het Congres heeft uitgebracht, is één plaats interessant, namelijk die, waar de generaal verklaart, dat de Unie ieder jaar 700,000 man naar Europa kan brengen. Dit getal zegt het Züricher blad, is juist te weinig om te leven en te veel om te sterven. o lit China. Peking, 9 Januari (Reuter) Het geheele passagiers- en goederenverkeer tusschen Peking en Feng-Sjeng is stop gezet. Laatst genoemde plaats is op het oogenblik het eindpunt van den PekingSoei J oeanspoor- weg. Er was onderweg van Taloengfoe naar Fengsjeng een reiziger ontdekt, die lijdende was aan pest. Tot binnen enkele mijlen van Fengsjeng zyn er vele pestgevallen. In die plaats zelf zijn een aantal verdachte gevallen. -—o De te Londen verschijnende Gazette maakt een rapport van wijlen generaal Maude openbaar, dat loopt over de krijgs verrichtingen in Mesopotamië van 1 April tot 30 September. Daarin staat o.a. dat 2 April met Rus sische troepen bij Kizil Robat verbinding werd verkregen, waardoor de Britsche aan beide oevers van de Tigris de operaties konden hervatten. Het 43de en 18de legerkorps der Turken werden naar de Gebel en Hamria en Te- krit teruggedreven. In één maand namen de Engelschen 3000 vijanden gevangen en vermeesterden ze 47 kanonnen en ander materiaal. Hitte, gestadige stofwolken en af en toe watergebrek kwelden de soldaten. In Juni trokken de Russen in de rich ting van Kermansjah terug. Dit noopte de Britten Deldruz te bezetten. Den 8sten Juli bezetten ze El Tsibban. Den llden gaf de Turksche bezetting van Ramadie zich over. De cavalerie speelde daarbij een voor name rol. De Britten maakten 3454 ge vangenen en veroverden 25 kanonnen en ander oorlogstuig. Toch vernietiging der Russische staatsschuld? Londen, 10 Jan. De correspondent van de «Manchester Guardiante Petrograd meldt d.d. 8 Jan. dat de volkscommissa rissen in den loop der komende dagen van plan zijn om een besluit te publiceeren, waarin de nationale schuld nietig wordt verklaard. Hij maakt er uit op, dat al leen leeningen en schatkistbiljetten, die zich in handen van vreemde onderdanen in Rusland of buitenland bevinden, ongel dig worden verklaard. Wolff seint nader uit Brest Litowsk in de gisterenochtend gehouden zitting heeft de Russische afvaardiging zich bereid verklaard de vredesonderhandelingen in Brest Litowsk voor te zetten. BINNENLAND. Spion gearresteerd. Als verdacht van spionnage is, naar de »Tel.« meldt, te Rotterdam gearresteerd de kantoorbediende P. L. Deze was vroeger in militairen dienst geweest en daardoor in het bezit van papieren, be trekking hebbende op onze defensie. Hij bood deze papieren te koop, zoowel aan de centraler) als aan vertegenwoordigers der entente. Weldra kwam hij in kennis met een Nederlander, die bereid was deze papieren te koopen, en van wie hij vermoedde, dat hij in dienst stond van de centralen. Deze ging schijnbaar op de zaak in, doch waar schuwde de recherche. Hij gaf L. te kennen, dat hij in een melksalon in de passage een Duitscher zou ontmoeten, die de papieren van hem wilde koopen. De Duitscher bevond zich inderdaad op het aangegeven uur in de melksalon en spoe dig was men het eens. Toen het op be talen aankwam, ontpopte de Duitscher zich als inspecteur van politie en ging hij tot arrestatie van L. over. Deze is naar het huis van bewaring overgebracht. Ilassa-ontslag van Raadsleden. Maandag hebben 7 van de 41 leden van den Raad der gemeente Havelte, zonder opgaaf van redenen, hun ontslag als zoo danig ingediend. Geen goedkoope brandstoffen. Men meldt uit Den Haag aan «Het Volk« In zijn memorie van toelichting tot het wetsontwerp op de levensmiddelenvoorzie ning heeft minister Posthuma in uitzicht gesteld, dat de eerste tien brandstoffen- eenheden zouden geleverd worden tegen lageren prijs dan de thans geldende. Naar wij met stelligheid vernemen, is echter de minister van plan veranderd en zal hij in zijn memorie van antwoord, die toezegging terugnemen. Ook voor de tien eerste eenheden zullen de tegenwoordige hooge prijzen gehandhaafd blijven. Mijn-ontplofliug. Woensdagnacht omstreeks twaalf uur is bij het baken te Scharendijke een mijn ontploft. Van twee woonhuizen en twee schuren zijn de daken afgeslagen. