NIEUWSBLAD voor het Land van ieusden en Altena, de Langstraat en de Boiielerwaard. No. 3753. Zaterdag 2 Maart Geen Zwakte, Als gij U afgemat Hoest Rheumatiek, Maagzuur, ,„aagpijn> Enersan-tabletten Wormen by en Draad ziekte of pijn Hoofdpijn. Gebruik Verouderde hoest, Keelpijn, ontstoken keel, Gal en slijm, worden Overspanning, onrust, Winterhanden e„ kan blijven bestaan, vaü BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Russische banken. Naar de Times meldt, valt uit berichten van Russische banken op té maken, dat de bankbiljetten-omloop in Ruslanden thans 60 milliard roebel bedraagt. Transacties in roebelbiljetten geschieden alleen bij die biljetten, welke onder het oude regime zijn uitgegeven. Onlangs is te Londen =^10 betaald voor Rb. 215. Het vertrek van het Japansch gezant schap uit Petersburg wordt door Fransche pers, naar Havas seint, van bizondere be- teekenis geacht. De Matin gelooft dat de andere vertegenwoordigers der geallieerden hetzelfde zullen doen bij het naderen van den vijand en voegt hieraan toe dat het denkbeeld van een interventie van Japan meer en meer op den voorgrond treedt. o lie strijd in België en Noord-Frankryk. Londen, 27 Febr. Haig meldtCana- deesche troepen deden een welgeslaagden aanval op den vijand in den afgeloopen nacht bij Lens en brachten hem groote verliezen toe. Zelf leden zij geen verliezen. De vijandelijke artillerie was heden actief Z. van Kamerijk, Z. van de Scarpe, in de buurt van La Bassée en Armentieres en O. van Yperen. Onze artillerie beschoot vijandelijke infanterie en een transport in de buurt van St. Quentin. Fransche bladen verwachten, dat, als de Duitschers Petrograd naderen de En tente-gezanten zullen vertrekken. De idee van een Japansche interventie wint veld. In Polen is een nieuw voorloopig kabinet gevormd. o- Het munitie-departement van Canada heeft op Canadeesche werven gecontrac teerd voor den bouw van houten en stalen schepen, ter waarde van 61.500.000 dollars. o In het Lagerhuis verklaarde Bonar Law over den scheepsbouw, dat het resultaat bevredigend was, maar toch beneden de verwachtingen bleef. In 1916 werd 516.000 ton gebouwd en in 1917 1.100 000 ton. o Oorlogsmoeheid in Amerika. Volgens schriftelijke mededeelingen van een Amerikaan uit New-York aan een neutrale, heeft in de Vereenigde Staten vooral de slechte winter-uitrusting der sol daten en de gebrekkige zorg voor de huis vesting gedurende de koude maanden groote ontstemming gewekt eri den oorlog nog minder populair gemaakt dan hij reeds was. Gedurende een enkele week stierven in de legerkampen 230 man aan longont steking. Het aantal slachtoffers van ds slechte verzorging en verpleging is over het algemeen zeer groot. Nadat de eerste oorlogsroes, die in enkele deelen van Ame rika heerschte, over was, werd de oor logsmoeheid algemeen. De Amerikaan komt aan het einde van zijn schrijven tot de slotsom, dat Amerika wel zijn bondge- nooten finantieel ondersteunen zal, maar dat in militair opzicht van de Vereenigde Staten jiiets is te verwachten. o Broodrantsoeueeriiig in Engeland. In de »Frankf. Ztg.« wordt melding gemaakt van courantenberichten, volgens welke Lord Rondda rekening houdt met de noodzakelijkheid eener algemeene brood- i rantsoeneering in Engeland, daar tenge volge van de afgifte van graan aan Italië en Frankrijk de voorraden van Groot- Brittannië aanmerkelijk verminderd zijn en het gebrek aan scheepsruimte een voldoen den aanvoer belemmert. Eeu vreeselijk ongeluk bij de wedrennen. Reuter seint uit Hongkong, dd. 26 Febr. Terwijl de Jockey-club haar wedrennen hield is er een vreeselijk ongeluk gebeurd. De Chineesche publieke tribune met dui zenden toeschouwers bezet, stortte