Vanaf 300 sigaren franco per post. Sigaren-Magazijn UT. Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 3739, Zaterdag 12 Januari 1918« 55 's-BOSCH FEUILLETON. He l&oode Hastide. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN Miss Annie4 ct. »Cuba" Vorstenlanden 5 Rita A 1 T6 Rita B L"t'° vale 7 Rita C praehtkleuren. g HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuella Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend, bij ons verkrijgbaar. Hinthamerst. 24 Tel. in. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De vorige maal wezen wij op het ant woord dat Engeland, bij monde van Lloyd George, gegeven heeft op de proclamatie der centralen te Brest-Litofsk. Nadien heeft ook Amerika zich doen hooren. President Wilson heeft een rede gehouden over de vredesonderhandelingen en daarbij het oor logsdoel der Vereenigde Staten medege deeld. In den vorm moge die rede ver schillen van wat Llyod George te berde heeft gebracht, maar wat den inhoud be treft trekken zij eenzelfde lijn. Engelands eerste minister was heel wat gematigder in zijn uitingen, hij sloeg wat zachter op de turksche trom, de holle leuzen van vroeger had hij maar achterwege gelaten. Maar in Amerika is de oorlogsroes nog in haar eerste stadium en daar wil men nog wel luisteren naar schoonklinkende formu les. Het is reeds van verschillende zijden opgemerkt dat het begin van 1918 met dat van 1917 veel punten van overeen komst vertoont. Ook toen op het eind van het jaar een soort vredesvoorstel vari Duitsche zijde, ook toen wachtten wij bij de jaarswisseling op het antwoord van de entente en ook toen wist men al vooruit dat het afwijzend zou zijn. De eischen van 1917 waren o.a. Rus land moet in het bezit gesteld worden van Konstantinopel en de zeeëngten. Nu heeft men dezen eisch laten vervallen. Konstan tinopel wordt aan Turkije gelaten en de zeeëngten zullen voor de internationale scheepvaart geopend worden. Wat Polen betreft: In 1917 de stich ting van een vrij Polen, samengesteld uit de thans gescheiden deelen, Dat wil Wilson ook nu. Posen en West-Pruisen zullen van Duitschldnd en Galicië van Oostenrijk 34 Uit het Fransch De officier zeide, dat hij dan zijne be voegdheid te buiten ging en dat hij voor geen geld ter wereld zijne betrekking wilde verliezen en zeker zou Linguard met zijn prooi ontsnapt zijn, als niet plotseling aan de landzijde een reusachtige vlam boven de rotsen uitgeslagen ware, die de zee tot op grooten afstand van het strand ver lichtte. «Daar hebt ge het bewijs, luitenant sprak een scherpe stem. «De schurk heeft mijn ouderlijk huis in brand gestoken en nu zit hij in die schuit met zijn contanten en twee gevangen dames. Zie, die groote kerel daar is de kapitein der smokkelaars, ik heb hem bij zekere gelegenheid vlak voor mij gezien, zijn gezicht en houding zal ik nooit vergeten,® «Aan de riemen kommandeerde de luitenant, »die vrijbuiter zullen wij eens netjes aan boord klampen. Wij moeten worden afgenomen. Vervolgens in 1917 De Italianen, Ser viërs, Roemeniërs, Tsjechen en Slowakhen moeten bevrijd worden van vreemde over- heersching. Nu heet hetde volken van Oostenrijk-Hongarije wiens plaats onder de naties wij verzekerd en gewaarbord willen zien, moeten een eerste gelegenheid tot autonome ontwikkeling erlangen. De kwestie van Elzas-Lotharingen werd ten vorige jaren nog niet met duidelijke woorden beschreven, doch nu wordt het onomwonden verklaard dat Frankrijk recht heeft op deze provincies; het onrecht, dat in 1871 door Pruisen aan Frankrijk is aan gedaan terzake Elzas-Lotharingen, en dat gedurende bijna 50 jaar den vrede van de wereld in gevaar heeft gehouden, moet worden hersteld op een zoodanige wijze, dat de vrede opnieuw in ieders belang kan worden verzekerd.» De eischen betreffende Italië, Montenegro, Servië en België zyn onveranderd gebleven. Dan over Rusland nog dit: Ontruiming van het geheele Russische gebied en zulk een oplossing van alle vraagstukken betref fende Rusland, als het best en op de meest vrije wijze- de samenwerking der