culiere huizen en doodden tot Woensdag ongeveer 3000, meerendeels vreedzame burgers. Er waren geen middelen om de dooden weg te halen. In vele wijken werd uit ramen en van daken gevuurd. De onder een schrikbewind levende bevolking in het centrum kon zich onmogelijk in veiligheid begeven. Dinsdag begonnen er projectielen op het raadhuis te vallen en besloot het comité voor de openbare veiligheid naar het Kreml te verhuizen. Er werd een loopgraaf ge dolven om een veilige verbinding met het Kreml te krijgen, die goed verdedigd was met machinegeweren. Men had volop mu nitie en leeftocht voor tien dagen.' Woensdag was het bombardement echter verwoeder dan ooit op het Kreml samen getrokken. Het comité deed pogingen om met het militaire revolutionaire comité te onderhandelen. Maandagavond werd een wapenstilstand afgekondigd, maar het militaire revoluti onaire comité verbrak hem. Woensdag werd bij het bombardement van het Kreml de kathedraal van Maria Hemelvaart met den vermaarden toren van Iwan Weliky vernield en vloog de kerk van den heiligen Basilius in brand. De moedwillige vernieling van nationale heilig dommen die zelfs Napoleon gespaard had, schijnt voor beide partijen een prikkel ge weest te zijn, om vrede te sluiten. Wanneer de Maximalisten de macht in handen mochten houden, krijgt Rusland een bewind dat niet Entente-gezind zal wezen. Op het Westelijk front ditmaal niets van belang. Bij Helgoland heeft een treffen tusschen Engelsche en Duitsche zeestrijdkrachten plaats gehad. Eerst gingen de Duitsche schepen aan den haal en toen deze met versterkingen weerkeerden was het de beurt aan de Engelschen om er van door te gaan. Natuurlijk wordt van weerszijden de lof trompet gestoken over dit roemzuchte wapen feit. In Frankrijk is het Clemenceau gelukt een nieuw kabinet te vormen. Hij die tot nu toe in de oppositie was zal merken dat het heel wat makkelijker is af te breken dan op te bouwen. Over het algemeen heeft hij nog al een gunstige pers. Het is in Duitschland met de tabak zeer schaarsch, dat is zeker de oorzaak dat men er zoo moeilijk toekomt de vredespijp te rooken. Wegens het gebrek aan ruwe tabak zijn per verordening 45 stoffen aangewezen, die in de plaats van tabak verwerkt of daarmee vermengd mogen worden. Behalve deze verzoekt de tabaksindustrie nog hop als zoodanig te mogen bezigen. In vredestijd bedroeg de productie jaar lijks 8,5 a 9 milliard sigaren en 11,5 mil liard sigaretten. De behoeften van het le ger tijdens den oorlog hadden tengevolge, dat in den zomer van 1916 de productie tot 10 en 11 milliard sigaren steeg, ter wijl de sigarettenaanmaak einde 1916 zelfs tot 25 milliard was toegenomen. Van 60 tot 80 percent hiervan werd voor het le ger in beslag genomen. Na dien tijd trad dan de vermindering van de sigaren-productie tot 60 procent in. Op het oogenblik komt niet meer dan 15 procent van de normale sigaren ver vaardi ging nog in den vrijen handel. Tal van kleine sigarenwinkeltjes heeft men dus moe ten sluiten, maar die, welke nog overge bleven zijn, kunnen evenmin al hun klan ten bedienen. De winkels zijn nu nog slechts eenige uren per dag open. Aan één kooper worden niet meer dan vijf sigaren tegelijk geleverd. De zendingen naar het front wor den in de winkels zelf behandeld en ook daarvoor zijn niet meer dan 20 stuks voor een pakket beschikbaar. Een gevolg van dit alles is, dat de koo- pers zich nu in lange rijen opstellen voor de winkels, die nog betrekkelijk goedkoop verkoopen en waar veel gevraagde merken te verkrijgen zijn. Wie weet hoe spoedig bij ons dezelfde tooneeltjes zich zullen voordoen. BUITENLAND. Blijkens een Wolff-berieht hebben de centralen van midden-Juli tot midden-No- vember 45,550 vierkante K.M. terrein ge wonnen, 390,500 gevangen gemaakt en meer dan 3233 kanonnen vermeesterd. Het overige buitgemaakte oorlogstuig als machinegeweren, mijn werpers enz. is nog bij de benadering niet te schatten. De bloedige verliezen van Engelschen, Franschen, Italianen en Russen houden met de bovengenoemde