mui tabletten ■lillllllllllll «II III II 111 II «IIIIIIÏIIB 1 De Redenaar m mil lli§ zijn te Swansea geland. Een andere boot met negen personen is te Milford geland, doch behalve deze personen is er niets bekend omtrent de overigen, die zich aan boord bevonden, wier aantal 200 bedroeg. Het schip was op weg naar Frankrijk om gewonden op te halen. Londen, 27 Febr. De Glenart Castle was onlangs het Bristol-Kanaal uit ooste lijke richting binnengekomen en was, na de gewonden aan land te hebben gezet, naar Newport gevaren om te worden her steld. Het verliet Newport Dinsdagavond met bestemming naar Frankrijk, met een voltalig ^hospitaalpersoneel en pleegzusters, omtrent wier lot nog niets bekend is. Toen het schip in de duisternis voortkoers- te, merkte de stuurman vreemde lichtflet- sen op even boven het watervlak, op on geveer één mijl afstand. De koers van het schip werd gewijzigd, doch kort daarop had een luide ontploffing plaats. Er wer den onmiddellijk noodsignalen gegeven en voorbereidingen getroffen om de booten uit te laten, waarvan een aantal ernstig be schadigd en onbruikbaar was. Het schip maakte snel water, doch er waren zeven booten neergelaten vóór dat het (binnen zeven minuten) zonk. De zee was ruw. De overlevenden, die Swansea op de Feon bereikten, vertelden dat de reddingbooten elkaar uit het oog hebben verloren. Er werd gezien hoe tal van personen in het water worstelden, toen het schip ver dween. De overlevenden hebben niets van een duikboot bespeurd, behalve de ver dachte lichten. o Vredesonderhandelingen niet Roemenië. BOEKAREST, 28 Febr. Sedert de aan komst van de afgevaardigden der Centrale mogendheden te Boekarest zijn voorloopige, niet bindende besprekingen gevoerd met generaal Averescu. Overeenkomstig een daarbij gemaakte afspraak heeft graaf Czernin op 27 dezer in het door de Roe- meensche troepen nog bezette deel van Roemenië een onderhoud gehad met Ko ning Ferdinand. Met voorkennis van de bondgenooten deelde graaf Czernin den Ko ning de voorwaarden mede, waarop de Centralen bereid waren met Roemenië vrede te sluiten. Koning Ferdinand vroeg een korten bedenktyd die hem werd toegestaan. Van het antwoord des Konings zal het afhangen of een vreedzame oplpssing mo gelijk zal blijken. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Corrierre della Sera heeft de doodstrijd der bolsjewieksche partij een aanvang ge nomen. In de Prawda heeft Lenin een scherpe campagne tegen Trotzky ten gun ste van den vrede gevoerd. De revoluti onair-socialistische partij en de maximalisten beschimpen elkaar als verraders en hui chelaars en beschuldigen elkaar de ineen storting van Rusland te hebben veroorzaakt. Uoudproductie in Rusland. In enkele goudmijnen in Rusland moest de arbeid gestaakt worden wegens gebrek •aan levensmiddelen. Een gelijk lot bedreigt de goudmijnen in het Transbalkalgebied. o Finland roept de hulp in van Duitschland. BERLIJN, -28 Febr. De gevolmach tigden dtr Finsche regeering te Berlijn richtten een officieel verzoek om hulp tot de Duitsche regeering. Pctrogad zal tot het uiterste verdedigd worden PETROGRAD, 28 Febr. Aan allen Al de gemobiliseerde krachten der revo lutionnaire residentie stellen zich voor ver- eenigd het een langen tijd te kunnen uithouden tegen eene rechtstreeksche be legering. Petrogad zal zich tot de laatste minuut niet overgeven, maar daarom moet Petrogad ook blijven geholpen worden. Voor alles, moeten de Oekrajinische graan- goevernementen de levering voortzetten en ze geen oogenblik vertragen, om den toestand te verbeteren, opdat Petrogad en Moskou het zoolang mogelijk tegen den honger kunnen uithouden. De Petrograder revolutionnairen maken zich vastberaden gereed om tegenstand te bieden. Houdt niet op bij de eerste zending. Er moet mee worden voortgegaan. Vergeet niet de detachementen, die aan de grens