CUBA Bti dit nr. DM een bijvoegsel 's-BOSCH, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3730. Zaterdag 8 December 1917. FEUILLETON, lie Koude Bastide. EERSTE KLASSE kwaliteiten. Suinatradek, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. «Cuba® Vorstenl. 5 ct. Rita A Rita B Rita C 5 6 7 ct. (Lichte vale pracht- k leuren.) 99 99 Hinthamerstr. 24. Tel. Int. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Eenigen tijd geleden namen wij het een en ander over uit een openbaren brief, door den Heer Van Aalst, president van de N. O. T gericht tot president Wilson. Even kranig als dat stuk zijn de gedach ten, die hij heeft te berde gebracht bij een onderhoud met de redactie van het Hdbl., naar aanleiding van het bericht dat het telegrafisch verkeer met Engeland her steld is voorzoover het betreft de tele grammen voor den diamanthandel. De heer Van Aalst verklaarde, van al gemeen Nederlandsch standpunt bezien, niet te kunnen begrijpen, hoe de Diamant beurs kon juichen over een haar verleend privilege boven andere Nederlandsche koop lieden. «Hier moet«, vervolgde hij «een misverstand in 't spel zijn, oftewel onbe kendheid met het feit, dat thans Engeland bepaalt, wie in ons vaderland handelstele grammen ontvangen zal en wie niet.« «Tot nu toe,® aldus de geïntervieuwde, was het telegrafisch verkeer niet hersteld en gaf Engeland faveurs aan degenen, die zijn belangen dienden. Dit bracht in za- kenkringen een wrevelige stemming, zoodat het niet tot de uitzonderingen behoort, hier te lande de meening te hooren verkondigen, en niet door den eerste den beste, dat onze regeering gracieuselijk moest bedanken voor alle gunsten ten aanzien van het telegrafisch verkeerderhalve ook geen telegrammen moest laten uitreiken aan particuliere firma's en personen, blijkbaar voornamelijk het Engelsche belang dienen de, evenmin als die van Reuters Office, dat ons den gang van zaken van de slag velden der geallieerden meedeelt.® Dit zou,« zei de heer van Aalst na een kleine pauze, »wel een der uiterste mid delen zijn, n^aar niet mag worden vergeten, dat, op grond van internationale, of niet- internationale overeenkomsten het ver schil is zoek onze diplomatieke tele grammen óók niet door komen. Na er op gewezen té hebben dat En geland geen enkei bewijs heeft geleverd dat onze regeering incorrect heeft gehandeld in de zand- en grintkwestie, antwoordde hij nog op de vraag, of hij dan van mee ning was, dat onze regeering die bevoor rechting door Engeland van enkelen boven de overgroote meerderheid van ons volk moet tegengaan «Absoluut! Nu het zóó gaat, moet ten duidelijkste blijken dat de Nederlandsche re geering en niemand anders baas is in dit 1 an d.« Een flink woord, dat wel raag gehoord worden in een tijd, waarin zoovelen in den lande zich maar kalm zouden willen aanpassen aan den veranderden toestand. Ons volk mag niet vergeten, wat het aan zijn zelf-respect verschuldigd is. Al zijn wij als kleine natie gedwongen ons veel door de overmachtige» te laten welgeval len, onze fierheid zij onze sterkte. Nog immer zien wij met gespannen aan dacht uit naar de afwikkeling der zaken tusschen Rusland en de centraiepDe ont- 26 (Uit het Fransch De dubbele ontdekking. Zoodra de beide vrienden het tuinhek der Roode Bastide uitgestapt waren, be gaven zij zich naar de «Schoone Magda- lena.« De komst van den beroemden na bob in zijn rijk met gouddraad doorstikt costuum en met zijne voorname manieren, bracht het geheele herbergje in beweging Bécasson en moeder Barbara uitten luide kreten van bewondering en hun half dozijn kinderen sprong op banken en tafeltjes om den grooten man, over wien zij zoo vee lhad- den hooren praten, goed te kunnen opnemen. Maar toen Fleuriaux als een doodgewoon reiziger voor eenige dagen logies vroeg, sloop er eenige achterdocht in de vreugde van den herbergier. Bagasseriep hij uit, «dat is een zegen van den goeden GodEen man, die de geeltjes maar voor het opscheppen heeft, ko'mt bij ons logeeren Het doet mij genoegen, mijnheer Fleuriaux, dat u mij geen kwaad hart