andere naties in de wereld kunne verzekeren, door voor Rusland een onbelemmerde gelegenheid te scheppen, om onafhankelijk over zijn eigen politieke ontwikkelfng en nationale politiek te besluiten en het een oprecht welkom te verzekeren in den bond van vrije naties, onder instellingen naar Rusland's eigen keuzeen meer dan een welkom, bijstand ook van allerlei aard, dien het kan behoeven en verlangen. De bejegening, die Rusland in de volgende maanden van de zuster-naties zal ondervinden, zal de toets zijn van den goeden wil dezer naties en haar besef van Rusland's behoeften, die af zullen wijken van haar eigen belangen de toets ook van haar juist begrip en be- langelooze sympathie. weten, wat hij in zijn buik heeft De riemen daalden te gelijk in de golven, en gaven spoedig eene dubbele snelheid aan den vervolger. «Mijne heeren,« sprak de officier een oogenblik later, «ik herhaal, dat wij het recht niet hebben ongevraagd aan boord van dit schip te komen, t&h minste Luitenant,® antwoordde Fleuriaux met klem, «dat vaartuig heeft een der grootste schurken van Frankrijk aan boord, dien ik nu ten overvloede van brandstichting moet beschuldigen. Als ik me vergis, neem ik de volle verantwoordelijkheid op mij. Kom aan, oude kameraden van de Minerva, een stevige riemslag voor Dwarskop en dan overgesprongen Spoedig hoorde men een doffen bons en beide vaartuigen dobberden tegen elkan der aan. Snel als het weerlicht sprong Fleuriaux aan boord van den smokkelaar, op den voet gevolgd door een tiental gewapende mannen, maar een was allen voor geweest Maurice Longpré, die geluid onder in den kotter meende te hooren, drong dwars door de verblufte smokkelaars naar de kajuit, maar deze was gesloten. Aan Duitschland worden dan nog eenige «vriendelijke® gedachten gewijd. Wij zijn niet jaloersch op de grootheid van Duitsch land, en er is in dit program niets dat die grootheid schaadt. Wij misgunnen het geen successen of onderscheiding op het gebied van wetenschap of bijzonderen ondernemings geest, waardoor het zich zooveel roem heeft verworven en zich zoo benijdenswaard heeft gemaakt. Wij wenschen het niet te schaden, nog op eenigerlei wijze aan zijn rechtmatigen invloed of macht een hinderpaal te stellen. Wij wenschen noch het met de wapenen te bestrijden, noch met vijandige regelingen op handelsgebied, indien het bereid is zich met ons en met de andere vredelievende volken der wereld te vereenigen in over eenkomsten van recht, wet en billijkheid® Wij willen enkel dat het een plaats aanvaardt als gelijke onder de volken der wereld de nieuwe wereld waarin wij thans leven in plaats van een plaats als overheerscher. Evenmin vermeten wij ons, het een verandering of wijziging voor te stellen van zijn instellingen. Maar het is noodzakelijk dat moeten wij open hartig verklaren en noodzakelijk als inleiding tot welke verstandige behandeling ook van onzen kant, dat wij weten, voor wie zijn woordvoerders opkomen, wanneer zij sprekennl. of zij spreken voor de Rijksdagmeerderheid of voor de militaire partij en voor de mannen die gelooven in imperale overheersching. En nu, zegt Wilson, hebben wij van onze zijde duidelijk en onomwonden gezegd wat wij willen. »Er heerscht geen verschil van inzicht onder de tegenstanders van de midden rijken, geen onzekerheid over beginselen. Alleen Duitschland en zijn bondgenooten blijven in gebreke e#n duidelijke verklaring over het oorlogsdoel af te leggen, alleen zij hullen zich in geheimzinnigheid,; het gebrek aan onbevreesde rondborstigheid is geheel aan hun kanU. Welnu, laten de centralen zich nu ook eens uitspreken zonder geheimdoenerij. Dan komt er klaarheid en weten wij wat we aan elkaar hebben. Maar Wilson vergeet één dingWat bij een Lloyd George, als hun eischen, wereldkundig maken, zijn de eischen van een overwinnaar die een on derworpene zijn wetten voorschrijft. Maar de entente kan nog in de verste verte geen victorie roepen. De centralen zyn nog niet machteloos. Integendeel, hun kansen staan er beter voor dan ooit en dus denken zij er niet aan, in