cijfers gelijken tred. Vooral de Engelschen en Canadeezen heb ben in 14 slagen in Vlaanderen ongehoord groote verliezen geleden. Van het 220.000 man sterke personeel van de Duitsche posterijen doen 107.000 man werkelijken legerdienst. Gesneuveld zijn 136 hoofdambtenaren, benevens 2016 ambtenaren en 7617 beambten, in het geheel 9769. o Monaco. Ook daar roerigheid. Genève, 19 Nov. In het vorstendom Monaco is een crisis uitgebroken. Vorst Albert heeft een oproep gericht tot zijn volk. (Monaco is 1.5 vierk. K.M. groot, heeft een bevolking van 19.121 zielen en een leger van 4 officieren en 82 minderen. Red.) Uitroer van boter stopgezet. Denemarken heeft den uitvoer van boter naar Engeland stopgezet. Dit met het oog op het feit, dat men tot heden nog niets weet van de maatregelen, die op de En gelsche botermarkt zijn genomen, weshalve heeft men besloten, de voor Engeland be stemde boter voorloopig te reserveeren. WEENEN, 17 Nov. Volgens hier ont vangen berichten is een compromis tusschen Lenin en Kerenski tot stand gekomen. Naar gemeld wordt staat het vast dat Lenin de overhand behouden heeft en dat Kerenski zich aan verschillende wenschen der Bols- jewiki heeft moeten onderwerpen en daar om zeer op den achtergrond zal komen. Cement uit Engeland. De corr. van de N. R. Crt. te Londan meldt De Pall Mall Gazette zegtOndanks het verder door Leverton Harris in zijn ant woord aan majoor David Davies, Maandag 1.1. beloofde onderzoek, is er geen bewijs op komst, dat de Britsche cementdoozen in de Duitsche linies zijn aangetroffen. In een correspondentie van het front werd de mededeeling gedaan, dat er tijdens den jongsten opmarsch zulke doozen bij de Duitsche »pillendoozen« waren ontdekt. Het zal blijken, dat deze verklaring onge grond is. o Zwitserland. De Tel. Union meldt uit Bern In Zurich hadden Zondagavond opstoot jes plaats. De sociaal-democraten hielden vergaderingen over de Russische revolutie. Daarop trokken zij naar een munitie fabriek, waar dag en nacht gewerkt wordt en eischten dat de staking zou worden ge proclameerd. Vensters werden ingeslagen. De politie stond machteloos. Vervolgens trokken zij naar een ander munitiefabriek en vorderden ook daar staking. Kortgeleden is gemeld, dat Sir John Si mon, de bekende avokaat en oud-minister, dienst had genomen bij het Engelsche leger in Frankrijk. Het blijkt, dat hij den rang heeft gekregen van staf-kapitein bij het koninklijke vliegerkorps. Dat maakt achter af een bericht begrijpelijk, volgens hetwelk hij er in het bijzonder mee belast zou worden, de Duitsche steden, die de vliegers moeten bestoken, aan te wijzen. Sir John heeft, door bij het leger dienst te nemen, de 25.000, die hij jaailijks met zijn praktijk verdiende, eraan gegeven. Berichten uit Haparanda gewagen van een soort staatgreep der socialisten te Hel- singsfors, die zich met hulp van Russische soldaten van alle openbare gebouwen en van de telegraaflijnen hebben meester ge maakt, den Senaat en den Landdag heb ben ontbonden en de onverwijlde samen komst van den ouden Landdag, wiens meer derheid socialistisch was, bevolen. Er zal een nieuwe socialistische Senaat worden gevormd. In geheel Finland moet groote opgewondenheid heerschen ernsti ge onlusten worden gevreesd. Het doel van den staatsgreep is, Fin land onafhankelijk te verklaren. Wilson heeft aan Koning Albert een telegram gezonden, waarin hij de gevoelens van sympathie betuigt voor België dat zich thans, aldus Wilson, onder de overheer- sching van de barbaarsche en wreede macht der teleurgestelde Pruisische autocratie be vindt. Meer dan ooit is Amerika besloten den oorlog tot de overwinning tegen die macht voort te zetten en voor de toekomst ge hoorzaamheid af te dwingen voor de wetten der naties en eerbied voor de rechten der menschheid. Clemeiiceau's program. De ministerieele verklaring zal naar Ha- vas meldt, drie duidelijke punten bevatten le. Voortzetting van den oorlog door voortdurend nauwere samenwerking der geallieerden, waarbij het leger der enten te een krachtiger actie zal kunnen voeren. 