LONDEN, 2 Jan. De bladen te Petro- grad melden, dat de Russische gedelegeer den, die te Petrogard zijn teruggekeerd, mededeelen, dat de Duitschers zich bereid hadden verklaard West-Rusland te ontrui men, maar weigerden hun troepen terug te trekken uit plaatsen als Riga en Libau behalve als een algemeene vrede tot stand komt. Een premie op het hoofd van den Duitschen Keizer. Naar de New-York Herald in zijne Pa- rijsche editie mededeelt, hebben een vijf tigtal ingezetenen der Amerikaansche stad Mulvane (Kansas) de verplichtingen op zich genomen ieder vijftig dollars bij te dragen tot een fonds van één millioen dollars, dat zal worden uitgekeerd aan dengene, die den Duitschen Keizer ter dood brengt. Eene brochure over de zaak-Caillaux. - Naar de Berl. Lok. Anz. mededeelt, zal deze week eene door de Fransch redicaal- socialistische partij uitgegeven brochure, getiteld: «De volle waarheid overdezaak- Caillauxcc in millioenen exemplaren worden verspreid. Het doel der brochure is, aan te toonen, dat men hier met een tendenz- proces te doen heeft, dat zijn oorsprong vindt in eene persoonlijke antipathie tegen Caillaux. Naar de Deutsche Tageszeitung mede deelt was het aantal werkeloozen in Ber lijn nog nooit zoo gering als bij de jongste jaarswisseling het geval was. De toevluchts huizen, de arbeidsbeurs en de logementen, waar voorheen duizende werkeloozen en bedelaars waren te vinden, zijn nagenoeg leeg. Noch bij de stadsreiniging, noch bij de tramweg-maatschappijen heeft zich per soneel voor sneeuwruimen aangemeld. De strijd om het opperbevelhebberschap. In het Parijsche dagblad L' Oeuvre be toogt generaal Verraux, dat Amerika in het voorjaar het opperbevel over alle legers der Entente op zich zal nemen, indien Engeland er thans niet in toestemt, dat deze functie aan Fransche handen wordt toevertrouwd. Bet onafhankelijke Finland. Naar de Messagero uit Petersburg ver neemt, beginnen de Russische garnizoenen Finland te ontruimen. De Finsche senaat heeft het voornemen in alle oorlogvoerende landen gezantschappen te vestigen, aange zien Finland zich als neutrale staat be schouwt. Uit Amerika. Het Amerik. Scheepvaartdepartement heeft aan de commissie van onderzoek uit den Senaat meegedeeld, dat 10 pet. van de houten en stalen schepen van het re- geeringsprogram nu kant en klaar zijn, evenals 40 pet. der stalen schepen, welke tijdens den aanbouw zijn opgevorderd. Bovendien meldt men, dat Hurley, die zoowel over het dep. van Scheepvaart als de afdeeling tot spoedaanbouw van schepen gaat, zich heeft verzekerd van Ford's me dewerking. De bekende auto-fabrikant heeft ontraden, de kustwerven te overladen met opdrachten, daar de spoorlijnen overkropt zijn en de grondstoffen over grooten af stand daarheen moeten worden vervoerd. Hy stelt voor, reusachtige werven aan te leggen aan de Golf van Mexico, waar de stukken, in de fabrieken in het hart en het WT. des lands vervaardigd, over de Mississippi kunnen worden gebracht. Groote brand in Amerika. Gisteren hebben te Norfolk in Virginia drie ontploffingen met brand plaats had. De schade wordt geschat op 2 miilioen dollar. Een duizendtal zeelieden hielp bij het blusschingswerk, waardoor de stad voor ondergang gespaard bleef. Men ge looft dat de branden aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. Een Engclsch oordeel over de Britsche Admiraliteit. Het Londensche weekblad «Truth® wijdt eene kritieke beschouwing aan de werk zaamheid der Britsche Admiraliteit, waaraan het navolgende ontleend wordt«Afgezien van enkele wijzigingen van ondergeschikten aard, is het huidige Departement der Ad miraliteit op het oogenblik een jaar in functie. Het heeft ongeveer 3300 speciale schepen te werk gesteld voor de bestrijding der duikbooten en een minstens even groot aantal koopvaardijschepen tegen aanvallen bewapend. Des niettegenstaande werden gedurende 10| maand meer dan 1000 schepen door de Duitschers naar den bodem der zee gezonden. Het marine-personeel is thans tot 450.000 man uitgebreid, doch de vijandelijke onderzeebooten gaan voort ons aan banden te leggen. Deze feiten maken het eindelijk duidelijk, dat ofschoon het gevaar ten slotte wel overwonnen kan worden, dit slechts zal kunnen geschieden ten koste van eene zoodanige hoeveelheid manschappen, geld en materiaal, dat men waarschijnlijk ternauwernood aan eene mis lukking zal kunnen ontkomen. Er moet dan ook onvermijdelijk twijfel rijzen ten aanzien van de vraag of het probleem wel op de juiste wijze is aangepakt, en of de groote moeielijkheden niet voortspruiten uit een gebrek aan activiteit, initiatief of moed.