toedraagt om die ellendige twee fïeschjes Lamalgue, u weet wel, dien avond van uwe aankomstU zag er toen ook zoo haveloos uit, dat ik moeie- lijk raden kon maar het zal me niet weer gebeuren Kortom, alles is tot uw dienst, maar zonder nu juist nieuwsgierig te wezen, 't is toch raar, dat u de Schoone j Magdalena boven de Roode Bastide ver kiest »Hou je mond, Bécaesson duwde zijne vrouw hem toe «wie splint genoeg heeft en op zijn gemak leven wil, behoeft niet bij buurman Linguard te gaan logeeren, want 't spijt me, dat ik het zeggen moet, maar de goede man is wat gierig uitge vallen Mijnheer Fleuriaux kan het by ons veel beter krijgen, en als hij van bouille-a-baysse houdt, dan beloof ik ze hem beter, dan de heeren te Marseille ze voor den dubbelen prijs krijgen dat kan hier de jongeheer Maurice getuigen De nabob sloeg weining acht op die herbergierswelsprekendheid hij had zich op eene bank laten vallen en trachtte zijn jongen vriend te troosten over de ongun stige wending, die hun beider lot genomen had. Doch de nieuwsgierige herbergier liet zich niet zoo gauw uit het veld slaan instinctmatig begreep hij, dat er iets bui tengewoons op de Bastide moest voorge vallen zijn, om Fleuriaux te doen besluiten in een klein herbergje een onderkomen te zoeken. »'t ls toch raar,« herhaalde hij koppig, «een reeder, die zooveel schepen in zee heeft «Ja, man al mijne schepen zijn met Een soort van soep, waartoe 10 20 verschillende zeedieren de bestanddeelen leveren. knooping nadert meer en meer haar einde, maar niet in den vorm gelijk de Russen die bedoelden. De Russen zijn begonnen met een alge- meene verklaring over de vredesdoeleinden, die de Duitschers met aan de orde ver klaarden. Daarop stelden de Russen voor dat de Duitschers zich bij het voorstel tot een wapenstilstand op alle fronten zouden aansluiten hetgeen dejDuitschers weigerden. De Russen hebben zich daar blijkbaar tot zekere grens bij neetj^elegd, want zij kwa men daarop met eenvoorstel voor een af zonderlijken Witpenstijstand voor den draad, waarin geëiScht weW, dat de Duitschers geen troepen naar andere fronten zouden overbrengen. Deze ejsch werd afgeslagen, hetgeen te begrijpen! is, want dan zouden de Duitschers zonder wapenstilstand beter af zijn. Dan zouden zij immers gezien de betrekkelijke machteloosheid der Russen wèl troepen kunnen wegvoeren. Die machteloosheid zal er de Russen ook wel toe moeten nopen, het Duitsche tegenvoor stel omtrent een afzonderlijken wapenstil stand tusschen Oostzee en Zwarte Zee in hoofdzaak te aanvaarden. Zooals een Engel sche berichtgever zegt, het heele land, maximalist of niet, is, op geringe uitzon deringen na, overtuigd, dat het sluiten van vrede noodzakelijk is en Havas meldt, dat ook de legercorpsen, die verder van de maximalisten afkeerig zijn, zich toch uit eigen beweging bij de actie voor een wapen stilstand hebben aangesloten. Het Duitsche tegenvoorstel wordt nu door de Russen overwogen en een voorloopige gevechts pauze van 10 dagen is al beklonken. Ook de Roemeniërs hebben zich, gelijk te verwachten was, bij de onderhandelingen over een wapenstilstand aangesloten. Wat konden zij beter doen Alleen doorvechten, was met geopende oogen in het verderf loopen en van de entente konden zij geen hulp verwachten. Wel zond Wilson hun een telegram waarin hij den Roemeensche broeders moed insprak, maar zulk een be tuiging van sympathie zet weinig kracht bij. De Roemeniërs komen wel van een kwade markt thuis. Met. de onthulling der ge heime documenten der vorige Russische regeering blijkt toch dat Roemenië zich bij de entente aansloot om er een stuk land bij te krijgen. Tegelijk komt aan het licht dat Rusland heimelijk verheugd was, dat zijn kleine bondgenoot klop had gekregen, want nu behoefde het niet te vreezen, dat Roe menië pl te sterk zou worden. Italië kreeg man en muis vergaan,® viel Fleuriaux hem ongeduldig in de rede. «O, wee, mijnheerEn dan al die tonnetjes goud op de zolders van de Roode Bastide «Die zijn weggesmolten als sneeuw voor de zon,« hernam de nabob koelbloedig «maar