Van veertig tot vijftig jaren. dat de centralen zich met gebonden han den zouden moeten overleveren. Bovendien het is de vraag of de huidige Russische regeering aan het bewind zal blijven. Ke- rensky heeft nog een groote aanhang en bevindt zich op 48 K.M. van St. Peters burg met een klein leger kozakken en hij zal van zijn kant wel alle kracht inspannen om Lenin en de zijnen van den troon te stooten. Voorloopig is het dus wat Rusland be treft afwachten wat de tijd baren zal. Dat geldt ook van Italië. Nog steeds trekken de Italiaansche troepen terug. Wel weten zij door zware tegenaanvallen den vervolgenden vijand wat op te houden, maar van standhouden is geen sprake. Toch zal dat eerstdaags moeten geschieden willen zij niet het voornaamste deel van hun land in de macht der oprukkende Duitsche en Oostenrijksche legers zien vallen. Op het westelijk front hebben de Duit- schers zich verwoed teweer gesteld. De Britten hebben weer zware verliezen ge leden. Het Britsche communique sprak dan ook genoeg van vinnigen strijd, om plaats te laten voor de veronderstelling, dat inderdaad de verliezen niet gering wa ren. Of en in hoeverre zij echter de aanvalskracht der Britten hebben gebroken, zal de tijd leeren, die er tusschen dezen en den volgenden aanval verloopt. Aan manschappen hebben de Britten in Vlaan deren voorshands nog geen gebrek. Dat is voor de vrouw het kritieke tijd perk, het tijdperk overvuld met bekom meringen, met smarten, met verdriet. De tijd die tot nog toe voor haar een kost bare steun was geweest, die haar schoon heid tot ontwikkeling had doen komen, wordt nu opeens een overlast, wiens on- beschaamden aandring zij slechts met on eindige moeite voor de oogen der wereld kan verbergen. Met ingewikkelde kunstmiddelen gelukt het wel de overweldigende rimpels te ver bergen, aan de kleur een frischheid te geven die illusie wekt, maar een geoefend oog weet de kenteekenen te ontdekken waardoor dat onschuldige bedrog onver biddelijk wordt verraden. De blos die plotseling het gelaat met een roode kleur overdekt en die de oner- varenen aan een jeugdige schroomvalligheid toeschrijvende hartkloppingen, de duize lingen, de onbehaaglijkheden die zich plot seling openbaren, dat alles, helaas, doet weldra een smadelijken twijfel ontstaan over den schijn dien men zich met zooveel moeite heeft trachten te geven. Maar waarom dan, daar het toch zoo eenvoudig is, van dien schijn geen werke lijkheid gemaakt Waarom gaat de verstan dige vrouw, wanneer zij uit den parfume riewinkel komt, waar zij geheimzinnig eenige potjes kostbare zalf heeft gekocht, niet iets verder bij den apotheker binnen, die haar voor een veel bescheidener som een doosje van die Pink Pillen zal geven, die door het bloed te verjongen en te verlevendigen en door het zenuwstelsel te versterken, de achtereenvolgende storingen op den kritieken leeftijd verdryven, de normale werking der verzwakte organismen herstellen en aan de gelaatskleur haar natuurlijken glans weergeven of die be waren. Het is inderdaad van wereldbe kendheid dat voor de vrouw, zoo goed als voor den man, wanneer zij op dien leef tijd zijn gekomen, een kuur met de Pink Pillen altijd heilzaam is. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 4.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. ltalaansche vluchtelingen. De »Rhein Westf. Ztg.