IEUWSBLAD oor liet Land van fieusden Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 3739. Zaterdag 12 Januari Geen Hoest 's-Hertügeniiosclï ooedkooBste Fantasie- Trouw- Zegel- J. J. MEIJER, ringen beginnenden Kinkhoest Keelpijn Heeren- en Jongeheeren REMI-S.4ISONS, WINTERJASSEN, ULSTERS, Rutiné JE Si KERS en MOTOR JEKKERS Minderbroederstraat 0, 's-itosch. Op het gebied van Molenstraat 5 pCt. korting a contant. GORINCHEM. „DE KROON", Kinderen, Volwassenen en Ouden van dagen verouderden Ook pijn Rlieuuiatliiek, Graveeren gratis. KOOPT steeds in den Boseh's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn Gebr. IBIMv. DEX BOSCH. Hooge Steenweg 4. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. e verliezen der Noorsche en Zwcedsche koopvaardijvloot. Het ministerie voor handel deelt mede, t de Noorsche handelsvloot in 1917 door rpedeering of mijnontploffingen 434 sche- n met totaal 627.000 ton inhoud verloor. Volgens het scheepsregister van het eedsche handelscollege verloor de Zweed- he handelsvloot in 1917 totaal 87 sche- n, n.l. 45 stoomschepen, 7 motorvaar- igen en 35 zeilschepen. Daarvan zijn er verongelukt of door oorlogsgeweld ver- eld. Scheepsramp. Lloyds deelt mede, dat het s.s. »Toochi« ngevolge van een botsing nabij Shanhai gezonken. 100 opvarenden verdronken. o Pauselijk protest tegen de luchtaanvallen. Naar de »Obsei'Vatore Romana« mede- eelt, heeft het Vaticaan bij de regeeringen Weenen en Berlijn geprotesteerd tegen e luchtaanvallen op Padua, Treviso en indere Italiaansche open steden. o Een gift van Rockefeller. John D. Rockefeller heeft een cheque 'oor een bedrag van 5.500,000 dollar ge- onden aan de Rockefeller Stichting ter iestrijding van de toenemende kosten in verband met oorlogswerk. Hierdoor zijn de bijdragen van Rockefeller lande R. S. in totaal gekomen op 130.000.000 iollar, waarvan 10.000,000 dollar het kapi- ,aal van de Stichting uitmaken. Een aanzienlijk deel van de inkomsten Ier Stichting wordt besteed voor leniging van oorlogsnooden. Een nieuwe catacombe te Rome. Bij de opgravingen, einde 1917, te Rome in verband met de verlenging van de „via Ostia" gedaan, heeft men, nabij de Trap pisten-abdij de plaats, waar, na zijn mar teldood onder Nero. den 20 Juni 67, de Apostel Paulus begraven werd, een on- deraardsche begraafplaats ontdekt. Tal rijke heidensche graven en columbariën, doch ook verschillende christelijke grafge welven werden blootgelegd. Vermoedelijk hebben de eerste christe nen, uit eerbied voor de dooden, toen zij in de nabijheid van hun grooten apostel hun begraafplaats kozen, de heidensche graven in eere gehouden. Behalve de architraven der aloculk vond men nog ongeschonden marmer-platen met de namen der eigenaars van familiegraven. In bijna alle grafkamers vindt men fresco-schilde ringen, eenvoudige, doch kunstvolle ver sieringen. Men treft heidensche symbolen, ook de primitieve christelijke zinnebeelden aan, den visch, de duif en andere. De architectonische en plastische over blijfselen van verscheiden graven, waarin men ook stukken vindt van balsemflesschen, dagteekenen uit de eerste en tweede eeuw. De ontdekte begraafplaatsen zullen als catacomben worden ingericht en voor het publiek worden opengesteld. Ongekende koude in New-York, Naar uit New-York aan de jdChicago Times« werd geseind, is 30 December de koudste dag geweest, die men in New- York nog ooit heeft meegemaakt. In de Oostelijke stadsgedeelten, waar het min- derbevoorrechte gedeelte der bevolking woont, was de koude het hevigst en bij het volslagen gebrek a&n brandstoffen is de ellende begrijpelijkerwijze verschrikkelijk geweest. De meergegoede burgers, die evengoed als de allerarmsten, geheel zonder kolen zitten, trokken in grooten getale naar de hotels, om