NIEUWSBLAD voor het Land van fleusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3726. Zaterdag 24 Novembsr. Vennix' goedkoopste jMImajazijii St. NICOLAAS-CADBAÜX. TiiHlitt IllMii M RECLAME THEEKIST I 115-75. WENSCHT GIJ Een ORGEL Van Joh. DE HEER Ti Oppert 156, Hotterdam. Het gure weder Abdijsiroop PIJNLOOS. ffer/orcr iiw\ Mm „MINERVA" Goedkoopste Meubelmagazijn „MINERRVA", de aangename stemming en gezellige toon in uw huis te verhoogen BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Dc duikbootenoorlog. Londen, 21 Nov. De admiraliteit deelt mee Een van Z M. patroelje-vaartuigen is den 18den dezer door een vijandelijke duik boot in de Middellandsche Zee getorpedeerd. Vier officieren en vijf manschappen wer den daarbij gedood. Berlijn, 22 Nov. Door onze duikbooten zijn wederom 12000 ton scheepsruimte in den grond geboord. Londen, 21 Nov. Officieel Engelsch legerbericht van hedenavond Ondanks den zwaren regen maakten wij opnieuw goede vorderingen ten westen en ten zuidwesten van Kamerijk. In allerijl aangevoerde vijandelijke re- serven werden uit de aanvalsdorpen en versterkte stellingen verdreven. Een groot aantal gevangenen werd ge maakt. Bij de nieuwe gevechten verleenden de tanks opnieuw krachtigen bijstand. Tal van nieuwe dorpen werden genomen en opnieuw werden 500 gevangenen ge maakt. Sterke vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Het aantal gevangenen, die onze testa tions zijn gepasseerd, bedraagt 8000, onder wie 180 officieren. Het aantal veroverde kanonnen is nog niet vastgesteld. o Orcrzecschc handelstclcgrammcii. Reuter te Londen ontkent dat de tele grafische gemeenschap van Nederl. over de Britsche kabels is hersteld. De Ëntciitc-spionage iu Zwitserland. Van dag tot dag lekken meerdere bij zonderheden uit omtrent het uitgebreide spionage-net, dat zich over geheel Zwitser land schijnt te vertakken, en dat zich niet slechts tegen Duitschland, doch bovendien ook tegen het gastvrije neutrale land zelf blijkt te richten. Een der hoofdbeklaag- den, een zekere Kastli, heeft intusschen kans gezien zich in de gevangenis van het leven te berooven, doch naar de »FRF. ZTG.« mededeelt, heeft de beschuldigde vóór zijn dood nog eene schriftelijk getui genis afgelegd, die zich in handen van den rechter van instructie bevindt, en thans door het te Genéve verschijnenden Paris-Genève gepublceerd wordt. De door Kastli lgedane mededeelingen werpen een scherp icht op deze wijdvertakte spionage organisatie der Entente, aan het hoofd waarvan een Zwitsersch wachtmeester, met name Kötschet, stond. De getuige-verklaring zooals Kastli deze op papier heeft gebracht, luidt aldus »De oudergeteekende verklaart van den heer Kötschet, wachtmeester bij de vee-inkoops commissie, opdracht te hebben ontvangen te Delsberg iemand te zoeken, bij voorkeur een stafsecretaris, die nauwkeurige inlich tingen zou kunnen verstrekken omtrent de bewegingen der Zwitsersche troepen aan het Noordelijk front, alsmede omtrent de kantonnementen der verschillende leger korpsen. De betreffende persoon zou dan in aanraking worden gebracht met den Franschen militairen astaché. Hij (Kötschet) heeft verklaard, dat zoodra eenmaal het Amerikaansche leger in Europa ls aange komen van den Bondsraad zal worden ver langd, dat deze troepen zal doorlaten, op dat de linkervleugel van het Duitsche leger bij Bazel kan worden omtrokken. Deze eisch zou gehandhaafd worden, zelfs indien men daarbij op gewapenden tegenstand van het Zwitsersche leger zou stooten. Volgens de verklaringen van Kötschet trachtte de Entente vast te stellen wat het zwakst verdedigde punt aan het Noor delijke en Italiaansche front is. Ik weet ook, dat deze heer (Kötschet) verleden week in staat was berichten omtrent nieuwe aan het Noordelijk front uitgevoerde verdedi gingswerken te leveren. Hij wilde mij ver der de opdracht toevertrouwen in de werk plaatsen te Chippis een werkstaking uit te lokken, terwijl hij mij daarbij verklaarde dat anderen zich reeds hadden aangeboden om de betreffende werkplaatsen in de lncht te doen vliegen.