Bü dit nr. üehoort een bijvoegsel. l 's-BOSCH, Und van altena Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. No. 3716. Zaterdag 20 October 1917. FEUILLETON, De Hoede Bastide. EERSTE KLASSE Kwaliteiten. Sumatradek, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. «Cuba« Vorstenl. 5 ct. Rita A Rita B Rita C 5 6 7 ct. (Lichte vale pracht- kleuren.) Hinthamerstr. 24. Tel. Int. 492. BUITENLANDS CH OVERZICHT Het is maar gelukkig dat de noodtijd, die wij nu beleven, niet onverwacht, als een bliksemstraal uit helderen hemel, over ons gekomen is, maar dat wij langzamer hand aan al de ellende, die wij nu door maken moeten, gewend worden, 't Zou anders niet te dragen zijn. Een mensch went aan alles, zegt de volksmond, en daarin ligt een groote waarheid. Wij heb ben gelukkig een groot aanpassingsvermo gen, wij raken gewoon aan de mindere hoeveelheid en mindere hoedanigheid van het voedsel. Wij schikken ons, de een makkelijker dan de andere, in de ontbe ringen, die van ons worden gevraagd. Wij leeren ons bezuinigen en behelpen op dui zenderlei wijze. Maar waar een mensch nooit aan went is, aan onrecht, dat men hem aandoet. En daar weet ook Neder land van te spreken in deze dagen. Zoo als nu Engeland en de andere entente- landen met ons gelieven te handelen, zie dat zet kwaad bloed en prikkelt de stem ming. Het is eenvoudig om in veront waardiging los te barsten, wanneer men nagaat hoe er met de rechten der kleine volkeren wordt gesold. Wij hebben het oog op de grind kwestie waar wij de vorige maal op wezen. Waar Nederland volkomen zuiver staat en zijn neutraliteit zoo oprecht mogelijk handhaaft naar beide zijden, wordt door een der oorlogvoerende partijen maar terstond ons land met algeheele isolatie bedreigd. Zeer terecht schreef het N. v. d. D., wijzende op de 16.000 invalide krijgsgevangenen die vanuit Engeland en Duitschland in ons land verpleegd zullen worden Maar zestienduizend nieuwe gasten,dat be- teekent zestienduizend broodkaarten minder voor onze langzamerhand ondervoed rakende hard werkende arbeiders, voor onze jeugd die in den groei isdat beteekent voor ons allen minder melk enz., en ten deele weer verergering van den woningnood, die in den aanstaanden winter bedenkelijke afmetingen dreigt aan te nemen. Een co mité za! wel zorgen dat al die Engelschen en Duitschërs onder dak komen. Maar in de hoofdstad moet men onbewoonbaar ver klaarde woningen weer in gebruik nemen voor onze armen. En als men dan bedenkt, dat het de landgenooten van diezelfde be klagenswaardige vreemde «stumpers® zijn, die onze eigen stumpers tot zwaarder te dragen ellende brengen die door machts misbruik en met verkrachting van onze rechten, aan het Nederlandsche volk een deel van zijn levensonderhoud en nuodige grondstoffen onthouden, en zich tergelijker- tijd voor hun onderdanen de gastvrijheid en barmhartigheid van dat in-de-engte- gedreven Nederland laten aanleunen dan begrijpt men toch niet, dat de regee ringen van deze groote mogendheden niet in den grond zinken van schaamte. De Londensche correspondent van de Telegraaf had nóg een berichtje de re geeringen van België en Frankrijk zou den volkomen instemmen met Engeland's dwangmaatregel tegenover ons. 12 Uit het Fransch Men moet niet zoo gauw de hoop op geven Fleuriaux stond ook op. «Linguard,® zei hij met mannelijke vast heid, »ik wil nog niet gelooven, dat die woorden ernstig gemeend zijn en dat de geruchten, die omtrent je in omloop zijn, waarheid behelzen Het zou mij zeer zwaar vallen, een trouw dienaar mijns vaders als een laaghartige schurk terug te moeten zien De grijsaard lachte stuipachtig en zette zijne capriolen voort. «Hahaha riep hij, zich de handen wrij vende, «Nu wordt de geschiedenis pas mooi De arme jongen komt terug, zoo als hij vertrokken is Niets heeft hij uit zijne reizen en