Hoesten, Bij Kinkhoest tiheumaiiek Keelpijn A. MIJNHARD!, Mijiiliardt's Levetogen verkrijgbaar bij soort bufferstaat tusschen Frankrijk en Duitschland te plaatsen. En wij weten ook niet, dat zulk een wensch eenigszins ernstig wordt gekoesterd door eenig Franscb staatsman. Wij hebben van onzen kant onze oor logsdoeleinden bekend gemaakt, de centra- len in het geheel niet. afgemat gevoelt en lijdt aan voortdurende vermoeid heid, vermagering, bloed armoede of verlies van krachten, gebruik dan bijtijds Dit is een goed geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. Bussen v. f 0.90f 1 .75f 4.25 f8.25 Ecu Anierikaansche duikboot verongelukt. Washington, 19 Dec. De Amerikaan- sche duikboot »F 1« heeft op 17 dezer, tijdens mistig weer, in de Amerikaansche wateren de duikboot »F 3« aangevaren en in den grond geboord. Er zijn 19 man verdronken. De Italiaansche oorlog. Berlijn, 19 Dec. Duitsch staf bericht: Overdag hevige artiileriestrijd tusschen de Brenta en de Piave. Na een krachtige vuurvoorbereiding hebben de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen in een stormaanval den Monte Asolone en de noordwestelijke en noordoostelijke daaraansluitende Itali aansche stellingen genomen en 48 officieren en meer dan 2000 man gevangen genomen. Italiaansche aanvallen ten westen van den Monte Solarolo zijn mislukt. o Een Fransche kruiser gezonken. Parijs, 18 Dec. Een onzer oude kruisers, de »Chateaurenault«, groot 8000 ton, die tot troepenvervoer gebezigd werd, is in den ochtend van 14 December door een duikboot getorpedeerd en omgeslagen. De opvarenden, allen soldaten, zijn gered. Tien matrozen van de bemanning worden ver mist. De Duitsche duikboot werd ver nield. o De toestand in llusland. Berlijn, 19 Dec. Aan de »Vorwarts« wordt uit Stockholm bericht, dat Trotzki gezegd heeft, dat volgens de voorwaarden van den wapenstilstand het besluit daar omtrent aan de Constituante werd voor gelegd, die echter tot dusver wegens de tegenwerking der kadetten niet kon ver gaderen. De groep die zich de laatste dagen tot Constituante verklaarde, telde slechts 35 man. Wanneer de cadetten als oproermakers en aanstichters van den burgeroorlog uit de Constituante worden creweerd, dan is dat wel niet overeenkom- O 7 stig de grondwettige beginselen, maar de revolutie heeft haar eigen wetten. Ten aanzien van deze quaestie kreeg de regee ring in den centralen raad een votum van vertrouwen van 150 tegen 89 stemmen. De regeering staat in militair en politiek opzicht sterk en de obstructie vermindert. De staat van beleg is te Petrograd af gekondigd, samenscholingen op straat zijn verboden. Men zal met mitrailleursvuur zonder voorafgaande waarschuwing alle pogingen tot plundering van drinkvoorraden winkels en woonhuizen onderdrukken. Nie mand mag zich zonder vergunning van het huizencomité 's avonds na 9 op straat ver- toonen. o Eeu gezond Engelsch oordeel. Naar aan de »Vossische Zeitungcc via Bern geseind wordt, keert de bekende Engelsche publicist Arnold Bemet zich in de Daily Newss tegen diegenen, die steeds van de aan een vrede door overleg ver bonden gevaren spreken. In dit verband schrijft hij met betrekking tot de houding der Entente ten opzichte van Rusland j>De militairisten in alle landen hebben steeds gepredikt, dat in den oorlog niets anders gelden mag dan de stryd, en dat derhalve de vredesonderhandelingen te Stockholm uit den booze waren. De ge volgen van deze werkelijk fabelachtig dwaze houding ten opzichte der Russische revo lutie zijn duidelijk. Zelfs President Wilson moet dit in zijn jongste boodschap toegeven. Ons militair antagonisme tegen den demo- cratischen vloedstroom in Rusland en onze weigering om de Stockholmsche conferentie mogelijk te maken (een der reusachtigste dolheden, die de moderne geschiedenis kent) hebben tot resultaat