Rheumatiek -■ Sproeten Hij raamt, dat er 13 millioen noodig is om de menscheri, die daarbij schade leden, bij te staan, afgescheiden van de 7.000.000, die de regeering van het gewest bijdraagt. De Vossiche Zeitung verneemt, dat de Oekraine zich heeft verbonden, tot einde April den middelrijken 6 000.000 cente naar brood- en veevoerkoren, 400.000 cen tenaar bevroren vleesch en 200.000 cen tenaar gedroogd ooft te leveren. Ter ver goeding zal dat land landbouwwerktuigen, scheikundige en medische berioodigdheden alsmede ijzer krijgen. Het blad wijst echter op de groote moeilijkheden met het verkeer, zoodat men in de middelrijken pas over eenige maanden iets van de leveringen zal bespeuren. Van het Oostelijke gerechtsterrein. Weenen, 14 Maart. De Roemeniers hebben nu ook de laatste smalle, door hen nog bezet gehouden strook Oostenrijksch- Hongaarsch gebied ontruimd. De Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie is na drie en een half jaar allerzwaarsten oorlogslast weer volkomen vrij. o Engeland en de Belgische Koloniën. Uit Brussel wordt aan de »Kö!n. Ztg.a geschreven Reeds in het vorige jaar wer den geruchten verspreid, volgens welke de regeeringsvloot der Congo-Kolonie aan de bekende Engelsche Zeepfirma Lever Bro thers in Port Sunlight zou worden ver kocht. Genoemde firma heeft vóór den oorlog uitgestrekte landerijen in den Congo gepacht om daar aanplantingen van olie- palmen ter verkrijging van vetstoffen, aan te leggen, mitsdien heeft zij groot belang bij een geregelde scheepvaart in het land Thans weet het in Londen verschijnende scheepvaartorgaan »Neptune« te berichten, dat bij het Belgische Ministerie van Ko loniën het plan bestaat de Congo-scheep- vaart aan het particulier initiatief over te laten, wijl staatsbedrijf niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. Dit laatste hoort men voor het eerst. De overeenkomst met Lever Brothers schijnt dus waar te zijn. Indianen aan het Westerfront. Volgens een mededeeling in de »New- York Heraldzijn in het Amerikaansche leger, hetwelk bestemd is voor het West- front, 5000 Indianen ingelijfd. Daarmede wordt het aantal gekleurde tegenstanders van Duitschland met één vermeerderd en tevens de uitsterving van het oude Indi- anenras een schrede nader gebracht. o Uc oppositie ran Cleinenceaii. Het Fransche blad «Progrès de Lion« meldt uit St. Etienne, dat het verbond der republikeinsche socialisten, de radicaal socialisten, de vereeniging van vrijdenkers en de liga voor menschenrechten zich tot een federatie hebben vereenigd, welker eerste bijeenkomst krachtig protesteerde tegen den huidigen stand van zaken in Frankrijk. o Londen, 12 Maart. In een interview heeft Sir Edwin Pears medegedeeld, dat, wanneer de Joodsche staat gevestigd zal zijn, een groote droom van het Joodsche ras op weg is om te worden vervuld. Te- vergeefsch betoogen sommige Duitschers, dat de Britsche verklaring slechts een po ging der regeering is geweest om de Jood sche gevoelens naar de zijde der geallieer den toe te halen het Joodsche voik weet beter en is er zich van bewust dat overal waar de Britsche vlag waait, volkomen vrijheid van godsdienst heerscht. Onder de Christenen van het Britsche rijk is men reeds lang van meening, dat de Joden vas ten voet in het Heilige Land behooren te hebben. Op het noenmaal dat te New-York heeft plaats gehad, tot steun van het Palestina- fonds, heeft kolonel Marray, lid van het parlement, die als Britsche militaire attaché te Washington werkzaam is, gezegd, dat hij, wanneer hij naar zijn plichten in het Lagerhuis terugkeeren en het vraagstuk van Palestina dan ter sprake komt, zich zal laten leiden door de opvattingen van de meerderheid van het Joodsche ras. Hij deelde mede, dat de Zionist Peter Schweit zer uit Bayridge (New Yersey) 25.000 dollar heeft geschonken om een kliniek in Palestina te stichten. Een dergelijke gift is geschonken door de Zionisten in Argentinië. De Joodsche nationale partij en de Zio