zal zeker niet geringer zijn dan die welke Amerika van over den oceaan aan de en tente zal kunnen verstrekken. Zoo blijven dus de volkeren als baarlijke duivels elkander verscheuren en als niet op de een of andere wijze onverwachte factoren ingrijpen gaan wij nog zeer duis tere tijden tegen. BUITENLAND. Een nieuw vredesvoorstel ran den Paus KOPENHAGEN, 7 Dec. Het hoofd van de katholieke kerk in Denemarken verklaart, dat binnen 14 dagen een nieuw vredes voorstel van den Paus te verwachten is waarop in elk geval de Entente zal moe ten antwoorden. De Revolutie in Portugal geslaagd. MADRID, 9 Dec. Uit Oporto wordt ge meld De revolutie is geëindigd ten voordeele van de revolutionnairen. De regeering heeft haar ontslag genomen. Affonso Costa heeft een voorloopige re geering ingesteld, waarvan dr. Sidonio Paes, oud-gezant van Portugal te Berlijn, deel uitmaakt. Te Lissabon en Oporto is het rustig. LISSABON, 9 Dec. De revolutionnairen hebben een manifest verspreid, waarbij zij de afgezette regeering een gevaar voor den staat noemen en beloven een regime van gelijkheid, vrijheid en verdraagzaamheid. Het manifest zegt dat de nieuwe regee ring besloten is de geallieerden te blijven bijstaan en alle internationale verplichtingen aangegaan in naam der Portugeesche natie, te zullen nakomen. De bureaux van het clericale blad »Mundo« zijn verbrand. o De Engelsche verlieslijst over November geeft een totaal op aan gesneuvelden, ge wonden en vermisten van 4906 officieren, en 124,896 manschappen, Voor Juli, Augustus, September en October waren die totalen onderscheidenlijk 2490 officie ren en 68,838 man, 5264 officieren en 52,404 man, 2938 officieren en 109,200 man en 6205 officieren en 80,195 man. In November verloor de Engelsche vloot bovendien 133 officieren en 2141 man aan gesneuvelden, gewonden en vermisten. o Duitsche bladen ontleenen aan de Huma- nité dat het bestuur der socialistische partij in Frankrijk het telegrafische verzoek van de St. Petersburgsche sowjet, om de be weging voor een algemeenen wapenstilstand en vrede te oudersteunen, met een tele gram heeft beantwoord dat de sympathie der partij met het Russische streven be tuigt. Fransche bladen vernemen uit Kristiania dat de gezanten van Noorwegen en Zwe den te St. Petersburg met de regeering in betrekking zijn getreden. o Een boer uit het Westerwoud vervoegde zich te Siegburg in een schoenwinkel om een paar schoenen te koopen, maar er waren er geen meer te krijgen. Toen de landman echter verklaarde, dat hij 10 pond versche boter bij zich had en die in ruil voor schoenen wilde verkoopen, had men plotseling schoenen in overvloed. De man zocht een paar werklaarzen uit, waarvoor men 90 Mark vroeg. Op zijn verlangen echter zou men hem 10 Mark per pond voor zijne boter betalen. Hierop ontpop te het boertje zich als rechercheur, nam hij den schoenenvoorraad in beslag en ver baliseerde hij den winkelier wegens het overschrijden der maximum-prijzen. o In het postkantoor te Wilten bij Inns bruck verscheen dezer dagen eene militaire patrouille onder aanvoering van een eersten luitenant, die de afgifte eischte van alle aanwezige geldzakken. Deze zakken bevat ten een waarde van 130.000 kronen. De als soldaten vermomde roovers zijn in middels ontmaskerd en gearresteerd, doch de aan voeder is verdwenen. o De brand te Halifax. Naar aanleiding van het telegram over den brand te Halifax vernamen wij van bevoegde zijde, .dat er hoogstwaarschijnlijk voor de in deze haven liggende schepen, w.o. de »Nieuw-Amsterdam« van de Hol landAmerika-lijn geen gevaar bestaat. De haven, waar de schepen geankerd lig gen, is namelijk een eind van de stad ver wijderd, terwijl de schepen, welke tegen elkander botsten, dichter bij de stad lagen. Overigens vernemen wij nog, dat uit het laatste telegrafische bericht hetwelk de directie van de HollandAmerika-lijn kreeg, nog niet was op te maken, of de Nieuw- Amsterdam nog te Halifax lag, of reeds vertrokken was op den dag van den brand. Rusland bankroet. Aan het N. v. d. D. ontleenen wij Het bericht