Het goede geneesmiddel Het optreden ran Duitschland in het Oosten. (Deutscher Nachrichten Dienst.) «Stockholms Dagbladc schrijft «Nauwelijks had de Finsche regeering, na zich tevergeefs tot Zweden te hebben gewend, in haar nood Duitschland ter hulp geroepen, of deze is reeds onderweg. Door het sluiten van den vrede werden de Rus sische troepen tot den aftocht gedwongen. Aangenomen, dat zij aan een of ander be vel gehoorzaamden, wat zeer onwaarschijn lijk is, mag de beteekenis van de vrede- sluiting daardoor thans niet onderschat worden. Het voornaamste gevolg daarvan is ongetwijfeld, dat Rusland daardoor de mogelijkheid ontnomen is zich met nieuwe troepen op Finland te werpen. De Duit- sche actie in Finland is gericht tegen de Finsche revolutiouaire en niet tegen Rus land. De staking der onderneming, ten gevolge van den vrede is derhalve niet te verwachten. In verband met het groote gewicht hetwelk voor Duitschland moet gelegen zijn in het feit zijn militaire krach ten zoo spoedig mogelijk tegen het Westen te kunnen concentreeren, zal het er waarde aan hechten de Finsche onderneming zoo snel mogelijk door te voeren. Zooals Berlijn ten tijde van Bismarck het middelpunt was der politiek, is het te voor zien, dat het na den oorlog het middelpunt van een handel van geheel het Europeesche vasteland, wellicht der geheele andere we reld zal worden. Het eens getrapte Duitsch land heeft zich des te geweldiger opge richt. De levenskracht van Rusland is buitengewoon groot en nog eenmaal zou men Russische verrassingen kunnen beleven nogeenrnaal kan het gevaar aan den ooste lijken horizon op even verschrikkelijke wijze den kop opheffen als voorheen, ofschoon het op het oogenblik, na voorbeeldeloozen krijg van drie en een half jaar, terneder geveld is. Op de vrijheid van handelen der van Rusland bevrijde gebieden, als de Oekraine, Finland en Esthland, heeft de vrede geener lei invloed. Met een sterke positie in Plos- kau en Duitsche troepen bij Norva, heb ben de Duitscher het ten allen tijde in hun macht Petersburg te bedreigen, in geval de Russen trachten zullen op eeni- gerlei wijze van de voorwaarden, die zij thans onderteekend hebben, af te komen.a De Duitsche draadlooze dienst hangt een verlokkelijk beeld op van de voorraden, die de Duitschers bij hun opmarsch naar het Oosten aantreffen. Reeds in Luck en Rowno is alles, zij het ook voor hooge prijzen, te krijgen. In Nowgorod Wolynsk wordt vleesch en spek op de markt voor 3 mark per pond verkocht, te Sjitomir zijn volop levens middelen, ook koffie, thee, suiker enz. Er zou nog meer zijn, als de boeren niet nog wat wantrouwig waren. Boven dien heeft het brandewijnverbod hun be wogen hun eigen brandewijn te stoken. Zoodra de orde geheel is hersteld zullen ongetwijfed groote voorraden graan voor uitvoer beschikbaar worden gesteld. o In Duitschland overweegt men de in voering van de woningkaart. Men is van plan in den woningnood te voorzien door alle huizen naar gelang van de grootte, te doen bewonen en de groote huizen door middel van het kaartstelsel te regelen. voor zwakken en herstellenden is ttijnhardt's Levetogeih vanf0.90-fl.75-f4.25-8.25. Buss BINNENLAND. De moord op Maria Kessels. DEN HAAG, 6 Maart. (Part.) De persoon, die zich Zater-avond bij de poli tie alhier aanmeldde, voorgevende de dader te zijn van den in 1900 te Tilburg op Maria Kessels gepleegden moord is naar Breda overgebracht, waar hij, ter beschik king van den Officier van Justitie is gesteld. Dreigende stopzettiug van bouwwerken. De Nederlandsche Aannemersbond heeft aan de Ministers van Waterstaat, Landbouw en Financiën een telegram gezonden, waarin erop wordt gewezen, dat in verband met het vervoerverbod van grint en zand bin nen enkele dagen alle metselwerken en werken in gewapend beton moeten worden stopgezet, hetgeen tot werkeloosheid zal leiden. Gevraagd wordt om onverwijld de vergunningen tot het baggeren van grint en zand weder te verleenen en het vervoerverbod op te heffen. o De brandstoffenregeling voor den komenden tijd. De Rijkskolendistributie is thans reeds bezig een regeling