NIEUWSBLAD voor hei Land van Heiden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. 3737. Zaterdag 5 Januari Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C van der Menlen Zonen. HAARDEN EN KACHELS. Blanke geslepen POTKACHELS. I. C. MORTIER ZO AXIMUM WARMTE MINIMUM BRANDSTOF TEGELPLATEN -:- VULEMMERS. Grootste inrichting v. daard in Nederland Geregeld voorhanden Pensmarkt 22 24 - Telef. 571 - 's-BOSCH. aan deze eischen voldoen onze BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Finland. Stockholm, 2 Januari, Aftonbladet meldt dat een Finsche afvaardiging, be staande uit staatsminister Swinhufvud en minister Enckel naar St. Petersburg is ver trokken om van de Russische regeering de erkenning van Finland's zelfstandigheid te erlangen. St. Petersburg, 4 Januari. In zijn ant woord op het verzoek der Finsche regee ring nopens de onafhankelijkheid der Finsche republiek stelt de raad der volks commissarissen in volledige overeenstem ming met het beginsel van het vrije zelf beschikkingsrecht der naties in het uit voerende hoofdcomité het volgende voor Ten eerste, erkenning van de politieke onafhankelijkheid der Finsche republiek. In overstemming met de Finsche regee ring de instelling van een bizondere com missie van vertegenwoordigers uit beide partijen tot het beramen van de maat regelen, die uit de scheiding van Finland en Rusland voortvloeien. o Londen, 2 Januari. (Reuter.) De ver tegenwoordiger van de Petit Parisien te St. Petersburg heeft een onderhoud gehad met een der leden van de Oostenrijksch- Duitsche afvaardiging, die verklaarde dat de middelrijken geen enkele illusie koesteren aangaande de regeering der maximalisten, doch verwachten door bemiddeling der Russen met de Entente te zullen spreken. De middelrijken zullen tot geen enkele annexatie overgaan, doch nimmer in de teruggave van Elzas-Lotharingen toestem men. De afgevaardigde zeide dat de Russen een leening van twee milliard hebben aan gevraagd. Benarde tijden voor Frankrijk. Bern, 3 Jan. (Wolff.) Volgens de dPetit Parisien» heerscht in Frankrijk zulk een kolengebrek, dat de in den zomer gevormde reserve moet worden aangesproken. Verder maant de minister voor de verpleging tot de grootste vrijwillige zuinigheid, daar hij anders tot broodkaarten of zelf3 een broodloozen dag zou moeten overgaan. Ook het vleeeschgebruik wordt beperkt. Als hoofdzaak der beperkingen en schaarschte wordt de werking der duikbooten en de daardoor ontstane scheepsruimte-nood ge noemd. o lit Amerika. De Amerikaansche regeering heeft het beheer over ongeveer 250.000 mijl der Amerikaansche spoorwegen overgenomen. Men verwacht verordeningen betreffende de unificatie der lijnen en het gemeen schappelijk gebruik der voordeelen, alsmede betreffende de uitrusting, ten einde een onmiddellijke ontlasting in de opeenhooping van goederen te verkrijgen. De fabricatie van kunstledematen in Duitscklaud. Dat de chirurgie in Duitschland gedu rende dezen oorlog zeer groote vorderingen heeft gemaakt is bekend. En ofschoon een kunstarm of kunstbeen uit den aard der zaak de natuurlijke ledematen nooit geheel kan vervangen, is het toch een heugelijk feit te noemen, dat de techniek reeds zoodanige vorderingen heeft gemaakt, dat de ongelukkigen die verminkt uit den strijd terugkeeren, zich niet meer geheel hulpeloos door het leven behoeven voort te sleepen. Integendeel, de fabricatie van kunstledematen heeft zich reeds tot een zoo hoog peil opgewerkt, dat