IEÜ WSBLAD voor hel Land van lensden q Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3732. Zaterdag 15 December. Electrische Kerkorgelfabriek de DORDRECHTSCHE ONDERLINGE credietvëreeniging dordrecht. A. STANDAART - ROTTERDAM O. KOMEYN, Waterpoort, GORINCHEM. Auto-Garage, Tolsteeg. Kantoor Groenmarkt 76. «a GORINCHEM. Tei. <>s. HANDEL in LEDER en Schoenmakersfournituren. Telefoon Int. 9667, OPGERICHT I OCTOBER «871. Naaml. Venn. 3 Groote Markt. Kerksteeg, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De Russische Buitenlaudsche leeningen. PARIJS, 12 Dec. De bladen zeggen, lat zy kunnen mededeelen, dat de Rus sische coupons op den vervaldag in Jan. 1918 evenals vroeger betaald zullen wor den. o De toestand in Rusland. KOPENHAGEN, 11 Dec. Volgens be- icht van een medewerker van het Wolff- Bureau is de Russische demobilisatie al eeds begonnen. Generaal Tsjerbantsjof is met steun van de geallieerden tot opper bevelhebber benoemd. Hij heeft volmacht gekregen om met Duitschland vredeson derhandelingen aan te knoopen, welke onderhandelingen echter alleen voor het Russische front zullen gelden. PETROGRAD, 11 Dec. Er schijnt bij Tamarofka gevochten te zijn tusschen detachementen van storm-bataljons, die zich verklaarden tegen de maximalisten en plaatselijke troepen van matrozen en in fanterie der Roode Garde. Uit Petrograd werden gepantserde auto's gezonden en troepen uit Charkof. Volgens de »Roesko Slovo« duurde het gevecht den heelen dag en nacht zeer hevig voort. Er zijn veel dooden en gewonden. PETROGRAD, 11 Dec. (via Londen). Op het congres der revolutionaire socia listische partij is het tot een definitieve scheiding gekomen tusschen de linksche en rechtsche groepen. o PETROGRAD, 11 Dec. Trotzky heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle Russische diplomaten ontslagen worden, die verzuimd hebben te berichten, dat zij er in toestemden onder de Sovjets te dienen, o De ral Van Jeruzalem. BERLIJN, 12 Dec. Tot de vrijwillige ontruiming van Jeruzalem is in de eerste plaats overgegaan omdat voor alle aan God geloovende volken der wereld de geheiligde grond niet tot het tooneel van bloedige gevechten mocht worden gemaakt. Hier tegenover speelde het behoud der uit militair oogpunt waardelooze stad geen rol. Onze bondgenooten weten, dat wij aan hun kant staan en dat over het bezit van Jeruzalem door het huidige succes der Engelschen nog niet definitief beslist is. Volgens een Wolffbericht uit Bern heeft de »Londensche Daily News« een brief gepubliceerd van den Redacteur Gardiner aan Lloyd George op den jaardag van zijn aanvaarding van het minister-presidentschap waarin hij diens opmerkzaamheid vestigt op den geest van zorgelijkheid en neer slachtigheid der natie. »Wij staan voor een crisis in den oorlog, <r schrijft Gardiner o. m., ïhet grootste gevaar ligt niet in het ineenstorten van Rusland, in de ver nieuwde bewijzen van ongebroken kracht bij den vijand of in den duikbootoorlog. Het werkelijke gevaar ligt in ons zelf. De geest der natie is verdonkerd, de solidari teit van het volk is aan het afbrokkelen, het zelfvertrouwen is verzwakt. Het volk had zijn vertrouwen in de openbare ver klaringen der staatslieden verloren en de regeering wantrouwde het volk. Het La gerhuis was nog maar een debatteerclub, die voor voldongen feiten gesteld wordt. Al deze deprimeerende factoren echter werden overtroffen door het feit, dat het Engelsche volk in het vierde oorlogsjaar veel minder wist waarvoor het streed dan in den herfst van 1914. De geallieerden en de wapenstilstand. BERLIJN, 12 Dec. Een draadloos be richt van de Russische regeering deelt mede, dat volgens ingekomen berichten de verbondenen verklaarden principieel in te stemmen met de onderhandelingen over een wapenstilstand onzerzijdsch, waarbij zij echter niet alleen ons front, maar ook het hunne in aanmerking nemen en wel onder voorwaarde, dat wij ook niet slechts één werst zouden terugtrekken en den Duit- schen troepen geen levensmiddelen zouden leveren. De