geheele front, om dit rotsvast te doen staan tegenover elke onderneming van de tegenpartij, ligt niet in hare lijn. Zulks zou ook in strijd zijn met het «Krieg- fiihren heisst angreifen® Oorlogvoeren is aanvallen® en met het algemeen erkende principe, dat hij die zich slechts tot ver dediging bepaalt, nooit de overwinning kan behalen. Het behoeft ons niet te verwonderen dat men in Engeland en Frankrijk de toe komst niet rooskleurig ziet. Fransche bla den zeggen dat de Duitschers er beter voorstaan dan hun vijanden en dat binnen kort de geallieerde troepen het hoofd zullen te bieden hebben aan de verschrikkelijkste aanvallen van den geheelen oorlog. Ook de Engelsche bladen spreken in dien geest. En toch gaat men in het kamp der ver bondenen voort van regeeringszijde alle vredesactie zoo fel mogelijk te bestrijden en blijft er de leuze weerklanken Geen vrede zonder overwinning. Zoo zeide Lloyd George dezer dagen weer sprekende over de werkzame minder heid in den lande, die op arglistige wijze aanhoudend poogt om haar inzichten te verspreiden, met het doel, om het land een voorbarigen vrede op te dwingen. Het gevaar, is niet de uiterste pacifist. Ik ben niet bang voor hem, doch ik waarschuw de natie voor den man, die meent dat er een middenweg is tusschen overwinning en nederlaag. Daar is geen middenweg. Dit zijn lieden, die meenen dat den oor log thans kan worden geëindigd door een soort van, wat zij noemen, vredesverdrag, waarbij een bond van naties zou worden ingesteld met bepalingen voor een scheids gerecht, ontwapening en de plechtige ver bintenis van alle naties, niet alleen om dit verdrag zelf in acht te nemen, doch om te helpen het tegenover elke natie te doen eerbiedigen, die het wagen zou om 't ver breken. Dat is de juiste politiek na de overwinning. Zonder overwinning zou het een klucht zijn. Wij hebben dus, als er geen verandering komt in Engelands regeering, een tijd van nog moorddadiger worsteling voor ons. Houden de geallieerden het uit tot Amerika voldoende hulp kan bieden, dan is het einde van de volkerenslachting nog in geen verre verte te zien. BUITENLAND. WAPENSTILSTAND MET RUSLAND GETEEKEND. De Vredesonderhandelingen zullen beginnen. BERLIJN, 16 Dec. (Eigen draadlooze opname.) Groot Hoofdkwartier In Brest Litowsk is op 15 Dec. door Z. K. H. den Generaal-Veldmaarschalk Prins Leopold van Beieren en de vertegen woordigers der verbonden Mogendheden een wapenstilstandsverdrag met Rusland geteekend voor den duur van 28 dagen, geldig van 17 Dec. 12 uur 's middags af. Wanneer hij niet met een termijn van 7 dagen wordt opgezegd duurt hij auto matisch voort. Hij strekt zich uit tot alle land-, tucht-, en zeestrijdkrachten der ge- zamelijke fronten. Volgens art. 9 van het verdrag begin nen nu ook in onmiddelijke aansluiting aan de onderteekening van den wapenstilstand de onderhandelingen over den vrede. Een Zwcedsch klail over den militairen toestand. Berlijn, 17 Dec. (Part. Tel.) Het Zweed- sche »Aftonbladet« wijdt eene beschou wing aan den algemeenen militairen toe stand, waaraan het navolgende ontleend wordt: «De militaire toestand in het Oos ten heeft zich zoodanig ten gunste der Centrale Mogendheden gewijzigd, dat deze gedurende dezen winter op het zoogenaam de eenheidsfront mn het Kanaal tot aan de Adriatische Zee de baas zullen zijn. Bovendien zullen zij zeker in staat blijken aan Turkije eene krachtige ondersteuning deelachtig te doen worden. Een vredesgezind priester veroordeeld]! Naar de «KölrZtg.« mededeelt, ver raste de Itaüaansche Onderstaatssecretaris van Oorlog kortelings te Rome een pries ter, met name Curmelo Gianelli, juist op het oogenblik, dat, deze onder een plakkaat waarin tot voortzetting van den oorlog werd aangespoord', de woorden schreef «Leve de vrede!