NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 3735. Zaterdag 29 December le en 2e Jfiads jtfeMntapzijü. Ml SCHNEIDER, voorheen Ik L VAN DER SCHUIT 1 i F. SCHREUDER k ZONEN, HEUSDEN. M. l'h NORT-DE JONG, Fabriek van Bedden en Matrassen. Bieuwe onschadelijke Haarverf 's-BOSCH-HEUSDEM met de Stoomboot „Maasstroom' A. 6 tf, d. HEIDEN, SALON VOOR DAMES. Stoom tooot- KLeederij is beslist het BESTE en GOEDKOOPSTE adres voor Galanteriën, Kramerijen, Kinderspeel goederen, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De Beriijnsche berichtgever van de »Neue Freie Pressed had een onderhoud met den Rijkskanselier, graaf Hertling, die het volgende over den toestand zeide »Wij kunnen met goede verwachtingen Kerstmis tegemoet gaanwij hebben reden tot tevredenheid over het resultaat van den gemeenschappelijken strijd. De daden on zer troepen aan de grenzen zijn wonder baarlijk. Ik geloof thans zonder overdrijving te kunnen zeggen, dat onze gemeenschappe lijke strijd tot een goeden vrede voor de verbonden landen zal leiden.a De Kerstleuze van Hindenburg. Door een aantal bladen, daartoe aange zocht, heeft Hindenburg voor het Kerst nummer de volgende uitspraak ter be schikking gesteld »Gods zegen heeft in 1917 op onze wapenen gerust. Hij zal in 1918 onze rechtvaardige zaak tot een goed einde brengen. o De duikl'ootoorlog. BERLIJN, 27 Dec. (Wolft.) Officieel. In het versperde gebied om Engeland wer den weder 21000 bruto register ton tot zinken gebracht. 4 Stoomschepen werden in de Noordzee vernietigd, waarvan 3 diep- geladen convooischepen waren, 2 waren van Engelsche nationaliteit; een voer onder de Engelsche oorlogsvlag en was dus een Engelsch hulpoorlogsschip. BERLIJN, 27 Dec. Uit het vijandelijke buitenland is in de neutrale pers het bericht verspreid dat Duitschland blijkbaar voor nemens is den U-boot-oorlog te staken. Van zulk een voornemen is in Duitschland niets bekend. Regeeririg en volk zijn het er vol maakt eens over, dat de U-boot-oorlog als een krachtig wapen tegen de vijanden van Duitschland verder gebruikt zal worden. Blijkbaar heeft de bij onze vijanden met toe nemende successen van het U-boot-wapen steeds grooter wordende wensch naar het einde van den U-boot-oorlog hun deze on ware berichten in de pen gegeven. De toestand in Rusland. De volkscommissarissen hebben eene af kondiging uitgevaardigd, waarin aan alle arbeiders in Rusland wordt bevolen om onmiddellijk de vervaardiging van artikelen voor militaire doeleinden te staken en ze te vervangen door vredesartikelen, met het oog op de waarschijnlijke nadering van een algemeenen democratische!) vrede. Trotzky heeft den Russischen troepen- aanvoerder te Charbin bevolen om den 'buitenlandschen vertegenwoordigers te ver zoeken de vreemde troepen uit de stad terug te doen trekken. De linker Maximalisten en de revolution- naire socialisten zijn overeengekomen om een coalitie te vormen, waarin de laatsten zeven vertegenwoordigers hebben. Een gedeelte van Kornilof's troepen, dat uit doodsbataljons was samengesteld en 6000 man met 600 machinegeweren telt, is in het goevernement Charkof volkomen verslagen en wordt door matrozen der Zwarte Zeevloot en het Poolsche legioen vervolgd. De verliezen der Maximalisten bedragen 19 dooden en 92 gewonden. o Op het werkliedencongres der gealli eerdente Parijs heeft de secretaris-generaal Jouhaux een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: De arbeiders van de Entente-volken wil len geen