De verzekering tegen de ziekte. sche bladen wijzen dan ook op het gevaar dat in eene verzwakking van het Engelsche front besloten ligt. De Duitschers zouden zich plotseling op het Westelijk front kun nen werpen en daarin wellicht een wig drijven, zooals thans aan het Italiaansche front is geschied. Deze en dergelijke pers stemmen zijn niet zeer opmonterend voor de Italianen. De geaillieerden zijn echter ge noodzaakt alles wat zij missen kunnen naar Ialië te zenden want zij mogen op dit front geen Russische catastrophe riskeeren. Intusschen zullen zij wel voornamelijk kolo niale troepen beschikbaar stellen, zoodat de Italianen zelf de zwaarste last zullen hebben te dragen. Londen. De bladen vernemen uit Peters burg, d. 14 Nov. Kerensky's strijdkrach ten zijn dicht bij Petersburg geconcentreerd. Kerensky heeft het besluit afgekondigd om zich van de bolsjewiki te ontdoen en het gezag te verplaatsen naar de democra tische organisaties, die het voorloopig par lement en het comité ter bescherming van het land en van de revolutie bevatten. Hij wil geen onderdrukkingsmaatregelen toe passen, in geval de socialistische partijen tot overeenstemming geraken. Te Kief duren de hevige gevechten voort; aan beide zijden worden vliegtuigen gebruikt. De wapenstilstand te Moskou loopt heden af. Belgische annexatie-plannen. De September-aflevering der te Londen verschijnende »Review of Reviews® bevat een uittreksel van een artikel van den Belgischen Senator Jules Destree, dat in de »Vita Italiana« verschenen is, en waarin het verlangen wordt uitgesproken, dat Lu xemburg aan België zal worden toegevoegd. Luxemburg aldus betoogt de schrijver kan zich niet op eene traditioneele onaf hankelijkheid beroemen. Alleen door den naijver en de eerzucht der omringende landen Frankrijk, Duitschland, Holland en België werd de onzijdigheid van Luxem burg door de Mogendheden in het midden der vorige eeuw gegarandeerd. Luxemburg, zoo verklaart Destrée, behoort bij Bel gië en wel overeenkomstig denzelfden rechts grondslag als Elzas-Lotharingen bij Frank rijk en Triest tot Italië behoort. Opmer kelijk is dat het Engelsche maandblad het artikel een buitengewoon belangwekkende bijdrage® noemt. De positie van Lloyd George. Het Deensche blad »Politiken« wijst op het feit, dat de verwachtingen die men aan Lloyd George stelde, slechts gedeelte lijk verwezenlijkt werden. Er valt dan ook tegen het oogenblikkelijke ministerie een zelfde ontstemming waar te nemen, als verleden jaar ten opzichte van Asquith heerschte. Dat Lloyd George een buiten gewone energie getoond heeft wordt van alle kanten erkend. Men vraagt echter naar de resultaten. Is men met Lloyd George die als een soort Engelsche dicta tor optrad, nader tot den vrede gekomen Deze vraag wordt van Liberaal-readicale zijde gesteld, en de kritiek op Lloyd Geor ge's beleid neemt steeds scherper vormen aan. Met name de »Daiy News« richt scherpe aanvallen op de regeering. Het bestaan van het Kabinet Lloyd George wordt echter niet direct bedreigd, doch verzekerd is de positie van Lloyd George op den duur niet. De sympathie en het vertrouwen der bevolking richt zich weder tot Asquith. In het bijzonder in vrede lievende kringen verlaat men zich op hem. Al moge Asquith ook de voortvarendheid van Lloyd George missen, daarentegen be zit hij een duidelijk inzicht in de politiek en een bezonnenheid die hem geschikt maakt om de Engelsche regeering op zich te nemen zoodra de vredeskansen moeten worden onderzocht en het vredeswerk tus- schen de strijdende mogendheden ter hand genomen moet worden. o Spionagc-organisatie. Een staaltje van de spionage-organisatie van de Duitsche militaire autoriteiten, vindt men in een mededeeling van het Noorsche blad Tidens Tegn. Ook in Noorwegen was men er over verbaasd, dat de duikboot-commandanten zoo volkomen op de hoogte waren van de tijden, waarop de sohepen de haven ver laten en van de plaats, waar zij zich op een zeker oogenblik moesten bevinden. Men heeft zich afgevraagd, op welke wijze de Duitsche marine zoo goed was ingelicht, en toevalligerwijze is dit ontdekt Bij een huiszoeking gedaan bij iemand in Kristiania, die