Op 6 Juni wordt gedreigd, dat de conces sies, gedaan ten opzichte van het aanloopen van ladingen metaal, enz. voor het Ne- derlandsche gouvernement te Halifax,-zullen worden te niet gedaan. Vervolgens wordt op 5 Juni de verscheping van gouverne mentsgoederen per-s.s. Noordam en Zijldijk afhankelijk gemaakt van eene beslissing, dat de doorvoer van metaal uit België naar Duitschland door ons land zal worden ver boden. Dan volgt 20 September de be dreiging met stopzetting van het telegra fisch verkeer. En daarop wordt werkelijk op 4 October dit verkeer afgesneden terwijl men de Nederlandsche regeering daarvan onkundig laat. Dit moet ons Nederlanders natuurlijk grieven, en als de Engelsche regeering den wensch uitspreekt dat het geschil zich niet zal verscherpen, dan mag zij, indien deze wensch haar ernst is, haar gedragslijn wel veranderen. Van de gevechtsterreinen is alleen dat nieuws te melden dat de Duitschers aan den rechteroever van de Schelde een be langrijk voordeel hebben behaald. Bij Kame- rijk hadden zij een geduchte klap van de Engelschen ontvangen en die hebben zij Vrijdag 1.1. trachten terug te geven. Al is hun slag niet zoo hard aangekomen toch hebben zij iets van het verloren ge bied teruggenomen en daarbij 6000 gevan genen gemaakt, terwijl een 100 kanonnen hun in handen vielen. Het is wel mogelijk, zelfs zeer waarschijnlijk, dat de stoot der Engelschen tegen Kamerijk als een aflei- en Denemarken moet ze als volslagen on juist bestempelen. Wij mogen verwachten dat het Amerikaansche gezantschap aihier niet zal aarzelen, zijn regeering daaromtrent in te lichten in een vorm die geen twijfel laat bestaan. De Skandinaafsche volken, wier toestand al moeilijk genoeg is, hebben het recht te verlangen dat men dien toe stand niet nog moeilijker maakt door zulke onware, boosaardige geruchten. Van harte hopen wij dat we een vol gend maal beginnen kunnen met de mee- dedeeling dat de vredes-mogeiijkheden met reuzenschreden vooruitgaan. BUITENLAND. dingsoffensief voor Italië bedoeld was. Of ze als zoodanig geslaagd is is moeilijk na te gaan. Dit echter weten wij dat het krijgsbedrijf in Italië stilstaat, maar dit was al het geval voor de aanval bij Ka merijk loskwam en nu staat het nog stil. Wachten de centralen misschen op de troepen die van de Russische fronten los zullen komen. Want daar zijn de onder handelingen over een aigemeene wapenstil stand druk aan den gang, ja reeds is het met een van de Russische legers tot een wapenstilstand gekomenWanneer de on derhandelingen goed opschieten is het niet onmogelijk dat Rusland spoedig een bizondere vrede sluit met de centralen. Wel is het leger op het zuidelijk gedeelte van het front meer geneigd den strijd voort te zetten, doch mocht het Lenin en zijn aanhang gelukken hun wil door te zetten dan zullen ook de overige troepen het bijltje en hoe verder de oorlogswapenen heeten mogen er wel bij neer leggen. Dat de entente mogenheden die vriende lijke toenadering van Rusland aan de cen tralen met leede oogen aanzien, laat zich verstaan. Op de conferentie, die zij nu te Parijs houden, zal deze gang van zaken wel zeer ernstig besproken worden. Van een meedoen met Rusland zal wel geen sprake zijn. De Matin schrijft: wij moeten er ons op voorbereiden om den oorlog voort te zetten, zelfs indien de Russische steun zou komen te vervallen. De verantwoorde lijke leiders der geallieerden hebben deze moeilijkheid onder oogen gezien. De militaire aanvoerders moeten de militaire krachtin spanning versterken. Alle landen der entente dienen daarom hun offers op te voeren tot de hoogte, waarop die van Frankrijk staan Natuurlijk doet zich de vraag voor welk gebruik Duitschland zal maken van de troepen, die in de laatste dagen tengevolge van Rusland's afvalligheid beschikbaar zijn geworden. In de Echo de Paris heeft Hutin ver scheiden malen de meening geuit dat Hin denburg thans het plan moet hebben om met spoed vóór het einde van 1917 o:: vóór het intreden van het Amerikaansche leger in den strijd, een grooten slag tegen het Fransche leger te slaan. Bij een be schouwing van de politiek en de strategie der Duitschers tijdens den oorlog, kan men zeggen dat een dergelijk plan