onder de oorlogstelegrara- men over de annuleering van Ruslands buitenlandsche leeningen door de Russische revolutionnairen en het staken der rente betaling bevestigt de ergste verwachtingen van financieele kringen reeds sedert eeni- gen tijd. De bom moet springen de En tente kan niet tot in het oneindige voort gaan, de rente van Ruslands geweldige schulden te betalen gelijk zij deed, zoolang de krijgsmacht van dat land nog iets in den oorlog kon beteekenen. Met de over winning der ultra's werd de band tusschen Rusland en de geallieerden verscheurd en zoo zou een financieele déb&cle onvermij delijk worden. Voor Russische maar ook voor Neder- landsche geldschieters ware Ruslands bank roet een gevoelige slag. De Iiaagsche Post die reeds op 6 Oct. dit bankroet met bijna absolute zekerheid® voorspelde, schat te het bedrag door Nederland in Russische effecten gestoken 15 jaar geleden op 700 a 800 millioeri nominaal. Sedert, schreef het blad, is het vermoe delijk gedaald op ongeveer 500 millioen. »En daar de depreciatie die reeds lang te voren was ingetreden, in den loop van den oorlog acuut werd, met het gevolg dat deze papieren thans de helft van hun vroegere waarde hebben verloren, zijn al vast een kwart milliard goed Hollandsch geld naar de maan.« De schrijver van dat artikel deed op merken, dat Rusland niet alleen nooit zelf in staat was het geld voor zijn ontwikke ling te fourneeren, maar gestadig ongeveer honderd millioen roebels per jaar moest bijleenen. De Duitschers hebben tijdig de ware positie erkend en weigerden sedert 1885 nog meer geld aan Rusland te iee- nen. Hier te lande was ook sedert eeni- ge jaren voor nieuwe Russische kredietbe hoeften op de geldmarkt geen plaats meer, Op het eerste bericht zijn de Russische fondsen op de Amsterdamsche beurs heden 5 a 6o/° naar beneden gegaan. Vrij al gemeen wordt de zaak echter beschouwd als een dreigement voor de geallieerden. Te meer daar een zeer belangrijk be drag aan Russische fondsen in Frankrijk is ondergebracht. Na den oorlog zal Rusland evenwel aan zeer groote leeningen behoefte hebben. Dat zal hetzelf wel gaan inzien en zoo mag verwacht worden dat er tenslotte toch wel weer een oplossing omtrent de oude schul den van dat land gevonden zal worden. Het Cor. Bureau meent, dat voor al te groote ongerustheid geenerlei aanleiding bestaat eri de maatregel voornamelijk moet worden beschouwd als een buitengewoon sterke tegenzet der Maximalisten tegen de nieuwe politiek der Entente. Het decreet wijst erop, welke machtsmiddelen men in Rusland kan stellen tegenover de pressie der bondgenooten. Er kunnen nog meer van deze zetten volgen een economische oorlog, een tolverbond met Duitschland, etc. Het eind van al deze verschrikkin gen zal echter wel moeten zijn, dat de internationale verhoudingen worden her steld en alsdan zal ook door het opzien barende besluit in zake het annuleeren der staatsschulden een streep moeten worden gehaald, indien dit al niet veel eerder zal geschieden door een wijziging in de Rus sische regeering, of door een verandering in de politiek der Entente. Het ernstigste gevaar ligt z.i. voor hou ders van Russische fondsen dan ook niet in het besluit der bolsjewiki, dat op den duur niet kan worden gehandhaafd, doch in de mogelijkheid, dat het Russische rijk in een aantal afzonderlijke staten zal wor den opgelost, van welke het quaestieus is, of zij bereid en in staat zullen zijn, de schulden van het oude rijk voor hunne rekening te nemen. Deze middelpuntvlie dende tendenzen worden echter ernstiger, naarmate de uitputting in het vroegere tsarenrijk toeneemt. Ook om die reden is het zoo onverstandig, dat men in de entente-landen met alle geweld Rusland tot een voortzetten van den strijd wil nopen. Intusschen zouden ook de nieuwe staten op den duur het niet zonder de hulp der Westersche geldmarkten kunnen stellen, zoodat zelfs in het uiterste geval allicht na een kortere of langere periode van staking van betaling, weder een betere tijd voor de houders van Russische fondsen zou aanbreken. Dood