nisten in Polen hebben zich aangesloten bij het protest van den gemeenteraad van Warschau tegen de nieuwe poging der middenrijken tot verdeeling van Polen. Engeland de grootste vijand van Ierland. Naar uit Bern aan de «Voss. Ztg.c ge meld wordt, publiceerde de Londensche «Morning Posts een brief van een Ierschen geestelijke, waarin de volgende passage voorkomt«Mijne kennis van de lersche geschiedenis, zoomede een persoonlijke er varing van 50 jaren, hebben mij de over tuiging geschonken, dat de grootste vijand van de lersche natie Engeland is en het sedert zeven en een halven eeuw altijd geweest is. Wie weet, of onze rampzalige natie, evenals de Oekraine, niet spoedig van zijn tirannieke regeering zal worden bevrijd.De inzender van den brief merkt op, dat zijn schrijven kenmerkend is voor de huidige stemming onder het grootste gedeelte van het lersche volk. B koude en pijn in de ledematen, 1 I spierpijn, gewrichtspijn, stijve hals, j| spit in den rug, influenza, jicht, 11 pijnlijke menstruatie, hoofdpijn, oor- pijn, aangezichtspijn en kiespijn. Gebruik hiertegen SANPERIN-tabletten Deze werken genezend en pijnstillend. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.70, Let bij koop op den naam van den Fabrikant A. MIJNHARDT, Fabriek Pharmac. Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. BINNENLAND. Men schrijft uit Nieuwerkerk aan den IJsel aan Het Volk In een onlangs gehouden raadsvergade ring las de Burgemeester een circulaire voor van Gedeputeerde Staten, inhoudend dat zijn salaris van f 1100 op f 1500 moest worden gebracht en dat ook de salarissen van Secretaris en Gemeente-Ontvanger werden opgevoerd, omdat het zielental van de gemeente de 3000 te boven ging. De Raad berustte en keurde de ver hooging goed. Dezer dagen kwam echter aan het licht, dat de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland zoodanige circulaire niet verzondan had. Drie raadsleden waren bij den Com missaris op bezoek geweest en deze bleek van niets af te weten. Maar het bleek, dat het een circulaire van den Noord- Hollandschen commissaris was. Het is in den raad na deze ontdekking zeer heet toegegaan. En het eind van de historie was, dat Burgemeester Würdemann zijn verhooging niet kreeg. Ook de Ont vanger en de Secretaris moeten het nu zonder doen hoewel de laatste reeds een dankbetuiging aan den raad had inge zonden. o Heling van f 45.000. A. de Ronde, milicien-soldaat, afkomstig van Roosendaal, thans gedetineerd in Rot terdam, heeft voor de krijgsraad te Js Gra- venhage terechtgestaan, ter zake dat hij op 1 Dec. 1917 opzettelijk 45 bankbiljetten van f 1000, welke toebehoorden aan de Rotterdamsche Bankvereeniging en waar van hij wist, dat zij door misdrijf waren verkregen, uit winstbejag had verborgen. Beklaagde bekendezijn broer was kantoorbediende te Vlaardingen en moest dit geld te Schiedam halen, zij hadden toen afgesproken dat zijn broer het geld zou verliezen, terwyl hij het zou vinden. In den Dievenhoek te Schiedam had zijn broer het laten vallen, waarop hij het geld had opgeraapt en in de voering van zijn tuniek genaaid en er mede naar Roosen daal was afgereisd. Verder deelde beklaagde nog mede, dat zijn broer in financieele moeilijkheden zat en dat hij belangeloos zijn medewerking had verleend om hem aan het geld te helpen. Uit de getuigenverklaringen bleek echter, dat zij samen afgesproken hadden, met het geld een handel te beginnen. De auditeur-militair vroeg veroordeeling wegens heling tot een militaire gevangenis straf van 6 maanden met aftrek van voor arrest. De verdediger mr. Rucb pleitte clementie. 