Holland bewijst Duitschland een grooten dienst, door toe te laten, dat groote hoe veelheden zand en grint, die voor gebeton- neerde stellingen gebruikt worden, langs de Hollandsche waterwegen naar het Duit- sche gevechtsfront vervoerd worden. Dat het dit toelaat, is niet onneutraal, maar evenmin is het en zal het onneutraal voor Holland zijn, om dat vervoer stop te zetten, gelijk wij natuurlijk verlangen dat het zal doen. Nu wij niet van Holland gedaan krijgen wat wij willen, weigeren wij Ne- derlandsche handelstelegrammen over de kabels te laten gaan, die wij controleeren. Dit doende, handelen wij, eveneens als Nederland, binnen de perken van onze rechten. Er rust geen internationale ver plichting op ons, om den Nederlandschen handel onze kabels te laten gebruiken. Ongetwijfeld is het een ongemak voor den Nederlandschen handel, dat hij van tele grafische gemeenschap met de buitenwereld en vooral met de Nederlandsche koloniën afgesneden is, maar het is voor ons een even groot ongemak, dat de Duitschers met behulp van het over Nederland ko mende grint en zand het aantal van hun betonhuisjes vermenigvuldigen. Beide par tijen staan voor een geval van zaken belang. De Hollanders moeten zeiven uitmaken, of de voordeelen die zij, in ruil voor hun toe geeflijkheid van Duitschland krijgen, op wegen tegen die, welke wij hun thans onthouden. Wat er uit deze netelige kwestie zal voortkomen is niet te zeggen, maar de toekomst is wel duister Wat de strijd in Vlaanderen betreft, eerst kwamen de aanvallen der geallieer den om de week, toen na vier dagen en nu was er al weer een losgebroken na een tusschenpoos van slechts twee dagen. De Frankfurter Zeitung verklaart de snelheid, waarmee de Engelsche aanvallen op elkander volgen daardoor, dat de En gelsche artillerie ter voorbereiding van den aanval, haar vuur op een smalle strook terrein concentreert. Gaat de infanterie ten aanval over, dan wordt de strook een weinig naar voren verlegd, maar zij blijft even smal. Daar de Britsche artillerie op deze wijze telkens veel minder verschiet dan zij vermag, kan zij, zonder te worden verplaatst, verscheiden partieele aanvallen achter elkander voorbereiden. Hieruit moet, volgens de Frankfurter, worden verklaard, dat de aanvallen der Britten elkander zoo snel opvolgen. Dit is alleen mogelijk, door dat de infanterie bij eiken aanval maar yfin'rt liloin oiulxjo upOülliüti DtJfcJIl lÖlLGfn I O erkent de Frankfurter Zeitung, dat men, zooals het nu in Vlaanderen gaat, op zijn vingers kan natellen, wanneer de Engel- schen het kanaal van Brugge zullen hebben bereiktmaar, troost het blad, men moet strategische zaken niet bezien uit den ge zichtshoek van schematisme. Eén geslaagde tegenzet kan den heelen strategischen toe stand weer veranderen. Deze beschouwing is op zich zelf vol komen juist. Maar zoo zouden wij willen vragenWanneer doen de Duitschers nu eens zulk een tegenzet? Zien zij den toe stand in Vlaanderen misschien niet zoo heel ernstig in? Zijn ze zich daar zóó var. hun kracht en onverwinlijkheid bewust dat zij denken: Beuk er maar op los. Verspil maar uw krachten. Ge krijgt ons toch niet weg. Hun ondernemingen in Rusland schijnen daar wel op te wijzen. Daar toch hebben ze dwars voor de golf van Riga het eiland Oesel bezet. De troepen, die daar geland zijn gaan er snel vooruit. Hebben ze het eiland geheel veroverd, dan zijn ze heer en meester in de golf van Riga en kunnen er nog groote dingen in het Oosten ver wacht worden. Wij eindigen met een plan door de Daily Mail geopperd. Als opschrift zouden we er boven kunnen zetten De aap uit den mouw of waarom het te doen is. Dit is het voorstelDe geallieerden zouden met hulp en instemming van Wilson de boycott over Duitschland moeten afkondi gen. Zij zouden kunnen beginnen met den Duitschen handel en scheepvaart voor een termijn van 50 jaar te boycotten. De duur van de boycott kon ook worden beperkt naar gelang van de vredesvoorwaarden en den datum waarop vrede wordt gesloten, in dien zin dat de boycot langer zou duren, naarmate Duitschland langer