penindustrie, revolutionaire propaganda maken. Voor daden van sabotage (stuk maken van machines, ontploffingen) zijn groote premies uitgeloofd. Dit gedrijf moet worden gesteund door een groote hoeveelheid in het Duitsch gedrukte vlug schriften. Andere bladen geven een on geveer gelijkluidend telegram met het opschrift «In opdracht van de vijanden.c De Vereenigde Staten zouden alle kosten van de propaganda, ten bedrage van 150 200 millioen dollar, voor hun rekening nemen. De Vorwarts protesteert tegen derge lijke berichten, die dienen om de verden king op de arbeiders te werpen, dat zij zich door het buitenland hebben laten omkoopen. De bladen zijn het er inmiddels over eens, dat de stakingsbeweging niet toe neemt, hetgeen eenige tot de conclusie brengt, dat zij spoedig zal verloopen, ter wijl andere zich ongerust maken, dat zulks nog niet is geschied. Toch wijst alles er op, dat de arbeid in alle bedrijven weer spoedig hervat zal worden. Moge het echter voor de Al-Duitsche partij een waarschuwing zijn om niet met vuur te spelen. Want gaat ze voort met haar veroveringszuchtige plannen dan kan het wel gebeuren dat er nieuwe onlusten uitbreken die minder aangename gevolgen hadden. De vredesonderhandelingen te Brest- Litowsk waren alles behalve vredelievend ditmaal. Het ging over de vraag of de afgevaardigden van de Rada te Kiëf be schouwd moesten worden als de ware ver tegenwoordigers van de Oekraïnsche Repu bliek. Trotzky wilde daar niets van weten. De heeren waren te zelfstandig in hun op treden naar zijn oordeel. Zij mochten immers slechts besluiten nemen en overeenkomsten sluiten met medeweten en goedkeuring der Russische delegatie d. w. z. z\j waren vol komen vrij mits zij maar deden wat Trotzky wilde. Doch de Oekrainers hadden zelfstandig met de centralen onderhandeld en al zoo wat een afzonderlijke vrede met hun Repu bliek en Oostenrijk. Hoe durfden zij het wagen Maar bovendienDe burgeroorlog was ook in Oekraïne zijn gang gegaan. Er was gekuipt en geageerd tegen de Rada van belang. Zoodat toen de onderhan delingen werden voortgezet Trotzky zeide dat de afgevaardigden van de Rada slechts een klein deel van de Oekraïne vertegen woordigden, dus plaats moest maken voor het uitvoerend comité te Charkof dat maximalistisch gezind is. Maar de Rada menschen beten v er woed van zich af, noemden Trotzky een leugenaar en wilden niet wijken. Het slot van het verhaal is dat de centralen de Rada de hand boven het hoofd houden, terwijl Trotzky volhoudt dat hunne ver tegenwoordiging te Brest niets meer te maken heeft. Hard opschieten doet de vrede tusschen Rusland en de centralen dus nog niet. Gelijk men weet heeft de oorlogsraad der geallieerden te Versailles vergaderd. Als resultaat der besprekingen wordt het volgende wereldkundig gemaakt. De opperste raad van oorlog heeft de jongste uitlatingen van den Duitschen rijkskan selieren van den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken aller zorgvuldigst overwogen, maar is niet in staat geweest, om er eenige werkelijke toenadering in te ontdekken tot de gematigde voorwaarden, die door alle geallieerde re geeringen zijn omschreven. Deze overtuiging is slechts dieper gewor den door den indruk, gemaakt door de tegenstelling tusschen de verkondigde ide alistische doeleinden, waarmee de centrale mogendheden de tegenwoordige onderhande lingen te Brest-Litowsk zijn begonnen en hun thans openlijk onthulde veroverings- en beroovingsplannen. Van toenadering dus nog geen sprake Eerst moet de militairistische geest en de hoogheidswaan der centralen nog een flinke knak krijgen voor dat er een vruchtbare samensprekingover vrede kan plaats hebben. Of men die knak zal kunnen toebren gen in niet te verre toekomst 1 Duitsch- land zegt, het zal u nooit lukken. Integen deel onze duikbooten zullen den hongers nood brengen over de geallieerde landen en onze lezers zullen meehelpen u om genade te doen smeeken. Terwijl Sir Geddes de eerste Lord van de Britsche Admiraliteit beweert, dat het duikbooten