voor bet Land van Heusden q iltena, de Langstraat en de Boniielerwaard. o. 3728. Zaterdag 1 December. Fotografische Kunstinrichting. voorheen J. A. VAM DER SCBÜYT Atelier voor Moderne Fotog rap hie JOZ. DE JONG PP"* Het ADRES van de van ouds bekende Magazijn van FOTOGRAFIE ARTIKELEN. Ververstraat 25, EERSTELPLAATS C. G. NIEUWKOOP. Gorinchem. Fierre AATeijnen, Honotograat 's-Hertogenbosch, is thans PARADE 11. Stoomtooot-Reederij 's-BOSCH-HEUSDEN met de Stoomboot „Maasstroom" 's-Bosen W Specialiteit Artistieke Vergrootingen BILLIJKE PRIJZEN. PRIMA AFWERKING. fv Gommissionnairs in Effecten. voor Rijwielen en Motoren, waarvoor steeds voorra dig ruime voorraad onderdeelen en toebehooren, aan billijke prijzen, Aanbevelend, BEHOORENDE BIJ HET buitenland. Luchtstrljd aan de Piave. Nu na den felbewogen opmarsch der entrale legers een rustpoos in de mili- lire werkzaamheid is ingetreden verschij- en ook weder de grijze worstvormige abelballons aan het uitspansel. Bij de lelie vorderingen die de overwinnende uitsche en Oostenrijk-Hongaarsche troe- en maakten, was het niet mogelijk ge- eken de plompe luchtballons met de ware vervoerbare gasreservoirs even vlug transporteeren, doch thans zijn zij dan n slotte aangekomen. Aanvankelijk wie- elde slechts één dezer moderne »kijk-in- e-potten« boven de laagvlakte tusschen en Montello en den Monte Salder. Doch eleidelijk nam hun aantal toe, en ten slotte erseheen er zelfs één boven het rotspla- eau van den Grappamaszisus, dien den egenstander in hart en nieren zag. uidelijk van den Montello strekt zich het tnd tusschen de Brenta en de Piave vlak n glad als een plank uit. Vanuit de Duit- che ballons kan men iederen trein waar- emen die het landschap doorsnelt, geen nkele kolonne slaagt erin onopgemerkt angs de wegen te trekken. Het verdra- end geschut der Italianen onderneemt ergeefsche pogingen ten einde de onaan- ename waarnemers uit den weg of juis- er gezegd, uit de lucht, te ruimen. Ein- elijk zal een pas aan het Italiaansche ront aangekomen Fransch vliegènier het r maar eens op wagen Hij stijgt met ijn vliegtuig tot eene hoogte van enkele uizende meters, en het gelukt hem zoo >ver de Duitsche linies te komen. Gelijk en haai die een walvisch aanvalt, stort e Fransche machine zich op het plompe ichaam van de kabelballon. Eerst als het nachine-geweer van den Franschman begint e knetteren, bemerkt de waarnemer het evaar, waarin hij verkeert. Hij klimt uit en mand, en stort zich zonder bedenken n de diepte Doch dank zij het vair cherm bereikt hij ongedeerd den beganen jrond. Uit het vliegtuig schieten echter hel- oode vuurtongen, zoodat het wel lijkt of iet zelf in brand geraakt is Snel maakt de aanvaller nu rechtsom- ceert, en dwars door de shrapnell-wolken er Duitsche Flak-batterijen, tracht hij de igen linie te bereiken. De aanval is mis- ukt, en de kabelballon blijft ongedeerd loven de vlakte schommelen. o Spionnage in Zweden. De »Lokal-Anzeiger« schrijft onder het pschrift »Entente-spionnage in Zwedemsc Volgens het te Stockholm verschijnende »Aftonbladet« is in Zweden een wijdver- akte spionnagezaak ontdekt, die tegen Juitschland en Zweden gericht was. Drie Zweedsche zakenlui zijn gearresteerd. Lei- er van het spionnagebureau was de Fran- che marineattaché te Falpomba, luitenant Wolff van het Fransche gezantschap in Stockholm. Ook de Fransche agent Lo- ich had er deel aan. De spionnage had ten doel de tusschen Duitschland en Zweden varende schepen van beide landen te vernielen. Verder moesten de agenten constateeren of Zwe den van Duitschland onderzeebooten had ekregen en of er Duitsche ingenieurs en vliegerofficieren in Zweden waren. De 'ransche hoofdagent Lorich werkte in Malmö en Göteborg, en deed zijn mede- ieelingen aan den Franschen vice-consul n Malmö of aan den Franschen