Sigaren- Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3749, Zaterdag 16 Februari 1918. 's-BOSCH. EEN KOLONIAAL. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN Miss Annie5 et. Fromator (Vorstenlanden) 6 Rita A Ti 6 Rita B Lic>' vale 7 Rita C P""*tkleuron. j 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuelta Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend bij ons verkrijgbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hinthamerst. 24 Tel. int. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. 't Leek alles zoo mooi in het eerst. Het was alsof wij hoog in de lucht het liefelijk geluid der vredesklukken begonnen te ver nemen. Oekraine heeft het vredesverdrag onderteekend, zoo werd geseind, en Noord- Rusland heeft bevel gegeven tot algemeene demobilisatie. O, zoo juichte ons hart, dat zwaar en bang in ons was van al die jarenlange jammeren, nu zal toch de nacht wijken. Het begint te dagen in het Oos ten. 't Is nog wel schemering, maar dan toch de schemering die aan den morgen stond voorafgaat Nu zal het niet lang meer duren of heel Europa zal zijn legers naar huis zenden en de tijd breekt aan, waarin de geslagen wonden geheeld kun nen worden. Helaas, het is een smartelijke teleur stelling geweest. Zeker, Oekraine wil niet langer vechten. En Rusland kan niet langer vechten. Maar daarmee is de zaak niet opgelost. Want noordelijk Rusland, waar Trotzky nog altijd de lakens uitdeelt, wil Duitschland den voet dwars zetten. Dat is gebleken van het begin tot het eind te Brest-Litofsk. Met allerlei handige en listige zetten heeft Trotzky de centralen aan de praat gehouden en zijn positie ge bruikt om Europa zijn revolutionaire denk beelden bekend te maken. Al wat in zijn macht stond heeft hij aangewend om een afzonderlijken vrede met de Oekraine te verhinderen, en toen hem dat mislukte, ging hij er vandoor, zeggendeEr is niets meer te verhandelen. Wij Russen kunnen onze opvattingen geen kracht bijzetten. Wij 9 Met één schot uit zijn revolver verbrij zelde hij een kniegewricht van het paard van zijn tegenstander, dat daardoor woest steigerde, en tegelijkertijd suisde de lasso door de luchtvoor dat Red Robin er aan dacht, gleed de sterke riem hem over de schouders, het paard viel, de roover stortte uit den zadel, de strop der lasso gleed naar de voeten van den moordenaar en in 't zelfde oogenblik voelde hij zich medege- sleurd, doordat Frentsel zijn paard gewend had en in vollen ren terug reed. Het plan was gelukt maar met Frentsel's kalmte was het nu gedaanhij slaakte een juichkreet, waarop een gil van ont zetting van zijn slachtoffer antwoordde, te gelijk met een krachtig »goddam« van de cow-boy's die getuigen waren van den strijd, en nu eerst inzagen tot welken marteldood de moordenaar door den wrekenden mak ker gedoemd was. Voort ging het onder de bloeddorstige juichtkreten van den .wreker en het ker men van het slachtoffer in woedenden ren over de vlakte, het weerlooze lichaam van Red Robin aan de beenen voortslepende over steenen en rotsen, door doornachtige struiken en ondiepe poelen, en toen de wrekende echtgenoot zijne woning bereikt zullen onze legers, die nog onder de wa penen staan, maar naar huis toe zenden en zien wat er in ons eigen land nog te bereiken is. Wij hebben dus de eer u te groeten Maar de Duitschers laten zich zoo niet met een kluitje in het riet sturen. Het is er Trotzky natuurlijk om te doen in zijn land te kunnen zaggen lk breng u den vrede en ik heb lekker me aan niets gebonden. Al die Duitscl^ voorwaar den heb ik gelaten voor wat ze waren, ze waren ook onaannemelijk. Geen enkel verdrag heb ik onderteekend, wij kunnen doen wat wij willen. Dat zullen wij je leeren, antwoordt nu Duitschland. De wapenstilstand is nu op geheven en geen verdrag geteekend, dus hebben wij recht u weer als onzen vijand te beschouwen. En daarom trekken wij met onze legers weer uw land binnen. Tweeerlei doel schijnt Duitschland hier mee te hebben. Allereerst om (ie macht van Trotzky en de maximalisten te breken. Deze roepen wel Wij brengen den vrede mee, maar de waarheid is, dat de vijand aan de poort staat en de