nu het zwaarste deel van den last op hun schouders zullen nemen. Op het oogenblik is de publieke opinie in Rusland zeer op gewonden over de vraag: «Waar is de groote Britsche vloot, nu de Duitsche vloot in de Oostzee optreedt?* «Rusland* zoo vervolgde de minister president «is uitgeput. Het heeft ander half jaar langer gevochten dan Engeland.* Zou een Amerikaansch leger van eenig nut zijn indien het naar Rusland werd gezon den?* vroeg de correspondent. «Het zou onmogelijk zijn er een te zen den* antwoordde Kerensky. «Het is een quaestie van transport. De moeilijkheden zijn te groot. «Als Amerika geen troepen kan sturen, wat zou dan voor de V. St. de doeltref fendste manier zijn om Rusland te helpen »Dat zij schoenen, leer, ijzer, en« voegde de minister-president er met klem bij «geld zonden. Kerensky wees er nog eens bepaaldelijk op, dat Rusland al zijn gevechten alleen had gevochten. Frankrijk had van den be ginne af aan de hulp gehad van Engeland en thans komen ook de V. St. Frankrijk te hulp. Wat nu aangaat het moreel van het volk en van de legers van Rusland zeide Kerensky. «De groote massa is economisch uitgeput. De gedesorganiseerde toestand van het leven in het algemeen heeft een psychologische!» invloed geoefend op het volk. Het trekt de mogelijkheid van welslagen in twijfel. Dat Rusland uitgeput is blijkt wel door de feiten. Dat het als militaire macht op het oogenblik weinig meetelt, dat de Cen- tralen bij hun troepenverplaatsingen als zeker aannemen, dat zij var» Rusland niet veel te duchten hebben ziet een ieder. De soldaten, die in Italië vechten zijn werkelijk niet in een soldaten fabriek geknecht maar komen van het Oosten. Maar of Rusland er spoedig toe over gaan zal een afzonder lijke vrede te sluiten gelooven wij niet. Het is al te zeer afhankelijk van de ge allieerden. Op de a.s. conferentie te Parijs zullen de afgevaardigden der Russische re geering echter wel een hartig woordje meespreken. Wij besluiten met uit de »Daily Mail« over te nemeu een staaltje dat helder in het licht stelt hoe zwaar de oorlogslasten worden in het Britsche rijk. Die kosten hebben tot Sept. j.l. bedragen 60 milliard gulden. Elke zes maanden dat de oorlog langer duurt, wordt de schuld met milliard vermeerderd. De werkelijke beteekenis var» die getal len blijkt uit het volgende Voor een schuld van 4 milliard moet er elk jaar 45 millioen aan belasting geheven worden. Dat wil zeggen, dat elke man, elke vrouw en elk kind voor het overige van hun leven 4 per hoofd en per jaar zullen hebben te betalen. Totdusver zal dus iedereen om de rente van de nieuwe schuld te betalen, cé* 3 moeten afstaan of op een gezin van vier personen ^42 jaarlijks dat is 5 shilling dus zoowat f3 in de week. Die toekomst is werkelijk niet rooskleurig. BUITENLAND. Is eeuc tegen-revolutie der maximalisten te wachten l Op de districts-conferentie der Noord Russische Sowiets, die op het oogenblik te Petersburg gehouden wordt, verklaarden de drie vertegenwoordigers der matiozer» van de Oostzeevloot, dat deze, nu zij ver nomen heeft, dat Kerenski van plan is Petersburg binnen afzienbaren tijd prijs te geven, het besliste voornemen bestaat alle hiertoe strekkende bevelen der voorloopige regeering te trotseeren. Zoo noodig zouden de matrozen er zelfs niet voor terugdeinzen om leden der regeering gevangen te nemen, aangezien dezen door prijsgave van het middelpunt der revolutie, de geheele revolutie willen prijsgeven. Het hoofdcongres der arbeiders- en sol- datenraden van geheel Rusland, dat tegen 2 November te Moskou bijeengeroepen was, is tot 7 November uitgesteld. o De beuoeniiug ran Graaf von Hertling tot Rijkskanselier. De Deutscher Nachtrichten-dienst deelt daaromtrent mede De wijze waarop Hertling thans zijne nieuwe taak aanvaard heeft, verzekert hem eene sterke positie. De Keizer heeft name lijk toen hij Hertling de positie van Rijks kanselier aanbod, dezen gemachtigd tot het voeren van onderhandelingen met de par tijleiders, welke sedert Zondag jl. aan den gang waren, en tot een volledig succes hebben