* o Een afzonderlijke rrede voor Rusland Londen, 21 Nov. De Russische draad- looze telegraaf verspreidt het bericht, dat de regeering der Bolsjewiki den opperbe velhebber last heeft gegeven, den vijande lijken bevelhebbers een wapenstilstand aan te bieden, met de bedoeling vredesonder handelingen aan te knoopen. De toestand te Petersburg. Naar aan de dFRANKFURTER ZEI- TUNG» uit Stocholm wordt geseind, kon den tot dusverre geen betrouwbare berich ten uit Rusland worden verkregen. Naar een neutraal onderdaan die zooeven over de grens gekomen was, mededeelde heersch- te dezer dagen te Petersburg rust. De Bolsjewiki hebben op straat bij de bruggen en aan de stations zeer strenge maatregelen genomen ter handhaving der orde. De trams hebben het verkeer weder hervat. Men acht het uitgesloten dat Kerenski zal terogkeeren, zijn verblijfplaats is onbekend. Omtrent de houding van het Zuidwestelijk front en de plannen van het hoofdkwar tier weet men evenmin iets. Maandag verluide in de wandelgangen der Fransche Kamer dat Kerensky niet dood is, doch Rusland heeft verlaten. Hij wordt einde November te Parijs verwacht Ter gelegenheid van het bezoek van Oostenrijksche en Hongaarsche journalisten te Berlijn, heeft de rijkskanselier, graaf Hertling, volgens een Wolfbericht, een receptie gegeven, waarbij talrijke ministers, staatssecretarissen, parlementsleden en leden van de pers tegenwoordig waren. De rijkskanselier hield een toespraak, waarin hij op de kracht van het Duitsche volk en leger wees. De zwaarste slagen weiden toegebracht, doch de oorlog wordt niet alleen op de slagvelden beslist. Nog staan ons de zwaarste politieke gevechten te wachten aldus graaf Hertling. Eerst wanneer wij die tot een goed einde hebben gebracht, kunnen wij zonder overdrijven zeggen, dat wij den proef volkomen hebben doorstaan. N metj/SX dan wordt het zacht, glanzend en golvend^ I versterkt haar en hoofd) j duid. voorkomt het uitvallen, f breken en splijten der horen\ Jfdx verwijdert stof, roos en onrein. rc K e n Verkrijgbaar bij: SCHOUTEN te Wijk bij Heusden J. J. PAES te Dussen W. v. HERWIJNEN te Giessen SCHOUTEN te Andel DE BOK, te Nieuwendijk COR NET te Werkendam v. HEL- VOORT te'Besoijen. BINNENLAND. Gemeente-veldwachters te Nijmegen heb ben eergisteren twee Nijmegenaars aange houden, die den vorigen nacht zich te Ba- tert voor kommiezen hadden uitgegeven een hunner, gekleed in geleende uniform der infanterie én voorzten van een model geweer, trad op als hulpkommies. Hun doel was smokkelaars aan te roepen en op de vlucht te jagen, om zoodoende aan smok kelwaar te komen. o Een 17-jarige jongen uit Gendringen, die het vorige jaar wegens smokkelen in Duitschland tot één jaar gevangenisslrat werd veroordeeld, en thans werd ontslagen, kwam geheel uitgeput bij zijn familie aan. Hij had in de gevangenis bijna niets anders gehad dan kool en koolrapen en een ge neesheer verklaarde dat door dit tekort aan krachtig en voldoende voedsel het ge stel volkomen was ondermijnd. Twee dagen na zijne aankomst te Gendringen overleed de ongelukkige. Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage uit Bremen aangekomen ruim 40 Schevening- sche visscherslieden, uitmakende de beman ningen van de dezer dagen vermiste twee Scheveningsche en twee IJmuider visschers- vaartuigen. Een stoomboot rorbeurd verklaard. De vorige week stond v0°' e, GC bank te Arnhem terecht H- van de sleepboot Hertogen wonende te Rotterdam, thans ge e me in het Huis van Bewaring te Ar"h®™' te zake dat hij op 22 Aug. j.l t® 0 !f 1 °e tracht had een hoeveelheid lijnolie naar Duitschland uit te voeren, welke o ie \ei borgen was in een tank onder en jo em der boot aangebracht. Het O. M. eischte 4 maanden gevange nisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem thans tot 4 maanden gevangenisstiaf roet aftrek der voorloopig® hechtenis en ver beurdverklaring van de in beslag genomen olie en de sleepboot »'s Hertogeubosch eigendom van Gebr. Smits te s Bosch. Millioeiienjuffrouw. Rotterdam is volgens de »fel.