hongersnood met geopende kaken op den troon zit. Maar vervolgens om de vrienden in de Oekraine bij te springen. Want dat kan men op zijn vingers natellen, dat de maximalisten niet zullen rusten voor ze de Rada van Oekraine van het kussen gejaagd hebben. De regeering van de Rada-Oekrainers wordt inderdaad ernstig bedreigd, Zij zelf stellen het voor, alsof het bolsjewisme in hun eigen land niets anders is dan een aanstooksel van buiterdandsche, d. i. Groot- Russiche, Siberische, enz. soldaten, wier had, was aan de gespannen lasso nog slechts door eene geheele misvormde bloedige vleeschklomp bevestigd, zoodanig verscheurd en verbrijzeld, dat nog slechts aan den algemeenen vorm een mensch te herkennen was. Dat was de vreeselijke wraak van den cow-boy Dutch John en de wreede terecht stelling van een misdadiger met gevaar van eigen leven door een moedigen Hollandschen jongen, die in het liefste wat hij bezat zoo smartelijk getroffen was. Frentsel erkende mij volmondig dat het ontzettende angstgeschrei, gekerm en hulp geroep van den laffen moordenaar voor hem een groot genot en eene innige voldoening was geweest en dat hij zelfs nu nog geen berouw gevoelde over zijne verschrikkelijke wraak. Er heerschte gedurende een moment eene welsprekende stilte na het verhaal van dat bloedige tooneel, waarbij de luite nant onwillekeurig met meer warmte en vuur had gesproken. Na een oogenblik vervolgde hij. Deze gebeurtenis maakte aan het bestaan van Frentsel als cow-boy een einde, want dat leven met aj zijne ruwheden stond hem na den wreeden dood zijner jonge vrouw verschrikkelijk tegen, terwijl het verlangen naar het vaderland en zijne moeder met evenveel kracht boven kwam. Met overijlden spoed maakte hij alles wat hij bezat ten gelde en vertrok naar Nederland. aanwezigheid in de Oekraïne een erfenis was uit den lijd van het Tsarisme. Ver moedelijk bestaat er echter ook wel een inheemsche Oekraiensche bolsjewieksche beweging. Stellig wordt deze beweging door de volkscommissarissen te St. Peters burg met alle middelen gesteund, en dat een toenemende macht van de Roode Gar disten evengoed op de Oekraine zal worden losgelaten, als tegen Finland is geschied, staat buiten twijfel. Maar de centralen hebben vrede gesloten met de Rada. De waarde van dien vrede hangt er geheel van af, of de Rada haar macht kan hand haven en het is dus in het belang der centralen, haar door wapengeweld te steu nen, zoo goed als de bolsjewiki haar door wapengeweld ten val willen brengen. Het is dus nog alles, behalve vrede mei Rusland. Dat von Kuehlman en Hertling naar het hoofdkwartier gereisd zijn om er de keizer te spreken wijst er wel op, dat Duitschland zich wel niet zal neerleggen bij de huidige staat van zaken. Er zijn weer verschillende redevoeringen gehouden. Allereerst door Wilson, die Gze- rin en Hertling beantwoordde. In korte woorden kan de inhoud van zijn rede al dus weergegeven worden Wij Amerika nen zullen doorvechten, 't Is te doen om bevrijd te worden van de heerzuchtige po gingen eener zelfzuchtige groep van auto- kratische regeerders. Welke ook de moei lijkheden mogen zijn, wij zijn onbedwing baar in onze macht en kunnen onder geen omstandigheden er in berusten, te leven in een wereld, die door kuiperij en geweld wordt bestuurd. We gelooven dat ons eigen verlangen naar een nieuwe internationale orde, waarin orde, waarin rede, rechtvaar digheid en het gemeenschappelijk belang der menscheid op den voorgrond zulien staan, het verlangen is van alle verlichte mannen, waar ook. Zonder die nieuwe orde zal de wereld geen vrede hebben, en de mensch zal dra gelijke levensvoorwaarden missen. Nu wij onze hand aan de ploeg hebben geslagen om die orde te helpen scheppen, zullen wij ze niet terugtrekken. In het Engelsche Lagerhuis zijn Lloyd George en Asquith aan het bakeleien ge weest. De eerste gaf een verslag van wat de oorlogsraad der geallieerden te Versailles besloten had. Of liever, hij wiide er niets van vertellen, opdat de vijand uit die mede- deelingen geen munt zou slaan, Toen hij zich tot Asquith richtte met Zijne moeder trof hij in den besten wel stand aan, doch spoedig