geleid. Hertling is er in geslaagd met de partijen tot volkomen overeenstem ming te geraken over een bereids door den Keizer absoluut goedgekeurd arbeidsprogram voor de nieuwe regeering. Ook de sociaal democratie zal tegenover de regeering eene welwillende houding aannemen, ofschoon zij geen verdere regeerings-ambten aan vaarden zal. Door den onder-staatssecretaris Mr Muller is zij trouwens reeds vertegen woordigd in de regeering, waarin boven dien tsr versterking der samenwerking tusschen parlament en regeering, nog meer dere parlementariërs zullen worden opge nomen. Graaf von Hertling aanvaardt dan ook zijn ambt als vertrouwensman van den Keizer, in eensgezindheid met de partijen ais beschermer der hondstrouw, die Duitsch land met Oostenrijk-Hongarije, Boelgarije en Turkije verbindt. o Vladivostok geen Russische haren meer! «Nowoja Schisn* deelt mede dat Wladi- wostok zich absoluut in de macht bevindt van de Oostelijke Arbeiders- en Soldatenraad, die aan de bevolking het ter hand nemen van het gezag door een Bevel no I mededeelde. Naar een vertegenwoordiger uit Wladi- wostok in den Arbeidersraad te Moskou verklaarde, gedraagt zich de bevolking vol komen rustig. Alle openbare en particuliere organisaties werden bereid gevonden aan de bevelen van den Raad te gehoorzamer» Dit bericht wordt bevestigd door eene uitlating van den Minister van Marine, Worderewski, in het Vóórparlement, dat Wladiwostok heeft opgehouden als Russische zee-haven te bestaan. Volgens «Russkaja Slowo* ligt het werk in de havens, wegens de hooge looneischen der Russische haven arbeiders, absoluut stil. De Japansche consul heeft geeischt dat de Japansche schepen door Japanners zullen worden gelost. o Monarchistische demonstraties te Petersburg. Naar aan de Frankfurter Zeitung* uit Stockholm wordt geseind wijst de «Rabot- schaja Casjeta« op het feit, dat de monar chistische demonstraties te Petersburg steeds meer toenemen. Zij worden meestal ver oorzaakt door officieren en leerlingen van militaire onderwijs-inrichtingen, die niet tegenstaande het verbod in de schouwbuigen het Tsareniied aanheffen. Grootvorst Michaë' Alexandrowitsch weigert naar Engeland te vertrekken, naar hij voorgeeft met het oog op de a.s. bijeenkomst van het Vóórparlement. BINNENLAND. IJzer cu staal uit Duitschlnnd. De Tel. weet te melden, dat in het laatste kwartaal van 4917 in totaal 60.000 ton ijzer en staal door Duitschland hier te lande zal worden ingevoerd. Het contract, waarbij Duitschland zich verbond 20.000 ton per maand te leveren, is wel na 4 October tot stand gekomen, maar zal tot dien datum terugwerkende kracht hebben. Gedurende het loopende kwartaal zou dus 60.000 ton ijzer en staal onder de han delaren verdeeld worden. o Geheele oogst iu beslag genomen. Te Ruinerwold is bij een achttal land bouwers de geheele roggeoogst in beslag genomen, wegens het voeren van rogge aan het vee. Duurtcbijslag. I»»gediend is ee»» wetsontwerp tot nieuwe regeling van de duurtebijslagen aan de rijksambtenaren. De grondslagen van de voor 4947 gevolgde regeling blijven be houden, doch een belangrijk grootere kring van personen, wordt in de regeling betrok ken en de uitkeering, in het bijzonder voor personen met kinderen te hunnen laste, wordt aanmerkelijk verhoogd. Ongehuwde»», die niet medekostwinner zijn, worden niet meer van den hoofdbijslag uitgesloten. Thans wordt voorgesteld één uniforme loongrens van f 2500 voor de gehuwden en daarmede gelijkgestelden en van f 4500 voor de overigen. Hierbij dient in aan merking genomen te worden, dat deze grenzen uitsluitend gelden voor personen, die geen kinderen beneden zekeren leeftijd te hunnen laste hebben. Voor den kinder bijslag wordt belangrijk verder gegaan. o Die zich niet in het gevaar begeeft, komt er ook niet in om. Aan iemand, wonende te Zuilichem is op den Zeedijk te Amsterdam een porte feuille, inhoudende ongeveer f300, ont vreemd. Als verdacht van dezen diefstal zijn twee vrouwen naar een der politie- bureaux geleid. Een lading koffie en cacao. Het stoomschip »Cornmewyne«, van den