waarschijnlijk is, doch Frankrijk geen vrees aanjaagt In de Engelsche pers klinkt een zelfde toon. Doorzetten en overwinnen en eerst dan spreken over vrede. Nog deelen wij mede dat de drie Skan dinaafsche koningen die van Noorwegen, Zweden en Denemarken samen komen te Kristiania. De Amerikaansche pers beweert dat deze bijeenkomst een gevolg zou zijn van een bedreiging van Duitschland, dat zich een basis in Denemarken zou verschaffen, ingeval Noorwegen den geallieerden een vlootbasis mocht aanbieden. Politiken zegt, dat geen enkel feit aan leiding kan geven tot deze geruchten. Denemarken waardeert de sympathie, die de Amerikaansche pers jegens Denemarken betuigt, maar 't zou liever hebben, dat het van dergelijke canards verschoond bleef. Het zou een beteren indruk maken als de Amerikaanschepers ophield, hetEuropeesche noorden als een tweede Balkan te beschou wen en voor te stellen. Het handelsblad Boersen schrijftDe verspreide geruchten zijn zeer boosaardig De RussischDuitsche onderhandelingen. BERLIJN. Duitsch stafbericht. Op 1 Dec. is met een Russisch legercorps wapen stilstand gesloten over een front van den zuidelijken oever van de Pripet zuidwaarts tot zuidelijk van de Lipa. Met ingang van 2 Dec., des avonds 10 uur, zijn op dit gedeelte van het front alle vijandelijkheden gestaakt. Afspraken zijn gemaakt betreffende het verkeer tusschen de wederzijdsche linies, troepenverschui vingen, werken aan de stellingen en lucht-» verkenningen. Voor het opzeggen van den wapenstil stand is een tijdsruimte van minstens 48 uur vastgesteld, waarbinnen de vijande lijkheden niet mogen worden hervat. o Het hoofdkwartier door de bolsjewiki genomen 1 WEENEN. Naar luidt van heden uit het buitenland ontvangen berichten, is Mohilef, het hoofdkwartier van de Russische legers, in de macht van de bolsjewiki ge komen. Doechonin en zijn aanhang, als mede de officieren van de militaire missies der Entente, zijn gevlucht. Een paar brutale diefstallen zijn te Keulen gepleegd. Op een ochtend om vijf uur hield voor een tabaksfabriek een rijtuig stil, een paar heeren stapten uit, braken de deur open, laadden drie balen van de fijnste tabak, ter waarde van 45 000 mark, die ze met vakkennis uitzochten, in en verdwenen met hun buit, In een bank beroofde een vrouw, onder bedreiging mei een revolver, een vrouwe lijke klerk van 5200 mark. Staat Roemenië voor een revolutie l BERLIJN, Uit Kopenhagen wordt ge seind, dat het Russische blad «Djen« be langwekkende bijzonderheden mededeelt omtrent de hachelijke situatie van Roeme nie. Reeds zou er te Jassy een Roerneensche kroonraad zijn gehouden, waarin de nieuwe door den staatsgreep der Bolsjewiki in het leven geroepen, politieke toestand voor Roemenië in den breede moet zijn besproken. Het land is op het oogenbük van alle spoorwegverbindingen afgesloten. Honger snood, volkomen stremming van het verkeer, besmettelijke ziekten, teekenen van verzet in het leger en aigemeene ontmoediging hebben de volkspsyche geweldig beïnvloed. Het geheele volk snakt naar vrede. Bij het laatst oponthoud van Koning Ferdinand te Jassy hebben volksoploopen plaats ge had, die een dreigend karakter droegen. Take Jonescu en Bratianu werden door de menigte uitgejouwd en men riep om onmiddellijken vrede. Ofschoon de kleine groep, die grootendeels de verantwoorde lijkheid van het voor Roemenië, zoo nood lottige avontuur draagt, weigert toe te Bet tweegerecht verboden. Door den Keizer van Oostenrijk is bij legerorde het tweegevecht in het leger verboden. In Duitschland heeft het centrum tot den rijkskanselier de vraag gericht, of hij nog tijdens den oorlog een bevel, dat het tweegevecht tusschen officieren van leger en vloot verbiedt, in uitzicht kan stellen. De rijkskanselier zal de vraag schriftelijk beantwoorden. Indien dat antwoord ont kennend luidt, zal de actie het 't volgend jaar worden hervat. o Bulgarije en de vredesonderhandelingen. SOFIA, 2 Dec. Ministerpresident Ra- doslawof verklaarde in het Sobranje, dat Bulgarije steeds bereid was om samen met zijn bondgenooten vredesonderhandelingen te openen zooals het toonde door de nota van Dec. 1916 en het antwoord op de nota's van Wilson en den Paus. Thans bereikt ons een