VREDE. toestand, nog gevaarlijk te kunnen worden. Dat kon er dus op worden gewaagd. In totale tegenstelling met de strekking van ai wat hij tot nog toe te Brest-Litofsk had verklaard, heeft Trotzky echter bakzeil gehaald. Zoo luidt toch het bericht van Wolff: In de vergadering van heden heeft de voorzitter van de Russische Delegatie me degedeeld, dat Rusland, afziende van de onderteekening van een formeel Vredes verdrag, den oorlogstoestand met Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Turkije en Bul garije voor geëndigd verklaart. Tegelijkertijd is bevel gegeven tot vol ledige demobilisatie van de Russische strijdkrachten op alle fronten. Dat is toch wel heel erg. Had Trotzky zich kalmer gedragen, een anderen toon aangeslagen, hij zou heel wat gunstiger voorwaarden voor zijn land hebben kunnen bedingen. En nu hij levert zijn volk op genade of ongenade over in de handen der centralen. Willen deze het bezette gebied nu kortweg inlijven, willen zij Lit- tnauen tot een koninkrijk verklaren, willen zij iets anders wat dan ook zij kunnen hun gang gaan. Trotsky zal het hen niet verhinderen. Hij bemoeit zich verder niet meer met de zaak, hij verklaart den oorlog voor uit en gaat naar huis, evenals de Russische soldaten. Het is wel een hachelijk geval te moeten zeggenwij kunnen niets meer tegen u beginnen, ons ontbreken de macht en de middelen het ïegcr T.der de wapenen te houden. Doe maar wat gij wilt o, centralen wij kunnen er toch niets tegen beginnen. Een ieder begrijpt, dat deze loop der zaken in Rusland zijn terugslag op het Westelijk front zal doen gevoelen, want wij zien nog niet dat de geallieerden het voorbeeld van hun vroegeren bondgenoot zullen navolgen. Integendeel. In Frankrijk wordt de oorlogsstemming zooveel mogelijk aangewakkerd. Allerlei verradersprocessen zijn er aanhangig gemaakt. Eerst tegen Bolo, dan tegen Caillaux den vroegeren Minis ter President der Fransche republiek, welke beiden waren beschuldigd gemeene zaak met de Duitschers te hebben gemaakt. Waar de regeering zoo fel te keer gaat tegen lieden die beschuldigd worden een spoedigen vrede te hebben willen bewerken, kan men er uit concludeeren dat zij zich bereidt op voortzetting van den strijd. In Engeland ook al een aanblazen van de oorlogsvlam, die wat begon uit te doo- ven. Ook Amerika wil niet weten van ophouden. Het begint pas. Groote troe pen contingent zijn onderweg. Geen moeite wordt gespaard om scheepsruimte voor ver dere transporten vrij te krijgen. Zelfs is men bezig schepen te maken van beton, die zijn veel goedkooper en eisehen niet zooveel werkkrachten en tijd voor ze ge reed zijn. Maar wij begrijpen, Duitschland zit ook niet stil. Eerst vrede met Rusland. Straks met Roemenië, dat weer een ulti matum gesteld heeft om vredesonderhan delingen te beginnen. Vervolgens met Polen, dat een pro-centrale politiek zal moeten volgen, wil het niet geïsoleerd tusschen Duitschland en Oekraine in blijven liggen. Een massa troepen komen dus vrij om naar het Westelijk front te voeren. Oostenrijk- Hongarije die nu alleen nog maar met Italië heeft te doen, zal ook troepen moeten leveren om te strijden in Frankrijk en België. Waar Duitschland het al zoo vaak redde van de nederlaag zal het, hoezeer de bevolking van de Donau monarchie naar den vrede haakt, toch moeten bijspringen. Ook de Bulgaren zullen wel eenige van hun vrijkomende troependeelen afstaan en zelfs de Turken zullen, al was het maar als een symbool van het bondgenootschap of als gijzelaars, als men het zoo noe men wil niet geheel ontbreken, even goed als Turksche afdeelingen destijds heb ben meegevochten in Galicië en laatstelijk in den veldtocht in Italië. De Duitschers zullen dus bij het a.s. offensief op het westelijk front aanzienlijk sterker staan dan verleden jaar, en het zal hen er om te doen zijn hun slag te slaan voor dat de Amerikaansche troepen den toestand ten gunste van de geallieer- dee hebben doen keeren. Zeer spoedig zal dus de lang tegemoet geziene worsteling aanvangen. Met welk resultaat Zal het iets an ders zyn, dan dat nog een paar honderd duizend