de Japanners Rusland binnentrokken, zouden zij er door de bevolking wel met open armen worden ontvangen In de Daily News protesteert Farbman, de welbekende Russische journalist, tegen de Japansche plannen. Hij zegt: Wat ook de plannen van Japan en zijn Engelsche en Fransche raadslieden mogen zijn, de Japanners zullen in Rusland ontvangen worden als vijanden en niet als vrienden. De meeste bladen echter juichen het plan van Japan toe. In één koor roepen ze uitSla er op los, o bondgenoot. Tast de Duitschers in Europeesch Rusland aan. Maar als wij dan vragen Welk recht heeft Japan om dit land binnen te vallen en tot gevechtsterrein te maken dan ant woordt men: «Welk recht?® «Wel Rus land is immers lamgeslagen. Het kan ons niet meer helpen dusheeft het geen medezeggensschap meer over zijn eigen lot Is het niet om te schaterlachen of om te huilen Waar blijft men nu met de fraaie leuze Bescherming der zwakke vol ken Waar blijft men nu ook met de hooggeroemde beginselen van Wilson die wij in het blad van Zaterdag releveerden Ach, wat praat gij over die dingen. Dat is oude plunje. Die hebben we afgelegd. Rusland telt niet meer mee. Rusland is lamgeslagen en daarom zullen wij er mee doen wat wij willen. Nederland, knoop het in uw oor. Zoodra gij niet meer van u kunt afbijten, zullen de anderen komen om u te knauwen. Laat de Russische beer u een afschrikwekkend voorbeeld zijn. Nu Duitsehland hem tegen den grond geslagen heeft, komen zijn bond- genooten en nemen ook een stuk van de huid. In het Westen blijft de vertoogde ver kenningsbedrijvigheid voortduren. Wanneer zal de vulkaan zijn verdelgend lava er gaan uitspuwen BUITENLAND. lit Italië. De Daili Telegraph verneemt uit Rome dd. Zaterdag Ten gevolge van geruchten over schandalen, te Milaan voorgekomen in verband met vermeend handel drijven met den vijand, heeft de regeering een officieele mededeeling openbaar gemaakt, behelzende dat de drie commendatori Feltrinelli, Ceresa en Braida en de inge nieur Dubini, allen behoorende tot het be stuur van de Societó. Cascami Seta, in hechtenis zijn genomen. Bij een huiszoe king op het bureau van de vennootschap zijn stukken gevonden, waaruit bleek dat er te Zurich een filiaal bestond om met de Duitschers en Oostenrijkers handel te drijven. De bladen melden dat alle leden van het bestuur die in hechtenis zijn genomen, millionairs zijn. Het fortuin van Feltrinelli alleen bedraagt 200 millioen lire. Verscheidene afgevaardigden hebben van den voorzitter van de Kamer de inhech tenisneming geëischt van den afgevaardigde Bonaeossa, die in dezelfde zaak moet be trokken zijn, zonder dat de machtiging van de Kamer daartoe afgewacht wordt. Waarschijnlijk is dat er ook te Milaan nog een inhechtenisneming zal geschieden, aangezien Milaan in de oorlogszone ligt, waar de parlementaire voorrechten niet bestaan. duwe, zelfs buiten de steun van haren zoon, aan Daisy de beste opvoeding kon geven, die haar in later dagen wellicht te pas kon komen. Niet alleen door hare grootmoeder, maar ook door haren omgang met de dochters der voornaamste families, waar zij aliijd gaarne gezien was, werd die hooge be schaving deelachtig, die haar naast dege lijkheid, lieftalligheid en schoonheid zoo zeer kenmerkte en bekoorlijk maakte. Van nature rijk met kunstgevoel begaafd, werd zij eene uitstekende musicienne en eene eerste artiste in teekenen en schil deren, in welke beide schoone kunsten zij gediplomeerd was en tengevolge van dien door de talrijke lessen zeer gemakkelijk en ruim in haar onderhoud kon voorzien. Een specimen harer kunstvaardigheid had ik in het portret haars vaders gezien, een kunst werk dat zij met bijzondere voorliefde vol tooide. Lang zouden de beide edele zielen niet meer hier op aarde samen zijn. De schok die het gestel der oude moe der had geleden was te hevig geweest en vijf maanden na mijne aankomst ontsliep zij zacht in de armen harer kleindochter, innig verheugd dat zij haren braven jongen in den hemel zoude terugzien, die edele zoon die zij zoo lang had moeten missen en die zij zoo lief had gehad, doch