Zwakte i P Uitputting I Duitsche bladen bevatten het bericht, vol gens hetwelk er bewijzen zouden zijn dat de belofte vanTrotzkyom het Russische leger volkomen te demobiliseeren slechts een schijnbeweging is. De leiders der bolsjewiki zouden met alle kracht bezig zijn om uit de overblijfselen van het Russische leger een roode garde te vormen, die de heer schappij der bolsjewiki in de grensgebieden zou moeten vestigen. o Het Poolsche nationale comité te Parijs, dat de regeeringen van Franryk, Groot- Britannië, Italië en de Vereenigde Staten als officieel Poolsch lichaam hebben erkend, heeft ook tegen het voegen van een stuk van congres-Polen bij de Oekraine, zooals dit tusschen de vertegenwoordigers der middelrijken en de sOekrainische volks vertegenwoordiging® werd bekokstoofd ge protesteerd en kondigt feilen tegenstand aan. In de lucht. Parijs, 13 Februari. Officieel, Geduren de de periode van 1 tot 10 Febr. hebben de Fransche vliegers 28 Duitsche vlieg tuigen neergeschoten, waarvan er 14 ge heel vernield en 14 ernstig beschadigd werden. o De Russische gruwelen iu Finland. Het Zweedsche Telegraaf Bureau meldtDe witte garde in Wasa s .inde 11 dezer dat er een hevig gevecht is ge leverd tusschen Maenhyarju en St. André. De vijand deed een heftigen aanval op de stelling .van de witte garde. Duizend roode gardisten hebben Tammenfors verlaten en trekken in de richting van Roemoeset. Zij plunderen op ongelooflijke schaal alle boe renhofsteden en vermoorden en kwellen de inwoners. Onder de moorden, die door de roode gardes zijn bedreven, droeg die, welke ge pleegd werd op den vice-president van den Landdag, Ingmann, een zeer afschuwelijk karakter. o lit Polen. Het Poolsche ministerie zal aftreden in verband met de ontevredenheid der Polen over de inlijving van Cholm, dat bij Polen behoort door de Oekraine. o Niicuw ontdekte Petroleunirclden in Roemenië. Naar uit Weenen geseind wordt, zijn bij Borislaf in bezet Roemenië nieuwe, bui tengewoon groote petroleumvelderi ontdekt. Er is reeds een maatschappij met een groot kapitaal gevormd, voor de exploitatie van de nieuwe bronnen en het afzetten der petroleum op de wereldmarkt. Een profetie van Gerard de vroegere Anieri- kaansche gezant te Berlijn. Reuter heeft ons eenige weken geleden zeer sensationeel opgesmukte brokstukken uit de onthullingen van Gerard de vroegere Amerikaansche gezant in Berlijn, overge seind. Het is alleen jammer dat Reuter de werkelijk actueele profetie van Gerard niet bekend gemaakt heeft. Deze profetie bevindt zich op blz. 143144 van zijn nu in boekvorm onder den titel van j>My four years in Germany® verschenen me moires en luidt Bij overwegenden invloed van Duitsch- land in Rusland waardoor alle reusachtige hulpbronnen van het groote keizerrijk ter beschikking van Duitschland kwamen, zou den alle vloten ter wereld de Duitsche kusten kunnen blokkeeren, maar zonder suc- ses als Duitschland de onuitputtelijke rijk dommen van het keizerrijk der Romanoffs bezat. De Amerikaansche gezant zal zich niet bewust zijn geweest hoe treffend hij met deze uitspraak de gevolgen van den nu tusschen Duitschland en de Oekraine ge sloten vrede gekenschetst heeft. De Sterrenwacht bij Heidelberg ontdekt een nieuw hemellichaam. Op 3 Februari 1.1. werd door professor Wolff op den sterrenwacht Kóningtsühe bij Heidelberg een ster ontdekt, die speciale aandacht verdient. Het nieuwe hemelli chaam heeft een geringe lichtsterkte is slechts van de twaalfde grootte en staat tegenwoordig in het sterrenbeeld van de Tweelingen en beweegt zich in zuidelijke noordoostelijke richting. Over den aard van deze nieuwe ster laat zich nog niets bepaald zeggen, ofschoon zij reeds dikwijls zoowel door den kijker alsook fotografisch duidelijk waargenomen is. De ster is niet door nevel omhult, zooals bij kometen het geval is. Het merkwaardigst is