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen, doch de materieele schade is nogal aanzienlijk. In de school kan wegens de vernieling van de ruiten geen onderwijs gegeven worden. Een schip met koffie aangekomen. Aan de Levantkade is Woensdagmiddag aangekomen het stoomschip «Orion« met 25.000 balen koffie. Fietsen zonder licht. Herhaaldelijk komt het voor, dat wiel rijders zonder licht rijden gedurende de uren, waarop dit niet geoorloofd is. De Kampioen brengt daarom in herinne ring, dat krachtens de afwijking, door den Minister van Waterstaat toegestaan van de artt. 10, 11, 20 en 23 van het Motor en Rijwielreglement, de tijd, gedurende welken rijwielen van lichtgevende lantaars zullen moeten zijn voorzien, zal loopen, niet zooals voorheen, van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang, maar van één uur na zons ondergang tot één uur vóór zonsopgang. Daarenboven behoeft een rijwiel riiet voorzien te zijn van een lichtgevende lan taarn a. bij lichte maan, d.i. gedurende het tijdvak van één uur na opkomst tot één uur vóór ondergang der maan, als deze zich in een schijngestalte bevindt tusschen eerste kwartier en laatste kwartier b. in die gemeenten of gedeelten van gemeenten, dan wel op die wegen, waar voor dit door de besturen dier gemeenten is bepaald. Na een jaar vrijgelaten. Zondagavond is de Nederlandsche schoener «Semper Spera«, kapitein Bootsman, van Londen te IJmuiden aangekomen. Dit schip was bijna een jaar geleden met pek be laden met bestemming naar Rotterdam, .toen juist bij het vertrek een uitvaart- verbod werd afgekondigd. Het schip moest steeds werkeloos blijven liggen, tot de reederij na vele onderhan delingen onder zekere voorwaarden toe stemming kon krijgen om haar schip te laten afzeilen. Deze toestemming werd aan nog een drietal andere vaartuigen, die daar onge veer een even langen tijd gelegen hadden, verleend. Manufacturen. De burgemeesters moeten zoo spoedig mogelijk aan den minister opgaaf doen van alle in hun gemeenten bij fabrikanten en handelaren aanwezige manufacturen, waar onder te verstaan zijn alle textielgoederen, niets uitgezonderd, in ruwen, half be werk ten of afgewerkten staat. In den Haag zijn ongeveer 4800 gas- verbruikers voor korter of langeren tijd afgesneden, omdat zij in de maand December te veel gas hebben verbruikt. Ingevolge de smokkelarij heeft de Roer- mondsche rechtbank in het afgeloopen jaar 6000 strafzaken met 8000 beklaagde be handeld, tegen 900 strafzaken in 4944. Nog geen rundrleesclidistrikutie. Naar aanleiding van verschillende ge ruchten als zou, zulks in verband met de zeer hooge vleeschprijzen, spoedig de in voering der distributie van rundvleesch te wachten zijn, kan het «Hbld.« uit zeer goede bron mededeelen, dat daarvan voor- loopig geen sprake is. o Aanstaand gebrek aan hotels te Schereningeu. Naar de «Haagsche Ct.« meedeelt, heb ben de hotels te Scheveningen, waar En gelschen zijn ondergebracht, gecontracteerd voor den verderen duur van den oorlog en de inrichtingen komen dus tenzij voor den 'zomer hopelijk de vrede mocht tot stand komen geen van alle dezen zomer voor andere gasten beschikbaar. o De vijf werklieden uit Opheusden, om trent wier lot in Duitschland men in groote ongerustheid verkeerde, zijn, naar de N. R. C. meldt, in hun woonplaats terugge keerd. Daar zij zich hadden begeven buiten het district, waarvoor hun pas gold, waren zij gevangen genomen en 42 dagen opge sloten. In verband met de Rotterdamsche spion- nagezaak, waarvan we gisteren melding maakten, is door de recherche nog gear resteerd de kantoorbediende J. V. W. v. d. M. te Breda, die eveneens getracht moet hebben militaire stukken aan Duitsche agenfen te verkoopen. o Toen Dinsdagmiddag de trein voor Gro- nau den overweg aan de Hengelosche straat te Enschedé passeerde, kwam uit een der coupéraampjes een stok te voor schijn, waaraan een haak was bevestigd. Daarmee zou de koffer worden opgevangen welke een zekere H., die ter hoogte van den overweg stond, aan de hand had. Dit wist echter