waar van zij volgens haar oprecht geloof nu niet meer gescheiden zou wordenzij stierf volkomen gerustgesteld omtrent de toekomst en het lot van haar kleinkind, dat voor Men schrijft ons uit Zurich d.d. 28 Febr. De Italiaansche grens, gelijk bekend, i» gesloten. In onafgebroken transporten wor~ den sterke militaire contingenten van Italië naar Frankrijk gebracht. Het zijn niet de Fransche en Engelsche hulp-troepen, die in November bij de catastrofe van Capo- retto hun Italiaansche strijdmakkers te hulp ijlden, welke teruggenomen worden. Die schijnen althans voorloopig nog op hun post aan den Piave te blijven, al waie het alleen voor het moreel effect op de Italiaansche soldaten. Het gaat bij de jongste transporten om Italiaansche troepen, waar schijnlijk uit de reserve van generaal Diaz. Dit blijkt onweerlegbaar uit een circulaire van den minister voor posterijen, waarin op de noodzakelijkheid gewezen wordt, de paketten voor Italiaansche soldaten in Frankrijk bestemd, vooral volledig te adres- seeren met vermelding van groep en sec tor, waartoe de ontvanger behoort. Zoo ontsluiert men op de eene zijde, wat men op de andere zijde met grens- versperringen trachtte te versluieren o De Daily Mail meldt uit Parijs Het is nu mogelijk eenige nadere bij zonderheden mede te deelen over de Duit- sche propaganda in het hartje van Frankrijk. Bij de arrestatie van een Duitscher, die een logement en koffiehuis hield voor markt- arbeiders te St. Clianne en van een aan tal van zijn medeplichtigen kwam aan het licht, dat een nieuwe campagne op touw was gezet, nadat die van het vorige jaar mislukt was. Toen deden Duitsche agenten in Zwitserland en Spanje pogingen om in de oorlogsfabrieken ontploffingen te ver oorzaken, maar deze pogingen mislukten volkomen. De propagandisten, die door de politie werden gepakt, hadden getracht onrust te wekken onder de arbeiders, ten einde het werk te desorganiseeren. Dat door de agenten geld werd gebruikt, blijkt uit de ontdekking van een organisatie, on langs tot stand gekomen, die in geval van staking aan haar leden het volle loon waar borgde, niettegenstaande hun contributie slechts vijf stuivers per maand bedroeg. Uit de manifesten van deze organisatie blijkt, dat ze niet opgesteld zijn door Fransche arbeiders. Er is onbetwistbaar bewijs, dat deze agenten voor Duitsehland werkten. Uit de publicatie in de Humanité van enkele der opruiende stukken blijkt, dat spelling en stijl niet van Franschen afkomstig kunnen zijn. Lenin en Trotzky zijn beide ziek. Of hun ongesteldheid met hun wankelende politieke gesteldheid verband houdt, is niet bekend. Wel vernemen de Duitsche bladen indirect uit Petersburg, dat de beide bols- jewieksche voorvechters niet meer aan de dagelijksche zittingen in het Smoeng-insti- tuut deelnemen en dat Zinowief, Lemats- jarsky en mevrouw Koloritaj hen vervangen. Lenin ligt met een keelaandoening in een sanatorium buiten Petersburg, terwijl Trotzky's toestand zóó ernstig zou zijn, dat er een Duitsche en Oostenrijksche medicus zijn ontboden. De hem toegediende genees middelen neemt hij pas in, wanneer er is vastgesteld, dat ze geen vergif bevatten. Frledberg over den vrede. Dr. Friedberg heeft op een vergadering te Solingen tot zijn kiezers gezegd Wij dat verscheiden een man die haar innig lief had, gelukkig maakte. Even voor de spreker eindigde was zijne vrouw in den kring verschenen en had, naast hem staande, liefkozend hare hand op zijne schouders gelegd. De luitenant stond nu op, en zijne vrouw bij de hand nemende, ging hij glimlachend voort. Dames en heeren, ik wil hopen dat de lieve Daisy even gelukkig is als zij ha ren man maakt, doch daaromtrent kan ik u niets met zekerheid zeggen en ik laat die confidentieele mededeeling over aan mijne vrouw, die u daaromtrent veel beter kan inlichten, want zij is Daisy Frentsel, de dochter van den koloniaal. Als één man sprongen allen op en ver eerden in de dochter, die zij reeds lief ge kregen hadden, de deugden des vaders, terwijl zij, zalig glimlachende, met een blos op de wangen en een traan in het