Und van altena KUNSTMATIGE - - - - - H00GTEZ0N. Uitgever: LJ. VEERMAN, Heusden. No. 3752. Woensdag 27 Februari 1918. FEUILLETON. EEN KOLONIAAL. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Een nieuwe geneesmethode. Het is algemeen bekend, dat het zonlicht een geneeskrachtige werking bezit. Vele zieken en herstellenden bezoeken daarom de hooger gelegen streken, in Zwitserland en Italië, waar door de bijzonder heldere at mospheer alle stralen van de zon ongehinderd tot de aarde komen. Wij, in onze lager gelegen landen, weten maar al te goed, hoe dikwijls bij ons de zon verduisterd wordt door de wolken. Door geregelde zonnebaden voelt men zich verkwikt en opgewekt, de eetlust en de levenslust nemen in hooge mate toe, de stofwisseling wordt bevorderd. Het grootste nut heeft men van dergelijke luchtbaden, in dien deze geregeld kunnen voortge zet wordenin ons wisselend klimaat is het evenwel niet mogelijk ten al len tijde licht- en luchtbaden te ne men. De wetenschap zocht dus naar een middel, om aan een dringende behoefte tegemoet te komen en dit werd gevonden in de kunstzon. We zijn er al aan gewend geraakt langzamerhand vele natuurproducten te zien vervangen door kunstmatig vervaardigde. Zoo spreekt men te genwoordig van kunstzijde, kunst tanden, kunstbloemenmaar dat men er nu ook al over doende was de zon na te bootsen, is zeker meer dan men eenige jaren geleden had dur ven droomen. En toch is het zoo. Wat zijn die geleerde heeren toch knap. Want dat zonnelicht is o zoo samengesteld. Gij weet er van, dat de zonnestralen warmte en licht ge ven. Maar dat er bepaalde stralen zijn die warmte, en andere die licht geven, dat was u misschien onbekend. Misschien hebt gij wel eens een pho- tographische afbeelding gezien van het zonnelicht. Dan zaagt ge een reeks opvolgende kleurenaan de linkerhand beginnend bij rood, dan geel, groen, blauw, violet, en einde lijk ultra-violet. Al die verschillende kleuren zien wij met onze oogen 12 Een der dames, met dat einde van het verhaal niet tevreden, wendde zich tot de luitenant met de vraag, of hij de moeder en het kind van dien braven Frentsel in welstand had aangetroffen en of hij nog iets voor hen had kunnen doen. Zeker, mevronw antwoordde deze glimlachend, te midden der door die vraag plotseling ontstane stilte, als verwachtte men verdere mededeeling doch de luite nant zweeg nadenkend, terwijl slechts het klotsen der golven, het regelmatig draaien der schroef en het stampen der machine gehoord werd. Och toe, mijnheer Volken, klonk het vleiend uit den mond der dame, vertel ons dan ook iets van die moeder en die dochter, dat behoort er bij, voor een goed slot I niet waar Zoo wendde zij zich tot de andere leden van het clubje, die allen daarmede volkomen instemden, want ze zaten nu toch zoo gezellig bijeen en 't was nog veel te heerlijk om nu al in de duffe warme hutten op de couchetten te gaan liggen. Welnu, riep de luitenant uit, ik waag 't er op dat ik een standje van mijne vrouw krijg, en ik wil ook 't vervolg ver halen, vooral omdat ik daardoor in de ge legenheid beu, om u nog een edele trek vao Frentsel te vertellen, die hem zoo mogelijk nog in uwe achting zal doen rijzen. Nadat ik eenigszins van de toen bekomen wonden hersteld was, oordeelden de ge- neesheeren het dringend noodig dat ik, tot herstel van gezondheid, naar Europa moest gaan, want 't was op 't kantje af geweest en een oogenbhk had men aan mijn behoud gewanhoopt, vooral bij het moeilijke transport van de gevechtsplaats naar den Kraton. Enfin, ik kreeg een tweejarig verlof, dat later nog met één jaar verlangd werd en waarvan ik nu ge heel genezen terugkeer om, heelemaal op gelapt, weer dadelijk aan den slag te kun nen gaan. Alvorens te vertrekken, wendde ik mij tot de door Frentsel aangewezen firma te Batavia en rekende met haar af krachtens mijne volmacht, zoodat ik nevens alle legale stukken, ook nog eenig kapitaal medekreeg 't schijnt dat Frentsel duchtig veel geld verdiende, niet alleen met handenarbeid in de kompagnie, maar ook door Engelsche, Fransche en Spaansche correspondentie bij die firma, en het geven van conversatie lessen in die talen bij eenige ingezetenen. Zoodra ik mij in den Haag eenigszins geïnstalleerd had, ging ik naar 't stadje Dijkersluis, waar Frentsel's moeder woonde