Raad van volkscommissarissen zal tijdens de vredesonderhandelingen de voor stellen en verklaringen van de vertegen woordigers der oorlogvoerende mogendhe den terstond draadloos aan de troepen der verbonden en vijandelijke volken mededee len, alsook liet geheele verloop der onder handelingen. De president van Portugal is in hech tenis genomen, omdat hij weigerde af te treden. De premier heeft verklaard, dat de geallieerden absoluut op Portugal kunnen rekenen. o Duitsche verliezen. De »Echo de Parisa becijfert de Duit sche verliezen sedert het begin van den oorlog aan gesneuvelden, krijgsgevangenen, afgekeurden, militairen onder behandeling en ongeschikt voor den dienst op bij de 8 millioen. Daar volgt uit, dat het Duit sche leger op het oogenblik uit niet meer dan 5Vs millioen man bestaat. De lichting 1918 is daar in begrepen. De lichting 1919 is ook geheel ingelijfd, maar nog niet in de eerste linie geplaatst, terwijl de iieh- ting 1920 (16 jaar) weldra zal gekeurd worden. Het Russische vredesaanbod. In het »Berliner Tageb!att« waarschuwt Hans Vorst tegen voorbarige conclusie met betrekking tot den Russischen vredesoproep. »Wie -zoo schrijft hij- het van meet af aan van belang heeft geacht naar de voor waarden te zoeken die een duurzamen en verzekerden vrede bespoedigen en mogelijk maken kunnen, moet zich ook thans tot taak stellen den toestand nuchter te over zien, en beoordeelen wat noodig is, opdat naderende vrede niet weer in de verte verdwijnt, en de onderhandelingen niet vruchteloos verloopen. Lenin wenscht geen ontwapening, doch integendeel eene algemeene volksbewape ning, die hij reeds thans in Rusland tracht door te voeren. Slechts door eene volksbe wapening, door de weerbaarheid der re volutionaire massa's kan de dictatuur van het proletariaat zich handhaven, wat hem (Lenin) voor verwezenlijking van zijn doel onontbeerlijk schijnt. De wereldvrede kan volgens zijne theorie niet door eene »In- ternationale rechtsorde« verzekerd worden, doch slechts door de triomf van de socia le wereldrevolutie en de uitschakeling van het kapitalisme. o De Cubaansche gezant by het Italiaan- sche hof heeft medegedeeld, dat Cuba troe pen zal zenden naar het westelijk front. Wel waarschuwde de gezant dat het Cu baansche leger niet talrijk is, maar, zeide hijhet bestaat uit veteranen van twee oorlogen en de uitrusting is puik. St. Petersburg. Een proclamatie der Maximalistische regeering heeft al het per soonlijk grondbezit nietig verklaard. Alle bezittingen zijn tot nationaal bezit verklaard. De ramp te Halifax. Thans is bekend, dat het aantal men- schen, bij de ontploffing te Halifax omge komen, ongeveer 1200 bedraagt, terwijl er 2000 worden vermist, 8000 werden gewond en 25,000 zonder dak zijn. De schade wordt op 80,000.000 dollar geschat. BINNENLAND. Een kippendief. Een landbouwer aan den Spaarnwouder- weg te Haarlemmermeer had al meermalen bemerkt, dat men des nachts kippen bij hem stal. Hij besloot een electrische ge leiding te doen aanleggen van het kippen hok naar zijn slaapkamer, om zoodoende bij onraad tijdig te worden gewaarschuwd. Alzoo geschiedde. Zaterdagnacht om 2 uur, toen alles in diepen rust lag, ging onverwachts de elec trische schel in de bedstede. De boer en zijn twee volwassen zonen sprongen hun bed uit, gewapend met knuppels en een staaf ijzer. In optocht toog men naar het kippenhoknu zou de dief den dans niet meer ontspringen 1 Bij het hok gekomen, werd alarm gemaakt om zoodoende den ongenooden gast van de waakzaamheid der bewoners te overtuigen. Deze pchtte de waarschuwing voldoende, sprong plotseling uit het kippenhok en verdween in de duis ternis. In het hok lagen vier kippen met om- gedraaiden nek. Verduistering. Een weduwe, woonachtig op de Heeren gracht te Amsterdam, dreef in conpagnon- schap zaken. Toen besloten werd, de zaak te liquideeren, ontving een der firmanten daartoe opdracht. Van den verkoop van inventaris en vaste goederen had deze een zeker bedrag onder zich, dat hij op een bepaalden