program staat. In allen gevalle heeft de Russische regeering de Duitsche voorstellen afgewezen en tevens geëischt dat men te Stockholm verder onderhandelen zal. Wat de centralen nu weer weigeren. Wat zal de Russische regeering begin nen. Ze zit in een lastig parket. Zijdieeft haar volk vrede beloofd en als zij die be lofte niet houdt zijn haar dagen geteld. Ondertusschen zijn de partijen die tegen de huidige bewindslieden gekant zijn bezig het volk op te zetten. Deze partijen zullen, zoo noodig met de Duitsche regeering een onvoordeeliger vrede sluiten dan de bolsje- wiki als zij er de tegenwoordige regeerders maar mee van het kamp kunnen dringen. Als wij goed zien, moet dit wel het einde zijn dat Rusland toegeeft. De centralen hebben nu eenmaal een machtig leger, ter wijl Rusland op militair gebied miets meer vermag. Al zou het dus den wapenstil stand opzeggen, het zou niets meer tegen zijn vijanden kunnen beginnen. Ondertusschen begint Rusland reeds in allerlei deelen uit een te vallen. Finlands onafhankelijkheid is al erkend. Eindelijk. Hoewel een in vele opzichten onafhanke lijke positie bezittende werd het sinds 1899 steeds meer in zijn rechten geknot tot dat het in 1910 een Russische pro vincie werd. Wat de bevolking ook streed en smeekte om vrijheid, het mocht* niet beter. Maar nu is dan toch de harte- wensch vervuld. Ook de Oekraine heeft zich'onaf hankelijk verklaart en streeft als democratische staat naar de vorming van een federatieve republiek die alle landen van het vroegere Rusland zal omvatten. Zoolang dit doel niet bereikt is wenscht de Rada (de regeering van de Oekraine) zelfstandig internationale betrekkingen aan te knoopen. Ook Lithauen verlangt volledige onaf hankelijkheid en eischt dat de Lithausche stukken van Pruisen bij den nieuwen staat zullen worden gevoegd. Wat er van worden .zal?; Dit staat wel vast dat bij alle veranderingen die deze schrikkelijke l wereldoorlog brengen zal, hij ons ook een andere Europeesche landkaart bezorgen zal. BUITENLAND. Van Duitsche zijde wordt gemeld De Londensehe correspondent [van het te Kristiania verschijnende blad »Morgenbladet« seint aan zijn blad, dat in den loop van deze maand in Groot-Britannië de algemeene gedwongen rantsoeneering van levensmid delen zal worden ingevoerd. Via Bern wordt li aan Parijsche bladen ontleend, dat de Mexicaansche regeering tegen .het verblijf vanj Amerikaansche troe pen op Mexicaanschen bodem heeft gepro testeerd. De kwestie'is, datpAmerikaansche rui terij Mexicaansche benden heeft nagezet en over deTgrens gedrongen. Volgens een Wolff-telegram uit Bern heeft Generaal Leman, de verdediger van Luik, aan een vertegenwoordiger van het «Petit Journal® verklaard, dat hij in zijn gevangenschap door de Duitsche officieren met alle onderscheiding is behandeld. Over den oorlogstoestand werden de gevangenen dagelijks naar waarheid ingelicht. De ge neeskundige behandeling was goed. Het zou onverstandig zijn, zeide de generaal, de deugden van het Duitsche volk niet te erkennen. Koude In Amerika. Uit Parijs wordt gemeldtin de Vereen. Staten neemt de koude op beangstigende wijze toe. Te New-York daalde de thermo meter tot 25 gradenin de Noordelijke Staten tot 36 graden. Tengevolge van de stoornis in het spoorwegverkeer en het dichtvriezen der rivieren heeft New-York nog slecht voor twee dagen kolen. Vreeselijke ontploffing. 2000 dooden. Naar de «Djelo Naroda« verklaart had op 23 Dec. op het station Betschonovka een ontploffing plaats, waarbij 2 militaire treinen met Kozakken die naar het Don- district terugkeeren wilden, vernietigd wer den. Twee duizend man zijn gedood. Er heerscht in Engeland groote vleesch- nood. Vrijdag waren de slagerswinkels te Londen gesloten. De regeering stelde te Smithfield 4000 bevroren schapen beschik baar. o Een nieuwe aardbeving iu Guatemala. Door het departement van Buitenl. Za ken ontvangen berichten melden, dat de stad Guatemala opnieuw door een aard beving geteisterd is. Volgens een