« van 7 Nov. weet mede te deelen, dat er alleen in Milaan reeds 180.000 Italiaansche vluch telingen kampeeren. Door den geweldigen vloedgolf van vluchtelingen, die opeens over de Noord-Italiaansche steden is geslagen, is de gecompliceerke levensmiddelenorga nisatie zoodanig verstoord, dat zelfs de inwoners dezer steden reeds dagenlang geen brood en meelspijzen meer hebben ontvangen. In Milaan stijgt de ellende met den dag. De particuliere steuncomité's staan er machteloos tegenover, en de re- geeringsmaatregelen zijn ten eenenmale onvoldoende. Het centrale Milaneesche steuncomité deelt in een communiqué mede, dat er op het oogenbllk in Noord-Italië ruim 3 millioen vluchtelingen zijn. De »Koln. Volksztg. van 8 Nov. ver neemt van de Zwitsersche grens, dat er reeds duizenden vluchtelingen uit Friaul te Bologne, Florence en Rome zijn aange komen. o Het suikerrantsoen in Frankrijk is weer verkleind. Het bedraagt thans 1 pond per hoofd en per maand kinderen krijgen per maand slechts een half pond. Op de Minoca-werf te Londen is een brand uitgebroken, die een schade van 60 tot 70.000 pond sterling heeft veroorzaakt. o In de »Matin« zet Edmond Théry uit een, dat de landbouwproductie van Frank rijk absoluut onvoldoende is, om de be hoeften van het land te dekken, weshalve hij aandringt op een onmiddellijke mobili satie van alle landbouwarbeiders en bewer kers van alle chemische meststoffen. »Maar er is geen dag te verliezenroept hij waarschuwend. Een vredesvoorstel van Rusland. Het P. T. A. seint uit Petrograd Het congres der arbeiders en soldatenraden heeft de voorwaarden voor een vredes voorstel aangenomen. Het congres ver klaart De door de revolutie van 7 dezer gevormde regeering van arbeiders en boe ren, die op den arbeiders- en soldatenraad steunt, STELT ALLE REGEERINGEN DER OORLOGVOERENDEN VOOR DA DELIJK MET BESPREKINGEN OVER EEN RECHTVAARDIGEN, DEMOCRA- TISCHEN VREDE TE BEGINNEN. De regeering is van meening dat de rechtvaardige democratische vrede er een is, die door de meerderheid der arbeiders klassen van alle oorlogvoerende landen, welke door den oorlog uitgeput en geruï neerd zijn, verlangd wordt. De vrede, dien de Russische arbeiders en boeren na den val der monarchie eischten, is een onmiddellijken vredezonder annexaties, d. w. z. zonder gewelddadige toeëigening van vreemd gebied en zonder gewelddadige verovering van vreemde nationaliteiten en een vrede zonder schadeloosstellin gen. Engeland en Amerika en de neutralen. Reuter seint uit Londen Groot-Brittanje en de Vereenigde Staten zijn in onderhandeling met de verschillen de onzijdige staten om tot bevredigende schikking te komen, ten aanzien van den uitvoer van die inheemsche producten aan de neutrale staten welke nog naar Duitsch- land worden gezonden. Er wordt nadruk op gelegd dat het den geallieerden niet aangenaam is den handel met de noordelijke neutrale landen af te snijden, maar zij hebben ten deze geen ander middel totdat een bevredigende over eenkomst is getroffen. Bijzondere quaesties betreffende de blok kade worden behandeld door commissies van deskundigen te Londen en te Was hington, welke met elkaar steeds voeling houden. Voor deze als voor andere be trekkingen is de byzondere Amerikaansche missie te Londen doeltreffend en in elk opzicht zeer bevredigend. «De Temps® verneemt uit Zurich, dat in het parlement te Weenen een incident heeft plaats gevonden, dat niet door de Oostenrijksche bladen mag worden meege deeld. Terwijl minister Toggenburg aan het spreken was over den toestand der vluchtelingen, riep een Oostenrijksch kapi tein van de publieke tribune: «Waarom spreekt gij over dergelijke kleinigheden Spreek over den vrede De geheele zaal keek onthutst naar de tribune, terwijl de officier nog eens uitriep «Waarom spreekt niemand over belangrijke dingen Laten zij over vrede spreken, waarnaar het heele leger en het heele volk verlangt De voorzitter schorste de zitting en liet den rustverstoorder verwijderen. Volgens het Fransche blad heeft het incident reeds twee interpellaties tengevolge gehad. o De strijd iu Noord-Italië Berlijn, 12 Nov. Duitsch stafbericht: In het dal van de Boven-Piave hebben onze bergtroepen den terugtrekkenden vijand bij Longarone den weg afgesneden. Tiendui zend Italianen moesten zich overgeven. Vele kanonnen en ander oorlogsmateriaal is buitgemaakt. Onze troepen, die van Belluna stroom