te treffen voor de brand- stoffenvoorziening in het volgend jaar. Ge leerd door de ondervinding zal men thans met verschillende factoren rekening houden zoo zal een aparte regeling worden ge troffen voor hen, die noch op gas, noch door middel van electriciteit kunnen koken. Het ligt voorts in de bedoeling om ook nog in de maand April brandstoffen ter beschikking te stellen. Men behoeft zich dus niet ongerust te maken, dat op de gure dagen, die April kan brengen, de haard stede koud moet bljjven. En ook zij, die alleen op het fornuis eten koken, worden geholpen. Nadere en uitvoerige mededee- lingen omtrent de regeling volgen. (Hbl.) o Handel in brood-, thee- en koffiekaarten. Het trok reeds eenigen tijd te Leerdam de aandacht, dat daar handel werd ge dreven in broodkaarten Jozef Magree, meer bekend onder den naam van »Joep« leverde ze met bosjes af en in dezen tijd van brood- schaarschte is het niet te verwonderen, dat hij grooten aftrek had. Maandagavond werd »Joep« gearresteerd en hij bekende de kaarten te hebben gestolen bij bakker Bom op den hooizolder. Later heeft hij die bekentenis weer ingetrokken. Dinsdag werden weer verschillende per sonen in hechtenis genomen en ook koffie- en theekaar ten in beslag genomen. Twee personen werden onder den toren opge sloten, doch later weer losgelaten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Levend verbrand. Door het in brand raken van een ben zine-reservoir vatten de kleeren van den arbeider W. H. op de Domaniale-mijn te Kerkerade vlam. H. bekwam daarbij zoo danige brandwonden, dat hij naar het St. Josephhospitaal te Kerkerade moest worden vervoerd, alwaar hij later aan de gevolgen is overleden. Onder den stoomtram geworpen. Op den Haagweg tegenover Rasgeld bij Delft werd de milicien B. van den artil- lerie-munitietrein door het schrikken van zijn paard onder den stoomtram geworpen. Zwaar gewond is B. per auto naar het hospitaal" vervoerd De Rijksveldwachter-inbreker. De rijksveldwachter P. v, V. te Ooster beek, die nog steeds verblijft in het krank zinnigengesticht te Medemblik, is uit zijn betrekking van rijksveldwachter thans ont slagen en heeft daarmee zijn recht op pensioen verbeurd. De man had meer dan 30 dienstjaren. o Militaire administratie. Bij de militaire administratie te Leeu warden is een belangrijke som over, men spreekt van f 15.000. Er wordt een onderzoek ingesteld, waar dit onverwachte saldo vandaan is gekomen. o Rundvleeseh. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Voortdurend wordt nog gesproken van een maximumprijs van f 1.25 per K.G. slachtgewicht voor vee, of wel van een door de regeering vastgestelden inkoops prijs voor rundvleeseh van f 1.25. Meer dan één betoog over de rund- vleeschmoeilijkheden is op deze voorstelling gebasseerd. Het is daarom noodig er nog eens op te wijzen, dat weliswaar maximumprijzen voor vee in overweging zijn, maar tot nu toe alleen maximumprijzen bestaan voor het vleesch en niet voor het vee. De prijs van f 1.25 per K.G. slachtgewicht is alleen genoemd in verband met een be rekening, die in overleg met het hoofd bestuur van den Ned. Slagershond is op gemaakt voor een rund van 200 K.G. Wanneer de slager voor zulk een lieht rund fl.25 per K.G. betaalt, komt hij met de voor het vleesch vastgestelde maximum prijzen uit. Maar gelijk wij reeds vroeger mededeelen, de slager kan voor een zwaar der rund meer dan fl.25 per K.G. be steden, omdat dit hem meer fijn vleesch oplevert, waarvan de maximumprijzen hooger zijn gesteld dan voor lappen e. d. Haring op de kust. Woensdagavond zagen garnalenvisschers, die te paard aan de kust bij Katwijk vischten, een groote school haringen voor zich uit- zwemmen. Enkele haringen, die in de gar- nalennetten konden worden gevangen, had den een lengte van ongeveer 25 cM. Men veronderstelt, dat de haring ten gevolge van de mijnontploffingen onze kust heeft opgezocht, wat vroeger nooit is voorge komen. Verdronken. Te Lienden is het anderhalfjarig zoontje van A. van Hattum in een sloot gevallen, waaruit het later levenloos werd opgehaald. o Stierenkeuringen. De