maand te slecht geweest. Een aanval was gericht tegen een groot spoorwegknooppunt met perrons, n.l. te Zweibrücken; de an dere tegen fabrieken in Saarbrücken. Gedurende beide aanvallen kon worden geconstateerd, dat er treffers waren. Er ontstonden twee groote branden. Het anti- luchtvaartgeschut van den vijand kwam hevig in actie en schoot zuiver, doch al onze machines zijn teruggekeerd. De onderhandelingen over den wapenstilstand. Berlijn. Officieel. De gevolmachtigde ver tegenwoordigers van de legerbesturen van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije hebben met de gevolmachtigde vertegenwoordigers van Rusland van de fronten van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee, alsmede op het Turksch-Russich oor- logstooneel in Azië voor den tijd van 7 December 12 uur 's middags, tot 17 De cember 12 uur 's middags, besloten de wapens te laten rustenDe onderhan delingen om een wapenstilstand tot stand te brengen zullen over eenige dagen voort gezet worden. o De strijd iu Noord-Italië. WEENEN, 6 Dec. Oostenrijksch staf- bericht. De vijand heeft op de hoogvlakte der «Zeven Gemeenten« een zware neder laag geleden. Den 4en Dec. des morgens vroeg zijn de troepen generaal-veldmaar- schalk Conrad, na een krachtige voorbe reiding door de artillerie, waaraan ook door Duitsche batterijen is deelgenomen, tot den aanval overgegaan tegen de bergstellingen °in het gebied van Meletta. Dit waren op geweldige hoogte aange legde, rijk uitgeruste afweer-inrichtingen en steunpunten voor de met de meest mogelijke taaiheid gevoerde verdediging. Een dikke sneeuwlaag en strenge koude bemoeilijkten het voortrukken, doch de zorgvuldige voorbereiding van den aanval en de moed van de aanvallers, die uit alle deelen van Oostenrijk en Hongarije stam den, deden ons alle tegenwerking meester worden. Eergisteren zijn des morgens vroeg de Monte Badeleccho en des middags de Monte Tondarecar in onze handen gevallen. Op den Monte Miela is de avonds de tegenstand der Italianen op den Meletta gebroken door onzen stormloop. Uit Val- Stagna naar boven oprukkende vijandelijke versterkingen werden door de oostelijk van de Brenta staande batterijen in de flank aangevallen. Gisteren heeft de vijand in de morgen uren, na verbitterde gevechten, den Monte Zomo en de steunstelling bij Faza verloren. Des middags om 2 uur heeft de sedert 24 uur volkomen ingesloten zittende Ita- liaansche bezetting van den Monte Castel Gomberto zich overgegeven. Het geheele terrein ten Noorden van het Fuenzelo- ravijn bevindt zich in onze handen. Buiten de zware en bloedige verliezen verloren de Italianen op deze beide dagen ruim 11.000 man aan gevangenen en meer dan 60 kanonnen. Onze verliezen zijn gering, dank zij onze verstandige gevechtsleiding. Bij Zenson, waar wij sedert weken op den westelijken oever van de Piave staan, hebben de troepen op 4 Dec. met succes weerstaud geboden aan een aanval door in aantal sterkere vijandelijke troepen; het gevecht duurde vele uren. Op het westelijk oorlogstooneel. Berlijn. 6 Dec. Legergroep van prins RuprechtOp het strijdtooneel in Vlaan deren nam de artillerie-actie des avonds weder belangrijk in kracht toe. Ten zuiden en zuidwesten van Moeuvres hebben onze troepen de Engelsche loop graven bestormd en zijn zij doorgedrongen tot voorbij den van Bapaume naar Kamerijk leidenden straatweg. Mede als uitwerking van de successen onzer laatste aanvallen en onder den ge- stadigen druk van uit het noorden en wes ten heeft de vijand tusschen Moeuvre en Marcoing zijne voorste linies ontruimd. Hij heeft zich teruggetrokken op de heuvels ten noorden en oosten van Flesquières. In de krachtige achtervolging werden de dorpen Graincourt, Anneux, Cantaing en Royelles, alsmede de beboschte hóogten ten noorden van Marcoing veroverd. Over een breedte van 40 K.M. hebben wij onze linies tot 4 K.M. diepte" vooruit geschoven. Op zijn terugtocht heeft de vijand de plaatsjes voor zooverre de tijd daar gele- legenheid toe liet, door branden en opbla zen vernield. De verliezen die de vijand in de laatste dagen heeft