Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3758. Woensdag 20 Maart 1918, EEN TIJGERJAGER, Die zich voor het vol- gende kwartaal abonnee- renontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Onder de zeer groote menigte plan ten, die de oppervlakte van de aarde bedekken, bekleeden de zwammen zeker geene geringe plaats. Zij be staan in alle grootten. Sommige, zooals de paddestoelen, kunnen een zeer grooten omvang verkrijgen, ter wijl daarentegen andere zeer klein zijn, zooals vele schimmelplanten, waarvan verscheidene slechts met het miskroskoop kunnen worden waargenomen. Vermoedelijk is het getal menschen, zelfs onder de ontwikkelde klassen der maatschappij, betrekkelijker wij ze gering te noemen, die zich eene meer of min heldere voorstelling weten te maken van de tallooze menigte zwammen in onze omgeving voorko mende. Millioenen bij milioenen zijn niet in staat het cijfer aan te duiden van het voor ons ontelbaar aantal zwam men dat ons omringt. De zwammen behooren tot de sporendragende planten, en maken daarvan eene belangrijke familie uit. Bladgroen ontbreekt hen geheel en al. De openbloeiende planten ade men zuurstof uit, be zwammen niet, niets dan koolzuur, terwijl de stikstof een groot bestanddeel in de samen stelling der zwammen uitmaakt Zoodra zij dan ook ophouden te bestaan, gaan zij tot bederf over, waarbij zeer onaangenaam riekende gassen ont staan. De zwammen bestaan uit een draadvormig weefsel, waaraan men den naam van zwamvlokken gegeven heeft, dit weefsel verbindt tevens de organen, die voor de voortplanting noodig zijn. Die voortplanting ge schiedt door asporen. De deelen, welke die sporen bevatten, ontwik- door A. S. H. BOOMS, Oud luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Zoo was er 's 'n bediende van me, die door een tijger werd aangepakt en mee gesleept 'n ander zou op z'n minst zenuwachtig geworden zijn, maar Wongso bleef heel bedaard hij drukt sinjeur met alle kracht de duimen in de beide oogen, wat het ondier zoo weinig beviel, dat hij hem loslietZie je, bedaard blijven, dat is de boodschap daar om moet je van avond aan tafel ook maar 'n enkel glas wijn drinken en dan nog liefst met water Daar zij juist in de benting terugkwa men, ging de kapitein het gedruikte wapen weder schoon maken en begaf Vassers zich naar de andere kameraden, met het vaste voornemen om zich dien avond aan tafel 'n fermen roes aan te drinken, zoodat zijn vriend de kapitein wel uit eigen beweging van gezelschap zou afzien, Hetzij nu dat de kameraden door hunnen spotlust hunne waarschuwingen van dien morgen ijdel maakten en zijn ijver om het gevaar te trotseeren opgewekt hadden, het zij dat de aanmoedigende woorden van den kapitein zijne vrees hadden weggenomen, zooveel is zeker, dat de luitenant dien kelen zich bij sommige zwammen zeer sterk. Bij de paddestoelen is dat deel, dat oppervlakkig het aanzienlijkste schijnt, de zoogenaamde Hoed, niets anders dan de sporen- drager der plant, waarin zich de voor de voortplanting noodige sporen be vinden. De sporen bij enkele zwam- mensoor ten zijn soms zoo klein, dat men- aanvankelijk dacht dat die soor ten uit andere stoffen, door verrot ting of gisting van zelf ontstonden. Naderhand heeft men ontdekt, dat de sporen van deze soorten als onzichtbare stofjes in de atmosfeer rondzwerven, en waar ze gunstige gelegenheid vinden, zich tot plantjes ontwikkelen. Hoe nietig die zwammen ook zijn toch vervullen zij eene zeer groote rol in de planten- en menschenwereld. Doctor Haupt te Berlijn, een ver maard geneeskundige, heeft een zeer opmerkelijk artikel geschreven over de zwammen en over de belangrijke rol, die deze schijnbaar nietigste onder de nietigste planten, wat hare stof felijke uitgebreidheid betreft, in het geschapene vervullen. De door hem bedoelde zwammen zijn niet de reuzen onder de plan ten, het zijn niet de zwammen, die als spijs worden genuttigd en waar door menige vergiftiging plaats heeft, als men zwammen of paddestoelen gebruikt, die niet tot de eetbare be hooren evenmin bedoelt de doctor de soorten die in de apotheek