tegenstand bood. Tijdens den boycot konden de geal lieerden Duitschland afsnijden van den toe voer van industrieele benoodigdheden, waar van zij feitelijk de productie in handen hebben als katoen, wol, rubber, hennep, jute, huiden, mangaan, koper en vele an dere belangrijke metalen 'nitraten, copra, plantenvetten. Geen wonder dat van de zijde der cen- tralen niets zoo zeer gevreesd wordt als een zich moeten overgeven op genade of ongenade aan Engeland. B UITENT. AND. Een duikboot-offensief op til! De Marine-medewerker van de uRappélt, Olivier Guihe, schrijft het navolgende over den duikbootoorlog: x>Het wil mij voorko men, dat de periode der afnemende scheeps- verliezen, die wij in Juni, Juli en Augus tus hebben doorgemaakt, dezen herfst en in ieder geval in het voorjaar van 1918, door een nieuw, langdurig en uitstekend voorbereid dnikboot-offensief zal worden ge volgd. De statistiek der beide laatste Septemberweken vertoont reeds eene aan merkelijke verscherping van alle welge slaagde duikbootaanvallen, doch op geen enkel tijdstip in dezen oorlog hebben de Duitschers zoo veel geweldige en vol maakte duikbooten te hunner beschikking gehad, als zij in het begin van dezen winter en in het bijzonder in het voor jaar van 4918 zullen hebben. o Duitsche predikanten voor een vrede door overleg. Een Wolf-bericht uit Berlijn deelt mede, dat de gereformeerde predikanten te Berlijn een verklaring ten gunste van den vrede door overleg bekend maken die tevens een antwoord is op verscheidene betoogingen uit neutrale landen. In die verklaring wordt o. a. gezegd »Wij Duitsche protestanten reiken, in 't bewustzijn van onze gemeenschappelijke Christelijke goederen en van ons gemeen schappelijk Christelijk doel, van ganscher harte de broederhand aan alle geloofsge- nooten, ook die in de vijandelijke landen. Wij beschouwen een vrede door overleg en verzoening als den meest begeerenswaar- digen en wij zien de grootste belemmering van een toenadering der volkeren vooral in de heillooze heerschappij van leugens en holle frasen, Wij roepen allen die den vrede wenschen in alle landen op tot den strijd tegen deze belemmeringen van den vrede. Tegenover dezen vreeselijken oorlog gevoelen wij het als onzen Christenplicht om voortaan met al onze kracht er naar te streven, dat de oorlog als middel om geschillen tusschen de volken te beslechten, van de wereld verdwijne.« He voedselvoorziening in Frankrijk. In de Fransche Kamer heeft Victor Boret gewezen op de groote moeilijkheden, die de voedselvoorziening van Frankrijk in 1918 zal opleveren. De »Temps« deelt daaruit het volgende medeons urumvArRruit* Ran men op 90 millioen dubbele centenaars schatten. Tegenover dit verbruik nu staat een oogst van 35 millioen dubbele cente naars, zoodat er een tekort van 55 millioen is. Maar er is nog een tekort, dat belem merder is en dat ik het psychologisch tekort zou willen noemen. Wij moeten ons afvra gen, of de boeren ons deze 35 millioen dubbele centenaars we! kunnen leveren. Zij zullen er allereerst hun zaadgoed af houden. voorts dat, wat zij noodig hebben om in de behoeften van zichzelf en van hun personeel te voorzien en daar heb ben zij ook het recht toe. En dan blijven er niet veel meer dan 12 of 13 miilioen dubbele centenaars over, die zij ons zullen leveren. Een brand in een graanelevator te Brooklyn veroorzaakte een schade van meer dan een millioen dollar, terwijl bovendien nog meer dan 106.000 bushels graan ver loren gingen. De brand brak uit na de ontploffing van een bom. Ook bij College Point brak een brand uit, tengevolge waarvan een fabriek werd vernield, die grensde aan de fabriek voor vliegtuigen. Naar wij in De Toorts lezen, schrijft het te Parijs verschijnende blad, Le Peu- ple Beige, onder het hoofd Dwangmaat regelen der Engelsche regeering tegenover bezet België Sinds eenige weken mag op bevel van het Engelsche gouvernement door de Re- lief Commissie geen vet meer in België worden ingevoerd. De Engelsche regee ring meent tot dit verbod gerechtigd te zijn, omdat de Belgische boeren hun vee aan de Duitschers verkoopen. Wij zijn va: oordeel, dat de Belgische regeering han delend moet optreden. De bevoorrading van België mag in geen geval verminderd worden. Wij eischen van ons gouverne ment, dat het maatregelen neme, waardoor er meer voedsel naar België zal gaan, dan tot nu toe het geval was.