België den prijs bepaald heeft op 20 fr. per 100 K.G. Per hoofd zal 190 gram per dag toegewezen worden. Havas meldt uit Washington Het aan tal Amerikaansche fabrieken dat kleurstoffen maakt, bedroeg voor den oorlog vijf, nu zijn het er tweehonderd, die reeds in drie vierde gedeelte van de behoeften voorzien. Soechomlinof heeft hooger beroep aan- geteekend tegen zijn veroordeeling (tot levenslangen dwangarbeid.) Mevrouw Soe chomlinof heeft bij de regeering een ver zoekschrift ingediend om c.q, haar echtge noot in ballingschap te mogen volgen. Een Reuter-bericht uit Jalta (Krim) zegt, dat de ziekte van de moeder van den ge wezen tsaar van Rusland een ongunstigen keer heeft genomen en dat haar toestand ernstig is. 0— Hervatting der conferentie te Stockholm Naar aan de »Frf. Ztg.a uit Stockholm geseind wordt, verluidt aldaar, dat de democratische conferentie te Petersburg de hervatting der toebereidselen voor eene internationale socialistenconferentie te Stock holm nadrukkelijk zal eischen, en wel op grond van berichten, die de Stockholmsche delegatie omtrent den toestand in de En- tente-staten heeft ontvangen. 0— De tsarenfamilie. Naar uit Stockholm aan de »Frf. Ztg.« wordt geseind, deelt de Petersburgsche Beurscourant mede, dat de ex-tsaar onder de aandacht van de regeering heeft ge bracht, dat het Siberische klimaat voor de voormalige tsarin en de kinderen schadelijk is. Verder verlangt hij eene andere verblijfplaats, aangezien het g°" vernementsgebouw te Tobolsk slechten toestand bevindt, u gn hij toezending van sPor'™at®™ering twee professoren naar Tobolsk, die zich met het onderwijs van den troonopvolger zullen belasten. BINNENLAND. Twee bommen op Sltzis geworpen. Maandagavond werden omstreeks 10 uur 2 bommen op Sluis geworpen. Een trof het huis van den bakker P. Versluijs, de ander het huis van den schoenmaker Hermans, waar de kinderen te bed lagen. De bommen vielen op het achtergedeelte der huizen. De beide hui zen zijn vernield er zijn geen dooden of gewonden. Den geheelen avond waren er vliegers in de lucht. Het afweergeschut was voortdurend in actie. Ook luchtge vechten werden geleverd. Er zijn scher ven van bommen gevallen, waarvan de herkomst nog niet is vastgesteld. Vermoe delijk heeft een hevige aanval op Zeebrugge plaats gehad. Distribiitieregeling voor petroleum. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een distributieregeling voor petroleum vastgesteld, uitsluitend ten behoeve van huishoudelijk gebruik. Daarbij is bepaald, dat van rijkswege petroleum- distributiekaarten ter beschik king van de gemeentebesturen worden ge steld. Iedere kaart is voorzien van een aantal genummerde bons. Voor de ontvangst van een petroleum- distributiekaart komen alleen in aanmer king a. hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of per ceelsgedeelte noch eenig gas noch electri- citeit voor verlichtings- of kookdoeleinden kunnen bezigen, en niet zelve oorzaak zijn geweest dat zij van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgesloten b. schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch electriciteit kunnen bezigen. Nader verneemt men De minister van landbouw nijverheid en handel heeft den maximum prijs voor den verkoop van pe troleum voor huishoudelijk gebruik voor den kleinhandel met ingang van 2 dezer vastgesteld op f 0.44 per liter, en een maximum kleinhandelprijs van geraffineerd zout van 11 ets per K.G. Maximum-prijs voor lucifers. De minister van Landbouw enz. heeft voor Zweedsche luicifers een maximum prijs van 22 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 27a ct. per doosje, inhoudende minstens 55 stuks. Voor Hollandsche lucifers is vastgesteld een maximum- kleinhandelprijs van 20 c t. per pak, inhoudende doosjes van minstens 55 st. o Te gronde gaan. Hij was een jonge man, op wien niets te zeggen viel, en als zoovele anderen werd hij bij het leger ingelijfd. Niets bijzonders gebeurde, totdat hij in kennis kwam met een Belgische café-chantant-deerne, en van dat oogenblik af volgde de