geleden, speciaal in het Bour- lon-bosch, zijn buitengewoon groot. Het aantal gevangenen, die uit de ge vechten bij Kamerijk zijn binnengebracht is gestegen tot ruim 9000, het aantal ka nonnen op 448 en dat der machine-gewe ren op 716. Legerfront van den kroonprinsAan de •Ailette, in enkele sectoren van Champagne en op den oostelijken Maasoever van tijd tot tijd krachtig artillerievuur. Ten noorden van Juvincourt hebben onze stormtroepen bij een kranigen aanval op de Fransche linies een groot aantal ge vangenen gemaakt. Gisteren zijn in lucht gevechten en van den grond af 18 vijan delijke vliegtuigen ten val gebracht. o De Entente en het Vaticaan. Naar aan de «Vossische Zeitung« uit Ingano wordt geseind, deelt de «Stempa® mede, dat de onthulling der nieuwe Rus sische regeering, volgens welke Italië den eisch zou hebben gesteld, dat de Paus van de vredesonderhandelingen zou worden uit gesloten groote indruk heeft gemaakt op 't Vaticaan, terwijl hierover ook onder de Italiaansche katholieken groote opwinding heerscht. Tal van artikelen, die de Itali aansche pers aan deze aangelegenheid wijdde werden in beslag genomen, of althans sterk gecensureerd. De «Stampa® verklaart ver der, dat de samenkomst der Duitsche en Russische onderhandelaars door geheel Italië met angst en bezorgdheid wordt gadege slagen. Engelsche froiitindrukken. Een correspondent van de «Suiday Pic- toriaU aan het Westelijk front schrijft het navolgende»Ik ben juist wedergekeerd van één der belangrijkste slagen van dezen oorlog, namelijk die bij Paschendaele. Hier te Londen tref ik echter eene bevreemdende atmosfeer aan. De |menschen spreken in hoofdzaak over twee onderwerpen de lucht aanvallen en de mogelijkheid vrede vóór Kerstmis. Luchtaanvallen Weet men wel, dat bij Ieperen in een enkele nacht meer bommen gevallen zijn, dan in een geheel jaar meer op Engeland worden neer geworpen Vrede vóór Kerstmis Slechts de dwaasheid en de onwetendheid kunnen hiervan droomen. De jongste strijd in Vlaanderen en elders heeft bewezen, dat het Duitsche leger zijn zelfvertrouwen we der herwonnen heeft. Numeriek is het op volle strerkte, en het beschikt over voldoende reserves, om den strijd tot den komenden herfst te kunnen voortzetten. De Duitschers zijn verder rijkelijk van artillerie voorzien, Ik was in de gelegen heid Duitsche gevangenen te zien, oumid- dellijk na hunne gevangenneming, en ik kan mij er heusch niet toe laten brengen, om ten pleiziere van den lezer deze krijgsge vangenen voor ellendige minderwaardige zwakkelingen te verklaren. Want dat zijn zij nietDegenen die ik zag waren zeer. waren zeer flinke soldaten. BINNENLAND. De droogmaking der Zuiderzee. In een vergadering van den landbouw- bond Hollands Noorderkwartier heeft het Kamerlid jhr. Van Foreest medegedeeld, dat de voorzitter der Tweede Kamer voor nemens is in het begin van het volgend jaar het wetsontwerp tot drooglegging der Zuiderzee in openbare behandeling te brengen. Valsche zilverbons van f 2.50. Ten kantore van den rijksontvanger der buitengemeenten van 's Hertogenbosch, is wederom eene valsche zilverbon van f 2.50 in beslag genomen. De bon droeg het nummer 244999, Serie E. L. De boerin die het in betaling gaf werd er op attent gemaakt, gaf aanstonds een ander briefje en noemde den persoon van wien zij de bon had ontvangen. Bij deze werd nader geïnformeerd, doch was zich van niets bewust. Hij had de bon zonder eenig vermoeden uitgegeven zooals hij ze had ontvangen. Rijwieldief. Eergisteren is op aanwijzing van de Dortsche politie te Breda aldaar aangehou den W. P. C. L., die vervolgens naar Dor drecht is gébracht. Bij onderzoek is ge bleken, dat hij zich den laatsten tijd schul dig heeft gemaakt aan diefstallen van rij wielen op groote schaal. Hij stal rijwielen te Breda en verkocht ze te Dordrecht, stal weer fietsen te Dordrecht en verkocht die te Breda. Verder is gebleken, dat hij in vereeniging met W. O. te Dordrecht zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van manufacturen op de weekmarkt. Zijn helper W. O. was waker bij den particu