middelen te voorzien, dan is dat slechts een poovere uitvlucht. Neen, Nederland kon en mocht niet toe geven. Dat was in het kort het oordeel van ons volk. Doch ziet, daar heeft nu minister Lou don voor de Tweede Kamer de verklaring afgelegd, dat de Nederiandsche regeering zich genoopt heeft gezien toe te geven aan den drang der geassocieerden. Na gememoreerd te hebben de onder handelingen, die gevoerd waren tusschen onze Regeering en deze (hoe zullen wij ze noemen?) dwingelanden, woekeraars, roofstaten waarbij te kennen was ge geven, dat de ernstigste bezwaren tegen de eischen der geassocieerden moesten wor den ingebracht, vervolgde de minister Onze Regeering heeft eerst nog zich ge wend tot de Duitsche Regeering met de vraag of gerekend kon worden op de le vering van graan uit de centrale landen. Het antwoord was beslist ontkennend. En daarom achtten wij ons gedwongen den gestelden eisch te aanvaarden. Is het niet om te huilen O, wij ge- looven dat onze Regeering niet anders meende te kunnen doen. Als het gaat om de vraag uithongering van het volk, of verlies van een aantal schepen, dan is het begrijpelijk dat het laatste wordt ge kozen. Maar die vernedering die schande die is er toch. Dat geringeloord en ge judast worden, dat blijft toch. En dan de gevolgen Wait zal Duitschlarid doen En de toekomst Nu geven wij onze schepen. Maar wat zal men morgen van ons eischen Het ziet er voor ons land naar wij vreezen donker uit. Van het wereldtooneel hebben wij thans weinig te melden. De worsteling in het Westen is aan staande. De geallieerden zullen waarschijnlijk de finitief te werk gaan. Reuter seint dienaangaande Onze toebereidselen, zijn op zijn minst even geweldig als de Duitsche. Nu, de Duitsche toebereidselen hebben een offensief op het oog. Maar de »op zijn minst even geweldige toebereidselen» Het vervolg van de officieuze mededeeling geeft er het antwoord op «Maandenlange voorbereiding heeft het front om zoo te zeggen ondoordringbaar gemaakt. Waar de Duitschers ook aan vallen, zij zullen linie na linie gereed vin den hen te ontvangen.» De voorbereidingen van de geallieerden zijn dus ten eenenmale defensief. In dat opzicht dus, bij het vorige jaar vergeleken, de bordjes in het Westen verhangen, toen waren de Duitschers defensief. BUITENLAND. mijlen uit de Noorsche kust aan weers kanten van 't convooi 'n Duitsche duikboot werd opgemerkt. Kort daarop werd het Engelsche stoomschip door een torpedo getroffen. Het stoomschip zonk, doch aan de helft der bemanning gelukte het zich te redden. Volgens andere berichten uit Christiariia is later van uit de kust een heftig ge schutvuur gehoord, waaruit men de gevolg trekking maakte, dat de Engelsche oorlogs bodems met de Duitsche duikbooten en oorlogsschepen slaags waren geraakt. o EEFi VREDE DOOK VERGELIJK Weenen, 17 Maart. De Berlijnsche correspondent van het Neues Wiener Jour nal meldtIn de laatste interfractioneele zitting der meerderheidspartijen, waaraan de socialisten Scheidemarin, dr. Davids, de centrumleden Erzberger, Grimmborn en Gröber, en de Vortschritlichen Nauman en Hausmann deelnamen, werden de mede- deelingen van den kanselier betreffende de conferenties met den Keizer en Hindenburg besproken. De All-Duitschers zijn over het verloop van deze conferentie woedend. Men neemt aan dat de regeering van zins is een vrede door vergelijk in het westen te sluiten. o Londen, 17 Maart. De nationale oor logsobligaties hebben voldoende opgebracht om 7 superdreadnoughts 44 lichte Krui sers, 9 monitors, 41 torpedojagers, 63 duikbooten en 4000 vliegtuigen te koopen. Het is interessant op te merken, dat de steden langs de oostkust, welke het meest rechtstreeks hadden te lijden van de moord- politiek der Duitschers, grooter sommen stortten dan oorspronkelijk werd verwacht dat zij zouden doen. De ontploffing te Courneuve. Parijs, 17 Maart. Havas meldt, dat volgens de bladen het in Courneuve in de lucht gevlogen munitiedepot een millioen granaten bevatte. De ontploffing wordt toegeschreven aan de onvoorzichtige han teering van een munitiekist door artille risten. Verscheidene gebouwen zijn ver nield, talrijke personen zijn gedood en on geveer 1500 licht gewond. De materieele schade is groot. Waarvoor de Anierikaaiische soldaten strijden. Volgens de «Nordd. Allg. Ztg.