echter, dat het nieuwe hemellichaam volgens foto grafische opnamen in den spiegel, telescoop door een atelliet van geurige lichtsterkte vergezeld wordt, die zich tamelijk snel om deze juist ontdekte ster beweegt. Teruggekeerde Duitsche zendelingen heb ben, volgens Wolff, verteld dat de Engel- sche regeering midden 1916 van de neger stammen der Duitsche kolonie Togo-eischte dat ze of Engelsch zouden worden of verklaren, dat ze Duitsch willen blijven. De laatste zouden zonder uitzondering met dwangarbeid zijn gestraft. Dit heeft den Engelschen, volgens de zendelingen, even wel niet gebaat. De meeste Togo-negers zien nog altijd naar een spoedigen terug keer der Duitsche regeering uit. Een smokkelgeschiedeuis. KEULEN. De Keulsche politie had ver nomen, dat Keulsche smokkelaars, welke gewoon zijn om hun sluikhandel wagon- wijze" te drijven, in een eersterangs hotel hier ter stede bijeen zouden komen om aan een uit Berlijn komenden smokkelaar een aanbod te doen. De laatste werd aan het station door de politie opgewacht en weggeleid. In zijn plaats begaf een politie beambte zich naar het hotel onder den naam van den gearresteerden Berlijner. De beambte liet de smokkelaars een voor een in een kamer komen, noteerde nauw keurig hun adressen en oflerten, waarop zij, toen zij door een tweede de kamer wilde verlaten, door andere politiebeamb ten in hechtenis werd genomen Tot dusver zijn zeven smokkelaars gearresteerd. o De sigarenwinkels in Londen hebben aanzegging gekregen, dat de lucifers streng gerantsoeneerd zullen worden. Een firma, die voor den oorlog twee of drie gros doosjes lucifers per dag verkocht, kon nu maar 18 doosjes per dag krijgen. o De „Ceferino" getorpedeerd. In deze dagen schijnt Spanje het te moe ten ontgelden. Werd eenige dagen geleden een Spaansch schip getorpedeerd, een twee de onderging deze week hetzelfde lot, n.l, de »Ceferino", die op 500 mijl van Punta de la Orchilla werd getorpedeerd. Er zijn 37 overlevenden in 4 booten op het eiland Hierro, Kanarische eilanden, aan gekomen. De duikboot heeft de booten met overlevenden op sleeptouw genomen. Italiaansche torpedobooten zijn in den nacht van 11 Febr. doorgedrongen in de golf van Baccari bij Fiume en hebben een der grootste aldaar voor anker liggende stoombooten getorpedeerd. H worden genezen en het geheele H organisme versterkt door MIJNHARDT's LEVETOGEN. li in bussen v. 90 ct. f 1.75, f 4.25, ij Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist I Bij Apoth. en Drogisten. 1 BINNENLAND. Distributielcder. De minister van Landbouw heeft be paald dat het aan schoenmakers, die dis tributieleder ter verwerking in ontvangst nemen, verboden is dit leder voor een ander doel te gebruiken dan voor reparaties, waarvoor reparatiebons als in de betrek kelijke regeling bedoeld, worden afgegeven. Zoolang een schoenmaker distributieleder in voorraad heeft zal hij op vertoon van een bon reparaties als vorenbedoeld niet mogen weigeren. Karnemelk en taptmelk. De minister van Landbouw heeft vast gesteld een maximum groothandelprijs voor karnemelk en taptmelk van 5 cent per liter afgehaald boerderij of zuivelfabriek. o Bak- en braadret. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld een maximum-inkoopprijs van nor maal bak- en braadvet, door de gemeenten te besteden, van f 125 per 100 K G. De „Agatha" opgebracht. De vischlogger Agatha Maria van Kat wijk is door Duitschers naar Swinemünde opgebracht. Het vaartuig was door mist in het afgesloten gebied geraakt. De Nederlander Kalker. Uit Stockholm seint men aan de N. R. Ct., dat de heer Kalker utt Zweden ver bannen is. Rundvleesch. Op 20 Februari zullen in werking tre den de vastgestelde maximumprijzen voor rundvleesch. Alsdan zal 65 cent per pond betaald worden voor baklap, riblap, runderlap, ge hakt, klapstuk, runderborst en schenkel. Hoewel er in normale