marine- ittaché in Kopenhagen, op wiens aanbe veling hij was aangesteld. De agenten u'egen twee kronen voor iederen ton tot ;inken gebrachte Duitsche of Zweedsche chepen. De Fransche militaire attaché in Itockholm had aan Lorich voorgesteld in en trein tusschen Malmö en Stockholm en Duitschen of Zweedschen koerier met hloreform onschadelijk te maken. Lorich noest na het uitvoeren van zijn opdracht lan het volgende station uitstappen en in en automobiel Stockholm trachten te be- eiken. Volgens de van Duitsche zijde aan AftonbladeU ontleende berichten werd Lorich echter vóór hij dit plan had kun nen uitvoeren gearresteerd. In Canada is het verboden tarwe te ge bruiken voor het distilleeren van alcohol houdende dranken. In de Vereenigde Staten eveneens. o De Russische gezant in de Vereenigde Staten, Banhkmatiff, heeft zijn ontslag als zoodanig ingediend. Hij zal te Washing ton blijven, totdat de toestand in Rusland wederom is hersteld. o In Engelsche katoenhandelskringen maakt men zich ongerust voor de toekomst, als 'de Amerikanen zullen beginnen, hun troe pen naar Europa te transporteeren. Men vreest, dat er dan bijna geen scheepsruim- te meer beschikbaar zal blijven voor het vervoer van katoen. o Het luiden van alle kerkklokken, het welk te Londen plaats had om de Engel sche overwinning bij Combrei te vieren, werd door een tragisch voorval gekenmerkt. De klokkenluider, een der oudste klokken luiders iti Londen, viel onder het luiden plotseling dood neer. Nieuwe Engelsche maatregelen tegen de Neutralen. Naar aan de sFrankfurter Ztg.« via Bazel wordt geseind, deelt de »Morning Post» mede, dat het lagerhuislid Bellairs, het voornemen heeft een motie in te dienen, waarin wordt voorgesteld, »dat de Geal lieerden alle wateren langs de kusten van Denemarken en Nederland binnen het be reik hunner oorlogswerkzaamheden en zee- politie zullen brengen. Hierdoor zouden dus de zoogenaamde territoriale wateren die in dezen oorlog meer dan eens bewezen hebben in de eerste plaats een onmisbaar steunpunt voor de onzijdigen te zijn, komen te vervallen.» Het is natuurlijk mogelijk dat het een of ander Parlementslid in dezen tijd begint te schemeren. Maar het is onmogelijk aan te nemen dat het Lagerhuis niet begrijpen zou dat aanranding van het territoriale gebied ter zee met een oorlogsdaad zou gelijk staan. binnenlIjndT™ België en de zand- en grindkwestie. Maar aanleiding van het feit, dat de Belgische regeering heeft verklaard, de »represaille-maatregelen« van Engeland in zake de zand- en grindkwestie volkomen te billijken, schrijft Le Bruxellois van 21 November »Een dergelijke houding zou in strijd zijn met de politieke gedragslijn, die de Belgische regeering sinds het begin van den oorlog heeft gevolgd, en meer nog met de gevoelens van de publieke opinie. Zelfs onze eenvoudigste bannelingen waar- deeren de onberekenbare diensten, die de Nederlandsche natie en de Nederlandsche regeering het bezette België hebben bewe zen en zij i dankbaar voor de toewijzing van de Spaansch-Nederlandsche commissie van den heer Van Vollenhoven. En het zou ondenkbaar zijn, dat de regeering van Havre, hoe autocratisch zij ook moge wezen, met deze gevoelens geen rekening zou houden». Een Fransche vlieger ontvlucht. De Parijsche correspondent van het »Hbl.