NIEUWSBLAD voor het Land van fieusdea en Altena, de Langstraat en de Bommeleriaari. No. 3734. Zaterdag 22 Deceier HOEDENMAGAZIJN JAN W. LIPPITS. Hiiithamerstraat 10 's-BOSCH, STEEDS HET NIEUWSTE DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIG1NG TE DORDRECHT. 1^8 pCt. met een dag opzegging. 1 #/4 een maand vast Kantoor Groenmarkt 76. -:- OPGERICHT I OCTOBER 1871. -:- BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Klachteu over den Britschen geneeskundigen dienst. In het Londensche weekblad »World« wordt de aandacht gevestigd op de zeer onvoldoende werkzaamheid van den Brit schen geneeskundigen^ Dienst, het Royal Army Medical Corps. Bij voorkomende aanvallen zoo schrijft het blad zijn er vaak niet voldoende doctoren, verpleegsters en ziekendragers aanwezig. Ook is men niet behoorlijk voor de ontvangst, van gewonden ingericht. De geneesheeren moeten veel te lang operee- ren, soms twaalf uur aan één stuk, met het gevolg, dat zij ten slotte uitgeput zijn. De operaties worden vaak verricht in een kleine tent, zonder eenige verwarming, met het gevolg, dat de gewonde, die wordt binnengebracht, en misschien wel reeds eenigen tijd op het slagveld heeft gelegen, over een buitengewoon gering weerstands vermogen beschikt. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Men behoorde de men- schen in eene betere gelegenheid te ope- reeren zelfs wanneer zij daartoe wat verder naar ach'teren zouden moeten getranspor teerd worden. Het sterfte-cijfer is trou wens reeds zóó hoog, dat het niet veel meer kan stijgen, zelfs indien het uitvoeren der operaties eenige vertraging ondervindt. o Clcmecucau en Poincaré. Het Londensche Weekblad «World® schrijft naar aanleiding van de benoeming vau Clemeceau tot Minister-President dat deze op zeer slechten voet staat met Pre sident Poincaré en dat derhalve te ver- wachten is, dat hieruit vroeg of laat ver wikkelingen zullen voortvloeien. o Tot zinken gebracht. Door duitsche duikbooten zijn in het versperde gebied, rond Engeland wederom verscheidene schepen tot zinken gebracht met een gezamenlijken inhoud van 17.000 bruto register tons. Hieronder bevond zich het bewapende Fransche stoomschip «Jean ne Bonseik 2309 bruto [tons met eene lading olie van Algiers naar Bordeaux, benevens twee groote stoomschepen, die uit een sterk begeleid konvooi zijn wegge schoten. Verder werd aan de fransche Westkust het bewapende fransche stoom schip «Texas® 6674 bruto tons, dat aan de spits voer van een uit het ^westen ko mend sterk begeleid konvooi, door een torpedo getroffen. o Fransche patrouilleboot gezonken. De fransche patrouilleboot «Paris II« is op 13 December in de Golf van Alavia Syrië, door Turksch geschutvuur in den grond geboord. Een gedeelte der bemanning bereikte Castellorizo. Men vermoedt, dat de kapi tein en 16 man gevangen zijn genomen. o Een vleeschlooze dag in Engeland. LONDEN, 20 Dec. De voedingscontro leur heeft een order gegeven tot instelling van een vleeschloozen dag per week, waar op noch gekookt, noch rauw vleesch mag worden verkocht. o Koude in Amerika, Uit particuliere berichten uit New-York blijkt, dat daar een verschrikkelijke koude heerscht, waarbij nog komt dat tengevolge van hevige sneeuwstormen de kolentrans- porten zijn opgehouden. Het is dan ook niet onmogelijk, dat tot sluiting van scho len en zaken moet worden overgegaan. De toestand iu Italië. Zürich, 18 Dec. Volgens de «New Züricher Nachrichten® is de toestand in Italië wanhopig. Het land stond voor den ondergang. De opwinding was algemeen van Milaan tot Napels en Palermo. In de groote steden moesten vooral de vreemde troepen en een sterke politiemacht de orde handhaven. De nieuwe Portugeesche regeering gaat 0ok onthullen. Zij wil de geacime ver dragen bekend maken, die de vroegere regeering met de entente heeft afgesloten. Een gedeelte er van is al naar de staats drukkerij. De deelname der tauks aau deu slag bij Kamerijk. De Deutscher nachrichten dienst te 's-Gravenhage deelt het navolgende mede: De correspondent der «Köln. Ztng.