IUREKEL tóüWSBLAD ioor het Land van Heiisden sn Aliena, de Langstraat.en de fiommelerwaard. to. 3714. Zaterdag 13 October. Binnenland DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING TE DORDRECHT. 7 B JOH. DE HEER KIhSA ROTTERDAM 8 8 Oppert 156, Rotterdam. N I N Kantoor: Groenmarkt 76. van huiselijk geluk en gezelligheid. M N OPGERICHT I OCTOBER 1871. QEHOORËNDE BIJ HET BUITENLAND. Hoe (le koelies naar het oorlogstooneel gelokt worden, De »Daily Newsa, die het af en toe vel eens waagt de Engelsche regeering de waarheid voor te houden, schrijft het na volgende over de valsche voorspiegelingen, lie aan de Chineesche koelies worden ge- laan, teneinde hen te bewegen zich voor werkzaamheden achter de fronten te laten tanwerven »Toen de Chineesche koelies, die op het logenblik aan het Fransche front werkzaam :ijn, voor het eerst in Wei-ha-Wei aan geworven werden, werd er een groote jeweging in de plaatselijke pers op touw jezet, ter waarschuwing, dat de Chineezen nderdaad als soldaten dienst zouden moe- en doen en dat zij niet alleen onderdrukt, naar ook velen van hen gedood of gewond touden worden. Deze beweging werd on middellijk als pro-Duitsch gebrandmerkt, an aan de contract-koelies werd met den meesten ernst de belofte gegeven, dat zij niet voor militaire doeleinden gebezigd zou den worden. Ofschoon men hun geen ab solute zekerheid kon geven, dat zij buiten alle gevaren zouden blijven, werd hen niet temin medegedeeld dat de in omloop zijnde verhalen eiken grond van waarheid misten. Men vestigt nu evenwel de aandacht op het feit, dat de Chineezen na hunne aan komst in Frankrijk geheel en al behandeld worden als een gewoon Engelsch werk ba taljon. üecii Amerikaansckc soldaten naar Frankryk, BERLIJN, 40 October. De »Basler Anzeiger« zegt in eene bespreking van de ïulp, die Amerika aan de Entente kan verleenen o. a. het navolgende»Ook m militaire kringen der Geallieerden wint thans de meening meer en meer veld, dat 4e Amerikaansche soldaten op Franschen bodem niet slechts een actief, doch ook een zeer aanzienlijk passief beteekenen. Een actief natuurlijk wat betreft de strijd kracht, een passief echter voor de overi gens reeds thans zoo ernstige bedreigde verzorging der Entente-troepen aan het Westelijk front. Slechts een krachtige steun kan tot eene militaire overwinning leiden, doch juist die krachtige hulp zou anderzijds achteraf tot een catastrophe voeren. Met het oog hierop verlangen de militaire leiders der Geallieerden thans dan ook, dat Amerika in plaats van troepen, vóór alles specialisten, vliegeniers en ma teriaal beschikbaar zal stellen. Hiermede zijn de Franschen het echter oiet eens, aangezien zij vermoeden, dat uit hun, toch reeds zeer verminderd, aan tal mannen weder opniew troepen voor 4en strijd zullen worden getrokken. Wan neer men dezen stand van zaken in het oog houdt, kan men niet anders dan met verwondering vragen waaraan de Fran schen hun vertrouwen in den goeden uit slag hunner zaak, toch eigenlijk ontleenen Verlaten de Russen Finland Naar aan de »Frf. Ztg.« uit Helsing- fors wordt geseind, deelt de »Iswesta« mede, dat de commandant van de vesting Wilborg alle in Finland wonende Russi sche families heeft aangemaand, het land te verlaten. In een ter zake gepubliceerde circulaire wordt op de toenemende moei lijkheden op het gebied der levensmidde lenvoorziening gewezen, alsook op de da ling van den roebelkoers, en de minder gunstige oconomische en politieke verhou dingen tusschen Finland en Rusland. Ver ier wordt de aandacht gevestigd op de gevaren, die de Russen bedreigen in geval Finland oorlogstooneel zou worden. Op grond van eene in een viertal oorlogen jpgedane ervaring, waarschuwt de com mandant de Russische burgers, dat de spoorwegen spoedig niet meer voor par- culiere doeleinden beschikbaar zullen zijn. o Aangaande de Duitsche vredes-manoeu- vres verneemt Reuter van bevoegde En gelsche zijde het volgende Het gepraat in Duitschland over vrede wordt door de geallieerden beschouwd als het resultaat der jongste militaire operaties in