en handel dreef in eene straat, singel, slob of steeg «de Bree-Veertien« genoemd. Het plaatsje was te bereiken middels eene stoom tram, die de gemeenschap onderhield met een halte-stationnetje van den spoorweg, niet, maar de geleerde heeren kun nen aantoonen dat al die verschil lende kleuren er zijn. En nu zijn de roodë en gele stralen warmtege vend; terwijl de bauwe, violette en ultra-violette stralen een scheikun dige uitwerking hebben; d. w. z zij hebben invloed op plant, dier en mensch, en kunnen genezingen te weeg brengen. Deze wetenschap heeft de men- schen er toe gebracht te gaan zoeken naar een bron die deze genezende stralen zou kunnen voortbrengen daar, zooals wij reeds boven zeiden, de zon niet altyd in staat is door de wolken heen te breken. En nu heeft men een electrische lamp vervaar digd die deze genezende violette stralen afgeeft. Dit is de z.g. kwarts lamp, zoo genoemd omdat zij van kwartsglas gemaakt is, een soort glas dat de ontzaglijke warmte van de lamp kan doorstaan zonder te smel ten. Zulke lampen zijn in het laatste vijftal jaren in bijna alle ziekenhui zen in gebruik genomen, Welke invloed heeft de bestraling met ultra-violet licht op het men- schelijk lichaam De bloeddruk vermindert, de stof wisseling wordt verhoogd de inwen dige organen worden ontlast door de afleiding van het bloed naar de huid en het bloed wordt a. h. w. met lichtkracht voorzien. De patiënten voelen zich na de bestraling opge wekt en verkwikt. In lazaretten en ziekenhuizen der oorlogvoerende landen wordt de kwartszon thans overal gebruikt en vervult daar een zeer belangrijke rol. De geestelijk en lichamelijk uitgeputte soldaten worden door de stralen der kwartszon weer verkwikt en tot nieuwe levenslust opgewekt. Hier zijn de geheimzinnige krachten der lichtenergie ten volle werkzaam en vormen voor den uitgeputten mensch een bron van nieuwe levens kracht Na de eerste bestraling op de bloote huid wordt de huid rood, gaat jeuken en schilfert na eenige dagen af. Elke bestraling duurt van 10 25 minuten en wordt om den anderen dag gedaan, en in 't geheel 10— 20 maal herhaald. Soms wordt het zieke orgaan afieen, soms het geheele li chaam aan de stralen der kunstzon blootgesteld, dit hangt natuurlijk af van den aard der ziekte. Allerlei soort ziekten neemt men door deze nieuwe geneesmethode on der behandeling, daar het geheele lichaam van den mensch onder den invloed komt van de stralen en de geheele gezondheidstoestand er door verbeterd wordt. Het lichaam wordt a. h. w. in staat gemaakt zichzelf te genezen, dus met andere woorden het is natuurgenezing. Evenals door het gewone zonne licht wordt ook door de kunstzon de huid gebruind en de ervaring heeft geleerd, dat het snelle bruin worden van de huid als een teeken van de gunstige werking der bestraling kan worden beschouwd. Voor de oogen moet tijdens de behandeling goed zorg gedragen wordenzij moeten door brillen, die ook aan de kanten goed afsluiten, beschermd worden. Deze brillen moeten steeds gebruikt wor den als de lamp brandt, daar men in geen geval in de lamp mag kij ken. Hoe heerlijk is het toch. dat er in stilte gezocht wordt door die stille werkers, die maar één doel voor oogen hebben het lijden der mensch- heid te verzachten. Moge ook deze nieuwe geneesme thode weder velen tot heil zijn. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Jeriricho is gevallen. De slad, die, naar luid van het Oud-Testamen ische vei haal eens hare muren zag omstorten, toen de Israëlieten er gedurende 7 dagen omheen getrokken waren, heeft nu voor het zege vierende leger van generaal Allenby de poorten moeten openen. Hiermee is het gezag der geallieerden in de vruchtbaarste streek van Palestina gevestigd. Zoo staat nu het Britsche leger aan de oevers van de Jordaan. Jericho heeft groote militaire waarde. Ettelijke wegen of paden loopen daar door en het ligt binnen vijf mijl afstands van een brug over de Jordaan. Tijdens den oorlog hebben de Turken onder Duitsche waar alleen de ergste bummeltreinen en dan nog alleen op verzoek stopten. Verrassender bezoek bracht ik nooit en om u dat duidelijk te maken, zal ik daar bij eenigszins uitvoerig moeten stilstaan, doch u hebt 't verhaal uitgelokt en zult dus ook geduldig de gevolgen moeten dra gen. Evenals elk mensch die