Ruwe huid'^1 Voor na den oorlog. Naar de »Frf. Ztg.« mededeelt heeft de Duitsche Bond van Handelsvereenigin- gen te Frankfort a. M. een werkloosheids- kas opgericht, die de leden in gevallen van werkloosheid zal steunen. De kas zal zoowel aan de behoeften van het personeel als aan die van zelfstandige kooplieden tegemoet komen. Ofschoon deze onderne ming slechts sedert korten tijd bestaat, stelt zich het bedrag der vrijwillige door handelsfirma's gestorte bijdragen reeds op 130.000 Mark, zoodat de toekomst dezer werklooseukas als verzekerd mag worden beschouwd. Ook een aantal handelskamers heeft bijdragen gezonden. Te Rome heerscht groot gebrek aan brandstof; steenkool en hout zijn haast niet te krijgen. Bovendien is de gastoevoer het grootste deel van den dag afgesloten en waarschijnlijk zal binnenkort de gas levering geheel gestaakt moeten worden. Het gebruik van electriciteit voor verwar ming is van 4 uur 's middags tot 10 uur 's avonds verboden. o llit Rusland. ST. PETERSBURG, 26 December. De Foetilof-fabrieken, die 30.000 werklieden en de St. Petersburgsche metaalfabrieken, die 8000 man in dienst hebben, beginnen hun arbeiders af te danken. De commissarissen hadden onlangs den bladen verboden om betaalde advertenties op te nemen. De Djen, die de laatste dagen advertenties om niets had geplaatst, is nu verschenen met een witte adverten tie-bladzijde en deelt mede, dat de roode garde gisterenavond hare redactie gedwon gen heeft, alle advertenties uit de krant te laten. o LONDEN, 27 December. Aan de Daily Chronice wordt uit St. Petersburg geseind, dat nu Krylenko alle officieren ontslagen heeft, die niet door hun eigen officieren gekozen zyn, de officieren te St Peters burg en duizenden, die aan het front ge degradeerd zijn, niet langer hun gezinnen op den vroegeren voet kunnen onderhouden. De St. Petersburgsche officieren hebben een arbeidsvereeniging gesticht, waarvan de leden nu spoorwegwaggons aan de sta tions lossen. Het is zwaar werk, maar zij verdienen tot 20 roebels daags en zijn er financieel beter aan toe dan vroeger. Alle Weensche bladen wijzen op de groote beteekenis van de op den eersten Kersdag in Brest-Litowsk bereikte over eenstemming over de grondslagen van een algemeenen vrede. Daarbij wordt er met voldoening de nadruk op gelegd, dat de basis, waarop een einde zal gemaakt wor den aan den wereldoorlog, juist het vredes- program is, dat de monarchie sinds lang voorgestaan heeft. Het »Fremdenblad« ziet in de snelheid, waarmede dit verblijdend resultaat bereikt is, een ernstig bewijs, voor den oprechten eerlijken vredeswil van den vierbond en Rusland. Het blad meent, dat niemand er nu meer aan kan twijfelen, dat het vredes- program, van den vierbond ernstig en op recht was. Het hangt nu geheel van de Westelijke mogendheden af, of de wereld werkelijk van de vreeselijke ramp van den wereldoorlog bevrijd zal worden. i|j winterhanden en voeten, barsten, I H pijnlijke kloven, springende lippen. M 5 1 "Gein-nik furol! binnenland. Koflie-distributie. De Minister van Landbouw, deelt mede dat de beschikbare voorraden koffie in ver band ook met de vooruitzichten op aan vulling daarvan, niet langer toelaten meer dan het algemeen geldende rantsoen van dat artikel ter beschikking te stellen van hen, die daaraan op grond van eenige bij zondere omstandigheden bepaald behoefte hebben. De verstrekking van koffie, zoowel aan werkgevers als aan alle andere inrichtingen, kantoren e.d., uitgezonderd hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en der gelijke wordt met ingang van 1 Januari 1918 gestaakt. 