gevaren voorbij is de maatregelen die men er tegen neemt zijn van dien aard dat er hoe langer hoe meer duikbooten ver nietigd worden en de aanbouw van nieuwe koopvaardijschepen met steeds sneller tempo voortgaat. Voorloopig dus nog doorvechten tot een van beiden het moet opgeven. Maar als zoo is zullen wij nog lang op den vrede mogen wachten. BUITENLAND Oc staking in Duitschland. Berlijn, 3 Febr. De bladen rekenen er stellig op, dat de stakingen morgen ge ëindigd zullen zijn. Blijkens berichten uit de provincie, werd daar gisteravond de her vatting van het werk aangekondigd. Daar toe heeft niet weinig bijgedragen, dat bij de onderscheidene legerkorpsen de oproe ping van alle verlofgangers, die bij de stakingen betrokken zijn, is aangekondigd. o Een nieuw Duitsch telegraaf-code. Bij den uitgever M. Krahn te Berlijn is een nieuw Duitsch telegraaf-code voor handel en Nijverheid verschenen. Het lijvige boekdeel is samengesteld door den Berlijnschen ingenieur Leo Galland, en draagt den naam Deutscher Telegram- schlüssel für die technische Industrie. In het verkeer met de Duitsche indu strie bediende men zich tot dusver nog steeds van een Engelschen code, die uit den aard der zaak in het gebruik niet zoo practisch was als wel mocht worden ge- wenscht. Het boek van Galland is dus niet slechts een werk van zuiver Duitsch- nationale beteekenis, doch hij heeft er bovendien ook een goed stuk practisch werk mede afgeleverd. Het aantal naslagwoorden bedraagt niet minder dan 85.000, en in het reusachtige boekdeel vindt men niet slechts code aanduidingen voor technische uitdrukkingen, doch men kan er ook andere dingen mede uitdrukken, door middel van code-woorden ter lengte van zeven letters. Een enkel voorbeeld dezer code-taal moge hier plaatsing vinden. Kopilif kumsomz kumbyf lazydas beteekent bebouwing kan niet plaats hebben, aangezien de funda menten verzakt zijn tengevolge van het optreden van hoog water in den aanvang van Maart. Dit voorbeeld toont duidelijk aan met welk een gemak de nieuwe code van Galland voor allerlei onderwerpen is toe te passen. BINNENLAND. Beslag op den gcheeleu rarkensaanroer. Op de veemarkt te Rotterdam is Maandag de geheele aanvoer van varkens, 481 stuks, door de regeering in beslag genomen en direct naar het abattoir vervoerd. o Schoenen. Binnen enkele dagen, zoo verneemt de »N. R. Ct.«, kan het besluit tegemoet worden gezien, dat voor schoenen maximum prijzen worden gesteld. Ook zal de pro ductie beperkt moeten worden tot 2/s van de fabricage van Augustus 1912 en voor de hoogte van schacht en hak voorschriften worden gegeven. Distributie-overtreding. Te Raamsdonksveer (N. Br.) is bij een lid van den gemeenteraad door den graan- controleur ongeveer 300 K.G. tarwe en 150 K.G. tarwemeel in beslag genomen. Beursoverzickt. Aan de N. Rott. Ct. ontleenen wij Beurs van Amsterdam, 4 Februari. Er was heden meer handel dan in de afgeloopen week het geval is geweest en verschillende afdeelingen zetten in een betere stemming in. Op de Staatsfondsenmarkt bestond veel vraag naar Russen, die gemiddeld 3 pet. hooger waren op het bericht in de Duit sche bladen dat Trotzky zou hebben ver klaard, dat de annuleering der staatsschuld meer als een politiek wapen dient te wor den beschouwd en waarschijnlijk eerst la ter ten uitvoer zal worden gebracht. Ge ruststellend mag het heeten dat de Fran- sche regeering doorgaat de Russische cou pons te betalen. Wachtmeesters gearresteerd. De politie te Tilburg heeft gearresteerd C. V., opperwachtmeester, C. v. d. V. en J. M., beide wachtmeesters, allen van het le reg. veld-artillerie aldaar in garnizoen en zekeren M. S., die voor eenigen tijd, onder voorgeven van rijksambtenaren te zijn, eene partij rubber, welke door twee militairen vervoerd werd om over de grens te brengen, in beslag hebben genomen- Deze rubber hadden zij geborgen bij den caféhouder v. d. B. om ze te eeniger tijd als smokkelwaar te verkoopen. o Dief in de kerk. Terwijl Zaterdagavond mej. G. in de R. K. kerk op den Burgwal te