afwaarts in het Piave-dal verder dringen, staan voor Feltre. Aan de Beneden-Piave niets nieuws. De voorlichting van het Fransche publiek. Het «Journal des Débas« beklaagt zich over de onvoldoende wijze waarop het Fransche volk omtrent de gebeurtenissen in Italië door de pers wordt voorgelicht «Het Fransche publiek wordt thans omtrent de Italiaansche aangelegenheden even slecht ingelicht, als het vóór den val van het Tsarisme ten aanzien van Russische zaken op de hoogte werd gebracht. (Censuur.) De correspondenten, wier plicht het is den toestand naar de waarheid weer te geven, trachten deze te bemantelenzoo leest men bijv. hedenmorgen in de meeste bla den «Het Italiaansche leger wijkt held haftig voor den druk der vijfentwintig Duitsche divisies terug. «De Oosten rijkers en Duitschers hebben misgeslagen. «Het Duitsch-Oostenrijksche plan is mis lukt. Dit nu zijn even zoovele woorden als dwalingen. Militair gesproken hebben de Centrale Mogendheden eene overwinning behaald die waarschijnlijk hunne stoutste verwachtingen overtreft. Dat op deze overwinning een terugslag zal volgen is iets waarop wij zeer zeker rekenen. Het is echter daarom niet minder waar dat deze overwinning bestaat, en nog bekrach tigd wordt door een indrukwekkend aantal gevangenen en buitgemaakte kanonnen. Waarom wil men ons de oogen blinddoe ken Men kan aan vijanden die wonder baarlijk uitgerust zijn de overwinning niet met leugens ontrukken. Wij eischen van de Fransche regeering dat zij de waar heid laat spreken en de leugen zal ver biedend De «Koelnische Ztg.« waaraan de^e persstem van de Fransche grens geseind wordt, merkt nog op dat de schrijver van het betreffende artikel Auguste Gauvain, van een zeer sterk anti-Duitsche gezind-i heid is, wat de beteekenis van zijn oordee in dit geval echter slechts kan vergrooten. BINNENLAND. De bommen op Axel. Er is een commissie gevormd om gel den te verzamelen tot leeniging van de ge leden schade. Verwarming der wachtkamers. Naar de »Msb.« verneemt, moeten de stationswachtkamers, waarin de restaura tie is gevestigd, ingevolge nadere beslissing van den Minister van Waterstaat tot nader orde worden verwarmd. —o Bruinkool. Naar wij vernemen loopen voor het ver voer van bruinkool naar Holland, twee extra-treinen, uitsluitend voor dit vervoer bestemd, van Nuth naar Susteren en ver der via Weert naar Rotterdam. Te Weert wordt de bruinkool gedeelte lijk verladen, om verder per scheepsge legenheid vervoerd te worden. Boter. Deze week mag 50 pet, der boterpro- ductie worden uitgevoerd. Kolen uit Engeland. De stoomschepen «Noordstroom en Ni- colaas zijn te IJmuiden met volle ladingen steenkolen uit Engeland aangekomnn. Carbid. De minister heeft bepaald dat in bij zondere gevallen een geringe toewijzing van calcium-carbid zal kunnen plaats heb ben voor bijverlichting van particuliere wo ningen van grooteren omvang, die thans uitsluitend op petroleum zijn aangewezen. Dit zal echter slechts in zeer dringende gevallen geschieden en onder contróle van de burgemeesters. Aan houders van voer tuigen en rijwielen, aan wien geen kaarsen worden verstrekt, kan door rijwielhande laren en herstellers voor de vulling der lantaarns hoogstens 1 K.G. per maand per rijwiel en 2 K.G. per voertuig worden verstrekt. Daarom is het vervoer in eene gemeente van hoeveelheden van ten hoog ste 1 K.G. netto weer toegestaan. Ver koop mag alleen plaats hsbben op over legging van een verklaring van den bur gemeester. Inleving Militielichtiiig 1918 eu uitstel ran eerste oefening. In de hernagenoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1918 worden inge lijfd 1. in het tijdvak van 2—5 Januari 1918 a. de helft van de getallen der dienst plichtigen, toegewezen aan de compagnieën Wielrijders b. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (motordienst) en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte 2. in het tijdvak van 1418 Januari 1918 a. de dienstplichtigen, toegewezen aan tweede bataljon van een der regimenten Grenadiers of Jagers of van een der ove rige regimenten infanterie. Geen paardeuret. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Naar het schijnt, is men hier en daar de meening toegedaan, dat vooi de samen stelling" van het bak- en braadvet, dat van regeringswege wordt beschikbaar gesteld, ook paardenvet wordt gebezigd. Dit is on juist, Het bak- en braadvet bevat alleen rund- en kalfsvet en plantaardige vetten, alle van uitstekende kwaliteit. o Voorbeeld geren. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan «Het Volk Toen de heer Knapen, directeur van het Distributiebureau te 's-Hertogenbosch en wonende te Tdburg, zich 's avonds naar zijn woonplaats begaf, werd hij aan het station 's-Bosch door een buitengewoon kommies P. v. Dijk gevisiteerd, waarbij bleek dat hij ongeveer zes pond rijst, waar op vervoer-verbod staat, mede naar huis wilde smokkelen. Toen de kommies het eerste zakje in beslag genomen had, vroeg hij hem zijn koffertje te openen, waarop mijnheer zei«Ik ben directeur van de distributie en de rijst, die ik in het kof fertje heb, bestaat uit monsters De kommies liet zich echter niet van de wijs brengen, nam de rijst in beslag en maakte proces-verbaal. Uit een uitvoerig bericht in de Prov. N. Br. Ct. blijkt, dat de zaak wel aan leiding gaf om te denken aan fraude, doch het vermoedelijk toch geen overtreding is geweest om zich persoonlijk te verrijken. In de vaarwateren bij Texel drijven ongeveer 17 mijlen met eb en vloed heen en weer. Scheuren ran grasland. De minister van landbouw, nijverheid en handel vestigt er de aandacht van de veehouders op, dat de vooruitzichten ten opzichte van den toevoer van veevoeder uit het buitenland zeer ongunstig zijn, zoodat de veehouders er op zullen moeten rekenen, dat zij voor de voeding van hun vee in den winter 1918-1919 op het in eigen bedrijf verbouwde zullen zijn aange wezen. In verband daarmede wordt den vee houders ernstig in overweging gegeven hun veestapel zooveel doenlijk in te krimpen en zooveel mogelijk wintervoeder in eigen bedrijf te produceeren, hetgeen het best zal kunnen geschieden door een of meer perceelen grasland te scheuren en daarop voedergewassen, met name voederbieten en mangelwortelen te verbouwen. Een hoogorenbedryf in Nederland. De Nederlansche Vereeniging van Inge nieurs heeft te Amsterdam, onder leiding van haar voorzitter, den heer W. Huizin- ga, een vergadering gehouden, waarin voor de leden het lid de heer W. F. Boterho- ven de Haan een voordracht hield over Het hoogovenbedrijf in Nederland. Spreker gaf een korte inleiding over de bestaande plannen voor het inrichten van een hoogovenbedrijf hier te lande, waarbij een ijzer- en staalproductie van 150,000 ton per jaar zou kunnen voorzien in de voorloopige behoefte van onze industrie. De geraamde kosten voor een dergelijk bedrijf zijn nietgering(ongeveerf25,000,000) doch de voordeelen, die er tegenover staan om langs dezen weg onze economische on afhankelijkheid in de toekomst te kunnen garandeeren, wegen z.i. wel tegen een dergelijke uitgave op in verhouding tot de ettelijke millioenen, jaarlijks uitgegeven ter wille van onze politieke onafhankelijkheid. Moordaanslag te Abcoude. Donderdagavond heeft te Abcoude een laffe moordaanslag plaats gehad. Een daar wonende boer, die zich dien avond met zijn vrouw en tienjarig dochtertje in de huiskamer bevond, werd door iemand uit zijn huis gelokt, onder het voorwendsel dat een zijner koeien in de sloot was ge raakt, en dat men nu bezig was, het dier er uit te halen. De boer nam een lantaarn in de hand en begaf zich daarmee in de donkere straat, waar hij plotseling hevig met een schop werd aangerand. Hij liep verscheidene bloedende verwon dingen over