'Voor zoover betreft de verstrekking van thee en koffie worden geen inrichtingen meer als hotels of café's erkend die niet reeds vóór 31 December 1917 als zoodanig bij het T. K. D. waren ingeschreven en dienvolgens reeds machtigingen voor verkoop en aflevering van thee en koffie hebben ontvangen. Voorts dat het noodzakelijk is binnen korten tijd wederom een gedeelte der koffie, welke hier te lande werd aangevoerd zonder eenige beperkende bepaling ten aanzien van haren wederuitvoer in consumptie te brengen. o Bommen op Hoes. Zaterdagavond kwart voor elf zijn bom men op Goes geworpen. Een vlieger kwam tweemaal over de keuken van den heer De Loof. Een kleine kade is vernield evenals het bovenstuk van het huis van den orgelfabrikant Giessen. Honderden ruiten zijn gesprongen. Zes tot zeven bommen of granaten zijn geworpen een op de woning van den heer Giessen, een op een schip in de haven, welks roef vernield werd, een op de woning van den heer De Loof, een in de vest, twee waarschijnlijk in het land De bovenwoning van den heer Giessen is geheel vernield. Het dak werd boven het bed van den bediende uiteengeslagen, gelukkig lag de man er niet in. De heer Visser, drogist, stond in de gang van zijn huis op de haven toen hij door scherven zwaar in de buik werd gewond de dienst bode werd licht gewond. Alle lichten werden direct gedoofd. Er heerscht groote opwinding in de stad. Vannacht komen de militairen, morgen de commandant vanZeeland. Toch nog een slachtoffer. Dinsdagnacht is in het gasthuis te Mid delburg de heer Visser overleden die bij den luchaanval ernstig in den buik gewond werd. o De diefstal op het Frederiksplein. Men herinnert zich de brutale inbraak op Zaterdag 17 Nov. bij den heer Lan- gendijk. Frederiksplein 11, waar, terwijl de familie naar de synagoge was, inbrekers zijn binnengedrongen, die de meid vast bonden en er met de brandkast, een aantal sieraden en tafelzilver van door zijn ge gaan. Het geval heeft zich als volgt toege dragen Jeanne was lid van een dansclub, waar zij kennis gemaakt had met drie jonge lieden Jaap, Henk en Dries geheeten. Men ging na afloop van de dansles wel eens te zamen uit, en dan kwamen er ook wel eens twee andere leden, Tom en At, bij. Op een keer had men weder een uit gangsplan, maar geen geld. Het meisje heeft toen schertsende gezegd, dat er in de brandkast bij haar patroon geld genoeg was. Een paar dagen later kwam het gesprek weer op het mooie uitgangsplan, en toen heeft Jeanne in ernst aan de vrienden voorgesteld om bij de familie waar zij diende een inbraak te fungeeren, en op die wijze aan geld te komen. Zij wees als den meest geschikten dag daarvoor aan den Zaterdagochtend, al3 het gezin naar de kerk was. Zoo gezegd, zoo gedaan. Jaap, Henk en Dries hielden zich op den bewusten Zaterdag in den omtrek van de woning op, twee hunner werden door de meid, toen mijnheer en mevrouw uitgegaan waren, binnengelaten, terwijl de derde hen volgde om te zien of zij wel werkelijk de synagoge waren ingegaan. Toen hij kwam melden dat alles in orde was, werd een handkar gehaald en daarop de brandkast geladen, die voor ongeveer een waarde van f 2000 aan stofgoud bevatte. o Spaaiisch markies gearresteerd. Maandagmiddag kreeg de juweliers win kel der Firma Hoeting aan het Konings plein te Amsterdam bezoek van een net gekleed heer. Hij was Spanjaard en heette markies Nawasal I. Mandriri. Hij wilde ringen zien en bepaalde zijn keus tot een met 'n edelgesteente bezetten ring, die 'n waarde had van 6 a 7 honderd gulden ongeveer. Hij was eerst van plan nog eens met zijn mama terug te komen, maar meende toen, dat er toch geen keus was. Later bemerkte de bediende van den goudsmidswinkel, dat de ring verdwe nen was. Er werd aangifte gedaan bij de politie en deze slaagde er in de verblijfplaats van markies Nawasal I. Mandriri op te sporen. Hij logeerde in hotel Suisse in de Kalver- straat, alwaar hij in de vier laatste weken een schuld had gemaakt van vierhonderd gulden. Het schijnt voorts, dat de steen uit den ring gehaald is. Later werd de markies in den winkel van den juwelier Roelof Citroen gearresteerd, toen hij den steen daar wilde verkoopen. Markies Mandriri schijnt in geldverlegen heid zijnde, zijn schuld in het hotel te hebben willen betalen met de opbrengst van den steen. Hij had papieren bij zich, waaruit blijkt, dat hij advocaat is. Inmiddels heeft de firma Hoeting ver zocht de zaak niet te vervolgen. »Tel.c o Een aanslag op den