Ondertusschen hunkeren de volken naar het einde, dat o zoo noodzakelijk wordt, al was het alleen om economische redenen. Dr. Karl Ritter schrijft in de Neue Freie Presse Indien de oorlog thans spoedig eindigt kan men er rekening mee houden, dat de in den loop van den oorlog toegenomen schulden voor de groote mogendheden varieeren tusschen 60 en 130 milliard de rentebetaling zal op haar minst 3 a 7 milliard uitmaken. Komt daarbij een verhooging der oorlogs- begrootingen van 6 a 8 milliard, dan zou den de groote staten jaarlijks 9 tot 15 milliard meer op te brengen hebben dan vóór deri oorlog. Daarop is geen rekening gehouden met de leniging der door den oorlog veroorzaakte wonden, terwijl ook de kosten die voor de reorganisatie van oorlogstoestanden tot vredestoestanden en de door den oorlog noodig geworden be lasting-verhoogingen, niet zijn medegerekend. De volken van Europa zijn volstrekt buiten staat, zoodanige bedragen op te brengen. En dit te minder, wijl meer dan ooit te voren de toepassing van alle beschikbare middelen noodig zal zijn voor de werken des vredes want slechts door inspanning van alle krachten, en de concentratie daar van op den meest intensieven, productieven arbeid zal het herstel van het particuliere en publieke zakenleven verzekerd zijn. Want anders kunnen de vreeselijke ge volgen van dezen wereldbrand niet worden genezen. Om dus den ondergang van Europa op financieel en beschavingsgebied te voorkomen is een zoo spoedig mogelijke, stelselmatige ontwapening en beperking der militaire macht tot het minimum dat nood zakelijk is voor de bewaring van de orde in het land zelf, het eenige middel. Er moet gebroken worden met het gedurende tientallen van jaren gepropageerde en in zijn uitersten vorm verwezenlijkte denkbeeld van den gewapenden vrede. Waartoe het voert, is door het drama van den wereld oorlog bewezen. Het heeft reeds bij voor baat de economische kracht verlamd, zooal niet geschokt, het heeft milliarden ver slonden zonder dat het doel bereikt is, het heeft de beste krachten onttrokken aan productie van beschavingsarbeid. Het heeft echter niet vermocht den wereldoorlog te voorkomen doch dien veeleer door den bewapeningswedstrijd uitgelokt. En daarom, na dezen oorlog moet het komen tot de verlossing van Europa en de wereldbewapeningen. Of het geschieden zal is een tweede. Maar dat het wen- schelijk, mogelijk en noodzakelijk is, zal ieder toegeven. Laat ons hopen. BUITENLAND. In Duitschland schrijft de oorlog in casu het Rijkskleedingbureau thans de mode voor. De stof voor kleeding is nl. verminderd en o a. vastgesteld als volgt Bij een breedte van 120 a 430 M. voor een gekleed dames-costume of mantelpak 4.25 meter (10 c.M. minder dan vroeger), voor costuumrokken wordt slechts 21/s meter toegestaan, tegen vroeger 2% meter. o Duitschland heeft zich een nieuwen vij and gemaakt. Naar aanleiding van de tor pedeering van het Braziliaansche schip »Macao« in de Spaansche wateren, heeft Brazilië verklaard zich tegenover Duitschland in oorlogspositie te bevinden. Weer een Zuid-Amerikaansche Staat dus alleen de kleintjes blijven er neutraal. Maar tot hoe lang Van de voorgenomen voorziening van Zweden met Zweedsche koffie en cacao zal nu wel niet heel veel komen. De paus en de vrede. De »Koln. Zeitungcc verneemt van bij zondere zijde, dat de besprekingen opge vat moeten worden als voorboden van een nieuwe vredesboodschap die de Paus met behulp van het internationale Episcopaat wil doen. De aanval op Noord-ltalië. Men is bezig de gevangenen te tellen het zullen er honderd duizend, misschien honderddertig duizend zijn. Negenhonderd stukken geschut zijn reeds buit gemaakt. Aan de monding der Isonzo, in welk ge bied de Sdobba-batterijen gestaan hebben, staan Oostenrijksch-Hongaarsche troepen. De Engelsche kanonnen zijn wellicht aan boord van schepen in veiligheid gebracht. De