aan de pacifisten l Het voorstel van den afgevaardigde der Fransche Kamer, Delahaye, om alle paci fisten ter dood te veroordeelen, vindt geene onverdeelde instemming. Zoo is de »Po- pulaire du Centre® van oordeel, dat in dit geval de Paus en President Wilson tot de eersten behooren, die naar het schavot zouden moeten worden verwezen, terwijl overigens negen tiende deel der Franschen zelf hiervoor in aanmerking zouden komen. Het door Delahye ingediende voorstel luidt woordelijk »Een ieder, die sedert den 2en Augustus 1914, op welke plaats, bij welke gelegenheid, of op welke manier het ook zij, uitdrukkingen heeft gebruikt, geschriften heeft geschreven, of die op de een of andere wijze daden heeft verricht, die eene campagne ten gunste van een vervroegden vrede of van een afzonderlij ken vrede ten doel hebben, of die beoogen de strijders van hunne plicht terug te houden, wordt met den dood gestraft.® o Jeruzalem genomen. LONDEN, 10 Dec. In het Lagerhuis heeft Bonar Law meegedeeld Generaal Allenbv heeft gemeld dat zijn troepen den achtsten 's vijands stellingen bezuiden en bewesten Jeruzalem hebben aangevallen. Troepen uit Wales en En geland rukten op uit de richting van Bethlehem, drongen den vijand terug en marcheerden Jeruzalem in het oosten voor bij. Ze namen stelling op den weg van Jeruzalem naar Jericho. Tezelfdertijd vielen Londensche infanterie en afgestegen yeomanry de sterke vijan delijke stellingen ten W. en N.W. daarvan aan en vestigden zich aan weerskanten van den weg Jeruzalem-Sichem. De heilige stad heeft zich dus, aldus van de buitenwereld afgesneden, aan Al- lenby overgegeven. Britsche politieke ambtenaren zijn tesamen met den Britschen gouverneur der stad, vergezeld door Britsche, Fransche, Itali- aansche en Indisch-Mahomedaansche bewa kingstroepen, op weg om voor de bescher ming der stad en de heilige plaatsen zorg te dragen. Generaal Allenby heeft voorgesteld de stad morgen officieel binnen te trekken, vergezeld door de aanvoerders van de Fransche en Italiaansche contingenten, als mede door de hoofden van de Fransche politieke missie. De vermeestering van Jeruzalem is tot op zekere hoogte een vertraagd gevolg van de groote zorg, die er is gedragen om schade aan de heilige plaatsen en in het omliggend gebied te vermijden. o Volgens de Temps heeft de regeering van Lenin haar bedoeling kenbaar gemaakt om een algemeen vredesprogram op te stellen, en zal den geallieerden worden gevraagd, zich daarbij aan te sluiten. Als deze dat weigeren, zou Rusland formeele vredesonderhandelingen aanknoopen. Het oorlogsdoel der Geallieerden. Naar aan de »Kolnische Zeitung® van de Zwitsersche grens wordt geseind, heeft Renaudel in de »IJumanité« aangekondigd, dat zijn partij van Clemenceau eene ver klaring zal vragen, of de Parijsche confe rentie heeft tot eene herziening der oorlogs doeleinden in den zin van den brief van Lansdowne. Ook het »Journal du Peuple« acht het onvermijdelijk, dat de Entente tijdens het verloop der Duitsche-Russische onderhandelingen hare oorlogsdoeleinden klaar en duidelijk zal moeten vastleggen. De imperialistische veroveringsplannen moe ten aan beide zijden verdwijnen. Degenen in Frankrijk, die er op uit zijn, de Cen trale mogendheden op de knieën te werpen, zijn zoo meent het blad even er barmelijke dwazen als de All-Duitschers. o Eéu jaar Lloyd George! De »Vossische Zeitung« herinnert aan het feit, dat het op 6 December jl. een jaar geleden was, dat Lloyd George tot Minister-President werd benoemd. Het blad vat de met dit dictatorschap verkregen uitkomsten als volgt samen: »De militaire balans van dit »eene jaar Lloyd George® om van de politieke maar te zwijgen levert voor de Entente eene winst op van circa 650 vierkante kilometer modderige trechtervelden, een verlies van tezamen 47.500 vierkante kilo meter rijk land, met duizende bloeiende dorpen, van 430.000 gevangenen, van een niet minder groot aantal dooden en ge wonden, zoomede van eene reusachtige hoe veelheid oorlogstuig, waaronder alleen reeds 3957 stuks geschut. De