lil dii nr. Mort een loep!. Und van altena cm BA. FEUILLETON. De Rootle Dastitle. Draagt it 4 II L H 4 N Vs lileeilin»'. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3728. Zaterdag 1 December 1917. EERSTE KLASSE kwaliteiten. Suinatradek, 's-BOSCH, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. «Cuba® Vorsten!. 5 ct. Rita A Rita B Rita C 5 ct. 6 7 (Lichte vale pracht- kleuren.) 99 99 Hinthamerstr. 24. Tel. Int. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. St. Petersburg, 28 November. (Reuter) Krylensko deelt in een dagorder aan leger en vloot mede, dat de door hem aange- gewezen afgezanten, t. w. een huzaren luitenant, een officier van gezondheid en een vrijwilliger, zijn teruggekeerd met een officieel antwoord van den Duitschen op perbevelhebber, waarin deze zich bereid verklaart in onderhandelingen over een wapenstilstand op alle fronten ie Ireden. Krylenko beveelt onmiddellijk op het geheele Russische front het schieten te staken. De gevolmachtigden van beide zijden zullen Zondag bijeenkomen. Dat bericht is niet als een donderslag uit helderen hemel te beschouwen. Wij hadden het langzamerhand zien aankomen. Eerst was er het voorstel der maximalis ten om een algemeenen wapenstilstand te doen uitroepen. Maar van de zijde der geallieerden kwam geen antwoord, hoogstens hoongelach. Toen klonk de bedreiging dan zullen wij, Russen, het alleen met de centralen beproeven en een afzonderlijken vrede zien te sluiten. En zie, de eerste stappen zijn daartoe nu gedaan. Het is nu de vraag of het geheele Rus sische leger aan dezen oproep van Krylenko gevolg zal geven, en of de Bolzjewiki de op het oogenblik bovendrijvende partij nu werkelijk de macht zullen hebben 24 (Uit het Fransch En ook uwe andere huisgenooten, waarde neef hier zwaaide zij den tip harer shawl in de richting van de dames Meur- sanges en Maurice doen, alsof wij er niet zijn en ontvluchten ons. Ja, ik begrijp er alles van ze willen u inpakken, alleen, geheel alleen Er zijn zulke brutale men- schen 1 Maar gij zult u niet laten inpalmen door vreemdelingen, die u in niets bestaan en niets aangaan Men is nergens beter dan in den kring zijner familie I Als u er in wilde toestemmen bij ons in Marseille te komen «Wat praat je toch, Marie,viel haar man haar snel in de rede. Ons huis is immers lang niet mooi en groot genoeg voor een man van Fleuriaux' rang en positie. «De vriendschap en de toewijding zullen aanvullen, wat er aan ontbreekt, mijnheer Le Clerc,was het statige antwoord der edele dame, «Ik weet wat ik doe, en verzoek mijn neef Eleuriaux dringend eens rijpelijk over mijn aanbod na te denken. Intusschen kan hij vrij over ons, ons ver mogen en ons crediet beschikken. Al het onze is het zijne «Och, kom, vrouw, waar denk je aan? Wie zou water naar de zee en balken om bij deze onderhandelingen uit naam van geheel Rusland te spreken. Indien dit het geval mocht wezen kunnen zich noch eigenaardige verwikkelingen voordoen. B.v. aan het Roemeensche front, waar de Russen de wapenbroeders der Roemeniërs zijn. Wat zullen nu de Roemeensche soldaten moeten doen, als de Russen er werkelijk het bijltje bij neer zouden leggen Het is haast niet denkbaar, dat Roemenië zonder Russische hulp den strijd alleen zou wilien voortzetten. En hoe moet het in Aziatisch Turkije gaan, als de Russen daar den stryd tegen de Turken zouden opgeven en deze hun handen tegenover de Engelschen in Palestina en Mesopotamië vrij zouden krij gen Het wordt duidelijk, dat de overige geallieerden op deze wijze vanzelf betrok ken kunnen worden bij hetgeen nu van Russische zijde begonnen is en zich er maar niet van kunnen afmaken met te zeggen, dat de houding van Rusland of de tegenwoordige Russische machthebbers hen niet raakt- Merkwaardig in dit verband mag wel genoemd worden de brief die Lord Lans- do wne