staan, te telegrafeeren, de verzendingen geen enkel oogenblik te vertragen, doch ze steeds onmiddellijk door te laten. w.g. De Voorzitter van de afgevaardigden der Sovjet van het revolutionnaire comité te Petrogad. Japan en Rusland. TOKIO, 28 Febr. De bladen bevestigen dat Tokio het centrum van de diplomatieke verwikkelingen met Rusland is geworden, waar de gezanten der geallieerden met de Japansche regeering den toestand besprak. Men gelooft algemeen, dat de gebeurte nissen in Rusland een ingrijpen van Japan tengevolge zullen hebben. BINNENLAND. Een Belgische vluchteling. Op het politiebureau te Middelburg ver toeft een Belg, die op zijn uitzetting uit Zeeland wacht. De man deelde mede, dat hij alvorens naar Nederland te vluchten in België door de Duitschers werd gearresteerd en wegens spionnage ter dood werd veroordeeld. Hij wist echter bij zijn overbrenging naar Duitschland uit den trein te springen in een vaart en ondanks het schieten van zijn geleide te ontkomen. Door België wist hij de Zeeuwsche grens weder te bereiken. Van Belgisch grondgebied uit is later nog op hem geschoten en hij loopt tengevolge van verwondingen nog steeds moeilijk. Zijn zuster is indertijd ook aangehouden en wist ook te ontkomen zij bereikte de grens, na geruimen tijd in een bosch te hebben doorgebracht. (Msb). o De vermiste dienstbrief. De Rotterdamsche politie heeft een on derzoek ingesteld naar de vermissing van den inhoud van een dienstbrief, verzonden door de Hollandsche Spoor. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van den commies B. uit Amsterdam. Deze heeft bekend. Het geld, f 4000, is nog grootendeels in zijn bezit gevonden o De eenheidsworst. De Vee- en Vleeschhandel verneemt, dat de volgende week vijf fabrikanten al vast met de fabricage van eenheidsworst zullen beginnen. Ze moeten het vleesch kunnen krijgen voor f 1.35 per K.G., het varkens- vleesch voor fl.50. Het aanbod van vleesch voor dien prijs is nog niet groot. De minister heeft toegezegd, als er niet genoeg aanbod is, maatregelen te nemen, dat het vleesch voor dien prijs te krijgen is. Is de keuringsdienst geregeld, dan zullen meer fabrikanten gaan werken. De worstdistributie .denkt men in de week van 1018 Maart te beginnen. De vleeschvoorziening. De veeboeren uit Overschie, van wie vee door de militairen in beslag is genomen, hebben Woensdag een onderhoud gehad aan het departement van oorlog. Als ge volg daarvan zijn of zullen worden terug gezonden van de 81 in beslag genomen koeien, 36 stuks melkvee, die nog niet gesiacht waren. Gemaskerde bandieten. Toen Zondagmorgen een inwoner van Assendelft naar de vroegkerk was, werd bij zijn 70-jarige vrouw aangebeld. De vrouw zag bij het openen der deur twee mannen, die het gelaat bedekt haddén met een bivakmuts. Op hun vraag, of haar man thuis was, gaf de vrouw een ont kennend antwoord, waarop de mannen haar aanvielen en haar dwongen de plaats te wijzen, waar zij haar geld bewaarde. Bij zijn thuiskomst vond de kerkganger zijn vrouw bewusteloos. Een bedrag van f 400 bleek ontvreemd. Ouder den stoomtram. Op den Haagweg nabij de halte Broek- sloot onder Delft is een ongeveer 50-jarige dienstman door de Haagsche stoomtram overreden en vermorzeld. Kind verbrand. Bij een binnenbrand te Hees kregen twee kinderen brandwonden het jongste is in het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overleden de toestand van het andere kind is ernstig. o De veldslag te Barneveld. Omtrent de moorddadige vechtpartij tus- schen het nomadenvolkje en de boeren te Barneveld, kan nog worden medegedeeld, dat ongeveer een 30-tal van geweren en andere wapens voorziene landbouwers be proeven wilden, de bewoners van 12 woon wagens, waarvan men nogal last onder vond, met geweld te verdrijven. Al spoedig werd het toen tusschen beide partijen een geregeld vuurgevecht, waarbij de