2e. Pacifistische propaganda zal door militaire rechtbanken worden tegengegaan. 3e. Bestraffing van alle schuldigen. Alle daden van verstandhouding met den vijand zullen door den krijgsraad behan deld worden. Alle dergelijke, thans han gende rechtsgedingen, zullen met kracht worden voortgezet. In de couloirs is men van oordeel, dat de regeering op een sterke meerderheid zal kunnen rekenen. De Washingtonsche correspondent van de Associtad Press seinthet departement van scheepvaart heeft aan de Fransche regeering den bouw van 20 schepen van 4000 ton elk, die niet kunnen zinken, toegestaan, zulks met opheffing van de bepalingen, die den scheepsbouw door buitenlanders in de V. S. verbieden. Deze soort schepen, door Fransche deskundigen uitgevonden, is, naar verluidt, onvatbaar gebleken voor torpedoaanvallen. Vier tor pedo's, bij een proefneming op zoo'n schip afgeschoten, hadden geen andere uitwerking dan de vernieling van de lading in de on middellijke nabijheid van de ontploffingen. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Lloyd George, dat j.l. Zaterdag 5 Duitsche onderzeeërs vernietigd waren, De burgeroorlog in Rusland. STOCKHOLM. 19 Nov. Volgens Dagens Nyheter vertellen uit Rusland aankomende Zweden, dat in Petrograd in de laatste dagen veel bloed is vergoten. Vooral de Kadetten zijn bij duizenden vermoord. BERLIJN, 19 Nov. Volgens het blad »Nowaja Schisn« trachtte de vereeniging van spoorwegarbeiders tusschen de strijdende partijen bemiddelend op te treden. Het blad bevestigd het vroeger bericht, dat Generaal Kaledin het kolendistrict van het Donetz-bekken bezet heeft en daardoor op het geheele spoorwegverkeer druk uitoefend. LONDEN, 19 Nov. Uit Petrograd wordt aan de Daily Chron» gemeld De legermacht der Bolsjewiki, die Ke renski's 1500 kozakken versloegen tusschen Gatschina en Czarskoje Lëlo, bedroeg 16 duizend man. Er werd hevig gevochten te Kief, dat herhaaldelijk werd genomen en herwonnen. BINNENLAND. De evenredige vertegenwoordiging. Een ieder heeft al over dit onderwerp gehoord of er iets van gelezen, maar het meerendeel heeft daarvan geen juist begrip, en het is daarom, dat wij gaarne het woord geven aan een bezoeker, om uit een alhier gehouden bespreking weer te geven, wat voor een ieder noodig is te weten. Dat dit slechts een greep ls uit het geheel, blijkt genoegzaam omdat hierin niet gesproken wordt over de verkiezingen van leden voor de Provinciale Strten. Te zijner tijd komen we hierop wel nader terug. Red. Naar aanleiding van de lezing van den heer Van Koetsveld over »Evenredige Ver tegenwoordiging», kunnen wij het volgende meedeelen. Kiezers zijn alle mannelijke ingezete nen van het rijk (Provincie of gemeente) tevens Nederlanders, die vóór den aan de verkiezing voorafgaanden 16en Mei, 25 jaar zijn. Men behoeft zich niet meer als kiezer aan te geven. Uitgesloten zijn krankzinnigen, gevan genen, wegens zwakheid van vermogens onder curateele gestelden, die uit de ou derlijke macht, of uit de voogdij over kinderen zijn ontzet. Die tot gevangenis van meer dan één jaar is veroordeeld, is 3 jaar uitgesloten, en die tweemaal wordt veroordeeld voor meer dan een jaar is levenslang uitgesloten. Wie binnen 3 jaar meer den tweemaal wordt veroordeeld (dus ook wegens dronkenschap) verliest voor 3 jaar het kiesrecht. Voor de Tweede Kamer wordt het Rijk verdeeld in 18 kieskringen, n.l.Zeeland, Utrecht, Drente, Groningen, Friesland, Overijsel, Limburg, ieder één kieskring Gelderland 2Noord-Brabant 2Amster dam 1 de rest van N -Holland 2 Rot terdam 1 den Haag 1 de rest van Zuid- Holland 2. Voor de Raadsverkiezingen, worden ge meenten boven de 20.000 inwoners ver deeld in 3 kieskringen. Iedere kieskring wordt verdeeld in stern- districten. Ieder stemdistrict mag in den regel niet meer dan 1000 kiezers bevat ten. Heusden is dus voor de Gemeente één stemdistrict. Voor de Kamerverkiezingenbehoort Heusden tot den kieskring 's-Hertogenbosch. In ieder stemdistrict is een