oog, als een beeld van geluk en liefde aan den borst van haren man rustte. En terwijl het schip zijn weg naar onze schoone en rijke Kolonie vervolgde, klonk in de stilte van den avond eensklaps op plechtigen toon van den boeg ons geliefd volkslied, gezongen door de kolonialen, die welgemoed eene vreemde, soms zeer be wogen, dikwijls gevaarlijke toekomst te gemoet gingen, en onder wie zich wellicht menigeen bevond, wiens drijfveer even edel en grootsch was, als die van Frentsel, den koloniaal. Einde. zijn overwinnaars naai het Oosten, wij zullen het ook spoedig naar het Westen worden. Onze tegenstanders weten dat ook, maar hun leiders zouden verloren zijn, als zij hun volken de waarheid zeiden. Wij zullen den vrede krijgen, dien wij behoeven. Het is noodig de vredesvoorwaarden telkens te veranderen overeenkomstig den politieken en militairen toestand. Nooit zullen we de verdachtmakingen der tegenstanders in dezen oorlog vergeten, laten ze maar praten, zij zullen ons de overwinning niet meer kunnen ontrukken. Wij zijn buitengewoon dicht bij het doel, dat wij ons hebben gesteld. o Prins Mirke van Montenegro overleden. Prins Mirko van Montenegro, die twee jaar geleden, wegens ernstige ziekte in een sanatorium te Weenen was opgenomen, is Zondag tengevolge van een" bloedspuwing overleden. o De oorlog na den oorlog. LONDEN, 2 Maart. De New-Yorksche correspondent van de Morning Post meldt d.d. 28 FebruariNaar verluidt overweegt de regeering ernstig den verkoop van de havens en de daaraan gelegen gebouwen van de HamburgAmerika-lijn en de Norddeutsche Lloyd te New-York, Baltimore en elders, ten einde Duitsehland in te prenten, hoe gemakkelijk het voor de ge allieerden is om Duitsehland na den oorlog van zijn buitenlandschen handel te beroo- ven. Eigendommen aan de kaden te New- York zijn niet alleen zeer kostbaar, maar ook lastig te krijgen, wegens den zich voortdurend uitbreidenden handel. Indien de Duitschers hun kaden kwijt raken, zullen zij feitelijk niet meer in staat zijn met hun schepen de haven binnen te ko men. Keu protest uit Noorwegen. Kopenhagen, 4 Maart. Uit Christiania wordt gemeld, dat de Noorsche regeering haren gezant te Londen heeft opgedragen krachtig te protesteeren tegen het opbren gen van het Duitsche s.s. »Dusseldorf«. Dit schip was op weg naar Narwick met erts en werd 27 Febr. voor Falla door een Engelschen hulpkruiser opgebracht. Daar de aanhouding zonder twijfel in Noorsch zeegebied plaats had, eischt de Noorsche regeering de vrijlating van schip lading en bemanning en behoudt zich het ejschen eener schadevergoeding voor. o De vredesonderhandelingen met Roemenië. Uit Jassy wordt bevestigd, dat de Roe- meensche Kroonraad besloot de vredeson derhandelingen te beginnen. Alles gaat op het oogenblik te Boekarest uitstekend en men mag wel aannemen, dat de besprekingen weldra een gunstig einde zullen nemen. o Uorlogsverklaring van Japan aan de maximalisten 1 Keulen, 4 Maart. De »Köln. Zeitung® lerneemt uit Zwitserland, dat volgens de bladen te Rome de oorlogsverklaring van Japan aan de maximalistische regeering ieder oogenblik verwacht kan worden. BINNENLAND. Margarine. Naar het Vaderland verneemt is bij de Regeering een geheel nieuw plan in be werking voor de distributie van margarine, waarbij het bak- en braadvet, waarmede naar verluidt tal van misbruiken zijn voorgekomen, geheel zal komen te vervallen. Ook moet het in de bedoeling van de Regeering liggen een mengsel van marga rine en boter op groote schaal in het ver keer te brengen, waardoor het noodig zal zijn de bepaling van de Boterwet, waarbij het vermengen van boter en magarine boven een zeker precentage is verboden, voor dit nienwe Regeeringsartikel tijdelijk buiten werking te stellen. Haar broeder doodgestoken. Na de mededeelingen van den koopman L. de L. en de pettenmaakster B. F., heeft vrouw G. V. te Rotterdam ten laatste bekend, dat zij het geweest is, die haar in een huis in den Haag aldaar vermoorden broeder den doodelijken steek heeft toegebracht. De koopman en de pet tenmaakster zijn op vrije voeten