lingen van Fransche kardinalen tijdens hun verblijf te Rome tot het bepalen der voor waarden hebben bijgedragen. o Graan uit Argentinië. Volgens een Reutertelegram uit Buenos Ayres heeft de Argentijnsche regeering het verzoek van Nederland en Spanje om van de tarweoogst van dit seizoen onderschei denlijk 500,000 en 300,000 ton te ont vangen, ingewilligd, onder dit voorbehoud echter dat Argentinië den uitvoer van dit graan kan beperken of geheel verbieden, indien de behoeften van het land zulk een stap noodzakelijk maken. De correspondent van het Engelsche blad The London grain, seid and oil reporter, bevestigt bovenstaand bericht, maar zegt dat Argentinië's voorbehoud is, dat de oogst van nu tot aan den oogsttijd geen groote schade beloopt en dat de prijzen niet veel beneden het peil van thans dalen. Ofliciecle Franschc tegenspraak. De Fransche Legatie te 's Gravenhage verstrekt ons de volgende mededeeling Sommige Nederlandsche Persorganen, wier loyauteit en goede trouw boven twijfel verheven zijn, publiceeren j>uit welingelichte bron« inlichtingen, volgens welke er in de tusschen Frankrijk en Rusland getroffen schikkingen, bepalingen zouden voorkomen, welke een afstand van Hollandsch grond gebied aan een derde land in zicht hebben. De Fransche legatie is gemachtigd tot de verklaring, dat deze inlichtingen vol strekt onjuist zijn, zoowel in vorm als in wezen en dat zij op geen enkelen grond slag rusten. Zij stelt daarom de publieke opinie op haar hoede tegen de verbreiding van inlichtingen, welke slechts tot uitwer king kunnen hebben de verstoring van de hartelijke en vertrouwensvolle betrekkingen, welke gelukkigerwijze tusschen Frankrijk en Nederland bestaan en op welker be houd de Regeering der Republiek bijzondnr prijs stelt. De Zionisten en de Paus. Bern, 18 Nov. Naar verluidt heeft de nuntius in Bern op verzoek der Zionisten aan den Paus het verzoek gericht aan den Sultan te vragen, om Jeruzalem en neu trale zone 30 K.M. te verklaren. Hetzelfde verzoek is aan den vertegenwoordiger der Entente te Bern gericht. o Engelsche cement. Londen, 19 Nov. In het Parlement deelde Lord Robert Cecil mede, dat de uitvoer van cement naar Nederland thans verboden is. De meelnood in Parijs, De Parijsche correspondent van de »Daily News« seint aan zijn blad van 8 Nov., dat de bakkers in verschillende wijken van Parijs hun winkels hebben moeten sluiten bij gebrek aan meel. Men heeft vastge steld, dat er tenminste 250 bakkers zijn, die hun zaak niet zullen kunnen heropenen, tenzij hun bestellingen, reeds langen tijd geleden opgegeven, worden uitgevoerd. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat een groot gedeelte van de Parijsche bevolking volslagen zonder brood zit, en om hierin te voorzien, hebben, onder meer in de Seinet-et-Oise, de militaire bakkers opdracht gekregen, om van het voor de troepen bestemde meel brood voor de burgerbevol king te bakken. o Een waarschuwende woord. In de »Sunday Temes« betoogt Harold Cox, dat de Engelsche pers hare lezers eene misleidende voorstelling geeft van de beteekenis der crisis, die de Entente op het oogenblik doormaakt»Laten wij den moed hebben de feiten in de oogen te zien Tot dusver heeft Duitschland ge wonnen. Het heeft België en een groot deel van Noord-Frankrijk veroverd, en het houdt dit gebied nog steeds bezet, al onze pogingen ten spijt. Gesteund door zijne bondgenooten heeft Duistschland verder geheel Servië en Montenegro, en bovendien geheel Russisch Polen, zoomede Koerland en Lithauen veroverd. Dit zijn de feiten, zooals deze zich reeds geruimen tijd aan ons oog vertoonen, doch wij hebben ons steeds getroost met de overweging, dat, terwijl Duitschland zijne veroveringen voortzette, het aantal zijner vijanden voortdurend toenam. ïn de laat ste weken is de balans echter omgeslagen. Rusland, dat tot dusverre wat getalsterkte betreft onze machtigste bondgenoot was, heeft als zoodanig opgehouden te bestaan. Italië, dat in beteekenis Frankrijk op den voet volgde, heeft met een tegenslag te kampen, die herinnert