® Naar de Italiaansche bladen thans melden, heeft de krijgsraad dezen priester, die verklaarde het Pause lijk vredeswerk te willen steunen, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. o Uit het Engelsche Lagerhuis. Het lasterpraat e der «nevenhuwelijken® die, naar beweerd wordt, door de Duitsche overheid in de hand zouden worden ge werkt, is thans ook aanleiding geweest tot een kort debat in het Engelsche Lagerhuis. Volgens het versi ïg in de «Yorkshire Post« van 6 Dec. richtte de afgevaardigde King tot den Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken de vraag of deze eenige gegevens bezat omtrent eene direte of indirecte aan moediging der veelwijverij in Duitschland door officieele personen. Balfour antwoordde hierop, dat de Brit- sche regeering korteling vernomen had, dat een onzijdige courant de aandacht vestigde op de publicatie van eene bro chure in Duitschland, getiteld «Het Ne venhuwelijk.® Er werd medegedeeld, dat deze brochure op uitgebreide schaal offi cieel of officieus onder de soldaten en de burgerbevolking werd verspreid. King vond in dit antwoord aanleiding om te vragen «Dus een vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken herhaalt eene dergelijke bewering in zijne redevoeringen alleen op grond van een simpel krantenbericht?® Balfour antwoordde «Ik heb alleen gezegd, dat een neutraal blad het bericht mededeelde- Schetsen van geld-cn fondseuiuarkt. 7 December14 December. In deze rubliek lazen we in de N. Rott. Ct. met betrekking tot de Russische fond sen Een beschouwing over het financieele verleden van het Russische rijk, dat thans* uit elkaar brokkelt, waardoor het overzicht van het financieele vraagstuk nog moeilijker wordt en het opsommen van overigens bekende cijfers en budgetten, moge hier achterwege blijven. In de vervlogen week heeft het trouwens aan dergelijke retrospectieve beschouwin gen niet ontdoken. Veeleer zij een po ging gewaagd om, voor zoover zulks mo gelijk is, een blik in de toekomst te wer pen. Dusdoende komt het ons voor, dat er noch aanleiding is onti Rusland's finan cieele toekomst als geheel en al hopeloos te doodverven, zooals in een deel van de financieele pers is geschied, noch om hem minder somber af te schilderen dan hij werkelijk is, zooals eenigen, wellicht uit medelijden met de talrijke houders van Russische fondsen, hebben gedaan, zooals veelal ligt, dunkt ons, de waarheid in het midden. Dat de Russische colossus financieel lam geslagen ligt, behoeft geen betoog en aan zichzelf over gelaten zouden Russische staatspapieren thans inderdaad niet veel meer dan scheurpapier zijn. Edoch, Rus land's val wordt al te zeer ook in Frank rijk, Engeland en Amerika gevoeld dan dat men geen pogingen zou aanwenden het weer op de been te helpen uit welbegre pen oogenblikkelijk er» toekomstig eigenbe lang. Dat hiervoor bij de milliarden, op de Russische kaart gezet, thans nog eenige milüoenen voor rentebetaling komen, is een zaak van geringe beteekenis. Aan den anderen kant mag men aannemen, dat de Fransche en Engelsche regeeringen geen goed geld naar kwaad geld zullen gooien en dus werkelijk, ondanks alles, met den wensch bezield zijn, het Russische rijk uif zijn benarde positie te bevrijden. o Roemenië en de wapenstslstand. Generaal Tscherkatscheff heeft te Foe- sani tusschen het Roemeensche front en de centralen een voorloopigen wapenstilstand gesloten. De H. Stoel en de vrede. Fransche bladen bevestigen, dat de Paus, ter gelegenheid ven Kerstmis, een nieuwe vredesboodschap zal uitvaardigen. BINNENLAND. Duitsche kinderen. Dinsdag keerden 500 Duitsche kinderen uit verschillende plaatsen van Nederland, over EltenArnhem naar hun vaderland terug. o De provinciale veilingscommissie in Zee land heeft aan de aangesloten veilingen bericht, dat dit seizoen geen heropening van de grenzen voor uitvoer van appels en peren meer te wachten is. o Schoenenfabricage. In een te Tilburg onder voorzitterschap van den heer Jos. de Pont gehouden al gemeene vergadering van den Alg. Neder- landschen Bond van Schoenfabrikanten werd een levendige discussie gevoerd over het voorstel om met ingang van 1 Januari a.s. alle goederen ongefrankeerd af te leveren aan de afnemers. De heeren Maas uit Loon op