verdacht was van spio nage, heeft men een teekening gevonden van de Noordzee, verdeeld in kleine vakjes als een dambord, elk vakje genummerd en gekleurd. Men vond daarbij den sleutel van eenige signalen, waarmede men per draad- looze telegrafie aan den duikboot-comman dant kon seinen, op welk uur en waar een bepaald schip zich bevond. De agenten, op de Noorsche kusten ver spreid, waren in staat om, zoodra hun het vertrek van een scldp bekend was, daarvan mededeeling te doen, door middel van het seinen van een nummer en een uur. Werd dus een dergelijk bericht door een duikboot-commandant opgevangen, dan wist hij op welk tijdstip hij zich in een zeker vakje moest bevinden, om zijn slag te slaan. Sedert langen tijd zijn de wetgevers van plan een wet te maken op de beroeps ziekten, maar de moeielijkheden om er toe te komen zijn talrijk. In de eerste plaats, waar begint de be roepsziekte Men vreest door haar te be palen, onwillekeurig jammerlijke uitsluitin gen te maken en ook de deur voor zeke re misbruiken open te zetten. Indien men echter niet nauwkeurig de beroepsziekten kan bepalen, zoo kan men ten minste verzekeren, dat men als oor sprong van de meeste hunner vindt een verslapping van het bloed of een verzwak king van het zenuwstelsel, veroorzaakt dooi de vermoeienis, de ongezondheid van het weer en verschillende vergiftigingen. Van daar de gevallen van bloedarmoede en van neurasthenie die men zoo dikwijls in de werkmanswereld aantreft. De werklieden toch al mochten dan ook de bloedarmoede en de neurasthenie in zekere gevallen als beroepsziekten wor den beschouwd zullen verstandig han delen door zich altijd te wachten voor hun ne aanvallen en hiertoe met zorg de zui verheid en den rijkdom van hun bloed, zoowel als den goeden staat van hun ze nuwstelsel te onderhouden. Het beste ouderhoud van het bloed en der-zenuwkrachten bestaat hierin: op ge zette tijden meer bijzonder bij de sei zoensverwisselingen een kuur met de Pink Pillen te doen. Deze pillen zuiveren het bloed en ver meerderen zijn gehalte aan roode bolletjes. Zij vormen tevens een krachtig versterkings middel voor de zenuwen. Om zich van de werkdadigheid der Pink Pillen te overtuigen als herstellers van het bloed en versterkers der zenuwen, is het voldoende de verklaringen te lezen, die in de dagbladen voorkomen en die getuigen van hunne krachtige werking in alle aan doeningen die een verslapping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel tot oorsprong hebben De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus- den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Een rede van den Keizer, BERLIJN. De »Berl. Lokal Anz.« meldt »Bij zijn bezoek aan de Adriatische Zee, hield de Keizer een rede, tot de be manningen der onderzeeërs. Hij wees er op, dat de onderzeeërs voor den oorlog nog als een zeker, bijna onbeholpen wapen werden beschouwd. Toen de oorlog ons echter dwong met onze in getal-sterkte veel mindere vloot tegen de groote Engelsche vloot op te treden, en de oorlogvoering van den vijand ons tot de scherpste ver dedigingsmiddelen kwamen onze onderzeeërs in actie. De onderzeeër heeft zich sindsdien ontwikkeld tot de niet vooruitgeziene tegen woordige beteekenis. Voor den oorlog werden tochten van 24 uur nog nauwelijks mogelijk geacht, thans zijn tochten van 3 tot 4 weken vanzelf sprekend. De keizer sprak zijn dank uit over de actie der onderzeeërs in de Middellandsche Zee. Het groote tonnenaantal dat in de Middellandsche Zee tot zinken werd ge bracht bewijst dat de onderzeeër aan alle verwachtingen voldoet. De onderzeeoorlog zal beslissend meewerken tot het einde van den oorlog. Ik ben er vast van overtuigd, dat de onderzeeërs niet zullen rusten voor de vij and bedwongen is. Daartoe behoort de menschelijke kracht, ook de hulp van God. De Keizer eindigde met den zegen van God over de onderzeeërs. Gek rek aan levensmiddelen in Rusland. Berlijn, i5 Nov. Naar uit Haparanda aan x>AftonbladeU geseind wordt, berichtten de laatste binnengekomen Russische bladen, dat op eene vergadering van de leiders der levensmiddelcomité's eene motie aan genomen werd, waarin gezegd wordt, dat