stembureau bestaande uit 4 leden. In iederen kies kring een hoofd-stembureau met 5 leden. Eindelijk bestaat nog een Centraal- stembureau met 5 leden en 3 plaatsver vangende leden, in Den Haag. Candidaatstellirig voor de Kamer ge schiedt bij den voorzitter van het Hoofd stembureau. (Voor Heusden is dit de Bur gemeester van 's-Bosch). Iedere lijst moet door minstens 25 kiezers zijn geteekend en mag niet meer dan 10 namen bevatten (naar voorkeur ingevuld). Candidatenlijsten mogen ook gecombineerd worden. Even als thans ontvangt de kiezer 3 dagen vóór de stemming een oproepkaart. Hierop staat, dat hij volgens art. 74 (tenzij hij wettelijk is verhinderd) mOBt stemmen. Doet hij dit niet, dan maakt de kiezer op minder aangename wijze kennis met den kantonrechter. De kiesvereenigingen behoeven dus geen rijtuigen, auto's enz. meer te huren om de kiezers naar de stembus te krijgen. Het eigenlijk stembiljet zal veel grooter zijn dan tot nu toe, daar op ieder biljet de lijsten van alle partijen staan. Men maakt het witte stipje voor de lijst zijner keuze zwart als men zijn stem uitbrengt. De geheele uitslag der verkiezingen wordt, voor de Kamer, opgemaakt door het Centraal-stembueau in den Haag, Het opmaken van den uitslag is heel wat in gewikkelder dan tot nu toe. Doordat iedere stem van iedere partij bij het geheel wordt geteld, heeft de stem van ieder kiezer evenveel invloed. Bij tusschentijdsche vacatures wijst het centrale stembureau den opvolger aan. Als opvolger wordt aangewezen een van de nog niet gekozen candidaten van de lijst, waartoe het uitgevallen lid heeft behoord, en wel diegene, die de meeste stemmen had verkregen. Verbod van uitvaren opgeheven. Men meldt ons uit IJmuiden Het uitvaarverbod voor zeilioggers en kustsleepbooten is opgeheven, en is nu nog alleen van kracht voor stoomtrawlers. Doorvoer van zand eu grint. Aan 39, Donderdag uit Duitschland te Lonbith aangekomen schepen met grind, zand en besaltslag voor België is de door tocht geweigerd. Deze schepen moeten terugkeeren naar Duitschland. In den grond geschoten. Hier te lande is bericht ontvangen dat het motor-stoomschip »De Dollard«, loebe- hoorende aan de Mij. »Bestevaer« te Am sterdam, door een Duitsche duikboot in den grond is geschoten. Er zijn 6 man van de bemanning door een Spaanscii vis- schersvaartuig te Vigo geland. Men vreest, dat een drietal leden der bemanning is omgekomen. o Treurig, Geruimen tijd ging te Goes reeds 't ge rucht dat een vrouw in een woning aan den 's Heer-Hendrikskinderenkijk in erger lijken staat van vervuiling verkeerde. De gemeentelijke autorieteiten verschaften zich toegang tot de woning en vonden de vrouw in een hoop vuil liggen. Haar eenige dek king bestond uit een ouden zak vol onge dierte. De vrouw was ziek en kon niet meer loopen. Zij is naar het gasthuis overgebracht. Voor het in de woning aan wezige kindje zal een plaats gezocht wor den. Je nioet maar Boffen De landbouwer v. D. te Bodegraven had een mooi varken geslacht. Flink gemest, nog wel metNu ja, dat doet er niet toe. 'tHing in 't achterhuis. En's morgens had het er gehangen. Een uitgesneden ruit, een aan de binnenzijde geopende deur, ziedaar de oorzaak van het feit dat D. géén varken meer heeft. Smokkeleu. De kommiezen te Lobith hebben bij on derzoek van de leege sleepkaan, Johanna, komende van Rotterdam met bestemming naar Duitschland, ontdekt, dat de overge bleven grint, waarmee het schip was ge laden geweest, er blinkend en olieachtig uitzag. Al spoedig vonden ze een luik. Dit werd opgelicht en nu ontdekte men, dat onder het schip in zijn geheele lengte een tank was aangebracht, waarin volgens voorloopige schatting, 16000 a 18000 L. raapolie. Nog vond men kisten met harde zeep, kruikjes met oude klare en busjes melk, die in de tank waren gestuwd. De schipper is in arrest gesteld. Het schip mat 600 k 700 ton en de tank was zoo danig aangebracht, dat men er van buiten niets van kon merken. Verroer Duitsche steenkolen. Ingaande heden zullen tot nader order op