tijd moest afdragen. Bij de opdracht bleek, dat een bedrag van f 73.200 niet kon worden afgedragen en de firmant, met de liquidatie belast, deze som onder zich had gehouden. Wegens verduistering van deze f 73.200 heeft de benadeelde de aanhouding van den dader verzocht. De commissaris van het politie-bureau War moesstraat heeft daarop den schuldige doen arresteeren om hem ter beschikking van de justitie te stellen (Telegr.) o De goede Sint. De heer N. Raap, hoofd der school te Anna Paulowna, leed bij den watersnood in 1916 nogal belangrijke schade o.a. door dat hij geen vergoeding kreeg voor het verlies van luxe-artikelen. Op het jongste St. Nicolaasfeest ontving hij een pianino, een schrijfbureau en een enveloppe met inhoud ten geschenke van de afdeeling der Hollandsche Mij. van Landbouw aldaar, als erkenning voor de belangrijke diensten meermalen door den heer Raap bewezen op landbouw- en administratief gebied. (Hbl.) o Bankpapier gevonden in de gasfabriek van Purmerend. Dezer dagen werd in de smederij der gemeentegasfabriek te Purmerend een pakje gevonden, dat na opening f 2500 aan bank papier bleek te bevatten. Toen een fabrieks- aabeider dit vernam, verklaarde hij onmid- delijk dit als zijn eigendom, zijnde over gespaard geld. De directeur geloofde hem en stelde hem het pakje ter hand, doch met den uitdrukkelijken last, dat hij het geheele bedrag bijeen moest houden zooals het gevonden was. Den volgenden morgen bezocht een re chercheur uit Amsterdam Purmerend, zoe kende naar een bode op Amsterdam. Deze werd verdacht een bedrag van f 2800 ver duisterd te hebben. Spoedig bleek, dat deze bode een zwager was van den arbeider. Deze laatste, ondervraagd, bekende ten slotte dat hij het gevonden pakje met f 2500 voor zijn zwager in bewaring had genomen. o Bij de Eerst$ Kamer is ingekomen be richt van den heer Mr. v. d. Biesen, dat hij ontslag neemt als lid der Kamer. Hiervan zal kennis gegeven worden aan den minister van Binneriiandsche zaken. Vetkaarsen. De Minister van Landbouw heeft de volgende maximumprijzen voor vetkaarsen vastgesteld groothandelprijs f 2.-per K.G.tusschenhandelprijs f 2.15 per K.G. kleinhandelprijs f 2.30 per K.G. Een grenswacht veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in booger beroep uitspraak in de strafzaak tegen tien militairen der infanterie, waar onder een sergeant-wachtcommandant, die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch in eersten aanleg waren veroordeeld, de ser geant tot acht maanden gevangenisstraf, met degradatie tot den stand van soldaat en de overige manschappen ieder tot 5 maanden gevangenisstraf terzake dat zij op 4 Januari 1917 te Putte, terwijl zij de patrouille-wacht vormden bij grenspaal 262, de sergeant als commandant, tevens on bezoldigd rijksveldwachter, te zamen ver- eenigd opzettelijk twee zakken bak- en braadvet, die zij bij smokkelaars hadden in beslag genomen, hebben verduisterd, door die goederen ten eigen bate te ver- koopen. Het Hof oordeelde de bewezen- en schul digverklaring door den Krijgsraad terecht geschied doch bepaalde de straffen voor den sergeant-wachtcommandant op 6 maanden gevangenisstraf met degradatie, voor zeven der manschappen op vijf maanden ge v., en voor twee der manschappen op drie maanden gevangenisstraf, terwijl de op brengst van het vet, zijnde f292.71 als door misdrijf verkregen werd verbeurd verklaard. De schadevergoeding voor de „Blomniersdijk" en de „Rijndyk". De Norddeutsche Zeitung bevat eene mededeeling naar aanleiding van het ook in verschillende Duitsche bladen opgenomen bericht, dat, naar mededeeling van onzen minister van buitenlandsche zaken, de Duit sche regeering toegestemd heeft voor het tot zinken gebrachte stoomschip Blommers- dijk en de beschadigde Rijndijk schadever goeding te geven. Het blad deelt mede, dat het bericht in zooverre juist is, doch dat evenwel de genoemde bedragen door de Tel. verkeerd opgegeven zijn. Dit blad zou vermeld hebben, dat voor de Blom- mersdijk één millioen en voor de Rijndijk f 1.300.000 vergoed zou worden. In wer^- kelijkheid krijgt de reederij (Holland-Ameri- ka-lijn) volgens de »Norddeutsche« voor eerstgenoemd schip f 2.997.444.95 en voor het andere f742.518.57. Nog al een aan merkelijk verschil. o Distributie van rundvlee'sch. Naar het Corr.