Vlaanderen en Mesopotamië. De zoo vaak aangekondigde samenkom sten der vijandelijke monarchen, de de batten in den Rijksdag, de tegenstrijdige redevoeringen der Duitsche ministers, de subtiele vredespropaganda door Duitsche agenten in Griekenland, Roemenië, Rusland, Amerika en elders gevoerd, hebben allen slechts een doel, n.l. in sommige kringen der entente landen en bij de neutralen de meening ingang te doen vinden, dat de geallieerden aansprakelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog. De geallieerden zullen den oorlog alleen eindigen op de eenige manier, die zeker heid geeft voor de toekomst. Alleen het zwaard kan een einde maken aan het Duitsche miltairisme. De oorlog eu de schoonmoeders. In Boedapest moge sinds eenigen tijd vreemdelingen zich niet meer ophouden, wanneer zij aldaar niet voor zaken verblijven. Nu gebeurde het op een dag, dat een heer het politiebureau binnenstapte en aan den leider van den vreemdelingendienst zeide »Ik moet uwe opmerkzaamheid vestigen op een lastige zeer overbodige vrouw, die sinds eenige maanden in Boedapest verblijf houdt zonder dat zij ook maar eenige zaak omhanden heeft. Ik verzoek u haar uit de stad te zetten. De politiebeambte zocht in de lijst den naam der vrouw op en moest daarna de opmerking maken »Maar die darne vertoeft in uw huis en is door u zelf opgegeven »Dat komt uit, want zij is mijn schoon moeder, maar riu ken ik haar niet meer kwijt worden. Het verzoek is echter niet ingewilligd, naar beweerd wordt, om te groote volksver huizingen te voorkomen. o Ëeii socialistisch vredesvoorstel. Aan het te Kopenhagen verschijnend blad »Social-democraten« wordt uit Stock holm geseind Het organisatie bureau der socialistische vredesconferentie heeft sedert de vorige week Woensdag beraadslaagd, waarbij, behalve de heeren Troelstra, van Kol en Wibaut, tegenwoordig waren de Rus Goldenberg, de Belg Huismans, de Noor Vidnes, de Denen Bergbjerg en me vrouw Bang en de Zweden Branting en Möiler. Het bureau droeg aan de neutralen leden, dus aan het Nederlandsch-Scandina- vische comité op, op de basis der door verscheidene socialistische partijen ingedien de nota's een grondslag tot onderhandelingen voor de aanstaande vredesconferentie uit te werken. Na vier dagen is deze arbeid thans beëindigd. Het resultaat, waarvan een uitvoerige akte werd opgemaakt, zal binnen weinige dagen gepubliceerd worden. Het bevat o.m. positieve voorstellen tot het oplossen van de Belgische, Elzas-Lotharingsche, Pool- sche en Balkan-quaesties en spreekt zich ook uit over alle andere in de nota's aan geroerde punten. In het comité is absolute eensgezindheid bereikt en men heeft de on- derteekeningen van alle aanwezige leden gekregen. Men meent door het voorstel aan de toekomst der conferentie veel goed te hebben gedaan, zoodat de groepeering van alle socialistische partijen om een ge meenschappelijk vredesprogramma zal kun nen worden verkregen. Landbouw. Het Secretariaat der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Almkerk verzoekt ons bovendien op het volgende te wijzen Bij de militaire overheid bestaat het plan voor de hooivordering het eerst in aanmerking te doen komen, dat hooi, wat niet direct voor het gebruik in eigen be drijf noodig zal zijn. De prijs daarvan te betalen zal geenszins achterstaan bij den prijs door den handel betaald, zoodat het in het belang is van de landbouwers, zoo veel mogelijk bij het Secretariaat der Maat schappij op te geven het quantum dat zij voor de vordering zouden willen afstaan. Dan zal getracht worden die regeling voor de landbouwers zoo billijk mogelijk te doen zijn. Bovendien worden de landbouwers ge waarschuwd geen vermengde of vervalschte en dikwijls schadelijke voederartikelen te koopen. Gaarne vernemen wij mededeelin- gen aangaande degenen die zich met deze bedriegerij en knoeierij bezig houden. Velen is het ook nog niet recht duide lijk dat zij van eigen geteeld graan weder om mogen uitzaaien. Op het gemeentehuis worden hiervoor zaaibons uitgereikt. Wanneer het bezwaar oplevert met het leveren