Brandschouw. Vredesrerlangen in Engeland. Volgens een bericht van de Matin wordt de vredesstrooming in Engeland grooter. De pacifistische vereenigingen verspreiden in het land brochures, waarin in naam der ooenschelijkheid op een onmiddelijken vrede wordt aangedrongen. Op bevel van de militaire autoriteiten deed de politie huis zoeking in de kantoren dezer vereenigin gen en nam geschriften en documenten in beslag. Weer een conferentie te Stokholm 1 Volgens de Times is er weer sprake van een intern, socialistische conferentie te Stockholm. Arthur Henderson heeft in zijn hoeda nigheid van secretaris van de Engelsche arbeiderspartij een telegram van Canaille Hujsmans den secretaris van het internatio nale socialistische bureau, ontvangen, die de meening uitspreekt, dat het oogenblik gun stig is, om de kwestie van de Stockholm- sche conferentie opnieuw te overwegen. Hij vraagt Henderson mitsdien zich onver wijld met de Fransche socialisten in ver binding te stellen. Henderson zal dit telegram aan den uitvoerenden raad van de Engelsche ar beiderspartij voorleggen. o De houding van fiaukasië. Naar Wolff uit Stockholm meldt, heeft Kaukasië zich reeds losgerukt van Rusland, een eigen regeeringsmacht gevormd en een parlement gekozen, waartoe 40 socialisten zouden behooren, waaronder slechts één Bolsjewiki. Alles is rustig. Duitsche duikbooten hebben in het En gelsche Kanaal 12500 ton scheepsruimte in den grond geboord, waaronder een Engelsch s.s. van meer dan 5000 ton. Volgens Reuter heeft Duitschland zijn belofte in zake kolenlevering aan Zwitserland niet gehouden en in September 20.000, in October 40.000 ton te weinig geleverd. o Een draadloos telegram uit Berlijn meldt: Het officieele rijksorgaan voor groenten en fruit deelt mede, dat de veroverde gebieden in Italië spoedig voor de Duitsche volks voeding zullen worden benut. De Basler Nationalztg. heeft uit St. Pe tersburg een brief ontvangen, waarin staat dat sedert maanden 384 goederenwagens met levensmiddelen in de voorsteden der hoofdstad hebben gestaan, zonder dat het bij iemand is opgekomen, om ze te lossen. Dat is echter maar een bagatel vergeleken met de verwoestingen, die de ratten in de voorraden hebben aangericht. Zij hebben meer dan 4 miliioenen K.G. levensmidde len opgevretenvleesch, wild, vruchten, cacao, thee en zelfs pomade en een groote damespantoffels. De ratten hebben de revolutie met groote feestgelagen ge vierd, zegt de briefschrijver. Londen, 29 Nov. OfficieelPrins Al- bert, de tweede zoon van koning George, is hedenochtend aan een darmgezwel geo pereerd. Zijn toestand is bevredigend. BINNENLAND. Verhooging Abonnementsprijzen. In een buitengewone vergadering van leden der drie vereenigingen van courant uitgevers, «De Nederlandsche Dagbladpers«, «De Nederl. Periodieke Pers« en den «Bond van Courantiers«, Dinsdag j*l. te Amsterdam gehouden, is eenparig uitge sproken, dat tengevolge van de nieuwe belangrijke stijging der prijzen der ver schillende bednjfsbenoodigheden met ingang van 1 Januari a.s. een algemeene verhoo ging der abonnementsprijzen van de cou ranten gerechtvaardigd en noodzakelijk is. o Vee naar Duitschland. Naar de Veehandel meldt, zijn er onder handelingen gaande over een uitvoer naar Duitschland van 2500 runderen. Aan den Hoek van Holland hangen nog 300 van de beste koeien, die naar Enge land zouden worden geëxporteerd. De mogelijkheid bestaat, en het is wel haast zeker, dat deze eveneens aan Duitschland zullen worden geleverd. De heer Niepage van de Deutsche Han delsstede is naar Berlijn vertrokken, om een en ander nader te regelen. o In den trein bestolen. Een bewoner van Harlingen heeft aan gifte gedaan dat hen in den trein Gro- ningen-Amsterdam is ontvreemd een porte feuille, inhoudende f '125. o Kaf. De Minister vau Landbouw enz. heeft het