® aan het Westelijk front geeft de navolgende zeer aanschouwelijke voorstelling van de deelname der tanks aan den slag bij Ka merijk «Fontaine, ten Westen van Kamerijk, alwaar op 20 November de Eugelsche aan val tot staan werd gebracht, en van waar op 30 November de welgeslaagde Duitsche tegenstoot uitging, was voor den 20sten November nog een bloeiend dorp, welks bewoners nog aanwezig waren, en zelfs het begin der verschrikkingen hebben mede gemaakt. De verschrikkelijke toestand waarin het zich thans bevindt getuigt van de hevigheid van den strijd, die sedert eenige dagen om het dorp gewoed heeft. Alle huizen zijn zonder uitzondering ver woest, en waar hier en daar nog de dak binten verrijzen, zijn de dakpannen er door de granaat-ontploffingen afgeslagen. De eertijds zoo voorname kerk, is thans eene afgrijselijke ruïne. Fontaine is één der voornaamste punten in de succesvolle Duit sche tank-afweer geweest. Op den 23sten November, toen de Duitsche infanterie het dorp weder in bezit genomen had, hebben de Engelschen aldaar tweemaal een aanval met tanks gewaagd. Het doel hiervan was door de infanterie-liuies van den tegenstan der heen te breken, en deze dan achter waarts op te rollen, 's Middags rukten zij aan met 6 a 8 tanks, die uit het Bourlon- bosch te voorschijn kwamen, terwijl zij in den namiddag nog eens, doch toen met circa 12 stuks verschenen. Beide malen werden deze gevaarlijke aanvallen, waarvan de eene reeds tot yoorbij het dorp was doorgedrongen, door de voortreffelijke wer king van het lucht-afweergeschut van Krupp tot staan gebracht. De kanonnen schoten de tanks deels in brand, of ontredderden hen zoodanig, dat de infanterie het verder wel met hen kon klaar spelen. De meer derheid der buiten gevecht gestelde ge vaarten waren heden nog niet verwijderd, en zoo kori men hen nauwkeurig in oogen- schouw nemen. Zij zijn 8 Meter lang, 2.40 Meter breed en 2.10 hoog, en ge pantserd met stalen platen, waarvan de dikte 7 of 12 millimeter bedraagt. Verder zijn zij bewapend met 5 machine-geweren, of ook wel met 3 machine-geweren en 2 Hotchkiss-kanonnen. Deze zijn zij- en voor waarts gericht, en kunnen zich over een hoek van 60 graden bewegen. De be manning bestaat uit één officier met zes manschappen. Op de wanden waren hunne namen geschilderd, o. a. Hypatia, Highflyer, Black Arrow, Conqueror, enz. Laatsge- noemde had zich tijdens den strijd voort durend om en bij de kerk bewogen, daarbij de 1.50 Meter hooge muren van het kerk hof herhaaldelijk eenvoudig omver werpend. De Conqueror had zich over de graven gerold, de boomen van een boomgaard neergestampt, doch thans stond hij hulpe loos te midden van de ruïnes eener ver woeste straat. Op de wanden was een caricatuur van een Duitsch soldaat, die de handen omhoog strekte, geteekend. Een afgrijselijken aanblik leverden de door een voltreffer stukgeslagen tanks, waarin de door munitie-ontploffingen verkoolde lijken nog zaten. Van verscheidene tanks waren de motoren echter nog onbeschadigd. Deze werden door de Duitschers weder op gang gebracht, en zoo konden de kolossen thans door Duitsche handen bestuurd, hun tocht voortzetten. Ik zag er een, doch kon hem met een weinig versnelden pas bijhouden. Hij gleed zonder veel gedruisch gladweg over de akkers, de weiden en een gra naattrechter, alsook over een sterke prik keldraadversperring, die hij knarsend in den grond stampte. Bij Kamerijk begint de bevolking zich weder uit hare kelders te wagen, ofschoon de talrijke