van granen en peulvruchten te moeten wachten tot de Regeeringscommissaris ze opvordert, kan schriftelijk aan deze den wensch te ken nen gegeven worden, dat men spoedig wil leveren. Zeer spoedig zal dan aan dit verlangeu worden voldaan. o Steenkolen uit Engelaud. Een deputatie uit het besthur van de Nederlandsche Vereeniging van gezagvoer ders en stuurlieden ter koopvaardij heeft gistermiddag een onderhoud gehad met den minister van landbouw, nijverheid en handel, over de te verwachten steenkolenvaart op Engeland. In den loop van dit onderhoud is geble ken, dat, in tegenstelling met de loopende geruchten, de regeering geen enkel schip voor die vaart heeft gerequireerd en dat van regeeringswege geen enkele waarborg hoegenaamd voor de veiligheid van de na vigatie in het versperde gebied gegeven wordt. Het Hbld. meldt, dat een 13-tal stoom schepen van hier voor het vervoer van de steenkolen uit Engeland is opgenomen. De leiding van het vervoer heeft de Scheep vaart- en Steenkolenmaatschappij," die, be halve haar eigen schepen, daarvoor andere gebruikt, welke zich vrijwillig daarvoor hebben aangeboden. o Te Delft rook men op een bovenverdie ping van een woning op het Oude Delft des morgens een sterke gaslucht, welke uit de slaapkamer van den heer S. bleek te komen. In den nacht was een gewicht van de gaskroon gevallen, zoodat de gas kraan was geraakt en het gas wellicht uren lang in de slaapkamer was gestroomd. Doordien hij de gewoonte heeft steeds met een open venster te slapen, kwam de heer S. er met een lichte duizeligheid af. Het geheele maandrantsoen gas was echter geheel op. o Uuiidrlcesch eu vet. De Ilaagsche Levensmiddelencommissie uit de Arbeidersbeweging heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin wordt gezegd, dat, nu een rijksregeling, waarbij goedkoop rundvleesch voor de be volking beschikbaar wordt gesteld, waar schijnlijk nog langen tijd op zich zal laten wachten en particuliere slagers de prijzen voor rundvleesch en vet onnoodig zoo hoog mogelijk houden, terwijl het vet grooten- deels aan de consumptie wordt onttrokken, de gemeentelijke overheid moet ingrijpen. Verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk door de gemeente rundvleesch en vet tegen den laagst mo gelijken prijs verkrijgbaar wordt gesteld, o— Alsof de prijs van sajet nog niet hoog genoeg was opgedreven, heeft naar aan het »Centrum« werd medegedeeld, een circulaire van Vrijdag j.l. wederom een prijsverhooging doen ingaan van 40 procent. De prijs van het sajet is thans ongeveer 280 procent hooger, dan in Augustus 1914. Eigenaardig mag het zeker wel genoemd worden, dat sinds men er over begon te spreken, dat sajet in distributie zou wor den gebracht, de prijs drie maal met twin tig procent en nu weer met 40, dat is in totaal met 100 procent, werd verhoogd. o Vanaf 16 October zal geen beschuit meer mogen worden verkocht dan tegen inlevering van een broodbon. De bedoeling van dezen maatregel is een einde te ma ken aan den strijd tusschen bakkersbeschuit en fabrieksbeschuit, welke laatste tot nu toe zonder bon kon worden verkocht, wat tot gevolg had dat sommige bakkers hun beschuit ook als »fabrieksbeschuit« gingen verpakken. Een overwinning der zee. Uit Schiermonnikoog schrijft onze cor respondent, dd. 5 dezer Voor eenige jaren kochten eenige hee ren uit Groningen hier een stuk bouw terrein aan het noorderstrand. Dezen leg den een strandweg en twee villa's wer den op de noordwestpunt op de duinen gebouwd. Door de stroom verandering is de laatste twee jaren juist deze noord westhoek sterk afgenomen, vooral met hoog getij, en de eenige honderd meters lange strandboule- vard is totaal weggeslagen, op plaatsen meer *dan 30 a 40 meter breed van het vaste duin. De 2 villa's liepen ook hoog gevaar, zoodat de eene eigenaar, de heer A. Onnes, uit Groningen, besloot, het ge bouw te laten afbreken en het op een veiliger plaats te herbouwen. Met dien herbouw is men begonnen. Doch de an dere villa van dr. Verdam, uit Sneek, staat thans aan den afgrond hedenavond was er geen hal ven meter