Bii dit ar. HM een bijvoegsel. Sigaren-Magazijn rosch Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. 1918. FEUILLETON. EEN TIJGER JAGER, No. 3757. Zaterdag 16 Maart Die zich voor het vol- gende kwartaal abonnee- renontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN Miss Annie5 et. Fromator (Vorstenlanden) 6 Rita A J i 6 Rita C i prachtkleuren. j 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vnelta Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend t»ij ons verkrygbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hinthamerst. 24 Tel. int. 492. I9wiyr^ri s-Duoun. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In Rusland blijft het een janboel. Alle beribhten, die ons uit het tegen zichzelf verdeelde land bereiken, getuigen van moord en doodslag en de ongeloofelijkste verwar ring. Waar de bolsjewiki de macht in handen hebben, is niemand van zijn leven zeker. Er wordt een waar schrikbewind uitgeoefend door Lenin, die het er door gekregen heeft dat het vredesverdrag van Brest bekrachtigd wordt. Hij was van oordeel dat alleen een afzonderlijken vrede Rusland voor ondergang kan bewaren. Maar Duitschland moet niet denken dat het zich nu voor goed den oostelijken na buur van den nek heeft geschoven. Want de bolsjewiki, met Lenin aan het hoofd, laten het niet onduidelijk doorschemeren, dat, wanneer zij weer wat op krachten zijn gekomen, de stryd hervat zal worden. De bezittende klassen in Rusland zien zich met totale berooving bedreigd. Vol gens zeggen van een Moskouschen koop man zouden de Russische kooplieden liever door den keizer van China dan' door de bolsjewiki geregeerd worden. Hoe heidensch het in dit ongelukkige land toegaat, blijkt wel uit wat twee leden ^an den Oekrainischen staf, te Lemberg aangekomen, vertellen van het bolsjewik- sche regime, dat vijf dagen lang te Kiëf heerschte Van den 11 den tot den 14den Februari hebben de bolsjewiki de stad met 120 kanonnen gebombardeerd. Zij schoten ook met brandbommen, waardoor op tal van plaatsen brand uitbrak. Geen straat bleef gespaard. De hoofd straat Kretsjatik en de beroemde Lavra de Petsjerska zijn geheel verwoest. Op dit tijdstip bevonden zich slechts weinig Oekrainsche troepen te Kiëf, die geen afdoenden tegenstand konden bieden. Zoodra de bolsjewiki Kiëf waren binnen gedrongen, begonnen zij te plunderen en allerlei gruwelen te bedrijven. Meer dan vijf duizend burgers werden op last van de revolutionaire gerechtshoven terechtge steld. Hun eenige misdaad was »bourgeois te zijn.® De metropoliet van Kiëf Alexis werd vermoord, terwijl hij den dienst uit oefende. De bolsjewiki vernielden de kloos ters en wierpen de relquieën in den Onjepr. Het graf van Nestor, den beroemden kro niekschrijver van Kiëf werd geschonden en zijne overblijfselen in de rivier gegooid. Alle instituten, scholen en museums wer den geplunderd. Honderden leeraren van de hoogere scholen werden gefusilleerd, omdat zij naar de bewering der bolsjewiki, het jonge geslacht tot bourgeois opleidden. De Oekrainische boeken werden verbrand, de bladen onderdrukt. door A. S. H. BOOMS, Oud luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Aan de wanden zag men tusschen wa pens van verschillende soort, hier grimmi ge tijgerkoppen, wier machtige tandenrijen zich dreigend lieten zien, daar de schoonste hertengeweien van allerlei grootte, ginds de reusachtige spitse horens van den woes- ten, wilden buffel, elders weder de slacht- tanden van een olifant, tropeeën door den kapitein persoonlijk onder de grootste ge varen vermeesterd, zoodat aan elk voor werp eene bijzondere herinnering verbonden was. Niet alleen was de kapitein trotsch op de schoonheid dier tropeeën, maar vooral op de omstandigheid dat alle schedels, het zij van koningstijger, kleine gevlekte tijger, hert of buffel, een rond gat in het midden van het voorhoofd hadden, als een bewijs van het nooit falende schot van den stout- moedigen jager, wiens stalen zenuwen in het grootste gevaar