telegram uit San José zijn er na de jongste ram pen wederom 300 menschen omgekomen. De telegrafische verbinding roet de stad Guatemala is verbroken. Orerstrooming in Spanje. De Dia heeft van den minister van bin- nenlandsche zaken vernomen, dat storm de zeewering van" San Sebastian op Go- mera, een der Canarische eilanden, ver nietigd heeft. De stad is overstroomd, er zijn verscheidene slachtoffers en er is ern stige schade aangericht. De broodrantsoenen in verschillende landen. Het Zweedsche blad «Aftonbladet« geeft een interessante samenvatting van de broodrantsoenen, zooals die thans in de verschillende landen der wereld zijn vast gesteld, hetzij door invoering van het kaart systeem, hetzij dat men, zooals b.v. in Engeland, de bevolking voorloopig nog vrijlaat, maar uitdrukkelijk verklaart, dat een bepaald gemiddeld broodverbruik per dag noodzakelijk is. Uit deze samenvatting blijkt, dat van de aangegeven landen het toegestane broodverbruik het grootst is in Bulgarije, waar het rantsoen op 500 gram is gesteldvervolgens komt Dene marken- met 315 gram, dan Noorwegen met 285 gram, Duitschland en Oostenrijk roet 280 'gram, Zweden, Nederland en Zwitserland met 265250 gram, Italië en Turkije met 250 gram en eindelijk Frankrijk, waar het maximum-verbruik met 200 gram is aangegeven. In de »Humanité« vraagt de afgevaar digde Renaudel of de Fransche regeering nog lang tegenover alle uitingen van den vredeswil in de landen der entente zelf, in een [halsstarrig «neen® zal blijven vol harden, óf dat zij eenigerlei concessie zal doen. Het is toch waarlijk tè gemakkelijk, zoo schrijft hij, om de wereld te verkon digen «zoolang men ons den wereldvrede, zooals wij hem willen, niet op een pre senteerblaadje aanbiedt, verroeren wij ons niet«. Zij, die zulk een taal spreken, hebben geen gevoel voor de honderddui zenden, die de aanstaande groote gevech ten tot offer zullen eischen. Indien zij de ware gevoelens der breede volksklassen zouden kennen en naar waarde schatten, zouden zij niet steeds in gebreke blijven om de socialisten bij hun inderdaad vader landslievende, doch niet elk doel voorbij hollende voorbereidingen te ondersteunen. De Leipziger Volkszeitung komt nog eens terug op de «vredesvoorwaarden®, die de middelrijken aan Rusland hebben gesteld en zegthet is voldoende om te begrijpen, dat geen Russische regeering, hoe vredes- lievend zij ook wezen moge, zulk een vrede kan sluiten, zonder zich aan het gevaar bloot te stellen, meegesleurd te worden. Het vaak te berde gebrachte argument, dat de huidige Russische regeering, hoe vredelievend zij ook wezen daar zij den oorlog niet voortzetten kan en wil, is mis leidend. Niet alleen, daar de moeilijkheden der Russische regeering te zwart worden voorgesteld, doch vooral omdat men toont niet verder dan het oogenblik te kunnen denken en in zijn verblinding niet in te zien, dat de veroveringen, waarnaar men in het oosten streeft, niets anders zijn dan Danaiden-geschenken, die het Duitsche volk duur zullen te staan komen, evenals het Russische volk zijn verliezen en nederlagen. Het «St. Pet. Tel. Ag.® meldt, dat de Staatsbank weer gewoon op gang is. Er zijn 650 nieuwe ambtenaren aangesteld, 400 oude hervatten den arbeid. Naar deskundigen vermoeden zullen er na een hernieuwd onderzoek van de be- waarvakken in de banken twee of drie miljard roebel in de schatkist kunnen vloeien, daar vele goud bevatten en goud volgens besluit der volkscommissarissen aan beslag neming onderhevig is. o Het Journal is, volgens een Havas be richt, in staat te verzekeren dat er reeds ongeveer 75.000 man van de beste Duit sche troepen van het Russische front zijn weggehaald. o De Zwitsersche bondsraad heeft wegens steenkoolschaarschte besloten, het pas voor twee maanden ingeperkte trein- en stoom- bootverkeer nog meer aan banden te leg gen. o De Telegraaf verneemt uit Vlissingen, dat de Amelie is getorpedeerd, waarbij zes man verdronken en vijf gewond werden. De Amelie mat 1435 ton