gelaten, terwijl vrouw G. V. ter beschikking der justitie gesteld wordt. o In Den Haag zijn vorige week 80 rijwielen gestolen. o Iu de jenever gestikt. Te Bodegraven hebben eenige op geschoten jongens Woensdag een zekeren H., die niet wel bij het hoofd is, zooveel jenever te drinken gegeven, dat hij daarin is gestikt. er- De „Hertog Hendrik". Blijkens bij het departement van ma rine ingekomen telegram is H. M.'s „Her tog Hendrik,"- welke bodem 23 Februari uit Thorshavn vertrok, ter voortzetting van de reis naar Indië, 1 Maart genoemde haven met averij weder binnengeloopen. Het schip is 25 Februari bewesten de Faroer door een zwaren storm beloopen, waarbij de roerbeweging zoodanig werd beschadigd, dat het schip stuurloos geraakte. Vijf sloepen zijn weggeslagen, de davits zijn verbogen en waarschijnlijk is averij aan de schroeven bekomen. Het Deensche oorlogsschip «Island Talk®, draadloos ge waarschuwd, verleende assistentie. De «Hertog Hendrik® zal waarschijnlijk naar Nederland moeten terugkeeren voor her stelling, daar Thorshavn geen voldoende hulpmiddelen heeft. In dat geval zullen sleepbooten gezonden worden om het schip te halen. Geen per soonlijke ongelukken hadden plaats. Alles is wel aan boord. o Onze visschersvloot. Het verongelukken van den logger «Adri- ana Johanna" en het vermissen van een paar andere schepen heeft onder de vis- schers der te IJmuiden liggende loggers een panischen schrik veroorzaakt. Velen geven er daarom de voorkeur aan om niet meer uit te varen. Zij halen dan ook hunne bezittingen van de vaartuigen af, om huiswaarts te reizen. Er zijn Vrij dag slechts twee beugsloepen en twee trawllogers naar de visscherij afgezeild. De logger Katwijk 84 is door Duitsche strijdkrachten naar Zeebrugge en de logger Katwijk 44 naar een Fransche haven op gebracht. Interncering van vliegtuigen. Onze regeering deelt mede, dat de met Engeland gewisselde correspondentie over de interneering van in volle zee geredde en naar een Nederlandsche haven gebrachte vliegtuigen, zal worden opgenomen in het eerlang aan de Kamer aan te bieden Oranje boek. Men meldt uit Overijsel aan 't Hbl., dat de veehouders daar bij groo te hoeveelheden de eieren op de markten op- koopen, om er hun vee mee te voeren, Vele boeren gebruiken de eieren van hun eigen kippen ook als veevoeder, waardoor de aanvoer op de eiermarkten sterk ver mindert. o Het Wilhelminakanaal. De correspondent van de Msb. te Til burg meldtNaar we uit betrouwbare bronnen vernemen zijn er tusschen het Rijk en de gemeente Tilburg onderhandelingen gaande omtrent de opening van het Wil- helminakanaal te Tilburg. De mogelijkheid bestaat, dat deze opening reeds in Juni zal plaats hebben. o Belgische geïnterneerden. In het interneeringskamp te Harderwijk is eenige ontevredenheid ontstaan over een maatregel, die de regeering heeft moeten nemen, nl. het verminderen van het brood rantsoen tot 250 gram per dag, zooals al geruimen tijd ieder Nederlandsch burger geniet, Toen de samengeschoolde ontevre denen weigerden uiteen te gaan, deed de commandant van het depót hen door in middels ontboden maréchaussée te paard uiteendrijven. Eenige der oproerigen wer den in arrest gesteld en den geïnterneer den werd bevolen, zjch in de barakken te begeven, aan welk bevel werd voldaan. De voornaamste gebouwen en punten in het kamp werden bezet en cantiries en bioscoop werden gesloten. Dank zij het bezadigde optreden van officieren, onder officieren en minderen van het internee- ringsdepót en het bewakingsbataljon zijn thans rust en orde geheel teruggekeerd. De Jaarbeurs te Utrecht. De koningin en de prins hebben Zater dagmiddag een tweede bezoek aan de Jaarbeurs gebracht en in het guurste win terweer daar een rondwandeling van eenige uren gemaakt. Koningin en prins toonden levendig belang te stellen in alle takken van de vaderlandsche nijverheid en infor meerden in het bijzonder naar de moei lijkheden die met het verkrygen van grond stoffen gepaard gaan. Van Paushuize, de woning van den commissaris der koningin, sloegen de vor stelijke personen den dagelijks door