gehad, dat een leger van vele millioenen voor de zaak der En tente verloren is gegaan. Men weet dat Venizelos de geallieerde conferentie te Parijs heeft bijgewoond. Naar het Helleensche agentschap hoort, heeft hij daar aangaande de verzorging van Griekenland en de scheepsruimte slib gevangen. De geallieerden hebben de Griek- sche regeering in plaats van de 60 groote schepen, die ze verlangde, er maar vier ter beschikking gesteld, die volslagen on voldoende zijn voor de behoeften van het uitgeputte land. o Een scherpe critiek op Lord Lansdowue's tegenstanders. Het bekende Londensche weekblad Worldschrijft naar aanleiding van de smadelijke ontvangst die de Northcliffe- pers aan den brief van Lord Lansdowne heeft bereid »De hysterische storm van critiek, die Lord Lansdowne's brief in het leven heeft geroepen, is in staat iemand te doen wan hopen aan het intellect van de groote verkoudheid, vastzittend slijm, kriebeling in de keel. Neem Anga-bonbons. In doozen van 30 en 60 cent. en slijmhoest, luchtpijpkatar- rhen, bronchitis, slaapstorende hoestprikkel, j hoest bij ouden van dagen en Asthma gebruike men Anga-siroop. Per flacon fl.40, 3 fl. f4. wachten is waaraan 100 fraaie prijzen zullen zijn verbonden. DE UITGEVERS. o Comité-Generaal. DEN HAAG, 20 Dec. Aan de orde zou j heden zijn de begr|oting van buitenl Zaken. Na de opening der vergadering gelastte de voorzitter krachtens zijn bevoegdheid ingevolge het reglement van orde, sluiting der deuren en ging de vergadering over j in Comité-Generaal. o Bommen op Sas-ran-Gent. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn uit een vliegtuig bommen ge worpen op Sas van Gent. Twee bommen zijn neergekomen bij de groentendrogerij Canisvlieg, en bij de coö peratieve suikerfabriek, en een bij de suikerfabriek van den heer Malotaux. Er is geen schade aangericht. De fabrieken waren alle verlicht. Te 's Hertogenbosch werden op de Markt door den politie-agent Verhees twee man den eieren in beslag genomen, die voor versche kippeneieren werden verkocht. De agent zag dat het kalkeieren van de re geering waren, doordat de roode kring daarop eenigszins voorkwam. De boer schijnt de roode kringen daar van met vitriool water te hebben willen verwijderen, doch dat schijnt niet zoo ge makkelijk te gaan, zoodat dit nu voor den boer een schadepost is, in plaats van een buitenkansje. meerderheid der bewoners van de Britsche eilanden. Ik neem natuurlijk aan, dat een volk, evenals het de regeering heeft, die het verdient, ook de Pers heeft die het verdient. En ik veronderstel daarbij, dat, indien de Pers niet eene getrouwe weer spiegeling geeft van de meening van de meerderheid der lezers, zij spoedig haren invloed op hen zal verliezen, Deze opmerkingen wellen op tengevolge van de vulgaire en lage beleedigingen die de Northclife-pers aan een voornaam en eerwaardig staatsman heeft toegeslingerd, wiens loopbaan overigens alleen reeds eerie weerlegging is van de vieze verdachtma kingen, die de Daily Mail en de Evening News tegen hem hebben uitgebracht. De Daily Mail beweert in een hoofdartikel, dat Lord Lansdowne zich door zelfzuchtige overwegingen liet leiden, toen hij naar een middel tot een spoedige beëindiging van den oorlog zocht. Allereerst wijst de schrijver van dit hoofdartikel op den voorspoed, die de oorlog heeft gebracht aan de arbeiders, de boeren en de fabrikanten. Gemakshalve vergeet hij echter de uiteen gerukte gezinnen der strijders, de patho- tische strijd van weduwen met een beperkt inkomen, de ellende en de zielesmart van de achterblijvenden, de doodsangst en de verschrikkingen van hen, die iederen dag, ieder uur moeten vertoeven in een hel, die zelfs de verbeelding van Dante te boven gaat. Het artikel gaat dan aldus voort »De eenige personen, die in het komend tijdvak van groote spaarzaamheid