daar eenige warmte te zoeken. Den 31 sten Dec. was het al niet veel beterde thermometer stond 13 graden beneden nu). De soepkeukens waren vol menschen, die zich trachtteji te verwarmen. Berichten uit Noord-Dacota en de staten langs de Canadeesche grens spreken alle van een koude, zooals men nog nimmer tevoren had meegemaakt. bij kan blijven bestaan, indien slechts het goede genees middel wordt gebruikt. Neem bij hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen ANGA-bon- bons. Deze heipen spoedig en gij voorkomt dan dat de hoest en koude zich op de borst vast zetten, gasmana Doos 30 en 60 ct. Gebruik echter bij hoest, bronchitis, ouderdomshoest, borst- en luchtpijp-aandoeningen, slaapstorenden hoestprikkel, als mede voor Uwe kinderen bij en' slijmhoest -en vastzittenden hoest ANGA-SIROOP. Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzachtend, hoest- stillend, slijmoplossend en be spoedigt de genezing, ww inruil Per flacon f 1.40,3 ff. f 4. Ivan allerlei aard is te genezen, als jicht, spier- en gewrichtspijn, pijn in de ledematen, influenza, aan- gezichtspijn en kiespijn. Gebruik S ANAPERIN-tabletten mu&a Per koker 60 ct. 3 k. fl.70. ontstoken keel opgezette amande len, pijn bij het slikken. Neem Mijnhardt's GLORIN-tabletten. m Per doos 40 ct. 3 d. f 1.10. Fabrikant A.MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's Hertogenbosch Gebr. Ver hees, Orlhenstraat B. 89 en Vuchterstraat 430 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Wer kendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. Lichting 1919. Een wetsontwerp is ingediend houdende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1919. Volgens de bestaande voornemens, zal de inlijving bij de infanterie om de drie maanden plaats hebben en dan zal het nog bij dat wapen in te lijven gedeelte dei- lichting 1918 siechts toereikend zijn voor de inlijving in Januari en April 1918. Ook in 1918 zal derhalve in begin van Juli behoefte bestaan aan opkomst van een groep dienstplichtigen over wie thans nog niet beschikt kan worden. Die groep zal moeten worden gevormd of uit de dienst plichtigen, die het wetsontwerp tot her keuring van afgekeurden van den landstorm beoogt toe te voegen, öf uit de lichting 1919, Tot het laatste zou de regeering liever niet overgaan, niet alleen wegens de bezwaren, welke er aan verbonden zijn om alsdan de indeeling behoorlijk te doen ge schieden, maar ook omdat het de voorkeur verdient bij de inlijving van de militie zoo weinig mogelijk van de gewone daarvoor aangewezen tijdvakken af te wjjken. Wordt bedoeld wetsontwerp tijdig tot wet verheven, dan zou ten aanzien van de lichting 1919 kunnen worden volstaan met maatregelen in den geest van die, welke zijn getroffen voor de lichtingen 1915, 1916, 1917. Nu het echter nog geheel onzeker is, welk lot aan dat ontwerp zal ten deel vallen, schijnt het raadzaam, ten aanzien van de lichting 1919 den zekere weg te kiezen en derhalve ook voor die lichting bepalingen vast te stellen gelijk voor de lichting 1918 hebben gegolden: dit te meer omdat het tijdens de buitengewone omstandigheden toch altijd een voordeel blijft, de lichting zoo vroeg mogelijk voor inlijving gereed te hebben. Behoudens een paar uitzonderingen (ter verduidelijking van de bepalingen der wet) stemmen de artikelen van het wetsontwerp overeen met de wet van 22 Februari 191 (Stbl.. no. 224), zooals deze is gewijzigd bij die van 23 Mei 1917 (Stbl. no. 412). o Ouzo schepen iu Amerika. Uit goede tron vernemen wij uit Den Haag, dat het gerucht door de »Dage- lijksche BeurscouranU vermeld, volgens hetwelk een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, waardoor van de in Amerika liggende Nederlandsche schepen een vijf tiental met levensmiddelen voor