afsnijden van onzen toevoer. Het houdt onze schepen vast door de bunkerkolen te weigeren, die het overigens best missen kon. Gij belet ons in aanraking te blijven met onze koloniën, die toch tot de voor naamste bronnen behooren van ons natio nale leven. Vindt U dit werkelijk billijk Komt dit niet dicht bij hetzelfde systeem van macht boven recht, dat door de tradities van uw land, uw volk en uw geschiedenis zoo vurig werd gewraakt Eenige duizenden ton levensmiddelen en veevoeder door onze regeering gekocht en betaald, maar opgehouden in uwe havens, waren bestemd voor ons volk en voor ons volk alleen. Zij waren geconsigneerd aan onze regeeering op condities van de Over zee Trust Maatschappij. En zij vormt slechts een deel van de hoeveelheid, welke schriftelijk overeengekomen was met het Britsche Gouvernement. Deze overeenkomst werd aangegaan langen tijd vóórdat CJw land partij koos voor de Geallieerden. Onze distributie-bureaux en onze huis vaders hebben zich op dit contract ver laten ten behoeve van hen, die aan hun zorg zijn toevertrouwd. Door het optreden van de regeering der Vereenigde Staten heeft deze overeenkomst in het oog van alle Nederlanders feitelijk de waarde verkregen van een vod je papiercc. Niemand in Nederland had van Uwen kant zulk een politiek van »vreesaanja- ging« ten opzichte van een klein volk ver wacht. Immers, hoe anders 't te noemen, waar U door het vasthouden van onze schepen en het afsnijden der verbinding met onze koloniale bezittingen in de rechten treedt van een vreedzame en onschuldige natie, welke aan hare aanspraken geen klem kan bijzetten door kracht van wapenen, doch die niattemin de eerbiediging dier rechten met klem durft eischen. Wij denken er niet aan om onze stoom- booten en onze goederen aan te wenden tegen de zaak, die Gij voorstaat. Maar daar wij een zeevarend en kolo niaal volk zijn voelen wij het als een on- draaglijken en onverdienden hoon, dat on ze toch al zoo geringe vrijheid belemmerd wordt door een land als het Uwe, met geen andere bedoeling dan ons door over macht te dwingen om te doen wat Om er mee op te houden Duitschland van levensmiddelen te voorzien Waarde President, laat mij deze dwa ling even rechtzetten. Het is een belache lijke veronderstelling, dat wij Duitschland zouden voeden Gesteld zelfs dat wij wenschen dit te doen, dan zouden wij het niet kunnen. Onze gansche uitvoer is nog niet in staat ook maar langer dan enkele dagen in de behoeften van Duitschland te voorzien. Na in herinnering gebracht te hebben de wijze, waarop onze vaderen zich in dagen van nood ten gunste van het Ame- rikaanscbe volk gedragen hebben, vraagt de Heer van Aalst: zijn de Vereenigde Staten van zins het Nederlandsche volk voor zich neer te doen buigen door een wreed stelsel van uithongeren en ellende? Dit stelsel zou zeker niet slagenVoor ons zou het slechts beteekenen een voor bijgaande slag van het noodlot voor U echter een eeuwige onrechtvaardigheid. Dit is een waar en waardig woord. Of het wat zal uitwerken Het is wel te wenschen. Want het gaat in ons land nijpen. Door de plagerijen van Engeland komen er schier geen levensmiddelen ons land meer binnen. Nu is er al weer een bericht dat zoolang de omstandigheden zich niet te onzen gunste wijzigen de Neder landsche regeering noch bij machte is in het klimmende gebrek aan rijst hier te lande te voorzien. Dat geldt ook van het brood. Eerst was er de hoop in uitzicht gesteld dat door de bijvoeging van aard appelmeel ons volk een heel eind zou kunnen komen met het huidige broodrantsoen, maar ook dit bericht is weer van hooger hand weersproken. Op allerlei wijze komen we in de engte. Langzaam maar zeker gaat het gebrek toenemen en wordt de toekomst steeds duisterder. Uit al die vijandige daden tegen ons en de overige neutralen, waardoor men ons dwingen wil partij te kiezen tegen Duitsch land blijkt wel zonneklaar, dat men aan de zijde der geaillieerden maar geen kans 2iét de centralen onder de knie te krijgen. Hoe benauwd op den duur ook Enge land het krijgen gaat beschrijft ons »Neu- tilus« in de N. R. C. waar hij het