bruto, werd in 188 bij G. Howaldt te Kiel gebouwd en is het eigendom van Armement Adolf Deppe te Antwerpen. Naar de »Temps« uit Madrid verneemt, is in Portugal een monarchistsche bewe ging gaande ten gunste van den in Oos tenrijk levenden tak van het huis Braganza. o Nya Dagligt Allehanda verneemt van een uit Amerika teruggekeerden Zweed bijzonderheden over de politieheerschappij in de Vereenigde Staten. In alle kringen der maatschappij zijn geheime spionnen, om den strijd tegen de vredesvrienden te voeren. Vaak worden menschen, die kri tisch over den toestand spreken, op de openbare straat in hechtenis genomen. Ondanks deze gewelddadige methode is de oorlog bij het volk niet populair. De troepen vreezen het transport over zee, wegens de duikbooten. De prijzen van levensmiddelen zijn zoo gestegen, dat er hier en daar reeds onlusten voorkwamen. Stakingen zijn aan de orde van den dag en moeten met de hulp* der troepen on derdrukt worden. BINNENLAND. Aankomst van het tweede transport Engelsche krijgsgevangenen. Het tweede transport Engelsche krijgs gevangenen uit Duitschland is Zaterdagavond te Scheveningen aangekomen, om hier te lande te worden geïnterneerd. De groep bestond ditmaal uit 43 officieren, onder wie'ieen kolonel (Bond) enkele majoors en 248J onderofficieren. Zij waren Vrijdag uit verschillende gevangenkampen te Aken geconcentreerd, [om vandaar uit Zaterdag ochtend in de vroegte_ naar het beloofde land te vertrekken. Het broodrantsoen. Het Bureau voor mededeelingenlinzake de Voedselvoorziening meldt Opnieuw circuleert in de pers een be richt ditmaal aan de Standaard ont- leend 'dat binnen eenigen tijd* het broodrantsoen zal worden verminderd in dier voege, dat de geldigheidsduur (der broodkaarten zou worden verlengd van 41 tot 13 dagen. Hoewel de beperkte hoeveelheid brood materiaal, indien de voorraad niet van buitenaf wordt aangevuld, te eeniger tijd zou kunnen nopen tot verlenging van den duur der broodkaarten, bestaat op het oogenblik niet het voornemen daartoe over te gaan. Uitvoer vair runderen. Van bevoegde zijde vernemen we het volgende In het begin van den zomer werd ern stig overwogen tot eene ibelangrijke in krimping van den veestapel over te gaan. Daarvoor zou dan uitvoer van vee op groote schaal hebben moeten geschieden, voor de helft naar Duitschland en voor de andere helft naar de geallieerde landen. Men is toen begonnen met besprekingen over proefzendingen naar beide zijden, waarbij echter voor den uitvoer naar En geland transportmoeilijkheden rezen, terwijl zich ten aanzien van Duitschland valuta- bezwaren voordeden. De eerste moeilijkheden werden over wonnen, en de proefzending naar Engeland kwam tot stand. Intusschen is weliswaar van den uitvoer op groote schaal afgezien, maar moet de Duitsche zending toch plaats vinden, nu de valutabezwaren zijn opge heven. Daarom zullen eerstdaags 2500 stuks mager rundvee naar Duitschland worden uitgevoerd. Van Duitsche zijde heeft men de ver plichting op zich genomen, een gelijk aan tal huiden terug te leveren. o Bij de familie te Groningen is bericht ontvangen, dat de bemanning van het tjalkschip Nederland, gevoerd wordende door kapitein Hylkema van Groningen en waaromtrent gemeld werd dat zij in de Finsche Golf maanden geleden reeds zou zijn verongelukt, goed en wel in Finland is aangekomen. De bemanning is reeds op weg naar Nederland. De Staatsleeniug overteckend. Naar wij kunnen melden staat het vast dat op de nieuwe staatsleening van 500 millioen gulden is ingeschreven voor onge veer 625 millioen. In den loop der volgende week zal ver moedelijk bekend kunnen worden tot welke bedragen aan de inschrijvers kan worden toegewezen. o Bij de «opruimingin een mantelmaga zijn te Groningen stond het een half uur vóór de opening stampvol. Om 9 uur was het gedrang van dien aard, dat eenige dames de vingers aan de spijlen van het hek ernstig kwetsten niet alleen, maar een der groote spiegelruiten met donderend geraas inge drukt werd, met