'n Gauwdievenstreek. Maandagavond reed de heer V, wonende te Haarlem per fiets langs de Leidsche vaart, toen hij om hulp hoorde roepen en hij een jongen in 't water zag liggen. Vlug sprong hij van zijn rijwiel en mocht het genoegen smaken den jongen op het droge te halen, waarna de drenkeling plot seling op de op den kant liggende fiets sprong en binnen een minimum van tijd in de duisternis verdwenen was. Terecht een zeer brutaal stukje, dat een kijk geeft op de meest geraffineerde trucjes, welke de heeren staaatroovers toepassen Smokkeltruc. Door de rijksambtenaren te Vaals (L.) werd een 16-jarig meisje aangehouden, dat op listige wijze in heur haren een fleschje met kwikzilver had verborgen ter waarde van f 200. Gasrerstikking. Te Echt L., i3 in de pannenbakkejij van de firma Meeuwissen het lijk gevonden van den werkman Janssen, die door gasverstik- king den dood had gevonden. o Het land van belofte Men schrijft uit Middelburg aan het N. v. d. D. Terwijl van andere plaatsen gemeld wordt dat de rantsoeneering van melk wordt ingetrokken, is er hier en ook te Vlissin- gen en elders op Walcheren tot heden geen sprake geweest van rantsoeneering van dit voedingsmiddel. Men leeft daar op het gebied van vele artikelen nog in Abraham's schoot. Er is daar nog steeds vleesch te verkrijgen geweest, terwijl ook aardappelen niet worden gerantsoeneerd. o Geworgd. Men meldt uit Zwolle Hier ter stede is Zaterdag een jonge weduwe in arrest gesteld, verdacht van haar zuigeling van eenige weken oud te hebben geworgd. Het kind was reeds be graven, doch werd op last van de justitie weer opgedolven. Bij het toen door de dokteren ingesteld onderzoek zou gebleken zijn, dat de doodsoorzaak geen natuurlijke was. De jonge moeder zou zich reeds meermalen er over uitgelaten hebben, dat zij wel van het kind af wilde. Hierdoor zou de verdenking op haar gevallen zijn. Een bende jeugdige dieven opgespoord. De politie te Velsen is er in geslaagd de hand te leggen op een zestiental jeug dige dieven van 11 tot 18 jaar, die zich in vereeniging den laatsten tijd herhaalde lijk schuldig hebben gemaakt^aan diefstal van groote hoeveelheden koperen en bron zen telefoondraden, waarvan groote storin gen in den telefoondienst het gevolg waren. Deze dievenbende huisde te Velseroord en vond daar en te Beverwijk steeds gewil lige opkoopers. Ze hebben bekend ook de veelvuldige diefstallen van koper van stoom- en zeilschepen, die in het Noordzeekanaal zijn opgelegd, bedreven te hebben. Spek-spekfakel. In de gemeente Smallingerland slachtten begin dezer week twee ingezetenen samen een varken en het spek werd bij den sla ger in bewaring gegeven. Op last van den burgemeester werd dit echter in be slag genomen. De eigenaren wendden zich toen tot den Minister van Landbouw, die hen in het gelijk liet stellen. Een hunner ging daarop met 's Ministers ant woord naar den burgervader, die na lezing paf stond. Hij haalde nu zijn telegram van den Minister voor den dag en daarin gelastte Z Ex. al het spek van de huis slachtingen in beslag te nemen. Nu be greep niemand er iets meer van. De burgemeester houdt intusschen het spek vast. o Eigen zeep. De boeren in Twente zoo meldt het Hbld. beginnen weer, als vroeger, zelf hun zeep te maken. Ze stoken populieren hout en verzamelen daarvan de asch. Deze wordt in een zakje gedaan, dat nu in de waschketei wordt gelegd. Het water be gint er flink van te schuimen. Ook de asch van berkenhout wordt voor dit doel gebruikt. o In de Isabellakazerne te Den Bosch is sedert eenige dagen een korporaal der inf. spoorloos verdwenen. Hij wordt verdacht van een diefstal van f 15.000 in de kazerne gepleegd. Het laatste van de Belgische schepen, liggende in de Vluchthaven van het Mer- wede Kanaal wordt deze week voor de Relief bestemd. Van de zeven gezinnen, vluchtelingen, welke zich nog op dat schip bevinden, zullen vier zich te Rotterdam vestigen 3 gezinnen blijven nog tijdeljjk teGorinchem. o Terwijl eenige kinderen te Brummen bezig waren een vuurtje te stoken, dwon gen zij het 5-jarig zoontje van den bakker V. door het vuur te loopen, waardoor het kind zich zóó verwondde, dat het onmid- delijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De arme kleine is hier onder verschrikkelijke pijnen overleden. De kelner J. E., van de Kruiskade te Rotterdam, is opgelicht