iets onbekends te gemoet gaat, maakte ik mij natuurlijk reeds vooraf eene voorstelling zoowel van de stad zelve, als van de woning, van de winkel en van de personen die ik daar ontmoeten zoude. Daar Dijkersluis ergens in een uithoek van ons vaderland ligt en ongeveer 4000 inwoners telde, had ik mij een idéé ge vormd van een armoedig plaatsje, een van de vele «villes mortesec, die wel een ver leden hebben, al is 't dan ook onbeduidend, doch wier toekomst nog onbeteekenender is, een plaatsje waar men leeft en vege teert, en waar de oude vervallen gebou wen in smalle kronkelende straten en ste gen geheel in den geest vallen van de grootendeels zeer bekrompen bevolking. De naam «Bree-Veertien®, een naam die op onverklaarbare wijze van de zee plaatsen naar dit afgelegen landstadje was overgewaaid, voorspelde niet veel voornaams, en gaf mij 't vermoeden dat 't eene kron kelende, smalle, onzindelijke, slecht gepla veide steeg zou zijn, zooals die welke in de havenplaatsen meestal door armoedig zeevolk worden bewoond. De winkel stelde ik mij voor als klein leiding de oude brug door een nieuw groot bouwsel ver vangen. Hierover-, alsmede door Jericho, liep een hunner voornaamste ver bindingslijnen tusschen Jeruzalem en Da mascus. Zoowat twee mijl vóór Jericho komt men aan een weg, die ten N. en ten Z. van het dal van de Jordaan loopt. Deze helpt Allenby aan een derde op- marschlinie naar de Turkscbe basis Sjechem of Nabloes, in aansluiting bij den kustweg en den rechtstreekschen bergweg van Je ruzalem naar Nabloes. Een medewerker van de Daily Telegraph schrijft dat de vermeestering van Jericho de Turken berooft van een der voornaamste punten in hun verdedigingsstelsel in Pales tina. De opmarsch moet ten gevolge heb ben dat de vijand de heele streek ten Westen van de Doode Zee ontruimt. Ook komt de motor-bootflotielje van den vijand die baar basis aan den mond van den Jor daan had, in gevaar. Teri Oosten van de Doode Zee staan de Turken bloot aan de vermetele aanvallen van de Arabieren uit Hedzjas. De Arabieren rukken op langs den Hedzjasspoorweg en hebben reeds vlak ten O. van de Roode Zee geopereerd. De Turk- sche strijdkrachten die in Hedzjas en Zui delijk Arabië opereeren, zijn reeds zoo goed als afgesneden van de buitenwereld. De Engelschen hebben een rnoeielijk bergach tig terrein achter den rug. Doch al trekken de Engelschen in het verre Palestina vooruit daar ligt toch niet het terrein waar de beslissing vallen zal. Hier, in Europa, in België en Noord- Frankrijk zal, naar het zich laat aanzien, de iaatste strijd gestreden worden. En deze zal wel niet lang meer op zich laten wach ten. De Fransche en de Duit che bladen verzekeren het om strijd, dat zeer spoedig de vreeselijke eindworsteling zal aanvan gen. Nu is het nog stil op het westelijk front, maar het is de stilte die aan den storm voorafgaat. Wie de orkaan zal ontketenen Fransche bladen raden hun legerleiding aan het Duitsche offensief te voorkomen. De Duitschers zullen ook niet dralen. Zij moeten wel beseffen, dat, als zij kans hebben op slagen, het nu is. Nu zijn de centralen op zijn sterkst eri de geallieerden op het sterkst. Maar dat zal niet lang zoo blijven. Een telegram van 13 Februari uit Was hington deelde dan ook mede, dat Baker, aan de commissie van de militaire aange legenheden uit den Senaat, gegevens ver en onbeduidend, met een onder- en boven deur waaraan een rinkelende schel, terwijl het licht er spaarzaam binnendringt door de kleine groene ruitjes waarvoor eenige wollen borstrokken en anderhalf verkleur de en verlegen voorwerpen, ook nog ma nufacturen genoemd, ten pronk liggen om de buren tot koopen uit te lokken, en ik dacht mij de bewoners in een achterkamer van dat winkeltje, een vertrek dat tegelijk tot keuken, woon- en slaapkamer dient, en die menschen persoonlijk volkomen in dat milieu passende. De moedei verbeelde ik mij te zijn eene bejaarde, dikke, inet krijschende stem druk babbelende matrone, die met de handen in de zijde op de kleine stoep met de buurvrouw het gewichtige plaatselijke nieuws, of liever de buurt-cancans besprak, en het kind, als elk ander kind in zoo'n omgeving, met bleekblonde steile haren in een weerbarstig vlechtje te samen gebon den, eene altijd goore, soms gescheurde boezelaar dragende, met