aan de ramp van Sedan in 1870. Het is een misdaad te willen beweren, dat een toestand als deze niet ernstig is,« o Een hof-menu. De >Lokal-Anzeiger<r deelt een hof-menu mede, van een diner, dat dezer dagen op een vleeschloozen dag, na een zitting van den Duitschen kroonraad, gehouden werd en waaraan Keizer Wilhelm, de nieuwe rijkskanselier, Hindenburg en Ludendorf deelnamen. Het bestond uit de volgende gerechten: groentenioep, griesmeelpudding met frambozensap en kaas. Of 't den gasten lekker gesmaakt heeft wordt er niet bij verteld. l o 200 jaar op den bodem der zee. De Zweedsche kanonneerboot aStenboe- ken«, die in den Zweedsch-Noorschen oor log bij Frederikstad tot zinken werd ge bracht, is thans boven water gehaald. Het eikenhout van het vaartuig is zwart en ijzerhard geworden. Van 1617 tot heden heeft het schip onder water vertoefd. Lusitania-diamantcn. Een arme Iersche visscher had onlangs een goede vangst in de nabijheid van Old Road of Kinsley. Toen hij zijn- netten op haalde vond hij er een étui met diamanten in, afkomstig van de »Lusitania«, voor een waarde van een 3000 pond sterling. Het packet was aan een Londensche firma ge- adreseeerd. De visscher verzond, zonder er iemand iets van te zeggen, de diamanten als gewoon postpakket. Eenige dagen later ontving de eerlijke visscher eenige honder den ponden voor belooning. Llyod George en het Engelsche volk. De te Londen verschijnende Observer is van oordeel, dat door de Engelsche re geering iets dient te worden gedaan ten einde de belangstelling van het volk voor den oorlog gaande te houden. »Tal van oprechte personen aldus betoogt het blad staan weifelend tegenover den oorlog en zijn de regeering onvriendelijk gezind, alleen tengevolge van eert misver stand. In hunne'-hoofden heeft het denk- beeld postgevat, dutv.eene krachtige oorlog voering niet kan samengaan met sociale hervormingen. Het is van belang, dat deze onjuiste opvatting wordt lyeggenomen. Dit moet echter niet door beloften geschieden, doch door daden. Groote orh^verpen zooals de onderwyswet en de wet ep de volks gezondheid moeten worden ingediend en tot stand gebraeht. Indien dit geschiedt, zal Lloyd George ervaren, dat zelfs in oor logstijd de moreele steun der sociale her vorming een der beste bronnen van zijne kracht zal blijken. Het doet weldadig aan eindelijk eens een Engelsche persstem te hooren, waarin open lijk wordt toegegeven, dat de stemming onder de Engelsche arbeidersbevolking niet is, zooals Llyod George en zijne trawanten dit wel zouden wenschen. In dit licht be schouwd verliest ook het oratorische succes door den Engelschen Minister-president deze week ig het Lagerhuis behaald veel van zijne beteekenis. Fraai is overigens de raad om door sociale hervormingen het oorlogs moede volk aan de lijn te houden BINNENLAND. Rijwielbinnenbaiidcii. De minister van landbouw heeft bepaald lo. dat de in beschikking no. 192 C van 17 Oct. vastgestelde maximum-groot handel-, tusschenhandel- en kleinhandel- prijzen voor rij wiel binnenbanden, gemerkt A, B, C en D, zijn te verstaan voor vol ledige banden voorzien van ventiel en dat voor binnenbanden, niet voorzien van een ventiel, deze prijzen alle 35 cent per stuk lager worden gesteld 2o. dat het verbod voor handelaren om ongestempelde banden te verkoopen, ter verkoop in voorraad te hebben en af te leveren (artikel 6 der distributieregeling voor rijwielbanden) in werking treedt op 15 December 1917. (Stct.) Aanvullingsbroodkaarten. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat met ingang van het 37e tijdvak (broodkaarten- week) naast de bestaande aanvullingsbrood kaarten voor bruinbrood en grof roggebrood ook aanvullingskaarten voor witbrood be schikbaar worden gesteld. De Minister ver zoekt den gemeentebesturen met deze om standigheid by de indiening van hunne aan vraag voor broodkaarten voor de 10e peri ode (37e t/m 40e tijdvak) bij het Centraal- Broodkantoor rekening te willen houden. De Minister vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat het verkrijgbaar stellen van aanvullingswitbroodkaarten niet mag leiden tot eene ruimere verstrekking van aanvullingsbroodkaarten. In het algemeen zullen slechts zij, die tot dusver in het bezit van een aanvullings broodkaart waren, ook in het vervolg eene dergelijke kaart kunnen erlangen. Een raadslid in het kippenhok. Te Meerssen was het sluitingsuur ter gelegenheid der kermis een uur later ge steld. Maar zelfs na dien tijd werd bij den herbergier N. nog licht gezien en werden stemmen vernomen. Toen de veld- waschter Sch. om half twaalf ging kijken, was alles in de gelagkamer doodstil. Bij nader onderzoek vond hij echter in het kippenhok een raadslid verborgen. Ook bij een anderen kastelein werd tegen een raadslid wegens overteding proces-verbaal opgemaakt. In eenige pakhuizen en veemen te Rot terdam zijn in bezit genomen 70.000 K,G. cacao, 12.000 K.G, cacaoboonen, 40.000 K.G. technisch vet, 6000 K.G. eetbaar vet. 400 K.G. Kwatta, 300 K.G. antmo- nium en 5 balen koffie. o Het O. M. bij de rechtbank te Roer mond heeft tegen G. W. C., landbouwer te Maasniel, gedetineerd, aangeklaagd van verduistering van 45 000 mark, toebehoo- rende aan een Duitscher, welk geld deze hem had ter hand gesteld om paarden te koopen, acht maanden gevangenisstraf ge- eischt. o De Raad van Gclderinalscm. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar de Raad van Geldermalsem, die het niet vinden kon met den burgemeester, op zekeren dag unaniem ontslag nam, doch den volgenden dag up dit besluit terugkwam. Sindsdien zijn de burgemeester en de se cretaris naar elders vertrokken, er zijn enkele nieuwe raadsleden gekozen en men had hoop dat het zaakje weer marcheeren zou. Het heeft echter niet zoo mogen zijn, schrijft de.Tel. De nieuwe burgemeester ging weder met ziekteverof en in de eer ste zitting, welke de oudste wethouder presideerde, kreeg deze zonder protest van den raad te hooren, dat »het zijn tijd was om te gaan«. Hij presideerde nog een zitting en ging, ook als lid van den raad. De heer Bloemsma volgde, de heer Spaan eveneens. Bij de keuze van een tijdelijken wethouder werden ongeveer alle leden achtereenvolgens tot dat ambt geroepen zij bedankten echter. De ver klaringen daarbij gegeven, brachten den raad in zoo'n woelige stemming, dat ook de voorzitter, eenig overgebleven wethou der, de heer Van de Water, de naald in het spek stak. Zoo zat Geldermalsen een langen, banJJ gen Novembernacht zonder uitvoerende macht. Den volgenden dag herriep Van de Water zijn besluit. Geldermalsem heeft weer één wethouder. o Logger opgebracht. Volgens een te IJmuiden ontvangen be richt, is de zeillogger Katwijk 437 »Vriend- sehap« schipper Dirk Kuijt, van de reederij N. Parlevliet, te Katwijk, door een Duitsch marinevaartuig op zee aangehouden en naar Bremerhaven opgebracht. 500-jarig bestaan van Goes. Op 24 Nov. had Goes .500 jaren be staan. Den 24sten November 1447 werd n.l. Goes bij privilegie als stad erkend. De plaats is echter veel ouder, zooals blijkt uit de nasporingen van den adj,-archivaris der gemeente, de heer J. de Kruiter. Het gehucht Ter Goes ontstond in het jaar 4400 op Zuid-Beveland aan een ri viertje de Gozaha genaamd. In 1270 werd daar een klooster der Regulieren gesticht en een slot of sterkte, genaamd Oostende, gebouwd. Er kwamen menschen rondom wonen, die een bestaan vonden in de vee teelt, de zoutwinning, de bierbrouwerij en de olieslagerij. Langzaam breidde het gehucht zich tot een dorp uit. In 4302 vielen de Vlamin gen het dorp en het slot aan, dat door de heeren van Borselen bewoond werd. Met behulp van de bewoners van Reimers- waal en de landzaten van Zuid-Beveland werden zij met groote verliezen terugge slagen. Tijdens de regeering van graaf Willem van Beijeren verkreeg Goes in 1350 vele priviligiën en rechten. o Zeemest. Nu de Chilisalpeter maar voor zoo'n on- noozel percentage kan geleverd worden, komt er groot gebrek aan stikstof en be ginnen onze Brabantsche boeren hier en daar reeds zeemest aan te wenden, d. i. mosselbroed en zeesterren. De prijs is f115 per wagon behalve de vracht. Wie had gedacht, dat de zeesterren nog een maal op onze zandgronden terecht zouden komen. o Een vrouwelijke Nederlandsche spion. Kort geleden berichtten wij de veroor deeling te Coblenz van de Hollandsche on derwijzeres Johanna Marie Diepenhorst tot een gevangenisstraf van 6 jaar wegens spionnage. Naar de »Rott.