vervoer verboden van stof, kaf of uit- schoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewassen. Dij moet uw haar laten knippen 't Gebeurde dezer dagen in de depót kazerne te Assen. Bij de laatste ronde werd op een der kribben een landstormer gemist, die op zijn fiets naar huis was geweest. Zijn kameraden zouden hem present melden, 't geen zonder horten of stooten was geschied. Bij de laatste ronde moest het slot der beloften worden nagekomen. Daarom werd een bezem van heide genomen en in het bed van den landstormer gelegd. De ronde werd gedaan. Alles was in orde, doch bij de kribbe van den nog niet binnen zijnden landstormer zeide de dienst doende onderofficier op scherpen toon en wijzende op den bezem Gij moet uw haar laten knippen waarop door een der aanwezigen met »morgen« geantwoord werd. Dat er na zijn vertrek gelachen is, be hoeft niet te worden gezegd. (Ned.) o Inbreker gepakt. De marechaussees te Ruurlo hebben den 21-jarigen Pieter Jansen aangehouden, die bekende zich te Lochem e.o. te hebben schuldig gemaakt aan vijftien inbraken. Weer een gefingeerde inbraak 1 Zondagnacht werd de veehouder W. Z. te Spakenburg plotseling wakker door het hulpgeroep van zijn knecht J. S., die op zolder sliep. Naar boven loopende, vond hij den knecht aan handen en voeten gebonden. De landbouwer vermiste een geldkistje in houdende f 740 aan bankbiljetten. Volgens zeggen van den knecht was het gestolen door twee gemaskerde mannen, die hem hadden overvallen. De twee geldkistjes, waarin de biljetten geborgen waren, wer den ledig buiten de deur gevonden. Daar men den knecht er van verdenkt meer van de zaak te weten, is hij gearresteerd. De man ontkent echter alle schuld. Brandhout. De minister van Landbouw heeft de volgende maximum-kleinhandelprijzen voor brandhout vastgesteld Meterhout, dennenhout f2.70, berkenhout f4.70, iepenhout f5, eikenhout f5.70 en beukenhout f 6.20, Halve meterhoutonderscheidenlijk f 3.20, f5.20, f6 en f6.50 Blokjes van 15 c.M. gekloofd onder scheidenlijk f4.20, f5.70, f6, f6.70 en f7.20; alles franco in huis per 100 K.G. De minister deelt in een circulaire aan de gemeentebesturen mee, dat hij tot het stellen van deze maximumprijzen aanlei ding heeft gevonden uit overweging, dat het vervoerverbod vari brandhout waar schijnlijk als reden zou worden aangegre pen om tot ongemotiveerde verhooging van de huidige prijzen over te gaan. o Engelsche bommen. Volgens een officieel communiqué van het ministerie van buitenl. zaken heeft het onderzoek der scherven aanhetoond dat de twee bommen op 8 Nov. bij Sas van Gent en op Axel gevallen, evenals die op 1 Oct. op Sluis werd geworpen, van Britsch maaksel moe ten geweest zijn. Onze regeering heeft haren gezant te Londen opgedragen de Britsche regeering de vraag voor te leggen of de Britsche strijdkrachten zich aan deze ernstige schending van ons gebied en het werpen van bommen hebben schuldig ge maakt. o Kolcngebrek cu industrie. De fabrieken van de firma H. P. Gel derman en Zonen te Oldenzaal zijn stop gezet wegens gebrek aan steenkool 1600 man zijn daardoor werkloos. Ook de Kon. Werfgoederenfabriek te Hengelo is wegens kolengebrek voor on- bepaalden tijd stopgezet, waardoor duizend arbeiders werkloos zyn. Nog moesten wegens kolengebrek stop zetten de metaalwarenfabrieken van gebr. Van Maaren te Apeldoorn, waardoor 70 man, en de fabriek der firma pollet en Zoon te Tilburg, waardoor circa 100 man werkloos worden. o Muiderberg ligt na den jongsten storm weer een weinig dichter aan zee. De gol ven hebben een flink stuk kust wegge spoeld. De villa «Flevo Rama» van den heer Weiss staat nu vlak aan de kust. »Roodenkerke« werd voor een groot ge deelte door water omringd. De zee sloeg over de kust en den dijk. Te Rotterdam is 570.000 K.G. katoen- zaadolie en 180.000 K.G. reuzel