terecht komen, om daar als artsenij te worden gebruikt. Dr. Haupt heeft bepaaldelijk op het oog de zwammen, die eene rol als ziektenverspreiders vervullen. Indien er sprake is van zwammen, die de kiemen van deze of gene ziekte verspreiden, dan heeft men daarbij het oog gevestigd op degenen, die op den laagsten trap van het organisch leven staan en die merendeels slechts voor het sterk gewapend oog zichtbaar zijn. In de openlucht, in onze tuinen, in het woud, op veld en akkers, in onze woonvertrekken, in onze keu kens, voorraadkamers en kelders, overal in één woord, waar wij ons bevinden, waar plantaardig of dier lijk leven bestaat, zijn dergelijke zwammen in ontelbare menigte voor avond niets dan water dronk en, toen het uur geslagen was, zich volkomen kalm voor den tocht gereed maakte hij stoorde zich niet aan de vermaning van de dikke Lot om toch liever onder het genot van een lekkere sigaar en een heerlijk glas grog thuis te blijven, dan om zoo z'n huid te wagen aan dat genoegen van bijzonder twijfelach tig allooi Toen Lot zag dat hare waarschuwingen geen invloed hadden, voegde zij den gast fluisterend toe. Als mijnheer in het bosch is, wordt hij misschien bang als dat het geval is, loop dan spoedig naar de benting terug Wees niet beschaamd (daarvoor). Luitenant Vassers haalde over dat ge zegde overmoedig de schouders op, nam zijn geweer ter hand en volgde den kapi tein die zich reeds buiten het fort bevond. De maan, die met ongemeenen glans aan den wolkeloozen hemel scheen, over goot de groote opengekapte ruimte die de versterking aan de landzijde omgaf met 'n zee van licht, zoodat de overal welig op schietende lage struiken schaduwplekjes vol geheimzinnigheid vormden, en spiegelde zich in den breeden majestueuzen stroom, op wiens kabbelende oppervlakte haar licht met myriaden schitterende vonken werd weerkaatst. Donker teekende zich op den achtergrond de zoom van het woud af, dat zich daar achter onmetelijk ver uitstrekte, voor het grootste deel in ongerepten staat en door handen. Met een paar woorden hebben wij reeds aangemerkt, dat deze zwammen op den laagsten trap van het orga nische leven staan. De stoffelijke uitgebreidheid dezer plantaardige wezens, de plaats die zij innemen is zoo gering, dat zij merendeels alleen met sterke microscopen waar te ne men zijn. Om dit met een enkelen trek duidelijk te maken, zal de vol gende mededeeling voldoende zijn. Bezigt men de sterkst werkende mi croscopen, dan zullen de kleinste dier plantaardige wezens ongeveer gelijk staan met een letterteeken. Slot volgt. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Neerland heeft een kaakslag gekregen. Erger. Onze toestand in den huidigen oorlog is terecht gekenschetst als die van «tusschen hamer en aambeeld«. Engeland, dat Dultschland wilde verpletteren, of om gekeerd. En wij tussehen die twee in, elk oogenblik gevaar loopend om onder den moker terecht te komen. En nu zijn de geallieerden, of beter de geassocieerden (dat zijn de entente en Amerika) bezig ons plat te slaan. Wat toch is het geval Nu werden tusschen de Nederlandsche regeering en de geassocieerde landen economische onder handelingen gevoerd. Wij hebben graan noodig en veevoër. Die voedingsmiddelen kunnen de Vereenigde Staten ons leveren. Maar »voor wat, hoort wat«, zeggen de geassocieerden. En daar hebben ze gelijk in. Amerika is niet verplicht tot die le veringen. Om die te verkrijgen moesten wij dus tegenwaarde stellen. En wij be schikken op het oogenblik over geen ander ruilobject, dan over scheepsruimte. Welnu, zeggen de belanghebbende landen, geef ons schepen en gij krijgt eten. Tot zoover gaat de zaak dus zuiver. Maar nu komt de aap uit de mouw, of wilt gij, de wolvenstaart onder de schapen vacht, of nog beter, om met de oude Romeinen te spreken, de scherpe nagel- klauw uit de fluweelen leeuwenpoot. De geallieerden, die hooggeroemde verdedigers der kleine naties, gebruik makende van onze jammerlijke verlegenheid, hebben zich ontpopt als echte woekeraars. Ze hebben ons het ines op de keel gezet. Ons een eisch gesteld, die onze nationale