rookende kachelpijpen, die uit de kelders omhoog steken, bewijzen, dat deze nog bewoond worden. De bewoners spreken met ontzetting over de verschrik kelijke dagen, die zij nooit zullen vergeten zij lijden ten zeerste door het gebeurde, waarbij nog komt de vrees voor eene her haling. Een kaart der stad, waarop de treffers waren aangegeven, bewees, dat de Engel schen, nadat zij eerst de omgeving van het station onder vuur genomen hadden, stelselmatig de geheele stad met hunne projectielen bestrooid hebben. Zelfs het bijzonder mooie plantsoen, dat de Fran- schen nog tot in dezen herfst toe met groote zorgvuldigheid hebben onderhouden, is zwaar onder vuur genomen, en heeft dientengevolge zeer geleden. Naar ik ver neem bevindt zich onder de slachtoffers van het bombardement ook de moeder van den aartsbisschop die reeds meer dan 80 jaar oud, tengevolge van de opwinding overleden is. Overal is de eerste vraag dan ook«Zal er niet spoedig een einde aan komen?® Frankrijk wordt wel het zwaarst door den oorlog getroffen o Op gedeelten van het Russische front is de ruilhandel reeds begonnen. Naar het heet ruilen de Duitschers. op groote schaal alleriei soorten Duitsche fabrieksproducten tegen voedingsmiddelen. Er worden te St. Petersburg orders ge plaatst voor Duitsche goederen en vele winkeliers verklaren openlijk, dat zij bin nenkort in staat zullen zijn om te voldoen aan de vraag naar bepaalde artikelen, aan welke reeds een paar jaar niet had kun- worden voldaan. o Een Rus over zijn land. De N. R. Ct. publiceert een particuliere correspondentie uit Stockholm van 9 Dec., waarin interessante mededeelingen worden gedaan over den toestand in Rusland en wel naar aanleiding van mededeelingen van J. Goldenberg, die een der meest invloed rijke mensjeviki van de soviet was. De correspondent schrijft«Goldenberg is een megjeviki, zeker, maar een die on middellijk toegeeft, dat zijn tegenstandeas het volk achter zich hebben. «Ze zijn mach tig, oppermachtig, zoo machtig, dat ze geen flauw begrip hebben van hun eigen macht. Als revolutionnaire samenzweerders leven ze in voortdurende vrees van het een of andere complot, dat tegen hun stelsel gesmeed wordt. Ze hebben ongelijk. De overgroote meerderheid der soldaten, der matrozen, der arbeiders en der boeren is bolsjeviksch- gezind.« Ik vroeg waaraan dat te danken was. Be- teekende het tevens het failliet der mensje- viksche theorie? Het vertrouwen aldus Goldenberg dat de massa in de bolsjewiki stelt, is te danken aan hun too ver woord»vrede« en aan het feit, dat zij ook werkelijk vredes onderhandelingen begonnen zijn. Hier ligt het groote verschiltheoretisch hebben de mansjeviki gelijk, taktisch de holsjeviki. De mensjeviki hebben gelijk, omdat deze revolutie geen sociale revolutie is. Het is de revolutie van de kleine burgerij. Maar de bolsjeviln hebben begrepen dat, om het volk te winnen, vreede noodig was. En daarom hebben zij datgene gedaan, waar toe Kerensky en de mensjeviki den moed niet hebbenZij hebben zich van de En tente los gemaakt. Op politiek gebied schijnt voor het oogen- blik een coalitie-ministerie de eenige red ding. Dat is trouwens de taak der Con stitutie en daarvoor was deze bloedige con tra-revolutie niet noodig geweest. Maar nog eensik erken gaarne, de groote massa van het volk in de groote steden en op het front gaat met de holsjeviki mee, ondanks hun gewelddadig optreden in St. Petersburg, Op de vraag, of Rusland zal uiteenvallen in verscheidene afzonderlijke republieken, antwoorden Goldenberg, dat hij het niet gelooft. Slechts Finland zal zich onafhanke lijk maken. En de Oekrainers zullen in hun land zelf geen meerderheid voor hun onafhankelijkheidsvoorste! vinden. Op zijn best zullen zij als autonome staat in de Russische