vast duin meer voor het huis, hetwelk wel 30 a 40 me ter voor zich had. Gaat het zoo door met het ruwe weer uit het noordwesten dan stort weldra de villa met zijn inboe del op het strand. Geen goedkoop varkensvleesek meer. Bij informatie te bevoegder plaatse is aan de Tel. gebleken, dat het er met de distributie van varkensvleesch niet erg roos kleurig voorstaat. Het slachtgewicht der regeeringsvarkens, is in den laatsten tijd zeer aanzienlijk ach teruitgegaan en gedaald van gem. 90 tot gem. 50 K.G. Men kan dan ook wel zeg gen, dat ons volk den langsten tijd goedr koop varkensvleesch heeft gegeten. Als het op deze manier doorgaat, zal de distribu tie in de naaste toekomst moeten worden stopgezet. Wanneer.dit oogenblik precies gekomen zal zijn, kon men niet met zekerheid zeg gen, maar vermoedelijk staat men over een paar maanden reeds voor de beslissing. De groote aanleiding voor dit slechte vooruitzicht zit in het gebrek aan voldoend voeder voor de beesten. Uitroerverbod van papier. Staatscourant 237 bevat een Konink lijk besluit waarbij de uitvoer van papier in alle soorten, hetzij als zoodanig, hetzij in den vorm van ongebruikte kantoorboe ken of schrijfboeken, enveloppen, formulie ren of andere dergelijke papierwaren, al of niet gedeeltelijk bedrukt, met uitzonde ring van drukwerk, boeken, muziekdruk, gravuren, prenten, platen, speelkaarten en andere papierwaren, die geen handelswaarde als papier als zoodanig bezitten, is verbo den van den dag der afkondiging van dit besluit. Voor dit verbod kan tijdelijk opheffing of in bijzondere gevallen daarvan onthef fing worden verleend. o Uitvoer van vee. De Veehandel meldt, dat binnen korten tijd de uitvoer van vee naar Duitschland waarschijnlijk zijn beslag zal krijgen. De heer Niepage van de Deutsche Han delsstede in Den Haag. is daartoe naar Berlijn vertrokken. Er worden in Den Haag zoowel rege lingen gemaakt betreffende een tweede zending van geslacht vee naar Engeland, als voor een uitvoer van levende koeien naar Duitschland. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling, het goederenvervoer per spoor tus schen de plaatsen, die aan een vaarwater gelegen zijn de zoogenaamde »natte« plaat sen, zooals Amsterdam en Rotterdam, stop te zetten en te vervangen door vervoer te water met beurtbooten (motor of stoom- booten), welke ten minste driemaal per week varen. Dit geldt voor het ijl- en het vrachtgoederenvervoer. Op deze wijze zullen de benoodigde wa gens vrijkomen voor het vervoer der steen kolen uit Duitschland. Dit zal n.l. niet door Duitsche wagens geschieden, zooals vroeger, doch door Nederlandsche. Gerekend wordt, dat per maand 3000 wagens noo dig zullen zijn. De Duitsche wagens namen op den terugweg groenten, enz. uit Neder land mede, waarmede heen en terug tien tot vijftien dagen gemoeid waren. De Ne derlandsche wagens zullen telkens leeg naar Duitschland terugkeeren waardoor ze in vijf dagen heen en terug kunnen zijn. In verband met een en ander zullen, naar wij verder vernemen, de tarieven voor het goederenvervoer per spoor aanzienlijk worden verhoogd. (Hbdl.) en L. F. D. van der Minne. Geplaatst Kapitaalf 2,500,000, Reserve- 291,526,30. Extra Reserve- 84.497,471/2. VERLEENT CREDIET op Hypotheek, onder borgstelling; of andere zekerheid, tegen billijke rente, zonder bijberekening van provisie of administratiekosten. NEEMT GELDEN k DEPOSITO 1 x/3 pCt. met een dag opzegging. 1 s/4 een maand vast 2 twee maanden 2V4 a drie maanden Verhuurt LOKETTEN in hare brand- en inbraakvrije kluis de ARMOEDE van eeri gezin, Waar nog geen Orgel of Piano is. het BESLUIT, om hierin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. de CATALOGUS, die gratis ge- zonden wordt. Aanvragen s.v.p. met vermelding van den naam dezer Courant, UTRECHT, Oude Gracht W.Z. 96. billijke prijzen. Plaatsing met schriftelijke garantie. N,B. Bij plaatsing vanaf 5 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Commissarissen A. J. Lebret, Mr. L. W. A. Colombijn, Mr. J. Salomonson Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5