komaan, kastelein, je hebt nu niet bang te wezen, dat ik mijne vertering niet betalen kan Gelukkig zijn een handvol louis hard genoeg geweest, aan de alge- meene wegsmelting weerstand te bieden Ziedaar, betaal je zelf vooruitmaak eene kamer voor ons klaar, geef ons te eten en- te drinken en laat ons met vrede want in alle deelen van de wereld heb ik een hekel gehad aan nieuwsgierigen en babbe laars De zuivere klank van de op de tafel geworpen louis d'or deed den wakkeren herbergier vriendelijk glimlachen en onder danig buigen, waarop hij Fleuriaux' orders zonder spreken ging uitvoeren. De beide vrienden kregen nu één kamer, omdat er in het geheele huis geen tweeden beschikbaar was. Den volgenden morgen stonden zij met de zon op en overlegden, wat hun nü te doen stond. Maurice stond voor het venster, dat op de heerlijke vallei van Marseille uitzag, met de hand onder het hoofd in diep nadenken verzonken, terwijl Fleuriaux, kalm zijne Turksche pijp rookende, met gelijkmatige schreden het kleine opkamertje mat. ook toezeggingen die uitbreiding van gebied inhielden. Doch nu Italië in plaats van te helpen zelf geholpen moet worden, zijn de grootsche veroveringsplannen van dat rijk eveneens in rook vervlogen. Uit deze pu blicaties blijkt helder als de dag dat de idealen der entente van vrijheid en rech ten voor de kleine naties niet meer waren dan fraaie woorden om er de imperialis tische oogmerken beter te doen ingaan President Wilson heeft een lange rede gehouden tot het congres, welke tot grond toon had de verklaring: Amerika zal den oorlog voortzetten tot de overwinning. Vol gens dezen bewindsman is Amerika in den oorlog gegaan uit menschlievendheid. Het hield zoo veel van Duitschland en om het nu te bevrijden van zijn ondeugdelijk be staan, daarom moet het verslagen worden. Zoo is het nu ook met Oostenrijk-Hongarije. Dat loopt maar aan den leiband der Duit sche wereidbestormers. O, Amerika be mint de Doriamonarchie zóó teeder dat het ook dat land de oorlog verklaard heeft om het teverlossen van den knellenden band die het aan Duitschland bindt. Hoe filan- trophisch toch! Of het nu de Vereenigde Staten gelukken zal dat doel te bereiken binnen korten tijd? Velen zijn van oordeel dat de revolutie in Rusland den duur van den oorlog nog zal verlengen. Zoo zegt Camille Huysmans over het drijven van Lenin en de bolsje- viki o. a. Wanneer de regeering der Russische revolutie van binnen den steun had gekre gen, dien zij noodig had om als vertegen woordigster der demokratie op te treden, dan had zij het vredeswerk kunnen be ginnen. Dan waren Riga en Osei niet veroverd geworden, en de Italiaansche ka- tastrophe ware uitgebleven. Het bolsjevisme stelt den afzonderlijken vrede in plaats van den algemeenen vrede, zonder dat Duitschland zijn oorlogsdoeleinden geformuleerd heeft. Het geeft den midden rijken gelegenheid om hun geheele leger macht naar het Westen te verplaatsen. Het steunt daardoor het Duitsche imperia lisme en dringt de opkomende demokratie van Duitschland achteruit. Het schept anar chie in Rusland en verspeelt de winst der revolutie. Het dwingt de Staten van het Westen, wier misgrepen ik volstrekt niet wil verdedigen, tot het uiterste te vechten om de hegemonie over Europa van een Pruisische kliek te verhinderen. En daar door hebben zij den oorlog op zijn minst «Hoe heb ik toch zoo'n zoete hoop kun nen koesteren,sprak Maurice terneerge slagen. «Toen ik uw invloed en uw ge zag op Linguard zag, dacht ik, dat u hem tot alles zou kunnen dwingen, en nu is plotseling alles uit I® Fleuriaux legde zijne pijp op de tafel en bleef voor den moedeloozen jonkman staan, zeggende «Mijn jonge vriend, ik ben u eene ver klaring schuldig, en die zal ik u geven, want ik zou niet willen, dat gij het recht hadt, mij ook maar het geringste te ver wijten. Ik heb u nooit de stellige zeker heid gegeven, dat ik uwe verbintenis met dat lieve meisje in weerwil van alle hin derpalen zou kunnen doordrijven, omdat ik zelf twijfelde aan het succes van mijne vermetelheid. Toen ik voor het eerst na mijne