heeft over de gevolgen van den duikboot oorlog, lij zegt daarin, dat de wereldvloot op het einde van het vorige jaar bestond uit 8600 schepen boven 1600 ton, waarvan Engeland er 3000 noodig heeft, om af doende voorziening voor binnenland en leger, Hiervan zijn er reeds 584 tot zin I- ken gebracht. Deze 8600 schepen circa 25 millioen ton kunnen onmogelijk geheel voor de oorlogvoering worden gebruikt. Er gaat van af de tonnenmaat der cen tralen en der neutrale scheepvaart enz. Zoodat op 1 Febr. 1917 op ten hoogste 17 millioen ton voor de entense oorlog voering in Europa gerekend kon worden. Hiervan zal (den bijbouw reeds meege rekend) op 1 Febr. 1918 circa 10 millioen vernietigd zijn, zoodat dan ten hoogste 7 millioen ten bate van den oorlog over blijft, En zooals uit Engelsche opgaven zelve vroeger gebleken is, is deze scheepsruimte (5 A 6 millioen ton) alleen reeds noodig voor het troepentransport, gewonden-tran sport, materiaal en munitie-transport der Europeesche Entente-legers, het Ameri- kaansche niet medegerekend. Met de tegenwoordige gegevens in han den, blijft dus tegen 1 Febr. 4918 in het geheel geen scheepsruimte meer voor de voedselvoorziening van Europa over, indien men althans het leger niet wil verzwak ken en kan er van een meedoen van Ame rika op het Europeesche slagveld, waarvoor alleen nog eens 5 a 6 millioen ton zou noodig zijn, in 't geheel niets komen. Ten slotte komt de schrijver tot de con clusie dat de Duitsche opgaven over den duikbootoorlog zeer waarschijnlijk juist zijn, dat de opgaven der tegenpartij beslist on juist zijn en dat, indien geen afdoend mid del tegen de duikboot wordt gevonden, wat thans nog absoluut niet het geval is, de duikbootoorlog in 1918 vóór 't einde van dat jaar tot een beslissing ten gunste der centralen moet voeren, indien deze 't economisch nog zoolang kunnen uithouden en als de uiterste krachtinspanning van Engeland om Duitschland uit Vlaanderen te verdrijven vóór dien tijd geen tastbaar der succes heeft dan thans. Dat zou voor Engeland al een zeer bit tere pil zijn. Of zal het misschien gelukken den Duitscher uit België te verdrijven en verder zoo te verzwakken, dat hij zijn strijd voor den tijd moet opgeven Zooals het tot nutoe gaat zeker niet. Al worden de Duitsche troepen wat teruggedreven, van een verplettering is voorhands geen sprake terwijl in Rusland hun succes blijvende is. Alle eilanden in de golf van Riga zijn zoowat vermeesterd. De Russische regee ring gaat dan ook tengevolge van de vor deringen van den vijand St. Petersburg ontruimen. Op zee ontwikkelden de Duitschers ook eenige bedrijvigheid. Duinkerken werd beschoten en een convooi vernield, bij welke gelegenheid zij nalieten de drenkelingen te redden. Nog zij gemeld, dat boven Frankrijk vier Zeppelins, die terugkeerden van een overval op Engeland, zijn neergeschoten. Zij waren door de mist afgedwaald en kwamen alzoo tegen wil en dank boven het voor hen blijkbaar zeer gevaarlijke Fransche gebied. BUITENLAND. Het „eercwoonl" van een Dnifsch officier. De Spaansche min. van Marine heeft het bericht van de »A, B. C.« tegenge sproken, waarin wordt medegedeeld, dat de commandant van de Duitsche duikboot, welke van Cadix ontsnapt is, zijn eerewoord niet gegeven had. De minister heeft verklaard, dat deze commandant zijn eerewoord wel degelijk had gegeven, zooals uit het proces-verbaal op het dep. van Marine aanwezig, blijkt. Hierbij waren tegenwoordig de chef van den gen. staf, diens plaatsvervanger, een toegevoegd officier en de Duitsche consul, die als tolk fungeerde. In Kroonstad wantrouwt men de roorloopige Uegeeriug. Naar aan de »Köln. Ztg.