NIEUWSBLAD Toor k\ Land van fieusden en Aba, da Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3730. Zaterdag 8 Deceier. Atelier voor Moderne Fotoyraphie Fraaie Donzen, Gewatteerde, Fantasie en Wol len Dekens. BEDDEN MATRASSEN. li. J.V 1IBIAI, lensétea. JOZ. DE JONG W. A. v. d. DONK, Bezoekt VENülX' Reclame Ameublement Gouden of Zilveren slootjes. Gorinchem. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De prijzen der levensmiddelen in Amerika. Van een onzer abonné's in Amerika (Grand Rapids) ontvingen we een schrij ven waaruit blijkt, dat de prijzen der le vensmiddelen daar, bij de onze vergeleken, nog zeer laag zijn. Het moge uit de volgende opgave blijken De eieren kosten 47 cent per 12 stuks, boter 50 cent, sui ker 10 cent, varkensvleesch 33 cent, rund- vleesch 25 cent, reuzel 25 cent, alles per pond, terwijl de aardappelen fl,50 per 60 pond kosten. De wapenstilstand. LONDEN, 6 Dec. Het Russische offi- cieele agentschap berichtDe wapenstil standconferentie werd 5 Dec. geopend. De Russische gedelegeerden legden eene ver klaring af over de vredesdoeleinden. De vijandelijke gedelegeerden verklaarden, dat dit een kwestie was die uitsluitend de po litici aanging, daar zij als militairen alleen volmacht hebben om over een wapenstil stand te onderhandelen. De vijand wees ook de uitnoodiging af om een algemeen voorstel tot wapenstilstand aan alle oor logvoerenden te richten. Wij (de Russen) deden een voorstel tot wapenstilstand, be vattende het verbod om troepen van het Russische front naar dat der geallieerden te zenden, en dat de Duitschers zich zou den terugtrekken van het eiland Mohn. De vijanden weigerden en zeiden, dat zulk een eisch tot een overwonnen land gericht kon worden. Zij stelden een wa penstilstand voor van de Oostzee tot de Zwarte Zee. Onze militaire deskundigen namen dat voorstel in overweging. 1 De Duitschers stemden erin toe den wapenstilstand te verlengai met 28 dagen, te beginnen JO December. Wij verzochten de eerstvolgende ver gadering op Russisch gebied te houden. o Oorlog met Oostenrijk Washington, 5 Dec. (R. O.) De voor zitter van de commissie voor de buitenl. betrekkingen van het Huis van Afgevaar digden, diende een nieuw voorstel in, op gesteld in overeenstemming met Wilson's zienswijze en die van het ministerie van buitenl. zaken, waarin verklaard wordt dat de staat van oorlog sedert heden-middag bestaat tusschen de Vereen. Staten en Oostenrijk-Hongarije en de geheele militaire en maritieme macht wordt aangewezen om tegen bedoelden staat oorlog te voeren. o Elf zonen in 's Keizers dienst. De Keizer heeft aan den landbouwer M. Verhuisdonk, te Benz bij Lubeck, wiens elf zonen zich in militairen dienst bevinden, zijn portret in lijst gezonden, met begelei dend schrijven, waarin de vader wordt ge prezen, omdat hij al zijne zoons tot lands verdedigers heeft opgevoed. o Roemenië onderhandelt over een wapenstilstand. BERLIJN, 5 Dec. Groot Hoofdkwar tier Aan het front van Aartshertog Jozef en de legergroep van Mackensen strekken zich de onderhandelingen over een wapen stilstand ook tot de Roemeensche troepen uit. De vlucht van het Isouzolegcr. Wat kan er op het Isonzofront aan de hand zijn geweest, alsdus een brief die wij uit Zürich ontvangen. En de corres pondent vervolgtKolonel Egli, die de toestanden in de Italiaansche armee door zijn reizen naar het Italiaansche front zeer goed kent, zegt in de