zullen lijden zijn zij, die nóch zwoegen, nóch spinnen, de overvloedige niet-producenten, die thans met groot waardigheidsvertoon leven. BINNENLAND. jicht, spier- en gewrichtspijn, pijn in de ledematen, hoofdpijn, aangezichtspijn en kiespijn. Gebruik Sanaperin-tabletten Per koker 60 ct., 3 k. fl.70. ontstoken keel, opgezette en pijnlijke amandelen, en pijn bij het slikken. Neem Mijn hard t's Glorin-tabletten. Per doos 40 ct. 3 d. f 1.10. Overtreding Distributiewet. Wegens overtreding der distributiewet moest zich verantwoorden de 20-jarige M. van B. winkeljuffrouw te Gorinchem. Zij had n.l. op 1 September j.l. bruinbrood verkocht zonder daarvoor een bon in ont vangst te nemen. Bekl. was niet versche nen. Eisch f 10 of 10 d. hecht. Van de greuzen. Tef waarschuwing aan vreemde vliegers is aan den toren van Ritthem een horizon taal houten bord aangebracht, waarop de Nederlandsche kleuren zijn geschilderd. In Nieuwolda en Termunten waren gister, koersende Noord-West, twee k drie lucht schepen waar te nemen. o Onze scheepvaart. De rampen onder de Scheveningsche visschersbevolking houden niet op. Ook nu weer is men daar zeer ongerust over het lange uitblijven van den logger Sch 395 der reederij A. v. d. Toorn Jz., schipper J. Roeleveld Jr. Het schip is al langer dan drie weken uit en men is zonder tijding. Men vreest het ergste. o Ouderdomsrente. In verband met de tot standkoming van de wet tot aanvulling en verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1917 zullen alsnog een aantal 70-jarigen en ouderen, die rechtop ouderdomsrente krachtens artikel 369 of 370 der Invaliditeitswet zouden hebben gehad, doch aan wie die rente niet kon worden toegekend, in het genot kunnen worden gesteld van eene uitkeering van ten hoogste twee gulden per week. o Handels- en Landbounbank te Gorinchem met bijkantoren te Dordrecht en Gouda. In ons blad komt esne advertentie voor doelende op eene nieuwe uitbreiding, doch daarin wordt geen melding gemaakt van het navolgende, dat we in het ons toe gezonden prospectus lezen. »Daar in het eerste halfjaar over 1917 reeds een winst gemaakt is van f41.011.44 kan nu reeds met voorzichtigheid gezegd Een donkere gedaante in 't holst van den nacht. Dit geheel op waarheid berustend ver haal, dat binnenkort als vervolgroman in het Geïllustreerd Zondagsblad gaat verschijnen, heeft in 't buitenland veel opzien gebaard en is de meest spannende en tegelijk ont roerende geschiedenis die wij ooit hebben gelezen. Men leeft geheel mede met de heldin, die als een vrouwelijke detective de meest verfijnde sluwigheden weet te ontwarren en met energie en sterke wilskracht de mis daad tracht op het spoor te komen. Tref fend mooi is door het geheele verhaal ge weven haar hoog opgevatte liefde. Al las men nimmer nog een roman, het hooggestemde genot van dit prachtverhaal mag niemand zich laten ontgaan. Wie onzer lezers dus nog niet op het Geïllustreerd Zondagsblad geabonneerd mocht zijn, dat hij zich dan nu als abonné opgeve, aan het bureau van ons blad. Tegen den vooral onder de huidige om standigheden uiterst billijken prijs van slechts 50 cent per kwartaal van 13 nummers (franco per post f 0.57Vs) ontvangt hij dan een rijk geïllustreerd weekblad, dat hem door talrijke foto's steeds het laatste nieuws in beeld brengt en hem bovendien in de gelegenheid stelt onzen schitterenden roman te volgen. Tevens kunnen wij aankondigen dat bin nenkort in het geïllustreerd Zondagsblad n hoogst interessante prijsvraag te ver Gistberciding. Het Kamerlid de heer Gebhard heeft den 29sten November den minister van oorlog eenige schriftelijke vragen gedaan, waarop de minister van oorlog deri 18den dezer het volgende heeft geantwoord Ad. 1. In de bakkerij Hofdijk te Rotter dam wordt sedert geruimen tijd volgens aanwijzing van den heer