eene ramp de andere, totdat hij lichamelijk en geestelijk ten gronde ging. Uit het hospitaal, waarin hij om zijn ziektegevallen verpleegd moest worden, deserteerde hij herhaaldelijk en om aan het vele geld te komen dat zijne losbandigheid noodig had, nam hij blanco postwissels, maakte er een stempel op na, vulde ze in, ging ze bij postkantoren innen. Eenige malen gelukte het, een paar malen met f170, eenmaal met f240, eens met f291. Eindelijk liep hij in de val. Nu is de lichamelijk reeds verloren man veroordeeld tot 2 jaren, voor de postwissels, en tot 8 maanden voor de drievoudige desertie. Fabrickskool geen huisbrand. Te Vlaardingen is bij een reeder de steenkool in beslag genomen, daar hij een voorraad ingevolge de Distributiewet voor industrieele doeleinden ontvangen, voor huisbrand gebruikte. Een brutaal stukje. Men schrijft ons uit Haarlem 's Avonds omstreeks 9 uur ontdekte de heer K. looddieven op het dak van zijn pakhuis aan de Essenstraat. De politie werd ge waarschuwd en weldra waren vier agen ten aanwezig. Het bleek, dat drie opge schoten jongens van 16 tot 18 jaar bezig waren lood te kapen van de pakhuizen van den heer K. en op een dak aan de Burretstraat. Twee jongens sprongen bij de komst van de politie dadelijk van het dak en namen de vlucht, de derde evenwel klom in den grooten ijzeren telephoonpaal die staat op den hoek van de Burret- en de Essenstraat en ging daarna kalmpjes zit ten in het huisje boven aan den paal. Of de politie hem al sommeerde naar beneden te gaan, de jongen stoorde er zich niet aan. Daarna klommen een tweetal politieagenten naar boven. Hun ontvangst boven was minder vriendelijk. De jongen bedreigde hen naar beneden te werpen. Een schot dat in de lucht werd afgeschoten bracht er bij hem die zoo hoog en droog zat evenmin den schrik in. Hij stoorde er zich in 't geheel niet aan en weigerde naar beneden te komen. Den agenten bleef niet anders over dan maar weer naar beneden te gaan. Nu werd een slang op de waterleiding geplaatsttwee agenten van politie klom men op 't dak van een nabij gelegen per ceel en begonnen den booswicht nat te spuiten. Maar dat stortbad hielp evenmin. De jonge man begon met stukken ijzeren plaat te werpen, wat maakte dat de po litieagenten hun plaats op 't dak verlieten en een goed heenkomen zochten, beducht voor levensgevaar.Zoo bleef de jongen voorloopig overwinnaar Daarop werden wachtposten uitgezet. Eerst te 11 Va uur, kwam de jongen, ver kleumd van koude naar beneden en werd hij door de politie gegrepen. Het bleek te zijn de 16-jarige C. K., thans zonder beroep, die vroeger in dienst van de de telefoonmaats was gevueest en pas was ontslagen. Natuurlijk had 't ongewoon gebeuren veel publiek op de been gebracht dat door de politie met sabel en gummistok op een behoorlijken afstand werd gehouden. Het geheel was een bioscopische opneming waard geweest. o Burgemeester wist raad I Een Burgemeester van een belangrijke gemeente in de mijnstreek heeft op eigen houtje broodkaarten laten maken, orn in het tekort aan voedsel te voorzien. Misdaad l Te Enkhuizen is gisternacht de 38-jarige ongehuwde visscher J. M., na een twist met drie vreemdelingen, vermist geweest. Even later hebben bewoners van den Ha- vendijk hulpgeroep uit het water gehoord. Gisteravond is zijn lijk uit het water van de binnenhaven opgehaald. Er bestaat ver moeden, dat hier misdaad in het spel is. Yalschc levensniiddeleuboiis. Reeds geruimen tijd werd te Gouda ge bruik gemaakt van valsche bons voor den inkoop van regeeringsartikelen. Thans is het aan de politie gelukt de vervaardigers van die bons op te sporen het zijn eenige leden van het personeel eener drukkers firma. Hoeren gestolen. Wie in Nijmegen tegenwoordig zijn huis of pakhuis onbeheerd laat. heeft kans het zonder de vloeren terug te vinden. Uit een Joods aan den Ooydijk aldaar toch is gis terenmiddag de houten vloer weggebroken en ontvreemd. De daders hebben zich ver volgens begeven naar de onbewoonde wo ningen aan de Waalkazerne, daar de vloe ren