Burgemeester van Marken? Maandagmiddag, zoo wordt aan het Hbld. gemeld, is gedurende de raadszitting, waar bij veel publiek was, kort na de pauze een ontploffing waargenomen, vermoedelijk bin nen het gebouw. Enkele ruiten zijn ge broken, doch geen ongelukken gebeurden. De burgemeester beweert, dat een aanslag op zijn leven is gedaan. Het publiek ver wijt den burgemeester de ontploffing te hebben veroorzaakt als middel om Marken een slechten naam te bezorgen. Het pu bliek haalt de predikanten er bij, die zich tusschen partijen stellen en kalmte teweeg brengen. Met wederzijdsch goedvinden is geseind aan den officier van justitie om een onderzoek in te stellen en het raadhuis te verzegelen. Het onderzoek is Donder dag begonnen, waarna de justitie de be ambten en ds. Klomp hoorde. Het raadhuis is verzegeld. Een burgemeester gearresteerd. Uit Roermond meldt men aan de'»Tel.«, dat onder persoonlijke leiding van den of ficier van justitie te zijnen huize is gear resteerd en gevankelijk naar de strafge vangenis te Roermond overgebracht, de burgemeester der gemeente St. Odilienberg. Hij wordt verdacht van malversatiën en verduistering van gemeentegelden. o Inbraken te Zaandam. Te Zaandam is, terwijl de bewoners naar de kerk waren, ingebroken bij den heer H. J. Reijnders aan 't Kalf. Vermist worden een bedrag van f13000 aan ef fecten en ongeveer f 300 aan contanten. De daders zijn onbekend. Te Zaandam heeft de politie twee zakken in beslag genomen met koperen vormen, te zamen ter waarde van ongeveer f 4500, welke afkomstig bleken van diefstal van de Celluloidfabriek van de firma Honig te Koog aan de Zaan. Pootaardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de maximumprij zen van pootaardappelen met ingang van 4 Januari worden verhoogd met f 2.50 per 100 KG. Deze prijs verhooging is bedoeld als^ een vergoeding voor het bewaren van de pootaardappelen gedurende den winter. (Stct.) bekendmaking] HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN MAAKT BEKEND dat diegenen, aan wie nog geen bons voor goedkoope klompen zijn verstrekt en die in den Hoofdei. Omslag dezer gemeente zijn aangeslagen naar een inkomen van f 1200.-en minder, alsnog opgave kun nen doen ter verkrijging dezer bons op Maandag 31 December a.s. des namiddags van 1 —4 uur ten stadhuize. Heusden, 27 Dec. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. De Burgemeester van Heusden maakt bekend: dat door Z.Ex de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat bon no. 6 der Rijkspetroleumdistributiekaart geldig zal zijn van 31 Dec. 1917 tot en met 15 Jan. 1918 voor eene hoeveelheid van 2 Liter. Heusden, 28 Dec. 1917. De Burgemeester voornoemd. Honcoop. Plaatselijk nieuws! Voor Dames- en Kinderkleeding' is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Donderdag-avond trad alhier in de openbare politieke vergadering op Jhr. R. R. L. de Muralt, Lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, met het onder werp Evenredig Kiesrecht en Doel der Liberale Unie. De opkomst, zoo van hier als uit de omstreken, was talrijk. Ge makkelijk en duidelijk verstaanbaar werd dit onderwerp behandeld en reeds terstond traden een 20-tal leden toe, weldra door meerderen te volgen. In het voorloopig bestuur werd gekozen als Voorzitter de Heer M. Uhl en als Secretaris de Heer R. Braams. Het drijfijs op de Maas komt krach tig opzetten. De schippers vreezen, dat heden de laatste dag is, dat kan worden gevaren. Welk een toestand, nu van communicatie te zijn afgesloten Vermoe delijk zal nu het verkeer voor goederen wel per spoor kunnen geschieden althans is dit dringend noodig. Bij het te Arnhem gehouden exa men slaagde voor het diploma machine- schrijven Mej. P. M. A. Hoekstra alhier. Aalst. De heer Van Aalst te Am sterdam, heeft f 100 geschonken voor het Kerstfeest op 26 December. Dat zulks welkom was laat zich begrijpen. De heer Van Aalst is door aankoop eigenaar geworden van den uiterwaard »de Zaaiwaard® onder deze gemeente ge legen. Naar men verneemt zou hiervan de koopprijs ongeveer f 460.000 bedragen. Andel. Tot ouderling bij de Herv. Gem. is herbenoemd de heer D. G. Mans, terwijl tot diaken eveneens werd herkozen de heer H. de Fijter Az. Beneden-Langstraat. Het hooi ruimt zeer sterk op en er worden verbazend hooge prijzen besteed. Men betaalt reeds tot f 75,per 500 K.G. en mindere soor ten naar verhouding. Roggestroo geldt tot f25,— per 500 K.G. Genderen. Ds. K. Veen te Meliskerke heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. -De Unie-collecte ten bate van het christelijk onderwijs, bracht dit jaar op f82,75. 