® Het artikel eindigt met den vetgedruk- ten zin Welnu, wij eischen, en dat in naam van onze verhongerde landgenooten, ver betering in de bevoorrading van België en ook van invoer van vet.« Een verklaring ran Ribot. In de Fransche Kamer zei Zaterdag minister Ribot, met betrekking tot Kühl- manns verklaring, dat Duitschland Elzas- Lotharingen nooit zou teruggeven »Ik geef de voorkeur aan deze open hartigheid, die een eind maakt aan de onzekerheid. Onze soldaten hebben hun be sluit genomen. Wij zullen de overwinning behalen en Elzas-Lotharingen terugkrijgen in weerwil van het gebluf inden Rijksdag. Wij zweren niet te luisteren naar een of ander vredesvoorstel, zonder er enze bond- genooten onmitfdelijk mee in kennis te stellen. Wij willen geen toenaderingen af slaan, maar wenschen niet dat deze ver raderlijk plaats hebben, ten einde ons te scheiden, c De Kamer nam eenstemmig een motie aan, waarbij vertrouwen in de regeering werd uitgesproken. o De Dccnsche Textielnijverheid. Naar uit Stockholm aan de »Frf. Ztg.« wordt geseind, deelt »Berlingste Tidende« mede dat de Deensche Textielnijverheid door gebrek aan katoen ten zeerste be dreigd wordt, waarschijnlijk zullen de spin nerijen binnenkort stop gezet moeten wor den. Het reeds buitengewoon groot aantal werkeloozen zou hierdoor met ongeveer 12.000 arbeiders vermeerderd worden. o De toestand in Finland. Aan de »Frf. Ztg.« wordt uit Stockholm geseind, dat de Soldatenraad te Helsing- fors in de »Iswestia« een manifest heeft gepubliceerd waarin alle verantwoordelijk heid voor de gevolgen van een mogelijk gewapend conflict van de hand wordt ge wezen. Dit naar aanleiding van het plan der voorloopige Russische regeering om de in Finland liggende garnizoenen door andere te vervangen. o Mat a llari. Parijs, 15 Oct. Mata Hari (Margaretha Zelle) die 24 Juli wegens spionnage werd ter dood veroordeeld, is hedenmorgen te rechtgesteld. Tegen 5 uur vanochtend kwam een auto aan de gevangenis St. Lazare Mata Hari halen, Twee geestelijke zusters en een predikant namen er met haar in plaats benevens twee inspecteurs van politie. De terechtstelling had plaats in liet kamp Vincennes. Mata Hari was moedig en weigerde zich te laten blinddoeken. De ter aarde bestelling had plaats op de begraafplaats re Vincennes. BINNENLAND. De strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchen wordt met ingang van 1 Janu ari 1918 verplaatst naar Rotterdam. De te Leiden gevestigde inrichting voor werkverschaffing aan vrouwen zal naar Gorinchem worden overgebracht. Lucifers. Doordat de geregelde stoombootdienst Amsterdam-Gothenburg sedert 15 Septem ber j.l. was stop gezet, had een impor teur van Zweedsche lucifers een motor schoener in ballast uitgezonden om lucifers van Zweden te halen voor het verbruik in Nederland. Deze boot is te Amster dam aangekomen. o Hout stoken. Naar aanleiding van een fabrieksbrand in Tilburg ontstaan door het overspringen van vonken, waarschuwt een inzender te gen het stoken van sommige houtsoorten in de kachels. Het gevaar schuilt hoofd zakelijk in spar- en dennenhout en ook eenigermate in eiken, welke houtsoorten z.g. spatten, waarbij vonken meters de kamer in vliegen. Natuurlijk kan dit bij gesloten stand der deuren niet plaats heb ben doch als men om te temperen de kachel opent en ook bij haarden, welke om hun gezellig open vuur zoo zeer gewild zijn, is het stoken van dennen- en eikenhout onder kap beslist als gevaarlijk te kwa- ficeeren. Wil men een open vuur, dan gebruike men uitsluitend beuken, berken, i epen, esschen, peppelen en dergelijke hout soorten, geen masthout of eiken, dat be te; n gesloten kachels gestookt kan wor den o Een inbreker die zijn adres verloor. Maandagavond kwam de heer Speyer, 2e Jan van der