voor f 110 door twee personen een hunner gaf voor een graaf te zijn, en die ander noemde zich advocaat. o Nadat opgemerkt was, dat op een groentenwagen manden met vleesch, onder ledige manden geborgen, waren gebracht in een pakhuis van den vietualiënhandel van de firma M. en M., in de Nijverheid straat te Rotterdam, zijn daar in beslag genomen twee manden met ruim 100 kilo gram varkensvleesch en een half varken, in een kuip verborgen, welk vleesch voor f 2.90 per kilogram was gekocht. o Op het Willebrordusplein te Rotterdam zijn aangehouden de metaalbewerker D. B en de kantoorbediende J. H., die op een wagen 85 kilogram suiker vervoerden, bij winkeliers opgekocht om met winst aan banketbakkers te verkoopen. Op de suiker is beslag gelegd. o Thee. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, zal met ingang van 1 Mei weer een begin worden gemaakt met de thee-distributie. Onze schepen. Een draadloos telegram meldt uit Nauen (Berlijn) De Engelsche gezant in Den Haag ver langde namens de geallieerden en de Ver- eenigde Staten van Nederland de uitlevering van zijn geheele scheepsruimte tegen een voldoende vrachttarief en vervanging van getorpedeerde schepen na den oorlog voor vaarten ook binnen het versperde gebied. De Nederlandsche regeering werd 8 dagen bedenktijd gegeven. Ingeval deze eisch van de geallieerden niet wordt ingewilligd, worden de Neder landsche schepen in de havens der Ver- eenigde Staten gerequireerd, terwijl de Nederlandsche schepen, welke zich op zee zullen bevinden in beslag genomen zullen worden. Daarenboven zal in dit geval aan Nederland geen graan worden geleverd komen vroeg in 't voorjaar Koop bijtijds een pot SPRUTOL. y Bij Apoth. en alle Drogisten, jjjfr VAN ALLES EN NOG WAT! De voedselvoorziening is eene zaak van groote beteekenis waarmede zich thans alle bladen onledig houden. De onder handelingen met de Entente en Amerika loopen niet in de goede richting en het ziet er voor het oogenblik voor ons duister uit. Laat ons hopen, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken de wagen nog in het goede spoor weet te brengenanders zou den we ook hie-r kennis maken met den honger. Bij dit alles zou nog eene Kameront binding in 't zicht zijn. Uit parlementairen kring verneemt de Nieuwe Courant, dat Minister Cort van der Linden, dat indien de Tweede Kamer bij het levensmiddelen debat den Minister van Landbouw tot af treden zou nopen, het voornemen heeft aan de Koningin in overweging te geven de Kamer te ontbinden. Laat ons hopen, dal het in dezen critiekeri tijd niet tot zulke uitersten komt. Minister Posthuma is in tusschen reeds drie dagen aan het woord om de vele aanvallen te weerleggen. Bij de leverantiën voor het leger schijnt het in het buitenland ook al niet alles in den haak te zijn. Volgens Wolff zou de Kamerheer von Behr Pennow bij de levering van zakken voor het Duitsche leger ruim vier en een half millioen mark op onwaardige wijze hebben binnengehaald. Er is eene vervolging tegen hem ingesteld. Men spreekt hier te lande vau zwen del met geneesmiddelen Een partijtje Ehrlich's middel Hata werd verkocht voor f9000 ging weer over voor f 15000. Door een complot, waarin hier te lande vertoe vende Duitsche deserteurs, werd een winst van f30.000 geboden, met het doel de geneesmiddelen over de grens te smokkelen. Het geheele complot werd nog in tijds ingerekend. De losse werkman F. D. die zich zelf aangaf als dader eener brandstichting te Haarlem, heeft, naar blijkt eene valsche aangifte gedaan om in de gevangenis te komen. Nu die heeft geen plaats voor dergelijke logés en stelde hem buiten de deur. Niets te verdienen voor de zakken rolders. Ze kwamen met de verschil lende treinen te Utrecht voor de Jaarbeurs aan, doch werden terstond ingerekend en naar hun woonplaats teruggezonden. De uitwerking dezer politie maatregelen is enorm geweest, als men bedenkt dat verleden jaar in de eerste week van de Jaarbeurs reeds ongeveer f 40.000 was gerold. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Zondag nam. 2 30 hoopt de Heusdensche Voetbalclub H. V. V. een wedstrijd te houden tegen P. A. D. (Pon- tonafdeeling) op het terrein nabij de Conservenfabriek. Dondermiddag ongeveer half één, vloog over onze stad een Nederlandsche vliegmachine op tamelijk geringe hoogte, waardoor men duidelijk kon zien, dat de machine 2 personen bevatte. Werkendam. Donderdagavond den 21 Maart ten 7 ure, hoopt Ds. Velsma uit 'sGravendeel alhier in het kerkgebouw der Chr. Geref, Kerk biduur te houden voor het gewas en voorden nood der tijden. Andel. Bij gehouden candidaatstelling ter verkiezing van 2 leden van den ge meenteraad zijn candidaat gesteld de heeren M. de Fijter Pz,, P. van Houwelingen, W. Kramer, D. G. Mans, P. Nieuwenhui- zen, J. G. Schouten, C. W. Verhoeven, en L. de Waal. De stemming zal plaats heb ben op 20 Maart. Babiloniënbroek. De heer A. N. Fonsbeek, cand. te Roswinkel heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Besoijen, Maandagavond had alhier een treurig ongeval plaats. Een 62jarige zwerver, zekere Geurt wilde, terwijl de tram in beweging was, zich naar een an der rijtuig begeven, met het noodlottig gevolg, dat hij er onder geraakte en hem beide beenen werden afgereden, waardoor de dood spoedig uitrad. De huurcommissie heeft hier be reids hare werking doen gevoelen. In hare laatst gehouden vergadering werd aan een viertal verzoekschriften hare goedkeu ring onthouden, terwijl aan de verhuurders de verplichting werd opgelegd de te veel geïnde huur te restitueeren. Genderen. In de alhier gehouden jaar vergadering der coöp. paardenverzekei ing, werd herkozen als bestuurslid de heer D. van Campen en in plaats van den heer M. J. de Roon, wegens vertrek naar elders, de heer B. A. de Waal te Aalburg. Sprang;. Door de Chr. Prot. Vak ver. van leerbewerkers werden tot afgevaar digden naar de op 19 Maart te Amster dam te houden bondsjaarvergaderiiig, be noemd de heeren Jac. van der Schans en J. C. de Roon. Tot Penningmeester der afdeeling Patrimonium werd benoemd de heer C. J. de Rooij. Veen. Donderdag werd alhier nog een scheepslading hooi afgeleverd die was be stemd voor de regeering en werd door de boeren hiervoor ontvangen f 75 per 500 K.G. Het schoone weder der laatste da gen is voor het spitten erg gunstig en kan het niet beter verlangd worden en werd door een paar landbouwers uit dien hoofde het besluit genomen, op enkele plaatsen reeds de aardappels in den grond te stop pen. Deze week werden door den com missaris Van Dalen uit Brakel, alhier on geveer 500 H L knolrapen opgekocht voor f42 per 1000 K.G. Voorzeker een mooie prijs, als men weet dat voor een paar weken nog gaarne werd afgeleverd voor f21 per 1000 K.G. Ze waren bestemd voor de regeering. Voor deze gemeente zijn als graan- opnemers aangewezen de Heeren J. v Andel en C. Schreuders. Woudrichem. In de vorige week werden aan de vischmarkt aangevoerd en afgeslagen 285 zalmen, prijs f 2,00f 3.25 per bi kg. Waspik, 14 Maart. Op de heden alhier gehouden voorjaarsmarkt van run deren en varkens werden aangevoerd 78 stuks vee en twee manden varkens. De handel was niet levendig. De kramers waren wederom in grooten getale opge nomen en maakten zooals altijd goede zaken. Wijk. Op de jongstgehouden verga dering der werklieden vereeniging «Helpt elkander** bleek dat het ledental zeer vooruitgaande is en reeds tot 200 is ge klommen. Zaltbommel. Tot administrateur van de gemeentelijke Centrale Keuken alhier is door B. en W. aangesteld de heer L. v. d, Werff alhier. In tegenwoordigheid van Raads leden en tal van genoodigden werd heden door den heer Burgemeester de Centrale Keuken geopend. De spijzen, als proef bereid, werden door de aanwezigen geproefd, en de bereiding bovenmate geroemd. Aan de schoolkinderen werd het bereide eten voor de eerste maal gratis gegeven. Ook in de gezinnen dier gastjes werd het eten geroemd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2