veroveringen, maar willen de on afhankelijk der volkeren verzekeren. Dit hebben zij bij iedere gelegenheid verklaard. De Duitsche sociaal-democratie heeft dit nooit gedaan en het orgaan der algemeene Duitsche federatie heeft zich zelfs geluk gewenscht met de verovering van Servië, dat de poorten van het oosten voor den Duitschen handel zou openen. De Duitsche arbeidersklasse droomt 'dus, evenals de Keizer van de Duitsche wereld-hegemonie. Wij moeten het zedelijk erfdeel van onze dierbaarste goederen handhaven en beveiligen BINNENLAND. Krijgsgevangenen. De eerste groep van 300 Britsche krijgs- gevangenen, die in Nederland geïnterneerd worden, zal niet Vrijdag, zooals aanvanke lijk het plan was, maar heden (Zat.) in ons land aankomen. De trein vertrekt Zater dagmiddag 12 uur van Venlo en gaat door naar Scheveningen, waar de geïnterneer den ruim 6 uur of tegen halfzeven ver wacht worden. o Verkeer met Engeland. Deze week is weer een post voor en over Engeland verzonden. Aardappelmeel. In de aardappelmeelfabrieken is slechts zooveel aardappelmeel voor de bloemfabrie- ken beschikbaar, dat men ten hoogste tot April kan leveren. o Een ontmoeting op het ys. Bom, zoo riep een jongmensch, kadet van de Mil. Academie rnet verlof en het zelfde oogenblik lag hij in de armen van een dame. Dat dit gebeurde was niet zoo zeldzaam, te minder waar het op het ijs voorviel. Die dame was echter geen alle- daagsche dame. het was de Koningin! En nu zouden wij daar geen melding van maken, ware hel niet, dat het gebeurde aan de zeer weinige toeschouwers een uit roep deed slaken, zooals men wel hoort als men een daad van flinke sportvaardig- heid ziet uitvoeren. De kadet, die deze eigenaardige ontmoeting had, zou zeker omgetuimeld zijn en op het ijs gesmakt, had de Koningin hem niet opgevangen en den schok doorstaan door stevig op haar schaatsen te blijven staan, H. M. stond als een muur, dat zagen de toeschouwers, nog vóór het tot hen was doorgedrongen wie eigenlijk die kranige schaatsenrijdster was. Het tooneeltje speelde zich zoo vlug af, dat eerst toen de Koningin weer een heel eind voorbijgereden was, men - ontdekte wie die dame was. De kadet had het ook niet geweten en eenvoudig zich verwyderd met een pardon dame. (N. Ct.) Een Bosschenaar te Eindhoven vermoord. Op den eersten Kerstdag heeft te Eind hoven een schandelijke moord plaats gehad. Vijf Bosschenaars, n.l. de Gebr. van T., Br. de B. en de verslagene v. O. waren dien dag naar Eindhoven gegaan. Van O. behoort tot het le reg. Vesting-art. Ie Comp. Schoonhoven, en was een 21-jariga ferme jongen. Bij den caféhouder F. te Eindhoven op de Markt, is een dansclub gevestigd, waar toe de Bosschenaars tegen betaling van entree in afwijking van den regel werden toegelaten. Een van de gebr. van T. nam na een dans plaats op een stoel van den 17-jarigen Sieben, uit Woensel waarover een twist ontstond, die verder zonder gevolg bleef. Na een tweeden dans echter ontstond een nieuwe twist. Deze liep zoo hoog op, dat aldra een formeele vechtpartij ontstond, waarin met stoelen door de danszaal geslagen werd. Sieben greep toen zijn dolkmes en pofte dit den 21-jarigen v. O. tot het lemmet in de borst, ter hoogte van den rechter schouder. v. O. scheen daarvan niet terstond groote hinder te ondervinden. Hij werd met zijne kameraden uit de zaal verwijderd en ver loor pas eenige oogenblikken later zijn krachten. Op het politiebureau werd de jonge man onderzocht en daarna naar het