het meeren- deel der invaliden weder in staat kan worden gesteld het een of andere beroep ter hand te nemen, waardoor de voor hen pijnlijke gedachte een nutteloos lid der samenleving te zijn, geheel wegvalt. De ontwikkeling der techniek op dit gebied zal binnenkort gedemonstreerd wor den door een in Duitschland vervaardigde film, waarin een overzicht gegeven wordt van het Sauerbruch systeem voor kunst ledematen. De eerste vertooning heeft te Berlijn op 3 Januari plaats gehad, en tal van doctoren zijn uitgenoodigd een kijkje naar deze wetenschappelijke film te komen nemen. De invloed der vredesonderhandelingen op de levensmiddelprijzen. Naar het Berliner Tageblatt uit Boven- Silezië verneemt, valt tengevolge van de vredesonderhandelingen te Brest-Litofsk in Polen en Boven-Silezië eene aanmerkelijke daling der prijzen van allerlei waren te constateeren. In Warschau is weder goede chocolade te bekomen, die men in den laatsten tijd in het geheel niet meer kon krijgen. Terwijl voorheen 170 Mark per 100 K.G. werd betaald, is de prijs thans reeds tot 100 Mark teruggeloopen. Het zelfde verschijnsel doet zich ten opzichte van sardines voor, aangezien bij een vrede met Rusland de zoog. Russische sardines weder in groote hoeveelheden aan de markt zullen komen. De meelprijzen aan de Bovensalezische grens zijn met 200% ge" daald, terwijl worst 2 Mark per K.G. goed- kooper is geworden. Ook pelswaren zijn ongeveer 200% in prijs gedaald. De ge heime handelaars trachten met koortsach tige haast hunne waren kwijt te raken. De Roemenen treden tegen Rusland op. PETROGRAD, 2 Jan. De volkscommis sarissen ontvingen een telegram uit Ivis- hineff, meldende, dat de Roemeniërs Leo- wa en een aantal Bessarabische dorpen hebben bezet. Vele revolutionniaren wer den doodgeschoten. De Reda heeft den spoorweg Jassy-Ungeni aan de Roemenen overgedragen. o Ontzettende koude. Londen, 2 Jan. Uit New York wordt aan de »Times« gemeldt Amerika huivert nog steeds in een greep van de felste kou, welke men hier ooit heeft waargenomen. Er valt sneeuw te Miami, in het half Tropische Florida, een verschijnsel dat bij het thans levend ge slacht geheel onbekend was. Te New Orleans is de kwik tot onder nul gezakt. In het N. is de St. Lawrence Rivier over haar geheele breedte bevroren. Paardentrams en sleden gaan geregeld heen en weer over het ijs van de Hudson. New-York, waar de temperatuur nog altijd 8 graden onder nul is, is gehuld in een laaghangenden mist, als gevolg van den in vloed der koude op het warmere water. Honderden kantoorgebouwen en groote huurhuizen in de stad zijn zoo goed als onverwarmd, en er worden wanhopige po gingen in het werk gesteld, om steenkool in de stad te krijgen. Talrijke welgestelder) laden hun auto's vol steenkool uit hun kelders en gaan die zeiven bij mandenvol verdeeien onder de armen. De treinen uit New-York komen 11 uur over tijd te Washington aan. De brandweer is herhaaldelijk gealar meerd. De meeste branden waren echter van geringen omvang en te wijten aan te sterk stoken, maar te Harlem veroorzaakte een brand den dood van 250 paarden, waardoor een schade van 50.000 pond is geleden. Deze brand bedreigde een oogenblik een geheele straat ziekenhuis barakken, vol patiënten, die door de koude waren bevangen. Ook in Canada is, naar uit Toronto aan de »Times« geseind wordt, de konde ontzettend en de laatste drie dagen waren de koudste sedert 1871 bijgewoond. Za terdag vroor het in Toronto 47 graden, en