te gaan op deze voorstellen die niets anders beoogen dan verzwakking en splitsing van hun rijksgebied. En daar om zoolang de middenrijken in staat zullen zijn zich te verdedigen en zoolang de ge allieerden blijven bij hun eischen, zal er van vrede geen sprake kunnen zijn. Het werd een helsch rumoer op het dek, want, hoewel de smokkelaars in de minderheid waren, lieten zij zich toch niet gemakkelijk vangen. Maurice en Fleuriaux liepen, luid roepend, van het eene eind van den kotter naar het andere. Er moeten twee dames aan boord zijn,® riep Maurice ongerust. «Waar zijn ze Ellendige zeeschuimers wat heb jelui haar gedaan Elisabeth, Elisabeth, waar ben je »Waar is nu de dappere held Lingu ard klonk de scherpe stem van den nabob boven alles uit. Waar is de smok kelaarsbaas de handige vuurtjesstoker de zestigjarige vrouwenschaker Zit hij beneden bij de ratten zijn laatste gebed op te zeggen Komaan, jonge zeeleeuwen, zal je me eindelijk eens wijzen waar mijn mannetje zit Hier schelm, zul je eindelijk spreken En zijn geduchte vuist daalde als een moker neer op het schouderblad van den man, die naast hem stond en kreunend voor zijne voeten neerstortte. Het was Sampinelli. «Santa Madre di diossmeekte de Van de vredesonderhandelingen te Brest- Litofsk geen enkel bericht. Men is er nog niet uit elkaar gegaanmaar Duitschland wil de samenkomst niet verleggen naar Stockholm gelijk de Russische afgevaardig den willenwie weet of men de zaak niet weet bij te leggen en men straks komt tot eenstemmigheid. Dat zoowel Rusland als Duitschland een spoedigen vrede wen schen is algemeen bekend. Duitschland wil hem niet alleen, om zijn troepen naar het Westen te kunnen vervoeren, maar ook om de handelsbe trekkingen met Rusland te herstellen, aangezien het van daar graan, metalen (vooral koper) en petroleum kan betrekken. En de Russisshe gedelegeerden begeeren den vrede zoo spoedig mogelijk, omdat zij anders den binnenlandschen toestand niet meester kunnen blijven. Dat de Bolzje- wikische regeering niet opziet tegen dra conische maatregelen, blijkt wel uit een bericht uit St. Petersburg aan de Man chester Guardian« geseind, dat de Russi sche regeering n.l. voornemens is binnen enkele dagen een besluit te publiceeren, waarbij de Russische staatsschuld wordt geannuleerd. Slechts die Russische staats fondsen, welke zich in 't bezit bevinden van Russische staatsburgers, die een ver mogen van beneden 10,000 roebel bezitten zullen worden afgelost of voortgaan rente- gevend te zijn, maar in beide gevallen tegen gereduceerde bedragen. Als dat waar is zal menigeen, ook in ons land, een zwaar geldelijk verlies lijden. Doch er hebben al meer van die wilde geruchten geloopenwij willen dus maar weer afwachten wat er komt. Nog zij gemeld dat een Engelsch hos pitaalschip in het kanaal van Bristol is getorpedeerd. Van de 560 opvarenden zijn gelukkig er slechts drie omgekomen. De gewonden, van het zinkende schip overge bracht in de open reddingsbooten, hadden veel te lijden van de fellé koude. Maar aafti de zelfopoffering der verpleegsters, die al haar bovenkleeding afstonden om de on- gelukkigen warm te houden, is het te danken dat deze niet van ontbering be zweken. Hoe het mogelijk is, dat de Duit- schers zulk een schip, voorzien van alle kenteekenen van het Roode kruis, in den grond konden boren, is onbegrijpelijk. Als het opzettelijk geschied is, verraadt het een onmenschelijkheid waartegen niet sterk genoeg kan worden geprotesteerd. Daar van Duitsche zijde omtrent deze torpodee- ring nog geen bericht is ingekomen, schor ten wij alsnog ons oordeel op. BUITENLAND. De wereldvoedselvoorraden na den Oorlog. Volgens de Morning Post® van 19 December heeft de secretaris van het En- arme drommel, »sla mij niet dood, signor Nabob Nog zoo'n opstopper en gij hebt den besten Christen van heel Corsica ge dood «Och, ben jij het weef, kleine Goliath, antwoordde Fleuriaux goedig, 't is of jij geboren bent, om ai mijne vriendschaps bewijzen op te vangen Ik zou je raden, wat beter uit te kijkeh, anders zullen