landing naar de Bastide ging, heb ik mij niet met een brief voor uwe Elisa beth willen belasten, omdat ik geen ver bintenis wilde aannemen, die ik waarschijn lijk niet zou kunnen ten uitvoer brengen. En heb ik u sedert dien onvergetelijken avond niet telkens laten voelen, dat mijn overwicht op dien schurk van een Linguard maar van zeer voorloopigen aard was Zeg op, is dat waar of niet «Ja, mijnheer, ja maar alles ging zoo mooi. Linguard leek wel uw knecht en u deed maar, wat u wilde «Gy vindt mijne houding bepaald dwaas, ongerijmd, niet waar Gij vraagt natuur lijk met welk doel ik, zonder eenig wettig met een paar jaar verlengd. Het bolsje visme heeft de mogelijkheden vernietigd, om de resultaten van de revolutie in dienst te stellen van den algemeenen en duur- zamen vrede en van de demokratie. Dat is een zienswijze, die gehoord mag worden naast de andere die meent dat Duitschland binnen korten tijd de gealli eerden tot den vrede zal weten te dwin gen. Voor zoover wij oordeelen kunnen, gelooven wij niet, dat Engeland een knie val voor de centrale» zal doen. En wij hopen het ook niet. Een overwinnend Duitschland, dat zijn eischen aan de wereld kan opleggen is een gevaar voor Europa en niet het minst ook voor Nederland. Wat wij dan wenschen? Ach, wij weten het niet. Het is alles zoo duister wat wij in de toekomst zien. Toch gelooven wij dat de barensweeën, die ons werelddeel door maakt, niet vruchteloos zullen zijn. Eike nieuwe lente komt met stormen en razende orkanen. Dan wordt er veel, o zooveel gebroken en duizende bloesems vinden een jammerlijken dood. Doch daarna de bloeiende, liefelijke Mei vol rijke profetie van een juichend oogsten. Zullen wij zulk een tijd van lentepracht en lenteheerlijkheid tegengaan? Of zou het de herfststorm zijn, die een winter des doods inluidt? BUITENLAND. lil de lucht. Londen, 6 Dec. Officieel. Ofschoon aan het Westelijke front het weer goec was, lag er boven de linie een dikke mist, die het werk van de vliegers zeer belem merde. In den loop van den dag werden, bij het verkenningswerk, 118 bommen uitge worpen op een vliegpark van den vijant. ten Noorden van Douai, op dorpen en op Duitsche machine-geweerstellirigen in hei gevechtsterrein. Ettelijke duizenden kogels werden afge vuurd op de troepen in de vijandelijke loop graven en in het open veld. Er vonden slechts één of twee gevechten in de lucht plaats, die zonder resultaat bleven. Van onze vliegtuigen wordt ei geen vermist. In den middag van den 5den dezei werden twee vlieger-aanvallen gedaan bo ven Duitschland. Dit zijn de eerste, welk* sedert meer dan een maand konden wor den gedaan. Het weer was de laatstr middel om een oneerlijk rentmeester tot teruggave mijner goederen te dwingen, mij ten zijnent ben gaan vestigen en hem op duizend manieren geërgerd en gekweld heb, op gevaar af schandelijk buiten de deur gezet te worden, zoodra mijne list ontdekt zou zijn, hetgeen trouwens precies uitgekomen is. Toen ik zonder geld, zon der vrienden en zonder middel van bestaart in mijn geboorteland terugkwam, wilde ik mij eerst verzekeren, of er nog eerlijkheii. en goede trouw schuilde in den man, aai wien ik jaren geleden mijn vermogen toe vertrouwd had, maar binnen vijf minuter mijn dwaling inziende, nam ik direct hel besluit, mij eene poos ten koste en op kosten van mijn ontrouwen rentmeester ti vermaken. Maar ik had nog andere be weegredenen dan wraakik rekende op mijne beproefde koelbloedigheid en men- schenkennis,. om Linguard zooveel schrik aan te jagen, dat hij mij uit eigene be weging eene deeling was komen voorstel len, en geloof mij, jongmensch, dan zou mijn eerste beding geweest zijn wij de dochter en hij de moeder. En verder gaf ik die kostbare diners niet alleen, om maar geld te verkwisten en lekker te eten, maar vooral om in kennis te komen met mannen van invloed en positie, zoodat Linguard het wel uit zijn hart zou laten, mij een nieu wen strik te spannen. voor Het Land van Heusdnn en Alt ie Langstraat en de Bommelerwaard. i Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1