geene aandoening ken den. Dit deel zijner woning was d'Horvan's lustverblijf; daar was hij het liefst, want gaarne verwijlde hij met zijne gedachten in het verleden, waaraan elk voorwerp hem herinnerdedaar vertoefde hij bij voor keur evenals een gierigaard bij zijn schat en daar zocht hij zijne toevlucht, wanneer Lot het hem al te lastig maakte, want daar, omringd van zijne zegeteekenen, voelde hij zich zelfs tegen haar opgewassen. Ook nu begaf hij zich derwaarts, na zijne logé op zijne eigenaardige wijze voor de jacht geprest te hebben, en zocht, daar- gekomen, terstond twee der beste dubbel loops jachtgeweren uit. Ofschoon aan die wapens geen smetje kleefde, zoo zette hij zich terstond aan het werk om die met de meeeste zorg uit elkaar te nemen en eigenhandig schoon te maken, want de jacht die hij dien avond met zijn vriend en gast zoude ondernemen, was buitenge woon gevaarlijk en al telde de kapitein het gevaar licht, toch zorgde hij er altijd voor dat de wapens die hij bezigde hem in het beslissende oogenblik niet in den steek zouden laten. Na de geweren, onderzocht hij ook zorg vuldig de mede te nemen munitie en een paar korte sterke, vlijmscherpe klingen. Hij was juist met zijn arbeid gereed, toen de luitenant Vassers, door het bad merkbaar verfrischt, binnentrad en tot ge noegen van den gastheer, wellicht voor de honderdste maal, de verzameling met belangstelling bezichtigde, steeds vragen doende die door den bezitter met de meeste welwillendheid zoo omstandig mogelijk wer den beantwoord en waarbij hij vooral stil stond bij de het laatst verkregen zege- teeken, die zyn bezoeker nog niet gezien En zoo is het niet alleen in de Oekrai- ne, maar overal waar de droode garde® zich vertoont. In Finland wordt het land uitgezogen, paarden en runderen worden worden weggedreven, opslagplaatsen van levensmiddelen opengebroken en de voor raden verdeeld branderijen eu brande- dewijndepóts worden geplunderd. Onder den invloed van sterkendrank worden dan nieuwe wandaden gepleegd Bij de uit- deeling van levensmiddelen worden de burgers overgeslagen. In Zuid-Finland lijdt de bevolking hon ger, terwijl de roode garde de afgeperste voorraden verbrast. In het laatst van Februari zijn te Hel- singfors en Wiborg de laatste rantsoenen brood verdeeld en op toevoer van graan bestond geen uitzicht. Volgens eensluidende berichten nemen Russische troepen, meestal trouwens in burgerkleeding, deel aan de gevechten, vooral aan het Karelische front. De roode garde kan alleen stand houden doordat zij van Rusland geweren, kanonnen en munitie heeft gekregen. Naar schatting zijn er nog 60.000 Russische militairen in Finland. Begrijpelijk is het dus dat de Duitschers als redders worden begroet overal waar zij verschijnen. Het zal wel niet zoo lang meer duren of het heele Oostzeegebied is in hun macht en tegelijk daarmee de tyrannic der roofbenden gebroken. Hoezeer de invloed van Duitschland aan deze binnenzee veld wint, wordt eigenaar dig toegelicht door het besluit van den zoogenaamden Landraad® van Koerland, die den Duitschen keizer de hertogskroon van Koerland heeft aangeboden. Ook in Zuid-Rusland gaat het den cen traler! voor de wind. Ze hebben er Odessa bezet, een zeer belangrijke havenstad, uit- voerpiaats van het Russische graangebied. Welk een waarde het bezit van deze stad voor Duitschers en Oostenrijkers heeft, blijkt wel hieruit, dat zij nu de gewenschte levensmiddelen en andere goederen verder het binnenland kunnen invoeren. Wel waren schier alle koopvaardijschepen die in de haven van Odessa lagen, naar Sebastopel weggestevend, zoodat de centralen de Russische handelsvloot moeten missen, maai de meeste oorlogsschepen zijn toch in hun handen gevallen. Het is met Rusland toch wel heel naar gesteld. Het streven van dit rijk is in de laatste eeuwen geweest om een uitweg te krijgen naar de ver schillende zeeën die het omspoelden. En ziet had. Kijk eens, kapitein, zeide deze eens klaps op een tijgerkop wijzende, daar