Basler Nachrichten het ontbrak aan tucht. En de nationale pers van Italië heeft het honderdmaal ge zegd, dat het leger door de pacifistische propaganda zoowel door de anarchis tische als de roomsch-katholieke propagan da werd gesloopt. Den 30sten Nov. nog schreef de Gazette Ticinese«het staat nu wel onloochenbaar vast, dat de roomsche geestelijkheid in het geheim den vijand bar heeft begunstigd De Oostenrijksch-Duitsche opmarsch ge schiedde niet, naar verwacht werd door Tirol, maar nam zijn weg over de Isonzo. Lafhartig weken de daar opgestelde bri gades en openden den vijand den weg in het goed gesloten carré. In een leger order,- die tot dusverre door de censuur werd geheim gehouden, doch nu langs omwegen toch bekend geworden is, ver klaarde Cadorna «Ik geef hiermee de brigade van Rome, Lazio, Pizensa en van Gaeta aan de ver achting van ons volk en van heel de wereld prijs, daar ze schandelijk vóór Onze vijanden de wapens neerlegden, die hun tot verde diging van het vaderland werden toever trouwd Het bleef niet bij woorden alleen. In de laatste dagen werden officieren en min- door de straten van Milaan gevoerd, die op hun rug het opschrift droegen Ver raders van het vaderlanda Op het campo buiten de stad werden zij onder de ver- wenschingen der menigte gefusileerd. o Hoe Trotzki in het bezit der geheime Docu menten kwam. De Stockholmsehe correspondent der «Vossische zeitung* weet te vertellen hoe Trotzki in het bezit der geheime documen ten is gekomen. Op 15 November begaf Trotzki zich naar het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, alwaar hij echter niemand aantrof. Hij liet daarop alle ambtenaren rneiftdeelen, dat zij den volgenden ochtend op hunne bureaux verwacht werden. Op het vastgestelde uur verscheen Trotzki toen in het Ministerie, vergezeld van een pro fessor der Petersburgsche universiteit, met name Poliwanofl welke zich met het or denen der verschillende documenten zou belasten. Zij troffen aldaar dertig hoogere ambtenaren aan, waaronder de vice-mi nister Petrajeff. Deze verklaarde schrif telijk dat geen der ambtenaren de over gave der documenten van het Ministerie weigerde. De geheimraad Dobrowolski stelde daarop aan Trotzki de sleutels van de kasten met de geheime documenten ter hand, en gaf eveneens eene verklaring af, dat de sleutels niet door dreigementen, doch geheel vrijwillig zijn overhandigd. In tegenwoordigheid van den Vice-Mi nister Petrajeff, den directeur van het Ministerie, Dobrowolski, professor Poliwa noff en verscheidene andere ambtenaren werden daarop de geheime vakken geopend en de documenten tegen overgave van een ontvangbewijs voor elk stuk, aan Trotzki gegeven. Het materiaal omvat verdragen, telegrammen, enz. vanaf omstreeks medio 1914 tot den ailerlaatsten tijd. Verder verkreeg Trotzky.nog de ver schillende bijbehoorende cijfersleutel, zoo mede de registers der ingekomen en uitge gane van het Departement. Het sorteeren heeft in het Smolny-kiooster door een commissie, onder leiding van Trotzky en professor Poliwanoff plaats. Naar de Stockholmsehe correspondent der »Vossische Ztijng« nog vernam, zijn de tot dusverre gepubliceerde documenten slechts van ondergeschikte beteekenis. De eigenlijke vetdragen en nota's die voorde Entente het meeste bezwarend zijn, zullen in den vorm van een nieuw ambtelijk oranje-boek verschijnen, zoodra de com missie met hare voorbereidende werkzaam