« seinde dezer dagen »Le Journal» publiceert het verhaal door den vlieger Paillard over zijn ontvluchting uit Neder land ten beste gegeven. Paillard werd geïnterneerd, nadat hij een raid op Essen had ondernomen. Hij klaagde over de strenge behande ling hem te Zeist ten deel gevallen, Alleen vergezeld door vier schildwachten en een sergeant mocht hij uitgaan, het eten was slecht en men betrachtte te zijnen opzichte niet de minste égards. Den vierden November gelukte het hem uit het kamp te ontsnappen. Hij bleef zes dagen in Den Haag, waar hij zelfs met rood geverfd haar, een bril op den neus en een prachtigen valschen rooden baard de opera bezocht. Den negenden November slaagde hij er in te Rotterdam aan boord te komen van een stoomer die op het punt stond naar Engeland te vertrekken. De politie herkende hem niet en zonder verdere ongevallen bereikte hij Frankrijk. o Bescherming tegen bomaanvallen. Jhr. De Muralt, heeft aan de regeering vragen gesteld in verband met bomaanval len op plaatsen in Zeeland. De vragen beoogen de autoriteiten te bewegen, zorg te dragen, dat behoorlijke kenteekenen worden aangebracht, vooral in de grens gemeenten, zoodat de vliegers zich bij nacht en dag kunnen oriënteeren, terwijl ook wordt aangedrongen op schadevergoeding aan de burgers uit 's Lands kas, wanneer de buitenlandsche regeeringen, die de schade veroorzaakten, weigeren deze te betalen. o Het drogen van aardappelen. Naar wij vernemen, zal van regeerings- wege zeer waarschijnlijk binnen korten tijd worden overgegaan tot het drogen van aardappelen als grondstof voor de brood bereiding. Angstige oogenblikken. Men meldt uit Hollum (A.) d.d. 26 dezerGistermiddag werd de noodvlag geheschen aan het vaartuig Actief II», alhier op 25 October gestrand en waar mede men bezig was af te brengen, door twee wachtslieden daartoe aangesteld. Door den feilen storm was het vaartuig lek ge- stooten en verkeerden genoemde menschen geruimen tijd in levensgevaar totdat de reddingboot uit Hollum ze uit de netelige positie verloste. Het schip is nu waar schijnlijk wrak. o Brand. In de gemeente Bakel bij Helmond zijn Maandagnacht twee groote boerderijen tot den grond afgebrand. Twee paarden, acht koeien en vier varkens kwamen in de vlammen om. Zes Nederlanders verdronken. Reuter meldt uit een havenstad in de Vereenigde Staten, dat zes man, behoorende tot dp schepelingen van drie Nederland sche vrachtschepen, in de haven verdronken zijn doordat de barkas, waarin zij voeren, omgeslagen is. Tot die zes behoorden de eerste-machi- nist Whepkes en de machinisten Rotscrap en^Kaupers, allen van het s.s. "Winterswijk. o De recherge te Tilburg heeft een inval gedaan in het perceel van zekeren Leiten aan de Stevenszandstraat. Het was bekend geworden dat daar in de laatste dagen samenkomsten van beruchte smokkelaars werden gehouden. De recherche vond een groote partij smokkelwaar, die reeds gepakt voor uitvoer gereed lag, terwijl een bende smokkelaars daar aanwezig was. De smok kelwaren, bestaande hoofdzakelijk uit cho colade, kaas en zeep, werden per wagen naar het politiebureau vervoerd, de smok kelaars werden gearresteerd. o-*- Naar het Noorden» verneemt, is mej. Huitema, afkomstig van Hollum, in Ame rika gefusilleerd wegens spionnage in Duitschen dienst. Extra-rantsoen kofïie. Wanneer de aard van een bedrijf het bepaald noodzakelijk maakt dat aan alle of een gedeelte van de. bij dat bedrijf be trokken personen een extra-rantsoen koffie wordt verstrekt, kan aan dezen een bijslag op het gewone rantsoen worden toegewezen. De beschikbare voorraden thee laten niet toe ook ten aanzien hiervan een uitzondering op de bestaande distributieregeling toe te laten. Rijst. De Minister van Landbouw enz. heeft het artikel rijst afgevoerd van de lijst van goederen, aangewezen krachtens artikel 1 der Distributiewet 1916. In een circulaire aan de gemeentebe sturen zegt de minister Ter toelichting zij opgemerkt, dat de hier te lande nog aanwezige voorraden niet van dien aard zijn, dat met distributie van het artikel op de gewone wijze kan worden voortgegaan. Een regeling is in voorbereiding om de nog aanwezige voorraden te doen strekken voor zieken en zwakken, die blijkens dokters attest dit voedingsmiddel noodig hebben. Daarenboven zullen de verder nog beschik bare hoeveelheden kunnen worden