in. Honderden vrouwen en kinderen werden doodgetrapt. Bovendien brak een brand uit, waardoor honderden personen werden „f «wuu». Hartverscheurende i «Hden plaats. Politiebeambten, scenes hadden p rpHdinae. gedood of gewond. soldaten en burgers rijn met het redding* De staatssecretaris van kolomen heeft medegedeeld, dat er ongeveer 600 perso nen bij de ramp te Honkong zijn omge komen. Zoover is vastgesteld is er geen Europeaan gedood. indien slechts het goede genees middel wordt aangewend. gevoelt en lijdt aan voortdu rende vermoeidheid, verma gering;, bloedarmoede of ver lies van krachten, gebruik dan bijtijds MI JNHARDTsLE VETOGEN Dit is een zeker geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. S3S5SS Buss. 90 c. fl 75, f4.25, f8.25 Mijnhardt's Hoofdpijn tabletten. en vei koudheid. Neem ANGA-bonbuns. 183(3»saa Doos 35 en 70 ct. luchtpijpaandoeningen, bronchitis, slaapstorende hoestprikkel, hoest hij ouden van dagen, alsmede kink hoest en slijmhoest bij kinderen. Gebruik dan ANGASIROOP. jsmmsi Per flacon f 1.40, 3 fl. f 4. jicht, spier- en gewrichtspijn, pijn in de ledematen, influenza, aangezichts- pijn en kiespijn. Gebruik SANAPERIN-tablet ten. m Per koker 60 ct., 3 k, f 1.70. opgezette amandelen, pijn bij bet slikken Neem Mijnhardt's GLORIN -tabletten. m Per doos 40 ct., 3 d. f 1.10. maagwater, oprisping, geen eetlust, slechte spij vertering. Mijnhardt's Maagtabletten, «naast Per koker 60 ct., 3 k, f 1.65. verwijderd door Mijnhardt's La- xecr-tabletten. Deze tabletten zijn bloedzuiverend, regelen den stoel- Per doos 40 ct., 3 d f 1.10. Bloedvormende licht verteerbare staaltabl., tevens eetlustopwekkend. .masses Per koker f 13 k, f 2.85. zenuwachtigheid, slapeloosheid, ge jaagdheid, Examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten, aas»» Per koker 60 ct,, 3 k. 11.70. kinderen en volwassenen. Neem ENPAN-wormbonbons. suaPer doos 35 ct3 d. 11. wintervoeten, ruwe huid, barsten, kloven en springende lippen. Gebruik PUROL Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat, B. 89 en Vuchterstr. 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. Naar den vrede i Men schrijft uit de hoofdstad Naar wij vernemen hebben verschillende sedert het uitbreken van den oorlog hier vertoevende Duitschers en Oostenrijkers hun kamers in hotel of bij particulier tegen 1 Mei of 1 Juni a.s. opgezegd. Men leidt hieruit af, dat genoemde heeren grond hebben te vermoeden, dat de oorlog in Mei a.s. zal eindigen. Ook enkele Duitsche I propaganda-bureaux, in Amsterdam geves- j Dg hebben tegen Mei de huur hunner kantoorlokalen opgezegd. De specialiteiten op het gebied van vreemdelingenverkeer zijn het er niet over eens, of de vrede voor Nederland een exodus voor vreemdelingen zal beteekenen. Een vooraanstaand man der Zandvoortsche badvereenigiging gaf als zijn meening te kennen, dat na den oorlog ons land meer vreemdelingen zou trekken dan voorheen, en de eiegenaar van een voornaam Am- sterdamsch hotel-restaurant was de mee ning toegedaan, dat na den oorlog Am sterdam een cosmopolitisch centrum zal worden, waarin alle natiën elkaar zullen ontmoeten Een rank vrachtscheepje vecht voor zijn leven. Onder dit hoofdje komt, naar het Hndbl. meldt, in de Worldhet volgende, voor onze Hollaridsch zeevaarders, vleiende be richt voor. »Een van de kleinste vrachtschepen welke ooit de Oceaan zijn overgestoken kwam verleden week van Amsterdam onze haven binnen en ligt nu in reperatie in het Morse Droogdok in Brooklyn. Het is de »Bies- bosch«, verleden jaar in Holland gebouwd. Niet alleen wist het scheepje de U-booten te verschalken, maar het ontsnapte aan een der hevigste stormen welke in dit jaargetijde over den