Zand, Kanters uit Breda en Elshout uit Drunen waren om practische redenen tegen het voorstel, dat door den voorzitter en de heeren Kleibergh en Schellekens uit Waal wijk werd verdedigd. Ten slotte werd het voorstel met algemeene stemmen min vier aangenomen, o Moeilijkheden in de haren te Rotterdam. Enkele dagen geleden hebben de boot werkers, een 60 man, die bezig waren met de lossing van de reliefboot Manito woc. voor de firma Müller Co., het werk neergelegd, omdat hun eisch, ieder 1 K.G. van de lading, spek enz. te mogen ont vangen, niet werd ingewilligd. Na overleg met de organisaties is het werk weer hervat, nadat ook de vertegenwoordigers van de Relief-commissie alhier in een on derhoud met twee van de betrokken ar beiders, dezen had uiteengezet, dat men om bijzoneere redenen en in verband met de internationale verwikkelingen, die er het gevolg van zouden kunnen zijn, aan hun verlangen niet tegemoet kon komen. Vrijdagavond d.a.v. heeft de politie, die van een en ander op de hoogte was gesteld, zeventien van deze bootwerkers aangehou den, die spek in hun zakken hadden mee genomen, en tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. o De Nieuw Amsterdam. Het stoomschip «Nieuw Amsterdam®, met 10.000 ton granen voor de Belgische Reliefcommissie, is met vrijgeleide van de Duitsche regeering van Halifax naar Rot terdam vertrokken. o Het einde der dagen Naar aanleiding van de verovering van Jeruzalem door de Engelschen laat Dr. Kuyper zich in een driestar in de «Stand. als volgt uit «Alleen zij er nu reeds op gewezen, hoe de in bezitneming van Jezuzalem steeds in der christenen voorstelling samenhing met wat het laatste stuk der Voleindiging zal doen naderen. De verwachting dat de Voleindiging met dezen ontzettenden oorlog principieel samen hangt en die van meet af, niet alleen in onze kringen, maar ook in Roomsche kringen postvatte, verkreeg door deze be zetting van Jeruzalem opnieuw verhoogde realiteit. Het Tilburgsche conflict. Zoo is dus, na een strijd van twee maan den, een einde aan het conflict te Tilburg gekomen. Tweeërlei gevoelens, zegt De Tijd drin gen zich thans aan ons op. De voldoening, dat hier niet tot een bitter einde behoefde gestreden te worden, zoodat er van. geen overwinnaar en van geen overwonnene sprake is en dus niet gevreesd behoefd te worden, dat de verhouding tusschen patroon en gezel een vijandige zal blijven. Maar daar naast een gevoel van spijt, dat eerst na 2 maanden de strijd geëindigd werd met hetgeen de eerste daad had moeten zijn een onderhandeling in den waren zin des woords, waarbij twee gelijkgerechtigde partijen door geven en nemen tot elkander komen. Beruchte iubrekers gearresteerd. Zondagnacht zijn te Wageningen door den inspecteur van politie, den heer La- bouchere, en drie agenten, op aanwijzing van een lantaarnopsteker, gearresteerd drie personen, die zich bevonden achter het huis, waarin gevestigd is het bureau van den rijksontvanger en het bijkantoor van den inspecteur der belastingen. Het huis dient alleen als kantoor. Het bleken te zijn A. de Jong, koopman, die zich ook noemde de Vries, A. van Langelaar en E, van Langelaar, allen te Amsterdam. Zij be weerden op een smokkelzaakaflevering van morfine uit te zijn. Op de Jong werd o.a. gevonden aan bankpapier een bedrag van f1080, voorts kostbare gouden hor loges, een aantal gouden ringen, verschil lende andere gouden voorwerpen, enz., bovendien een beitel, een glasnijder en 12 loopers. Ook de anderen waren in het bezit van kostbare gouden voorwerpen, terwijl E. van Langelaar nog bij zich droeg 8 loopers en andere inbrekerswerktuigen. Bij te Amsterdam ingesteld onderzoek bleek, dat men de hand gelegd had op een drietal zeer beruchte inbrekers, ver dacht van enkele diefstallen daar onlangs gepleegd en door de recherse daar scherp in het oog gehouden. Bij hun arrestatie waren de heeren in afwachting van een vierden, wiens medewerking bfj de be faamde inbraak niet kon worden gemist. Vrijdag is te Wassenaar, op Groot Persijn een buitengewoon brutale hout diefstal ontdekt. Niet minder dan een 20-tal flinke boomen waren reeds in dit bosch afgezaagd en zouden juist op een sleeperswagen naar den Haag worden ver voerd. Een veldwachter zorgde, dat de buit niet vervoerd kon worden. o Zeep. Er is een rijkszeepbureau ingesteld om maatregelen te nemen in zake voorziening in de binnenlandsche behoeften aan zeep. Directeur is Mr. C. W. Ph. v. d. BraO^ hof in Den Haag. Verwarming der treineu. De «Tel.