« weder om in rep en roer gebracht door een zoo genaamde miilioenenjuffrouw, wier woeker handel gedurende lange jaren naar wensch gegaan is, totdat tl|ans de bom geoarsten is. Juffrouw Valk woont in de Westewagen straat, waar baar man een café houdt. Zij is een verbazend geslepen vrouw, die geheel alles haar bankzaken behartigde. Gister avond heeft zij haar betalingen gestaakt. Honderden personen, meest vrouwen, kwa men gisteravond hun geld terugeischen de man verklaarde echter dat de juffrouw af wezig was en hij van haar zaken niets afwist. Er bewogen zich gisteravond 6 a 700 personen voor het café op en neer in de grootste consternatie en verwarring. Bij politie-onderzoek kwam aan het licht, welke geweldige bedragen in 't bank bedrijf van Mej. Valk werden omgezet. Het klom in de honderdduizenden. Er zijn er, die meer dan dertigduizend gulden in de zaken hadden. Een groot aantal van hen zijn lieden, die een café of iets dergelijks hadden en die hun zaak overgedaan had den. Zij belegden hun geld dan tegen 4% Per week bij Mej. Valk, die het aan personen die in geldverlegenheid waren in leen gaf tegen 6, <8 of 10% per week. Thans echter worden er bijna geen nieuwe zaken meer opgericht en Mej. Valk kon dus van het bij haar belegde geld niet zulk een woekerrente meer maken dat zij 4% per week geven en er zelf nog op verdienen kon. Zij zou het geld dus moe ten terugbetalen aan de inleggers en dit scheen haar bezwaarlijk te zijn voorge komen, zü is er althans bijtijds tnsschen uitgegaan, het aan haar man overlatend de teleurgestelde inleggers te woord te staan. De politie heeft thans overal order ge geven, haar aan te houden en een aantal rechercheurs aan het speuren gezet. o De voor Europa dreigende hongersnood en het militairisme. De N. R. Ct. bevat van dit onderwerp een uitgebreid betoog, om te besluiten Hongersnood bedreigt Europa, hongersnood maakt waarschijnlijk reeds thans talrijke slachtoffers. Het eenige geneesmiddel tegen den ondergang van Europa is vrede. Dit geldt ook voor Nederland. Laten wij dus afzien van militairisme en laat ons ijveren voor den vrede. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Waalwijk de heer G. Scheltema, thans idem te Vianen. Omtrent den roofmoord te Herkenbosch vernemen we nog 't volgende Toen Zondagmiddag de zoon van de wed. W. in het gehucht Meinweg bij Her kenbosch thuis kwam, vond hij zijn moe der vermoord te bed liggen. Men had de 73-jarige vrouw aan handen en voeten gebonden en een prop in den mond gestopt en haar daarna 't hoofd ingeslagen. Uit een kast is een bedrag van 7800 Mark benevens f1000 gestolen. Als ver moedelijke dader is gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de schoonzoon van de vermoorde, de Duit sche deserteur, K,, die te Hoensbroek in de mijnen werkte. Kinderen, die in de nabijheid van de woning van de wed. W. aan bet spelen waren, hadden verteld, dat K. Zondagmorgen het huis was binnenge gaan. o Rijwielbanden-distributie. Wij vernemen, dat in 't laatst van Oc tober bij den rijwielhandel ongeveer 200.000 banden in voorraad waren, waarvan onge,- veer 115.000 binnen- en 85.000 buiten banden. De wekelijksche productie der Neder- landsche fabrieken bedraagt 25 a 30.000 stuks. Binnenkort is ook een aanvoer uit En geland te verwachten van 200.000 stuks buitenbanden en 150.000 stuks binnen banden. heeft dit jaar wederom een ruime sorteering Voorradig een mooie collectie Schilderstokken in prachtlyst, in olieverf geschilderd op paneel. LANDSCHAPPEN, STILLEVENS. In onze St. Nicolaas-Collectie vindt U beslist iets wat U lijkt. Onze alom bekende lage prijzen doet elk bezoeker koopen. Minder broeders tr 8. Tel. 771. 's-HEBTOGENBOSCH. rosrmm.'zrÊKms, IS DAARTOE HET MIDDEL. Vraagt Catalogus erf Conditiën met vermelding van dit blad. ROTTERDAM UTRECHT Schiekade 210, N.Molenstr. 71 Oude- Gracht W.Z. 96, TELEFOON 11712 billijke prijzen. Plaatsing met schriftelijke garantie. N.B. Bij plaatsing vanaf 5 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. /4i 9- *am k/ eischt dagelijks vele slachtoffers. Gij wordt verkouden, begint te niezen, kuchen of hoesten en verzuimt gewoonlijk het gevaar in den aan vang te stuiten. Neem toch dadelijk de beproefde welke Uw beginnende verkoudheid onmiddellijk bedwin gen kan en dé vastzittende, ontsteking veroorzakende slijm doet loskomen. Wacht toch niet totdat de hoest buien en benauwdheden U nacht en dag kwellen. De Abdijsiroop wordt door velen geroemd bij hoest, ca tarrh, bronchitis, kink- en slijmhoest, influen za, hooikoorts en asthma en kan ook U helpen Prijs per ffacofi van 230 gram f 1.25 van 550 gram f2.25 van j± 1000 gram f3.75. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden/ band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. BIJVOEGSEL Prijs per doos 15 centen, voldoende voor/i Liter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5