lieren nachtveiligheidsdienst te Dordrecht en stal zelfs in uniform goederen van de kraampjes op het Scheffersplein. Ook hij is gearresteerd. Verder is te Breda aan gehouden, in verband met deze diefstallen E. v. T., als verdacht van heling. N. R. C. o Het telegrafisch verkeer met Engeland. Het Hdbl. geeft in een interview met den heer van Aalst op een ondergeschikt punt een verduidelijking. Toen de heer Van Aalst er op wees, dat het niet laten uitreiken van telegrammen aan door de Engelsche regeering gefavoriseerde firma's, evenmin als die van Reuter's Offlce een der uiterste middelen zou zijn, wees hij op de mogelijkheid, dat alsdan ook onze diplomatieke telegrammen niet zouden door komen. Thans, om misverstand te voorkomen wordt dit uitdrukkelijk gestipuleerd, komen onze diplomatieke telegrammen wél door. o Een Engelsch incident. Naar aanleiding van het bericht in de Köln. Volksztg. dat een Nederlandsche motorboot zou zijn beschoten, vernemen wij, dat het loodstransportvaartuig Vlissingen op 14 November een Engelsche torpedo boot ontmoette. De voorgeschreven her kenningsteekenen waren aan de Vlissingen op dat oogenblik niet goed zichtbaar. Dit was de reden, dat de torpedoboot een waar schuwingsschot lostte. Toen duidelijk te kennen was gegeven, welke boot de Vlissingen was, kon ze ongemoeid de reis voortzetten. o De onderhandelingen met Engeland en Amerika. Uit Den Haag wordt aan het Hdbl. ge meld Volgens een bij de N. O. T. ontvangen telegram van haar secretaris, den heer Valsiar, thans met de heeren Snouck Hur- gronje en Broekema te Londen vertoevende, zullen de onderhandelingen met de Engel sche en Amerikaansche afgevaardigden aldaar thans worden geopend, nadat te Parijs de noodige inlichtingen zijn verstrekt. Een gunstige oplossing van de scheep vaartregeling mag worden tegemoet gezien, terwijl de voorziening van ons land met levensmiddelen wordt besproken aan de hand van gegevens, aan bedoelde commissie door de N. O. T. te verstrekken. Opgebrachte haringloggers. De reederij .1. J. van- de Zwan te Sche- veningen deelt mee, dat zij als eigenaresse van de SCH 347 Adriana, een der drie naar Harwich opgebrachte haringloggers, van het ministerie van buitenlandsche zaken de mededeeling heeft ontvangen, dat vol gens telegrafisch bericht de bemanning dei- opgebrachte vaartuigen in welstand verkeert, dat voor voeding en brandstof gezorgd wordt, doch dat zij de schepen niet mag verlaten. De vertraging iu de interneeriiig der krygsgevangenen. Met betrekking tot de door Reuter over geseinde verklaring van den Engelschen Minister James Hope, omtrent de belem mering die aan de interneering der krijgs gevangenen in Holland, zou zijn in den weg gelegd, verneemt de «Deutscher nach- richten Dienst« te 's Gravenhage van wel ingelichte Duitsch zijde het navolgende: »Wat betreft het beroep op artikel 11 der overéénkomst van 2 Juli 1917, valt op te merken, dat terwijl in den Engel schen tekst de woorden «irrespectieve of nationality(onafhankelijk van nationaliteit) zijn opgenomen, deze woorden in den Duit- schen tekst ontbreken. Dit misverstand moet natuurlijk worden opgehelderd, doch heeft overigens voor het verloop der zaken geene ingrijpend beteekenis. In dit ver band verdient het echter wel de aandacht, dat de door den Engelschen minister ge citeerde woorden «of andere overwegin gen® nóch in den Duitschen, nóch in den Engelschen tekst voorkomen Van Engelsche zijde schijnt men nu het verdrag zoodanig te willen uitleggen, dat de wederzijdsche gevangenen als één ge heel worden beschouwd, en. in volgorde zullen worden uitgewisseld. Aangezien in de eerste maanden van den oorlog bijna uitsluitend Engelschen werden gevangen genomen, zouden de Duitsche krijgsgevan genen in dit geval dus net zoo lang moe ten wachten, totdat alle op een vroeger tijdstip gevangen genomen Engelschen naar Holland zijn overgebracht. Van Duitsche zijde beschouwt men ech ter de Duitsche en de Engelsche krijgs gevangenen als twee afgescheiden eenheden, zoodat het in de bedoeling lag ieder voor zich de gevangenen in volgorde