is een kop die twee sporen van kogels draagt, één midden in den kop zooals gewoonlijk en één die een deel van de kaak heeft verbrijzeld, daar hebt u toch zeker niet met de gewone vastheid van hand geschoten, Dat heb je mis, amice Dat middelste gaatje is van mij 1maar dat knoeischot is van mijn jachtkameraad, maar die zal 'tje niet navertellen. Verbaasd en vragend zag Vassers den spreker aan. Ja, kijk me maar niet zoo aan, kerel 1 't Is net zoo als ik je zeg Door z'n onhandigheid is de kerel er om koud I... Mortibus estKubiek mordieu Waarom moest hij ook zoo lamlendig schie ten in z'n zenuwachtigheid I De tijger, een prachtige, kolossale koningstijger zooals je ziet, vloog toen hij gewond was op den stommen schutter af, die, in plaats van voor de tweede maal juist te raken, als een uilskuiken in elkaar gedoken bleef zitten kijken, en het woedende dier sloeg hem dan ook met 'n enkelen slag van z'n klauw op den stommen kop neer, juist toen mijn kogel dat andere gaatje maakte Maar 't was te laat Die eene aai was genoeg geweestDe vent z'n kop was in eens verbrijzeld en gescal peerd In 't vooruitzicht dat ook hem iets kon overkomen rilde de luitenant, want het nu, wat in den loop van drie eeuwen be reikt was, is in enkele weken tijds onge daan gemaakt. De Oostzee en de Zwarte Zee toegesloten. En de Middellandsche Zee Hoe kort is het nog geleden dat de Russen het luide verkonden Wij zulien de wapens niet neerleggen voor we Konstantiriopei bezitten en alzoo «en toegang tot de Mid dellandsche Zee verkregen hebben. Telkens komen er teekenen van oorlogs moeheid in de verschillende krijgvoerende landen aan den dag. In Frankrijk wel heel sterkst. Reeds sinds anderhalf jaar dringt die de socialistische partij op het beginnen van vredesonderhandelingen aan. Maar nu is er een man opgestaan wiens woord niet van gezag ontbloot is, nl. Mr. Sembat, die tijdens den oorlog gedurende twee jaar minister was. De Echo de Paris had geschreven »Het komt op de kracht aan. Het kanon zal alles beslissen.® Daarop antwoordt nu, op de hem eigene sarcastische wijze, Sembat, in l'Heure Maar als nu eens toevallig het kanon niet alles besliste En hij vervolgt: »Indien wij, zonder dat er een offensief komt, of na het offensief, nu weer neus tegen neus staan Wat zou het kanon dan beslist hebben, mijnheer de senaats-voorzitter Dan gaan wij dooi-, zegt u. Jawel, mijn heer de voorzitter, dan gaan we door, zeker! Het kanon zal dan weer donderen, maal ais het nu eens toch met beslist Dan, na een tijd, dien gij zoo lang kunt nemen als gij verkiest, na maanden, na jaren, na eeuwen, als u dat behaagt, zal men er toch eens een einde aan moeten maken. Men zal dus toch op een gegeven oogenblik met elkaar moeten spreken, en op een andere manier dan met kanonvuur. Waarom dan niet onmiddellijk Watroept gij uit Zoo vlak na die onthulling van Pichon 1 Nu de gemeen heid van onze vijanden aan de kaak is gesteld Maar die gemeenheid van onze vijanden zal precies dezelfde zijn over drie maanden of over drie jaren dat is dus geen argu ment »Wij willen Elzas-Lotharingen zegt gij. Zonder twijfel Maar zij willen het ons niet teruggeven Zoo moet men dus onder handelen, en dat is dus ook al geen ar gument.® Het eenige argument, dat Sembat dan afdoende zou vinden voor de voortzetting van de oorlog is, dat men met zekerheid zou kunnen zeggen »Wij bevinden ons was hem bij dat verhaal te moede, als kreeg hij een emmer yskoud water over het hoofd. Wie was dat, kapitein vroeg hij, om toch iets te zeggen. Zoo'n pennelikker van het kantoor van den controleur Een blanc-bec met jonge meisjes zenuwen antwoordde de kapitein met iets minachtend in toon en stem. Ik heb 't zenuwachtige kereltje die pret genoeg afgeraden, maar hij wou absolunt met me mee. Nu hij ging mee, maar hij heeft nooit kunnen vertellen of 't hem tegengevallen is wat deed hij ook in de kou Ik heb er genoeg 't land over gehad, en daarom heb ik mij vast voorgenomen om nooit meer zulke snoeshanen op m'n