heden gereed is. o Een nieuw Russisch opperbevelhebber Naar aan het «Berliner Tageblatu uit Stockholm wordt geseind, schrijft «Nowoja Schisn« het navolgende «Op verlangen van het revolutioniare comité zijn te Petersburg 1.200 matrozen uit Helsingfors aangekomen, ten einde tegen Kaledin op te rukken, in geval hij zijn opmarsch mocht voortzetten.ee Het blad deelt weder mede, dat Lenin op voor stel van Kyrenlenko den bevelhebber aan het Roemeensche front, generaal Tsjerbats- jeff tot opperbevelhebber heeft benoemd. De generaal schijnt zijne benoeming te hebben aanvaard. Volgens de »Djen« zou het 51ste Li- tausche regiment aangekondigd hebben, dat het bereid was tot den 3en December in zijne stellingen te blijven, doch dan het front den rug zou toekeeren, onverschillig of de vrede al dan niet gesloten is. De toestand in Rusland. Naar aan het «Berliner Tageblatu van de Zwitsersche grens wordt geseind, schrijft de Russische medewerker van de «Berner Bund* het navolgende «Zooals uit zooeven ontvangen berichten valt af te leiden, heerst sedert eenige dagen te Petersburg volmaakte rust en orde. De Raad van volksvertegenwoordigers heeft zeer strenge maatregelen genomen, ten einde iedere tegenrevolutie in den kiem te onder drukken. De Roode Garde zorgt voor de handhaving der orde. Zelfs diefstallen komen niet meer voor. De buitenlanders zijn vol komen veilig, terwijl de levensmiddelentoe voer zeer voldoende is. Wagens met levens middelen, die met speculatieve bedoelingen waren afgezonden, werden in beslag ge nomen, terwijl de woekeraars zonder meer in hechtenis genomen werden.* De «Berner Bund« verneemt verder nog van Russische zijde «Dè meerderheid der spoorwegarbeiders en vakvereenigingen staat aan de zijde der maximalisten. Daarentegen hebben de telegrafisten en de ambtenaren der ministeries hunne werkstaking nog niet opgegeven.* BINNENLAND. Het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies is door een zeer aanzienlijk legaat in staat gesteld 2 nieuwe koloniehuizen aan te koopen en in te richten, n.m.l. huis Heelsum te Heel- sum en het Emma-Kinderhuis te Wijk aan Zee. Beide huizen zijn direct te gebruiken voor telkens 60 kinderen en kunnen zonder groote kosten voor elk 100 plaatsen ge schikt worden gemaakt. Door deze gebouwen wordt het aantal beschikbare plaatsen jaarlijksch met 5 keer 120 eventueel 5 maal 200 uitgebreid. Bovendien kunnen, zoodra de tijdsom standigheden gunstiger zijn om te bouwen, het groote kinderherstelligsoord te Nunspeet (waarvoor het Hoefijzerverbond het geld verzamelde) en het Noorderhuis in Drenthe, gezet worden. Het Centraal Genootschap, dat na een groote vlucht te hebben genomen in de jaren 19061913, de volgende jaren steeds met plaatsruimte had te worstelen, kan zich nu weder onbelemmerd uitbreiden. Het ideaal van het bestuur, om in elke gemeente een afdeeiing te vestigen, kan door het te juister tijd gekomen groote legaat een heel eind naderbij gebracht wor den. Een krachtige actie voor het oprichten van nieuwe afdeelingen staat voor de deur. o St. Rureaucratius In den gemeenteraad van Velzen deelde de heer Schilling een voorval van ambte narij mede, dat de leden ten zeerste bleek te verbazen en voor de betrokken personen zeer onaangenaam was. Zooals bekend, werd een paar weken geleden door een binnengekomen visschers- vaartuig gerapporteerd, dat onder meer de IJmuider loggers Jacoba en Cornelis