in het geheele domion heerscht een even hevige of zelfs nog erger koude, uit gezondeed in de provincies aan de kust van den Atlantischen Oceaan. In 1917 werden door de Engelschen op het Westelijk front 74359 gevangenen gemaakt gemaakt, waaronder 1572 offi cieren buitgemaakt werden 542 kanonnen, 657 loopgraafmortieren en 2122 machi negeweren. o In de afgeloopen week zijn in Engelsche havens 2111 schepen aangekomen en 2074 vertrokken; 18 boven en 3 onder de 16 honderd tons zijn gezonken8 werden tevergeefsch aangevallen. BINNENLAND. PRAKTIJ K-EX A HE NS. Vereenigiug ran leeraren in de Handels wetenschappen. De examens zullen worden gehouden op 21, 22 en 23 Januari 1918 in Boek houden, Stenografie, Nederlandsche, Fran- sche, Duitsche, Engelsche, Spaansche,Zweed- sche en Russische Handelscorrespondentie, buitengewone omstandigheden voorbehouden des avonds van 711 uur, op aanvrage zoo mogelijk in verband met den treinen loop te wijzigen. Boekhouden gedurende 3 avonden, talen gedurende 1 avond. Bij voldoende deelname wordt de ge legenheid daartoe opengesteld te Alkmaar, Amsterdam, Nijmegen, Rotterdam, Venlo, Vlissingen en Zutphen. Ingevolge besluit van Zijne Exellentie den Minister van Oor log kunnen militairen 7 dagen studieverlof bekomen op vertoon van den oproepings brief. Tevens zullen te Amsterdam examens worden afgenomen voor Leeraar in de Han delscorrespondentie. Prospectus verkrijg baar bij den Secretaris Dr. Otto Klipp, van Eeghenstraat 31, Amsterdam en bij den Kantoor-Boekhandel J. P. Blader groen, Raadhuisstraat 3032, Amsterdam. Aanmelding tot 10 Januari uiterlijk. De burgemeester van Dordrecht heeft van het ministerie van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de stoombootkapitein Arie Hoegee, die eenige maanden geleden te Gent wegens het overbrengen van brieven is gearresteerd en ter dood is veroordeeld, den 20sten December terecht is gesteld. o Te Hulst is Frans Dooge, vader van zeven kinderen vermoord. Hem werd de hals afgesneden. Vier personen moeten in deze zaak betrokken zijn. Zekere O. moet den moord hebben gepleegd. o Te Dinxperlo is uit Pruisen een Neder- landsch militair aangekomen, die vier maan den geleden uitIJmuiden met bizonder verlof naar Essen was gegaan om de begrafenis van zijn moeder bij te wonen. Daar hij niet op de daarvoor aangewezen plaats de Pruisische grens was overgegaan, had men hem in arrest genomon. Hij' heeft te Munster vier maanden in de gevangenis doorgebracht. Men verdacht hem van spionnage. Wet tot voorkoming van ontruiming vau woningen. Thans is ingediend het aangekondigde wetsontwerp, houdende maatregelen ten einde te voorkomen dat huurders in de tegenwoordige buitengewone omstandighe den uit hunne woningen worden gezet, in dien daarvoor niet geldige redenen bestaan. Voorgesteld wordt o.a. het volgende te bepalen Wanneer voor het eindigen van de huur eener woning eene opzegging wordt ver- eischt en de huur door of namens den ver huurder is opgezegd, kan de huurder zich bij verzoekschrift wenden tot den rechter van het kanton, waar de woning gelegen is, met het verzoek de opzegging nietig te verklaren. Het verzoek geschiedt binnen eene week na de opzegging. Het maakt de opzegging krachteloos totdat de rechter daaromtrent heeft beschikt. De griffier geeft den ver huurder onverwijld kennis van de indiening vas: het verzoekschrift. De rechter beschikt zoo spoedig mogelijk op het verzoekschrift na verhoor of be hoorlijke oproeping van