« verneemt stelde de krijgsraad het volgende vast: Mej. Diepenhorst, die 17 jaar lang als taaionderwijzeres in Duitschland haar brood verdiend had, werd gedurende een tijdelijk verblijf in Holland, door Entente-agenten met spionnage-opdrachten belast en naar Duitschland gezonden. Zij bezocht daar verschillende plaatsen, waar zij aanteeke- ningen maakte van troepen en geschut- transporten. Zij noteerde de nummers van verschil lende troepenafdeelingen der van het front komende verlofgangers en probeerde de standplaats van het groote hoofdkwartier te ontdekken. Hare berichten schreef zij met onzicht bare inkt op een geïllustreerd blad en zond dat aan een tusschenpersoon te Aken, die het aan een Fransch nieuwsbureau in Hol land moest bezorgen. Toen men haar wo ning doorzocht, werden nog drie spionnage- berichten gevonden met juiste opgaven omtrent militaire zaken en de economische verhouding in Duitschland. Het haar ten laste gelegde werd vol mondig door haar erkend. Weer een stoomboot getorpedeerd. Uit Maassluis wordt gemeldt: De botter »G. O. 27« is in den Waterweg binnen gekomen met een scheepsboot op sleeptouw waarin zich de kapitein en 8 man bevonden van het s.s. »Nederland« van de Scheep vaart en Steenkolen-Mij. te Rotterdam. De Nederlands was gistermiddag 3 mijl. N.W. van de Noord Hinder door dezelfde duik boot die de aMegrez« torpedeerde tot zin ken gebracht, toen het met een convooi naar Engeland op weg was om steenkolen te halen. De 44 andere opvarenden zijn waarschijnlijk eveneens gered, daar zich veel loggers in de nabijheid bevonden. Spionnage. Vrijdagmiddag ontdekte de commissaris van politie te Dordrecht, de heer A. J. Hoeuff, dat bij een winkelier aan de Voor straat aldaar brieven werden bezorgd, be stemd voor den fourier L. de J., van de vestingartillerie^ in de Kromhoutkazerne te Dordrecht. Een paar brieven, die aange- teekend waren, zijn, daar zij aan den win kelier geadresseerd waren, door dezen ge opende en uit de onvoorzichtig gestelde brieven is gebleken, dat men te doen had met een geval van spionnage. Op tele grafisch verzoek van den commissaris van politie is terstond daarop de fourier, die gedetacheerd was in de legerplaats Olde- broek, aldaar gearresteerd en Zaterdag naar Dordrecht overgebracht, waar hij aan het hoofdbureau van politie in bewaring werd gesteld. Na aanvankelijk halsstarrig ontkend te hebben, is hij na een urenlang verhoor door de mand gevallen en heeft hij het volgende bekend Ongeveer twee maanden geleden werd hij in café Auto Novum, aan de Korte Hoogstraat te Rot terdam per telefoon door een Duitsch spre kend persoon uitgenoodigd, in het café Bordelaise, aan den Coolsingel, te komen. Hij trof daar een heer aan, die zich later B. noemde, in gezelschap van twee dames. Deze man hbpft hem gevraagd, tegen be looning en een direct voorschot van f 40, teekeningen te ^verschaffen van de positie Hoek van Holland, waar De J. kort te voren gedetacheerd ^as geweest. Het is gebleken, dat in deze zaak ook weer een vronw een belangrijke tusschen- komst heeft verleend. Op de kamer van het meisje van De J., in de Aert van Nesstraat te Rotterdam, heeft de fourier een teekening van de positie van Hoek van Holland gemaakt, met water op linnen, afschriften gemaakt van militaire documenten, en deze heeft hij doen toekomen aan het adres van den Duitscher in het café Olympia, Halve Maan- steeg te Amsterdam. De fourier heeft thans een volledige be kentenis afgelegd en wordt ter beschikking van den garnizoenscommandant gesteld. De Dordtsche inspecteur van politie, de heer G. Keuning, leidt in Amsterdam het verdere onderzoek. De fourier is vroeger kelner geweest en heeft daardoor te Rotterdam vele relaties. (N. R. Ct.) Waarschuwing. Men