« uit Stockholm geseind wordt, heeft de Arbeiders- en Soldatenraad van Kroonstad hare houding ten opzichte van de nieuwe Russische re geering overwogen, waarbij men tot de overtuiging kwam, dat deze voor het mee- rendeel uit aanhangers van Kornilofï be staat. In Kroonstad houdt men de regee ring dan ook slechts voor eene voorbereid ster eener spoedige burgerlijke tegenrevo- lutie. Het Garnizoen en de arbeiders be sloten dienovereenkomstig aan de voorloo- pige regeering allen steun te onthouden. In de particuliere kliniek van professor Sauerbruch te Zürich werd Zaterdag-mor gen de koning van Griekenland door prof. Sauerbruch v. Eiselberg te Weenen ge opereerd. De koning had een ettergezwel in de rechter borstholte, een gevolg van een meer dan 2 jaren na een influenza opgeloopen longontsteking. De toestand van den patient na de geslaagde operatie is, volgens een Zaterdag uitgegeven bulletin, bevredigend. Re conferentie orer het oorlogsdoel der Entente. Naar aan de »Koin. Ztgc uit Kopenha gen wordt geseind, weet de »Djen«de spreekbuis der voorheen door Kerensky aangevoerde Trudowiki mede te deelen, dat de oorlogsdoel-conferentie der gealli eerden nu definitief in November a.s. zal worden gehouden. Als vertegenwoordigers van Rusland zullen Terestsjenko en Tsere- telzi optreden. De »Djen« verneemt ver der nog, dat de conferentie den internati onalen, politieken en militairen toestand aan een nauwkeurig onderzoek zal onder werpen, en dat er naar gestreefd zal worden, het vredesprogram der centralen, samen met het Russische program en dat van President Wilson, zoomede de oorlogs doeleinden van Frankrijk en Italië, tot een grondslag samen te smelten, die een basis zou kunnen vormen, waarop mogelijk ern stige onderhandelingen tot het beëindigen van den oorlog zouden kunnen worden aangevangen. Rusland zal op de conferentie alles aanwenden om tot een spoedigen vrede te geraken. Het Russische blad deelt ten slotte nog mede, dat op het oogenbiik tusschen de geallieerden eene gedachtenwisseling plaats heeft over Elzas- Lotharingen. De conferentie zal ook tot taak hebben, het gemeenschappelijke pro- pram der geallieerden ten aanzien van dit vraagstuk vast te stellen. Het „Journal of Commerce' over de Amerikaansche hulp. Het te Liverpool verschijnende Journal of Commerce« schrijft het navolgende »Van verschillende gezichtspunten bezien is de deelneming van Amerika aan den oorlog niet uitsluitend gewin. Engeland kan voor het transport van het Ameri kaansche leger geen scheepsruimte beschik baar stellen, evenmin schepen voor de verpleging en de aanvulling er van, of zelfs niet voor het overbrengen van ge wonden. Het scheepvaartvraagstuk treedt hiermede dan ook plotseling in een acuut stadium Engelands verdwijnende han delsvloot kan van de Amerikaansche wer ven geen steun ondervinden. Amerika moet ter voorziening in eigen behoefte reeds 6 millioen ton scheepsruimte per jaar bouwen, en kan dus hier geen hulp verleenen. Het op de been brengen en africhten van een leger in de Vereenigde Staten is één ding, iets anders is echter het opstellen van -volledig toegeruste strijd krachten in Frankrijk, en de geregelde toevoer van hetgeen voor de verzorging der troepen noodig is. Door oorlogshandelingen der middenrij ken zijn in de maand September bij elkaar 672.000 ton bruto van de voor de entente nuttige tonnemaat aan koopvaarders in den grond geboord. Daarmee klimmen de succéssen tot nu toe door den ongebrei- delden duikbootoorlog behaald tot 6.975,000 ton bruto. Met de zevende Duitsche oorlogsleening van 1 2x/2 milliard zijn in het derde oorlogs jaar van 4917 totaal 25Y2 milliard door het Duitsche volk opgebracht, d.i. vier mil liard meer dan in 1915 en 1916. In het geheel heeft het Duitsche volk tot dusver in leeningen op langen termijn 721/2 milliard mark voor het voeren van den oorlog ter beschikking gesteld, BINNENLAND. Opgeslagen goederen. De politie te Gorinchem heeft de vori ge week voor meer dan f50.000 cacao, gecondenseerde melk, koffie, bloem, carbid, spek en groote partijen meel in beslag ge nomen. Te Vlaardingen zijn bij speculanten in levensmiddelen groote partijen maizena, gecondenseerde melk, vermicelli, stijfsel, harde zeep en andere artikelen in beslag genomen. Kolen uit Duitschland. De Köln. Volkszeitung meldt, dat, naast het vervoer per spoor van steenkolen uit Duitschland naar Nederland, ook per boot kolen zullen worden aangebracht langs den Rijn. Sedert enkele dagen komen er langs Lobith uit Duitschland per schip ongeveer 2500 ton kolen per dag. Eerstdaags worden er grootere hoeveelheden verwacht. o De »Parkharen«. De »Parkhaven«, binnen het versperde gebied door een Duitschen onderzeeër ge torpedeerd, was het eerste schip dat naar Engeland ging om steenkolen te halen. Daar de regeering tegen molest ver zekert voor een waarde van f 500 per ton, zou het verlies van dit schip van ruim 2600 ton een schadepost zijn van f4.300.000. Boter. Gedurende deze week zullen voor <±5 pet. der boterproductie certificaten van uitvoer worden verleend. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening merkt op, dat, of schoon weer boter mag worden uitgevoerd ds prijs voor binnenlandsch verbruik, in verband met den melkprijs, op f 3.50 per K.G. is gebracht, omdat de winst op den uitvoer voortaan ten goede komt aan de Export-centrale en dus niet kan meewer ken om den binnenlandschen prijs laag te houden. Houtaanroer. Naar wij vernemen zullen te Delfzijl binnen korten tijd nog circa 50 Duitsche schepen hout aanvoeren. De hoeveelheid zou ongeveer 40,000 standaard bedragen De moeilijkheden met de binnenschipperij maken het zeer bezwaarlijk, dit alles verder het land in te zenden. Smokkelarij' Uit een Ingezonden schrijven aan de N. Rott. crt. nemen we het volgende over Het schijnt de gewoonte te zijn dat, wanneer »Etrangers de distinctions het Nederlandsche grondgebied verlaten zij, buiten en behalve de speciale aanbevelin gen van hun gezantschap, ook nog door het Nederlandsche Ministerie van Finan ciën een handje geholpen worden Tot welke grove misbruiken en schandelijke praktijken dit twijfelachtige gebruik aan leiding geeft, kaï uit het onderstaande blijken. In het begin der vorige week reisden via Zevenaar met tusschenruimte van 24 uur, naar Duitschland, gravin v. A. en gravin v. PI. Deze dames waren beiden voorzien van de noodige aanbevelingen van het keizerlijk gezantschap in den Haag en in den ochtend van hun respectieve aan komst te Zevenaar was een telegram van het Departement van Financiën ontvangen waarbij op eene ^welwillende behandeling« werd aangedrongen voor deze reizigers Maar wie er ook »welwillend« was, de marechaussée was het minder en zoo werden de koffers der met een dag tusschenruimte elkander volgendegravinnen beslist onwelwillend behandelden wat bleek toen Dat de koffers van dubbele bodems voorzien waren, waaruit een schat aan vet, olie en cacao te voorschijn kwam Naar de inrichting der koffers te oordeelen heb ben zij misschien sedert jaren dezen smok kelhandel gedreven, steeds gedekt door aanbevelingen van het Duitsche gezant schap en het Departement van Financiën. Vermakelijk is nog deze detail, dat, toen de beide dames (zij waren nota bene zus ters) elkander in het Oranjehotel te Zeve naar ontmoetten, zij het lieten voorkomen alsof zij elkander niet kenden dit zou onopgemerkt voorbijgegaan zijn had niet het dochtertje van een der dames de zaak verraden door »tante« te roepen. Kijst. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening brengt een slecht bericht over de rijst, maar het was te verwachten. Alle vervoer van rijst is af gesneden, zoodat wij al meer dan een half jaar in de eerste dagen van Fe bruari kwam de laatste aanvoer op onzen voorraad teren. De Tel. verneemt nader, dat het de be doeling der regeering is, eerlang de ver strekking van rijst stop te zetten en de in het land aanwezige voorraden op te vorderen. o Voor een hardwerkende. Op een formulier van aanvrage orn aan vullingsbroodkaarten meldt de Maas en Waler omschrijft een Drutensche moeder de reden harer aanvrage als volgt Omdat ik altijd, vroeg en laat, Zooals dat een moeder gaat, Present moet wezen voor het werk, En somtijds als een paard zoo sterk, Wenschte ik mijn portie wat vergroot, Al ga ik niet van honger dood. Jammer voor deze plichtgetrouwe huis moeder dat, naar wij vernemen, het Distri butiebureau geen gevoel scheen te hebben voor haar poëzie en afwijzend beschikte. ZoHtuood. Uit Nijmegen meldt men aan de Msb., dat er in 't geheel geen zout meer is te krijgen en uit Oss wordt bericht, dat men daar al weken zonder zout zit. o Een huzaar te Veghel, 's