stonden de nauwe straten en de bekrompen woningen, maar vooral de kleingeestige toestanden in het Vaderland hem tegen hij, die zoo gewend was aan vrije beweging, aan ruimte en onafhankelijke levensopvatting, kon daar niet leven, en gedreven door zijne onrus tige natuur engageerde hij zich als kolo niaal naar Indië, waarvan het leven, naar hij vertrouwde meer in zijn smaak zou vallen, want daar in Indië was voortdurend gelegenheid tot strijd en beweging. Wat hij verdiende zond hij voortdurend aan zijne moeder door tusschenkomst der bank-firma Broek Holfers Co aan wien hij ook, nu hij te velde toog, al zijne pa pieren in bewaring zou geven en met wien hij de noodige maatregelen zou treffen, zoodat ik, ingeval dat hem een ongeluk overkwam, als gemachtigde in zijne plaats zou kunnen handelen. Voor 't geval dat ook ik mocht vallen zou hij andere voorschriften geven. Zoo trokken wij te velde Een der moeielijkste baantjes bij eene voor een tocht van eenige dagen zelfstan dig oprukkende kleine kolonne, is die van kok, want als gewoon medestrijder maakt die titularis alle marschen mede, heeft bovendien de zorg voor het keukenmate- rieel op zich en is aan dezelfde gevaren blootgesteld als zijne makkers, doch zoodra de bivakplaats bereikt is en er gerust zal worden, zoodat de kameraden de vermoeide het verzoek de regeering niet te vragen om inlichtingen waarvoor elk officier van den vijandelijken inlichtingendienst gaarne groote sommen zou willen betalen omtrent de overeenkomsten die de ge allieerden hebben getroffen, om 's vijands grooten slag te pareeren, toen viel Asquith Lloyd George in de rede met de woorden Het spijt mij te moeten interrumpeeren maar ik moet zoo krachtig mogelijk pro testeeren tegen deze insinuatie. Ik heb om inlichtingen van dien aard niet ge vraagd. Mijn vraag was in welk opzicht de functies van den oorlogsraad zijn uit gebreid. Maar ook hieromtrent wilde Lloyd George geen inlichtingen verstrekken. Ten bate van 's lands veiligheid moest de strikste geheimhouding in acht worden genomen. Wat de geallieerden dus besloten hebben met het oog op de aanstaande worsteling aan^heX Westelijk front zal eerst bekend worden als de strijd zich aan 't ontwik kelen is. De Franschen hebben daar deze week een klein voordeeltje behaald. In Champagne zijn zij over een front van 1200 M. tot aan de derde linie de Duit- sche stellingen binnengedrongen, wat op zich zelf een mooie prestatie is, doch geen beslissenden invloed op den verderen ver loop van de gevechten aldaar zal hebben. Misschien bedoelt de Fransche aanval een verontrusting der Duitschers om hen een aanval van uit dit punt onmogelijk te maken. Nog zij meegedeeld dat de Polen uiterst gebelgd zijn over de inlijving van Cholm bij de Oekraine. Zij zijn dan ook leelijk in de wiek geschoten. Zij hoopten op zelf standigheid en het is te vreezen dat zij het kind van de rekening zullen worden. Gelijk wij weten, beloofde Duitschland aan Russisch-Polen onafhankelijkheid. Daartegenover stelde, zoolang de Tsaar regeerde, de entente ook wel een belofte, maar deze ging eveneens niet zeer ver hereeniging met autonomie. Nu was die hereeniging wel een heel mooi vooruitzicht, maar die autonomie onder het Tsarisme de geschiedenis van de 19de eeuw was niet geschikt om die voor de Polen aan lokkelijk te maken. Immers de onder drukking had zijn oorsprong genomen in een toestand, waarin Congres-Polen nog onafhankelijk was, en alleen door een per- soneele unie met Rusland vereenigd. De eisch, die geheel in de lijn van de entente lag, hereeniging en onaf hankelijk- leden kunnen uitstrekken na den afmat- tendan tocht, dan moet de kok onmidde- lijk aan den arbeid om den troep zoo spoe dig mogelijk van warm eten te voorzien, en deze kan zich dus geen rust gunnen. Voor dergelijke diensten werden dus bij voorkeur die personen genomen die niet alleen sterk, onvermoeibaar en van goeden wil zijn, maar zich ook praktisch weten te behelpen, en die de zich voordoende inoeie- lijkheden en bezwaren gemakkelijk weten te overwinnen. U begrijpt allen, dat bij onze kompagnie op niemand anders de keus kon vallen dan op »den