schoten uit geweren en revolvers knal den. Helaas, werd de 27-jarige land bouwerszoon St. K. van heel nabij met een met hagel geladen geweer in het schouder blad getroffen. Gelukkig is zijn toestand thans vooruitgaande. Onder een trein. Op het stationsemplacement te Utrecht is een losse werkman in dienst van een aannemer door een trein overreden en onmiddellijk gedood. Door rader ternggehaald. De 14-jarige F. H. S., woonachtig te Amsterdam, 18 dezer als vermist gesigna leerd, is bij een familielid te Utrecht aan getroffen en vandaar door zijn vader afge haald. o kinderlijkje. Uit het water van de Buitensingelgracht te Amsterdam, is nabij het Militaire Hos pitaal het lijkje gevonden van een voldra gen kind van het mannelijk geslacht ge wikkeld in een stuk morsig doek. Een gevaarlijke overstap. De ontvanger der gemeente Loosduinen, de heer J. N. Appelman, is Zondagavond half 12 met de laatste trein uit Den Haag bij Valkenbosch overreden. Bij het over stappen van de eene wagon op de andere, kwam hij tegen een brugleuning en werd daardoor onder de wielen geslingerd. Het eene been was afgereden en het andere op verschillende plaatsen gebroken. In het ziekenhuis »St. Joan de Deo» geeft men weinig hoop op behoud. o Aangehouden. Op verzoek van den commissaris van politie te Dordrecht, zijn te Breda aange houden D. v. d. G. en C. W. v. Z,, die verdacht worden van diefstal van een belangrijke som te Dordrecht. Ze zijn daarheen overgebracht. floord. Dinsdagavond omstreeks kwart voor twaalf werden twee agenten van politie, die op de Korte Hoogstraat te Rotterdam surveilleerden door de vrouwen Rooje Frenkel en Grada Veeburg gewaarschuwd, dat in pand 78b aan den Hang een moord gepleegd was. De agenten gingen naar genoemd pand en vonden daar op de eerste verdieping, in de voorkamer onder de tafel liggen den 32-jarigen Cornelis Vreeburg, wonende Gedempte Binnenrotte 79. Bij hem neergehurkt vonden zij den 23-jarigen Leopold de Lang, die met Grada Vreeburg in concubinaat leeft. Deze hield een wond dicht in de rechterborst van C. V. In de nabijheid vond men nog een bebloed puntig broodmes. Het bleek dat de long van C. V. was geraakt. Nadat men hem voorloopig had verbonden is hij per bran card naar het ziekenhuis gebracht, doch bij aankomst aldaar was hij reeds over leden. o Als zeker mag worden aangenomen, dat de K. W. 125 is vergaan. Verschillende voorwerpen van dezen logger afkomstig, zijn op de kust aangespoeld. In de Lek onder Schoonhoven is een met bieten geladen schip gezonken. De schipper en zijn knecht konden zich redden de vrouw is evenwel verdronken. BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van Heusden maakt bekend: lo. dat gedurende het tijdvak, aan vangende 1 Maart en eindigende 15 Maart 1918 door detaillisten aan verbruikers mo gen worden afgeleverd op bon no. 20 eener thee- en koffiekaart 1 ons koffie, en ge durende het tijdvak aanvangende 16 Maart en eindigende 31 Maart 1918 op bon no. 22 eener thee- en koffiekaart 11I2 ons koffie 2o. dat bons nos. 20 en 22 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, door den betreffenden detaillist des gewenscht dadelijk aan zijn leverancier mogen worden afgegeven. Heusden, 28 Februari 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Het geheim van den smids jongen. Er zou een kachel voor het eerst in den winter geplaatst worden, en hoewel peper duur, werd een nieuwe kachelpijp aange schaft. Toen de kachel aangemaakt werd, was in een oogenblik de kamer vol rook. De metselaar werd gehaald en veegde den schoorsteen, mogelijk zat daar de fout. Het bleef echter rooken. De metselaar besloot buizen op den schoorsteen te plaat sen. Het hielp alles niel£. Nu was alles beproefd, niets hielp erf de kooper van kachel en pijp werd zoo boos, dat hij de dure kachelpijp afbrak, opdat het geheel hem niet langer zou