Atlantischen Oceaan joegen, nadat het met stuk geslagen roei en buiten werking gestelde machine hulpe loos had rondgezwalkt op de wijde zee. Kapitein J. C. Joekes is de schipper van de »Biesbosch«. Zijn leven lang heeft hij de zee bevaren, en een jaar geleden was hij hier met een ander vrachtschip, iets grooter dan het scheepje dat hij nu heeft overgebracht. De »Biesbosch« is een vrachtbootje van 242 ton netto, 150 voet lang, 22 voet breed en iets meer dan 15 voet diep. Het vertrok van Amsterdam in ballast op 16 September ballast in het ruim en ballast aan dek. Ging uit IJmuiden recht naar 't Noorden om de U-booten te ontloopen eri had bijna voortdurend slecht weer. Even benoorden de Faroer werd het schip overvallen door een orkaan Ver vaarlijke golven sloegen over den boeg van het scheepje, en de bemanning dacht dat 't gedaan was. De dekhallast werd in zee gespoeld en de vaten met drinkwater gingen mee. Zoodat daarna de bemanning zes dagen lang gecondenseerd zeewater moest drinken. Toen de storm op 't hevigst was, en 'top z'n hachelijkst scheen of 't scheepje 't houden zou, sloeg een reusachtige golf het roer stuk, en het schip werd heen en weer geslingerd, overgeleverd aan de ge nade van de wind en zee. En terwijl de bemanning aan 't tobben was om te trach ten de schade te herstellen, raakte de circnlatiepomp defect waardoor de machine werd stop gezet en de »Biesbosch« totaal hulpeloos raakte, Kapitein Joekes stuurde de helft van de bemanning in de machinekamer en de andere helft liet hij aan het roer werken. Met ijzeren pennen en staaldraad wisten de mannen het roer weer bruikbaar te maken, en daarna repareerden zij de pomp. In dien tusschentijd zwalkte het schip maar rond, terwijl de golven de stuurhut, de piek en den achtersteven beukten. Alles wat niet vastgesjord was sloeg over boord, en eiken keer dat het schip rolde, leek het of het onderging. Het duurde zes uur voordat men klaar was met repareeren, en daar ging het dappere vrachtscheepje weer. Kapitein Joekes zette koers naar Halifax, waar hij aankwam precies 25 dagen na zijn vertrek. Kapitein Joekes was ook gezagvoerder van de bekende »Oldampt« evenals de »Biesbosch« een scheepje van »Haas«. Graanaaiikiediiig ran Duilschc zijde. Omtrent de mogelijkheid dat onze brood voorziening zal worden bevorderd door het afstaan van belangrijke partijen graan van Duitsche zijde, verneemt het Hbl.nader, dat dit denkbeeld reeds is geopperd toen de centralen het voordeel hadden te kun nen beschikken over graan van het bezette deel van Roemenië. Het lag in de bedoeling dit te bezigen als een massa-artikel, waarmee van ons land andere economische voordeelen zouden kunnen worden verkregen. Nu de vrede tusschen de centralen en de aan granen zoo rijke Oekraine is geslo ten, waardoor ook Duitschland in staat zal zijn belangrijke graanhoeveelheden te ont vangen, wordt het, naar van doorgaans goed ingelichte zijde gemeld wordt, zeer waarschijnlijk geacht, dat ook de graan- aanbieding een belangrijke rol zal vervullen bij de onderhandelingen, ter verlenging van de einde Maart afgeloopen economische overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland. o De moordenaar uit de Spaarndammerstraat gerat. Men herinnert zich dat Zaterdagavond 15 Dec. te Amsterdam in de Spaardam- merstraat 112, zekere Feitje de Haan, met messteken vermoord werd door haar ge wezen man, den kok Wilhelm Smit. Smit was na het plegen van den moord het huis uitgeloopen, naar beweerd was, in de richting van de Houthaven, en se dert was geen spoor van hem ontdekt, zoodat reeds was aangenomen dat hij zich had verdronken. Den commissaris van politie uit de sectie, den heer A. J. van Santen, kwam