Amerikaan,de beste soldaat der kompagnie, de trouwste en meest ver trouwde makker, de in het ruwe leven geharde man, de praktische diamantzoeker en cow boy, die voor alles raad wist en die overal hulpmiddelen vond die een ander wellicht niet zou hebben opgemerkt. Op zekeren dag rukte onze kompagnie zelfstandig uit, ten einde den vijand in zijne geheimste schuilhoeken op te zoeken en te vervolgen, en hadden wij na een vermoeiden marsch een gunstige plek voor het bivak bereikt, zonder iets van den vijand te hebben bemerkt, ofschoon wij bewust waren dat zijne benden ons aan alle zijden omringden. Handig en vlug als altijd had Frentsel zijne maatregelen als kok genomen en de pot te vuur gezet, zoodat de troep weldra een warm slokje koffie kreeg, in afwach ting van de soep die meer tijd ter berei heid, liet zij eerst hooren na den val van de Tsaar sedert dien stemde dus het doel van de entente met het ideaal van de Polen overeen, maar ongelukkig voor dezen, had sedert dien de entente in het Oosten geen kans meer haar eischen door te zetten. De Duitscher werd dan ook meer en meer onvriendelijk voor de Polen, en de grensregeling met de Oekraine, waarin Polen niet is gekend en een stuk van Congres-Polen aan den nieuwen staat werd toegewezen, bracht de anti-Poolsche ge zindheid aan het licht. De centralen ver trouwen de Polen in het geheel niet meer en willen den nieuwen staat aan het Oos ten, evenzeer als in het Noorden en het Zuiden nauw inknellen. De Polen in Oos tenrijk hebben daar terstond op gereageerd met in de oppositie te gaan. De Poolsche regeering in het door Duitsch land bezette gebied heeft nu haar ontslag genomen en de buitenlandsche Polen laten het protesten regenen. Het zal wel niet helpen zoolang de centralen in het Oosten de macht hebben. BUITENLAND. De Fransche bladen zijn van oordeel dat de jongste rede van Wilson een fier antwoord aan von Hertling is, waarin de onverzettelijke vastberadenheid der Veree- nigde Staten tot uiting komt om den oorlog met de bondgenooten voort te zetten, tot aan de zegepraal van de vrijheid der volken. Het Petit Journal zegt Wilson dank, dat hij Berlijn met economische vergel dingsmaatregelen gedreigd heeft, en is van oordeel, dat dit scherpe wapen de Duitsche regeering wel tot inkeer zal brengen. o De Tweede voorzitter van de commissie voor de marinezaken uit het Huis van af gevaardigden te Washington, Saunder, heeft in een rede verklaard, dat men een middel heeft gevonden om transportschepen on- zinkbaar te maken. o Militaire werken op Ctirzola gebombardeerd. Rome. Italiaansche watervliegtuigen zijn de Adriatische Zee overgevlogen en hebben de kust van Dalmatië bereikt. Zij werden hevig beschoten door het afweergeschut maar hebben toch met goed gevolg de militaire werken op het eiland Curzola gebombardeerd. De vliegtuigen zijn na ongeveer 4 uur vliegens teruggekeerd. ding eischte, hoewel die zou bestaan uit Australisch vleesch en rijst, en dus spoedig gereed kan zijn. Ditmaal echter, was de soldaat-kok weder de oude cow-boy geworden, dat wil zeggen, dat de in de verlaten kampong ronddwa lende eenden en kippen, ja zelfs eene geit voor goeden prijs waren verklaard en onder zijn handen het leven hadden gelaten, waarbij hij zich handig slachter en bedre ven poelier toonde die vermeerdering van vleesch beloofde een soepje, waaraan, vol gens Frentsel, de fijnste lekkerbek zou smullen, laat staan de doodelijk vermoeide en hongerige soldaten, die reeds met wel gevallen de heerlijkste geur opsnoven, daar het onzen kok zelfs gelukt was eenige versche uien te vinden en allerlei nuttige bladgroenten te plukken. Dat zich eigenmachtig meester maken van 's vijand gevogelte en vee was nu wel niet strikt in den haak, doch het algemeen belang was er mede gebaat en liet toe dat men een oogje dicht deed. Reeds was de voorraad vleesch zoo goed mogelijk in de verschillende greed gezette keteltjes verdeeld, en maakte Frentsel zich gereed om de heerlijke soep op te schep pen, toen plotseling aan alle zijde de schoten knalden en de vijand een aanval deed op het bivak. :raal Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1