schrijft arn het Hgezin Een tamelijk lange jonge man van circa 25 jaren, goed gekleed, meldt zich de laatste weken aan bij pastoors en kloos teroversten en na het diepste geheim te hebben verzocht, vertelt hij dat hij op het oogenblik in verlegenheid is, want hij is beambte op het dichtst bijzijnd postkantoor of station, en nu zal dien avond zijn kas worden opgenomen, waarin hij f45 of f47,50 of f20 te kort komt. Als men hem die voor eenige dagen wilde leenen, zou hij het geld den eersten der volgende maand terugbrengen. Op de eene plaats heeft hij den naam opgegeven als Van der Sanden uit Deurne, op eene andere plaats als Verhoeven, maar op het post kantoor is die naam niet bekend, zoodat hij een oplichter schijnt te zijn en het geheim gerust openbaar kan gemaakt wor den, opdat de politie hem opspore. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Gemeente Heusden maken bekend, dat op Dinsdag, den 27 November a.s., des voormiddags te 40 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten stadhuize aanmelden. Tevens worden ingezetenen opmerkzaam gemaakt op het feit, dat minstens een maal, nadat tien jaren sinds de eerste in enting zijn verloopen, de inenting opnieuw behoort te geschieden. Heusden, den 22 Nov. 4947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 404 uur. Hensden. Ook alhier begint men te rooven. Zooals we vernemen is bij eene familie een waschkuip en emmer, en bij eene andere een vuilnisbak gestolen. Het wordt tijd dat zoo'n dief en dieven er in loopt(en). De heer Colletté, administrateur der interneeringsgroep alhier, is met ingang van 24 November benoemd tot chef-admi nistrateur bij het Inspectie-Bureau der Int. groepen te Breda. Maandag vervoegde zich bij den rijwielhandelaar v. S. alhier, zekere K. V., vroeger alhier werkzaam, om voor een paar uren een fiets te huren. Tot heden heeft V. vergeten de fiets terug te bezor gen, zoodat de rijkspolitie dit zaakje in handen heeft. (Prov. Ct.) De Kommies J. Bouman alhier, is met ingang van 4 December a.s., benoemd te Wijk bij Duurstede. Werkendam. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. van der Wiel en J. Visser terwijl in de plaats van den heer H. de Room werd benoemd de heer W. Vlot. Toen men Woensdagmorgen de heer A. J. van Loon, wonende te Rotter dam, en als opzichter werkzaam op de groentenzouterij, op den polder Steenen muur in den Bieschbosch, onder de Gemeen te Dussen, vermiste, ging men op zijn slaapkamer kijken en vond hem daar op gehangen. Blijkbaar had hjj zich reeds den avond tevoren van het leven beroofd. Door den raad dezer gemeente is besloten het huis van den heer A. van Oversteeg te koopen voor f 2000 ten be hoeve van een hulppost- en telegraafkan toor. Dinsdag jl. herdachten Leendert Bruigom en zijne echtgenoote den dag waarop zij voor 50 jaar door den band des huwelijks werden verbonden. Moge het hun gegeven worden nog vele jaren voor elkander gespaard te blijven. Dussen. In het eerst van deze week zijn bij verschillende schapenhouders door een tweetal honden een vijftig stuks scha pen doodgebeten. Bij achtervolging der honden is het niet gelukt hen te krijgen. Van welingelichte zijde verneemt men dat de Heer J. v. Steen, Wethouder alhier, Dussen zal gaan verlaten. Noode zien we hem vertrekken. Genderen. Donderdagavond vergaderde de Raad dgzer gemeente. De niet groote agenda bevatte als hoofdpunt een wijziging in de Verordening op het heffen van Hoof- delijken Omslag. Deze werd verhoogd van f 4500 op f 6000. Tevens werd de Ge meente-Begrooting over het dienstjaar 4948 aangeboden. Hooger uitgaven maken het voor de gemeentelijke huishouding als overal elders noodig, voor verhoogde inkomsten de belastingschroef wat aan te draaien. Deze week kwam hier een groote lading turf aan voor de Brandstoffenvoor- ziening. Een uitkomst voor velen, die naar turf verlangden. Natuurlijk krijgt ieder gezin maar zijn bepaald rantsoen, maar is dan ook verplicht, dat in eens of bij ge deelten te nemen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2