stierenkeuringen in Gelderland zullen o.a. op de volgende data plaats hebben 29 AprilKerkdriel 8.30 uur v.m., Ammerzoden 10.30 uur v.m Zuilichem 1 uur nm., Zaltbommel 3 uur n.m. 1 MeiWamel 11 uur v.m. Typhus. Te Vlaardingen doen zich thans 150 gevallen voor van typhus. Er waren reeds zeven gevallen met doodelijken afloop. Bovendien zijn er nog een groot aantal verdachte gevallen. o Mijnen. In de maand Februari zijn op onze kust aangetroffen 53 mijnen, waarvan 43 En- gelsche, 4 Duitsche en 5 van onbekenden oorsprong. In het geheel sinds den oorlog zijn op onze kust aangespoeld 4444 mijnen, n.l. 3583 van Engelschen, 80 van Franschen, 324 van Duitschen, en 457 van onbeken den oorsprong. Vrouwendcmoustratie. Als een bewijs hoe groot te Maastricht de zeepnood is, kan dienen, dat Dinsdag morgen spontaan zich eenige vrouwen voor het stadhuis verzamelden en luid klaagden, dat er geen zeep te krijgen was en dat ze de wasch niet konden doen Weldra stond de markt zwart van 't volk en gingen eenige vrouwen het stadhuis binnen om haar beklag over de zeepdistributie te doen. De burgemeester was uitstedig. Onverrichterzake kwamen de vrouwen na eenigen tijd terug. Nieuwsgierige kre ten klonken op uit de menigte en een der vrouwen schreeuwde luid van het bordes van het stadhuis, zoodat het over deheele markt hoorbaar was»De burgemeester heet gezag, veer zou wen eus hurr.me nog mer ins veur ein week umkiere (De burgemeester heeft gezegd, wij zou den ons hemd nog maar eens voor een week omkeeren). o Vordering van rundvee roor het leger. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepflkld, dat geen vordering mag geschieden van melk-, fok- of drachtig rundvee, doch uitsluitend van slachtvee. Ook mogen geen runderen gevorderd wor den welke in het Nederlandsche Rundvee stamboek zijn ingeschreven. De autoriteit met de vordering belast, moet zich bij de vordering door een des kundige doen voorlichten. Ook bij vordering van vee krachtens artikel 33 der Inkwartieringswet moet zoo veel mogelijk vooraf overleg met den bur gemeester worden gepleegd. o De moord te Uden. Aangaande den vreeselijken moord, die te Uden heeft plaats gehad, kan nog ge meld worden dat de verslagene was mede- gekomen en zich op weg bevond naar het Vluchtoord, waar hij een winkelzaakje dreef. Op de hoogte van het kerkhof moet hij plotseling zijn overvallen en moet hem zulk een krachtige steek toegebracht zijn in de borst, dat de dood onmiddellijk is inge treden men vond het lijk met de handen in de zakken. De verslagene was een op passend man, gehuwd en vader van vier kinderen. De politie heeft reeds eenige per sonen in verhoor genomen, maar weder vrijgelaten. o Misbruik van vertrouwen. Een bediende van een architect te Hil versum moest voor zijn patroon bij de fir ma Park en Everts aldaar f 3000 innen. Hij verdween, zonder deze som af te dra gen. Gisteren is hij te Haarlem gevat. Hij had zich extra-fijn in nieuwe plunje ge stoken. Een bedrag van f 2850 werd nog op hem gevonden. o Inbraak in den Haagsehen Schouwburg. In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben inbrekers zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot het gebouw, waarin de bureaux van den Kon. Schouwburg zijn gevestigd, en hebben daar uit een tweetal kasten zich van den inhoud van een tasch met kost baarheden (diademen, briljanten en diaman ten), toebehoorende aan de le chanteuse der Fransche Opera, mile. Luart, zoomede van een tweetal geldkistjes, die geforceerd werden, meester gemaakt. De daders, een 22-jarig man en een 15-jarige jongen hebben echter niet lang den buit kunnen behouden, daar zij korten tijd na het plegen van de daad op straat werden aaugeheuden. De preciosa van mile. Luart, een waarde vertegenwoordigende van f 60.000 werden op een hunner bevonden. Het gestolen bankpapier en goudgeld van ongeveer f 5000 werd in een stalen geldkistje gevonden in het tuintje van een hofje. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. In de Prov. N.