er niet de minste mogelijkheid bestaat, het land van levensmiddelen te voorzien. Wij zijn niet in staat, heet het verder, om de dreigende catastrophe tegen te hou den en volk en leger te redden. Het is ons niet meer mogelijk, op onze posten te blijven en de verantwoordelijkheid te diagen, dat het land de noodige levens middelen krijgt Naar vAftonbladet® uit Haparanda ver neemt, is er in Petrograd op het oogenblik nog maar voor drie of vier dagen brood. In Finland is in het geheel geen brood meer50 wagons, die onder weg waren naar Finland, zijn door de soldaten leeg gehaald. Aan het Noordelijke front is maar voor negen dagen graan. Het Duitsche versperde gebied. Naar het sVaderl.® verneemt, zal Duitschland binnenkort zijn afgesperd ge bied dichter aan onze kust brengen. Bij de aankondiging van den verscherpten duik bootoorlog op 1 Febr. liet het langs onze kust een vrij vaarwater open van 20 mijl, van het Zuiden tot aan het vuurschip van Terschelling. Dit vaarwater zal nu aan zienlijk worden vernauwd, n.l. tot 4 of tot 7 mijl uit onze kust omtrent de juiste breedte kon het blad geen zekerheid krijgen. Daarentegen zal de smalle vaargeul, die in het Noorden naar het zoogenaamde vischwater leidt en waardoor ook onze schepen naar Scandinavië, Amerika, enz. varen, aanmerkelijk worden verbreed en ook dat vrije vischwaier uitbreiding krijgen. Het »Vaderl.« houdt het er voor het naast voor, dat de Duitsche regeering, re kening houdende met de mogelijkheid, dat de Engelsche vloot bij het offensief in Vlaanderen zal medewerken, in de buurt het vaarwater waar die zich buiten gevaar van mijnen en duikbooten zou kunnen ver- toonen, wil beperken. BINNENLAND. Braud. Woensdagnacht heeft een brand gewoed in een afdeeling van Henri Grasso's Ma chinefabrieken te 's-Bosch, die, al was de eerste aanblik ook verschrikkelijk, gelukkig spoedig is beperkt kunnen worden. Door gebrek aan steenkolen wordt in den laatsten tijd de stoommachine gestookt met turfstrooisel, waarvan de heer Grasso, teneinde den voortgang van zijn bedrijf te verzekeren, een groote voorraad heeft op geslagen. Hierin schijnt broeiing te zijn ontstaan en in minder dan geen tijd was het geheele ketelhuis een ware vuurzee, terwijl de vonken langs alle zijden omhoog vlogen. Door het aanleggtyi van twee slangen op de eigen brandkraan kon men spoedig beginnen met het blusschingswerk, terwijl later de brandweer onder leiding van den heer Roborgh en den adjunct-inspecteur van politie Repelius mede de uitbreiding van den brand kwam verhoeden. Tegen 5 uur in den morgen was men den brand meester, die zich beperkte tot het ketelhuis, dat echter geheel is uitge brand. o Te Vlissingen is men aan de Koninkl, Maatschappij de Schelde bezig de zinken daken van de machineloods in de nationale kleuren te schilderen, teneinde vreemde vliegers" te waarschuwen, dat zij boven neutraal gebied zijn. Ook te Sas van Gent worden maatre gelen getroffen om de vliegers te waar schuwen. De suikerfabriek heeft voorden nacht electrische booglampen in nationale kleuren laten aanbrengen, om de veilig heid en de rust te helpen bevorderen. De zand en grinddoorroer. Bij navraag te bevoegder plaatse is ons, zegt de N. Ct., gebleken, dat aangezien de ten doorvoer toegestane hoeveelheid zand en grind van 185.040 ton voor het tijdvak 15 October15 November Woensdag was bereikt die doorvoer denzelfden dag reeds is stopgezet. De geheele toegestane doorvoer is niet bereikt, aangezien in de vorige maand om streeks 15.000 ton minder is doorgevoerd dan was toegestaan. Alkmaar broodeloos. Te Alkmaar hebben de gezamenlijke broodbrakkers besloten, om wanneer aan hun verzoek om verlaging der brandstof- fenprijzen geen gevolg wordt gegeven, met ingang van 7 December a.s, niet meer te bakken. o Vindingrijk. Men schrijft uit Hengelo aan de »N Ct.