Bart vermoedelijk zouden zijn getorpedeerd en de bemanningen hoogstwaarschijnlijk zouden zijn omgekomen. Nauwelijksch verschenen de berichten daarover in de bladen, of een ambtenaar van het levensmiddelenbedrijf achtte het zich tot een heiligen plicht bij de treurende families de broodkaarten dezer zeelieden terug te laten halen, ómdat die mannen geen kaart meer noodig hadden. Het stond toen evenwel nog in geenen deele vast, dat die opvarenden werkelijk veron gelukt waren. Toen dan ook de doodge- waanden weder in IJmuiden aankwamen, •konden zij nog een uur ver loopen om de opgeëischte kaarten terug te halen. De betrokken wethouder zegde eeri streng onderzoek naar deze minder gevoelvolle daad toe. Dure melk. De «Bond van Melkveehouders in Gelder land heeft der. minister voorgerekend, dat de productieprijs van melk 26V-J cent per L. is en aan Z.Exc. vei zocht de regeerings- prijzen daarnaar te regelen, b.v. eenige cen ten boven dien productieprijs. Het zou dus circa 30 cent per L. moeten worden o Wapens. Het voorhanden hebben van wapens in het in staat van beleg verklaarde gebied is verboden. In Eindhoven en omtrek hebben rijksambtenaren vele invallen ge daan en wapené in beslag genomen. o Het conflict Trcub'Pnsthuma. Uit goede bron verneemt de Maasbode dat inzake de betalingswijze van den ex port, ook reeds vóór het in werking treden der NederlandSche Uitvoer Maatschappij, minister Posthuma niet de meerderheid der ministers aan zijn zijde ziet. Dientengevolge is het nu reeds zeker, dat minister Posthuma zal heengaan. En het blad vernam reeds den naatn van het vrijzinnig-democratisch Kamerlid, dat den heer Posthuma zou op volgen. o Een gevaarlijk misdadiger. De politie te Beilen zou Vrijdagmorgen als verdacht van verkrachting en mishan deling in arrest nemen den arbeider H. T. te Lievinge bij Beilen. Deze had zijn woning afgesloten, en toen de politie ze trachtte los te breken, begon hij te schieten. De burgemeester van Beilen kwam ter plaatse en gelastte de woning open te breken. Men vond den man badende in zijn bloed door vrees had hij zich twee kogels in 't hoofd geschoten, doch de geneesheer, dr. Doornbosch, constateerde, dat er geen on middellijk levensgevaar bestend. T. is door de politie daarna overgebracht naar het ziekenhuis te Assen. Een in burgerkleeding dienstdoend agent van politie te Scheveningen heeft Woens dagmiddag een inbreker op heeterdaad betrapt, die in villa Maryke, de laatste aan den zeekant voorbij het Oranje-Hotel, zijn slag had geslagen en juist met zijn buit een grooten zak met allerlei voorwer pen van waarde zich zou verwijderen. Bij de worsteling gelukte het den aange houdene zich los te rukken en naar het strand te ontkomen. De agent achtervolg de hem tot in zee, waar hij hem opnieuw greep en na een hevige worsteling over mande en op het droge bracht. o Nederlanders krijgsgevangen. Naar aan de «Tel.* van de zijde van ontvluchte krijgsgevangenen wordt medege deeld, moeten zich thans reeds 300 Ne- derlandsche militairen in Duitsche gevan genschap bevinden. Ze zijn ingedeeld in het krijgsgevangenkamp te Senne bij Pader- born en bij verschillende commando's aan het werk gezet. Dit moeten, volgens on zen zegsman, Nederlandsche deserteurs of smokkelaars zijn of personen, die zich te ver buiten het Nederlandsch gebied bege ven hebben. o Het telegrafisch verkeer niet Engeland Het telegrammen verkeer mer Engeland