Delft in gebed was verzonken, heeft iemand die achter haar zat een portefeuille, inhou dende f 300 aan contanten, uit haar hand- taschje ontvreemd. Mej. G. had dit geld juist van de spaarbank genomen om een en ander te koopen voor haar a. s. huwe lijk. Distributie-Inspectie. Men schrijft aan 't Hbl In een lunchroom te Weesp kwam on langs iemand en vroeg om twee groote sneden brood met kaas. Het volgende gesprek ontspon zich. Heeft U een broodkaart «Och kom, is dat nu noodig voor zoo'n beetje brood «Ja, U moet een broodkaart geven van 200 gram». »Nu, ik zal nog eens kijkent (zoekt in zijn jas). »Nou, hier heb ik waarachtig nog 50 gram. is dat nu niet genoeg Zoo'n half sneedje daar kan ik niet van leven, dat is net genoeg voor'n holle kiec.« »Neen vriend, ik kan 't niet missen en kom dan zelf te kort.ï De lunchroomhouder bleef op zijn stuk staan en toen maakte de man zich bekend als »inspecteur« van de distributie. o Van een loterijbriefje. Een bewoner van de Zeeburgerbuurt te Amsterdam kocht onlangs van een vrouw een kwart lot in de Staatsloterij. Kort daarna vernam zij, dat er f 100.000 op gevallen was. Zij ging dit den kooper zeg gen die gaf haar het nummer terug en zei«Daar, haal het geld dan maar 1c De vrouw haalde f21.250 en was op haar beurt zoo eerlijk met dit geld naar den kooper van het lot te gaan. Deze gaf haar toen f 500. Voorloopig geen graan en reevoeder. In een officieele mededeeling wordt be richt, dat de aanvoer van overzee van graan en veevoeder eerst zal kunnen wor den hervat, wanneer eventueel de definitieve economische overeenkomst met de entente mocht zijn tot stand gekomen, doch dat, gelijk reeds is gemeld, krachtens de voor- loopige schikking uitsluitend twee schepen de Zeelandia en de Samarinda, met levens behoeften voor ons land uit Amerika hier heen zouden komen, op welke schepen zich echter geen graan en veevoeder voor Nederland bevindt, terwijl bovendien ook de komst dezer schepen nog rfet volkomen vaststaat. De door onze regeering gevorderde graan schepen, welke tot dusver grootendeels ge lost in Amerikaansche havens vastlagen, doch die van onze regeering, vooral ook in het belang onzer reeders en van de sche pelingen, thans vergunning hebben gekre gen, overeenkomstig de getroffen schikking korte reizen te gaan maken, zullen dus nog niet voor den aanvoer van graan en veevoeder naar ons land gebezigd worden. Slecht nieuws in verband met onze brood voorziening Sedert eenige maanden werden te Arn hem tal van inbraken gepleegd, rijwielen en jassen uit gangen van woningen gesto len. enz., zonder dat men de daders kon ontdekken. Thans is men er in geslaagd de bende, althans voor het grootste deel, onschadelijk te maken. Verschillende aanwijzingen leidden tot de arrestatie van een 18-jarigen varensge zel J. K. C., die al spoedig door de mand viel en de politie op het spoor bracht van de geheele bende. Hij bekende verschillende inbraken, rijwiel-diefstallen en diefstallen van jassen uit gangen, eveneens een inbraak in een gummi-fabriek te Doorwerth, waar een groote hoeveelheid gummihakken was ontvreemd. Tevens verklaarde hij, dat de koopman H., wonende in de Pastoorstraat te Arnhem, alle gestolen goederen opkocht, zeer goed wetende waar de goederen van daan kwamen. Een inval bij dezen koop man, die beweerde onschuldig te zijn, bracht een groote hoeveelheid van het gestolene, o arijwielen en gummi-hakken, te voor schijn. Verder bleek dat een damesrijwiel gestolen was in de Emmastraat door een broeder van C., die ook gearresteerd werd, Toen bleek ook dat de koopman het ge stolene voor een spotprijs kochtvoor vier jassen, w.o. een pelsjas betaalde hij f 12.50. o Eeieren. Voor versche eieren is een maximum kleinhandelprijs vastgesteld van 14 cent per stuk. Kindermeel. Een regeling voor de beschikbaarstelling van kindermeel voor zuigelingen is in voorbereiding. Zij zal waarschijnlijk reeds deze week in werking treden. o Vet. Meegedeeld wordt, dat het rantsoen vet per hoofd en per week bij de inwerking treding van