een soldaat-commies te voorkomen, die zich toevallig ook daar bevond. Hij nam de koffer, welke met allerlei smok kelwaren gevuld was, in beslag en stelde H. in hechtenis. De persoon, die getracht had, den koffer binnen den trein te halen, werd 's avonds bij zijn terugkomst te En schedé ook gearresteerd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, H i n t- ham erstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 404 uur. Hensden. Buiten medeweten van den Uitgever pemen wij liet onderstaande over uit het Nieuwsblad van den Boekhandel van Dinsdag 8 Januari. L. J. Veerman 1848 - 8 Januari - 1918. Heden, den 8en Januari, viert de heer L. J. Veerman, te Heusden, zijn 70en ver jaardag. Voor deze gelegenheid heeft, zich gevormd een comité van vrienden van den jubilaris, die dezen dag niet onopgemerkt wilden laten voorbijgaan, en het resultaat was, dat den jubilaris werd aangeboden een smaakvol uitgevoerd herdenkings-album, waarvoor de band was vervaardigd door Elias P. van Bommel, en het titelblad door André Vlaanderen, en waarin naast een geschiedenis der firma werden opgenomen tal van persoonlijke blijken van belangstelling. De geschiedenis der firma behandelt in vijf folio bladzijden druk het belangrijkste van wat sedert de tegenwoordige jubilaris in 4890 hare leiding op zich nam in haar bestaan voorviel: de aankoop van het «Re pertorium van de Nederlandsche jurispruden tie en rechtsliteratuur« in 4892, van de «Nederlandsche pasicrisie« in 1895, van «De nieuwe bibliotheek voor de jeugd« in 1895, van de kerkboeken uitgegeven door de firma Nierstrasz te 's-Gravenhage, en van het «Weeklad voor de burgerlijke administraties, eigen uitgave der firma. In het rneer persoonlijke gedeelte van het album werden bijeengebracht de portretten en handteekeningen en brieven van zijn vele vrienden, en van de auteurs wier uitgaven hij het licht deed zienrar, A. Bosch, mr. H. M. A. Savelberg, jkhr. mr. W. E. T. M. v. d. Does de Willebois, mr. L. B. IJ. van Oppen, mr. dr. H. Vos, mr. Du Pui, mr. H. J. v. Leeuwen, wijlen prof. mr. J. M. S. Baljon, J. Stamperius, H. J. v. Eggelen, Charles Krienen en E. Mulder. Verder bevat het album verschillende foto's van de zaak, het bedrijf in al zijn verschillende onderdeelen en van het personeel, en besluit met een lijst van uitgaven. De jubilaris was feestelijkheden ontvlucht, naar Amsterdam, doch niettemin vond op den dag zeiven, den 8en Januari, in het Palais Royal te Amsterdam, de feestelijke huldiging plaats. In ons vorig nummer komt een mededeeling voor ontleend aan een schrijven uit Werkendam, voorkomende in de Prov. Noordbr. Courant. Dit bericht, zonder com mentaar overgenomen, heeft alhier groote teleurstelling teweeg gebracht. We ver heugen er ons dan ook in te vernemen, dat het slechts fantasie is van den be richtgever en hopen integendeel spoedig een gedecideerd tegenbericht te kunnen plaatsen. Het Dameszangkoor Excelsiorgaf Donderdag eene uitvoering op Concordia. De opkomst was buitengewoon. Reeds des namiddags 4 uur waren 100 plaatsen be sproken; zoodat ten slotte circa 160 per sonen de zaal vulden. De koornummers werden het een beter dan het ander ten gehoore gebracht. Schöfer Sontagslied sloeg het meeste in. Het pu bliek gaf tal van bijvalsbetuigingen. Het slotnummer, dat het hoofdnummer zou worden, was «Een Vacantiedagï, klucht met zang in drie bedrijven. Nu zagen we de artisten in volle kracht. Een der leden, die altijd geroemd wordt om hare juiste opvatting, kwam als oude doove dame ook thans weder geheel tot haar recht. De perkamente dienstbodeen de praatgrage boerenvrouw, maar ook de sentimenteele juffrouw, neen, allen pasten in den aangenomen rol. Eén gebrek was het, dat fer geen orde commissaris was en het publiek achteraan door praten en drukte maken niet begreep wat het aan een dames-comité verschul digd is. Vóór het stuk geheel ten einde was, ver scheen de achtbare politie en flink was het optreden van den Kommandant der Maré- chaussée, door zich niet te storen aan d« aanwezigen, maar te gelasten, nu de tijd van permissie verstreken was, de zaal te