het gevolg, dat verschei dene personen door de scherven ernstig gewond werden. Een der meisjes, hoewel haar het bloed over het voorhoofd liep, stoof na verbonden te zijn, op de uitge stalde mantels af om maar de eerste keuze te hebben. Lijk gevonden. Bij de sluis te Dieren is uit[[de lJssel opgehaald het lijk eener daar woonachtige 29-jarige dienstbode. Het lijk£werd naar de ouderlijke woning overgebracht. o Opschudding In een kerk. Tijdens defmorgengodsdienstoefening in de Geref. Kerk op de Hooigracht te Leiden werd Zondag een man [plotseling waan zinnig. Er ontstond een groote consternatie. De man moest verwijderd Iworden. o Bevroren aardappelen. Te Lichtenvoorde (Geld.) is tegen een landbouwer wegens het door eigen schuld laten bevriezen van zijn aardappelen proces verbaal opgemaakt. De ringen op het ys. Het raadsel, betreffende de hier op het ijs gevonden 41 gouden ringen, zoo schrijft men ons uit'Steenwijk, is thans tot klaar heid gekomen. De ringen waren in een pakketje vang Groningen [naar Frederiks- oord verzonden. Bij overbrenging aan het station hier vanden trein naar de tram is het pakje den beambte ongemerkt ont vallen. Dit werd 'gezien door den bijna 44-jarigen H. de B., werkzaam op de drukkerij van den heer^Hovens Greve, die, na het pakje opgeraapt te hebben, zich er mee uit de voeten maakte. Na het ge opend te hebben, wierp hij, niet wetende, wat er mee te doen, tien ringen op het ijs. Een stak hij aan den vinger. Toen de politieagent J. Jongbloed Zondag vol gende op den Zaterdag waarop hij de tien ringen gevonden had, nog eens weer naar meer ringen zocht, waarbij de jongen tegenwoordig schijnt geweest te zijn, wierp deze ongemerkt [den ring van zijn vinger aan de andere zijde van den duiker op het ijs, waar hij even daarna door Jong bloed gevonden werd. De jongen heeft thans een volledige [bekentenis afgelegd. ■O- Smokkelende Politieagenten. Men meldt uit Enschede aan het Hbl. Kommiezen te Glanerbrug snapten eer gisteren twee agenten van politie uit Amsterdam, die stukjes zeep trachtten te smokkelen. 102 jaren, Mej. Aaltje de Winter geb, van Offeren, te Giessendam, vierde eergisteren haar 102den verjaardag. -o Niet kokende peulvruchten. Het is bekend, dat erwten en boonen van den vorigen oogst vaak «niet koken en zelfs na langdurig koken niet zacht worden, ook niet na toevoeging van zui veringszout. Er zijn van den oogst 1916 nog eenige tien duizenden balen van deze «niet kokende® peulvruchten in het land. Men heeft nu naar een middel gezocht om ze beter voor consumptie geschikt te ma ken. Aan de regeering werd een aanbod van zoo'n middel gedaan, maar er werd zóóveel voor gevraagd, dat de regeering er niet op inging. De regeering heeft daarna proeven laten nemen en men is er in geslaagd van deze erwten en boonen een zeer goede soep te bereiden, waarbij ook de hardste erwten en boonen zacht werden. Het recept is zeer eenvoudig: Het water wordt aan de kook gebracht, waarna er een stukje vet (boter of re- geeringsvet) in wordt gesmolten. Wanneer vervolgens de erwten of boonen in het kokende water worden gedaan, koken zij in denzelfden tijd fijn als andere erwten. Aan te bevelen is, de erwten vooraf te weeken. Daardoor behoeven zij minder lang te koken, hetgeen besparing van brandstof oplevert, In streken, waar men «hard water« heeft, weeke men de erw ten in afkookwater van aardappelen, maar koke ze in versch water. Ook oude bruine boonen, die anders ten deele hard blijven, worden geheel zacht, wanneer men ze vooraf laat weeken in afkookwater van aardappelen. Hard ko kende capucijners worden, op dezelfde wijze behandeld, eveneens zacht; de vaak voor komende donkere kleur van capucijners, mits niet te zwart, wordt daarenboven veel lichter, waardoor zij oogelijker zijn. Toe voeging van dubbelkoolzure soda is over bodig, wanneer men erwten en boonen vooraf in afkookwater van aardappelen weekt. Men neme dus, zoo noodig, een proef met deze methoden van bereiding. o In het grensplaatsje B. hadden de kom miezen en hulpkommiezen aan de Groninger grens 't er op gezet, dat de houder van bekencf een huis Zondagavond dan eens zou worden gesnapt. 