ingebouwde stukken geschut zijn in ieder geval in handen der centralen ge vallen. o De Neue Zürcher Zeitung meldt uit Londen dat de Engelsche regeering om vangrijke maatregelen heeft gunomen om het gevaar voor menschenlevens bij even- tueele luchtaanvallen te voorkomen. Af gezien van de zuiver militaire afweermid delen zijn thans, voornamelijk in het Oos telijk deel der stad, groote en krachtig beschermende tunnels gebouwd, die vele toegangen hebben, zoodat de menigte bij het eerste signaai daarin een onderkomen zoeken kan. Ook zijn lopdsen met zeven- of meervoudige bedekking opgericht. Jlcne Tekel. Onder het opschrift »Mene tekel.» wijdt de militaire medewerker der »Vossische Zeitung«, von Salzmann, een beschouwing aan de gebeurtenissen op het Isonzo-front »Italie is niet het eerste der ons vijande lijke rijken, die het waarschuwende vlam- menschrift aan den hemel gedurende lan gen tijd niet hebben willen zien. Roeme nië merkte het niet op, en het naar zijn ondergang drijvende Rusland was even eens met blindheid geslagen. Thans komt Italië aan de beurt. Wij moeten tot de zomerdagen van 1917 teruggaan, om te kunnen vaststellen, dat men eerst omstreeks medio 1917 in Italië het groote nade rende gevaar, gewaar werd. De Itali- aansche veldheer Cadorna begon toen te begrijpen, wat er voor Italië op het spel stond. Hij was het die de leiders van den Generalen Staf der verbonden Franscbe en Engelsche legers naar het Italiaansche front riep, ten einde hen te overtuigen, dat Boven-Italië geen neventooneel van den strijd, doch hoofdoorlogstooneel was, evenals het Russische front, alwaar Kitcher eenmaal hulp zou bieden en het Engelsch- Fransche front, dat thans door de Ameri kanen zal moeten worden gesteund. In Londen wordt geklaagd over de voort durende schaarschte aan aardappelen. De aanvoer dekt slechts 20 pet. van de be hoefte. Ten gevolge van de staking der Russi sche aphothekers-bedienden konden ei- Dinsdag in St. Petersburg slechts 32 van de 250 aphotheken worden geopend. o Het gebrek aan brandstoffen wordt in Griekenland voortdurend ernstiger. In Athene is het electriciteitsverbruik tot op het uiterste beperktverschillende tram lijnen zijn gestaakt. De Engelsche schoenmakers hebben be sloten, den achturigen werkdagen vanaf Januari in te voeren en aan te dringen op een loonsverhooging van 100 pet., ook voor de vrouwen. o De stemming in Reral. Naar den 20en October uit Haparanda aan Aftonbladet geseind wordt, luidden de berichten uit Reval, dat de scholen daar gesloten waren. Een groot gedeelte dei- inwoners had de stad verlaten en was af gereisd naar de gouvernementen van het binnenland, De stemming in de stad was naar verhouding rustig, aan het station heerschte echter gedrang. De monarchistische beweging in Rusland neemt toe. Aan de »Koelnische ZTNG..« wordt uit Kopenhagen geseind, dat naar uit Peters burg ontvangen berichten verluidt, de voor- loopige regeering voortdurend uit de ver schillende deelen des rijks berichten ont vangt, die er op wijzen, dat de monar chistische beweging alom aan omvang toe neemt De regeering geeft zich de grootste moeite ten einde te bewerkstelligen dat de wetgevende nationale vergadering op het vastgestelde tijdstip zal kunnnn worden bijeengeroepen. -- o Van Duitsche zijde. De voorgeschiedenis van den oorlog. De Deutseher Nachrichten dienst te 's Gravenhage is van bevoegde Duitsche zijde gemachtigd het navolgende mede te deelen Nadat het Reuter-agentschap eene ver- geefsche poging ondernomen had om de Duitsche regeering de smet aan te wrijven dat deze in de bekende Juli-dagen een telegram van Weenen niet naar Londen zou hebben doorgeseind eene beschul diging die op afdoende wijze kon worden weerlegd heeft het Office Francais des Pays Bas thans dezer dagen op nieuw ge tracht de Duitsche regeering in een uit voerig communiqué verdacht te maken, Het kan geen nut