ontruimen, waaraan, al was het dan ook met eenigen tegenzin, ook terstond gevolg gegeven werd. Toch trad nog even een der Dames voor het voetlicht, om mede te deelen, dat Vrijdagavond de uitvoering zou worden voortgezet, waartoe allen werden uitge- noodigd. Onze stadgenoot, dhr. H. v. H., die de vorige week overleed, heeft bij laatste wilsbeschikking zijn geheele nala tenschap vermaakt aan de verschillende liefdadigheidsinstellingen hier ter stede. Elshont. Als verdacht van steenkolen- diefstal werd naar Heusden overgebracht v. W. wonende alhier en werkzaam te Waalwijk. Er schijnen vermoedens te be staan dat r. W. brandstoffen heeft ontvreemd te Waalwijk station. Nieuwendijk. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag j.l. is het huis van A. Kosters afgebrand. Van de vier ge zinnen die er in woonden zijn slechts twee tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Sprang. Dinsdagavond j.l. trad voor de leden der Chr. Prot. vakvereen. van leerbewerkers alhier op, de heer W. Strij- bis Pzn. van Amsterdam, met het onder werp «Een blik voor- en een blik achteruit. Met belangstelling werd den referent ge volgd. De heer S. C. Groeneveld cand. tot den H. D. te Garderen heeft de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Uitwijk. Tot Kerkvoogd alhier is ge kozen de heer P. N. Huizen in plaats van Joh. N. Huizen, welke bedankt had. Waalwijk. In 4917 hebben 430 aan giften van geboorten plaats gehad, 85 van overlijden, 404 van vertrek uit de gemeente en 417 van vestiging in de gemeente. Over het geheel is het aantal ingeze tenen met 58 zielen vooruitgegaan. Door de gasfabriek is in 1916 ge produceerd 922814 M3 gas en in 1917 722245 M3, zoodat er een besparing is verkregen van 200569 M3. Wijk. Onze dorpsgenoot de heer Arie v. d. Pol Pz., werkzaam op 't kantoor der Bataafsche Petroleum Mij. zal 16 Januari a. s. met de Nieuw-Amsterdam naar Ned. Indië vertrekken, om aldaar voor de zelfde Mij. in dienst te treden. In deze gemeente zijn voor de militie, jaarklasse 1919, 17 personen ingeschreven. INGEZONDEN." (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur. Nogmaals moeten wij U beleefd om ee- nige plaatsruimte verzoeken, naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad van 5 Januari j.l. waarin de Heer van Eggelen meent de feiten recht te moeten zetten ons inziens begint deze de feiten hoe langer hoe krommer voor te stellen. Wij weten zeer goed, dat wij twee aanvragen hebben ingediend, doch beide met dezelfde strekking, waarom wij gespro ken hebben van één, dit behoeft niet nader aangeduid te worden, want het doet niets ter zake en kan gevallig buiten beschouwing worden gelaten. Laten wij den Heer van E. even duide lijk maken, dat wij het spoor geen oogenblik bijster zijn geweest, de feiten staan ons helder en klaar voor den geest en wij doorzien deze maar al te scherp. Het kan d^i Heer van E. toch niet onbekend zijn, dat de Woningverordening van de Gemeente Heusden niet voorziet in fabrieks- en andere gebouwen, niet tot woning bestemd zijndetoch wordt juist deze verordening als middel aangegrepen om de vergunning tot bouwen van een geheel aan de eischen des tijds voldoend fabrieksgebouw te weigeren. Dat dit feit alleen onomstootelijk vast staat blijkt wel uit het onderstaande: B. en W. van Heusden trachten nu reeds de gemeentelijke bouwverordening zoo te wijzigen, dat B. en W. de bevoegdheid verkrijgen, nadere eischen omtrent con structie van fabrieks- en andere gebouwen, niet tot woning bestemd, vast te stellen; temeer waar waarschijnlijk de Heer van E. in overleg met B en W. wel Redacteur van de bewuste artikelen zal zijn. Enkel uit dit feit spreekt helder en klaar dat de thans bestaande woningverordening en de door hem gevolgde wijze en adviezen niet de juiste zijn. - Wat de Gezondheidscommissie temaken heeft met de constructie (let wel de con structie van een fabrieksgebouw, is ons een raadsel en de Heer van E. wil het doen voorkomen, alsof de beslissing geheel in overeenstemming is, met het advies van de Gezondheidscommissie. Dit feit meenen wij ernstig te moeten betwijfelen, wij zijn