't Is mislukt. Ureslang werd gesurveilleerd, toen op eens Moord Moord geroepen werd en de beambten zich spoedden naar de omsingelde woning, waar ze....man en vrouw, die vechtende waren.... scheidden. Intusschen was'n groote partij smokkel goed over de grens,gebracht en warende beambten dus verschalkt 1 Moord In het park te Rotterdam is dood ge vonden een onbekend man van 30 a 35 jarigen leeftijd, met afgesneden hals. o Broodkaarten diefstal. Te Hilversum zijn, naar de Maasb. meldt in beslag genomen 10.000 brood kaarten, afkomstig van diefstal van 80.000 broodkaarten te Amsterdam gepleegd. Gistermorgen zijn eenige personen in ver band hiermede door de politie in verhoor genomen. o Gedroogde aardappelen en groenten. De N.Crt. 'meldtTengevolge van het uitvoerverbod heeft zich hier te lande voor. een waarde van ongeveer 14 millioen gul den opgehoopt aan gedroogde aardappelen en diverse groenten. Smokkelen geeft niet altijd voordeel. Tot heden hebben gedurende de oorlogs jaren alleen in Limburg 500 personen het leven verloren in verband en met het smokkelen. Ouzc schepen in Amerika. Een speciaal telegram uit New-York aan de «Matin® d.d. 2 Jan. meldt: De Nederlandsche regeering heeft hare toestemming verleend voor het lossen van de ladingen veevoeder uit de Nederlandsche schepen, die door het daarop gelegde be slag, werkeloos in de Amerikaansche ha vens liggen. De Nederlandsche regeering heeft even wel ten eenen male geweigerd toe te stem men, dat Amerika zijn schepen gebruikt voor de vaart tusschen Amerika, Australië en Argentinië. Een 5-tal werklieden te Delft hebben zich zoodanig aan een vat spiritus bedron ken, dat een den volgenden morgen dood in zijn woning werd gevonden, terwijl een arrestant den volgenden dag naar het gast huis moest worden vervoerd, waar hij even eens bezweken is. Te Helmond ontdekten de kommiezen dat in een waggon geperst hooi op het station ook 1000 kilo katoen verborgen was. De lading was voor Groesbeek be stemd. o Naar aanleiding van het bericht, dat 70 passagiers van de Nieuw-Amsterdam geen passen voor Amerika hebben kunnen krij gen, wijst de «Yoss. Ztg.® er op dat de Amerikaansche overheid in Noorwegen, op* gelijke manier optreedt. Het Noorsche zeevaar blad zegt, dat het Amerikaansche gezantschap en het Amerikaansche consu laat-generaal zoowel aan zeelieden ejs aan reizigers geen passen verstrekken voor- de Vereenigde Staten. Ieder verzoek wordt eerst telegrafisch naar Washington ge meld. Men moet derhalve da Vereenigde Staten beschouwen als een gesloten gebied. Naar men zegt zijn de gezantschappen zelf onkundig van de beweegredenen van dit optreden. o Een hazengeschiedenis. In de gemeente Opsterland vond een veldwachter een haas in een strik. De strooper zou het dier wel komen halen en daarom ging de politieman zich in de koude sneeuw verdekt opstellen. Hij wacht te.... 18 uren lang. Door en door koud ging hij even naar huis om een warme kop koffie te drinken. Maar toen hij te rugkwam was langoor verdwenen de strooper had ook op den loer gelegen. o Vergissiugen met vergiften,. De Surgeon Generaal te Washington maakt bekend, dat in de Ver lenigde Stater i jaarlijks gemiddeld vijfduizend personen b ij vergissingen vergiften 'mnemen. Daaro: m is een medicijnflesch voor vergiftige stoff'3n ingevoerd waarop de omineuze schedel, en botten diep in het glas gestempeld s taan, zoodat men de flesch kan herkennen i n het donker, of als het etiket is losgeraal .t. Op den Duivelsberg bij Beek 1 tebben Duitsche douanen twee Engelsche sp ionnen weten te ontdekken. De heeren werden natuurlijk ingerekend. o Zaterdag zijn 19 dienstplichtige Belgen de Limburgsch-Belgische grens c >vergeko- men. Zij hadden met een isolee rtang den electrischen draad weten door ta knippen. Mi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2