Koninklijken West-Indischen Maildienst, dat gedurende geruimen tijd de kustvaart tus schen onze Wes-Indische bezittingen en de Vereenigde Staten onderhield, ls thans weer in het vaderland teruggekeerd. Eer gisteravond kwam het stoomschip met een valle lading koffie en cacao van West- Indië in IJmuiden aan. o Peulvruchten. In verband met de op 6 November a.s aanvangende rantsoeneering van peulvruch ten kan het Bureuu voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening nog het vol gende melden Voor de gemeenten zullen beschikbaar worden gesteld groene erwten en bruine boonen, die gedistribueerd worden. De maxi mumprijs voor de gemeentebestui'en bedraagt f37 per 400 K.G. De maximum-kleinhan- delprijs wordt 22 cent per K.G. en 44 cent per half K.G. Hierop wordt dus door Rijk en Gemeente toegelegd. Het rantsoen bedraagt 4 K G. per 4 weken per hoofd. Intusschen kan de verbruiker op de bons voor groene erwten of bruine boonen, indien zij dat liever wil, andere soorten peulvruch ten, die mede voor de gemeentebesturen worden verkrijgbaar gesteld, koopen, t.w capucijners, grauwe erwten en daarmee ge lijk te stellen soorten, kievitsboonen er» witte boonen en daarmede gelijk te stellen soor ten, en wellicht ook paarden- en duiven- boonen. Voor deze soorten moet echter door den verbruiker de volle prijs worden betaald. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft echter ook voor deze soorten een maximumpi ijs bepaald, nl. capu cijners, grauwe erwten en daarmee gelijk te stellen soorten 54 cent per K.G. en 27 cent per half K.G. witte boonen, kievits boonen en daarmede gelijk te stellen soorten 45 cent per K.G. en 23 cent per half K.G. duivenboonen en daarmede gelijk te stellen soorten 35 cent per K.G. er» 47V2 cent per halt K.G. In verhouding daarmede zijn ook voor groot- en tusschen- handel maximumprijzen vastgesteld. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald dat Gedurende het tijdvak van 4 t/m 15 November a.s. door detaillisten aan ver bruikers zal mogen worden afgeleverd Op bon no. 3 der thee/koffiekaart llzons thee. 4 V2 koffie En gedurende het tijdvak van 46 t/m 30 Nov. a.s. Op bon no. 5 der thee/koffiekaart x/s ons thee. 6 4 koffie Heusden, 4 Nov. 4947. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald dat bon no. 2 der Rijks-Petroleum- Distributiekaart geldig zal zijn van 4 tot en met 45 November 1917 voor eene hoe veelheid van 2 Liter Petroleum. Heusden, 4 Nov. 4917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. 0 Opkoopen, vasthouden en prijsop- drijven van levensmiddelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij brief van 20 October 1917 aan de Burgemeesters medegedeeld, dat, naarmate de economische moeilijkhe den hier te lande toenemen, de groep van personen, die alle goederen opkoopen, waar van op prijsstijging gehoopt wordt, grooter wordt. Niet zelden ook veroorzaken deze per sonen daardoor moedwillig een tijdelijk ge brek aan bepaalde goederen en daardoor een onnoodige prijsstijging. Zonder in ook maar één opzicht een nuttige tusschen- schakel in den handel te vormen, belem meren vorenbedoelde gelegenheidshandelaren in niet geringe mate een zoo geregelde oederencirculatie, als in deze tijden nog mogelijk zou zijn. Het is dringend noodzakelijk, ook om de taak der regeering niet noodeloos te ver zwaren, dat met kracht tegen dezen mis stand wordt opgetreden. Op uitnoodiging van den Minister zal van gemeentewege streng worden toege zien op den opslag van goederen, welke niet in overeenstemming is met een reëelen ïandel. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden een dergelijke handël minder geoorloofd is dan ooit en dat ieder die zich op deze wijze, hetzij aan vast- louding, hetzij aan prijsopdrijving schuldig maakt, zich blootstelt aan inbezit neming en daardoor aan somtijds zeer aanzienlijk geldelijk verlies. De inwoners worden aangespoord in de gewenschte richting mede te werken door den Burgemeester mededeeling te doen van hun blijkenden onregelmatigen opslag van goederen. Zij worden tot dat doel gewezen op het feit, dat voor het goedgezinde ge deelte der bevolking de bestaansmoeilijk- heden ernstig en onnoodig worden ver zwaard door de gewetenlooze praktijken van enkelen. Heusden, 3 Nov. 1947. De Burgemeester van Heusden, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteeide en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 404 uur. Heusden. Onder groote belangstelling en begunstigd door prachtig weer, liep op de scheepswerf alhier Zaterdagmorgen te water, het stoomschip Primula gebouwd voor Zweedsche rekening. Het schip gebouwd var» staal heeft een lengte van 245'-0 is breed 34'-4" en heeft een diepgang van 45'-6" -met een laad ver mogen van 4500 tonnen. Het schip zal voorzien worden van stoomstuurinrichting en de noodige stoomwinches voor het laden en lossen. Machines en ketels zullen, naar wij vernemen, alhier worden ingeplaatst; zoodat het schip geheel vaarklaar vanaf de werf zal worden opgeleverd. Mogé er toch spoedig verandering kome» in de moeilijke quaestie tot verkrijging van materiaal, ten einde stagnatie in dit bedrijf te voorkomen, waaraan thans 200 ar beiders verbonden zijn. Vrijdag 1.1. hield het Dept. Heusden van het Nut van 't Algemeen de eerste wintervergadering met Dames ir» Hotel ConcordiaAls spieker en zanger trad op de Heer Emiel Hullebroek, een uitge weken Belg. De Leden waren in groote getale opge komen. Ook van toegang tegen betaling was ruim gebruik gemaakt, zoodat de zaal geheel gevuld was. De Heer Hilwig, als Voorzitter, opende de Vergadering op aangename en doeltref fende wijze, met een overzicht te gever» over het afgeloopen dienstjaar, waarna de Heer Hullebroek de avond begon met een »Lied aan Neerlands Koningin,* gevolgd door »Moederke alleen,«Speldewerk^ters- lied,« »Voor 'tKantkussen,* waarbij men de klosjes hoorde vliegen,*. »Een Vlaamsch Studentenlied* waarbij men de Studenten met stokken en glazen de maat hoorde slaan, «Testament van een Student« met een opgewonden refrein. Wij zullen niet voortgaan met de opnoeming van nog een 22 liederen, nu eens alleen gezongen met piano accompagnement, dan verzeld van een refrein, waarbij de geheele vergadering medezong en waardoor er weldra een pret tige stemming heerschte. Ten slotte zong de veigadering staande «Mijr» schild en mijn betrouwe,* enz. hetgeen aan het ge heel een plechtig einde gaf. De Heer Hullebroek, een zanger van den eerster» rang, die geregeld in Amsterdam in het Concertgebouw voor uitverkochte zalen optreedt, gaf eene groote verscheidenheid van liederen, allen door hem zelf op muziek gezet en had het succés, dat het auditorium ook hier uiterst voldaan was. Donderdag 8 November halfacht, hoopt in de Ned. Herv. Bewaarschool al hier optetreden de WelEd. Gestr. Heer C. E. van Koetsveld onderwerp «Even redige vertegenwoordiging en de Christe- lijk-Historische Beginselen.* Toegang vrij voor geestverwanten. Aalburg. Heden (Woensdag)avond om half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een Dankstond voor 't gewas wor den gehouden, waarbij Ds. Ewoldt hoopt voor te gaan. Andel De zoon van den heer H. v. W. werd door een paard zoodanig gesla gen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was om verschillende wonder» te hechten. De geladen bietenkar van den land bouwer C. R., jwaarvoor een jong paard was gespannen, ging, doordat het beest schrok, boven van den dijk en kwam tegen iet dak van een onderstaand huis terecht, letwelk daardoor erg beschadigd werd, alsook kar en tuig. Het paard zelf bleek geen letsel bekomen te hebben. Door Ds. Bosch alhier is een be roep ontvangen naar de Ger. Gem., te Ter Aar. Beneden-Langstraat. Tengevolge der hooge melk- en boterprijzen staat de mes- terij van kalveren zoo goed als stil en worden nuchtere kalveren maar direct voor de slachtbank bestemd. Varkens laat staan nog vette zijn haast niet meer te bekomen en van spek zal weldra geen sprake meer zijn. Jonge biggen wqrden ook haast niet meer gefokt. De Europee- sche toestanden brengen op alle gebied en in alle bedrijven meer en meer verande ringen. Cappelle. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 30 October 1917, des namiddags om 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter C. H. L. V. Valter. Secretaris J. v. d. Lelij. f De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en onveranderlijk vastgesteld. Aan de orde 4. Verzoek van de Afd. Cappelle van den Ned. Bond van Haven-, Fabrieks- en transportarbeiders om een der schoolloka len in de Nieuwstraat, voor vergaderingen te mogen gebruiken. Wordt toegestaan. Adres van het waterschap «de 's Gra- venmoersche vaart* verzoekende subsidie in de kosten van onderhoud der kaden. Wordt besloten afwijzend te beschikken. Adres van de afd. Cappelle van den Ned. Bond van Haven- Fabrieks- en tran sportarbeiders voornoemd verzoekende op richting werkloonkas. Dit adres wordt om praeadvies gesteld in handen van B, en W. Adres van een aantal winkeliers ona een verordening op de winkelsluiting vast te steller». Aangezien de Raad hiervan de noodzakelijkheid niet inziet wordt besloten afwjjzend te beschikken Adres van de afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bond var» gemeenteambte naren verzoekende verhooging van jaarwedde voor de ambtenaren ter secretarie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van A. M. Rijken, ambtenaar ter secretarie om verhooging van jaarwed de. B. W. stellen voor om, evenals aan der» ambtenaar ter secretarie C. L. de Bruijn, ook aan Rijker» een verhoogiug van f200 toe te kennen. Na eenige discus sie komt het voorstel in stemming. De stem staken. Daar de vergadering voltal lig is wordt het voorstel geacht niet te zijn aangenomen. Wethouder Rijken houdt zich, ir» gevolge de gemeentewet, buiten stemming. Hierna stelt de heer Oerlemans voor om aan beide ambtenaren een ver hooging van f100.toe te kennen, welk voorstel met 4 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Adres van de afd. Waalwijk van den Bond van Ned. Onderwijzers om bij de herziening van de jaarwedden der onder wijzers deze jaarwedde op den in het adres aangegever» voet vast te stellen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Hej^zieriing verordening regelende de jaarwedde der onderwijzers. In af wijking van het voorstel van B. en W., dat eer» mildere regeling inhield, worden de jaarwedden als volgt geregeldVoor hoofden van scholen: Aanvang f4200. met 4 verhoogingen van f 75 -tot, f4500.- benevens vrije woning. Voor de onderwijzers van bijstand Aanvang f700.- met 4 verhoogingen van f75.tot f4000.Hoofdakte, verplicht of onverplicht f200.Nuttige handwer ken buiten de gewone schooluren f 75. 3. Aanbieding gemeentebegrooting en begrooting voor het levensmiddelenbedrijf dienst 4948. Wordt gesteld in handen van een Commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Verheyden, A. van der Hoeven en Oerlemans. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand het woord nog verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Nederhemert, 5 Nov. 4947. Door de zóig der brandstoffericommissie arri veerde heden uit Helenaveen een scheeps lading met lange turf ten behoeve der in gezetenen waarvan voor elk gezin hoogstens 440 stuks teger» den prijs van f4,60 de 400 stuks verkrijgbaar zijn. De boeren hebben alhier hun vee- voederkaart thuis gekregen, van hetgeen hun zoogenaamd van hun oogst geladen wordt. Dit valt nog heelemaal niet tegen. Nu de molenaar eene doorloopende ver gunning heeft gekregen kan men alzoo zich weer van wat veevoeder voorzien. Sprang. Naar men ons meedeelde is in deze gemeente een commissie gevormd voor de regeling van de verstrekking van distributieklompen, sajet en reparatieleder. Voor de regeling van nieuw schoenwerk zal een afzonderlijke commissie gevormd worden. Door de Chr. zangvereeniging «De Harpe Sions* alhier is op het graf van haar overleden directeur, wijlen de heer L. A. Kooien te Waalwijk, een krans ge legd. Daar het Ger. Kerkgebouw voor militair tehuis minder doelmatig was, is op het kerkplein een houten loods opge slagen, welke heel gezellig is ingericht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2