ongelukken geleerd, niets, letterlijk niets Geen centime ondervinding opgedaan ;t Is nog dezelfde gek, die door zijn vader Dwarskop genoemd werd Ja, waarachtig, geen gepaster bijnaam voor iemand, die altijd in de contramine is Daar komt hij me even het vermogen af vragen, waarnaar ik in de eerste helft van mijn leven heb verlangd en waarvan ik in de tweede helft nog niet kon profiteeren en dat doet hij zonder mij dat kost bare papiertje voor te leggen Hij heeft het verloren, het arme kind de arme domoor de arme dwaas Hij heeft het verloren hahaha, hij heeft het ver loren Auguste Fleuriaux trok de schouders op. «Je loopt wel wat te hard van stal, oude Linguard,hernam hij koeltjes heb ik je dan gezegd, dat de contra-acte ver loren, verscheurd, verietigd is Is het dan zoo vreeselijk moeielyk een velletje gezegeld papier te bewaren Plotseling staakte Linguard zijne wande ling. Al zijne angst kwam weer boven. «Was het maar een beproeving sta melde hij. «Misschien wel in elk geval is de uit komst van die proef niet gunstig voor je. Maar pas op, ik zal streng handelen met een ontrouw lasthebber, dat beloof ik je De grijsaard zag hem aan, alsof hij op den bodem zijner ziel lezen wilde, maar Fleuriaux verdroeg dit onderzoek met on verstoorbare bedaardheid. «Neen, neen borst de opgewonden grijsaard zenuwachtig uit, «dat papier moet vernietigd zijn, dat kan niet anders. Ge hebt maar een list bedacht, om mij te foppen, maar Linguard geeft zijne oogjes de kost «Je denkt dat mijne lotgevallen mij niets hebben geleerd,® hernam Fleuriaux, zijn toorn bedwingend «vroeger, oude schurk, zouden zulke onbeschaamdheden voor mij voldoende geweest zijn om al de beenderen van je lichaam te breken, maar laten wij Dit verdient opheldering. Frankrijk laten wij daar, maar de regeering van België!... Moeten wij dat ook nog ver dragen, terwijl wij in de laatste twee jaar 15 millioen hebben uitgegeven voor Bel gische «beklagenswaardige stumpers«, om niet te spreken van de verergering van den woningnood en de vergiftiging van een deel onzer pers, wegens het herbergen van Belgen die nu niet juist tot de stumpers behoorc-n Wij hopen dat dit bericht, dat op ons publiek een allerpijnlijkste!! indruk moet maken, afdoend wordt tegengesproken. Of verbleedt men zich te Havre, dat wij Hol landers er toe te brengen zijn, krom te liggen en de hand te kussen die ons kwelt en worgt Het is er ons Nederlanders nooit om te doen geweest prat te gaan op de mildda digheid en gulle gastvrijheid, die wij in den loop der oorlogsjaren bewezen hebben aan al die ellendigen van buiten, die hier een toevlucht vonden, maar het is toch waarlijk niet te veel geeischt, dat wij op een weinig rechtvaardigheid en goeden wil aanspraak maken van de zijde dergenen, die ons zooveel te danken hebben. De Duitschërs hebben het eiland Oesel nu geheel in hun bezit en hebben met deze verovering hun positie aan de Oostzeekust uitermate versterkt. De stad Riga is daar door een zeer waardevol steunpunt ge worden. De af- en aanvoer van den noor delijken Duitschen vleugel is er ten zeerste door gebaat, De £tf>ote vraag, die in de eerste weken wel niet met zekerheid zal zijn te beantwoorden, is nu. of de Duit schërs met deze onderneming vèr strek kende bedoelingen hebben en ze als zoo danig een uiting is van de telkens terug- keerende worsteling om den tegenstander te overvleugelen, dan wel of er slechts een meer beperkt doel wordt nagestreefd. In ieder geval zal door het meesterschap in de golf van Riga een landing op de kust van Esthland tot de mogelijkheden behooren en hebben de Russen dus re kening te houden met een voortdurende bedreiging van hun noordelijke troepen. Willen de Duitschërs hier echter toe over gaan, dan zal zulks heel wat meer man schappen kosten dan de tanding op Oesel. Bovendien zal wanneer