duikbootoorlog, welks uitwerking Lloyd George in zijne redevoeringen zoo naar hartelust verkleinde, en die hij op 19 November in het Lager huis zelfs een overwonnen gevaar noemde, heeft van 6 Decemher 1916 tot 31 Oc tober 1917 de wereldscheepsruimte met bijna 8Vs millioen ton verminderd. Een groot deel der Engelsche handelsvloot ligt te verroesten. Het gebrek klopt aan de deur van het eens zoo weelderige Albion. Ook Lloyd Georges dringenste aanmaningen tot spaarzaamheid hebben de steeds meer dreigende levensmiddelenschaarschte niet kunnen verhinderen. Zoo staat het met de verplettering van Duitschland® die Lloyd George binnen een jaar beloofde. De leerling toonde zich zwakker dan zijn ouden meester. Wan- Lloyd George erkende niet alleen in vredes tijd de noodzakelijkheid der Duitsche be wapening, doch hij heeft op het gebied der sociale wetgeving veel van Duitsch land geleerd o Wapenstilstand in Roemenië. BERLIJN, 10 Dec. De verbonden legers hebben met de Russische en Roemeensche legers aan het Roemeensche front tusschen den Dnjester en de Dounaumonding een wapenstilstand gesloten. o De wapenstilstand. Een particulier Reuter-telegram uit St. Petersburg meldt Lamenef, de voornaamste gedelegeerde van de maximalisten, verklaart, dat op de officieele onderhandelingen te Brest Litowsk een officieele gedachtenwisseling gevolgd is, waarbij de Duitschers ten slotte er in toestemden, geen troepen naar andere fronten over te brengen, maar Kamenef moest zelf toegeven, dat die verklaring niet bindend was. Engeland en Rusland. St. Petersburg, 10 Dec. De Engelsche gezant heeft vertegenwoordigers van de Russische pers ontvangen. Hij deed een beroep op de Russische democratie om te protesteeren tegen het in een valsch dag licht stellen van Engelands houding tegen over Rusland. De gezant zei, dat het vol komen onwaar is, dat Engeland dwang- of strafmaatregelen zou nemen tegen Rusland als het een afzonderlijken vrede sluit. Het aanknoopen van vredesonderhande lingen is een schending van het gesloten verdrag. Wij wenschen echter niet, zei de En gelsche gezant, een onwilligen bondgenoot er toe te dwingen, zijn aandeel te blijven dragen in den oorlog. Wij beroepen ons niet op het verdrag, wij beroepen ons op hoogere beginselen, die van een democra tischer) vrede. BINNENLAND. De „Nieuw Amsterdam" mag niet vertrekken. Den Haag. De N. O. T. heeft van de Britsche legatie een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordt dat het s.s. Nieuw Amsterdam®, dat te Halifax is aangehou den, lading vervoert voor de Belgische Relief-commissie en geen vrijgeleide heeft en geen onderscheidingsteekenen voert, ter wijl het schip bovendien passagiers aan boord heeft. Onder deze omstandigheden kan de Britsche regeering met het oog op de kort geleden plaats gehad hebbende aanhouding door Duitschers van de »Haelen«, die eveneens een volle lading voor de Re- lief vervoerde, welke gedekt was door het gebruikelijke certificaat, de verantwoorde lijkheid niet op zich nemen om de Nieuw Amsterdam® toe te staan haar reis voort te zetten. o De vergoeding voor de getorpedeerde schepen. Zoodra het stoomschip Nieuw Amster dam terug is (maar dit kan nog wel een poosje duren, daar het schip te Halifax wordt vastgehouden), zal het vaartuig wor den uitgerust voor een reis van New-York naar Ned.-Oost-Indië. Naar de Tel. verneemt, zullen dan met de Nieuw Amsterdam naar Indië vertrek ken de zes kapiteins, die aangesteld zijn om de schepen te halen, die de Duitschers in ruil voor de in Februari getorpedeerde schepen ter beschikking hebben gesteld en welke vaartuigen in Ned.