partijen. De rechter willigt het verzoek in, in dien hem summierlijk blijkt, dat de huur der gedurende den huurtijd zijne verplich tingen op behoorlijke wijze is nagekomen, en dat voor de opzegging overigens geen geldige reden bestond. Hij bepaalt dan tevens een termijn van ten hoogste zes maanden, gedurende welken de huur na het eindigen van den overeengekomen huur tijd zal voortduren. De rechter kan den termijn op schrif telijk verzoek des huurders, na verhoor of behoorlijke oproeping van den verhuurder, eens of meermalen, telkens met ten hoog ste zes maanden verlengen. Het verzoek geschiedt vóór het verstrijken van twee derde gedeelte van den bepaalden termijn. Deze blijft loopen totdat de rechter om trent de verlenging heeft beschikt. Is ingevolge de Huurcommissiewet om trent den huurprijs der woning bij eind uitspraak beslist, dan blijft die huurprijs ongewijzigd van kracht. Is die wet ten aanzien van de vorming niet van toepas sing of is omtrent den huurprijs niet bij eind uitspraak beslist, dan bepaalt de rechter een voor de woning redelijken huurprijs. Overigens stelt hij bij de toepassing van het voorafgaande zoodanige voorwaarden en maakt hij zoodanige bepalingen als hij met het oog op de belangen der huurders en der verhuurders noodig oordeelt. Ook kan hij op schriftelijk verzoek van dezen laatste, na verhoor of behoorlijke oproeping van den huurder, ten allen tijde den ter mijn verkorten, indien hij oordeelt dat daar voor geldige redenen bestaan. De griffier geeft den huurder daarvan onverwijld kennis. Partijen worden geacht voor den be paalden termijn eene huur te hebben aan- gegaen, onder de voorwaarden en bepa lingen, door den rechter geleid. Hetzelfde geldt in geval van verlenging van den ter mijn. Tegen de beslissing van den kantonrech ter is geen rechtsmiddel toegelaten, be houdens voorziening in cassatie in het be lang der wet. litvser ran runderen. De »Veehandei« meldt nadere bijzonder heden den uitvoer van runderen naar Duitschland en Oostenrijk. Uitgevoerd worden 2500 runderen, waar van ongeveer 1500 dragende koeien en 1000 melkgeveude dieren, die ten minste éénmaal gekalfd hebben. De koeien mogen ten hoogste 8 jaar oud zijn. Naar Engeland zijn ongeveer 1200 koeien geleverd. De leveranciers, die daarvan hun deel hebben geleverd, zullen nu eenzelfde kwantum voor dezen uitvoer kunnen aan bieden. De overige 1300 koeien zullen kunnen worden geleverd door een 90-tal exporteurs, van wie de meerderheid door den Nederl. Bond van Veehandelaren als exporteur worden voorgedragen. Zij zullan in evenredigheid met hun bedrijf kunnen leveren. Voor den geheelen uitvoer is één Hol- landsche taxatie-commissie benoemd, die bestaat uit de heeren H. Noom, te Mar- ken-Binnen, J. Weinhausen te Scharm- Heer (Limburg) en N. Huysman te Zoe- termeer. De betaling zal met een chèque onmid dellijk aan de leveranciers gedaan worden. Ze krijgen een prijs volgens getaxeerde marktwaarde. De Duitsche Handelsstelle betaalt bovendien nog distributiegeld, dat ten deele voor de N. U. M. is, en waar van de onkosten der Rundvereeniging zul len worden bestreden. Wat er dan nog overblijft, ontvangen de leveranciers later als bijslag. Te Groningen zal Maandag 7 dezer een aanvang worden gemaakt met de overne ming. Dan volgt Leeuwarden op 8 dezer. De overneming zal in Januari afloopen. o Voorraden. In November heeft de centrale distri- butiedienst der politie te Rotterdam in bezit genomen 567:193 k g. katoenzaad- olie, 