kostbare levens zullen worden ver nietigd BUITENLAND. Vrede met Rusland. GEEN VREDESVERDRAG. BREST LITOWSK, 10 Febr. In de zitting der vredesconferentie van heden deelde de voorzitter der Russische delegatie mede, dat Rusland, hoewel er van afziend een formeel vredesverdrag te onderteeke nen, den oorlogstoestand met Duitschland, Hongarije (Oostenrijk is vermoedelijk uit uit het telegram gevallen maar wel be doeld). Turkije en Bulgarije voor geëndigd verklaart. Tegelijkertijd zijn bevelen voor volkomen demoblisatie van de Russische strijdkrach ten op alle fronten uitgevaardigd. (Na den vrede met de Oekraine thans de vrede met Rusland Want hoe duis ter het telegram ook nog is, dit blijkt er voldoende uit, dat de Russen hebben toe gegeven aan de voorwaarden der Centralen al besloten zij ook geen formeel vredesver drag te sluiten. Een soort vrede dus onder protest. Brest Litowsk, 11 Febr. (Het begin van dit telegram is gelijkluidend aan het Wolff-bericht over de opheffing van den oorlogstoestand door Rusland. In het draad loos telegram wordt ook Oostenrijk genoemd, dat, zooals wij reeds opmerkten, uit het Wolff-telegram was weggevallen). Het draadloos telegram vervolgt dan Voor de uit dezen toestand voortvloeiende verdere besprekingen tusschen de mogend heden van den Vierbond en Rusland over den vorm der wederzijdsche diplomatieke, consulaire en economische betrekkingen ver wees Trotzky naar den weg van recht- streeksch verkeer tusschen de betrokken regeeringen en naar de zich reeds in Pe- trograd bevindende commissies van den Vierbond. Vit de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 8 Februari. Ten ein de het transport van graan voor de geal- lieërden te vergemakkelijken, heeft Mc. Adoo, als directeur-generaal van de spoor wegen, besloten, dat graanverzendingen moeten voorgaan aan andere verzendingen. Dc toestand in Rusland. Stockholm, 11 Febr. Volgens een alhier uit Petrograd ontvangen telegram is de verscherpte staat van oorlog voor geheel Rusland afgekondigd. De pest en cholera breiden zich uit en het sterftecijfer is tot angstwekkende hoogte gestegen. Te Petrograd komen dagelijks 000 sterfgevallen voor. Opnieuw zijn daar onlusten gebeurd de roode garde heeft op de betoogers ge schoten. o Een rede ran Wilson. New-York, 11 Febr. De bewoordingen van Wilson's rede toonen aan, dat de V.-S. vast besloten zijn om voet bij stuk te hou den tegenover een voozen vrede. Wilson verklaarde, dat de Duitsche militaristen het eenige element zijn, dat nu den wereld vrede tegenhoudt. Uitwisseling van krijgsgevangenen tusschen Rusland en de centralen. Berlijn, 11 Febr. Naar wij vernemen hebben de te St. Petersburg tusschen ge delegeerden van de Duitsche en de Rus sische regeering gevoerde onderhandelingen over de gevangenen-kwesties na uitvoerige beraadslaging in de eerste plaats geleid tot onderteekening van een overeenkomst, uit hoofde waar van over en weer de voor den dienst onbruikbare krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk naar hun land zullen worden vervoerd. De Oostenrijksch-Hon- gaarsche, Bulgaarsche en Turksche ver tegenwoordigers te St. Petersburg hebben bedoelde overeenkomst met Rusland even eens onderteekend. Gezien de op het oogen- blik in Rusland heerschende omstandig heden op het gebied van het verkeer zal men zeker met niet onaanzienlijke vertra gingen in het bewerkstelligen van het trans port rekening dienen te houden, maar het is te hopen, dat men er in zal slagen om de dienaangaanden bestaanden moeilijk heden in betrekkelijk korten tijd te boven te komen. De tekst van het vredesverdrag niet de Oekraine. Berlijn, 10 Febr. Het in artikel 8 in uitzicht gestelde Duitsch-Oekraiensch aan vullingsverdrag, is eveneens heden onder teekend. Het bevat bepalingen betreffende de volgende onderwerpen: hertel der con sulaire betrekkingen herstel van de staats verdragen; herstel van het privaatrecht; schadeloosstelling voor civiel nadeel, het welk is aangericht door de krijgswetten of daden in strijd met het volkenrecht; uitwisseling van krijgsgevangenen en bur gerlijke geïnterneerdenonderhoud van