ergeren. Eerst nu kwam het geheim voor den dag. De smidsjongen had de schuif van de kachel pijp verkeerd aangezet en als zij vermeend geheel open stond, was zij potdicht en was alle aanvoer van lucht afgesloten. Eenige verwenschingen naar het hoofd van den hoofdschuldige en weldra brandde de kachel in gloria. Den Heer Van den Berg, onzen or ganist, komt een woord van bizonderen dank toe voor het concert, dat hij ons Dinsdagavond II. aanbood in de Ned. Herv. Kerk, daarbij welwillend bijgestaan door Mevr. Baronesse van Slingelandt(zang) en den Heer Th. van Latensteyn (viool en hobo). Jammer dat zoo weinigen van deze ge legenheid om goede kunst te hooren ge bruik gemaakt hebbenons dunkt, dat, door zoo geringe belangstelling, ten slotte de lust om zulke concerten te organiseeren geheel wordt gedoofd. Wij hebben genoten van het orgelspel. Wat mag de gemeente Heusden trotsch zijn op dit edel instrument, zoo goed be speeld door den organist. De stem van Mevrouw van Slingelandt was zeer klank rijk, terwijl de Heer Van Latensteyn ons ditmaal nog meer boeide door zijn spel dan de vorige maal. Werkendam. Toen Dinsdag de 74- jarige C. Klootwijk achter zijn woning eenigie werkzaamheden verrichtte, zakte hij m elkaar. Opgenomen bleek hij reeds ove - leden. De dokter constateerde hartver lamming. Almkerk. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur brak er een zeer ernstige brand uit in de boerderij toebehoorende en be woond door mej. de wed. Kolf alhier. De vlammen breidden zich zeer snel uit, zoodat er geen tijd was al het vee te redden. 12 stuks hoornvee en 2 paarden benevens zeer veel graan en hooi werden een prooi der vlammen. Ook van huisraad, werk tuigen enz. ging een deel verloren. Gelukkig was de wind gunstig, anders hadden de aangrenzende militaire gebouwen ook nog gevaar geloopen. De militairen hebben met hun brand spuit goede diensten bewezen. De brand hield tot ongeveer 10 uur aan, 't geheel is in vlammen opgegaan. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door vonken uit een motor, waarmede een dorschmachine in de boerderij werd ge dreven. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Brakel. Daar zich voor onderwijzer met verplichte hoofdacte geen enkele sol licitant heeft aangemeld, heeft de gemeente raad het salaris van den eersten onder wijzer met f 100 verhoogd en op f 300 boven 't wettelijk minimum gebracht. Drongelen. Ongeveer twee jaar ge laden werd hier opgericht een onderafd. van het »Groer e Kruisa. Daar in dat tijdverloop ten duidelijkste is gebleken het groote nut, welke zulk een vereeniging afwerpt, en het groote gemak, dat er is verbonden aan het Depót van Ziekenbe- noodigdheden, welke alhier ook sindsdien is gevestigd, heeft het bestuur, bestaande uit de Heeren Nieuwkoop en Verzijl, ge meend, in overleg met de afdeeling Waal wijk, aangezien de verbinding met het overmaassche vooral 's winters zooveel te wenschen overlaat, zoodat geen voldoende zusterbezoek van daaruit kon plaats heb ben, tot oprichting van een eigen afdeeling voor Drongelen, Meeuwen, Babiloniënbroek, Genderen en Eethen over te gaan. Gezien de resultaten, welke de lezing van den WelEdelZ.Gel. Heer Dr. Kooien uit Schijndel, gehouden te Eethen op ver zoek van de afd. Drongelen, heeft afge worpen, door het groote aantal leden, dat na dien reeds is toegetreden, zoodat er tot oprichting van een eigen afdeeling met eigen verpleegster, voor bovengenoemde plaatsen weldra zal kunnen worden over gegaan. Diegenen, die alsnog willen toetreden, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen bij bovengemeld bestuur. 's Gravemoer. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de heer P. van der Dussen beëedigd en geïnstalleerd. Op hun verzoek wordt aan den heer B. Verhoeven, als ambtenaar van den burger lijken stand, en aan den heer Dr. W. Wijbrands, als gemeente-arts, eervol ont slag verleend. Besloten wordt tot beplanting van den Kerkdijk, de noordzijde der begraafplaats, de zuidzijde van de Molensteeg en het school- en raadhuisplein, terwijl aan de Provincie afstand zal worden gevraagd van het plantrecht langs den Molendijk en den weg naar Waspik langs de Vaart. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Alb. Blok Cz., worden on derzocht en tot diens toelating besloten. Als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd de heer A. van Eersel. Genderen. Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen de Eerw. Heer A. G. Wolf, Theol. Candidaat te Velp. Door de Anti-Revolutionaire Kies vereniging Vreest God, eert den Koning» zijn voorloopig op de candidatenlijst ge plaatst voor de Kieskring '3 Hertogenbosch voor de Tweede Kamerde H.H. A. Colijn, Mr. V. M. Rutgers, J. v. d. Molen, A. Idenburg, V. der Voort van Zijp, P. van Vliet, Duymaer v. Twist, Dr. Scheurer, Dr. Beumer, P. J. Dam. \oor de Brandstoffen voorziening is weer een lading turf aangekomen. Nu we staan aan den afloop van dit stookseizoen kunnen we tot onze blijdschap vaststellen, dat de BrandstofFenvoorziening hier vrij geregeld heeft plaats gehad. Donderdagmorgen omstreeks half elf naderde alhier uit het Noorden op verba zende hoogte een vliegmachine. Boven deze plaats gekomen zijnde, keerde de vliegma chine om, waarna ze weer in Noordelijke richting verdween. Herpt. Zeker wel wegens gebrek aan hooi, is hier reeds eenig jong vee naar de weide gebracht, 't Is nog wel wat vroeg. Nieuwendijk. Aan de leden der Coop. Stoomzuiveifabriek »Altena« alhier werd het tweede verslag toegezonden, handelende over het boekjaar 1 Jan.31 Dec. 1917. Uit dit verslag blijkt den gestadigen groei van liet bedrijf dier fabriek. Het aantal leden bedraagt nu 239, die tesamenU92 koeien hebben aangegeven. Ontvangen werd 3 013.022 K.G. melk, gefabriceerd 71.99973 K.G. boter en 38.254 K.G. kaas van verschillend vetgehalte. Het ge middelde vetgehalte der melk bedroeg 8.33.7 pCt., terwijl de gemiddelde netto- prijs 10.52 cent per K.G. bedroeg. In verband met het niet te hoog ge middelde vetgehalte wordt in het verslag een lans gebroken voor aansluiting bij de Contróle fokvereeniging, voornamelijk ten profijt van de boeren. Sprang. Na des morgens door zijn Schoonvader Ds. C. Bouthoorn van Dordrecht in zijn ambt bevestigd te zijn, deed j.l. Zondagavond onzen vroegeren predikant Ds. Ph. J. Vreugdenhil zijn intrede bij de Nederl. Herv. Gemeente te Leerdam, Zijn Eerw. deed dit met een predikatie over Galaten 6 14a. Aan het einde werd door Ds. Kijften- belt haar nieuwen leeraar toegesproken. Yeen. Bij de Woensdag gehouden aan besteding voor het bouwen van een spreek cel,/waren ter secretarie ingekomen 10 inschrijvingsbiljetten. De minste inschrijver was de heer C. Honcoop, voor de som van f 459,aan wien dan ook het werk is opgedragen. Op een request van 20 belangheb benden om wijziging in de kantooruren, des voormiddags aan het Hulppostkantoor alhier, werd gunstig beschikt, en is thans het kantoor voor den postdienst opengesteld van 7.308, 10.30 1, en 35 u.nm. Zaltbosamel. Aan het station alhier is door uitsnijden van een ruit ingebroken in de goederenloods, waarna kistjes zeep en chocolade zijn ontvreemd. Langs den weg werd een vermist kistje gevonden. De politie doet onderzoek. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats deze gemeente, de heer H. A. Ballot, thans notaris te Molenaarsgraaf. behoudt steeds door het ge- Wè hruik van Wyberi-tabletten een HH heldere en onvermoeide stem. Zy smaken aangenaam en ver- §iÉ frissdiend en lesschen den j= dorst. HÜ By alle apothekers en drogisten j== mum Burgerlijke Stand. Werkendam. Geboren Tijs, z. v. J. Klop en A. M. van Drunen. o-r /IA A«> J Wybeii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2