aan de «Daily Telegraphgeschre ven heeft. Men zou er als opschrift boven kunnen plaatsen: «Water in den wijn«. Wij herinneren ons best hoe van Engel- sche zijde altijd weer opnieuw gezegd is Geen vrede of Duitschland moet vernietigd zijn. Maar Lord Lansdowe slaat reeds een heel anderen toon aan. Wat de handel betreft zegt hij Maar terwijl een commercieele boycott als oorlogsmaatregel te rechtvaardigen zou naar Noorwegen dragen antwoordde de heer Le Clerc. Zijne vrouw beloonde hem voor dat mooie spreekwoord met een elleboogstoot in de zijde, en een dof: Domoor 1« Flenriaux merkte daar gelukkig niets van, want zijn eene oog was op den knecht gericht, die hem eene gestopte, amber geurige Turksche pijp bracht, waaruit spoe dig fraaie rookwolkjes ten hemel stegen en met het andere sloeg hij Linguard gade, die nog altijd verdiept scheen in den pas ontvangen brief. «Lieve nicht en beste neef Le Clerc, sprak de nabob, deftig met zijn pijp zwaai end, «ik weet uwe belangeloosheid en vriend schap op hare juiste waarde te schatten. Ik heb niet al onze werelddeelen door gereisd zonder eenige menschenkennis en ook een weinig kennis der vrouw opgedaan te hebben Wees dus verzekerd, dat ik u te zijner tijd uwe aanbiedingen her inneren zal. «Aanvaard die aanbiedingen terstond, mijnheer Fleuriaux,riep Linguard eens klaps uit, terwjjl hij met stralende oogen en den geopenden brief in de hand op den nabob toesnelde, «aanvaard ze direct en ontsla mij van uwe tegenwoordigheid Bij deze brutale uitbarsting maakten de omstanders een gebaar van verrassing en verontwaardiging. Alleen Fleuriaux bleef onbewegelijk staan, en het amberhouten mondstuk van zijn pijp uit zijn mond verwijderende, zag hij den zijn en terwijl de bedreiging met een boy cott, in geval Duitschland zich volkomen onredelijk toonde, gewettigd zou zijn, zou stellig geen verstandig man wenschen den handel van de centralen te vernietigen, als zij 4 de geloften om den vrede te bewaren willen aanvaarden en ons niet door een vijandige combinatie in een oorlog willen drijven. Nadat hij dan met betrekking tot de territoriale aanspraken verklaard heeft dat de geallieerden veel van hun vroegere eischen zullen moeten laten vallen het herstel van België is zoowat het eenige waaraan niet gewrikt mag worden eindigt hij met eens leus te breken voor een spoedi ger) vrede, zeggende Wij gaan dezen oorlog niet verliezen, maar zijn verlenging zal den ondergang voor de beschaafde wereld beteekenen en een eindelooze verzwaring van den last van menschelijk lijden, die reeds op haar drukt. Veiligheid is onschatbaar voor een wereld, die genoeg levenskracht bezit, om er bij gebaat te zijn. Maar wat zal de waarde van de zegeningen des vredes zijn voor volken, die zoo uitgeput zijn, dat zij nau welijks de hand kunnen uitstrekken, om ze te grijpen? Naar mijn meening zal, als de oorlog bijtijds tot een einde gebracht moet worden, om een wereldcatastrophe af te wenden, hij ten einde gebracht wor den, omdat de volken van de landen die er bij betrokken zyp, aan weerszijden in zien, dat hij al te lang geduurd heeft. In Duitschland is dat gevoel al sterk. Als het gepraat over vrede niet zoo duidelijk en stellig is geweest, dat de Engelsche regee ring het ernstig op kon vatten, moet men de verklaring daarvoor waarschijnlijk zoeken ten eerste in het feit dat het Duitsche despotisme geen onafhankelijke meenings- uitingen duldt, en ten tweede hierin, dat de Duitsche regeering er vermoedelijk in geslaagd is, de doeleinden van de gealli eerden verkeerd voor te stellen. Zoodoende heeft de opvatting post gevat dat daartoe behoort de vernietiging van Duitschland en het opdwingen aan Duitsch land van een regeeringsvorm, die door zijn vijanden vastgesteld is; voorts haar ver nietiging als groote handelsmogendheid en haar uitsluiting van het