is, voor zoover dit betreft de telegrammen voor den diamanthandel, hersteld. Met geestdrift werd dit bericht op de Diamant beurs te Amsterdam ontvangen. De Tel. verneemt van welingelichte zijde, dat de beslissing een gevolg is van onder handelingen van het ruw-comité met de Engelsche autoriteiten. Deze besprekingen leidden tot den thans bekenden uitzonde ringsmaatregel, die uitsluitend en hier legde men nog eens den nadruk op voor de diamantnijverheid geldt. o - Peulvruchten. In September j.l. hebben een 130-tal tabaksplanters te Wamel en Leeuwen de op hun tabaksvelden geteelde pronkers of langscheeboonen aan de firma's Wulfse en Van Namen te Zwijndrecht verkocht voor f200 a f250 per fl.L. Het totaal be draagt naar schatting veel boonen zit ten nog in de peul 165 H.L. verkocht voor f 36.628.80, waarop als voorschot door de koopers f 11.330 is verstrekt, De regeering heeft dezer dagen den burgemeester van Wamel, waartoe ook Leeuwen behoort, gemachtigd, dit gewas in beslag te nemen, waarvoor dan in totaal f 9601.32 zou worden vergoed. In een te Leeuwen gehouden vergade ring, door bijna alle planters bezocht, is besloten, de koopers langs gerechtelijken weg te noodzaken, de boonen tegen de overeengekomen prijzen te ontvangen. Dure steenkolen. Uit Leerdam wordt aan de «N. Gor. Ct. geschreven We vernemen dat de kolen voor huis brand enorm in prijs zullen stijgen. De directeuren der Brandstoffencommissies heb ben bericht ontvangen dat bij de Decem- berlevering de prijzen als volgt zullen zijn stukkolen f 43, antraciet f 58 en eierkolen f 43 per 1000 K.G. alles aan de mijnen. Hierbij komt voor vracht enz. bij f 3.50, zoodat de stukkolen en eierkolen zouden kosten pl. m. f 4.50 per mud en de an traciet ruim f 5 per mud. Hierbij komt nog dat de aanwezige voorraden moeten worden opgegeven en dat hiervoor ook tot i aan bovengenoemden prijs zal moeten wor den bijbetaald. Voorzeker geen prettig vooruitzicht. o Een cartouiien schoorsteen. Een brand, te Muiden ontstaan in de woning van Sj. v. H. vond zijn oorzaak in een schoorsteen van carton een waar pronkstuk, maar minder practisch ADVERTENTIEN. 9 MET EN ZONDER GEZANGEN, EN MET GROOTE KEUZE. BOEKHANDEL Nog steeds leveren wij zes FOTO-BRIEFKAARTEN voor f 1.10 twaalf fl.70 Eind B 114 2e huis vanaf de Waterpoort Groote voorraad LIJSTEN voor Platen en Foto's tegen de oude prijzen, ook op maat gemaakt. Vraagt prijs. Zie Etalage. Zonder ons aan overdrijving schuldig te maken, kunnen wij zeggen dat onze Collectie, wat recente vervaardiging, keus en prijs betreft, op een minstens even hoog peil staat als in geheel normale jaren, van welk feit ieder bezoeker zich gemakkelijk zal kunnen overtuigen. Gorcum Den Haag. Goedkoopste Meubelmagazijtiefi „MINERVA" Alleen „MINERYA" zegt genoeg. Onzen grooten omzet danken wij aan onze nette uitvoering en onze zoo bekende lage prijzen. Levering uit reuzenvoorraad. Daarom ZOO GOEDKOOP Salon-, Huis- en Slaapkamerameublementen. Alle soort Kantoormeubelen. Profiteer van onze extra aanbieding eiken Buffet, eiken Tafel, 6 bekl. Stoelen 5'^ COMPLEET f87,50 Spiegels, Schilderijen, Kasten, Stoelen, Tafels, enz. enz. in groote verscheidenheid en verschillende prijzen. Moderne eiken Reclamespiegel f 13,50. Groedkoopste IVIeuLbelmag-azijtieii „MUNERVA", Minderbroederstraat 8, 's-Bosch. Telefoon 771. BIJVOEGSEL 87,SO

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5