de stad trekkenden reclameoptocht gade. Tegen 7 uur vertrokken de koningin en de prins naar het Loo, waar zij eenige dagen zullen verblijven. Ve Nieuwe Pekela is de woning van de weduwe Beikes afgebrand. De 96-jarige vrouw werd met moeite gered. Men vreest voor haar leven. Werkstakingen. Verleden jaar zijn hier te lande 318 werkstakingen voorgekomen. Daarvan duurden er, blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de statistiek, op 31 Dec. nog 11 voort. Van 38 der 306 geëindigde stakingen bleef de uitslag nog onbekend; 62 geschillen (d. i. 20.26 pet.) vielen ten gunste der werklieden uit142 (d. i. 46.41 pet.) werden geschikt63 (d. i. 20.59 pet.) eindigden ten nadeele der werklieden, terwijl de uitslag van 1 staking onbeslist bleef. o Uit Putten (Geld.) wordt aan de Ned. geschreven Hier passeerde Zondagavond een lijk koets, komende van Garderen. Toen echter een nieuwsgierige even het rouwkleed op zijde schoof, ontdekte men daaronder een groote lading zakken en pakken 1 Ver moedelijk natuurlijk zaken, die niet ver- voerd mochten worden. Nadat even rust gehouden was, vervolgde de droeve stoet in de richting Ermeio j haar weg. Op de lijn ApeldoornDieren waren Vrijdagochtend drie wegwerkers bezig de rails te lichten, juist toen de trein van 8.55 van het stationsemplacement vertrok, Doordat zij niet bijtijds op zij sprongen, werden zij door den trein gegrepen en een eind rnedegesleurd. De machinist stopte, wat echter niet verhinderde dat alle drie werden gewond. Twee hunner konden, na verbonden te zijn, naar huis gaan, de derde echter was zwaar inwendig gekneusd. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. o Weer een militaire kas zoek. Zaterdagavond laat ontdekte men dat de kas van het 6e depót in de nieuwe kazerne van het fort ïsabelle te Breda, uit het bureau, waar ze was opgeborgen, spoorloos verdwenen was. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Van dader of daders geen spoor. Het ontvreemde bedrag be draagt naar schatting veertien duizend gulden. Brand in Waalsdorp. In het militaire kamp te Waalsdorp brak brand uit in de officieren-barak. Het gebouwtje bevattende 12 vertrekken, brand de tot den grond af. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats wel gingen vee! goederen in vlam men op. De Haagsche brandweer werd gewaar schuwd en was den brand in een klein uur meester. De moordenaar van Maria Kessels Zondagavond heeft zich bij de politie te 's Gravenhage een ongeveer 60-jarig man i aangemeld, een O.-I. militair, afkomstig uit Luxemburg. Hij beweerde omtrent 15- jaar geleden den moord te hebben gepleegd op de 12 jarige Maria Kessels te Tilburg.! In afwachting van nader onderzoek is de man voorloopig ter beschikking van de Justitie gebleven. Over deze zaak vernemen we nog uit Den Haag Naar uit Tilburg wordt gemeld, heeft de heer Kessels verklaard, dat indertijd ook de aandacht was gevestigd op een gepensionneerd Indisch militair, als den vermoedelijken dader. Een detective uit Singapore moet toen hebben voorgesteld, ook aan den heer Kes sels zelf, om naar dien man onderzoek te doen. Inderdaad heette die gepensionneerd Ind. mil. uit Luxemburg afkomstig. Even wel hebben de autoriteiten toenmaals geen aanleiding gevonden om in die richting nadere stappen te doen. De typhus te Vlaardiugen, Het aantal typhus-gevallen te Vlaardin-i gen breidt zich nog steeds uit, thans zijn. 131 gevallen aangegeven. In de afgeloo- pen week zijn 3 lijders overleden. De burgemeester aldaar heeft bepaald, dat de distributiemelk moet gepasteuriseerd wor den boven 80 gr. C. Keu rader. Een melkverkooper in de Doedesstraat te Rotterdam is aangehouden omdat hij zijn 7-jarig zoontje zoodanig zou hebben gegooid en getrapt, dat het naar het zie kenhuis moest worden gebracht, waar het spoedig overleed. Ook zijn twee andere kinderen, waaronder een meisje van 10 jaar, vertoonen sporen van mishandeling aan het lichaam. Maatregelen zijn geno men, in overleg met den Voogdijraad, om dezen vader het ouderlijk gezag te ontne men.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2