het nog eens tot een vredesconferentie mocht komen de oplossing van het oostzeeprobleem nog heel wat moeilijkheden baren. Immers het is voor de Russen een levensbelang de bedaard redeneeren moet de bewuste con tra-acte mij juist op mijne tochten gevolgd zijn Wat zou je zeggen, als ik ze in Frankrijk in veilige handen achtergelaten had «Dat kan ik niet gelooven. Zoodra de Tom Jones het anker gelicht had, heb ik bij alle notarissen uit den omtrek geïnfor meerd. Ik heb hooge belooningen uitge loofd, maar niemand kon mij inlichtingen geven «En dat alles in mijn belang, niet waar, deugdzame Linguard Komaan, luister nu eens goed. Toen ik Frankrijk wilde ver laten, kon ik het arme slachtoffer van mijn noodlottigen hartstocht en het kind, dat zij moest ter wereld brengen, niet vergeten, want, zooals je weet, was mijne ongeluk kige Nathalie zwanger, toen ik haar broeder overhoop stak. Op denzelfden dag, dat ik met Anton Jozef Linguard dien schijnver- koop mijner eigendommen sloot, teekende ik ten kantore van een anderen notaris eene geheime acte, waarbij ik aan Nathalie en haar kind de opbrengst van al de goe deren, die ik mijns vaders boekhouder in bewaring gegeven had, afstond. Aan dat stuk hechtte ik de contra-acte, een testament voor het geval, dat ik kwam te overlijden en een briefje, waarin ik Nathalie om ver geving bad. Die papieren heb ik in een gezegeld enveloppe aan notaris Dumont ter hand gesteld met de opdracht ze aan Na thalie te geven, zoodra ze weer mocht komen opdagen U Oostzeekust in haar volle lengte en vooral de daarvoor gelegen eilanden te behouden. En nu veroveren de Duitschërs in een tijd, waarin de houding van de Finnen het Rus sische bestuur veel zorg baart, de eilanden aan den Zuidelijken hoek van de Finsche golf, die de waarde van het bezit van de Finsche kust voor de Russen aanmerkelijk vermindert. Bij het sluiten van den vrede zullen de Duitschërs wel niet uit Oesel weggaan zonder zich eenige voorrechten bedongen te hebben in deze binnenzee. Wat al en voetangels en klemmen komen hier dus voor den vredesengel, als hij op aarde wandelen moet, te liggen. De aanvallen der geallieerden bleven tot nu toe in het westen, hoowel het weer verbeterde, achterwege. Wel klonk, terwijl wij dit schreven, het roffelvuur dreigend hard over ons land misschien kunnen wij voor het ter perse gaan van ons blad nog van een vernieuwd offensief in Vlaanderen melding maken. Van alle zijden bereiken ons berichten dat er in de geheele wereld een tekort aan levensmiddelen bestaat en daarom kunnen wij niet te zuinig zijn. Zoo zeide Sidney Webb in een redevoering te Londen Na den oorlog zou er in de geheele wereld gebrek heerschen. Als de vrede kwam, zou hij niet alleen plotseling, maar onverwacht komen en dan zou men tegen over een groot gebrek in de geheele we reld staan, waarvan de teekenen nu al zichtbaar zijn. Tarwe, de grootste factor in de levens middelen voorziening van de wereld, heeft het laagste peil van productie bereikt, en de oogst van dit jaar is in al de graan- voortbrengende landen buitengewoon klein, met het gevolg dat er komende jaar een tekort zou zijn van ongeveer een pond (453 gram) per dag en per hoofd. Voorts waren de kudden van groot en klein vee thans veel kleiner, en zelfs het eenmaal (in Engeland) gesmade varken was snel aan het verdwijnen. Het ver bruik van metalen, olie, steenkolen, wol, huiden, leder, hout, enz., ging algemeen de tegenwoordige productie te boven. Er waren genoeg van deze dingen op en on der den grond, maar het ontbrak aan werkkrachten, om ze voort te brengen. Men moest onmiddellijk beginnen met de taak om Europa opnieuw, te provian deeren, als men een algemeenen en plaat selijken hongersnood wilde voorkomen. Aldus Sidney Webb. Te Manchester «Maar zij heeft ze zeker nooit ontvangen peinsde Linguard, «want niemand heeft mij ooit met een van die stukken in de hand om den boedel lastig gevallen «Dat is mij bekend, en daarom denk ik, dat het arme meisje, hare schande en zelfverwijt niet kunnende overleven, ver van hare geboorteplaats getrokken is om te sterven Fleuriaux zuchtte diep en zweeg eene poos. »Dus,« vervolgde Linguard, «zijn de papieren in handen van Dumont gebleven Hij heeft toch nooit willen zeggen, dat hij iets van u onder zijn berusting had «Dat was zijn plicht als beëedigd man.