voorstel van het hoofd der regeering van de Russische re publiek Lenin, en den volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Trotzki. Wij hebben onmiddelijk geantwoord, dat wij bereid waren onderhandelingen aan te gaan. (Levendige toejuichingen). Bulgarije kan dit vredesaanbod niet afslaan, omdat het het doel bereikt heeft, waarvoor wij in den oorlog zijn gegaan, t. w. de vereeniging van de Bulgaarsche natie in één enkelen staat, met inbegrip van Macedonië, Moravië en de Dobroedsja. Dit zal voor ons den grondslag van alle besprekingen vormen. Voor zoover mijn inlichtingen strekken, zal de Russische regeering binnenkort haar gedelegeerden benoemen, die zich met de onze en die van onze bondgenooten over de onderhanpelingen zullen verstaan. (Op nieuw toejuichingen van alle kanten). o Ecu onderhoud niet Hindenburg en Ludendorff. Een medewerker van de Neue Freie Presse uit Weenen heeft in een stad aan Hindenburg en Ludendorff een bezoek ge bracht en de beide veldheeren aan het praten gekregen. De oorlogstoestand stelt ons tot het koes teren van een groot vertrouwen in staat, verklaarden de heeren als uit één mond. En Hindenburg voegde er aan toe «Over winteren moeten we zeker en eenige krachtsinspanning zullen wij ons nog moeten getroosten, wij zoowel als onze bondgenooten. Hoe meer de oorlog het einde nadert, des te minder moeten wij onze krachten laten verslappeu. Slechts vast staan en krach tig zijn, dan komt de vrede wel vanzelf.® Het tijdstip, waarop de vrede tot stand zal komen, kan Ludendorff natuurlijk niet bepalen, maar wel kon hij één ding met stelligheid verzekeren de oorlog zal niet als een onbesliste partij afgebroken worden hij zal in Duitschland's voordeel eindigen. o Een nieuwe slag aan de Piave. Weenen. Volgens berichten uit Zurikh meldt de «Secoio® dat aan de Piave een artillerieslag van buitengewone hevigheid woedt. —o— V De tabak der toekomst in Duitschland Al wordt de tabak nu schaarsch, daar om moet men niet denken, dat nu weldra het tijdstip zal zijn aangebroken, waarop Duitsche lippen zich vergeefs- zullen spitsen naar een sigaar. Want de nood heeft ge leerd, dat véle kruiden in veld en bosch rookbaar zijn, als men zich over zekere vooroordeelen heeft post® meldt, dat aan het Westfront bijna volkomen wapenstilstand is ingetreden. De Russische regeering heeft 700.000 reservisten naar huis gezonden. Het rredesrerlangen der Russische soldaten. In kringen van afgevaardigden te Wee nen wordt reeds een en ander medege deeld over de wijze, waarop aan het Rus sische front het bericht werd opgenomen omtrent een wapenstilstand en vredesaan bod. Naar verluidt, werd door de Oos- tenrijksch-Hongaarsche soldaten aan de Russen mededeeling gedaan, dat de O.-H. regeering het aanbod van een onmiddel lijken wapenstilstand had aangenomen. In e Russische loopgraven brak hierop een geweldig gejubel uit en op groote stukken van het front werden de witte vlaggen geheschen. o De brief ran lord Lansdowne. Londen. De Daily Telegraph verneemt d.d. Zondag uit New-York de brief van lord Lansdowne vormt nog steeds het voornaamste onderwerp van openbare be spreking. Men heeft geen ernstig bezwaar tegen Lansdownes opmerking, dat het nut tig zou zijn eenheid en duidelijkheid te geven aan de oorlogsdoeleinden. De brief van Lansdowne zoo meent men hier laat voldoende ruimte open voor het voor de hand liggende onderscheid tusschen de »eleminatie« van een twistzieke militaris tische mogendheid, die den wereldvrede bedreigt, en de macht die Duitschland in andere opzichten groot heeft gemaakt, n.l. de macht van het verstand, van de nijver heid, en van organisatie- voor de wettige bedrijvigheid van het beschaafde leven. Yoor het maken van een zoodanig on derscheid wordt gepleit door de New-York Sun, en door de New-York Times, die de voornaamste pleitbezorger is geweest van Wilson in de Amerikaansche pers welke beide bladen het een levensbelang achten dat bedoeld onderscheid worde in het oog gehouden. Indien wat dit betreft het doel van de geallieerden maar duidelijk gemaakt werd aan het Duitsche volk «zou dat een reusachtigen stoot geven aan de zaak van den vrede in Duitschland, en aan de be geerte naar vrede in dat land.