overeen komstig het tijdstip der gevangenneming naar Holland over te brengen. Volgens het Duitsche voorste! zouden steeds ongeveer gelijktijdig een even groot aantal Duitsche en Engelsche officieren en onderofficieren naar Holland worden getransporteerd. Er bestaat dan ook niet den minsten grond om van eene schending of wijziging van het verdrag te spreken, te meer, wijl van Duitsche zijde de bereidwilligheid werd uitgesproken om aan eventueele Engelsche wenschen ten aanzien der samentellen van de transporten tegemoet te komen, terwijl bovendien de offieieele Engelsche vertegen woordiger in den Haag destijds de voor stellen heeft goedgekeurd.® o Bommen. Uit Sas van Gent wordt gemeld Vannacht 12 uur hoorden we het zware gepronk van een vliegtuig. Daarna rust. Om halfvijf werden de inwoners verschrikt door twee hevige ontploffingen van bommen. Bij onderzoek hedenmorgen bleek, dat een vlieger, uit het Noorden gekomen, twee bommen heeft geworpen, respectievelijk bij kilometerpaal 3.9 en 3.4 van de grens. De kom van Sas van Gent ligt 2.1 K.M. van de grens. Beide bommen vielen in een stuk land nabij de hofstede van den landbouwer J. Rammondt. De eerste sloeg een gat van anderhal ven meter in doorsnee en 80 c.M. diepte in den hard bevroren grond, de andere maakte een kuil van ongeveer de helft dier afmetingen, De eenige aangebrachte schade bestond in het af knappen van een telefoondraad. Op de in volle, werking zijnde suikerfabrieken, welke met hel verlichte kleuren de natio naliteit aanwijzen, werden onmiddellijk alle lichten gedoofd. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden MAAKT BEKEND dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 December a.s. door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no. 7 eener Thee/Koffiekaart 0.05 K.G. thee. op bon no. 8 eener Thee/Koffiekaart 0.05 K.G. koffie. en gedurende het tijdvak van 16 tot en met 31 December a.s, op bon no. 9 eener Thee/Koffiekaart 0.05 K.G. thee. op bon no. 10 eener Thee/Koffiekaart 0.10 K.G. koffie. Het Gemeentebestuur voornoemd. HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. t PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zon d a g s ge opend van 101 uur. Heusden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Novem ber 1917, ingelegd f 17.537.15, terugbe taald f9.377.51. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6162. Een aangrijpend en tréurig ongeval had Donderdag ochtend plaats. De Heer A. D. Baaijens, woonachtig te Herpt en als letterzetter in deze gemeente werkzaam, kwam per fiets naar hier- Even buiten de poort zag men hem afstappen en enkele oogenblikken later weder opstijgen, om daarop na enkele Meters verder gereden te zijn, neer te vallen, Opdagende hulp vond hem bewustloos en eer een docter aanwezig was, was hij reeds overleden en werd huiswaarts vervoerd, om door zijn zieke vrouw met 5 jeugdige kinderen te worden ontvangen. Algemeen is de verslagenheid. Hij was een braaf en oppassend huisvader, die slechts een 46-jarigen leeftijd mocht be reiken. Behalve een degelijk vakman was hij als Agent van verschillende Maatschappijen volijverig weakzaam. Ook voor het Kerk en Armbestuur der Herv. Kerk te Herpt, heeft hij in zijn kort leven veel nut ge sticht. Dubbel treurig als dit zoo plotseling, en onder znlke verzwarende omstandigheden voor de nabestaanden, moet worden be ëindigd. Op verzoek van den heer J. Bouman, kommies der Rijksbelastingen, is zijn over plaatsing naar Wijk bij Duurstede inge trokken, zulks op grond van woninggebrek. Werkendam. In den nacht van Maan dag op Dinsdag is uit het z g. aschhok eene hoeveelheid steenkolen, bestemd voor de militairen, ontvreemd. Het in de Merwede onder Hardinx- veld gezonken vaartuig, is Donderdag door de firma Van der Tak weer boven water gebracht. Door den zwaren storm werd het water ^Zondagavond en Maandagmorgen hoog opgezweept, zoodat vele polders In den Biesbosch werden overstroomd. Van ernstige schadq aan kaden enz. vernamen we tot heden niets. Ook vele woningen in het benedengedeelte van het dorp hadden last van het water. Bij de meeste huizen kon men het door kisting buiten de deur houden, doch in enkele gevallen moesten de bewoners de vlucht naar den zolder nemen. De brandstoffencommissie alhier heeft voor de maand Dec. weder eene belang- rijke toewijzing gekregen, zoodat binnen kort den ingezetenen IV2 H-L- steenkolen kan worden verstrekt. Donderdagavond trad voor de Antir. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje® de heer P. J. Dam van Hilversum op met het onderwerp «Evenredig Kiesrecht®. Eenvoudig, helder en tevens boeiend besprak hij het nieuwe kiesrecht met zijn kieskringen, stemlijsten en slemplicht. Wat velen nog onduidelijk was, werd toegelicht op zulk een wijze, dat de -hoorders daarna zeggen konden, inzicht te hebben gekregen in hetgeen hun te voren duister was. De voorzitter zeide den heer Dam na mens de vergadering dank voor zijn heldere en keurige rede over een moeilijk onder werp. Daarna eindigde de^heer Dam deze goed geslaagde vergadering met dankzegging. Aalburg. Bij de Herv. Gem. alhier zijn herkozen als ouderling de heer A. van der Beek, en als diaken de heer C. Bouman Cz. beiden hebben hunne her benoeming aangenomen. Dat men, om vroeg schaTatsen te rijden, wanneer het een paar nachten vriest, niet in Friesland behoeft te zijn, blijkt uit het volgende Dinsdagavond was het in 't Land van Heusden en Altena zeer guur en de sneeuw, die geducht uit het Noorden werd aange dreven, verplichte ieder zooveel mogelijk binnen te blijven. De wateren lagen toen allen nog open. En heden ochtend (Don derdag) reden Mejuffrouw Krop met haar broeder, welke eerste klasse liefhebbers en rijders zijn, er lustig op los. Nog dient als wel opgemerkt te worden, hoe hevig de vorst deze twee nachten is geweest, dat bovengenoemde rijders niet op onder- geloopen land reden doch op zoo genaam de «leemputten® welke in 't algemeen 1 a 2 Meter diep zijn. Hulde aan deze stoere vroege rijders. (Ingezonden). Genderen. Tot predikant bij de Ge reformeerde Kerk is beroepen Ds. K. Veen van Meliskerke. Loon-op-ZandKaatsheuvel. 4 Dec. Door den Raad is besloten, dat het politiecorps met 2 politieagenten zal worden uitgebreid en veldwachter Eland worden aangesteld als chef-veldwachter. Voor dezen bedraagt de jaarwedde f800, voor de andere veldwachters f 750. Allen genieten eene jaarlijksche vergoeding van f75 voor kleeding en fiets. Nederhemert. Bij Koninklijk Besluit is aan den dienstplichtige B. Volbeda, van de lichting 1914, te Nederhemert vrijstel ling voor goed van den dienst bij de mi litie verleend. Waalwijk. Door den storm der laatste dagen zijn alle polders in den omtrek on- dergeloopen. Het water in de haven steeg zoo verbazend snel, dat militairen de wacht hielden, om bij een eventueele overstrooming direct te kunnen waarschuwen en helpen. Zaltboznmel In de jongste vergade ring van de Gemeenteraad is de uniforme gasprijs voor licht-, kook-, munt- en in- dnstriegas vastgesteld op '16 ct per M3. INGEZONDEN. Heusden, Dec. 1917, Mijnheer de Redacteur Vergun ons een plaatsje in Uw veelge lezen blad voor 't onderstaande. Zooals aan iedereen bekend is, zijn voor vele artikelen door den Minister maximum prijzen vastgesteld. Deze prijzen zijn zoo danig gesteld dat door de winkeliers eene voldoende winst kan worden gemaakt, maar ook niet meer dan dat. Men ziet dan ook nergens, dat artikelen, waarvoor een maxi mumprijs is gesteld, beneden dien prijs verkocht worden, omdat den officieel vast- gesèelden prijs den winkelier dan ook wer kelijk toekomt. Zoo is er ook sinds eenige dagen een maximumprijs vastgesteld voor reparatie van schoenwerk en men zou zoo veronder stellen, dat ook alle schoenmakers zijn als winkeliers en zich dus aan den vastgestel- den prijs zouden houden. Dit is echter hier in Heusden 't geval niet. De gewezen voor zitter der vereeniging van schoenmakers alhier, de Heer Jan Smits, heeft gemeend, dat hij de reparatie minder moet doen, dan de prijs die door de Regeering daarvoor is vastgesteld. Dit is nu voor de klanten misschien wel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2