vrije gebruik van de zee. De Duitsche vredespartij zou ver moedelijk een ontzaglijke aanmoedigjpig ont vangen als te verstaan werd gegeven lo. dat wij de vernietiging van Duitschland als groote mogendheden niet beoogen ouden boekhouder bedaard aan. «Wat beteekend die taal vroeg Maurice toornig. «Vergeet gij, mijnheer Linguard «Ik vergeet niets,® lachte de schurk onbeschaamd, maar ik ben het hartelijk moe inmijn eigen huis voor voetveeg ge bruikt te worden. Dus nabobs, Le Clercs, verliefde intriganten, Chineesche banketten en de heele helsche winkelruk uit en gauw ook, want ik stik hier van de bedor ven lucht Niemand bewoog zichmen kon niet gelooven, dat dit bevel ernstig gemeend was. «Waarlijk, die man is gek borst juf frouw Le Clerc verontwaardigd uit, «wie spreekt zoo tegen een man, die een half departement van Frankrijk kan koopen «Laat hij zich een nachtverblijf koopen,® spotte Linguard, «want ik zweer jului, dat hij van nacht niet in de Bastide zal slapen «Zoo leert men zijn vrienden kennen, neef Fleuriaux,® hernam juffrouw Le Clerc met toenemende scherpte, «nu ziet ge eens, in wien ge uw vertrouwen gesteld hebt Ga met ons naar Marseille, neefu kunt nog gemakkelijk in ons rijtuig er is ook nog wel plaats voor een of twee van uwe kostbaarste koffers, want het zou on voorzichtig zijn, uw vermogen in handen van dien onwaardige achter te laten «Zijne bagage zal niet zoo h'eel zwaar zi>.« grinnikte de oude vrek, «hij heeft geen centimezijne mooie jas zelfs heeft hij gekocht voor de handvol goudstukken, die 2o. dat wij aan zijn volk geen anderen regeeringsvorm willen opdringen dan die, welke het zelf verkiest3o. dat wij, be halve bij wijze van wettigen oorlogsmaat regel, niet verlangen aan Duitschland zijn plaats onder de groote handelsmogendheden te ontzeggen4o. dat wij bereid zijn, om als de oorlog uit is, in overleg met andere mogendheden de groep van internationale vraagstukken te onderzoeken, waarvan er enkele uit den jongsten tijd dagteekenen, die in verband staan met de kwestie van de «vrijheid der zeeën5o. dat wij be reid zijn een internationale overeenkomst aan te gaan, krachtens welke ruimschoots gelegenheid geboden zou worden, om inter nationale geschillen met vreedzame mid delen te regelen. Nietwaar, dat is een nieuw geluid uit het Engelsche kamp. Laat men op dien weg maar voortgaan en de vredesengel za| binnenkort gelegenheid vinden neer te dalen in ons verwoest Europa. Maar om op Rusland terug te komen. Zullen de bolsjewiki zich staande houden Het is te begrijpen, dat zij als uiterste linkergroep, niet duurzaam een schrikbe wind over alle andere partijen kunnen uit oefenen. Daar zijn toch iji Rusland nog de mensjewiki, ook socialisten, maar veel ge matigder in hun eischen. Dan zijn er de boerenpartijen, nauw verwant aan de soci alistische par tij Kerensky met zijn sociaal revolutionairen behoort tot hen vervolgens de liberale linkerzij, de kadetten en ein delijk de rechterzijde, die zich rondom de Octobristen groepeert. Zij allen willen na tuurlijk deel aan de regeering hebben. Waar thans de verkiezingen voor de wet gevende vergadering in Rusland begonnen zijn is het niet onmogelijk dat er een coalitie-ministerie zal opstaan, dat verschil lende socialistische groepen weet te ver eenigen. Lukt dit niet, dan zullen de reac tionairen grooten kans hebben het heft in handen te krijgen en dan krijgt Rusland weer een keizer. Zoo staan dus ongeveer de zaken. Wij zullen moeten afwachten, wie in deze groote verwarring orde weet te scheppen. De huidige Russische bewindvoerders heb ben een begin gemaakt met de onthulling van allerlei geheime bescheiden tusschen Rusland en zijn bondgenooten tijdens den oorlog gewisseld. Het belangrijkste is wel het volgende De gebieden aan den linker oever van den Rijn moeten van Duitsch land worden gescheiden en van elke poli hij mij dwong, te leen te geven «En die prachtige diners dan en dat royale leven vroeg de heer Le Clerc verwonderd. «Ik betaalde alles en verdroeg alles Ik, een man van positie, bekwaamheid en on dervinding heb mij laten beetnemen als een schooljongen, een ezel Maar 't is vandaag .voor 't laatst geweest. Dank voor de les, maar maakt nu dat gij wegkomt, oogen- blikkelijk 1® «Ik blijf hier geen seconde langer riep juffrouw Le Clerc met onverholen ver ontwaardiging. «Wij zijn hier niet gekomen, om ons te laten beleedigen »'t Is een schandaal!