overtuigd, dat dit advies afkomstig is van den Secretaris der Gezondheidscommissie in onderling overleg met den deskundige van dezelfde commissie. Wij meenen er ernstig aan te moeten twijfelen, dat alle leden van de Gezondheidscommissie voor dit advies aansprakelijk gesteld moeten worden. Hier dus weder een voorstelling van zaken, die beslist met de waarheid in strijd is. Begrijpt de heer van E. niet, dat wan neer men bezoek krijgt van een deskundige om de constructie van een gebouw te be- oordeelen, welke constructie beter gemaakt wordt, dan volgens de voorschriften, er voor hem slechts twee mogelijkheden open blijven of zich belachelijk te maken, of eerlyk te bekennen, zich aan een dogma te moeten houden, dat hierop niet van toepassing is, elk verstandig deskundige zal wel het laatste kiezen en dus openlijk bekennen «Ja Mijnheer, ik moet mij aan de voorschriften houden, en moet zoo rap porteeren, doch gaat U zelf naar den Se cretaris, een andere mogelijkheid blijft toch niet open, en elke andere uitweg is ondenkbaar, en hoe nu de Heer van E. kan beweren, dat de deskundige dit ont kent, is ons een raadsel. De Heer van E. begrijpt blijkbaar niet, dat zooals hij de zaak voorstelt, niet wijmaar hijzelf den deskundige al zijn prestige ontneemt en hem tot den grond toe afbreekt. De deskundige van de Gezondheidscom missie kan een heel goed deskundige zijn op het gebied van woonhuizen, doch min der bij fabrieksgebouwen, omreden dit ook een bijzondere kennis eischt; immers het komt er ten slotte vooral op aan, wat moet er in dat gebouw gebeuren, voor elk spe ciaal bedrijf is ook meestal een speciaal gebouw vereischt, terwijl een gebouw uit sluitend voor woning bestemd slechts be hoeft te voldoen aan overal voorkomende eischen. Is dit naakte feit al niet vol doende om aan te toonen, dat de Heer van E. hieromtrent totaal verkeerde op vattingen heeft, terwijl zijn betoog, dat de deskundige ons diensten zou hebben ge- praesteerd wij hierop niet nader behoeven in te gaan. Lijdt de Heer van E. niet aan volkomen begripsverwarring Wordt hier de waarheid niet opzettelijk in een valsch daglicht gesteld Getuigt dit van groote scherpzinnigheid Vast staat, dat de Gezondheidscommissie niets te maken heeft met de constructie van fabrieksgebouwen, vast staat dat de Heer van E. onjuiste inlichtingen aan den Raad heeft gegeven en daardoor getracht heeft de stemming te beinvloeden. Kan de Heer van E. aantoonen uit één van de 264 artikelen, maatregelen van algemeen bestuur, dat de Gezondheidscom missie het aangewezen lichaam is, om de constructie van fabrieksgebouwen te be- oordeelen Immers neen en om de ter men van den Heer van E. te gebruiken, is het met den eisch van goede trouw wel overeen te brengen Hoe de Heer van E. dit standpunt tracht te handhaven, terwijl hij zelf ongetwijfeld behulpzaam is geweest, om de bewuste artikelen in de bouwver ordening te wijzigen, opdat B. en W. de bevoegdheid zouden krijgen en ze dan naar willekeur te kunnen toepasseh. Aan het publiek te beoordeelen, wie hier waarheid spreekt en wie opzettelijk de feiten anders voorstelt, het ligt er, om de termen van den Heer van E. te gebruiken «duimen diket op. Na de opgedane ervaring hadden wij ook niet anders verwacht, dan dat de Heer van E. zoude ontkennen en wie het hier met de waarheid niet al te ernstig meent, zal wel terstond voor een ieder uit onder staande zijn op te maken. Bij de aanbieding van de aanvrage tot bouwen en op den brief van B. en W., d.d. Augustus 4917, waarbij de teekening en beschrijving zijn teruggezonden, is de Heer Oerlemans met dezelfde teekeningen en beschrijving weder naar het Raadhuis gegaan, waar de Heer van E. hem mede deelde «nu ja vraag het maar aan op 1 steens muren en maak ze maar Va steens, ik zal wel zorgen, dat de deskundige van de Gezondheidscommissie niet op het terrein komt.« Wij hebben daarna de teekeningen enz. weder mee teruggenomen en na onderling overleg besloten hierop niet in te gaan en de aanvrage ongewijzigd, dus ijzer vak werk met vulling van Va steen, wederom

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2