Peters, directeur dier bakkerij, zeer goed bruikbare gist be reid volgens een bijzondere methode, onaf hankelijk van de gewone gistfabricage. Of het eigenlijk gist-rendement bij deze methode grooter is dan bij die, welke de gistfabrieken volgen, is niet met .zekerheid te zeggen, omdat de gist niet van de bij producten wordt afgescheiden wel wordt de gist bij deze methode met de bijpro ducten aan het brooddeeg toegevoegd, waar door eenige verhooging van de broodpro ductie plaats heeft. Ad. 2. De heer Peters heeft vooralsnog bezwaar tegen de publicatie van zijn fa brieksgeheim, maar is bereid daarvan mede- deeling te doen, wanneer dit noodig mocht zijn. o Nog een smokkelende gravin. Woensdagmiddag heeft voor de recht bank te Arnhem opnieuw een gravin we gens smokkelarij terecht gestaan n.l. A. J. E. G. gravin von A., wonende te Aussee (Oostenrijk). Haar was ten laste gelegd, dat zij op 15 October in den voor-Duitsch- land bestemden trein te Zevenaar vervoerde allerlei artikelen, waarvan de uitvoer ver boden was, als harde zeep, schoensmeer, leverpastei, vaseline, bouillon-extract, cacao, margarine, chocolade, meel, suiker, koffie, plantenvet, reuzel, rookvleesch, spek, worst, boter, katoenen dweilen, poetsdoeken, wit katoen, flanel, schoenveters, wol, sajet, corsetbaleinen, naaigaren, knoopen in ver schillende soorten, haken en oogen, spelden, macaroni, vermicelli, stijfsel, rooktabak, zegellak, tapioen, kaas, thee, biscuits, olijf olie, koek, kurken, enz. Het O. M. vroeg veroordeeling van bekl. tot 2 maanden gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming en ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Zaterdag heeft men den ruim 80 jari gen provenier van het »Bronhof«, een liefdadigheidsgesticht voor oude mannen en vrouwen te Zutphen, op de Algemeene Begraafplaats bij het graf van zyn vrouw doodgevonden. Eenig fabrikant IMiarmaceutische Fabr. ZEIST. Deze artikelen zijn Apothekers en (Drogisten. Te 's Hertogenbosch Cfebr. Verhees, Orthenstr. B., 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en Inde mans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. worden, dat, na flinke toevoeging aan de reserve's, minstens 7 pet. dividend over dit jaar zal kunnen worden uitgekeerd. Ook voor de toekomst zijn onze ver wachtingen gunstig, nog ongerekend de voordeelen van verdere uitbreiding van ons arbeidsveld. Van deze 1000 aandeelen zijn er reeds 400 door de tegenwoordige aandeelhouders genomen. Voor deze 1000 aandeelen zal de beurs- noteering worden aangevraagde Belanghebbenden vragen een prospectus aan, dat alles gedetailleerd weergeeft BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van HE US DEN, maakt bekend: dat door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat ge durende het tijdvak van 24 t/m 31 Dec. door de detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no. 26 zijnde de laatste bon eener thee/koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Heusden, 21 Dec. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd. Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. »Het ijs kost menschen- vleise zegt een oud Hollandsch spreek woord en reeds uit verschillende plaatsen komen berichten dat kinderen door het ijs gezakt en verdronken zijn. Tot nu toe kwam een soortgelijk geval niet in onze streek voor doch een waar schuwing vooraf achten we niet ongepast. De jeugd is zoo zorgeloos Werkendam Woensdagavond werd alhier in de Nutszaal de eerste Nutsavond- gegeven, waarbij optraden als zangeres en violiste de dames De Groot uit Rotterdam. Een talrijk publiek was aanwezig, zoodat er geen plaats onbezet is gebleven. Andel. Dinsdag kreeg de metselaar T. een balk van een stelling op het hoofd waardoor hij ernstig verwond werd. Even tevoren had hem de mede daar werkzaam zijnde timmerman er voor gewaarschuwd. Vorige week zaten de bakkers hier allen zonder meel, zoodat brood uit nabu rige gemeenten moest worden betrokken. Geiukkig voor de ingezetenen kwam Zater dag nieuwe voorraad, en kon 's avonds weer brood verkrijgbaar worden gesteld. Naar wij vernemen, is het onder werp: verstrekking van petroleum tegen verminderden prijs« nog in behandeling. Wegens de moeilijkheid in de praktijk wie wèl en wie niet hiervoor in aanmer king komen, is nog geen afdoende regeling getroffen. -r- J.l. Dinsdagavond hield Ring »A1- tenat v. d. Ned. Bond van J.