de graven van diegenen, die in het vijandelijk land gesneuveld zijnzorg voor terugkee- rende uitgewekenenamnestieuitlevering van de koopvaardijschepen, die in handen van den tegenstanders waren gevallen. Een toespraak van den Duitschen Keizer. Homburg vor der höhe, 10 Februari. Bij de hulde, die de Homburgers den Keizer hebben bewezen, naar aanleiding van het sluiten van den vrede met de Oekraine, antwoordde Z. M. o.a. op de toespraak van den burgemeester Er zijn moeielijke tijden over ons heengegaan. Ieder heeft zijn last aan zorgen, rouw en droefenis te dragen gehad. Niet het minst degene die hier voor voor u staat. In hem vereenigde zich de zorg, de smart en het leed van het geheele volk. Wij hebben dikwijls verkeerde wegen bewandeld. De Heer heeft ons ook in een harde leerschool ge wezen, welke richting wij uit moeten. Tegelijkertijd is de wereld echter niet op den goeden weg geweest. Wij Duitschers, die nog idealen hebben, moeten werkzaam zijn, opdat er een betere tijd kome. Wij moeten strijden voor recht, trouw en zede lijkheid. God de Heer wil den vrede, maar een zoodanigen vrede waarin de wereld zich inspant het rechtvaardige en goede te doen. Wij moeten de wereld vrede brengen. Wij zullen dat doen op alle mogelijke manieren. Gisteren is het in der minne gelukt. De vijand die door onze legers verslagen is, die inziet dat het tot niets meer dient om te vechter., en die ons de hand reikt, kan ook onze hand krijgen Wij nemen haar aan. Maar den vijand die den vrede niet wil aannemen, maar voortgaat het bloed van zijn eigen en ons volk te vergieten, moet gedwongen worden. Wij willen met de buurvolken in vriendschap leven, maar eerst moet de overwinning van de Duitsche wapens er kend worden. Onze troepen zullen die verder bevechten onder onzen grooten Hin denburg. Dan zal er wel vrede komen. Duitschland. Men vertrouwt Trotzky niet. Berlijn, 11 Febr. Bij Trotzky's ver klaring merkt de »Berl. Ztg. a. M.« op: Trotzky meende een handigen uitweg uit de moeilijkheden te vinden waarin hij was geraakt, maar heeft generlei zekerheid kunnen of willen geven dat op het einde van den oorlogstoestand, dat hij verkondigt, nu ook het begin van den vredestoestand zal volgen. De oude chaos blijft bestaan en daarom is het voor ons plicht onze grenzen militair en diplomathiek te beveili gen. Parijs, 10 Febr. Vandaag is in de Sor- bonne een indrukwekkende nationale be tooging van de heilige eendracht in tegen woordigheid van Poincaré gehouden en onder leiding van Desciianel. Verder werd ze bijgewoond door alle leden van het diplomatieke korps en vertegen woordigers van het ingelijfde Elzas- Lotharingen. Deschanel hernieuwde den heiligen eed, dat Frankrijk de wapens niet zal neerleg gen, voor het onrecht is gewroken, België, Servië en Roemenië zijn bevrijd en de gebieden van Frankrijk, in 1870 en 1914 ontrukt, aan Frankrijk zijn teruggegeven. Daarna werden tal van verklaringen afgelegd, die denzelfden geest ademden. Fraitsche persstemmen over den vrede met de Oekraine. Parijs, 10 Februari. De bladen zijn van oordeel, dat het tot stand komen van den vrede tusschen de Oekraine en de centra len niet de beteekenis heeft die dezen daaraan toekennen, vooral wegens de on zekere positie van de gevolmachtigden die een onvaste regeering vertegenwoordigen. De bladen verklaren, dat de Duitschers en Oostenrijkers vooral het doel nastreven, om steunend op alle den maximalisten vijandige groepen, een algemeenen vrede te verkrij gen, het Roemeensche leger te verzwakken en zich meester te maken van de voor raden. o De Sebastian getorpedeerd. De Spaansche minister van marine heeft medegedeeld In den ochtend van 8 Febr. zijn twee booten, die de geheele bemanning van het ss. Sebastian bevatten, te Santa Cruz aan gekomen. De Sebastian, die zout van Spanje maar New-York vervoerde, werd door een Duitsche duikboot getorpedeerd, welker gezagvoerder verklaarde, dat zout contrabande was. Dit feit heeft in Spanje groote ontstem ming teweeggebracht. o Japan zorgt voor zichzelf. Naar aan de Frf. Ztg. via Bern geseind wordt, verneemt het Journal uit Washing ton, dat de Japansche minister voor het Verkeerswezen, Baron Den, aan de entente mogendheden officieel heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering het besluit heeft genomen, den verkoop of verhuur van Japansche schepen aan buitenlanders te verbieden, aangezien het zeeverkeer langs de Japansche kust en op de groote zeewegen door de verhuur van schepen aan buitenlanders zeer afneemt, en de Japansche uitvoerhandel hierdoor ernstig benadeeld wordt. BINNENLAND. Onze gezant in de Vereen. Staten. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen van on zen nieuwen gezant in de Vereenigde Sta ten, Mr. Philips, meldende dat hij te Washington is aangekomen. Telegrafisch verkeer met Engeland hersteld. (Officieel). Het Ministerie van Buiten landsche Zaken deelt mede, dat, blijkens in den avond van 9 dezer ontvangen tele grafisch bericht van Harer Majesteits ge zant te Londen de Britsche Regeering hem heeft verwittigd, dat het telegrafisch ver keer voor handelsdoeleinden onverwijld hersteld wordt. De Nieuw-Amsterdam. Alleen aan den gouverneur en regeerings- ambtenaren is 't toegestaan, aan boord te gaan van de Nieuw-Amsterdam, die onder de strengste bewaking blijft. De Matin deelt mede, dat 33 mannelij ke en 7 vrouwelijke passagiers van de Nieuw-Amsterdam door de Amerikaansche autoriteiten na een streng onderzoek zijn aangehouden. o Klein verlof. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat de onderofficieren van de militie-lichting 1913 van de onbe reden wapens op 1 Maart met onbepaald (klein) verlof worden gezonden, evenals de korporaals en minderen der militielichting 1914 die omstreeks 18 Januari 1915 wer den ingedeeld als telegrafist en telefonist. o Vredcs-praat. Spr. 29 23. Het is nu meer praten dan vechten, En elke partij heeft gelijk Ach, gaven de heeren en knechten Van nedrige ootmoed meer blijk. Als ieder maar stout blijft beweren »Bij mij is het zuiverste recht« Wat baat dan al 't delibereeren Zoo wordt er de twist niet beslecht. De hoogmoed en hebzuchtmijnheeren, Die is nog maar al te veel mans O, mocht gij u daarvan bekeeren Dan ja, wel dan kwam er een kans. (De drie Prov.) F. Dc economische overeenkomst. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een uiteenzetting gegeven van de op het oogenblik nog bij de regeering in onderzoek zijnde regelingen van de oeco- nomische aangelegenheden met de Entente en Amerika, welke later, na uitwerking, als definitieve schikkingen aan de geasse- cieerde" regeeringen zullen worden voorge legd. Bevestigd wordt de onjuistheid van het bericht, dat wij onzen uitvoer naar de Centralen geheel stop moeten zetten. Er is bij het toestaan van Amerika, dat onze daar liggende schepen tot een maximum van 90 dagen rondreizen buiten de ge vaarlijke zone mogen doen, rekening ge houden dat voldoende schepen beschik baai- zouden zijn voor transporten naar Neder land. Bcursoverzicht. Beurs van Amsterdam, 11 Febr. Tengevolge van het vroege beursuur kon het feit van het sluiten van den vrede tusschen de Oekraine en de centralen Zaterdag nog niet voldoende in de koersen worden verdisconteerd. Eensdeels op de aankoopen voortspruitende uit het bedoelde bericht, anderdeels naar aanleiding van het heden ontvangen telegram betreffende den vrede met Rusland, opende de beurs in een uiterst vaste stemming en trad allerwege een groot optimisme aan den dag. De vaste stemming werd, voor zoo ver Russische en Oostenrijksche staats fondsen betreft, nog versterkt door de houding van de wisselmarkt, waar vooral marken en kronen een belangrijk avans hadden te boeken N. R. Ct. o Ned. kinderen in den vreemde. Regenten van het Gecombineerd Wees huis der Hervormden te Zaltbomrnel hebben voor den duur van den oorlog een aantal plaatsen beschikbaar gesteld voor kinderen van Nederlanders in den vreemde, die vóór den oorlog in een zekeren welstand ver keerden, doch thans steun uit het vader land noodig hebben. Het weeshuis wil deze kinderen kosteloos voor den aange geven tijd verzorgen en heeft het Comité voor Nederlandsche Kinderen in den Vreemde verzocht, deze plaatsen te