de vetdistributie zal worden vastgesteld op 350 gram. V«or Duitsche kinderen. De secretaris van den Deutscher Hilfs- verein« te Amsterdam zendt aan het Alg. Handelsbl. afschrift van een schrijven door deze Vereeniging gericht tot de heeren Jan Overhuys en Jos. A. Verberne, die onder valsch voorwendsel geld trachten bijeen te brengen door operette-voorstelin gen te geven ten behoeve van Duitsche kinderen. De Hilfsverein heeft deze heeren mede gedeeld, dat de wijze waarop zij in het belang van die kleinen willen werken, niet strookt met de bedoelingen van de hier vertoevende Duitschers. Deze rekenen het zich tot een plicht uit eigen middelen te zorgen voor het onderhoud van de Duit sche kinderen, die hier in het land gast vrijheid genieten. Wat zij ook voor die kinderen doen, dat willen zij doen in stilte, zoodat daardoor geen wrok kan ontstaan in Hollandsche kringen, waar ook veel ge brek geleden wordt. Gaarne maken wij zoo schrijft het Han delsblad, waaraan dit bericht ontleend wordt van deze alleszins juiste opvatting melding. Dienstregeling spoorwegen. Naar het R. N. verneemt zal op 1 Maart een nieuwe diensregeling der spoor wegen worden ingevoerd, waarbij, zonder dat het totaal aantal trein-kilometers is verhoogd, de fouten van de dienstregeling van 18 September verbeterd zijn. De hooge vleeschprijzeu. Tengevolge van het besluit der Amster- damsche slagers en grossiers om geen koeien in te koopen boven een bepaalden prijs, teneinde verdere opdrijving der vleeschprijzen tegen te gaan, zijn Maandag op de veemarkt slechts enkele slachtrunde- ren verhandeld, zoodat van een prijsno- teering geen sprake kon zijn. Een schildwacht, die Zaterdagnacht voor het benzirie-depót van den etappedienst te Delft op post stond, heeft eenige scherpe schoten gelost op "twee personen, die de vlucht namen, toen hij hen aanriep. Het bleek, dat aan de achterzijde van het go- bouw was ingebroken eenige bussen ge vuld met benzine waren door de dieven op hun vlucht weggeworpen. Bij een ouden bewoner van een hofje te Gouda, zekeren van I., een man van ruim 80 jaar, die steeds zeer armlijk heeft geleefd en wiens woning ten zeerste was vervuild, vond de politie bij het afleggen van het lijk en na een onderzoek in de woning, een groot bedrag aan bankpapier en effecten, een spaarbankboekje, veel specie enz. De rijksdaalders, guldens en kwartjes waren gesloten in linnen zakken, terwijl onder het gevondene zich ook bevond een papieren zak met gouden tientjes. Een en ander werd door den kantonrechter in be slag genomen. Het geld zal vermoedelijk aan den staat vervallen, daar, voor zoover bekend, de overledene, die buiten echt ge boren werd, geen erfgenamen heeft. Stakingen. Te Amsterdam heeft de opwekking tot staking, in het Concertgebouw gehouden, ten gevolge gehad, dat Maandagmiddag een opgewonden menigte zich keerde tegen den boekwinkel der firma De liefde in de van Baerlestraat, waarin een, in het burger gekleede, politieagent was gevlucht. Het publiek wilde diens uitlevering, en toen dat niet geschiedde, werden aldaar al de ruiten, ook die van een daarnaast gelegen banketbakkerswinkel verbrijzeld. Weldra kwam de politie opdagen, die eenige char ges uitvoerde, en ten 5 ure was de orde geheel hersteld. In het Concertgebouw was hoofdzakelijk geschimpt door juffr. Zelm op minister Posthuma, op wethouder Wibout en op de sociaal-democraten (welke laatsten zich met den oproep tot staking niet konden ver eenigen.) In den Haag was alles rustig. Een dei- groepjes wandelde voorbij het paleis in het Noordeinde en riep »Honger«, «brood« doch op aansporing van een politieinspec- teur bleef verder geroep achterwege en vervolgde men kalm den weg. Van andere plaatsen wordt niets gemeld. o Paardenfokkerij. Door de firma Baddingh te Eist werd eenige maanden geleden een Belgische hengst verkocht aan de associatie te Ven- ray (L.) voor de som van f 25.000. Thans heeft de firma Hermsen en Van Oppenraay aldaar een Belgischen hengst verkocht aan eene associatie te Hulst (Zeeuwsch Vlaanderen) voor de kapitale som van f30.000. Wel een bewijs, dat in de Over-Betuwe de paardenfokkerij op bijzonder hoogen trap staat. 