morgens uit de provoost ontslagen, scheen genoeg te hebben van den dienst. Hij deserteerde met paard en al. Een patrouille werd hem onmiddellijk achterna gezonden doch zonder resultaat. szer Burgemeesteriijke zorg. In Stratum bij Eindhoven werd einde 4915 'n plan ontworpen door eeri architect, voor een te stichten villapark in »Den Elzentc. De burgemeester kocht Maart 49IÖ bij een publieke verkooping een stuk gronc.1 in »Den Elzent« voor circa f 4450 inclusië^ de opcenten, In de raadsvergadering van 18 dezer is met op één na met algemeen stemmen besloten dit stuk grond van den burge meester te koopen voor f 4 per M2 zegt de »Tel.« Dit wordt het niet onaardige bedrag van f19.780, een zoet winstje voor den burgemeester van f15.330 ongeveer. Had de burgemeester indertijd der gemeente geadviseerd dien grond te koopen, zou zij nu ruim f 15000 rijker zijn en de vrijwel beroofde gemeentekas zou dit bedrag zeer te stade zijn gekomen. Er zal bij Ged. Staten over het geval gereclameerd worden, daar men den prijs al te hoog vindt voor grond in een afge legen gedeelte van het dorp. (Avondpost.) o Het kanongebulder. Zondagavond 5 minuten over zessen werd in Heusden en omstreken een sterke schok waargenomen die veroorzaakte, dat schuif blinden bewogen, deurklinken neervielen en ramen rammelden. Een zelfde bericht wordt ook uit Klun- dert a/d N. R. C. gezonden, zoodat over grooten afstand denzelfden luchtdruk is gevoeld. Ook leest men in hetzelfde blad Lezers vragen ons hoe het verschijnsel te verklaren, dat men in de laatste dagen, onder andere in de omstreken van Rotter dam, bijna onafgebroken geschutvuur ver neemt. Het geluid is sterker dan ooit te voren. Van tijd tot tijd trillen de ruiten. Bij Yperen is het geschutvuur reeds meer malen sterker geweest dan de laatste dagen. Dit is dus evenmin de bron van het hier vernomen geluid als de luchtovervallen in België en de beschietingen van Oostende. Trouwens men hoort duidelijk voortgezet en niet afgebroken vuren. Daar het ver schijnsel even oud is als de groote artille rieslag aan de Aisne, veronderstellen wij, dat het deze is, dien men hier verneemt. Men bedenke daarby, dat het geluid van kanonvuur bij cirkelvormige strooken hoor baar pleegt te zijn. Tot op zekeren af stand van de geluidsbron hoort men de ontploffingen van het geschut rechstreeks. Gaat men verder weg, dan verneemt men het geluid niet of zeer zwak, totdat eindelijk weer een gebied komt, waar men het weer duidelijk hoort. Ook tijdens dezen oorlog is dit verschijnsel meermalen waargenomen. Zoo vernam men het bombardement van Antwerpen met bijzondere duidelijkheid te Zwolle. Het bombardement bij Yperen was in September zoo duidelijk hoorbaar in Zuid- Limburg, dat men aan oefeningen in de buurt van Maastricht zou denken. De huizen trilden hier en daar. Zoo is het zeer wel mogelijk, dat men nu hier in den omtrek den artillerieslag aan de Aisne verneemt. Het is het eenige nieuws, wat in de laatste dagen op de Westelijke gevechtsterreinen gebeurt en de aanvang van dien slag valt samen met het oogenbiik, waarop men hier dat geluid is beginnen te hooren. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 22 Oct, tot 28 Oct. 4 94 7, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 4 I ons Rijst. j> 2 Va Gort. 3 l/2 Havermout. 4 1 Zeep. a 5 V3 x> Bak- of Braadvet. 6 4 K.G. Aardappelen. o HET GEMEENTEBESTUUR v. HEUSDEN maakt bekend dat door den Minister van Landbouw enz. zijn vastgesteld de volgende maximum- kleirihandelprijzen voor aardappelen zandaardappelen 5 Va ct. per K.G. kleiaardappelen 6V2 0 De Regeeringschcommissaris belast het de Rijksgraaninzameling in Noord-Brabant. Gezien den brief van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel d.d. 45 October j.l. No.22764/43 heeft goedgevonden ter algemeene kennis te brengen de volgende Bekendmaking De Minister van Landbouw Nijverheid en Handel. Gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwgewassen op contract te verbou wen of om bouwland te verhuren. Waarschuwt belanghebbenden nadrnk-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2