jachten mee te nemen. Gretig greep luitenant Vassers de gele genheid aan, die de kapitein hem door die mededeeling gaf. Dan zal ik ook maar te huis blijven, kapitein, en van de jacht afzien. Wat belief?... Ben jy heelemaal van de wijs, kerel Niks daarvan, hoor! jij gaat mee Zie je, jij bent geen pennelikker en jy hebt getoond wat voor 'n kerel jij bent als het er op aankomt Over jou ben ik niet ongerustNeen, kerel, dat lolletje zal je hebben, want 'n dansbal kan ik niet geven, omdat de lieve Leen de eenigstedameis en dat zou bovendien maar ruzie geven 1 Hier heb je een uit stekend dubbelloops geweer met 'n paar patronen, ging hij voort den luitenant het op het oogenblik voor onderhandelen in een minder goede positie dan waarin wij over zes maanden zullen zijn.« »Maar,« zegt Sembat, .dat valt nog te bezien.(G'est a vérifier) Nog altijd zien wij uit naar het lang verwachte offensief in het westen. De Duitschers zullen zoo zoetjesaan wel troe pen genoeg hebben aangevoerd. Maar wat doen de geaillieerden om de voorbereiding der Duitschers in de war te brengen »0 zegt het Amerikaansche weekoverzicht, wij bepalen ons en hoe den vijand zijn kracht te laten breken op onze onneembare linies. Met andere woorden wij doen niets Wij wachten Maar dat wachten is een afwachtend werk. Als men bedenkt dat het front 650 K. M. breed is, kan men op geen stukken na zeggen waar de vijand van plan is een poging tot doorbreken te wagen. De aanvaller is dus altijd in het voordeel. Hij kan het zwakste punt uitkiezen daar zijn grootste kracht ontwikkelen. Nu echter noch de centralen, noch de geaillieerden een begin maken met den aanval schijnt de conclusie voor de hand te leggen dat Zij beiden terug huiveren voor den eersten aangreep. BUITENLAND. Avontuurlijke ontsnapping van den Finschen minister-president. BERLIJN. Svinhufvud, de Finsehe mi- nister-president is, na een avontuurlijke vlucht uit de gevangenschap der Roode Garde gisteren te Berlijn aangekomen. Een besloten kring, waartoe ook de Finsehe gezant te Berlijn, dr. Hjelt, behoorde, heeft hem een eeremaaltijd aangeboden' Svinhufvud was met acht andere heeren voor de Roode Garde uit Helsingfors ge vlucht aan boord van een Russich schip, waar zij zich verborgen hielden. Toen het stoomschip in volle zee was, kwamen zij te voorschijn, overweldigden de verraste bemanning en dwongen haar koers te zet ten naar Reval. Van Reval zijn de vluch telingen toen naar Berlijn gegaan, o De ontploffing te Halifax. HALIFAX. Rogers, voorzitter van het steuncomité, denkt volgens een officieele sehatting, dat tusschen de 1800 en 2000 menschen bij de ontploffing van het muni tieschip om het leven zijn gekomen en dat de schade 22.500.000 dollar te boven gaat. genoemde overhandigende, ga nou dadelijk mee naar het schijfschiet-terrein en pro beer die spuit eens, dan weet je van avond wat je in je pooten hebt. Beiden begaven zich buiten de versterking, waarop het oefenings-terrein voor het gar- niz en eene schijf werd opgesteld en weldra bleek het, dat de luitenant Vassers in juist heid van schot voor zijn vriend den kapitein niet onderdeed, zoodat deze telkens blijken van tevredenheid gaf. Luitenant Vassers, die zijn vriend in geen slecht humeur wilde brengen, nam den schijn aan alsof hij zich met de aan die jacht verbonden gevaren verzoend had, hopende toch nog wel eene geschikte ge legenheid te zullen vinden om zich vóór dat het avond was, aan het aangeboden pleizier te kunnen onttrekken. Op den terugweg naar huis voegde hij zijn metgezel toe, 't Was niets ziet u, kapitein, als 't niet voor de eerste maal was. Wel kubiek 1 reep deze lachend uit. De eerste maal Kerel 't moet toch eens de eerste maal zijn Het komt er niks op aan 't Hangt er maar van af hoe je dat goedje aanpakt, en daarom moet je bedaard blijven en niet bed d worden NIEUWSBLAD voor 1st Lsii tin Heusdeo n Aitene, U Laoistraat ti n BefRielerwaaro. p «i p Licht© vaie i n Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1