in beslag genomen. Alleen de reuzel vertegenwoor digt een waarde van pl.m. f 450.000. Steenkolen. Men deelt aan het Vaderland mede, dat de Belgische aanvoer van steenkolen stil staat, niet om eenig bezwaar van Duitsche zijde, maar omdat onze regeering ten op zichte van de Belgische steenkolen laatste lijk haar standpunt heeft herzien. Zij meent thans, dat zij aan België niet de kolen mag onttrekken, die er door gedwongen ont ginning worden verkregen. Cement*uit Engeland. Reuter seint uit Londen, dd. 29 Nov. In het Lagerhuis zeide Lord Robert Cecil, in antwoord op een nieuwe vraag betref fende den invoer van cement in Nederland: Voor het oogenblik zal er geen verdere invoer meer plaats vinden. Opdat alle zijden van dit zeer moeilijke vraagstuk behoorlijk zullen worden beschouwd, hoop ik een kleine commissie samen te stellen, die de regee ring over de geheele zaak zal inlichten. o Amerika en wij. Na aanleiding van een langdurig onder houd, dat dezer dagen de correspondent van de »United Press Associations of Ame rica» met minister Cort van der Linden had, meldt de «N. Ct.« een part. telegram van de «United Press» ontvangen te heb ben uit Washington, meldende, dat dit intervieuw Dinsdag 1.1. in Amerika gepu bliceerd, in eenige honderden bladen, aan ambtenaren der Amerikaansche regeering aanleiding gaven tot het volgende commen taar «Amerika voelt zich nog steeds evenzeer kampioen der kleine naties en neutralen, maar het verwacht, dat deze daartegenover zich dankbaar zullen betoonen, door Ame rika niet te belemmeren in zijn oorlogvoe ring, die, zooals vele neutralen toegeven, in het gemeenschappelijk belang is. Het Amerikaansche «embargo» moet worden verstaan als een diplomatiek wa pen, waardoor Amerika onzijdige scheeps ruimte hoopt te verwerven. En tegelijk, zich de zekerheid te verschaffen, dat geen Amerikaansche leveranties den vijand zullen bereiken. Men verzekert, dat enkele Nederlandsche reeders, in de verwachting van een suiker- schaarste in Amerika, probeerden, de Ver- eenigde Staten te nopen tarwe te leveren, door hun weigering schepen te verkoopen. Amerika heeft deze taktiek der reeders verijdeld, en zij beginnen nu in te zien, dat het tot niets dient te trachten Ame rika tot hun zienswijze te dwingen. Wij vernemen, dat de onderhandelingen met Nederland nu een punt bereiken, waarin de «scherpte uit de situatie verdwijnta, door een verlof tot uitvoer van precies die hoeveelheid, die noodig is voor Nederlands behoefte, maar niet genoeg, dat Holland daaruit nog iets aan Duitschland zou kun nen leveren. De Britsche blokkadecijfers zijn nagegaan, en juist bevonden«. Slachtoffer van het smokkelbedrijf. Te Groesbeek is de 22-jarige P. R. dood gevonden met een schotwonde in de zijde. Hij is al het vijfde slachtoffer te Groesbeek van het smokkelbedrijf. Koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld den volgenden maximumprijs voor koffie Tusschenhandelprijs, d. i. prijs aan de- taillisfen in rekening te brengen, koffie fl.04 per half K.G. los, f 1.07 per half K.G. netto verpaktkoffie-extract, bevat tende ten minste 80 pet. kotfie, f 0.12 per deciliter exclusief flesch kleinhandelprijs, koffie fl.20 per half K.G. koffieextract als genoemd f 0.18 per deciliter excl. flesch. o Een logger in de lucht gevlogen. De gisteravond te IJmuiden binnenge komen logger K. W. 125 rapporteert, dat de logger Johanna Jacoba IJ.M. 1 bij boei 6 in de lucht gevlogen is. Men hoorde een zware ontploffing, zag vlammen en daarop werd van de Johanna Jocoba, die op korten afstand was, niets meer teruggezien. De sleepboot Thames, die ook in de na bijheid was en rond de plek, waar het ongeval plaats had, stoomde, vond van schip of bemanning niets terug. Vermoe delijk is de Johanna Jacoba dus door een mijnontploffing getroffen, en zijn de opva renden daarbij omgekomen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat bon no. 4 der Rijkspetroleumdistributiekaart geldig zal zijn van 1 tot en met 15 December 1917 voor eene hoeveelheid van 2 Liter. Heusden, 29 Nov. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Donderdag 13 December a s. docr het College van Brandmeesters eene schouw zal worden gehouden, zullende als dan alle rookgeleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere bepalingen in de algemeene politieverordening ter voor koming van brand vastgesteld, streng zal worden toegezien. Heusden, 29 Nov. 1917. Het, Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. In de Donderdag gehouden ledenvergadering van de Vereeniging «Ons Belang« werden als Bestuurslid herkozen de Heeren Schmiehausen als Voorzitter en Maas als Commissaris. Verder werden ge kozen de Heeren B. Baaijens als Secretaris- Penningmeester en B. Sluijmers als Com missaris. Uit het gedane verslag over het afgeloopen jaar bleek dat de vereeniging ruim 100 leden telt en wekelijks ruim 1400 Liter melk verkocht wordt. Een schuit met aardappelen (eigen heimers en reo-star) is alhier gearriveerd voor de distributie. De aardappelen worden voorloopig ingekuild op het Wilhelmina- plein, tot ze aan de beurt van distribu eering komen. Naar we vernemen worden met 1 Jan. a.s. de jaarwedden van het personeel aan de R. K. school in overeenstemming gebracht met die, welke onlangs zijn vast gesteld voor de openbare onderwijzers. Werkemdam. Door den storm en hoogen vloed 11. zijn in den Biesbosch ver schillende kaden van de polders doorge broken, zoodat er zeer veel bunders graan, die reeds gezaaid waren, verloren zijn ge gaan. Ook is er zeer veel griendhout, dat gehakt op de kaden lag, weggespoeld. Andel. Door Ds. Bosch alhier is voor het beroep naar de Ger. Kerk te Ter Aar bedankt. Eenige jongens tusschen 14 en 16 jaar kregen twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een snede over de hand toebracht. Het paard van J. S. sloeg met de ledige kar op hol. Bij den heer M. de F. werd een voor het huis staande steenen paal vernield en de blinden beschadigd. Eer verdere onheilen werden aangericht, werd het dier tot staan gebracht. Babiloniënbroek. Op de Maandag jl. gehouden vergadering, in café Smits te Meeuwen, der afd. Altena van den Bond van Rijwielherstellers en Handelaars in Nederland, is met meerderheid van stemmen gekozen tot Secretaris van het Dagelijksch Bestuur de heer A. de Graaff alhier. Eethen, 26 Nov. Stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Gemeente Eethen hebben herkozen tot Notabelen de H.H. J. Baks en A. v. d. Kolk, terwijl in de plaats van wijlen den Heer H. Klerks is gekozen de Heer J. van Oudheusden. Nederhemert. Een landbouwersvrouw kreeg dezer dagen bezoek van een land- looper en stapte heel vriendelijk het ach terhuis binnen. Toen de man vertrokken was bemerkte de vrouw dat hare schoenen verdwenen waren. Hiervan volgde aangifte bij de gem. politie die nu zal trachten den dader op te sporen. Nieuwendijk. Heden Zaterdag half zeven zal in de consistoriekamer der Geref. Kerk een vergadering plaats hebben'der Chr. Schoolvereeniging. Aan de orde Bestuursverkiezing en het hoofd der school de heer G. Vlaanderen zal een lezing hou den over: «De oorlog en de school.Aan de beurt van aftreden zijn de heeren H. Creze, J. C. Ottevanger en W. Wijnans. De volgende dabbeltallen zijn opgemaakt. H. Creze A. de Later, J. C. Ottevan ger G. Struik, W. Wijnans, Adr. v. d. Stelt. a.s. Zondagmiddag zal in de Geref. D. O. dankuur voor het gewas gehouden worden. Sprang. Zaterdag 8 December des avonds 7 uur hoopt de afdeeling «Patri monium alhier haar jaarvergadering te houden. Bij deze gelegenheid zal de heer H. Both een lezing over «Den Ernst dei- Tijden» houden. Veen. Bij het