hebben op de beschou wingen van het Fransche propaganda-bu reau, die wel door breedvoerigheid, doch niet door zakelijkheid uitmunten, nader in te gaan. Eene hernieuwde wederlegging van Duitsche zijde zou slechts meerdere stof leveren voor eene eindelooze polemiek met een tegenstander, die de waarheid der feiten toch niet in de oogen wenscht te zien. Het Nederiandsche publiek zal met een klaar en juist oordeel de feiten van de verdichtselen weten te onderscheiden. Een ernstige samenzwering in Frankrijk, Parijs, 28 Oct. (R. O.) Gisteravond hebben huiszoekingen plaats gehad, waarbij verscheidene depots van verboden wapenen, die sedert het begin van den oorlog waren aangelegd alsmede zeer ernstige docu menten in beslag werden genomen. Er is een instructie geopend, betreffende een manoeuvre om een burgeroorlog uit te lokken door de burgers tegen elkaar te wapenen. (O. a. had een huiszoeking plaats in de redactie-bureaux van de »Action Franfaise»). BINNENLAND. Zondagsrust bij de Post. Naar wij van welingelichte zijde verne men moet dezer dagen aan de verschillende departementen van algemeen bestuur een rondschrijven verzonden zijn, waarbij de medewerking wordt ingeroepen om, indien maar eenigszins mogelijk, na Zaterdagmid dag 12 uur geen dienstbrieven, meer te verzenden. De bedoeling van deze circu laire is blijkbaar, dat thans ook van regee- ringswege krachtig zal worden meegewerkt om zoo spoedig mogelijk tot invoering van de Zondagsrust bij de Posterijen over te gaan. »Tel.« o Bij Kon. Besluit is aan Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, oud-Burge meester der gemeente s'Hertogenbosch een pensioen verleend van f2549. tieldleening van 500 millioen. Bij de Tweede Kamer is aangekomen een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of leeningen van 500 millioen gulden en nadere voorziening ten aanzien van de 5 pCts. schuldbekentenissen ten laste van het Rijk. Een brutale diefstal. Zaterdagavond heeft ten huize van me vrouw de weduwe Bisschop, wonende aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden, een brutale inbraak plaats gehad. De politie, door buren gewaarschuwd, omdat de wo ning Zondagochtend zoolang gesloten bleef, vond er de weduwe van den schilder Bis schop en de dienstbode Annie Hoen, met touwen gebonden liggen. De oude dame vertelde, dat ze een verschrikkelijken nacht had doorgebracht. Zaterdagavond omstreeks 8 uur was een man bij haar de kamer binnengedrongen en had haar gekneveld. Het dienstmeisje, dat den man had open gedaan, was gebonden en daarna, nadat mevrouw Bisschop was overmand, uit de gang naar een kamer gedragen en op een canapé gelegd. Politie en justitie stelden een uitgebreid onderzoek in en spoedig werd de dienst bode, die losser was gebonden dan me vrouw, om wier armen en beenen steviger touw was gesnoerd, verdacht, meer van de zaak te weten, evenals haar vrijer, de schildersknecht D. Stolzenburg, die beiden een langdurig verhoor ondergingen. De pakhuisknecht Wiersma werd als inbreker aangewezen, waarna ook deze werd aan gehouden. In een der boven-vertrekken werden zilveren lepels en vorken verstrooid gevonden, welke voorwerpen in een der beneden-kamers waren weggenomen. Of er iets vermist wordt, kan nog niet worden vastgesteld. Nader meldt men ons, dat de 2 2-jarige dienstbode, Anna Hoen, haar vrijer Daniël Stolzenberg, 22 jaar, en de 25-jarige pak huisknecht Dirk Wiersma, naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Er blijkt een kostbare collectie gouden en juweelen sieraden te zijn ontvreemd. Een en ander is reeds door de politie in beslag genomen. Allen hebben bekend, de eerste twee medeplichtig te zijn aan den diefstal door den derden gepleegd. N. R. C. De smaak run het brood. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt In de volgende weken zal door de Re geering veel inlandsche tarwe in ontvangst worden genomen, die in korten tijd moet worden verwerkt. De tarwe toch is dit jaar vochtig en er zou dus, wanneer ze bewaard werd, allicht in bederf komen. Waar nu de grootste zuinigheid met brood koren is geboden, mag natuurlijk geen kans worden geloopen, dat een deel der tarwe tot bederf zou kunnen overgaan. Daarom is het noodig deze tarwe het eerst voor verdeeling aan de meelfabrikanten in aan merking te doen komen zelfs zal er in het brood meer van moeten worden ver werkt, dan anders wenschelijk zou zijn. Het is dus mogelijk, dat in de eerst volgende weken het brood een eenigszins anderen en wellicht minder goeden smaak heeft. Men weet dan nu wat de reden daarvan is. Aan de voedzaamheid van hel brood doet het niet af. De zand- en grintkwestie. LONDEN. De vereeniging van fabri kanten van Portland-cement heeft een mede- deeling in het licht gegeven, waarin zij zegt niet te gelooven, dat de cement, die naar Holland wordt uitgevoerd, naar Duitsch land gaat. Nederland brengt zelf geen ce ment voort en heeft dit dringend noodig. Duitschland brengt zelf voldoende cement voort. Ook de Times bespreekt de cijfers van Wardle betreffende den Nederlandschen invoer van cement en zegt, dat deze tot de valsche opvatting hebben geleid, dat Britsche cement door de Duitschers zou worden gebruikt. Deze opvatting schijnt ongegrond. Voor den ootlog betrok Neder land groote hoeveelheden cement uit Duitsch land. Nederland gebruikt veel cement voor het onderhoud van zijn waterwegen. In 1913 voerde het 500.000 ton cement in. Aangezien de leveringen van Duitschland verminderd zijn, dekt Holland het tekort door uit Engeland te betrekken. Ontsporing op de EIcctrische Spoor bij Sloterdijk. Eene doode en vele gewonden. Gisterenavond omstreeks half elf zijn nabij Sloterdijk een motor- en een bijwa gen van de electrische spoor, komende uit de richting van Haarlem, ontspoord. Dit gebeurde in de bocht waar twee jaar ge leden in een mist een ongeluk gebeurde De motorwagen vloog dwars over het tweede spoor en viel daar om, terwijl de tweede wagen op het zand is blijven staan. Vier zwaar gewonden, waaronder dr. Droste en zijn vrouw, uit Haarlem, zijn met de zieken auto naar het Binnengast huis vervoerd. Een aantal personen is licht gewond. Eenigen hunner konden, na in hot Binnen Gasthuis verbonden te zijn, huis waarts gaan. Na de ontsporing werden van buiten af enke'e ruiten ingeslagen om de passagiers te helpen en ook daardoor werden enkelen hoewel licht, verwond. Nog ten halfeen werd een zwaargewond jongeman hier aangebracht en naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Helaas is hierbij ook een slachtoffer te betreuren, eene vrouw is dood onder den wagen uitgehaald. Haar lijk is naar het politiebureau od den Admiraal de Ruijter- weg vervoerd. De motorwagen is nog niet gelicht. Het verkeer blijft gestremd. Passagiers uit beide richtingen moeten te Sloterdijk overstappen. Bij het sluiten van deze editie ontbreken ons nog nadere bijzonderheden. N. v. d. D. Myn ontploft. Gisteravond is door den hevigen Z.W. storm, een mijn met zooveel kracht tegen den Noorder steenen zeedijk nabij Roptazijl geslagen, dat zij ontplofte. De explosie was zoo hevig, dat van de in de nabijheid staande huizen vele ruiten en dakpannen werden vernield. In een kelder te Amsterdam is 13.000 K.G. reuzel en 200 pakken zeep in beslag genomen. Leeuwarden geeft 19 ct. toeslag op de petroleum. o Een mijnwerker heeft deze week f 1200 bij elkaar gesmokkeld. Na den oorlog gaat hij weer werken, beweert hij. Als 't maar waar is 1 o Verduistering ran brieven. Te Gorinchem is een jong telegram besteller gearresteerd, verdacht van het openmaken van brieven en verduisteren van daarin zich bevindende geldswaarden. Er zijn daar den laatsten tijd verschillende brieven niet ter hunner bestemming ge komen. o Wel distributie van rundrleesch. De Veehandel houdt de juistheid