3000 Sigaren gestolen. Vrijdagnacht is ingebroken in de Sigaren fabriek van de firma Van Oenen en Maussen, te Hilversum, 3000 sigaren van de beste soorten worden vermist. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 4 tot 10 Febr. 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 90 Vz ons Rijst. (Javarijst) 1) 91 1 Gort. 92 1 Groene erwten. i 93 7s Bak- of Braadvet. 94 4 K G. Aardappelen. 1) Verkrijgbaar bij C. Bouman. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Maandagavond had in de zaal Concordia eene bioscopische voorstelling plaats, uitsluitend voor militairen. Met «de pers® en nog een paar genoodigden werd eene uitzondering gemaakt. Allen waren opgekomen, ook de Belgi sche geïnterneerden, en de orde liet niets te wenschen over. De hoofdschotel was «de Regeerings- filmec en we zagen, voorafgegaan door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik en alle bekende legeraanvoerders, het geheele militaire bedrijf, zoowel te land als ter zee. Oefeningen van pontonniers, wedstrijden van cavallerie, sportfeesten, waarbij Hare Majesteit de prijzen overreikte, ook aan de overwinnaars bij wedrennen, en na een vossenjachtmaar zeer interessant waren de werkzaamheden der marine en de vlug heid van de jantjes. Het toppunt was, naar onze meening, de werking der duik booten. We zagen ze op de golven op komen en ondergaan, om daarna weer op te duiken. We kregen het inwendige van de duikboot te zien, met het personeel in actiemaar we werden ook verplaatst naar de werven, waar de vliegmachines worden gefabriceerd, met het op en ne derdalen der machines. Zwemoefeningen, met 3000 militairen tegelijk, is zeker niet iets alldaags, maar dit werd hier vertoond. We zullen niet alles in détail weerge ven doch willen nog even stilstaan bij de «humoreskendie de lachspieren der aan wezigen in beweging wisten te brengen. Het was een avond vol afwisselfng. Allen hebben ongetwijfeld genoten en de film, die de reis reeds gemaakt heeft van het Noorden naar het Zuiden van Neder land, op alle grensplaatsen is vertoond en nu de garnizoenen in het binnenland be zoekt, wordt keurig weergegeven, Alles geschiedt rustig. Geen storende trillingen, die het werk zoozeer ontsieren. Direct na de vertoonirig werd alles weder in een auto bijeengebracht en de motor, die de film in beweging stelde, doet daarna weer dienst als vervoermiddel, om naar Drunen te worden aangebracht, alwaar Dinsdagavond de militairen eveneens zullen worden onthaald. In het begin der maand Maart a.s. zal te Amsterdam een examen worden ge houden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage voor 23 Februari a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraafkantoor te Heusden. Almkerk 3 Febr. Bij hier gehou den militaire sportoefeningen kwam de landstormplichtige J. Beunings bij het polstok-hoogspringen te vallen, waardoor hij op twee plaatsen zijn been brak. Onder hevige pijnen is hij naar het hos pitaal overgebracht. Drongelen. Naar men verneemt, zijn hier ernstige plannen in omloop, om te komen tot het oprichten van een neutrale kiesvereeniging. Drunen Door den heer J. van Dal is ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. In de gehouden raadsvergadering werd door het lid Elshout van Gouwen er op gewezen, dat de wethouder L. Elshout, tevens leider van het levensmiddelenkantoor, ingevolge de artt. 23 en 25 van de ge meentewet, heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Hij eischte eene onmiddel lijke benoeming van een tijdelijken wet houder. De voorzitter ging daarop niet in en-zei eerst de zaak te zullen onderzoeken. Msb. Meeuwen. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Maandag 28 Jan. 1918. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. F. Brune, Burg. Secretaris de heer P. W. Sprong. I. Na opening der vergadering worden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2