gebezigd om in perioden van groote schaarschte aan andere voedingsmiddelen, als bijv. aan aard appelen, tijdelijk ter vervanging daarvan te dienen. Men meldt uit Sittard In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden aan de grens nabij Broek-Sittard twee sergeants en een soldaat aangehouden die smokkelwaar (stoffen) vervoerden. De arrestatie had onder hevig verzet plaats. In dezen tijd is de mededeeling van be lang schrijft een abonné aan de N.Ct. dat men anthraeiet tweemaal kan bran den. Men neemt de asch en maakt die flink nat zooals men wel fijne steenkool stookt. Brandt nu de kachel of haard met een laagje antraciet flink door, dan kan men eene flinke laag natte asch daarop doen. Deze gaat dan lustig gloeien. Zij schijnt nog heel wat brandbaars te bevatten. De specie kan zelfs meermalen dienst doen. Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft met ing. van 4 December de navolgende prij zen voor aardappelen vastgesteld I. Inkoopsprijs gemeente zand- en veen- aardappelen (Eigenheimers, Groninger Kro nen, Roode Stars en daarmede gelijk te stellen soorten) f690 per 10.000 K.G. Kleiaardappelen (Borgers of Eigenhei mers en Industries) f 770 per 10,000 K.G. II. Verkoopprijs, welke aan de gemeen ten in overweging wordt gegeven. Zand en veen-aardappelen (Eigenheimers, Gro ninger Kronen, Roode Stars en daarmede gelijk te stellen soorten) a. aan grossiers f 3.55 per 100 K.G. b. aan detaillisten f 4 per 100 K.G. Klei-aardappelen (Borgers of Eigenhei mers en Industries) a. aan grossiers f 4.55 per 100 K.G. b. aan detaillisten f 5 per 100 K.G. (St. Ct.) o Niet kierende postzegels. De Dir.-Gen. der P. en T. maakt be kend, dat bij gebrek aan Arabische gom, frankeerzegels enz. moeten worden voor zien van z.g. plantenlijm. Deze lijm hecht, na bevochtiging, niet zoo snel als de gom, weshalve op de met die lijm voorziene zegels bij opplakking een weinig langer moet worden gedrukt dan gewoonlijk. Voor het geval dit niet baat, wat vooral bij ge bruik van zeer ruwe vezelige papiersoorten mogelijk is, behoort het publiek voor de aanhechting der zegels gebruik te maken van een of andere kleefstof. ADVERTENTIEN. Nog steeds leveren wij zes FOTO-BRIEFKAARTEN voor f 1.10 twaalf fl.70 Eind b 114 2e hois vanaf de Waterpoort Groote voorraad LIJSTEN voor Platen en Foto's tegen de oude prijzen, ook op maat gemaakt. Vraagt prijs. Zie Etalage. Nieuwste systeem. Schriftelijke garantie. Billijke prijzen. Beslist pijnlooze behandeling. Spreekuur alleen Woensdags van 103 uur. JACQ. DE BRAVE, R. VAN DER VEER, Méc. Dentist. Speciaal arts voor Mond en Tandziekten. Kerkstraat 44 huis, 's-Bosch. v.m. 7.— 7.15 8.15 9.30 uur. DAGELIJKS behalve des ZONDAGS Van 's-BOSCH n.m. 1.30 uur. Van WIJK HEDEL 2.15 HEUSDEN HEUSDEN 3.15 - HEDEL Te WIJK 3.45 Te 's-BOSCH Op Bossche Marktdagen van WIJK v.m. circa 4.30, van HEUSDEN vm. 5.en van 's-BOSCH n.m. 12 uur. Informatiën te bekomen: Te s-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIJT. Te Heusden bij den agent J. A. BOEREN. Op le en 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag zal er geen dienst plaats hebben. Telegram-adresDELMONASTI. Int. Tel. No. 443. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen en buiten landsche beurzen. Verzilveren coupons, buitenlandsch bankpapier en munt. Koopen en verkoopen wissels op binnen- en buitenland, tot de ineest concurreerende prijzen. Openen Rekening Courant met rentevergoeding. Nemen gelden a deposito met onderpand van Effecten. Geven voorschot op soliede Effecten. Sluiten prolongatiën. Vestigen speciaal de aandacht op hunne noteering van GE- MEENTEGELDLEENINGEN en INCOURANTE WAARDEN, welke Woensdag- en Zaterdagavond verschijnt. BIJVOEGSEL Nieuwsblad Van Leeuwen Co., lijn „CERES

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5