-bureau uit zeer goede bron verneemt, heeft de regeering eenigen tijd geleden in principe besloten tot dis tributie van rundvleesch over te gaan. Een regeling is thans bij het Ministerie van Landbouw in bewerking. Uit den aard dei' zaak zijn daaraan vele moeilijkheden verbonden. Binnen niet al te langen tijd kan de regeling tegemoet worden gezien. Radiotelegrafische gemeenschap tusschen Nederland en Oost-Indië. Er is een bedrag van 5 millioen gulden aangevraagd voor de oprichting in Nederland van een ontvang en zendstation voor radiotelegrafische ge meenschap tusschen Nederland en Nederl. Oost-Indië. Verondersteld wordt, dat de ontvang- installatie over ruim 3 maanden, en de zendinstallatie over ongeveer anderhalf jaar gereed zal kunnen zijn. Voorgesteld wordt het station te bestel len bij Tellefunken-Maatschappij te Berlijn. o Suiker. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat naar hem ter oore is gekomen, dan door suikerfabrikanten en anderen reeds contracten worden afgesloten voor den verbouw van suikerbieten en andere ge wassen voor het oogstjaar 1918, bij het nemen van maatregelen van welken aard ook, met zoodanige contracten geen reke ning zal worden gehouden. Tegen het afsluiten dezer contracten wordt derhalve met klem gewaarschuwd. o ludustriezeep* De minister van Landbouw maakt be kend, dat in het belang van de volksvoe ding het verbruik van oliën en vetten in de zeepindustrie zooveel doenlijk behoort te worden beperkt, en in verband daarmee de verstrekking van de zoogenaamde in- dustriezeep slechts in hoogstnoodzakelijke gevallen kan geschieden en tot ten hoog ste 25 pet. van de in de voorafgaande periodike versterkte hoeveelheid. Holen uit Engeland. Op de vraag van het Kamerlid Nier- strasz, welke de bezwaren zijn, verbonden aan het vorderen van schepen voor het halen van kolen uit Engeland, heeft de minister van Landbouw, in overleg nog wel met den minister van Buitenlandsche Zaken, geantwoord, dat die bezwaren ge legen zijn in het gevaar van den overtocht. o De alcoholiiidustrie stopgezet. Het Rijksgraanbureau heeft aan de ver tegenwoordigers der brandersindustrie te Schiedam meegedeeld, dat deze week voor het laatst graan tot hun beschikking wordt gesteld. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de Schiedamsche alcoholin dustrie zal worden stopgezet. Tientallen kerkorgels met schitterend succes door geheel Nederland geplaatst, An de omgeving geleverde instrumenten te Woudrichem, Rijswijk, Veen. Twintig jaar absolute garantie voor soliditeit Vertegenwoordiger OPEL en HUDSON AUTOMOBIELEN. EXCELSIOR, O K en READING STANDARD MOTORRIJWIELEN. FONGERS, BURGERS en RALEIGH-RIJ WIELEN. Levering van elk gewenscht merk. Verhuren van Automobielen, ook tot vervoer van zieken. Vulcaniseeren van Autobanden. Laadinrichting voor Accumulatoren, Benzine, Olie en Banden voor Auto's en Motorrijwielen. TELEFOONNUMMER 114. en L. F. D. van der Minne. Geplaatst Kapitaal f 2,500,000, Reserve- 291,526,30. Extra Reserve- 84.497,471/2. VERLEENT CREDIET op Hypotheek, borgstelling, verpanding grossen, le hypotheek of andere zekerheid, zonder hijberekening van provisie of administra- ticl^ostcn NEEMT GELDEN k DEPOSITO 1V9 pCt. met een dag opzegging. l«/4 een maand vast 2 twee maanden 2V4 drie maanden 4% een jaar Verhuurt LOKETTEN in hare brand- en inbraak vrije kluis Zeer groote sorteering Schoener? voor Darqes, Heeren en Kinderen, van de gewoonste tot de fijnste soorten. Speciale sorteering in Jongens Schoollaarzen, Overschoenen, Motor- en Fietskappen. Snelreparatie-Inrichtiag. le KL Schoenwerk n. maat. BIJVOEGSEL Commissarissen: A. J. Lebret, Mr. L. W. A. Colombijn, Mr. J. Salomonson Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5