bondsrepubliek blijven. Bij de verkiezingen voor de Constituante worden de Oekrainische nationalisten waarschijnlijk verslagen. Zoo zal het ook met de andere staten gaan, als b.v. de Siberische republiek, die pas uitgeroepen is, met Omsk als hoofd stad en met den radikalen-socialistische dagbladuitgever Makoesjin als president. En zoo zal het gaan met de Krim en met Esthland. Woensdagochtend, den dag voor zijn vertrek uit St. Petersburg, had Goldenberg met Trotzky gesproken. Toen had de re geering nog geen enkel besluit genomen aangaande de vredesvoorwaarden. Slechts was men het eens, dat de vrede democratisch zijn moest en een algemeenen vrede diende in te leiden. «Maar wat beteekerien al die voorwaarden? Als de tegenpartij ze niet aanvaardt, zullen wij onze eischen moeten wijzigen, want voortstrijden kan Rus land onmogelijk meer. En dat moet Europa begrijpen. Rusland is zoo ziek, dat indien het zou willen vechten, het er niet toe in staat zou zijn.® Indien de democratie in de twee oorlog voerende groepen zwijgt, dan zal Rusland een prooi worden van Duitschland èn van de Entente. Bij de laatste groep zou Japan dan wel het grootste woord hebben. Komt het nu tot een wapenstilstand, dan zal de toestand onmiddellijk beter worden. Dan komen wagons en locomotieven van het front vrij. Dan gaan de soldaten wel nog niet naar huis, maar de munitie-arbeiders komen vrij en de nationale industrie kan in zekere mate hervat worden. Al deze arbeiders kunnen aan de fabricage van transportmiddelen gezet worden, wat meer dan noodig isMen zal in heel Rusland thans geen enkel hoefijzer vinden o Londen, 10 December. (Officieel). De laatste politierapporten behelzen, dat bij den luchtaanval in den afgeloopen nacht 10 menschen werden gedood en 70 ge wond. Buiten Londen werden maar vijf menschen gewond. Verscheiden branden braken uit, maar de aangerichte schade is niet van ernstigen aard. Marine- en mi litaire inrichtingen hebben niet geleden. Een hoog Britsch officier heeft met een vertegenwoordiger van Reuter den toestand aan de fronten nagegaan. Uit militair oogpunt was de afgeloopen week kalm, vooral op het Westelijke front. Op het Italiaansche bleef de vijand in de bergen druk uitoefenen en langzaam vorderen, maar Britsche en Fransche re serves zijn nu ter plaatse en daar de Italianen tijd hebben gehad om hun af- deelingen anders te groepeeren, is de vooruitgang der tegenpartij niet van dien aard, om onredelijke ongerustheid te ver wekken, vooral met het oog op het daar heerschend klimaat. Het voornaamste is, dat de Duitschers belangrijke strijdkrachten van het Oosten naar het Westen en schier uitsluitend naar Frankrijk en Vlaanderen hebben overge bracht en daarmee nog doende zijn. Dat overbrengen gebeurt op twee manieren, nl. van heele divisies en door het Russische front te ziften, ter aanvulling van de ver liezen in het Westen. Dit bewerkt een heele vermeerdering van 's vijands sterkte, maar het lijkt er nog niet haar, dat hij in aantal de Franschen en Britten overtreft en dat behoeft dan ook geen onrust te wekken. BINNENLAND." I Bet eerste slachtoffer. Men meldt uit Zalt-Bommel, d d. 19 Dec. Het 6-jarig zoontje van den fabrieksar beider v. H., begaf zich hedenmiddag op het ijs van een der putten langs de rivier de Waal. De knaap zakte er door en verdronk jammerlijk. De moord te luiidert. Men meldt uit Zundert dd. 19 Dec. Het is wel een treurig drama dat zich Maandagavond in liet bierhuis van L. Hop penbrouwers heeft afgespeeld. Op dien avond kwam de verslagene, Louis Schrau- wen, omstreeks 10 uur in het bierhuis, vergezeld van een vriend. Hij was blijk baar in staat van dronkenschap. De kas telein wilde, daar het sluitingsuur reeds voorbij was, dat de gasten vertrokken, het geen men