Heijdenstraat, Amsterdam, thuis. Toen hij de deur wilde open maken, vluchtte een inbreker door het tuimelraam. Er ontstond een worsteling, waarbij het publiek een dusdanige houding aannam, dat de inbreker kon ontsnappen over het hek van het Sarphaiipark. Bij deze klim partij verloor hij zijn horloge, waarin zijn adres was. De politie kon den inbreker dus spoedig ten zijne huize arresteeren. Het bleek een glazenwasscher te zijn. Berouw. De jeugdige kantoorbediende te Amers- foort, die verleden Maandag verdween met f19.000 is berouwvol teruggekeerd. Al het geld was nog in zijn bezit. o Beschuit. De directeur van het Centraal Brood kantoor vestigt er de aandacht op, dat, met ingang van heden, beschuit uitsluitend mag worden verkocht en gekocht op bons der wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt 8/4 van het broodgewicht op de bon aange geven, m. a. w. op een bon van 100 gram moet voor 75 gram beschuit worden ge leverd Graanbouw. Nu de aanval op de Regeering in den jongsten tijd van verschillende zijde kwam over de wijze waarop in dezen tijd (nu aanvoer van broodkoren en veevoeder van buiten af geheel stop staat), hierin han delend wordt opgetreden, is het niet on dienstig eens na te gaan de oordeelkun dige wijze waarop dit van hoogerhand ge schiedt. Men vraagt wie zijn de raadslieden der regeering Het antwoord kan kort zijn practische landbouwers. In de eerste plaats is in het leven geroepen een commissie van advies voor de uit voering van art. 7 der Distributiewet dat den minister van landbouw, nijverheid en handel de bevoegdheid geeft, in het algemeen of in bepaalde gedeelten van het land het verbouwen van bepaaldelijk aan te wijzen gewassen te verbieden, te be perken of niet dan voorwaardelijk toe te staan, indien naar zijn oordeel de ver bouw van andere gewassen van meer be lang voor de voeding van mensch en dier is. Deze commissie van advies bestaat uitsluitend uit prachtische landbouwers. Voorts is in elke provincie een cultuur commissie ingesteld, die wederom uitslui tend uit practische landbouwers bestaat, terwijl daaraan, doch alleen met advi- seerende stem, de land-tuinbouwleeraren zyn toegevoegd. Eindelijk is er een com missie, samengesteld door de landbouwor ganisaties, die adviezen geeft over de prij zen, welke de regeering zich verbindt aan de boeren voor door hen geteelde granen te betalen. By het vaststellen van die prijzen voor 1918 is, wat het broodkoren betreft, het advies dezer commissie geheel gevolgd. Dc heer Van Aalst over tien toestand. Het IT b 1 d. heeft een onderhoud gehad met den heer Van Aalst, den voorzitter der N. O. T., in verband met de ver schillende berichten, die weinig goeds voor onze economische verhoudingen voorspel len. Tot 31 Maart 1918 hebben wij ons, verklaarde de heer Van Aalst, die mede de onderhandelingen gevoerd heeft, van Duitschland den maandelijkschen aanvoer van ten minste 250 000 ton steenkolen en 20.000 ton ijzer en staal verzekerd, ter wijl een bankgroep met Oostenrijk-Hongarije een beperkt crediet heeft afgesloten, dat ons den aanvoer verzekert van talrijke hier te lande benoodigde artikelen, waar onder bijvoorbeeld smeerolie, die tot nu toe voornamelijk uit Noord-Amerika werd betrokken. De toestand der gemeente Zaandam. De finantieele toestand der gemeente Zaandam de eerste die een socialistisch gemeentebestuur kreeg is niet erg roos kleurig. Toen vorige week de Raad weer een toeslag wilde geven voor de brand- stofïenvoorziening, die de gemeente op f 40.000 zou komen te staan, stond de socialistische burgemeester Ter Laan op en zeide kort en goed, dat 't zoo niet langer meer ging. Hij achtte nu het oogenblik gekomen om nu eens ernstig zijn waarschuwende stem te doen hooren. Wanneer de raad zoo doorgaat«, zeide hij volgens een verslag in de »N H. Cou rante;, »zal Zaandam zeer spoedig een on bestuurbare gemeente worden®. De belastinggelden staan op het hoogste peil, en daar is dus niets meer van te halen. De burgemeester is overtuigd en acht 't zijn plicht den raad in kennis te stellen, dat Zaandam zijn bankroet onaf