-V. op G.G. haar derde vergadering. De heer Van Oordi van Werkendam opende de vergadering. Na lezing der notulen kreeg de heer Van Driel het woord en leidde op pak kende wijze inHet socialisme. Inl. ging na den tijd waarin het socia lisme opkwam en het streven, waarna hij ons zijne beschouwingen liet zien. Met een krachtige opwekking »een kind des tijds« te zijn, sloot spr. zijn betoog, dat door een gezellig debat gevolgd werd. Als tweede inleider trad de heer Ver steeg van Nieuwendijk naar voren, die den hedendaagschen toestand onzer J.-V. schetste, »We moeten vooruitis de eisch die spr. stelt. Ook hierop volgde bespreking. Met genoegen werden beide inleiders aangehoord. 's Gravemoer. Woensdagavond trad voor de Tuin- en Landbouw vereeniging alhier op de heer H. J. de Bakker uit Oosterhout met het onderwerp scheuren van grasland. Spreker was met het oog op den dreigenden hongersnood sterk voor scheuren, en dat niet alleen ter voorziening in de behoeften van mensch en dier, maar ook uit een oogpunt van geldelijk belang, hetwelk verhoogd wordt door de flinke premie der regeering. De lage ligging der graslanden alhier zal echter wel oorzaak zijn, dat hier niet veel gescheurd zal wor den. Van de gelegenheid tot bestelling van kalizout en patent kali werd een goed gebruik gemaakt, n.l. tot eene hoeveelheid van ongeveer 40.000 K.G. kalizout en 5000 K.G. patent kali. De oprichting eener groentendrogerij met zouterij en jamfabriek gaf aanleiding tot eene levendige bespreking. Aangezien in het verduurzamen van groenten de toekomst ligt van den tuinder, werd van verschil lende zijden aangespoord om bij het ver- loopen van het getij de bakens te verzet ten en thans met kracht te werken. Nu of nooit, was het wachtwoord. Door het bestuur der vereeniging is daarom bereids de hand gelegd op een zeer geschikt per ceel voor dit doel. Reeds is ook een technisch adviseur geraadpleegd voor het daarstellen van een droogapparaat en ver dere benoodigde machineriën. De verga dering besloot te trachten een aandeelen kapitaal te vormen, en daartoe tot 31 Dec. a.s. bij den penningm. der vereenig. de heer P. P. H. van Kan, de inschrijving te openen tot het nemen van aandeelen a f 50.rentende 5 pet. De vergadering was zeer goed bezocht en wij zijn benieuwd naar den afloop van de grootsche plannen van de vereeniging. Nieuwendijk. Voor ouderling in de Geref. Kerk alhier is gekozen de Heer H. de Ruiter en voor diaken de Heer J. Versteeg Hz. In de bietencampagne zijn op de weegbrug aan den loswal ïNieuwendyka: gewogen 700,000 K.G. bieten. Nederhemert. Door iemand die on bekend wenscht te blijven is aan de dia conie der Herv. gemeente ten behoeve der behoeftige gezinnen een gift geschonken van f200, alsmede lOOflesschen boterolie. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Terwijl de landbouwer v. d. V. in de koestal bezig was arbeid te verrichten, ontving hij onverwachts een slag van een koe tegen zijn voorhoofd, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd gekwetst, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Sprang. Door de Ned. Herv. Gem. alhier, is toezegging van be/oep uitgebracht op de heer Groeneveld, cand. tot den H. D. te Garderen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2