afgezakte, niet geheel gave kousen en scheef geloopen gelapte schoenen, zich tegenover vreemden schuw voordoende, en daardoor niet in staat eenig antwoord te geven beiden sprekende in de eigenaardige platte taal dier streek, met geen bijzonder fijn gevoel voor fraaie woordenkeus. Ik had mij echter vast voorgenomen, ter wille van den redder mijns levens, om vriendelijk, voorkomend en welwillend te zijn, trots alles wat ik ook vinden mocht, eu reeds dadelijk niets na te zullen laten strekt had, die een staving inhielden van zijne vroegere verklaringen, dat de Ver- eenigde Staten in staat zullen zijn om vroeg iu het jaar 500.000 man troepen naar Frankrijk te zenden en 1,500.000 vóór het jaar zal zijn verstreken. «Vroeg in het jaar« is een eenigszins rekbaar begrip, maar in ieder geval kunnen we aannemen, dat naarmate we verder in het jaar komeri het beschikbare oorlogs- materieel en het aantal manschappen der geallieerden gestadig toenemen. Wil dus Duitschland werkelijk toeslaan, dan is voor een spoedig toeslaan veel te zeggen. Behoudens nu en dan enkele losse ge ruchten vernamen we nog niets dat eenige aanwijzing gaf dat werkelijk een groote slag werd voorbereid. Reuter's cotrespon- dent'tin Britsche hoofdkwartier vermeldde dan ook, eenigszins hoonend, dat den 15den Februari, den dag, dat volgens eenige Duit sche bladen het groote offensief op het Westelijk front een aanvang zou nemen, de berichten van alle deelen van het slag front eenstemmig «alles rustig® meldden. Buitendien is, volgens hem, wanneer de Duitschers komen, alles klaar om hen te ontvangen en is het Britsche leger den geheelen winter bezig geweest om voor bereid te zijn op het ergste, wat de Duit schers kunnen ondernemen en is de Britsche oorlogsmachine tot in alle bijzonderheden in orde. Voorloopig is echter nog niet vast te stellen, waar en wanneer de stormloop zal aanvangen. Reuters bijzonder correspon dentschap stelde dan ook reeds de vraag, hoeveel langer het voor de Duitsche leger leiding mogelijk zal zijn om haar offensief in het westen, waar zooveel reclame voor was gemaakt, uit te stellen. Wanneer we hier een antwoord op moesten geven zou- we zeggentotdat de toestand in het oosten afdoende is geregeld of wel, er komt geen offensief der Duitschers in het westen. Wat de toestand in Rusland betreft De Duitschers trekken steeds verder. Zij zijn reeds te Permui, de oude havenstad aan de Golf van Riga en te Dorpat de oude universiteits stad. Verder naar het Zuiden zijn zij reeds de Beresina, bekend uit de veldtocht van Napoleon over, en hebben zij Borissof bezet. Middelerwijl komen uit Rusland tamelijk verwarde berichten over een aanstaande nieuwe conferentie te Brest. Maar dat staat wel vast, dat de om het kind eene goede opvoeding te doen geven, al mocht dat dan ook eenigzins mijne finantieele krachten te boven gaan, want ik achtte mij daartoe verplicht en gebonden door mijne belofte, terwijl 't mijne eigenliefde ook wel eenigzins streelde om ridderlijk als beschermer en redder op te mogen treden. Maar wat vond ik Al dadelijk bij aankomst bleek 't mij, dat ik mij wat 't stadje betreft deerlijk had vergist, want reeds bij het nette station, even buiten de plaats, voerde mijn weg mij langs keurige ruime, smaakvolle villa's met prachtige tuinen de straten waren over 't algemeen breed en goed ge plaveid, en wel vond ik hier en daar eenige best onderhouden antieke gebouwen, die uit piëteit in stand gehouden waren, maar ove rigens flinke moderne woon- en winkel-huizen. De Bree-Veertien, die ik mij door een in keurige uniform gekleede politie-agent liet aanwijzen, was vroeger misschien 'n open landweg geweest, doch nu was 't een met fraaie huizen bebouwde boulevard, en de winkel die ik zocht, vond ik in een dier tegenwoordig ruime moderne huizen op de beide groote spiegelruiten aan weers zijden van den breeden ingang stond met kleine vergulde letters «Wed. A. Frentsel, in manufacturen,terwijl daarachter in de nitsalkasten 'n smaakvol geschikte voor raad voor het koopgrage publiek te kijk was, die zelfs de voornaamste winkels in onze grootste steden tot eer zou hebben gestrekt. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor M laad mHoosden ei Altena, U Langstraat en Ie Bommelorwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1