weggebroken, gedeeltelijk vervoerd en verkocht. Een brutaal stukje op klaar lich ten dag 1 (Vad.) Ongeluk. j In den nacht van Zaterdag op )Eondag is de heer M., chef eener fabriek tdr Oos terbeek, ter hoogte van Hoogstede op^en Utrechtschen weg, zoodanig met zijn motor^ rijwiel tegen een boom gereden, dat hij be wusteloos en zwaar gewond op den weg bleef liggen. Toen een late voorbijganger hem vond was de heer M. reeds overleden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geo pend van 10 tot 1 uur. Hensden. Ingezetenen worden opmerk zaam gemaakt op de advertentie van den Directeur der Gasfabriek. Als men weet dat in de gemeente den Bosch slechts 50 pet. van voorheen kan worden toegestaan, zal men in eigen belang zich tijdig moeten matigen, om dringende bepalingen te voor komen. L Het huis met groote tuin en schuur, gedurende een reeks van jaren bewoond door wijlen Mevr. de Wed. Verhoeven- Van Wely, is in koop overgegaan, voor ce som van f9500,aan den Heer Van Beurden te Alferi a. d. Maas. Het postkantoor alhier, dal tegen woordig 's avonds ten 7,30 gesloten wordt, was voor telefoongesprekken geopené tot 9 uur, maar is nu ook vanaf 7,30 vtc telefoondienst gesloten, Bij Kon. Besl. is benoemd bij de Vesting-artillerie tot Kapitein de le luite nant R. P. J. van deri Berg van Sapa- roea, alhier. Bij Kon. Besl. is Mr. J. E. Koning, Kantonrechter alhier, als zoodanig benoemd te Kampen. Aan het Weekbl. v. d. Burgerlijke Administratie ontleenen wij de volgende benoemingen uit onze omgeving Her.benoemd tot Burgemeester van Was pik de Heer P. N. Dekker van Almkerk de Heer H. Punt, Secr dier Gem.van Zuilichem de Heer P. L. Honcoop Benoemd 'tot Secretaiis van Dinteloord de Heer J. L. Sprong en van Meeuwen de Heer P. W. Sprong. Van Zaterdag-na:ht tot Maandag nacht werd hier aanhoudend kanongebulder op grooten afstand gehtord, Nu en dan ontaardende in roflelviur. En wat is hiermede gewonnen "fel van dooden en gewonden aan beide zjden, en België al meer en meer herschapet in eene woestenij. Werkendam. Ds. /ndree uit Schoon hoven heeft voor het broep van de Ger. Kerk A alhier bedankt. Dongensche Vaat. De 20-jarige schippersgezel P. Blok, 'oon van den land bouwer K. Blok alhier,is Vrijdag te Dor drecht jammerlijk verdonken. De droef heid der ouders laat zih verklaren. Door den raad Ier gemeente werd besloten het gedeelte .loot aan de Oost zijde van den nieuwe weg te dempen, terwijl wegens gebrek aan woningen een tiental keeten zullen /orden gebouwd in het Laantje. Bij de gehoudn verkooping van houtgewas voor het Koondomein werden zeer hooge prijzen besfced. Men besteedde van f 400 tot f 750 pr H. A. 's-Gravemoer. Dnderdagavond hield de heer L. B. van dr Slikke, secretaris der Vereeniging van Merlandsche Akkf bouwers te Rotterdam jp verzoek van hei Bestuur der Tuin- en ind bouw vereeniging' voor eene volle zaal eefi lezing over »de re- geeringsmaafregelen.cc Spreker pleitte vot-r de maatregelen van Z.kc. den Minister van Landbouw, en drong aan op vereeniging van alle akkerbouwer teneinde daardoor op wettige wijze gezaenlijk hunne belan gen bij de autoriteitene kunnen bepleiten. Het resultaat wasmat eenigen als lid dier nieuwe vereenigir toetraden. De heer J. luissen, hoofd der openbare lagere scho ahier, heeft eene benoeming als zoodani te Herwijnen, niet aangenomen. Genderen Vooriet platteland is het uitblijven van petrolen een groot gemis. Evenzeer is het voorizicht, dat zelfs onze 42 H. L. steenkolen og niet geheel zeker ons zullen kunnen wden toebedeeld, wei nig opwekkend. Evw'el, men tracht zich zoo goed mogelijk 1 helpen. Wd zagen reeds in gebruik stade lampen, die met carbid worden gestfct en zeer goed vol doen. En om de .oude te Helpen be strijden worden hiebriketten verkocht bij de Wed. H. Vos, t in't gebruik getoond hebben zeer goed voldoen. Een en ander kan een vervullin wezen in den langen winter, dien we tuagaan. J voortdurend terugdringen van eenzelfde tenlandsche couranten, ve o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2