« «Maar Dumont is overleden, en zijn op volger «Waartoe die uitweidingen viel de nabob hem driftig in de rede. «De papieren bestaan, dat moet je voldoende zijn. Te zijner tijd zullen ze je getoond worden «Maar maar stotterde de oude schurk heeft men ze u dan teruggegeven «Kon men mij dat weigeren Behooren ze mij dan niet?« «Zeker, als ge ze nu bij u hadt, kon u «Ja, de andere helft is ook zoo,« lachtte Fleuriaux. «Ik vind, dat het voor van avond genoeg is. Wij hebben allebei rust noodig. Denk er nog eens goed over na, Linguard «de nacht brengt raad« zegt het spreek woord. Gebruik die nacht goed, cara mio, behandel mij loyaal en ik zal je niet te IMaast II A III. M A N U's Kleediiig. (xorincheui. maakten de menschen in het laatst van de eerste week van October, naar wij in de Daily News lezen, overal voor de win kels queue om aan ham en boter te komen. Ook braadvet en margarine waren niet te krijgen. De prijs van versche boter steeg, voorzoover zij te krijgen was, van 2 shil ling 10 stuivers tot 3 shilling 4 stuivers per Engelsch pond (453 gram). Men zeide echter, dat het slechts een tijdelijke schaarscbte gold. De tijden zijn donker, maar zullen nog donkerder worden. Er zal veel gevergd worden van onze zedelijke draagkracht. Menig offer zal wor den gevraagd. Hoe dit ook zij als wij uit a! deze beproevingen maar gelouterd, innerlijk rijker en edeler te voorschijn ko men. De beste tijden voor een mensch en een volk zijn niet die, waarin zij zich in over vloed kunnen baden, maar dat zijn de be narde tijden waarin het karakter wordt gestaald, en de geestelijke krachten worden geoefend. BUITENLAND. Uit Kowno wordt aan de Frankf. Zei- tung gemeld, dat 15 October in Riga de scholen zijn heropend. Voor de Duitsche kinderen zijn vier volksscholen, voor de Lettische vijf, de Joodsche één en de Rus sische twee. Bovendien is een middelbare school geopend voor kinderen van beiderlei kunne. Kapitein Smith van den Amerikaanschen schoener Slade, een van de slachtoffers veel om rekeningen lastig vallen. Rijk ben je toch. erg rijk, dat weet ik. Al gaaft ge mij alles terng, wat mij toekomt, dan zou je nog in weelde kunnen leven. Geloof mij, oude jongen, eerlijkheid en goede trouw zullen je beter dienen dan list of geweld Linguard verdroeg deze berisping met kalme gelatenheid. «Zeker, mijnheer Auguste, zeker, wij zullen het makkelijk eens worden. Maar toch,« voegde hij er op indringenden toon bij, «als ge zorg gedragen hadt u van de contra-acte te voorzien en ze mij voor te leggen «Je zult haar zien, maar thans niet, wijs mij een bed ik moet slapen «Uw bed is in de gele kamer opgemaakt Christoffel zal u er heen brengen. Hij trok aan een versleten schellekoord en de knecht verscheen met eene brandende kaars op een koperen nachtblaker. De gele kamer mompelde Fleuriaux. «Erg somber en afgelegen. Daar stierf mijne oude gouvernante, zoo wat veertig jaar geleden Maar dat is geweest Ik vrees niets, noch de levenden noch de dooden Goeden nacht, Linguard De hemel geve je gedachten van vrede en verzoening in je oude ziel 1« Dit zeggende, nam hij een mes met scherpe punt van de tafel en stak het bij zich. Toen verliet hij met vasten tred de zaal. IfVSBLAD Hst Lend van Heusden ei Altena. U Lamstraat en He Bomielerwaard. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1