« o De Oostenryksche pers over den brief van Lansdowne. WEENEN. In aansluiting aan het bericht, nende aan de Van Aerssenstraat. Een agent van politie werd door den dader met eeif- revolver bedreigd, waarna de dader vluchtte en ontkwam. Het meisje werd niet gewond. De dader, die trachtte zich met een revol verschot van het leven te berooven, is aan de Waldeck-Pyrrnontkade te water gespron gen, maar door burgers gered. Hij is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, zoodat hij nog niet door politie in verhoor is kunnen genomen worden. Aanleiding tot het geval was een liefdesgeschiedenis. o Mijnen. Op het strand te Scheveningen voor het Palace-Hotel zijn twee mijnen aangespoeld o Zondagavond is aan het strand te Ber gen aan Zee een mijn gesprongen, waar door groote schade aan ramen en deuren werd aangericht. Vooral het Badhotel en eenige villa's van den Boulevard hebben geleden. Het automobielverkeer stop. De minister van Landbouw heeft het voornemen, in verband met de benzine- schaarschte, het automobielverkeer eerst daags geheel stop te zetten. Alleen mi litaire auto's zullen dan nog rijden. o Rechtzaken. Voor de rechtbank te Arnhem is be handeld de zaak teger) den 2 O-jarigen E. J. Roelofsen, den den 8en Juni j.l. te Wolfheze den onbezoldigden rijksveldwach ter Van Beek, toen deze hem zijn geweer wilde afnemen, daar Roelofsen geen ver gunning tot jager had, met een revolver schot doodde. Beklaagde werd in een volkslogement te Arnhem overmand door eenige politiebeambten, waarbij hij den inspecteur van politie Lovink door een re volverschot in het rechterbeen ernstig ver wondde. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenis straf. De verdediger pleitte ontoereken baarheid in verband met het rapport van den psyschiater dr. Dobberke, die tot de conclusie was gekomen, dat beklaagde in een krankzinnigengesticht moet worden geplaatst en dat de deuren daarvan voor hem nimmer mogen worden geopend, daar hij een gevaar blijft voor de maatschappij. Raiitsoeneering van suiker Naar een correspondent van de Msb. dat Asquith Engeland wil winnen voor een j t verneemt, kan de rantsoeneering van sui vrede door vergelijk en aan het feit, dat 1 ker eerstdaags heengezet. lord Lansdowne een dergelijke politiek openlijk aanbeveelt, schrijft de Neue Freie Presse, dat zij het bijna als plicht beschouwt, dat juist uit Oostenrijk een stem worde gericht tot het Engelsche volk, die vraagt of het niet mogelijk is tot een vergelijk te komen. En wel uit Oostenrijk, omdat de gronden voor de tweedracht, die tus schen Engeland en Duitschland sinds het overlijden van koningin Victoria waren ontstaan en verscherpt, Oostenrijk niet rechtstreeks raken. Als uitgangspunt voor alle politiek moet tegenwoordig de waar schijnlijkheid worden beschouwd, dat het zal gelukken een overeenkomst te sluiten met Rusland, indien een aigemeene vrede door de entente mocht worden geweigerd. Op den dag, dat een volk van 160 mil- lioen mensehen besluiten vrede te maken, en waarop een nog steeds reusachtig leger de loopgraven verlaat, is de door Engeland gewilde, maar door Lansdowne en waar schijnlijk ook reeds door Asquith veroor deelde vernietigingsoorlog onmogelijk ge worden. geven, verwacht men algemeen, dat het volk den vrede zal afdwingen. De gebeur tenissen in Rusland hebben in heel het land groote opwinding veroorzaakt. De militaire autoriteiten zijn er zeker van, dat zij de troepen niet nóg een winter in de loopgraven kunnen houden. Men vreest een catastrofe, o Noodweer in Duitschland. HAMBURG, 3 December. (Wolff.) Ham burg en het Elbe kustgebied werden gis teren bij west-noordwesten wind door een stormvloed geteisterd. Waterstand 19 voet, normaal 8 voet. De trams aan de haven konden niet rijden. De brandweer verleende overal hulp. Een fragment uit HühlmaiPs rede. Berlijn 30 Nov. In het Hoofd-comité van den Rijksdag verklaarde Von Kühlman Het is dwaas te denken, dat Duitschland aan de groene tafel met hooge eischen zou lunnen komen. Indien de Entente de voorwaarden wil weten, dan is de weg daartoe eenvoudig, let is nog nooit in de wereldgeschiedenis geschied, dat een internationale conferentie zonder vertrouwelijke voorbesprekingen