gasthuis vervoerd, waar hij te ca. 12 uur Dinsdagnacht is overleden. De politie arresteerde intusschen den 17- jarigen moordenaar en nam het mes in be slag, dat hij na de misdaad aan zijn meisje gegeven heeft. Bovendien werden drie clubsleden gearresteerd, die met stoelen hadden geslagen. Het sectie-onderzoek, in tegenwoordigheid van den heer burgemeester als hulpofficier van Justitie, uitgeoefend door de heeren dr. Mettrop uit 's Bosch en dr. v. d. Loo, militairen-dokter te Eindhoven, gaf echter zekerheid, dat. de dood het gevolg was van den steek met inwendige verbloeding. Daarop zijn de drie andere gearresteerden in vrijheid gesteld. De moordenaar heeft een volledige be kentenis afgelegd. De nette familie van den verslagene kwam nog Dinsdag-avond te Eindhoven aan, echter pas na den dood van den verslagene. Zeer onder den indruk was deze familie. De moordenaar wordt over eer. paar dagên naar 's Bosch overgebracht. De burgemeester van Eindhoven neemt maatregelen, dat dergelijke dansclubs on mogelijk gemaakt worden. (Prov. Ct.) let vergaan van de „Leda". Een der geredden van de bij Grimsby op een mijn geloopen »Leda«, de stoker, heeft der »Tel.« medegedeeld: We hadden kolen in en waren op de terugreis. Het was mooi weer en een kalme zee. 6 Dec. 's middags tusschen kwart voor 4 en 4 uur. hoorden we de ontploffing de mijn was midscheeps aan stuurboord aangekomen en de molen stopte direct. Ik denk dat de heele ma chine en de menschen van de machine kamer zóó de diepte ingegaan zijn. De kapitein liep op de brug en hij bleef bij zijn positieven, boor 1 Hij gooide direct zyn jas uit, en liet het reddingsvlot over boord zetten, waarbij hij zelf meehielp. Toen wilden we de sloepen te water laten, maar die waren versplirfterd. De schuit zonk snel. De le stuurman en de stuurmansleerling lagen te kooi en ook nog andere lui van de bemanning. Die vlogen aan dek. De stuurmansleerling werd door de kracht van de ontploffing uit zijn hut geslingerd in het gangetje. Ik liep de trap op van de boven brug om een zwemvest te halen, maar meteen werd ik door een golf weggeslagen en kwam in zee terecht. Ik zal een 20 M. verder boven zijn gekomen. Velen dreven in zee rond. Vlak bij mij hingen de bootsman en een matroos aan een kist en ik pakte vast hè Zoo dreven we rond in het ijs koude water en we verstijfden er van. Na een half uur wat duurt dat een eeu wigheid kwam er een vlot aan. We hadden al liggen roepen om een sloep en eindelijk hadden we hem. Engelsche mat rozen van het gouvernementsvaartuig, dat ons convooyeerde, pikten ons op. In de sloep zaten de le stuurman van ons en nog een matroos en we zaten allemaal stijf van de kou te bibberen. We zagen Bron ronddrijven met zijn hoofd voorover hing hij in het water en er was geen beweging meer in hem toen hij in de sloep werd getild. Ze hadden nog veel moeite gedaan om hem in 't leven te krijgen, maar het hielp niet. Aan boord van het Engelsche oorlogs schip werden we op een beste manier be handeld. Ik kon niet meer overeind ko men en een van de matrozen pakte me aan en gaf me aan een ander over en zoo hebben, ze me aan boord gezet. Maar toen ze me met warme kleeren en een bord soep hadden laten kennis maken, knapte ik aardig op. Den volgenden dag kwamen we in Grimsby en Bron is daar op een prachtige manier begraven. In auto's zijn we naar het kerkhof gegaan en de kapitein heeft nog gesproken, maar veel zeggen kon-ie niet. De tranen liepen hem over de wan gen. Van de andere lui hadden we niets meer teruggezien. We zijn nog een week in Londen geweest en toen weer op Rot terdam aan. De »Leda« was in drie minu-, ten naar den kelder. Petroleum. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat bon no. 6 der Rijkspetroleumdistributie- kaart geldig zal zijn van 31 December 1917 af tot en met 15 Januari 1918 voor eene hoeveelheid van 2 liter. o Posthuma moet weg. In een voor Amsterdamsche sociaal democraten gehouden rede heeft het Ka merlid Duys gezegd, tot de conclusie te zijn gekomen, dat minister Posthuma met zijn dictatuur van den heer Kröller en zijn commissie van bijstand moet worden weg gejaagd. De heeren Kröller en Van Stolk moeten, volgens den heer Duys, ieder een groot millioen aan de graanleveranties verdiend hebben. (Huisg.) Een belangrijke aanhouding. De controleurs van het levensmiddelen- bedrijf te Breda hebben in een pakhuis een voorraad van 30.000 K.G. cacaoboter, -gries en -poeder ontdekt, waarvan de eige naar F. L. te Parijs woonachtig is. Deze voorraad is op last van den bur gemeester in bezit genomen. o Jlijn ontploft. In een schuur te Dreischor zijn de twee gebroeders De Waal bij het demonteeren van een aangespoelde mijn gedood. De kolenaanvoer. Thans, op het einde van het jaar, is eenigszins te overzien hoe 't tot nu toe ging met den aanvoer van steenkolen. Daaromtrent te bevoegder plaatse infor- meerende, werd aan het »Hbld.« meege deeld, dat vanuit Duitschland ruimschoots 't bepaalde quantum is geleverd, terwijl uit Engeland een niet onbelangrijke hoeveelheid werd aangevoerd. Gaat dit geregeld door dan behoeven we, aldus werd verzekerd, wat onze kolenvoorziening betreft voor dezen winter niet ongerust te zijn. en gij hebt geld verdiend, indien gij U Meubelen koopt in het Overzicht van eenige prijzen. Compleet massief eiken Slaap-Ameublement, met geslepen Spiegel- en Marmerblad f 147.50. Compleet gestoffeerd Kamer-Ameublement f 95.00. Massief eiken tafel, 6 bekleede Stoelen f 42 50. Verder alle modellen massief eiken Buffetten, Kasten, Tafels, Theekasten, Ledikanten, Stoelen, Spiegels en Schilderijen. Groote sorteering in geschilderde Buffetten, Kasten, Tafels, Ledikanten en alle soorten Stoelen. Prima complete Bedden en Dekens. Bezoekt onze Magazijnen en gij zijt tevreden over prijzen en kwaliteiten. Aanbevelend, Verguld Harnas 7—8. 's-Hertogenbösch. Telefoon Interc. No. 796. f WêmmiM 1mmm vlekt noch. huid, noch linnen. Prijs fl,25— per flacon, welke kleuren ook op ROOD HAAR zijn toe te passen Posticheur - Hinthamerstraat 49-50 's Bosch. DAGELIJKS behalve des ZONDAGS Van 's-BOSCH n.fn. 1.30 uur. HEDEL 2.15 HEUSDEN 3.15 Te WIJK 3 3.45 Van WIJK v.m. 7. HEUSDEN 7.15 HEDEL 8.15 Te 's-BOSCH 9.30 uur. Op Bossche Marktdagen van WIJK v,m. circa 4.30, van HEUSDEN vm. 5.— en van 's-BOSCH n.m. 12 uur. Informatiën te bekomen: Te 's-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIJT. Te Hemden bij den agent J. A. BOEREN. Op le en 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag zal er geen dienst plaats hebben. mj Groote sorteering Beelden Stolpen Kerkloeken en Rozenkranzen. Leder- en Staalwaren, Byouteriën, Tabak en Sigarenpijpen. Groote sorteering Mondorgels. Zeep, Toiletartikelen enz. HET ®E P&M1E3® XM ©E Markt 29. s-HERTOGENBOSCH Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen, SCHILDERIJEN (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. P. SCHREUDER EN ZONEN. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5