«: In het oosten van Overijsel zagen we dezer dagen, hoe een plattelandbewoner zich op vindingrijke manier kunstlicht ver schaft de man heeft een motor gekocht en dien' gekoppeld aan een ouderwetschen karnmolen, waarvoor jhij 's avonds zijn groo- ten trekhond spant. De hond levert vol doende beweegkracht om een stroom op te wekken, welke den man in staat stelt vier lichten van vier kaarsen te doen bran den. Lauger in dienst. Er zijn wetsontwerpen ingediend in zake het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van .dienstplichtigen bij de landweer en tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. o Inkomstenbelasting en Oorlogswiustbelasting Niettegenstaande het departement van financiën bij herhaling door middel van advertenties in de pers de aandacht van het publiek heeft gevestigd op de strafbe palingen, welke in de wetten op de in komstenbelasting en de oorlogswinstbelasting ter zake van onjuiste aangiften voor die belastingen zijn opgenomen, en daarbij in het bijzonder heeft gewezen op de wijze waarop men zich straffeloosheid voor gedane onjuiste aangiften kon verzekeren, blijkt telkenmale, dat dienaangaande nog niet overal juiste voorstellingen bestaan, en dat menigeen, die zich voor straf zou kunnen vrijwaren, dit nalaat en voortgaat op den eenmaal ingeslagen weg van wetsontduiking. Het schijnt daarom dienstig, nogmaals ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat iedereen, die een onjuiste aangifte voor die belastingen heeft gedaan en die geheel uit eigen beweging dit ter kennis van den inspecteur der directe belastingen brengt, er op kan rekenen, dat ter zake van die onjuiste aangiften geen strafvervolging tegen hem .zal worden ingesteld. En die straffe loosheid geldt niet alleen voor de valsche aangifte zelf, maar ook voor het ingeleverd hebben van valsche balansen of andere stukken om de valsche aangiften te staven. De nadruk zij intusschen gelegd op het aanmelden geheel uit eigen beweging er treedt geen straffeloosheid in, indien men met het mededeeleu van de juiste gegevens wacht totdat er door of vanwege den in specteur inlichtingen zijn gevraagd of wel stappen zijn gedaan tot het instellen van een boekenonderzoek. Het belang van den betrokkene brengt dus mede, dat hij de waarheid zoo spoedig mogelijk mededeelt. Jassendieren gesnapt, Aan de leestafel in café Polen te Am sterdam, zat opvallead doelloos te bladeren terwijl hij telkens blikken wisselde met een ander, die aan een tafeltje voor het raam zat. Het trok de aandacht der kel ners, te meer, daar de een zonder overjas en de tweede met een niet al te fraaie jas was binnengekomen. De directie waar schuwde derhalve de Pietershal en weldra bevonden zich een paar reuhercheurs in den gang van het café. Een der twee man nen verwijdert zich even zijn vriend staat ook op, trekt een mooie, toevallig nieuwe jas aan stapt gemoedelijk de zaal uit, re gelrecht op de rechercheurs aan, die hem even op de schouders tikte. Het spreekt vanzelf, dat zijn collega zich niet de moei te behoefde te geven, om zijn oude jas, te gaan halen. Beiden vertrokken onmiddelijk naar de Pietershal, begeleid door verschillende da mes en heeren, die getuigen van het voor val waren geweest. ëcii ondankbaar baantje. De oud-veld wachter H. Bakker te Heeren veen hielp Vrijdagmiddag een beschonken vrouw vervoeren naar de politiewacht' Naar men wil, kreeg B. van haar een schophij zeeg ineen en was een lijk. Het geval verwekte heel wat consternatie. o Fransche ballon gevonden. Achter het Trappistenklooster te Tilburg is Vrijdag een Fransche ballon gevonden, waaraan een blikken bus bevestigd was bevattende een gaspreparaat om den ballon te vullen, voorts een pakje met-inlichting- staten omtrent bewegingen van Duitsche troepen, waarbij nog een in het Fransch en Nederlandsch opgestelde proclamatie. De ballon is door den kantonnemente- commandant in beslag genomen. Msb. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Moderne koffie. Een inge zetene noodigde ons uit een kop koffie te drinken van eigen fabrikaat en werkelijk was het verschil gering met gewone koffie ja, menigeen (die nu juist niet gewoon is kleintjes koffie te driuken) zou niet direct aan verschil hebben gedacht. Wat was het Volgens een in de bladen verschenen recept waren z.g. blauwe erwten, (zooals voor erwtensoep gebruikt worden) gebrand op dezelfde wijze als men koffie brandt. In een koekepan worden de erwten op het vuur gezet, met een weinig boter er bij, daarna geregeld geroerd, tot ze zoo bruin zagen als gebrande koffieboonen. Na gemalen en met een weinig peekoffie vermengd te zijn, was er koffie van ge zet, met bovengenoemd gevolg. De proef is gemakkelijk te nemen. Op de scheepswerf alhier werd de kiel gelegd voor een vrachtschip van 1580 tonnen. Een zwaar geladen convooi schepen van het Relief-commitie passeerde hier Donderdagmiddag met bestemming naar België. De hooge nummers der schepen, die respectievelijk 3017, 3018, 3019 en 3100a en 3100b waren, bewijst wel, dat het aantal voertuigen van genoemd comité lang niet onaanzienlijk is, en dat reeds menige kostbare lading is vervoerd. De verjaardag van koning Albert, is hier voor de Belgen niet ongemerkt voorbijgegaan. Onder leiding van de Heeren v. d. Poel, Heybreehts en de Heer Colletté. admini strateur der interneeringsgroep Heusden, was een comité gevormd, hetwelk de geïnterneerde Belgen alsmede de hier ver toevende mannelijke vluchtelingen, dezen avond voor hen tot een feestelijkheid wist te brengen, waarbij allen gul en kostelijk werden onthaald, in het Hotel »Concordia« alhier. Bijzondere sympathie voor koning Albert, was bij allen aanwezig en allen uitten zich in een blij nationaliteitsgevoel. Onder muziek en zang en voordrachten verstreek dezen avond, die van allen een hartelijken dank bracht aan de edele vor mers van dit festyn, dat met eenige krach tige nationale liederen werd besloten. Donderdagmiddag ongeveer half drie vloog een vliegmachine over het westelijk gedeeltelijk van onze stad. Dinsdagovond was het een ure van rijk genot voor allen, die zich hadden opge maakt naar de Herv. Kerk alhier om te luisteren naar hetgeen op muzikaal gebied werd ten gehoore gebracht. Welk een verheffing en wondere ontroering gaat er toch uit van goede muziek, die edelste van alle gaven Gods. Wij zullen maar niet gaan verhalen hoe de organist met zijn uitnemend instrument ons wist te treffen, hoe Mevr. Vérloop de diepste snaren dei- ziel aan 't trillen wist te brengen, hoe de Heeren van Latestein en Verveen ons wisten te boeien, 't Was alles goed en rein en bezielend. Kon er elke maand maar zulk een ure zijn Dank aan allen die meewerkten tot het wel slagen van dezen avond. Werkendam. Bij de Ger. Kerk (B.) alhier is beroepen Ds. A. Voogel van Put- tershoek. B.-Broek, 13 Nov. Toen de Heer C. T. toevallig hedenavond in zijn achter het woonhuis gelegen boomgaard kwam, vond hij daar zijn onttakeld en geschonden rijwiel, waarvan men de twee buiten- en beide binnenbanden, benevens het zadel en de ketting had medegenomen. Inbrekers moeten het uit de schuur gehaald en hier heen gebracht hebben en schijnen wel op de hoogte geweest te zijn van de bewaar plaats der fiets. Capelle. Bij P. Q. werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag een partij lood gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Ds. Koster alhier heeft voor het beroep naar Gameren bedankt. Elshout. Wegens gebrek aan petro leum zal er dit jaar geene straatverlchting plaats hebben. 's Gravemoer. Als plaatsvervangend brandmeester is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer W. Begeer. Op een paar plaatsen is deze week de des nachts buiten liggenden wasch gestolen. Eene ernstige waarschuwing voor onze huismoeders, om des avonds alles tijdig binnen te halen. Nienwendijk. De heer E. Rahms, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is als onderwijzer benoemd aan de Chr. School te Zwijndrecht. Nederhemert. In de laatste nachten komt het in deze gemeente voor, dat ten nadeele van landbouwers hunne te veld staande heiningen en vonders worden ont vreemd. Zelfs een voederbak, staande voor een café moest het ontgelden. Een en ander wordt vermoedelijk voor brandhout gebruikt. Kaatshenvel. Zaterdagavond stond de Sprangsche straat overhoop, een militair aldaar in kwartier was ontsnapt uit de provoost. Toen de wacht hem wilde in rekenen dreigde hij met het geladen ge weer. Een massa volk wat direct op de been. Des anderen daags werd de bal dadige door de marechaussée gearresteerd en naar Breda getransporteerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2