's Gravemoer. Raadsvergadering. Na verschillende mededeelingen en behandeling van eenige ingekomen stukken worden be noemd in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den wethouder Kielen a. als ambtenaar van den burgerlijken stand de heer B. Verhoeven en b. als lid der com missie van aanslag der Rijksinkomsten be lasting, de heer W. Versteeg. Vastgesteld worden een reglement van orde voor de vergaderingen van Burge meester en Wethouders, de armenrekening over 1916 en de armenbegrooting over 1918, benevens het suppletoir kohier van de hoofdelijken omslag over 4917. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer H. Versteeg. Voorts heeft de benoeming plaats van het stem bureau voor 1948 en worden B. en W. gemachtigd tot het houden van eventueele verkoopingen en verpachtingen in dat jaar. Na eenige wijzingen der gemeentebegroo- tingen over 1917 en 1918, worden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, de heer P. van der Dussen, onderzocht en tot toelating besloten. Als lid der com missie tot wering van schoolverzuim wordt in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Nijenhuis, benoemd de heer J. Engels. B. en W. hebben benoemd tot opper- brandmeester de heer J. Engels, zulks ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Nijenhuis. Maandagavond gaf het fanfarecorps »Euterpe« in vereeniging met de zang- vereeniging eene winteruitvoering in de zaal van den heer C. Blom. Bij eene goede opkomst had een en ander een zeer gunstig verloop. Meeuwen. Door ongesteldheid vroeger daarin verhinderd, hoopt nu de heer Dr. van der Meulen uit Bergen-op-Zoom voor ons »NuU op te treden heden (Zat.) des avonds om 7 uur met a. Hoe maken we het leven niet alleen mooi, maar ook nuttig en goed b. Een praatje over 'tweer. Naar wij vernemen, zal in de maand Januari a.s. door onzen geachten Burge meester, den heer D. F. Brune, in de zaal van den heer Smits alhier, eene lezing worden gehouden over de evenredige ver tegenwoordiging. Kaatsheuvel. In de stoomschoenfa- briek van den heer P. Borsten alhier is ingebroken. Er wordt een groote partij leer vermist. Sprang. Den le Kerstdag werd door de kinderen van de Ned. Herv. Zondag school kerstfeest gevierd. Door ds. Vreug- derihil en den leider B. de Rooij werd het woord gevoerd, terwijl door de kinderen toepasselijke versjes werden gezongen. Ver schillende versnaperingen werden aan deze kleine uitgereikt, en bij het vertrek kreeg elk een cadautje mede. Door de kinderen der Zondagschool »Jachin« werd dit feest den 2en Kerstdag des 's avonds om 5 uur gevierd. Ook deze kleine waren erg in hun schik, van de oudste tot de jongste toe betraden zij het podium om de door hun leiders gestelde vragen te beantwoorden. Ouderling Dal- maijer uitte namens de ouders, die in groote getalen waren opgekomen, een woord van dank aan de leiders, voor hun moeilijke taak waarvoor zij zich zoo vrijwillig gaven en wees ook de ouders op hun afgelegde belofte bij den doop hunner kinderen. Een der leiders dankte voor het gesprokene ook aan deze kleine werd, als aandenken aan dit gevierde kerstfeest een cadautje ter hand gesteld. Woensdagavond jl. gaf de Chr. Zang. vereen. Excelsior® in het Ned. Herv. kerkgebouw haar kerstuitvoering. In flinke getalen waren de belangstellende opgekomen om c.a. 5.30 uur werd deze door Ds. Vreugdenhil op gebruikelijke wijzen geopend, die, na de aanwezige het welkom te hebben toegeroepen de leiding aan den