omstandigheden een niet onbelangrijk verschil in prijs bestaat tusschen de verschillende soorten lappen, heeft men die nu moeten egaliseeren, om dat de verbruiker niet altijd het verschil kan zien en bij uiteenloopende prijzen al licht fraude zou voorkomen. De goedkoopere lappen zouden dan wellicht aan haar be stemming worden onttrokken. De genoemde soorten, te zamen uitma kend bijna de helft van het slachtgewicht, zonder been moet worden afgehnaald in de winkel). Daarentegen is de prijs van biefstuk, haas, rib, roastbeef en dergelijke stukken, schoon eenigszins lager dan thans, toch zóó gesteld, dat de slager dooreengenomen een behoorlijke winst kan maken, wanneer hij zorge en daarna wordt door sa menwerking reeds gestreefd niet te duur in te koopen. Mocht er gelijk de minister op 6 Febr. den heer De Jong antwoordde door den thans genomen maatregel te weinig vee voor de slachtbank worden aangeboden, dan zal tot inbezitne ming van vee moeten worden overgegaan. De staking aan de Neil. Planteiiboterfabriek. De directie van de Ned. Plantenboter- fabriek te Amsterdam deelt het volgende mede De voormannen van de moderne organi satie onder de werklieden van de Nederland- sche Plantenboterfabriek worden door de stakers, Federatieven, zoodanig mishandeld dut de directie heeft besloten voorloopig haar bedrijf stop te zetten en de fabriek te sluiten. Aan hen die hebben getoond het werk te willen voortzetten, zal voorloopig 80% van het loon worden uitgekeerd, in afwach ting van nadere besluiten. De „Tunisie" gestrand. Volgens ontvangen bericht is 5 K. M. ten Noorden van Scheveningen gestrand de Belgische reliefboot »Tunisie« op reis van Noord-Amerika naar Rotterdam met een lading graan. Er staat geen zee. Sleepbooten »Staalduinen« en »Dijkduin« zijn van de Scheveningsche haven, de sleep boot tLauwerzeevan den Waterweg uit en de sleepboot »Cyclop« van IJmuiden naar de strandingsplaats vertrokken. De bemanning is op de »Tunisie® ge bleven, welke men hedenochtend bij hoog water zou trachten af te sleepen. o Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 9 dezer is, met ingang van 19 dezer, benoemd tot burge meester der gemeente Oosterhout, F. M. A. J. ridder de van der Schueren, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Raamsdonk. met ingang van 26 dezer, tot burge meester der gemeente Ammerzoden, M. K. Hoogen, secretaris dier gemeente. Staking. Deze week is te Zutphen bij de firma W. J. Thieme en Cie en bij den heer P. van Balkom een staking uitgebroken. De boekbinders eischen loonsverhooging, inge volge het nieuwe arbeiderscontract. De patroons weigeren deze, daar Zutphen h. i. in een te hooge ioonklasse (n.l. de 3e) is aangeslagen. Waarschijnlijk zal de staking zich uit breiden. o Te Haarlem is het bij een werkloozen op tocht op het Prinsenhof tot een botsing met de politie gekomen. Eenige agenten van poktie zijn gekwetst. Een der werk loozen werd gearresteerd. Een troep van ongeveer 500 werkloozen met hun vrouwen trok 's middags door de stad. Voor het woonhuis van den burge meester in het Kenaupark werden eenige bal dadigheden bedreven. Later trok de stoet onder politiegeleide naar het Prinsenhof, waar des middags de raadsvergadering had plaats gehad. Toen de politie na herhaal de sommatie aanstalten maakte om de menigte uiteen te drijven, vielen eenige personen den adjunct-inspecteur V. met messen aan. De agent L., die zijn chef te hulp kwam, kreeg een messteek in den hals. Daarop werd de menigte met de sabel uiteengedreven. Bij de arrestatie van B., die den agent L. verwond had, liep B. een hevigen sabelhouw over net hoofd op. Hij werd naar het St. Elisa- betsgasthuis overgebracht. De agent Den D. kreeg een steek achter het oor. De menigte werd daarop verspreid. f 4000 verduisterd. Te Amsterdam is een 41-jarig man aan gehouden, die een bedrag van f 4000, welk geld hij buiten Amsterdam had geïnd, ten nadeele van zijn patroon had verduis terd. De broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 tot en met 24 Februari 1918. Broodrantsoen voor militairen Naar men aan het Volk meedeelt, zal van Vrijdag af het broodrantsoen vooralle militairen en geïnterneerden tot 250 gram per dag worden teruggebracht. o Een gegijzelde 0. lf.