bietensnijden had de landbouwer v. A. het ongeluk met zijne hand in aanraking te komen met de ma chine, met het gevolg dat een gedeelte van zijn rechtervinger werd afgesneden, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De fruitveilingen, welke hier eenige weken werden gehouden, zijn thans afge loopen. Over 't algemeen mogen de fruit- kooplieden wel tevreden zijn met deze n»euwe wijze van verkoopen en zijn de prijzen voor den handel hoog geweest, 't Is evenwel jammer dat de veilingen niet en kele maanden vroeger konden plaats heb ben, dit had hun meer voordeel kunnen aanbrengen. Als bewijs dat het spek hoog in prijs wordt kan dienen dat door een eige naar alhier een varken werd afgeleverd van 200 pond voor 200 gulden. Zaltbommel. Op de heden gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed boter f 1.45 tot f 1.60 per X K.G. eieren f 4.^— tot f 4.25 per 26 stuks biggen f 10.tot f 16.aangevoerd 93 stuks. Op de heden gehouden najaars vee markt waren aangevoerd 63 runderen en 24 kalveren. Handel redelijk. Vet vee 55 tot 65 ct. x K.G.kalfkoein f210 tot f 400 kalfvaarzen f 320 vare koeien f160 tot f240; pinken f80 tot 110; graskalveren f 40 tot f 80. Dussen. Bij de openbare aanbesteding, gehouden op 26 Nov. 1.1., voor het bouwen van een openbare lagere school te Dussen, Wijk B, is ingeschreven als volgt C. Rovers, Waspik, voor f 74.500 G. Haspels, Genderen - 73.771 P. J. Vaenen, Vucht - 69.900 P. H. v. d. Pluijm, Dussen - 68.500 A. de Later, Dussen - 67.200 P. H. van Mierlo, Dussen - 66.300 Gebr. Herk, Tilburg -66.200 C. M. J. Hovers - 64.091 J. Bijl, Asperen -61.050 P. H. v. d. Ouden, Leerdam - 59.904 G. J. v.Dongen, Raamsdonk - 58.590 Gameren. Het suikerbietengewas is dit jaar goed geweest, er was wel veel minder land bezaaid doch de opbrengst was best en de prijs hoog. Aan de weeg brug alhier zijn dit seizoen gewogen 1.195.000 kilo's, in 1916 2.412.820. 's-Gravemoer. Bij de op Woensdag gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad, vacature Beunis, is gekozen de heer P. van der Dussen met 62 stem men. Op den heer M. J. de heer M. J. de Geus waren 36 stemmen uitgebracht van onwaarde 3, Meeuwen. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente alhier, gehouden 22 Nov. 1917 namiddags te 6 uur. Voorzitter de heer D. F. Brune, Burge meester. Secretaris de heer P. W. Sprong. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna wordt aan de orde gesteld de beeëdiging van het nieuw gekozen raadslid, den heer A Vos. Die legt de vereischte eeden af in han den van den Burgemeester waarna deze hem een woord van welkom toeroept. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wij ziging van de verordening op de Hoofde- lijken omslag in de gemeente Meeuwen,, in dien zin dat jaarlijks zal worden ge heven een Hoofdelijken omslag van f 4500. Die verhooging van f 3000 op f 4500 vindt zijn grond in het feit dat de uitgaven der gemeente steeds stijgen, terwijl de inkomsten daarentegen niet meerder worden. Wordt met algemeene stemmen besloten het bedrag van den Hoofdelijken omslag te brengen van f 3000 op f 4500. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Nieuwaal. Aan de weegbrug alhier werden dit jaar gewogen 1.800.000 kilo bieten, vorig jaar 2.400.000. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak 29 Nov. '17. Overtr. inkwartieringswetG, 1. te De Werken f30 of 30 d. Overtr. leerplichtwetA. v. W, te Aalburg f 6 of 6 d. A. B. te id. f3 of 2d.; G. v. K. te Wijk f 6 of 6 d.J. R. te Dussen f3 of 2 d. Overtr. melkverordening A. J. d. G. te Heusden f 10 of 10 d. Overtr. milit.verordening C. S. te Wer kendam f 4 of 2d. Overtr. springstierenregl. M. S. te Almkerk f5 of 3 d.J. W. te Rijswijk f4 of 2 d. Overtr jachtwetJ. H. B. te Uitwijk f8 of 8 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2