wij je spoedig moeten begraven Daar ging de kajuitsdeur open, en een doodsbleek man verscheen, met een pistool in elke hand, op het dek. Maurice bemerkte hem het eerst. «Linguard borst hij uit en vloog naar hem toe, maar onmiddellijk daarop klonk hem een andere stem in de ooren, die hem zijn ouden vijand deed vergeten. En daar zag hij zijne Elisabeth en hare moeder op hem toesnellen. De beide dames vielen Maurice om den hals en hielden zich aan hem vast alsof hij haar eenige bevrijder ware. Fleuriaux die aan het andere eind van het dek den uitroep van zijn zoon vernomen had, kwam nu ook dien kant uit. «Ha,® riep hij met huiveringwekkende bedaardheid. «Is de driedubbele misdadiger gelsche ministerie van Landbouw, Sir Hen ry Rew, voor de Koninklijke Statistische Vereeniging een lezing gehouden over de wereldvoedselvoorraden na den oorlog. Spreker zeide niet te gelooven, dat de hoe veelheid broodkoren ter wereld na den oorlog niet groot genoeg zou zijn om de wereld- behoefte aan graan te dekken, altijd uit gaande van de veronderstelling, dat het van de productielanden naar de consump^ tielanden kan worden verzonden. De voor uitzichten voor de vleeschvoorziening leken hem veel dreigender dan die voor graan. De veestapels in de verschillende landen van Europa zijn in den loop van den oor log zeer ernstig gedund. Spreker achtte het dan ook noodzakelijk, tot het einde van den oorlog zoo zuinig mogelijk met de beschikba re vleeschvoorraden om te gaan eri het voedselgebruik in het algemeen zoo veel mogelijk te beperken. Mlitair oproer te Lissabon. Lissabon. De kruiser Vasco de Gama« heeft op de Taag het anker uitgeworpen en het vuur tegen het fort St. George geopend, dat dit beantwoordde. Het schip heesch toen de witte vlag en zette een deel der bemanning aan wal, die werd ontwapend en zich overgaf. De kruiser gaf zich eveneens aan de regeering over, die op het oogenblik alle schikkingen treft om de orde te handhaven. Regeeringstroe- pen hebben de marinekazerne en het tuig huis bezet. Lissabon is nu rustig. Deen Japanschc troepen in Frankrijk. Volgens de «Manchester Guardian« is is een wederom van Frankrijk uitgegane opwekking om Japansche troepen aan het front te gebruiken, in de Japansche pers afwijzend beantwoord. o Ontploffing. Petrograder bladen deelen mede, dat in het vliegkamp op het eiland Gutujeff een groote menigte motoren en munitie ver nield is door een ontploffing. Het blus- schingswerk ondervond veel moeilijkheden en verscheiden menschen kwamen bij de ontploffing om het leven. De schade be loopt eenige millioenen. Uit Lemberg meldt het Korr. Bur., dat talrijke groepen van Roemeensche onder danen, die destijds naar Rusland zijn ge vlucht, uit Odessa, over Woloczyska en Tarnopol, in Lemberg zijn aangekomen om naar Boekarest terug te keeren. Na de noodige formaliteiten krijgen ze verlof om de terugreis te aanvaarden. Nopens de hulp van Amerika aan de entente schrijft de Züricher Morgenzeitung In het rapport, dat generaal Crowder aan daar Laat niemand voor mij hem aan raken Ik heb dubbel recht op zijne botten ik wensch vóór den rechter be diend te worden. En met vuisten en ellebogen baande hij zich een weg door de warklomp van wor stelende zeelieden. Eensklaps plaatste zich een man van hooge statuur voor den driftigen Fleuriaux. »Een oogenblik, signor Nabob,sprak de grove stem van den smokkelkapitein, «ik ben u nog iets schuldig.® Een ponjaard flikkerde in zijn opgeheven hand, maar Fleuriaux deed een sprong achterwaarts en zette zich in postuur. «Ah, zoo, is het Uwe Genade, Caballero?« antwoordde hij volstrekt niet bang. «Zeer goed, maar op 't oogenblik heb ik geen tijd voor een spelletje a la navaja. Heb de goedheid, een klein kwartiertje te wach ten en ik ben tot uw dienst. «Duizend duivelsvellen ik wil niet wach ten «Best mogelijk, mijn vriend, maar mijn haast is nog grooter dan de uwe. Eerst wil ik mijn gauwdief van een Linguard hebben Slot volgt. «00 «00 Hoos ee üito Laiistraat siislerviar I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1