van haar bericht staande, dat zeer spoedig zal worden overgegaan tot distributie van rund- vieesch. Door onvoorziene omstandigheden is de aanvang daarvan evenwel wat ver traagd o Duitseh bier. De Duitsche regeering heeft den uitvoer van bier weder toegestaan. R. N. o Men meldt uit Maas en Waal Vsor le kwaliteit hooi wordt besteed tot f40; voor 2e kwaliteit tot f33 per 1000 pond; voor stroo le kwaliteit tot f23; voor 2e kwaliteit tot f 16 per 1000 pond. Spoedig zal een deel van het hooi worden opgevorderd voor het leger. Brood iu beslag genomen. Te 's-Bosch is door den hoofdcontroleur van het distributiekantoor en de gemeen tepolitie bij eenige bakkers brood in beslag genomen, dat te licht werd bevonden. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 19 Oct. tot 4 Nov. 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 7 1 ons Rijst. 8 1/2 Gort. 9 1 Zeep. 10 1 Bak- of Braadvet. 11 4 K G. Aardappelen. HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN herinnert de houders van petroleumkaarten aan hunne verplichting om op de achter zijde der kaart de handteekening doen stellen van den leverancier, wiens naam op de voorzijde vermeld is. Nalatigheid in dit opzicht zou intrekking der kaart ten gevolge moeten hebben. Heusden 29 Oct. 1917 Het gemeentebestuur voornoemd HONCOOP. De Secretaris H. J. VAN EGGELEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN brengen bij deze in herinnering de door den Raad dezer Gemeente op 17 Februari jl. vastgestelde verordening tot regeling van het broodgewicht, waarvan art. 1 luidt als volgt 1. Brood, hetwelk verkocht wordt op Ryks-wittebroodkaarten, of Rijks-dagbrood kaarten, moet een gewicht hebben van 50 gram, 100 gram, 250 gram of een veel voud van 100 en 250 gram. 2. Brood, hetwelk verkocht wordt op Rijks-bruinbroodkaarten, of op Rijks-aan vullingskaarten, waarop uitsluitend bruin- brood verkrijgbaar is, moet een gewicht hebben van 400 gram of een veelvoud van 400 gram. 3. Brood, hetwelk verkocht wordt op Rijks-roggebroodkaarten of op Rijks-aan vullingskaarten waarop uitsluitend grof roggebrood verkrijgbaar is, moet een ge wicht hebben van 400 gram of een veel voud van 400 gram. 4. In het gewicht is een speling toe gestaan van 5%. 5. Het is aan bakkers en broodver- koopers verboden brood te verkoopen, te verstrekken of ten verkoop voorhanden te hebben van een ander gewicht dan hier- voren is bepaald. Klachten over niet-naleving dezer ver ordening kunnen worden ingediend ter ge meente-secretarie. Heusden, 29 October 1917. Burgemeester en Wethouders van Heusden, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- li a m e r s t r a a t 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zon d a g s ge opend van 101 uur. o Heusden. Bij Kon. besl. is benoemd tot Surnumerair der registratie en domei nen, de Heer J. W. Bek te Waalwijk. Hoewel de Scheepvaart vóór den oorlog, op de rivier voor onze stad, toch zeker niet geringer was als thans, valt toch als bijzonderheid aan te merken, dat het aantal passeerende booten en schepen van vreemde nationaliteit, grooter is dan voorheen. Zoo deelt men ons mede, dat vanaf Dinsdag 16 October tot op gisteren 30 October, alleen aan buitenlandsche sleep- booten er niet minder dan 21 passeerden. De meesten voeren onder Nederiandsche vlag met daaronder de nationaliteits vlag. De sleepers in dienst van het relief- commitie, hebben daarin een goed aandeel. De sleepboot »Le Liège« passeerde Zaterdagmiddag met een zwaar geladen kast met levensmiddelen voor bestemming naar België. Het schip was genummerd 1783. Ook Zondag passeerden een drietal schepen voor hetzelfde doel. De Heer J. Tupker alhier toonde ons een frambozenstruik, geteeld in zijn zorgen dat zij dit jaar niet door Engelschen en Franschen uit België verjaagd worden en er Italië onder moeten brengen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2