® voegde de heer Le Clerc er bij. «Kom vrouw, komt kin deren Dat heb ik nog nooit beleefd, uit het huis van een bloedverwant weg gejaagd te worden «Het schreit ten hemel »'t Is ongehoord, afschuwelijk!® En de familie vluchtte in allerijl naar hun plezierrijtuig, dat reeds eene minuut later den weg naar Marseille insloeg. De beleedigingen van Linguard, noch het overhaaste vertrek der Le Clercs hadden den nabob in het minst van de wijze ge bracht. Eindelijk sprak hij met een glim lach om de lippen «Wat zie ik, pude Linguard, eindelijk weet je «De waarheid, juist,® viel de boekhouder hem op zegevierenden toon in de rede. «Het stuk, \yaarop gij zoo pocht en dat tieke en oeconomische afhankelijkheid van Duitschland zijn gespeend. Uit deze ge bieden zal een vrije onzijdige staat gevormd dienen te (ofkunnen) worden. Hieruit blijkt, zeggen de bladen in de centrale landen, dat de entente op een rooftocht uit is. Ook met betrekking tot Tur kije waren er plannen tot verdeeling van den buit onder de geallieerden beraamd, terwijl Zweden eveneens in zijn rechten gekort zou worden. Begrijpelijk dat ten gevolge dezer onthullingen een storm van verontwaardiging is losgebarsten in de be langhebbende landen. Van de gevechtsterreinen geen belangrijk nieuws. Bij Kamerijk, na den verrassend snellen Britschen opmarsch en na den daarop gevolgden onbeslisten strijd, een betrekke lijke rust. Zoo ook in Italië. Het nood weer belemmerde ongeveer elke verkenning in de lucht en mede als gevolg daarvan konden geen krachtige aanvallen worden gedaan. BUITENLAND. Een Engclsch succes in Oost-Afrika. In Oost-Afrika, waar het handjevol Duit- schers zich sedert meer dan 3 jaren zoo kranig geweerd hebben tegen de overmacht van Engelschen, Belgen en Portugeezen, heeft Dinsdag j 1. kolonel Tafel met 12 officieren, 6 officieren van gezondheid 92 Duitschers en met meer dan 3000 inboor lingen zich aan de Engelschen moeten over geven. M O gij steeds geweigerd hebt, mij voor te leggen is niet in uw bezit. Uwe weifeling en uwe vasthoudendheid wekten mijne achter docht en ik heb mij licht weten te verschaf fen. Dadelijk schreef ik aan den opvolger van notaris D unont en ziehier zijn ant woord «De door u bedoelde contra-acte is des tijds gezonden aan de eenige rechthebbende, want zij is ingeschreven in het studieregis- ter Daar er echter nooit gebruik van gemaakt is, blijft er niets anders over, dan aan te nemen, dat zij vernietigd of ver loren gegaan is® «Woordelijk hetzelfde antwoord heb ik van dien heer ontvangen,.hernam Fleu riaux somber, «dat ongelukkige, lieve wezen heeft niets willen aannemen van den moor denaar haars broeders Als dat stuk haar werkelijk in handen gekomert is, zal zij het verscheurd hebben, zonder het in te zien «Als u de feiten bekend waren, wat verwachtte u dan toch wel van mij vroeg Linguard ruw. «Waartoe diende dan die hardnekkige tegenstand in den nacht na uwe aankomst, terwijl u wist dat er niets op u te vinden was En waartoe die kost bare dwaasheden voor een man van uwe jaren Fleuriaux zag den ouden woekeraar minachtend aan en schoot vervolgens in een helderen schaterlach. NIEUWSBLAD ïoor Hst lui ïsi Min en Altena, Ie Langstraat en Ie Bommelerwaarl. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1