tot stand is gekomen, maar de Entente wil de overwinning en n.l. de overwinning alleen. Fransche levensmiddelen. Wolffs correspondent te Bern ontleent aan Fransche bladen, dat Boret, de Fran sche levensmiddelenminister, dagbladschrij vers heeft meegedeeld, dat er ^niets anders op zit, dan zich in de volgende maanden nog meer dan tot nu toe te beperken, opdat er, om te vermijden dat het met de verschaffing van de benoodigdheden spaak loopt, daarvan kan worden opge slagen. Men staat er ernstig voor. o Stcgemann verwacht nog verbitterden strijd. Berlijn. De bekende. Zwitsersche mili taire criticus Stégemann, wijdt in het dag blad «der Bumd« eene beschouwing over den militairen toestand, waaraan het navol gende ontleend wordtOnder den druk van de ontwikkeling, die de gebeurtenissen oogenblikkelijk nemen, zal de oorlog geens zins gelijkmatig van dag tot dag verloopen, doch integendeel nog eenmaal tot razernij worden opgezweept. De jongste Engelsche aanvallen in het Westen hebben reeds eer. geest van tot het uiterste opgedreven mi litaire krachtsinspanning geademd, en zij werden met zoo buitengewone middelen uitgevoerd, dat men tot de slotsom kan komen, dat een noodzaak bestond om het initiatief op te nemen. o WEENEN, 3 Dec. De «Grazer Tage- BINNENL AND Ministerieele verwikkelingen. Een conflict, zooals gelukkig zelden plaats had, heeft tusschen de ministers Treub en Posthuma plaats gevonden, in zake den kaas uitvoer. Gelukkig blijkt het verschil thans opgelost en zal de kaas uitgevoerd worden en blijven beide ministers behouden. De zeven getorpedeerde schepen vervangen. Naar de Dag. Beursct. uit vertrouwbare bron verneemt, zal de regeling betreffende de 7 schepen van de Holl. Amerika-lijn, den Kon. Holl. Lloyd en den Rott. Lloyd, die dd. 22 Februari door Duitsche duik- booten werden getorpedeerd, eerstdaags als een fait accompli kunnen worden aange merkt. De Duitsche regeering zal deze maat schappijen schadeloos stellen, door afstand van 7 Duitsche schepen, die thans in Indië liggen, terwijl de Engelsche regeering zich bereid heeft verklaard om deze overdracht te sanctioneeren en dus het varen van deze 7 schepen, onder Hollandsche vlag zal toe laten. Op de Statenlaan in den Haag heeft gisteren een man met een revolver ge schoten op een 25-jarige dienstbode, wo- verwacht worden. Naar aanleiding van dit bericht is aan het blad van bevoegde zijde het volgende medegedeeld Den laatsten tijd liepen er geruchten, dat ook de suiker slechts op bons ver krijgbaar gesteld zou worden. Zulks zou zijn' oorzaak vinden, dat door verschillende industrieelen de voor hen gemaakte suiker regeling ontdoken werd. Daar door deze industrieelen voor de suiker f 15 per 100 kilo meer betaald rnoet worden dan dooi de winkeliers, die de suiker voor directe consumptie beschikbaar stellen, trachten de eerste de suiker van de détailhandela ren voor den regeeringsprijs op te koopen. Hierdoor verkrijgen ze dit artikel goedkooper dan wanneer zij de suiker via het distri butiekantoor ontvangen. Wanneer men echter tot rantsoeneering mocht overgaan dan zou dat rantsoen groot genoeg zijn voor een normaal gebruik. Uit Grave Indien de was van het water blijft aan houden, zal de Beersche overlaat spoedig in werking treden, wat ten gevolge heeft, dat in lager gelegen gemeenten het water zich ophoopt en de lage gronden onderzet. Te Oyen richt het Maaswater veel schade aan, vooral aan de mandenmakerijen. De arbeiders in dit bedrijf hebben het band- snijden moeten staken. De politie heeft in een volkslogement te Gorinchem aangehouden M. O, v. d. H., wegens het verduisteren van een fiets. De politie schijnt hiermede de hand te hebben gelegd op een berucht oplichter. Hij wordt verdacht oplichterijen te hebben gepleegd te Vlissingen, Amersfoort, Zierikzee, Utrecht, Den Haag en Middelburg. Wegens dienst weigering en desertie heeft hij reeds 9 maanden gevangenisstraf ondergaan. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 3 Dec. tot 9 Dec. 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 35 36 37 38 39 40 I ons Rijst. Va Gort. I Zeep. 1 Bruine boonen. V2 Bak- of Braadvet. 4 K G Aardappelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2