directeur, overdroeg. Het programma werd op zeer verdienstelijke wijze afgewerkt. M. D. had een brood in het achter kamertje op tafel gelegd. Toen zij enkele oogenblikken later dit voor het ontbijt wilde halen, stond wel het mandje, doch zonder brood op tafel. In dezen tijd van brood- schaarste een alles behalve aangename ver rassing. Veen. In de Maandag gehouden ver gadering werd door den secretaris der ijsclub mededeeling gedaan aan het bestuur dat 10 leden hadden bedankt en dat de vereeniging nog 70 leden telt. Tevens werd door het bestuur besloten om bij eventueele gelegenheid een drietal wedstrijden te or- ganiseeren. Een hardrijderij, een schoon- rijderij en een rijderij met hindernissen. Wijk. De Heer P. alhier kwam Maan dagmorgen tot de ontdekking dat uit zijn schuur 3 HL. aardappelen en 2 H.L. haver waren ontvreemd. Een spoor van den dader was niet aanwezig. Donderdag j.l. is door de Werk- liedenvereeniging »Ilelpt Elka&r« alhier een vergadering gehouden, waar den le voor zitter K. v. d. Velden het woord voerde als onderwerp, het belang en het nut vari een organisatie voor den Werkman. Spre ker spoorde nogmaals aan om lid te wor den, waarna er zich ruim een 30-tal op gaven, zoodat op het oogenblik de vereeni ging 120 leden telt. Het bestuur is samengesteld als volgt K. v. d. Velden, le Voorz. W. Bouman, 2e Voorz.; P. Verbeek, le Secr.;P-Roe land, 2e Secr. J. d. Waal, le Penningm.; M. J. v. Bergeijk, 2e Penningm. Commissarissen zijn L. v. Helden Cz., C, Bouman Cz., Jac. d. Bruin. Op den 1ste Kerstdag zakte de landstormer J. B. door het ijs. De heer T. v. W. zag het onheil uit huis gebeuren en wist den drenkeling, die reeds onder het ijs was geschoten, nog bijtijds te redden. Onze gemeente wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door een bende kwajon gens, die, vooral bij donker weer, hunne baldadige streken uithalen. Jonge meisjes worden aangerand, bij oudere menschen allerlei kwaad uitgehaald enz. Daarbij komt geregeld een bende opgeschoten lummels uit het naburige Veen hunne' hulp ver- leenen. Zoo werden bij een weduwvrouw de pannen van het dak gehaald en een eind verder van den dijk geworpen, bij een andere weduwe een ruit ingeworpen, 's Zondagsmiddags om 2 uur doen zij, onder het zingen van allerlei straatdeunen, hun intrede, om s avonds, na het sluiten der herbergen, weder op Veen af te zakken. Het ware te wenschen, dat de politie spoedig een einde wist te maken aan deze buitensporigheden. "ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij U eenige plaats ruimte in Uw geëerd blad, naar aanleiding van de jongste Raadsvergadering der Ge meente Heusden op 14 Dec. j.l., omdat hieruit een ongunstige conclusie zou kun nen post vatten »Op den 14en Aug. van dit jaar werd door ons ingediend eene aanvrage om ver gunning tot het oprichten van een fabrieks gebouw op ons terrein. Op deze aanvrage werd door den Raad afwijzend beschikt, om reden deze niet voldeed aan de Verordening als bedoeld in art. 1 der Woningwet. Bij eene bespreking bij het indienen van de tweede aanvrage, welke wij hadden met den Secretaris den Heer Van Egge- len, Secretaris der Gezondheidscommissie, heeft deze Heer een onzer Firmanten aan geraden de tweede aanvrage in te richten, als voorgeschreven in de verordening nl. dat de muren alle een steen dik gemaakt zouden worden, ook die welke tusschen het ijzeren vakwerk zouden komen en dan maar den bouw uit te voeren als in de eerste aanvraag, dus met andere woorden de muren tusschen het ijzeren vakwerk maar l/a steen te maken. De Heer Se cretaris zou dan wel zorg dragen, dat de deskundige van de Gezondheidscommissie niet op het werk zou komen, dan was alles in orde. Op dit voorstel is de Firma echter niet ingegaan, aangezien dan de uitvoering zoude geschieden in afwijking van de aanvrage. Het was ons onbekend, dat de Secre taris der Gemeente als spreker in de Raads vergadering te dezer zake optrad en dat dit tot ongewenschte toestanden aanleiding

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2