wijsbaar tegemoet gaat. De a.s. gemeen tebegroting sluit op papier, doch in werke lijkheid is daar een tekort van f 200.000 en dat in één jaar. Duys, voor 't eerst van zijn leven ont hutst, trachtte den burgemeester te kal- meeren en hem onder 't oog te brengen, dat 't zeer ontactisch was om deze zaak zoo publiek te maken, maar de heer Ter Laan hield vol dat hij niet langer moclit zwijgen. o Reparatie'leder. Het Bureau voor Mededeelingdfiv ge^' eene uiteenzetting van de moeilijkhed&ö teleurstellingen waarmede de distributie Va» goedkoop reparatieleder gepaard ging zegt dan verder Toen in April j.l. een regeling wed ontworpen en aan de gemeentebesturen eene opgave werd gevraagd van de voor een jaar benoodigde hoeveelheid reparatie- Ieder tegen lagere prijzen, mocht nog ver wacht althans gehoopt worden, dat de aan voer van looistoffen uit het buitenland zou voortduren, op ongeveer denzelfden voet als het vorig jaar. Het tegendeel is het geval gebleken, gelijk reeds het oogenblik zoo goed als stil, er is lang niet binnen gekomen wat men hopen, zoo niet verwach ten mocht, en ook voor de toekomst zal niet op grooten aanvoer mogen gerekend worden. Verschillende gemeenten hebben onge twijfeld meer aangevraagd dan noodig is, sommige zelfs 1 K.G. per hoofd der be volking. Het behoeft niet uitvoerig betoogd te worden, welk een moeite het heeft ge kost, onder de omstandigheden een eeniger mate rechtvaardige regeling tot stand te brengen. Er restte nu niet anders dan een rant soeneering te maken, waardoor althans voorzien zal kunnen worden in de behoeften van hen, die in deze het meest hulp noodig hebben. Dit rantsoen hoopt men met de beschik bare looistoffen te kunnen leveren, indien zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen. Uit Sas van Gent wordt gemeld Alhier kwamen de laatste dagen ver schillende Nederlanders uit Gent aan, die mededeelen, dat de jongste vliegeraanval len op die stad vele slachtoffers hebben gemaakt, terwijl zij tevens mededeelen, dat het gebrek in België steeds stijgt. Dappere zigcuuem'ouwen. De veldwachter der gemeente Beegden die Zondag een zigeunervrouw sommeerde haar paard, dat op een klaverland graasde terug te halen, werd onverhoeds door eer zestal zigeunervrouwen vastgegrepen, var zijn revolver en stok beroofd, met eei ketting aan een wagen in het zigeuner kamp vastgebonden en na hem een proj in den mond te hebben geduwd, zoodanig mishandeld, dat hij zich, toen hij weer lo gelaten werd, onder geneeskundige beharr deling moest stellen. De zigeuners, di< met paarden en wagens de vlucht namen werden nabij Echt aangehouden. bÊiFendmakingT Het Gemeentebestuur van Heusden MAAKT BEKEND dat in de week van 15 Oct. tot 21 Oef 1917op de navolgende bons ver krijgbaar zij de daarbij vermelde regeeringsgoedereti Bon no. 157 I ons Rijst. 160 Va Gort. 158 1 Zeep. a 159 Va Bak- of Bra&dvel De Burgemeester van HEUSDEN breng ter kennis van houders van petroleunr distributiekaarten, dat volgens bepaling va den Minister van Landbouw, Nijverheid e Handel, de geldigheidsduur van bon no. zal zijn van 15 October tot 31 October a en dat tijdens dien geldigheidsduur d aflevering op genoemden bon kan worde verzocht van 2 L. petroleum. Heusden, 13 October 1917 - De Burgemeester voornoem* HONCOOP. Het Gemeentebestuur van HEUSDE maakt bekend: dat de Minister van Landbouw, Nijverhe: en Handel heeft goedgevonden te bepale dat gedurende het tijdvak van 15 tot e met 31 October a.s. zal mogen worde verkocht en afgeleverd op bon no. 1 van de thee- en koffiekaa. Va ons thee; op bon no. 2 van de thee- en koffiekaa 2 ons koffie. Heusden, 13 October 1917. Het Gemeentebestuur van HEUSDEC! maakt bekend: dat het gemeentelijk Levensmiddelenbures is geopend ten stadhuize dezer gemeen - iederen werkdag, uitsluitend des ns middags van 24 uur. Heusden, 16 October 1917, Het Gemeentebestuur voornoem HONCOOP. De Secretaris, II. J. v. EGGELEN. Voor z.e du gevangenis verliet had de veroordeelde een pak brieven voor haar verdediger afgegeven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2