werkdagen extra-treinen loopen voor vervoer van Duitsche steenkolen van Em merik naar Amsterdam W. P., Rotterdam D. P., Leiden, Maastricht, Groningen, Leeuwarden, Roosendaal en tusschenge- legen stations. o Brutale oplichting. Gebruik makende van de afwezigheid van den landbouwer G. R. te Berchem, vervoegden zich twee net gekleede dame tjes bij diens echtgenoote, met het ver zoek of deze niet eens na kon zien of ze ook guldens met den beeldenaar van Willem II in bezit had. De vrouw voldeed aan dit verzoek en haalde een ijzeren geldkist- tje te voorschijn, doch daar haar man het sleuteltje in zijn bezit had, kon ze de da mes, die per rijwiel gekomen waren, niet helpen. Een der dames verzocht nu een glas water, waarop de boerin met haar naar het achterhuis ging. Van deze afwe zigheid maakte de andere gebruik om zich het ijzeren geldkistje, inhoudende ruim f 1100, toe te eigenen. Bij thuiskomst van den boer bemerkte men eerst den dief stal, doch de vogels waren gevlogen. Een brutale diefstal te Amsterdam. Alhier had een zeer brutale diefstal plaats ten huize van den heer Langendijk op het Frederikplein, handelde in goud en zilver. Toen de heer en mevrouw L. vanmor gen om 9 uur het huis verlaten hadden, schelde kort daarop een mari aan, die een brief had voor mijnheer. Binnengekomen werd hij gevolgd door een tweeden man. Het dienstmeisje werd overmeesterd, aan handen en voeten gebonden en een doek werd over haar gelaat geworpen. De dieven maakten zich meester van een geldkist met groote waarde aan goud en zilver. De kist werd op een handwagen geladen en vervoerd. Tot nu toe is nog geen spoor van de brutale dieven gevonden. Roofmoord te Alphen (Z.-H.) Zaterdagmorgen werd de alleenwonende 73-jarige G. Verbeek alhier geworgd op bed gevonden. Door uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang verschaft. Vermoedelijk was diefstal hier de drijfveer. Moord. Zondag-avond is ernstig verwond naar het gesticht Calvariënberg te Maastricht gebracht de chef-dienstgeleider Bakker, die in den trein tusschen Schin op Geul en Valkenburg controleerde. Een smokkelende soldaat sprong er uit, achtervolgd door den kommies. Een uur daarna vond men den ambtenaar in het veld liggen, verwond door verschillende messteken. Een soldatenkepie werd eveneens gevonden. Nog ecu roofmoord. Te Herkenbosch is een oude vrouw ver moord in hare woning gevonden. Het hoofd was haar ingeslagen. Uit een kast was een som gelds gestolen. De vermoedelijke dader, een Duitsche deserteur, is gearresteerd. De justitie uit Roermond stelde eer» on- derzoek in loco in. De bemanning der verloren loggers Volgens de familie te Scheveningen ont vangen bericht zijn de leden der beman ningen van de schepen Sch 62, IJ.M. 205, U.M. 173, en Sch. 357, welke men vreesde dat met man en muis waren vergaan te Bremen aangebracht. De vaartuigen zouden verloren zijn. De telegrafische verbinding met Nederland. Uit Amsterdam wordt gemeld: Naar wij vernemen, zijn dezer dagen wederom handelstelegrammen rechtstreeks uit New-York en Engeland hier ter stede ontvangen. Ontploffing te Rotterdam. Zaterdagvoormiddag is de motorschoener ^Cornelia Clazina«, liggende aan den wal en geladen met o. m. 150 ton calcium carbid, ontploft. Men zegt, doordat een paar personen met een brandende kaars naar beneden gingen om naar een lek te zoeken. De ontploffing was geweldig en het schip met lading is gezonken. De kapitein, Van Tylingen, werd zwaar ge wond en overleed onder het vervoer naar het ziekenhuis. De le machinist en een 18-jarige jongen zijn beiden zwaar gekwetst aan armen en beenen en vermoedelijk zijn de stuurman en de kok met het schip gezonken. De luchtdruk was zoo sterk dat de hond van den kapitein op het dak van een huis aan de kade werd geslingerd en daar dood gevonden werd. Veel schade is aangebracht aan gebouwen en de kade. Te Bergen-op-Zoom is Maandagnam. 1 uur een jonge Fransche onderofficier met zijn 2dekker neergekomen. Hij is geïnterneerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2