eer aan tast en de duurzame belangen van ons geen menschenvoet ooit betreden, terwijl eene zachte -koelte slechts even de toppen der kolossale stammen van de eeuwenoude woudreuzen bewoog. Alleen het gerucht hunner schreden door gras en struiken en de geluiden die achter hen uit de kampong en de versterking op stegen verbraken de plechtige stilte van dan nacht, waardoor den luitenant lang zamerhand 'n erg benauwend gevoel van eenzaamheid beving, en hij, hoe dichter zij den boschrand naderden, meer en meer zijne gerustheid voelde wijken, vooral ook door de laatste vermaningen die de kapi tein hem met fluisterende stem gaf. Vassers, zeide deze, wij naderen't ge vaarlijke terrein waar de beestjes zitten 1 Je oogen en ooren open, maar den mond dicht I Zwijgen is de boodschap 1 Alles moet in waakzaamheid worden omge zet, want dat ongedierte valt je 't liefst van achteren aan Hier kraakte onder den zwaren stap van den luitenant een dorre tak met doffe korte geluiden, zoodat hij onwillekeurig schrikte en staan bleef. Je moet zachter loopen, amice Vooruit 1 Blijf nou niet staan Dat geluid deed mij denken aan het kraken dat ik eens hoorde, toen zoo'n tijger een been doorbeet, zeker om het merg er uit te halen, maar dat verraadde den sloeber en hij was mijn. Weder bleef Vassers staan, als om eene opmerking te maken op dat aanmoedigende land in de waagschaal stelt. In 't kort komt die eisch hierop neer Neerland, gij hebt nog schepen te over die stil liggen Wel een millioen ton daarvan is te vinden in Amerikaansche en Engelsche havens. Welnu, sta ons die schepen af en gij krijgt wat ge noodig hebt. En zoo niet dan zullen wij u laten doodhongeren en uwe vrachtvaardesj zullen wij rooven, ja zelfs, wij zullen er niet voor terugschrikken ze op open zee te kapen. Nietwaar, dat is een kaakslageen grove beleediging, een zwakke natie aan gedaan door de overmacht. Men is bezig ons te pletten op het aambeeld. Want ten eerste Duitscliland zal het niet dulden dat wij ingaan op dezen eisch. Zoo schrijft het Berliner Tageblatt o. a. Op economisch gebied zou Nederland in dat geval (als het ultimatum werd inge willigd) natuurlijk geen steenkool en grondstoffen meer van Duitschland kunnen betrekken en dat de Entente die niet in voldoende mate kan leveren, is uit de ge beurtenissen voldoende gebleken. De ge volgen daarvan zouden voor Nederland's nijverheid en sociale toestanden hoogst ernstig zijn. Ook de politieke gevolgen eener verlamming van Nederland's weer standskracht tegen den druk der Entente liggen voor de hand, want de vriendschap pelijke verstandhouding tusschen ons en onzen buurstaat zou daardoor een gevoeligen slag krijgen. De waardigheid van het Nederlandsche volk zou, als het zich zonder tegenstand aan de voorwaarden van het ultimatum onderwierp, deerlijk worden ge krenkt. Men mag mitsdien verwachten, dat de entente op haar ultimatum uit Den Haag een antwoord krijgt, waaruit duidelijk blijkt, dat men het daar met de opvatting over de bescherming der kleine volken niet eens is. Maar ten tweede, en dat is van niet minder beiang wanneer onze schepen aan de entente worden afgestaan om dienst te doen als vrachtvaarders tusschen Amerika en de geallieerde lauden, dan zal zeker de helft van onze handelsvloot worden getor pedeerd. Wat dat van schrikkelijke gevolgen zou hebben is haast niet te zeggen. Wanneer wij op het oogenblik, dat de vrede gesloten wordt er over heel de wereld de econo mische strijd aanvangt, die voor het lot der volkeren van nog veel meer gewicht verhaal, dat de kapitein op zachten toon mededeelde, terwijl hij rustig voortsloop. Vooruit, Vassers Kom, niet staan blijven 1 Vooruit 1 Ja, kapitein, antwoordde Vassers, met meer voorzichtigheid en met zachtere schreden voortgaande. Hoe zacht die ondieren ook sluipen, zoo ging kapitein d'Horvan met zijne op fluisterenden toon gegeven vermaningen voort, »je kunt ze toch hooren, vooral als zoo'n beest denkt, «Jongens wat is die mijnheer daar een lekkerbeetje voor me Dan begint hij uit pret met z'n staart te kwispelen en in 't donker zie je dan z'n oogen fonkelen