bezetten. Aan gezien er nog honderden Nederlandsche kinderen in het buitenland zijn, meest uit den arbeidenden stand, die reeds vele maan den wachten om aan hun ellende onttrok ken te worden, zou het genoemde Comité het zeer op prijs stellen, indien ook andere weeshuizen bereid gevonden werden, even eens een aantal kinderen op te nemen. Secretaris van het Comité is de heer W. F. van Heusden te Amsterdam. Scheerbalk uitgehold. De kommiezen te Sas van Gent hebben bevonden, dat men op het schip »Dora Mathildas den scheerbalk gedeeltelijk had uitgehold, welke holte langs den onderkant met een schuif was afgesloten, en dat daarin 500 stukjes kwatta waren verborgen. o In goede haudeu. Dezer dagen vroeg een schipper te Mil- lingen, toen hij aan den wal kwam, aan een onbekend persoon, of deze ook niet wist waar hij een partij smokkelwaar kon onderbrengen. Nu wilde het toeval, dat de onbekende een kommies was. Hij wilde natuurlijk den schipper gaarne een handje helpen. Met door hem ontboden hulp was hij den schipper en diens maat van dienst bij het lossen van een partij smokkelwaar, als kis ten zeep, schoenen enz. Toen alles goed en wel van boord was gebracht, werd het heele zaakje in beslag genomen, van het geval proces-verbaal opgemaakt en de niet weinig teleurgestelde schipper met zijn maat gearresteerd. o Thee. Naar aanleiding van berichten over een aanstaande hervatting der theedistributie, bericht het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening, dat daaromtrent op dit oogenblik nog niets is te zeggen. Het Thee- en Koffiedistributiekantoor is bezig met de inzameling eenerzijds der bons, waarop de winkeliers van den groothandel thee hebben ontvangen, en anderzijds der bons, waarop de grossiers nog geen thee aan detaillisten hebben afgeleverd. Krachtens ministerieele beschikking van 2 dezer moeten de dedaillisten de nog in hun bezit zijnde bons vóór 10 dezer heb ben ingeleverd bij hun leveranciers, terwijl dezen vóór 17 dezer aan het T.K.D. moe ten opgeven, hoeveel theebons nog in hun bezit zijn, waarop nog geen thee aan de winkeliers werd afgeleverd, met opgave van de namen en woonplaatsen dier detail listen. Met de bij het T.D.K. ingeleverde' bons, waarop de groothandel reeds thee heeft verstrekt aan den detailhandel, kan men aldus een overzicht van den toestand krijgen en overwegen, wat ten opzichte van dit artikel, waarvan de in het land aanwezige voorraden uiterst gering zijn, kan worden gedaan. o Iu beslag genomen. Bij den molenaar R. te Oldenzaal hebben de kommiezen 1000 Kg. tabak en 60.000 sigaren in beslag genomen. Smokkelbende. Onder Malden bij Nijmegen hebben de| soldaat-kommiezen Schakelaar en Van Unen Zaterdagnacht een smokkelaarsbende van; 21 mannen en vrouwen aangehouden en de smokkelwaar, iu hoofdzaak zeep, in be slag genomen. De heele troep is in de marechaussee-kazerne te Nijmegen opge sloten. Droevig. Uit het water aan de Princessegracht bij de Heerengracht te 's Gravenhage zijn Zaterdagochtend opgehaald de lijken van den 67-jarigen letterkundige F. en zijn 63-jarige vrouw V. Beiden verkeerden blijkbaar in zeer armoedige omstandig- - heden en hadden in Januari vertoefd in het Geheelonthouderslogement »De Dage- raad« aan de Assendelftstraat. Zij hielden elkander omstrengeld, in welk feit men aanleiding vindt tot de veronderstelling, dat kommer en gebrek hen tot zelfmoord hebben gedreven. Smokkelaarsdrama. I Doetinchem, 9 Febr, Hedennacht was te Stokkum, gem. Bergh de kommies Schijven met den hulpkommies van der Plaat op surveillance. Zij waren op onge-1 veer 100 meter van elkander, toen twee smokkelaars door Schijven werden ontdekt. Van der Plaat wilde zijn collega ter hulp komen, doch voor deze ter plaatse was, werd een schot gelost, waardoor Schijven onmiddelijk gedood werd. Van der Plaat sloeg een der smokkelaars, een Duitscher, met zijn karabijn tegen den grond, waardoor hij hem kon arresteeren. - De tweede smokkelaar, ook een Duitscher, vluchtte over de grens. De dader werd naar 's Heerenberg overgebracht. Schijven was ongehuwd. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2