niet verkoos. Een woordenwis seling en vechtpartij is ontstaan. Met een groot slagersmes is aan L. Schrauwen eene ontzettende wonde toegebracht, zoo dat de ingewanden naar buiten traden en hij binnen enkele oogenblikken den geest gaf. Ook de broer van den verslagene kreeg een, gelukkig niet gevaarlijken steek. Het parket uit Breda vertoefde gisteren van half een tot 's avonds zes uur alhier. De verslagene is een ongehuwde man van 28 jaren, arbeider van beroep, maar zich in den laatsten tijd bezig houdende met smokkelen. Zijne moraliteit liet wel wat te wenschen over. De herbergier Hoppenbrouwers die ge arresteerd is, is een gehuwde man van pl.m. 30 jaar, vader van 3 kinderen. Hij staat gunstig bekend, Naar wij vernemen ontkent de aangehoudene een moord te hebben gepleegd. Duitsche vliegmachine. Te Heithuysen (L.) is Dinsdagavond een Duitsche vliegmachine neergekomen. De inzittende officier en onderofficier werden geinterneerd. o In een pakhuis op de Leuvehaven te Rotterdam zijn 32.000 kilo mangreveschors in bezit genomen en op last van den bur gemeester van Emmen is te Nieüw Am sterdam voor honderd duizend gulden ma nufacturen in beslag genomen. Vereeniging tot bescherming vau zuigelingen. In den gemeenteraad te Gorinchem werd besloten eene subsidie te verleenen van f 250 aan de Vereeniging tot bescherming van zuigelingen. Dr. van Andel, lid v. d. Gemeenteraad, steunde deze aanvraag op doeltreffende wijze en verrassend is het te vernemen wat hij mededeelde, waaruit wij eene passage weêr- geven Door het optreden van de vereeniging worden tal van ziekten voorkomen. Van de 70 behandelde zuigelingen zijn er slechts 2 overleden. Aan de hand van een brochure over de zuigelingensterfte, uitgegeven door dr. Knap pert, toont spreker aan hoe gewenscht het is, dat op dat gebied iets wordt gedaan. Wat deze sterfte betreft verkeert men alhier thans in gunstige omstandigheden, In 1915 overleden van de 295 zuige lingen 39, dus ruim 30 pCt. In 1916 overleden van de 292 zuige lingen 26, dus ruim 8 pCt. In 1917 overleden van de 300 zuige lingen 19, dus ruim plm. 6 pCt., dus al een zeer laag percentage. Verder wordt door spreker aangehaald een brochure, uitgegeven door dr. Schelte- ma, waarin een overzicht wordt gegeven van het sterftecijfer vah de zuigelingen luider de rijken, middenstand, de arbeiders, enz., waaruit blijkt dat zuigelingensterfte afhankelijk is van den maatschappelijken welstand. Het doel van de vereeniging is in dien toestand verbetering te biengen en hij is daarom overtuigd van het noodzakelijke om het gevraagde bedrag ad f250 toe te staan. Rijwielbanden. De minister van Landbouw heeft met afwijking van zijne beschikking van 22 November 1917 bepaald, dat de termijn, sub 2 van die beschikking gesteld, gedu rende welken het nog geoorloofd zal zijn rijwielbanden, niet voorzien van een stem pel aanduidende de qualiteit, te verkoopen en ten verkoop voorradig te hebben, wordt verlengd tot 31 December 1917. (St.ct.) o In beslag genomen. Door de «Centrale controle op de Dis- tributiewet® is in verschillende pakhuizen en veemen te Rotterdam 18.000 K. G. thee (ter waarde van pl.m f 40.000 in beslag genomen. Commissarissen A. J. Lebret, Mr. L. W. A. Colombijn, Mr. J. Salomonson en L. F. D. van der Minne. Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager. Geplaatst Kapitaalf 2,500,000, Reserve- 291,526,30. Extra Reserve- 84.497,471/a. VERLEENT CREDIET op Hypotheek, borgstelling, verpanding grossen le hypotheek of andere zekerheid, zonder bijberekening van provisie of administra- tipkactan NEEMT GELDEN a DEPOSITO 2 twee maanden 3 drie maanden 4% een jaar Verhuurt LOKETTEN in hare brand- en inbraakvrije kluis BIJVOEGSEL mu i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5