® schrijft: Er blijkt misverstand te heerschen ov®t> een bericht betreffende het verwarmen vab treinen gedurende het tijdvak 15 Decern., ber 1917—15 Maart 1918. Het is niet de bedoeling om de treinen in die geheel^ periode te verwarmen doch uitsluitend hij strenge koude en dan natuurlijk alleeq voor zoover de kolenreserve toereikend In dien geest moet het «zooveel mogehjk verwarmen« opgevat worden. o De nieuwe zegelwet. Bij het onderzoek van de Middelenwet in de afdeelingen der Eerste Kamer werq er op gewezen, dat de Zegelwet tot velg klachten aanleiding geeftzij is voor bet publiek onduidelijk. De ontvangers gevep aan de wet verschillende uitleggingen, zoo o. a. ten opzichte van hetgeen als deposito moet worden beschouwd. Algemeen wordt aangedrongen op het uitgeven, ten behoeve van het publiek, van een duidelijk overzicht der wet met tarief, dat door minister Van Gijn is toegezegd, maar tot nu toe is achterwege gebleven. o Koeiendiefstal. Op de laatste veemarkt te Utrecht moest een drijver een koppel koeien van het sta tion halen, in opdracht voor een landbou. wer, voor wien hij 60 koeien ter markt moest brengen, Aan het station werd de drijver aangesproken door een opgeschoten jongen, die hem mededeelde«complement van den eigenaar der koeien en u moest mij maar vast 3 koeien meegeven, dan konden die reeds verkocht wordenDe veedrijver gaf de drie koeien mee, dacht dat de zaak in orde was. De jongen is daarna met de drie koeien naar het Vree burg getrokken. Later bleek dat de eige naar heelemaal geen jongen had gestuurd om drie koeien apart te haien en de po litie kreeg aangifte van het gebeurde. Zij onderzocht de zaak en toen bleek het na volgende De jongen had de 3 koeien kalm naar de veemarkt gebracht en daar verkocht voor een totaal bedrag van f215. Het geld had hij meegenomen naar het huis zijner ouders en daar verstopt, deels op den zolder, deels in een kast. De recherche vond de f215 tot op de laatste cent terug. De dader bleek... 14 jaar oud te zijn, maar was voor zijn leeftijd erg ontwikkeld, zoodat zijn optreden geen argwaan had gewekt. Veertien jaar. En dan al 3 koeien ge stolen en verkocht. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 17 Dec. tot 23 Dec. 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 46 V2 ons Rijst. 47 V, Gort. 48 l/2 Havermout. 49 J/2 Zeep. 50 1 Groen® erwten. «51 1 Bak- of Braadvet. 52 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zon d a g s ge opend van 101 uur. Heusden. Bij geruchte vernemen wij, dat bij een fabrikant in peekoffij beslag gelegd is op eene zending chichorei-wor- teltjes, en dat bij een grossier-winkelier eveneens beslag gelegd is op rijst. Bizonderheden ontbreken ons alsnog. Werkendam. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad, werden de tractementen, ingevolge advies van Ged. Staten, vastgesteld als van Burgemeester f1200, Secretaris f1150 en Gemeente- Ontvanger f575. Het tractement van de onderwijzeres der Bewaarschool werd verhoogd met f 100. Voorts werd vastgesteld de gemeenterekening over het afgeloopen dienstjaar, vermeldende een bedrag aan ontvangsten van 132287,6975 en aan uit gaven f 32581,1972> nadeelig saldo f224,20; de rekening van het Waterleidingbe drijf, met f9384,64 aan ontvangsten en f 9835,8372 aan uitgaven, nadeelig saldo f451,197,; de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1918, vermeldende een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f58220,23; de begrooting van het Waterbedrijf, ver meldende een bedrag van f 8775. Door