van verliefdheid op het lekkere hapje je legt dan maar tus schen die twee kolen aan en voor dat sinjeur zich zelfs den baard kan aflikken is hij kapotDe wind is gelukkig naar ons toe, zoodat ze ons niet zoo gauw in de gaten hebben, tenzij ze achter ons ko men, want dan komt de geur van onze lekkere boutjes hen in den neus,maar dat is minder Dan draai je je maar om, en 't is klaar We gaan 't bosch in langs 'n heel smal voetpad, dat naar 'n open plek leidt waar de tijgers geregeld langs wandelen om aan een beekje, dat in de rivier uitloopt, te gaan drinken, terwijl ik er goed voor zorg dat daar van tijd tot tijd 'n uitgezocht hapje voor die beestjes wordt neergelegd Dat lokt ze, zie je 1 en ze voelen zich daar te huis, als de mni- zen in 'n goed gevoelde provisiekamer zal zijn dan de oorlog reeds is, niet over voldoende scheepsruimte kunnen beschikken, gaat Nederland ten onder, Op het oogenblik verkeeren wij in een hoogen nood, die vermoedelijk nog zeer toenemen zal, maar die per slot van reke ning toch van tijdelijken, voorbijgaanden aard is. Beschikking over scheepsruimte na den oorlog is eene kwestie van te zijn of niet te zijn voor verre toekomst. Heb ben wij dan scheepsruimte te kort, zoodat de hervatting van het economische leven onmogelijk wordt en wij derhalve in den volkerenstrijd niet mee kunnen, dan zou een duurzaam belang zeer ernstig worden geschonden, en ons land voor eene lange periode aan de uiterste ellende zijn prijs gegeven. Nu weten wij wel dat de geassocieerde zich bereid verklaard hebben na den oor log voor getorpedeerde Nederlandsche sche pen andere in de plaats te stellen, doch ieder weet hoe weinig waarde aan zulke toezeggingen is te hechten. Als de entente zelf geen schepen heeft hoe zal ze ons de verloren zeebodems dan kunnen vergoeden Reuter seint dan ook al en dat heeft genoeg te denken. »Als het mogelijk® zal worden gedaan, om getorpeerde schepen »zoo spoedig mogelijk® te vervangen. Ja wel dat begrijpen we. 41 het mogelijke dat is zoo rekbaar mogelijk. En dan nog zoo spoedig mogelijk dat is zoo vaag mogelijk. Waar de zaken zoo staan laat zich be- grijpea dat de Nederlandsche pers unamin van oordeel was dat eischen der geasso cieerde niet konden worden ingewilligd. Dan maar gebrek lijden. Daar maar nog meer zich bedwingen. Maar zich zoo aan handen en voeten gebonden over te leveren, dat ging niet. Om slechts één enkele aanhaling te doen uit al de verontwaardigde stemmen die op klonken Het Handelsblad schreef: Het is een daad van zeeroof, een daari van de meest grove willekeur. Engeland geeft ter motiveering van zijn roofdaad ongeveer niets. Het moet scheepsruimte hebben, dus kan het niet dulden dat Ne derlandsche schepen in de havens der ge associeerde mogendheden ongebruikt liggen Daarop komt ongeveer de heele redeneering neer. Als Amerikaansche ambtenaren thans het doen voorkomen alsof de inbeslagne ming onzer schepen noodig is, om de neu tralen van de heele wereld van levens Let op de grooten De kleintjes laat je maar loopen 1 Hier hadden zij den zoom van het bosch bereiktzij stonden nu bij het begin vat een voetpad dat in het donkere wout. voerde en eenige passen verder in de du is ternis verdween. De kapitein bleef staan en zijn ster: nog meer verzachtende, ja zich zelfs hoofd zakelijk tot gebaren bepalende, zeide hij op het pad wijzende. Hier in I Hier dicht bij is d< vlakte, waar ik van sprak Daar schei den we Dan moet ieder op z'n eige: moed en kalmte vertrouwen Ja,maar viel Vassers dei spreker op eenigzins gehaasten toon in dt rede, doch de kapitein liet hem niet uit spreken. SstSst 1 riep hij hem toe Geen maren Je staat voor de vijan delijke benting, je moet er in Klets partijdjes houd je straks maar Voor uit Hierop ging d, Horvan sluipende voor waarts, eenigzins weifelend gevolgd dooi zijn vriend en medejager, wiens hart hevig klopte en die schuw en angstig naar allt zijden rondblikte, als verwachtte hij achtei eiken struik de vurige tijgeroogen hem te zien tegenblinken. eo straat an la ervaar!. XWUlMV Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1