Nederland hierheen zouden komen, terwijl de overige door de Vereenigde Staten zouden worden gecharteerd, ongegrond is. Over de quaestie van onze schepen in Amerika wordt nog steeds onderhandeld. Dezer dagen is in het departement van buitenlandsche zaken een conferentie ge houden tusschen den heer de Waal, chef der afdeeiing handelspolitiek en consulaire zaken, de Nederlandsche Reedersvereeni- ging en de commissie voor de scheepvaart uit de N. O. T., betreffende de nog steeds hangende quaesties nopens de in Amerika liggende Nederlandsche schepen. o Aangespoelde mijnen. Gedurende de maand Dec. j.l. zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 287 mijnen, zijnde 277 van Engelsehen, 1 Franschen, 5 Duitschen en 4 van onbe kenden oorsprong. Sedert Aug. 1914 bedroeg het aantal aangetroffen mijnen 4153, aldus onderver deeld 3325 van Engelschen, 80 van Fran schen, 301 van Duitschen en 447 van onbekenden oorsprong. o Thee-bedrog. Uit den Haag schrijft men Personen, hier ter stede, die er goed wat geld voor over hadden om buiten de distributie om, eene hoeveelheid thee in te slaan, zijn in de laatste dagen de dupe geworden van een bende oplichters, die profiteerende van de koopgraagte van de thee-liefhebbers, reeds aardig hun slag wisten te slaan. Zij bieden thee te koop aan, welke netjes in een kist verpakt is. De kist ziet er keuiig uit, als een sechte theekist*, maar een... kist thee is't niet. Ja, boven op ligt wat thee, maar onderin stroo, allerlei rommel, zand enz. Zoo'n kist kost f100. De »truc« bestaat nu hierin dat de thee-liefhebbers vooruit bijv. de helft moeten betalen, en de rest bij afle vering. Te laat bemerkt men in den regel dat men wordt beet genomen. o— De liooge vlccsclipi-yzcu. Uit Den Haag wordt aan de »Tel.« ge meld Naar aanleiding van de nieuwe buiten gewone stijging der vleeschprijzen, hebben wij ons tot een deskundige gewend, met het verzoek, de oorzaken daarvan aan te geven. Onze zegsman wees er in zijn antwoord in de eerste plaats op, dat het vleesch- verbruik ontzaglijk toegenomen is. Deels is dit het gevolg van de toename der be volking, deels van de groote behoeften voor het leger. Verder is het verbruik toege nomen naarmate de qualiteit en quantiteit van het overige voedsel, speciaal ook van het varkensvleesch afnam. Wat b.v. Den Haag aangaat6 jaar geleden werden op het abattoir 1000 a 1100 stuks vee per maand geslacht, terwijl hetzelfde aantal thans per week wordt bereikt. Aan den anderen kant is de hoeveelheid en de qualiteit van het slachtvee zeer af genomen. Zg. vet-rijp vee is er eenvou dig niet meer, aldus onze zegsman. De boeren profiteeren daarvan door fancy-prijzen te vragen voor vee, dat anders ternauwer nood verkrijgbaar was en de toestand der markt heeft er bovendien toe geleid, dat de speculatie in vee een zeer winstgevend bedrijf geworden is. Opkoopers weten thans beslag te leggen op zeer groote hoeveelheden vee en die tegen eeiavoudig absurde prijzen te verkoopen. Terwijl 3 a 4 maanden geleden de prijs van goede qualiteit slachtvee 55 60 ct. per K.G. was dank zij de voeding in de weide is deze thans voor vee van aanzienlijk min dere hoedanigheden, f 0.80 a f 1.pet K.G. slachtgewicht. De Slagershond heeft reeds de aandacht der regeering op deze gevolgen van de speculatie gevestigd, maar het zal niet gemakkelijk zijn, het euvel uit te roeien. »WTanneer het zóó doorgaat,ver klaarde onze zegsman zullen de prijzen niet alleen nog hooger worden, maar zal feitelijk bovendien binnen korten tijd de veestapel zijn afgeslacht. Een groote verbetering zou kunnen wor den verkregen, wanneer de fabrieken van krachtvoeder, die vrijwel gereed zijn, in werking zouden kunnen worden gesteld. De Coöperatie van Slagers, die zich voor deze gespannen heeft, is