-Indië liggen. Het zijn twee gezagvoeders der HollandAme rika-lijn, één van den Rotterdamschen Lloyd, terwijl de drie overige kapiteins aan Amsterdamsche reederijen zijn ver bonden. Het Ned. s,s. „Leda" vergaan. Amsterdam, 10 Dec. Volgens bij de Kon. Ned. Stoomboot Mij. ingekomen be richt is het s.s. »Leda« Donderdag bij de Engelsche kust op een mijn geloopen en gezonken. Vermist worden de eerste ma chinist L, J. Verzwijgeren, de 2e machinist A. J. P. v. d. Poll, de 2e stuurman J. J. Stolle, de kajuitsjongen E. Polak en de stoker W. N. Oortdijk, allen nit Amster dam. Voorts worden nog vermist de ma trozen G. Pronk en G. Brom, beiden uit Scheveningen. De »Leda« mat 1140 ton en was, voor zoover bekend, bestemd voor het halen van kolen in Engeland. Helkrantsoeneerlng. De minister van landbouw heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen mee gedeeld, dat hij zich genoopt heeft gezien, met ingang van 17 dezer de verstrekking van regeeringsmelk te beperken, en in den regel slechts dan tot aanvulling van het in eenige gemeente bestaande melktekort over te gaan, wanneer de aldaar totale ont vangen hoeveelheid melk, zonder de van regeeringswege aangevoerde melk, minder bedraagt dan 3/10 liter per persoon en per dag. In dit cijfer is tevens begrepen de hoeveelheid melk tegen verlaagden prijs aan zieken, zwakken en kinderen verstrekt. o Het moet de bedoeling zijn, de treinen van 15 December tot 15 Februari te ver warmen. o Naar de Tel. verneemt, heeft de Ne- derlandsche Bond van papierfabrikanten aan den Nederlandschen Bond van druk kerspatroons met ingang van '1 Januari het contract opgezegde o Appelen en peren. Er zullen geen vergunningen meer wor den verleend voor den uitvoer van appe len en peren. Kool. De termijn voor vervoer van versche kool naar het buitenland zonder concent is nader verlengd tot en met 31 dezer. Prijzen der brandstoffen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Te rekenen van 1 December 1.1. af is thans de volgende prijsregeling voor brand stoffen vastgesteld; Voor alle vei bruiders van groep A (par ticuliere personen,) blijven de prijzen, zoo October en November waren, voor zooverre aangaat de 10 eerste brandstofïeneenheden, waarop zij aanspraak kunnen maken. Voor alle overige toewijzingen echter worden de prijzen verhoogd, zoodat voor de hoeveelheid die men mag ontvangen boven de tien H. L., meer moet worden betaald per II.L., anthraciet ongeveer f 3 per H. L. kachelkolen ongeveer f2,40 en per 100 k.g. gietkokes ongeveer f3,50. o Over de grens gekomen. Gistermorgen hebben eenige geïnterneer de Belgen, die te Oisterwijk in de uitge strekte bosschen van het landgoed Rozen- hoeve werkzaam zijn, een uit Duitschland ontvluchten Russischen krijgsgevangene ontdekt, die in Mei te Omsk is gevangen genomen en kort daarna ontsnapt is. Hij heeft den geheelen afstand des nachts te voet afgelegd afgaande op de poolster, wist hij Nederland te zullen bereiken. Hij meende echter nog steeds op Duitschen bodem te zijn vandaar dat hij zich in een zeer dicht hutje, door hem zelf ver vaardigd, schuil hield, zich voedende met knolrapen en overgebleven korsten brood. Duitsche cu Engelsche krygsgcvaugencn. Uit Vlissingen meldt men Er is thans overeenstemming verkregen over het afhalen van Duitsche krijgsgevan genen uit Engeland. De Koningin Regen tes, de Zeeland en de Sindoro zullen aan 't eind dezer maand, vermoedelijk den 21sten dezer, vertrekken uit Rotterdam, naar de Engelschen haven Boston. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 10 Dec. tot 16 Dec. 1917op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 41 V2 ons Rijst. 42 I Zeep. a 44 1/2 Bak- of Braadvet. 43 4 K G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zon d a g s ge opend van 101 uur. Heusden Door Stemgerechtigde mans lidmaten is benoemd tot Notabel der Ned. Herv. Gem. alhier, de heer A. G, Posma. - Naar wij vernemen zal voortaan geen eokes (zooals tot heden) op bons verkrijgbaar worden gestelddoch zal de brandstoffencommissie voortaan bij bekken slag doen bekend maken wanneer er co kes voorradig zijn en zullen dan zij, die daarvan willen profiteeren, met hun steen- kolenkaart zich tot den Secretaris van het Comité te Haarsteeg hebben te wenden, die dan daarop al of niet eene toezegging doet, om alhier af te halen. De afkondiging der Grondwetsherzie ning zal heden (Woensdag)niiddag ten 12 uur aan de pui van het stadhuis onder klokgelui plaats hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2