het echter vreemd voor, dat ook niets omtrent het lijk werd ontdekt en zette daarom, vooral in den laatsten tijd, de nasporingen ijverig voort met het gevolg, dat Smits verblijfplaats werd gevonden en hij in het logement »De Stad Hamburg», op den Zeedijk, is gearresteerd. Toen hij zekerheid had dat S zich al daar moest ophouden, deed de heer van Santen op dat vroege uur, na alle uitgan gen te hebben afgezet, met een sterke politiemacht, een inval in het logement, en vond den gezochte in de voorkamer, op een kermisbed uitgestrekt. Smit had zijn haar, dat hij gewoon was nog al lang te dragen, geheel laten knip pen, en daarentegen zijn baard laten staan, zoodat hij werkelijk haast onkenbaar was geworden. Hij gaf dan ook eerst een valschen naam op, maar toen eenige re chercheurs volhielden dat hij wel degelijk de man was, dien men zocht, viel hij dooi de mand en bekende hij inderdaad Wil helm Smit te zijn. De houdster van het logement verklaar de, niet geweten te hebben wien zij her bergde, hoewel in de omgeving beweerd werd dat S. familie van haar is en zij hem dus zeer goed kende. Smit was bij zijn arrestatie in het bezit van valsche papieren, zoodat wordt ver moed dat bij het plan had zich onder dezelfden valschen naam, die hij ook aan de politie had opgegeven, zich op een of ander vaartuig te doen aanmonsteren, waartoe zijn betrekking van kok hem wel de gelegenheid gaf. Natuurlijk is de arrestant naar het huis van bewaring overgebracht. <«raan uit de Oekraine. Het Hbl. verneemt, dat van Duitsche zijde aan de Vereeniging voor Zaadhande- len is medegedeeld, dat Duitschland voor dea aanvoer van zaden belangrijke com pensaties zui kunnen geven, ook graan (uit Oekraine). Wanneer onze regeering daarop wil ingaan, is het daarvoor echter hoog tijd, zoowel met het oog op het seizoen voor de zaadteelt als met het oog op onzen snel slinkenden graanvoorraad. o Doodgeschoten. Zaterdagavond is onder Well een soldaat, genaamd De Riet, die niet voldeed aan de aanmaning van eenige soldaat-kommiezen om stil te staan, door hen doodgeschoten. Vermoed wordt, dat de getroffene de be hulpzame hand wilde bieden in verband met smokkelen. Verhooging ran Ouderdomspensioen. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft een adres ver zonden aan den Minister van Binnen landsche Zaken, waarin het met instemming kennis nemende van het besluit van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarbij het mogelijk werd gemaakt, dat aan van Rijks wege pensioen genietende personen een bijslag op hun pensioen zal worden ver leend, om daardoor het inkomen weer zooveel mogelijk in overeenstemming te hrengen met den thans geldenden levens standaard erop wordt gewezen »dat evenwel ook door den nood ge drukt worden zelfs zwaarder gedrukt worden die personen, die ex. artt. 369—370 Inv. Wet een ouderdomsrente genieten van f 2 per week sdat 't toch ook in de bedoeling van den Wetgever heeft gelegen, dat f2 per week als het minimum moest worden vast gesteld voor het levensonderhoud van 70 jarigen en ouderen »dat dit minimum door de tijdsomstan digheden noodwendig moet herzien en ver hoogd worden «redenen, waarom genoemde Bond Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt, wel te willen bevorderen, dat ook de Tweede Kamer tot een toeslag op de bedoelde ouderdoms rente het besluit neemt Verkeer niet Eugeland. De stoomschepen Marylebone en Notts zijn te Hoek van Holland van Engeland aangekomen met.,1574 zakken brievenmail, 235 zakken binnenlandsche en 23.085 zak ken buitenlandsche post aan boord. >leuris Burgerrecht Men schrijft uit Den Helder Tijdens den laatsten storm strandde 's morgens 4 uur een armoedig visschers- bootje op »Onrust«. Op de noodseinen kwamen loodsboot en reddingsboot. Over het visschersvaartuig sloegen hooge zeeën en men verwachtte, dat ieder oogenblik het vaartuig zou stukslaan. De bemanning, doornat en rillend aan dek, den dood trot- seerend. En waarom Ongeveer 50 M. buiten de branding lag een vlet met men- schen, die er op loerden, dat de schipper z'n schuit verliet, om er dan de hand op te kunnen leggen en mede te nemen, wat er van hun gading was. Den ganschen dag is de visscher, met gevaar voor zijn leven aan boord gebleven, teneinde zijn eigendom te verdedigen, tegen dit burger»recht«. Toen 's avonds de nood op het hoogst was, gaf hij weer noodseinen, de golven sloegen aanhoudend over het schip. Den volgenden ochtend staken nog slechts de masten boven water. Toen het eb was, kwamen een 20 mensehen de plaat opstormen, mee sleurend wat hun goed leek, ongeacht of de voorwerpen den eigenaar dierbaar waren. Mogen dergelijke niet te qualificeeren handelingen nog onder burger»rechten gerangschikt worden 't Lijkt gevaarlijk veel op strandjutten. o Verhollen handel. Men schrijft uit Amsterdam In verschillende café's hangen groote biljetten, o.a. op de leestafel waarin wordt medegedeeld, dat handel drijven in artikelen, die gedistribueerd worden, verboden is, en dat politietoezicht aanwezig is zoodat de overtreders van dit verbod direct kun nen worden ingerekend. Waarom het regecringshrood zoo slecht was. De Directeur en de meesterknecht van een bakkerij te Rotterdam worden verdacht regeeringsbloem te hebben gebuild, de ge builde bloem voor f120 per baal te heb ben verkocht en afval door het regeerings- brood te hebben vermengd. Zes eierkisten, gereed voor verzending, met in elke kist een zak bloem onder krullen verborgen, zijn in beslag genomen. Deze bloem was bestemd voor een banketbakker in Rotter dam. Verder zijn nog drie balen gebuilde bloem en een zak afval in de bakkerij op Gedempte Slaak in beslag genomen. De politie heeft de zaak in handen. Smokkelen. Te Lobith zijn op het schip Maria Agnes« 5000 K.G. tin in beslag genomen welke men naar Duitschland wilde uitvoe ren. De ouderhaudcliugcn met de geallieerden. De mondelinge en schriftelijke gedach- tenwisseling tusschen onze regeering en die der geallieerden, economische regelingen betreffende, is volgens het »Hbl.« nu zoo ver gevorderd, dat uiterlijk half Maart de totstandkoming wordt verwacht. o Man en vrouw. Te Appingedam heeft de 70-jarige arbeider M. E. op straat zijne vrouw, van wie hij gescheiden leeft, met een mes levensgevaarlijk in den buik gestoken. Hij is aan de justitie overgeleverd, tlJIOEESEL ™e?enbntder bericht meldt bsse Per koker 45 cent. Beginnende loopt door Uw handel' wijze, als gij Uw hoest, oerkoudheid ofbronchitis verwaarloost. De leere weefsels onzer ademhalings organen kunnen niet veel door staan. Het minste tochtje, de geringste plotselinge afkoeling kunnen Uw ongesteldheid tot een longontsteking verergeren i«t in vele gevallen Ceeds te tstondig ziekbed met nood- I een verwoest lichaam, waarmede gij e\n treurig, hopeloos leven voortsleept, dat kunnen de gevolgen zijn. Is het d us niet lichtvaardig en onverant woordelijk zoo mët Uw gezondheid te spotten Houdt Uw gezondheid in waarde. Als gij hoest of fluimt,\ucht of niest, als gij koude hebt ge vat, neemt dan on middellijkeen krachtig middel, dat U genazen kan erldat U voor ernstige gevolgen kan vrijwaren Gebruikt nog heden de Abdijsiroop, slijmoplo8send en hoest- stillend. veelgeprezen bij Hoest. Bronchitis, Influen za. Kinkhoest en Asthma. Prijs per flacon f 1.25. f2.25. 3.75. Eischt rooden band met onze hand- teekenina L-l. AKKER, Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5