overeengekomen, 10 ton krachtvoeder per etmaal aan de regeering te leveren, maar.... de fabriek te Diemen kan nog niet werken, omdat de Regeering tot dusverre heeft nagelaten, een 10-tal droogmachines, die zij hier te lande laten vervaardigen, af te leveren. Reeds drie maanden geleden kwam van regee- ringswege de toezeging, dat zij de fabri cage dezer machines vóór alles zou doen plaats hebben tot nu toe echter is er geen enkele afgeleverd, hoewel zij geheel hier te lande kunnen worden vervaardigd. Aldus een deskundige, die geheel op de hoogte van den stand van zaken is. Be moedigende vooruitzichten opent hij niet o De Tromp niet aangehouden. Sinds eenigen tijd liepen geruchten, die ook in enkele bladen hun weg vonden, als zou Hr. Ms. Tromp tijdens haar thuisreis naar Nederland van een Engelsch oorlogs schip seinen hebben ontvangen om„onmid- delijk te stoppen voor een onderzoek, het geen door den commandant van de Tromp zou zijn geweigerd. Men bracht zelfs het comité-generaal, dat door de Tweede Ka mer gehouden werd toen de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Za ken zou aanvangen, met het z.g. incident met de Tromp in verband. Van de meest betrouwbare zijde kan het Ned. Corr.-Bureau zoo beslist moge lijk mededeelen, dat het gerucht omtrent bedoelde ontmoeting van de Tromp vol slagen onjuist is en dat zich met de Tromp geen enkel incident met eenig oorlogsschip van de oorlogvoerenden heeft voorgedaan. o Molens. De Minister van Landbouw heeft den verkoop en aftevering verboden van molens en andere werktuigen, bestemd voor resp. geschikt tot het vermalen van granen, zoo mede van de onderdeelen van zoodanige molens en werktuigen. Van dit verbod kan de Minister ontheffing verleenen. Het verbod is niet van toepassing op den ver koop en aflevering aan fabrikanten en mo lenaars. In verband met deze beschikking heeft de Minister een circulaire tot de Burge meesters gericht, waarin hij onder op merking, dat waar het bezit van werktui gen, geschikt om granen te vermalen, de verleiding meebrengt daarvan gebruik te maken, óók wanneer dit in strijd is "met de bestaande voorschriften de nauw keurige handhaving van het gestelde ver bod in hunne bijzondere aandacht aanbe veelt. o Klei-aardappelen. Naar men verneemt, zal vermoedelijk de distributie van klei-aardappelen 15 Ja nuari aanvangen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit misschien nog enkele dagen vertraagd wordtintusschen zijn de klei-aardappelen in ieder geval weldra te verwachten. o Aangevallen. Na afloop van een ijsfeest is de 20-jarige J. Jager te Harkema-Opeinde (Fr.) door twee personen met messen aangevallen en zoo verwond, dat men voor zijn leven vreest. De daders zijn nog niet gevonden. o Tjalk opgebracht. Men deelt mede, dat de tjalk »De Hoop« van Amsterdam op weg naar Huil en ge laden met lompen, naar Emden is opge bracht. o Onlusten op Atjch. Uit Batavia wordt aari de Tel. gemeld: In de dessa Sembolang op Atjeh zijn onlusten uitgebroken. De gezaghebber Roos is, vergezeld van politie, derwaarts vertrokken. De beer Roos werd gedood, een politieman gewond. Het hoofd van de oproerlingen vluchtte. De oorzaak der onlusten is tot heden niet bekend. De gouverneur van Atjeh vertrok naar Sembolang. wmmm SS» BA' iV*'" V 1 r&. S i f M v 1 Eene prachtvolle collectie vindt U in der Men verznime nimmer onze Etalages te bezoeken. ill - -l vindt U de grootste verscheidenheid by 4p Japonstoffen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit Katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Dames Ondergoederen. Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. Vaste pry zen h Contant. BIJVOEGSEL W- 'Ki Firn P. M. VELTMAN ZONEN 4> 4p

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5