15.000 k.g. andere soorten olie, 27.866 k.g. technisch vet, 52.456 k.g. eetbaar vet, ongeveer 400.000 k.g. traan- en smeerolie, 150.000 k.g. cacao en chocolade, 300.000 k.g. reuzel, 6000 k.g. draadnagels, 105 k.g. antimonihm, 16.000 k.g. koffie, 12.631 k.g. soda, 13.000 k.g. lijuolie, 414 kisten zeep, 1730 kisten sla olie, 333 kisten gecondenseerde melk en ongeveer 2000 nikkelen stuivertjes. Opgemaakt werden in die maand 180 processen-verbaal wegens overtreding van de distributiewet, 18 wegens den verkoop van graan van den oogst 1917 en 10 wegens het verboden vervoer van aardap pelen. In veemen en pakhuizen zijn in bezit genomen 3000.000 k.g. tapiocameel, 26.000 k.g. pareltapioca en 500 k.g. calcium carbid. o Treurig. In den nacht van Zondag op Maandag werd door de poliiie te Watergraafsmeer een knaap aangetroffen, die lag te slapen in het tramhuisje der Gooische stoomtram. De stumperd werd gewekt en vei volgens onder een vloed van tranen medegenomen naar het posthuis aan de Linnaeuskade. Daar werd hij ondervraagd door den in specteur van politie en bleek, dat hij was de 16-jarige J. L. v. L., wonende te U- trecht. Nader bleek, dat hij 8 dagen geleden zijn ontslag had gekregen van zijn patroon, daar er geen werk meer was. Hij had dat tegen zijn ouders niet durven zeggen, daar zij anders, zooals hij zich uitdrukte, izoo tegen hem tekeergingen.*: Hij was des Maandags en volgende dagen van huis gegaan alsof hij naar zijn werk ging. Maar ach, het werd Zaterdag, zijn loon, f3.50, had hij dus niet ontvangen, kon dus niets afdragen. Hij wist nu geen. raad. Hij nam een /toesluit, en dat was »ik ga dan maar zwerven.De arme jongen werd den volgenden dag door de politie teruggebracht naar zijn ouders te Utrecht. o Burgemeester en vrouwenkiesrecht. Vrijdagavond was er een vergadering van den Nederlandschen Bond voor Vrou wenkiesrecht bij den heer C. Dekker te Giessendam. De burgemeester van Gies- sendam is daar geen voorstander van, zoodat nooit verlof kan verkregen worden tot na tienen te vergaderen. Men was dan ook genoodzaakt de vergadering vóór tien uur te sluiten. Toen nu de spreekster, mej. Staas uit Amsterdam, met twee be stuursleden der afdeeling de vergadering verliet, stond de veldwachter op zyn post, maar ook liep er nog iemand, die de da mes toeriep »je moest thuis zitten wer ken, in plaats van oproer te maken." Eer) der dames, die een weinig hardhoorend is, verstond den man niet en liep naar hem toe. Het was de heer W. Laurense, burgemeester van Giessendam. De dame vroeg hem beleefd, wat hij zeide, waarop Zijn EdelAchtbare haar toeschreeuwde »Je moest thuis zitten werken.Tegelijk gaf hij haar een duw, zoodat ze bijna omviel. Dezelfde burgemeester heeft pas een geldboete gehad, wegens mishandeling van een soldaat. Er is van het gebeurde bericht gezon den naar den officier van justitie. De leeuiitg van 500 millioen. Het resultaat van de inschrijving op de nieuwe staatsleening van 500 millioen gul den was den eersten dag waarop de in schrijving geopend was, nog weinig be vredigend. Uit Den Haag b.v. was voor niet meer dan 6V2 millioen ingeschreven. Op Oudejaarsavond heeft in het kamp te Millingen bij het nieuwjaarschieteri een soldaat, blijkbaar met een scherpe patroon, twee andere militairen bij ongeluk dood geschoten. Phot- Album en Prijscourant op aanvrage franco. Hoogstraat GORINCHEM. BIJVOEGSEL 40 Slaapkamer-Ameublementen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5