-Br. Ct. van Donderdag komt het bericht voor uit deze gemeente, dat door Regenten der Gods huizen reeds eene benoeming tot 2e genees heer plaats vond. Dat is voorbarig. Eene benoeming als zoodanig heeft nog niet plaats gehad. Werkendam. In het Land van Heus- den en Altena hebben 27 politiemannen zich als lid van de politiepartij opgegeven. Almkerk. De voorjaarskeuring van springstieren welke ten minste één jaar oud moeten zijn, zal alhier plaats hebben op 22 Maart a.s. des voorm. 10 uur, achter de woning van de weduwe J. C. Hijkoop. Andel. Door - de antirev. kiesvereeni- ging «Nederland en Oranje« alhier zijn in de vacrturen Nieuwenhuizen en De Fijter tot candidaat voor lid van den gemeente raad gesteld de heeren J. G. Schouten en D. G. Mans. Drunen. Voor het bouwen van een vakschool voor de schoenmakerij met direc teurswoning alhier was laagste inschrijver de heer Mergelboer te Geertruidenberg voor f27271. De hoogste was f 10.000 hooger. Ds. J. H. C. van der Hoff, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. ge meente te Veenhuizen (Dr.) Dassen. In de vergadering van 2 Maart 11. werd besloten aan een Verloskundige voor de gemeente f 250 p. jaar te verleenen terwijl het Rijk en de Provincie elk eene toelage van f 125 per jaar zullen vaststel len voorts om in vereeniging met de ge meente Almkerk ook alhier kabels te doen leggen ten einde bij de Provinciale Elec triciteit te worden aangesloten. 's-Gravemoer. Het bestuur der ver eeniging »Het Groene Kruisa heeft hare functiën als volgt verdeeld de heer E. van Meer, voorz., A. Dronkers, vice-voorz,, J. H. Habermeht, secretaris en W. F. H. Voorbeijtel, penningm. In de postdienst is hier eene mooie verbetering gekomen. Van uit Dongen via deze gemeente gaat des avonds thans een bode op den trein te Waspik, waardoor de avondpost, vooral wat de bladen betreft, beter tot zijn recht komt. Genderen, 6 Maart. Dinsdagavond had alhier onder leiding van onzen burge meester, eene vergadering plaats van leden uit Genderen, van eene op te richten Groene Kruis-afdeeling, omvattende dorpen Genderen, Drongelen, Eethen, Meeuwen en Babiloniënbroek. Het aantal leden uit Genderen bedraagt reeds omstreeks 100. Tot bestuursleden uit deze plaats werden gekozen de heeren Verzijl en den Broeder, resp. hoofden der openbare en christelijke school. Ieder der genoemde plaatsen zal zich twee bestuursleden kiezen, terwijl deze 10 leden om wenschelijkheid van een oneven getal zich het 11de lid zullen toe voegen. Zeer spoedig zal worden overge gaan tot oproeping voor sollicitatie eener verpleegzuster. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Branderhorst heeft Donderdag, 28 Febr., dé jaarvergadering plaats gehad van de coöp. stoomzuivelfabriek «Op Hoop van Zegen.Uit het jaarverslag, dat den leden in druk is toegezonden blijkt, dat in het afgeloopen jaar werd ontvangen 1875276 L. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.02 pet., dat is iets minder dan het vorige jaar als een gevolg van den heerschenden voedernood. Door reorganisatie zijn de losse leveran ciers uitgeschakeld, terwijl het ledental van 50 tot 175 is gestegen. De voorzitter dankt dezen vooruitgang hoofdzakelijk aan onzen ijverigen en bekwamen directeur, den heer Kamphuis. Volgens besluit van bestuur en commissarissen stelt de voor zitter voor 't salaris van den directeur met f 250 te verhoogen, hetgeen met bijna algemeene stemmen wordt aangenomen. De aftredende drie bestuursleden en drie commissarissen worden met groote meer derheid herkozen. Verder deelt de voor zitter mede, dat bestuur en commissarissen de aangehouden bouwplannen van de vorige vergadering, welke wegens besluit dier vergadering thans zouden worden behan deld, nog eens goed onder de oogen heb ben gezien en wegens de nog niets ver beterde omstandigheden, hebben besloten aan de vergadering voor te stellen dit punt van de agenda af te voeren. Dit wordt zonder hoofdei, stemming aangenomen. Thans wordt nog naar voren gebracht een verzoek de maatstaf waarop het vet gehalte wordt uitbetaald eenigszins te wij zigen. Het béktuur is het hiermede vol komen eens, maakt er een voorstel van, waarmede de vergadering accoord gaat. Nadat