notabelen der Ned. Herv. Kerk is tot kerkvoogd benoemd de heer J. A. Pruissen. Ammerzoden. Door den raad dezer gemeente zijn ingevolge voorschriften van Ged. Staten de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders respec tievelijk vastgesteld als volgt f 1250, f 1125, f 550 en f 125. Tevens werden de jaar wedden van het personeel der O. L scho len te Ammerzoden en Well wederom ver hoogd, eveneens op voorstel der Ged. Sta ten. Verder werd aan Mej. A. Verhoeven eervol ontslag gegeven als onderwijzeres aan de O. L. school te Well, ingaande 1 Jan. 1918. Tegenover ons dorp ligt op de Maas een reusachtige baggermolen voor het baggeren van zand. Deze machine heeft een groot productievermogen. Menig groot Rijnschip is reeds hiermede gevuld. Naar verluidt moet hier in de Maas veel zand aanwezig zijn. Volgens ingewonnen informatie is dit zand bestemd voor België, en meestal gaat het naar de plaatsen Gent en Antwerpen. Beueden-Langstraat. De handel in vette varkens is nu afgeloopen en van vette kalveren wordt ook weinig gehoord. Schapen worden duur verkocht, evenals jonge biggen. Men besteedt voor jonge schapen f 18 a f22, oude schapen f 28 a f32, biggen f 16 a f20, alles per stuk. 'sGravemoer. Hedenavond zal de heer H. J. de Bakker, land- en tuinbouwonder- wijzer te Oosterhout voor de Tuin- en Landbouwvereeniglng alhier eene lezing houden over het scheuren van grasland. In diezelfde vergadering zal bestelling wor den opgenomen van kalizout en patentkali en eene inleiding met bespreking worden geopend over groentendrogerij. Drongelen. Na de 2e herhaalde op roeping heeft zich één sollicitant aangemeld naar de betrekking van hoofd der O. L. School alhier. Drunen. In de schoenfabriek van den heer Bergmans alhier, hebben dieven, door het uitsnijden van ruiten zich toegang weten te verschaffen en een belangrijke hoeveelheid leder en schoenwerk ontvreemd, ter waarde van eenige duizenden guldens. De politie is ijverig in de weer maar er is weinig aanwijzing omtrent -de daders ter beschikking. Elshout. In de alhier gehouden ver gadering van den gemeenteraad, werd o.m. behandeld, verhooging van de tractementen, als voor den burgemeester met f 250, voor den secretaris f150 en voor den ontvan ger f 40. Na eenige discussie werden de verhoo gingen aangenomen, waardoor alsnu wordt het tractement van den Burgemeester f 800, van den Secretaris op f 800 en van den Ontvanger op f 275. Nederhemert. Door den heer Bakker werd heden een scheepslading met een inhoud van 1200 H. L. bravo aardappelen geladen ten behoeve der regeering voor de gemeente 's Bosch. Sprang. Raadsvergadering gehouden den 13 December 1917. Tegenwoordigalle leden. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, komt aan de orde 1. Adres van den veldwachter Kuijsten om verhooging van zijn salaris. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen de jaarwedde van adressant met f175 verhoogd en gebracht op f600 met vrije woning en tuin, f 50 voor kleeding en f 25 vergoeding voor gebruik van eigen rijwiél in gemeentedienst. 2. Brief van Gedep. Staten, waarin zij berichten van plan te zijn de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger respectievelijk vast te stellen op f 1000, f 1000 en f325, hetgeen een verhooging beteekent voor den burgemeester van f 250, voor den secretaris van f 100 en voor den ontvanger van f 50. Het bij de wet voorgeschreven advies wordt den Raad gevraagd. Met algemeene stemmen wordt besloten te berichten, dat de Raad zich daarmee kan vereenigen. 3. Brief van Gedep. Staten met be merkingen op het genomen raadsbesluit tot opening rekening-courant. Besloten wordt daaraan te gemoet te komen. 4. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1918. Met algemeene stemmen wordt deze begrooting vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 17995.74. 5. Benoeming van een armmeester. Met algemeene stemmen (1 stem was blanco) wordt herkozen de heer J. A. Haverhals. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2