® Trotzky over de onderhandelingen. St. Petersburg. Trotzky heeft in een toespraak in een vergadering der centrale commissie van de sowiets sarkatisch ont maskerd, wat hij als Duitschland's huichel achtige vredesvoorstelling kenschetste. Hij verklaarde, dat de regeering en de arbeiders nooit zulke voorwaarden zullen inwilligen, als Duitschland wenschte op te dringen. Indien de middelrijken den Polen en Letten niet loyaal de vrije beschikking over hun lot verkiezen toe te staan, zal het dringend noodig zijn om de Russische revolutie dapper te verdedigen. Er is zoojuist een officieel bericht te Londen ontvangen dat de vredesonderhan delingen zijn afgebroken. Zelfs zijn de voorwaarden, waartegen Trotzky verzet aanteekent, nog niet geopenbaard, doch het standpunt inneemt, dat Polen, Koerland, Lithauen en Esthland reeds hun wensch hebben geuit om bij Duitschland te worden ingelijfd en dat Duitschland daarom de bezetting van deze gebieden moet hand haven. BINNENLAND. De lioniuien op Goes. (Officieel.) De minister van buitenland- sche zaken deelt het volgende mede Het onderzoek van de scherven der op 22 Dec. op Goes geworpen bommen, waar van een ingezetene van Goes ongelukkiger wijze het slachtoffer werd, heeft aange toond dat deze bommen, van geheel andere constructie waren dan die welke in vroe gere gevallen werden gevonden. Op een der stabiüsatevleugels werd echter een overblijfsel aangetroffen van een etiket met opschrift in de Erigelsche taal, zoodat deze bommen klaarblijkelijk van Engelsch maaksel zijn. In verband daarmede is aan Hr. Ms. gezant te Londen opgedragen aan de Britsche regeering te verzoeken een zeer ernstig onderzoek in te stellen nopens de vraag, of bedoelde schennis van het Ne- derlandsche gebied aan een Engelschen vlieger is te wijten. o Tijdens een nachtelijk feest is te Vlis- singen van een der aanwezigen een porte feuille met eenige duizenden guldens ont vreemd. Van dezen diefstal wordt een officier verdacht. Er zijn te Amsterdam en te Vlissingen reeds eenige getuigen gehoord. Grensincident. Men meldt uit Maastrichtde Duitsche grenswacht tegenover het naburige dorpje Mesch bij Eysden zou gaarne het Nieuwe jaar met een hartsterking willen vieren, maar aan «snaps® was nergens in de omgeving te komen. Een der soldaten bood zich aan, eens in Holland te gaan kijken, of daar iets van dien aard te krijgen was. Met een kruik ging hij door de electrische afsluiting naar Mesch, liet deze daar met jenever vullen en aanvaardde daarna met de begeerde versnapering den teregtocht. Kort bij de grenzen werd hij door een paar soldaat commiezen opgemerkt en voor een smok kelaar aangezien. Deze geboden hem halt te houdeu, maar daar hieraan geen gevolg gegeven werd, klonken eenige schoten door den stillen Nieuwjaarsnacht en een der kogels trof den ongelukkige, die voor zijn makkers een feestdronk had willen halen, in het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood neerzonk. De smokkelende grariu. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen E. C. F. gravin Platen Hallermund-Von Alten uit Berlijn, die op 14 October op reis naar Duitsch land in haar bagage, zooals bij onderzoek door de douane bleek, verborgen had een groote hoeveelheid levensmiddelen, manu facturen, schoenen, enz. Beklaagde werd overeenkomstig den eisch van het O. M. bij verstek veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring der goederen en met last tot hare gevangenneming. o Ergerlijk vandalisme. Het dorp Spijkenisse nabij Rotter dam leverde Nieuwjaarsmorgen een aanblik op alsof het een vliegeraanval te verduren had gehad. In den nacht van Oud- op Nieuwjaar zijn door een troep opgeschoten jongens niet minder dan 35 ruiten, w.o. 12 groote winkelruiten, ingeworpen. De schade wordt geschat op ongeveer f1000. De politie heeft een paar verdachten aangehouden. Ook de woning van den burgemeester heeft het moeten ontgelden. o Plechtig! De plechtigheid, waarmede te Groenlo de afkondiging van de nieuwe grondwet plaats heeft gehad, maakte zeer weinig den indruk van een gewichtig feit. De officieele plechtigheid had als volgt plaats. Even voor twaalven zag men een werkman der gemeente zijn kruiwagen voor het gemeentehuis neerzetten, deftig de trappen van het gemeentehuis opklimmen en naar binnen gaan, waar hem het be- lanrijke document werd ter hand gesteld. Een oogenblik later kwam hij terug, waar na de plechtige afkondiging plaats had. De man was gekleed in blauwen kiel met een pet op het hoofd en klompen aan de voeten. Gisternacht is ten huize van den heer B. Nijveen te Leeuwarden diefstal met braak gepleegd. Ongeveer f 300 en eenige gouden voorwerpen zijn uit een kast ge stolen. Eergisternacht hebben inbrekers te Am sterdam door middel van verbreking van een glasruit zich toegang verschaft tot den slagerswinkel in de Czaar Peterstraat. Zij namen voor f 2200 aan bankpapier, eenig zilvergeld en 6 worsten mee. o Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben Dinsdagavond inbrekers in Den Haag op brutale wijze getracht hun slag te slaan in den goudsmidswinkel van den heer Scheungel in de Witte de Withstr. Toen eén 46 jarig neefje van den heel den winkel binnenkwam om zijn verwanten geluk te wenschen op den Nieuwjaarsdag, trof hij daar twee onbekende mannen aan die hem op zijn vraag, of zijn oom thuis was, antwoordden «Je oom woont hier niet, die woont een paar huizen verder. De jongen ging onmiddellijk naar het posthuis in de Elandstraat en waarschuwde daar de politie. De inbrekers werden door een agent overvallen, voordat zij in hun voornemen waren geslaagd. Zij namende vlucht, achtervolgd door den agent, die er na driemaal in de lucht te hebben ge schoten, in slaagde een der daders te yatten. De andere wist te ontkomen. Eergisternacht is de groote grossierderij in koloniale waren, benevens woonhuis van den heer Officier, te Middelharnis, totaal afgebrand. Assurantie dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Nicuwjaarweusch, In den Amsterdamschen stadsschouwburg werden door Thomasvaer en Pieternal de gewone Nieuwjaarswenschen uitgesproken, ditmaal gedicht door J. H. Speenhoff er> uitgesproken door Corn. Schulze en Betty Holtrop. We laten die op onze ministers volgen Pieternel. Ik wensch minister Treub Zijn honderd tien miljoen, Daar kan hij voor ons land Zijn best weer eens mee doen. Thomasvaer. Ik wensch voor Posthuma, Dien slecht begrepen baas, Van onzen boerenbond Een monument van kaas. Pieternel. Ik wensch minister Cort Ter stijving van zijn kracht Een vat vol asperien, Dan slaapt hij eens een nacht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, H i n t- hamerstraat69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heasden. Naar wij bij geruchte ver namen en zooals later ook blijkt, uit een in dit blad opgenomen advertentie, staat ons een genoeglijken avond te wachten* Het Dameskoor Excelsiorstelt zich ten doel op Donderdag a.s. eene uitvoering te geven, bestaande uit zangstukken en een vroolijk nastukje. Ieder, die reeds vroeger met bedoeld koor kennis maakte, zal verheugd zijn de kennismaking te kunnen voortzetten en die dit voorrecht nog niet hadden, kunnen wij reeds bij voorbaat een genotvollen avond verzekeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot Kantonrechter te Heusden, Mr. C. W. van Ommeren, thans hoofdcommies der provin cie griffie voor Gelderland te Arnhem. Tot waarnemend Directeur der gas fabriek is benoemd de heer Meinhorst, thans werkzaam te Hellevoetsluis. De gewone rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1918 zullen gehoudeG worden Voor Noordbrabantop 13 Februari te 's Hertogenbosch op 13 Maart te Zeven bergen. Voor Gelderland op 19 Februari te Eist op 14 Maart te Tiel. Het Steuncomité heeft zich voor dezen winter weder geformeerd en bestaat, evenals vóór 2 jaren, uit de Leden der Gezondheidscommissieen vergadert eiken Maandag ten stadhuize, des voormiddags van 910 uur. Werkendam. In de Vrijdag 1.1. ge houden raadvergadering werd medegedeeld eene goedkeuring van Ged. Staten van ter rein aan den nieuwen weg; de Heer J. J. van Oordt werd herkozen als lid van het alg. armbestuur werd door B. en W. op advies van den gemeente-architect voorge steld in het vervolg de waterleiding slechts op bepaalde uren van den dag open te stellen. Op deze manier hoopt men in 1918 500 H.L. kolen f 4 te bezuinigen. Geeft deze maatregel het gewenschte re sultaat, dan kan een tekort van f 2000 worden voorkomen wordt conform besloten. Bij behandeling der begrooting wordt het tractement van den ambtenaar ter secre tarie van f 600 op f 700 gebracht en de hoofd, omslag van f 12000 op f 14000 gesteld. Bij den post «Schoolgelden voor de Openbare Schook werd door B. en W- een nieuwe regeling voorgesteld. Volgens dit voorstel betaalt de le klasse voor ieder kind per jaar f 3, de 2e klasse f 4.80, de 3e klasse f 7.20, de 4e klasse f 9.60 en de 5e klasse f 12. Voor de eerste 2 kinderen uit elk gezin is het volle schoolgeld verschuldigd, voor elk volgend kind de helft. De gezinnen, wier inkomen minder dan f 400 bedraagt, zijn vrij. Voorts behooren tot de 1ste klasse die gezinnen, wier in komen f 400 tot f 600 bedraagt, tot de 2e klasse die van f 600 tot f 800, tot de 3e klasse die van f 800 tot f 1000, tot de 4e klasse die van f 1000 tot f 1500 en tot de 5e klasse de inkomsten van f 1500 of meer. Het schoolgeld voor het herhalingsonder- wijs bedraagt 30 en 60 cent. De verordening gaat in op 1 Mei 1918. Na eenige discussie stelde B. en W. voor, om aan de bezwaren van Visser en De Waard tegemoet te komen aan de ver ordening een 6e klasse toe te voegen, waartoe behooren de gezinnen met een inkomen van f 2000 of hooger, welke pl.m. f 20 per jaar moet betalen. De 5e klasse loopt dus nu tusschen f 1500 en f 2000. De heer Meijer deed daarop het bemid delingsvoorstel om de gezinnen uit de eerste klasse voor één kind f 3 te doen betalen, voor 2 kinderen f 5 en voor 3 kinderen f 6. Voor elk volgend kind f 1 meer. In stemming gebracht, werd het voor stel van B. en W. (dus 6 klassen met ongewijzigde le klasse) aangenomen met 6 stemmen voor en 3 stemmen tegen. Andel. Loop der bevolking over 1917. Gevestigd 17 m. en 37 vr. Geboren 14 m. en 16 vr. Vertrokken 14 m. en 19 vr. Overleden 10 m. en 5 vr. Totale vermeerdering 7 m. en 29 vr. Bevolking op 34 Dec. 1917. 585 m. en 568 vr. totaal 1153. Aantal gesloten huwelijken 5. Levenloos aangegeven 5. Aalburg. Woensdag 11. ikonden die genen, die er voor in aanmerking kwamen, bij 't kerkbestuur een bon bekomen, die de waarde van 50 K.G. steenkolen vertegen woordigde. Dat er door velen een dank baar gebruik van werd gemaakt, laat zich begrijpen Beneden-Langstraat. De mesterij staat zoo goed als stil. Varkens zijn er in deze streek geheel niet meer en vette kalveren zeer weinig. Men besteedt voor vette kalveren f 1 a f 1.10 per K.G., nuchtere kalveren f 8 a f 12 per stuk, jonge biggen f 15 a f 20, schapen f 20 a f 30. Brakel. De heer J. F. Langeweg, onderwijzer alhier, is met algemeene stem men benoemd tot hoofd der openbare school te Brakel. Besoijen. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Gem. dhr. J. van Zeist, en tot diaken, in plaats van dhr. H. v. Heijst, die als zoodanig bedankte, dhr. Ant. Blok. Bern. Op 3 Januari j.l. was het 25 jaar geleden dat de Heer D. Lansdaal, machinist op het stoom- en motorgemaal alhier, in functie was getreden. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging bleek al spoedig. Reeds vroeg in den morgen wap perde de nationale driekleur. Eene com missie van personeel in 's Rijksdienst hier in den omtrek bood den jubilaris een drie ledig souvenir aan. Ook van andere zijden kwamen gelukwenschen en het polderbe stuur van Bern liet zich niet onbetuigd. Dat de jubilaris nog vele jaren tot ieders genoegen als voorheen hier werkzaam moge zijn was aller wensch. 's Gravenmoer. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal in het café van M. J. de Jong voor de Tuin- en Land bouw vereeniging alhier op treden, de heer J. A. M. van Kampen te Poeldijk, secretaris van den Centralen Bond tot oprichting van Groentendrogerijen, ter inleiding van het onderwerp de groenten- drogerij en wat daarmede in verband staat. Nu de belangstelling voor deze zaak hier gaande is, staat den spreker een flink ge hoor te wachten. Gameren. Met genoegen kunnen we meedeelen dat onze dorpsgenoot, de Heer C. v. Woerkom, te Amsterdam met gun stig gevolg examen heeft afgelegd voor Mercurius Diploma Engelsch Handelscor respondentie. Veen. Bij de gehoudene verhuring.van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk op 31 Dec. was de opbrengst circa f10.hoo ger dan het vorige jaar. Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de Ileeren H. Ambro- sius en C. L. v. d. Pol. Donderdagmorgen werd reeds een druk gebruik gemaakt door het publiek, om per voet naar de Geldersche zijde te gaan. Donderdagmiddag evenwel kwam de ijsbreker Pallas voor de Rijkswaterstaat de vaargeul weer openen en volgden goede renbooten weldra zijn voorbeeld. De landbouwer v. d. V. leverde deze week een vrachtje hooi af waarvoor werd betaald niet minder dan f 70 per 500 k.g. Wijk. Donderdag j.l. zakte J. V. plot seling door het ijs. Op zijn hulpgeroep kon hij nog bijtijds door J. v. d. V. en W. v. d. M. van een wissen dood gered worden. Zaltbommel. Ds. D. Bins Jr., predi kant der Ned. Herv. kerk te Ellewouts- dijk, heeft het beroep naar Zaltbommel aangenomen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur. De Heeren de Haan en Oerlemans heb ben het noodig geacht, naar aanleiding van het voorgevallene in de raadsvergadering van den 14 December jl., in een inge zonden artikel in Uw blad van 29 Dec. jl. critiek uit te oefenen over de wijze, waarop de belangen der gemeente door B. en W. worden behartigd. Nu ben ik wel is waar niet de aange wezen persoon om als verdediger van het beleid van het gemeentebestuur op te tre den, doch, waar mijn naam, zelfs op minder eervolle wijze, eenige malen in 't debat is gebracht, meen ik het betoog der Heeren inzenders niet onbeantwoord te mogen laten. Alvorens in te gaan op het persoonlijke element, dat de Heeren hebben goedge vonden aan hun betoog vast te knoopen, acht ik het noodig de feiten, waarover de questie loopt en waarvan eene ten eene- male onjuiste voorstelling wordt gegeven, behoorlyk recht te zetten. In Augustus van het vorig jaar zijn door de firma de Haan en Oerlemans aan B. en W. ingediend twee aanvragen om ver gunning tot oprichting van een fabrieks gebouw op hun terrein, beide van verschil lende strekking; de eene ingevolge de Hinderwet in verband met de Veiligheidswet, de andere krachtens de Woningwet. En waar nu in het artikel slechts sprake is van één verzoek, blijkt al aanstonds, dat de Heeren, die dit onderscheid niet hebben weten in 't oog te houden, ofschoon dit tot recht verstand der zaak onvermijdelijk is, het spoor bijster zijn. De hinderwetsvergunning is door B. en W. verleend, nadat van den Inspecteur van den Arbeid de verklaring was ingekomen als bedoeld in art. 11 bis der wet, «dat de inrichting zal voldoen aan de eischen, krach tens art. 6 der Veiligheidswet gesteld.® Het geschil, waarin de Heeren zich ver ongelijkt achten, loopt echter over de ver gunning, die noodig is ingevolge art. 5 der Woningwet, waarin o.a. is bepaald, dat het zonder vergunning van B. en W. ver boden is een gebouw op te richten let wel, een gebouw, onverschillig of dit al of niet een woning is. Op die aanvrage is door B. en W.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2