nog eenige vragen zijn gesteld en beantwoord sluit de voorzitter onder woor den die getuigen van bezieling voor ons gemeenschappelijk zuivelbedrijf, de verga dering. Gameren. Door de rijks-en gemeente politie is alhier bij een landbouwer een hoeveelheid spelt en tarwe in beslag ge nomen. Hedel Woensdag had alhier een treu rig ongeval plaats, bij het boomen rooien kwam R. H. door het breken van een draad onder een neervallenden boom te recht. Deerlijk gewond is de ongelukkige naar zijn woning gebracht, waar hem genees kundige hulp werd verleend. Meeuwen. Het Bestuur der Afdeeling Meeuwen van de N. B. Mij. van Land bouw heeft een schrijven verzonden aan het Hoofdbestuur der N. B. Mij. v. Land bouw, inhoudende het verzoek bij den Minister van L., N. en H. het daarheen te leiden, dat in 't vervolg worde opge houden met de onteigening voor de dis tributie, van goed jong fokvee, melk- en kalfkoeien, en kalfdragend weidevee, daar zulks den Ned. veestapel zou ruïneeren en den veehouders in 't algemeen ontzachelijke schade zou berokkenen, zoo niet hun ge heele bedrijf zou te gronde richten. Te Almkerk, Nieuwendijk en Dussen is men reeds begonnen met deze onteigening. Nienwendijk Heden avond om zeven uur zal de begrafenisvereen. «Onderlinge Hulp« haar Jaarvergadering houden, Aan de orde zijn Jaarverslag van Secr. en Penningm. en een lezing van den heer G. Vlaanderen over «Het Kerkhof der Aarts vaders. Nederhemert. Onze dorpsgenoot, B. Volbeda is benoemd tot schrijver bij de publieke gemeentewerken te Rotterdam. Op 46 Maart a.s. hopen onze dorps- genooten Joh. Schalk en echtgenoote van de buurtschap Rietschoof hunne 50-jarige echtvereeniging te herdenken. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Stoomwaalsteenfabriek «De Rijswaard** alhier. Het kapitaal f 150.000 is verdeeld in aandeelen van f 1000. Raamsdonksveer. Bij de landbou wers F. Z. en W. H. werden dezer dagen 12 kopwilgen gestolen. Sprang. J.l. Woensdagmiddag werd alhier op de begraafplaats onder vele blij ken van belangstelling, het stoffelijk over schot van wijlen Dirk van Vulpen, in leven rijks-veldwachter, standplaats Loon-op-Zand, ter aarde besteld. Daar den overledene circa 10 jaren veldwachter in deze ge meente was geweest en bijgevolg zich veel vrienden en kennissen verworven had, waren velen op den doodenakker aanwezig. In statigen tred naderde men de be graafplaats. Door een groot aantal dienaren van »Hermandat<* werd de lijkkoets voor afgegaan, zoo ook naast de lijkkoets liepen een 8-tal politiemannen die hun overleden kameraad grafwaarts droegen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, werd door den brigadier-rijksveldwachter uit Els- hout namens de politie een krans op het graf gelegd. De opperwachtmeester der Koninklijke Maréchaussée's van de brigade te Kaatsheuvel sprak namens de politie eenige waardeerende woorden van nage dachtenis, hierbij den overledene schetsende als een getrouw dienaar van het openbaar gezag en één onder ons gewaardeerden wapenbroeder. Met het brengen van den laatsten groet verliet dezen spreker de groeve. Door Ds. Kolkert werd ook nog een ernstig woord ten gehoore gebracht, hierbij de omstanders wijzende op de on zekerheid van het leven en de zekerheid van den dood. Diep onder den indruk verlieten de talrijk aanwezigen den dooden akker. Door de plaatselijke levensmiddelen commissie, gevormd uit en door de afd. «Patr.cc en de Chr. Prot. vakvereen. van leerbewerkers werd besloten om zich op de heden Zaterdag te Den Haag te houden buitengewone vergadering uitgeschreven door de Permanente commissie in zake crisismaatregelen door een afgevaardigde te doen vertegenwoordigen. Zekeren C. v, d. H. had het on geluk, bij het afkappen van boomen, te vallen waarbjj hij zulke inwendige kneu zingen opliep dat hij de hulp van dr. v. d. M. moest inroepen. Veen. Bij de gehouden verhuring van weilanden toebehoorende aan de Diaconie der Herv. Kerk en anderen was veel animo en gingen de prijzen weer hoog. Over 't algemeen was de opbrengst van de lande-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2