het geheele lichaam op, maar wist, door zich te verweren, ook verschei dene klappen te ontloopen en vervolgens zijn huis binnen te vluchten, waarna hij de deur sloot en de dader heensnelde. Doordat de man tot nog toe zware wondkoortsen had, kon hij nog niet worden verhoord. Intusschen heeft de Amster- damsche politie op verzoek van de rijks politie op de Gelderschekade den ongeveer 21-jarigen G. aangehouden, op wien zware verdenking rust. G. is vroeger in dienst geweest van de vrouw van het slachtoffer, toen zij nog weduwe was. Men vermoedt dat het de bedoeling van G. is geweest, den boer te dooden, of althans onschadelijk te maken, om vervolgens diefstal te plegen. De schop bleek bij een verderop wo nenden boer gestolen te zijn. De aangehoudene ontkent tot dusver alle schuld. Bet telegraafrerkeer hersteld Men seint uit Middelburg Hedenmorgen werd ons een handelste legram getoond, gisteren uit Nederlandsch Indië verzonden en hedenmorgen hier aan gekomen. Geadresseerde krijgt anders geregeld telegrammen uit Indië en nu sinds twee maanden niet meer. —O Ons land en de vredesonderhandelingen. In de Memorie van Antwoord betreffen de hoofdstuk I der Staatsbegrooting zegt de Regeering o. a. De regeering is niet voornemens stappen te doen tot deelneming aan eventueele vredesonderhandelingen. Het beginsel der neutraliteit brengt mede, dat men zich niet ongevraagd mengt in de onderhande delingen, die tusschen de strijdvoerende mogendheden gevoerd zouden worden, zoo lang de Nederlandsche belangen niet on middellijk bij de onderhandelingen betrok ken zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat alge- meene ontwapening en algemeene verplich ting tot beslissing van geschillen door scheidsgerechten niet zonder medewerking der neutralen mogelijk zijn. o— Klein verlof. Het naar huis zenden van meer lichtin gen met onbepaald (klein) verlof wordt door de regeering voorshands niet geraden geacht. Duurdere sigarcu. De meeste sigarenfabrikanten te Eind hoven hebben den winkeliersprijs wederom met f 5 per duizend verhoogd. De ver koopsprijs van de goedkoopste sigaar is nu gebracht op 6 cent. Verwacht wordt, dat binnenkort een nieuwe prijsverhooging zal moeten plaats hebben. Gocdkoope ssecnkolen. De Tel. schrijlt Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de regeering, bij de levering van het derde rantsoen brandstoffen aan ieder verbruiker een restitutie te doen uitbetalen, voor alle drie rantsoenen te zamen. Gelijk men weet, is een wetsontwerp verschenen, waarin aan ieder verbruiker 10 H.L. tegen verlaagden prijs wordt in uitzicht gesteld. Het was onzeker, of voor de deze week te verwachten tweede dis tributie van brandstoffen deze verlaagde prijs reeds van toepassing zou zijn. B. en W. van Amsterdam hadden daar om den minister verzocht, deze goedkoope verstrekking reeds deze week, nu het tweede rantsoen zal worden geleverd, mo gelijk te maken. Het treffen van zulk een regeling wordt door de regeering onmoge lijk geacht, doch ze heeft, gelyk in den aanvang van dit bericht gezegd, er nu dit op gevonden, dat bij de derde brandstof- fenverstrekking een restitutie wordt gege ven voor alle drie leveringen te zamen. Wethouder Wibaut heeft bij zijn jongste conferentie met den directeur van het Rijks Kolen-Distr.-Bureau, hiervan bevestigd ont vangen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 12 Nov. tot 18 Nov. 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 17 1 ons Rijst. 18 Vj Gort. «19 1 Zeep. 20 1I2 Bak- of Braadvet. 21 4 E.G. Aardappelen. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de verstrekking van bons voor reparatieleder, hiervan opgaaf kunnen doen ten stadhuize op Donderdag 15 November a.s. des namiddags van 24 uur. Heusden, 1 Nov. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamer straat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2