-er. Maandag is een ingezetene van Nijmegen naar het huis van bewaring te Nijmegen o\ei gebracht om te worden gegijzeld wegens Jefc "'et betalen van oorlogswinstbelasting. l»orf12.000manufacturen iu beslaggenomen. Te Utrecht is beslag gelegd op een par ty manufacturen, naar een zeer ruwe schatting wel een waarde van f12,000 vertegenwoordigende. o Geen kleinigheid. Te Winschoten zijn voor f 70,000 pijp- zwavel be- evens 333 rijwielbanden in be slag genomen. o Mijnongeluk. De mijnwerker W. K., uit Grevenbicht geraakte op de Staatsmijn Hendrik te Rum- penBrunssum tusschen de buffers van een kolenwagentje bekneld en bekwam daarbij zoodanige kneuzingen, dat hij naar het hospitaal te Heerlen moest worden, vervoerd, waar hij echter enkele uren latei- overleed. o Moord. De heer C. Mollenberg te Alphen a.d. Maas, die Zondagavond aldaar overvallen werd en diepe messteken in den rug ontving, is aan de gevolgen overleden. Als vermoedelijke dader is een 20-jarig jongmensch aangehouden. De moord te Anna Paulonapolder. Door de politie te IJmuiden is aange houden en gevankelijk naar Alkmaar over gebracht zekere F. H. V., woonachtig te Velseroord, verdacht schuldig of medeplich tig te zijn aan den moord op den tachtig jarigen landarbeider te Anna Paulonapol der. o Inbraak in een distributiebureau. Dinsdagnacht is ingebroken in het dis tributiebureau te Geldrop. Voor zoover is kunnen worden nagegaan zijn ontvreemd 1500 aanvullingsbroodkaarten, een zak zeep, die in beslag genomen was, en circa f 16 aan geld. In het distributiebureau te Noordwijker- hout,"" gevestigd in het achterste lokaal van de openbare school, is eveneens inge broken. Aan den tuinkant heeft men een ruit uitgesneden en daarna de zich in het lokaal bevindende solide distributiekast, met geweld opengebroken. Twee daarin staande geldkisten, met belangrijken inhoud zijn ontvreemd, evenals verschillende distri butieartikelen, welke in lokaal en kast waren opgestapeld, o a. meel. o De treinenloop. Het gerucht, dat wellicht een nieuwe dienstregeling op de spoorwegen is te verwachten werd in dier voege bevestigd, dat de spoorwegmaatschappijen voornemens zijn de gewijzigde dienstregeling welke in Sept. j I toen het kolengebrek zich zoo openbaarde en onvoorbereid en rauwelijk moest ingesteld worden, thans, zooveel doenlijk te verbeteren, zonder nieuwe in perkingen, maar evenmin een uitbreiding van den treinenloop vooralsnog. Vermindering van het gortrantsoeii. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat het hoofdelijk rantsoen van gort met ingang van 26 Februari e. k. wordt terug gebracht op 0.1 K.G. in de 4 weken. De politie heeft in een winkel in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam in beslag genomen 17 pakken thee tezamen wegende 48 kilogram. De winkelier ver kocht deze thee voor f 9 per X kilogram. o In de effectenbeurs te Amsterdam is een gezegelde enveloppe, inhoudende f 5000 aan bankpapier en een 5 pet. obligatie van 100, gestolen. In het ziekenhuis te Enschede is de 28-jarige vrouw van J. T. aan nona over leden. Zij verkeerde 9 dagen in slapenden toestand. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden, 13 Febr. Hedenmorgen is alhier van de scheepswerf vertrokken het s.s, ïPrimula®, groot 1550 ton en gebouwd voor Zweedsche rekening. De voorloopige plaats van bestemming is Rotterdam, al waar het verdere orders moet afwachten, alvorens de verdere reis te kunnen aan vaarden. De rijksveldwachter Dolfink alhier wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Drimmelen. Dinsdagavond gaf de gemengde Zang- vereeniging ïCrescendo® haar aangekondig de uitvoering. Reeds vroeg in den middag waren alle plaatsen uitverkocht, zoodat degenen, die des avonds kwamen, zich moesten vergenoegen met een staanplaats, of huiswaarts moesten keeren. Nadat Mej. Bos, de Presidente, alle aanwezigen had welkom geheeten, werd het flinke program ma afgeevverkt. Men zou niet zeggen, dat deze veree- niging nog slechts 5 maanden bestond, zoo zuiver was de stemming, en uit alles bleek, dat de directeur, de heer v. Heijst uit Engelen, de rechte man op de rechte plaats is. We stemmen dan ook gaarne in met het lofwoord, waarmede de pre sidente hem bij het slot toesprak. Ter afwisseling zong de heer J. Defais uit 's Bosch, met zijne tenorstem eenige liederen, die bij het publiek zeer in den smaak vielen, dit getuigde het luide applaus na ieder nummer. Na de pauze werd het tooneelstuk in 3 bedrijven »In den misU opgevoerd. Do spelers die hierin optraden, speelden voor treffelijk men zou zulks van dilettanten niet verwacht hebben. Het geheel schonk ons een genotvollen avond. We roepen flCrescendo« dan ook een spoedig tot weerziens toe. Nog eenige zware mannenstemmen en Crescendois een vereeniging die er zijn mag Werkendam. 12 Febr. Door Ds. J. Vesseur van Oudekerk a d. IJsel is voor de roeping naar de Ger. Kerk (B) alhier bedankt Onze dorpsgenoot de heer C. do Graaf slaagde dezer dagen voor het exa men veearts, Aalst. 12 Febr. In het begin dezer week is hier een Werkliedenvereniging opgericht onder den naam van »Heipt elkanderEen reglement is ontworpen en een bestuur is gekozen. Tot de werk zaamheden der Vereeniging behoort o.rn. dat bij ziekte en overlijden de leden el kaar finantiëel steunen. Tachtig personen zijn reeds als lid toegetreden. Drongelen. Zooals blijkt uit de ad vertentie, elders in dit blad opgenomen, heeft de onderafdeeling Drongelen v, h. Groene Kruis een openbare vergadering uitgeschreven, te houden in de Openbare school te Eethen op 20 Febr. a s. des avonds 7 uur. Als spreker hoopt op te treden Ds. Kooien uit Schijndel met het onderwerp Nut en strekking v. h. Groene Kruis en de Tuberculore-bestrijding. Sprekers woor den zullen worden toegelicht met licht beelden. Een en ander belooft een leer zame avond te worden en een ieder wordt ten sterkste aangeraden, deze vergadering bij te wonen. Genderen, 12 Febr. Aan de zuivel fabriek ontdekte men dat twee gegalvani seerde ijzeren buizen, van nogal belangrij ke waarde en welke men juist zou ver werken, 's nachts verdwenen waren. Later werden de buizen op twee verschillende plaatsen in een sloot teruggevonden. Of men hier met diefstal of met bal dadigheid heeft te doen is nog onbekend. De politie werd in kennis gesteld welke een onderzoek instelde. s'Gravemoer. Voor lid van den Ge meenteraad, vacature A. Kielen, zijn can- didaat gesteld de heeren Alb. Blok C.z, en Chr. Timmermans Cz. De stemming is bepaald op 21 dezer. Nienwendijk. Deze week werden de ingezetenen van Almkerk verblijd met de aankomst van een schip met turf, waarvan elk gezin er 200 werden toegewezen. Nederhemert. Dinsdag 19 Februari 1918 om 6.30 n.m zal te Nederhemert in 't lokaal (achter het veerhuis) optreden de Heer J. P. Snoek Henkemans, Lid der Tweede Kamer der StatenGeneraal. On derwerp »Het ChristelijkHistorisch beginsel en onze nationale toekomst®. Ook de leden en geestverwanten der Christ.Historische Kiesvereeniging te Heusden hebben vrijen toegang. Sprang. Op het bouwterrein van J. N. alhier wordt een groote militaire cantine gebouwd. Een groote partij hout is reeds aanwezig. Spoedig zal met den bouw be gonnen worden. Donderdag morgen nam de Wel- Ed.Gest. heer A. Hazenbroek met een rede. afscheid van zyn compagnie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2