« gaven Amerikaansche krijgsgevangenen, die door de Duitschers aan het westfront werden binnengebracht, openlijk getuigenis van hun oorlogsmoeheid en ontzetting over de hef tigheid van den Duitschen aanval. Elet Duitsche sperringsvuur kwam hun als een hel voor. Waarom zij tegen Duitschland streden, wisten zij niet, en zochten de op lossing in de woorden «Lloyd George« en Wallstreetcc, Alzoo in Engelands oor logszuchtigheid en de winzucht der Ame rikaansche geldmannen. Onder hen be vond zich een Amerikaan van Portugeesche nationaliteit, die evengoed tot den krijgs dienst geprest werd als een medegevange- ue. die als geboren en in Amerika niet genaturaiiseerden Noor gedwongen werd, tegen een neutrale mogendheid te strijden. De luchtoorlog. De kapitein ridder Von Turschek, de Duitsche vlieger, die meermalen in de officieele communique's is genaamd, is, na 27 overwinningen in de lucht te hebben behaald, is in een luchtgevecht gesneuveld en dood binnen de Duitsche linies gevallen. Den 17en hebben Britsche vliegers weer een aanval in Duitschland gedaan en de kazernes en het spoorwegstation te Kauser- lautern met goed gevolg gebombardeerd. Er zijn treffers op het station waargeno men en een grootebrand. Een groot aantal vijandelijke vliegtuigen deed een aanval op 't Britsche escadrille doch is teruggedreven Alle Britsche machines zijn teruggekeerd. Berlijn meldt dat de verliezen van de vijandelijke luchtstrijdkrachten aan de Duitsche fronten hebben bedragen: 18 kabelballons en 138 vliegtuigen, waarvan 59 achter de Duitsche linies, de overige tusschen de wederzijdsche stellingen zijn gestort. De Duitschers hebben in lucht gevechten 61 vliegtuigen en 3 kabelballons verloren. Oorlogsinvallieden bij de post. Volgens de «Köln. Ztg.« waren op 1 Januari van de ambtenaren, beambten en andere geëmployeerden, die reeds voor den oorlog bij den rijkspostdienst werkzaam waren, 7170 na ontslag uit den krijgs dienst weder werkzaam gesteld. Bovendien zijn 3100 andere uit den krijgsdienst ont slagenen als beambten of in andere functies tijdelijk in dienst genomen en 940 in vasten dienst ondergebracht. Te zamen zijn der halve 11200 oorlogsinvalieden werkzaam. De rijkspostdienst is bereid nog meer oor- logsinvalieden werkzaam te stellen, zoover dit mogelijk is. Nog geen honderd der genen, die zich aanmelden, moesten worden afgewezen, wijl de toestand van hun lichaam hen belette eenigen dienst te doen. BINNENLAND. DEN HAAG, 18 Maart. Minister Loudon verklaarde heden in de Tweede Kamer, dat, nu Duitschland on mogelijk 100000 ton tarwe kan leveren, de Regeering zich gedwongen ziet den eisch der geassocieerden betreffende de vaart onzer schepen door de gevaarlijke zóne te aan vaarden. De Regeering stelde de toestemming echter afhankelijk van de volgende voor waarden De voorziening van Nederland moet ge schieden volgens Londensche basis de bun kerkolen voor den aanvoer moeten aan de Nederiandsche schepen worden verstrekt. De Nederiandsche schepen in de gevaarlijke zóne mogen geen troepen of oorlogsbenoo- digdheden vervoeren en niet bewapend zijn. De bemanningen moeten vrij zijn aan de vaart deel te nemen. Vernietigde schepen moeten terstond na den oorlog door ande ren vervangen worden. Verder kan noch mag de Regeering gaan. o Dierenbende De recherche te Delft heeft een zestal personen gearresteerd, waarvan gebleken is dat zij den laalsten tijd tal van inbraken in pakhuizen hebben gepleegd, die met steeds grootere brutaliteit plaats hadden. Zoo werden o a. bij een inbraak in de fabriek der firma Vlek Co. zes drijf riemen, kort daarna 200 kilo lood en onge veer 100 kilo stoomkranen gestolen. Ten nadeele van de Lijm- en Gelatinefabriek Delft werden twee zware koperen kussen- blokken ontvreemduit het sportgebouw van de Delfsche Studenten-roeivereeniging Laga een partij bronzen roeibollen enz. en uit tal van vaartuigen alles wat waarde had en te vervoeren was. De dieven brach ten den buit des nachts direct naar den koopman G. M. te Rotterdam ook deze werd gearresteerd wegens heling en is met twee dieven naar het huis van be waring te 's Gravenhage overgebracht. Gevaarlijke inbrekers. Vrijdagmorgen te halfzes trof de nacht waker D. van de Dominate mijn in den tuin van een der directeuren twee mannen aan. Een daarvan bracht D. met een mes een diepe snede in de linkerwang toe. D. greep den aanrander, die zich losrukte, waardoor de ander ook in de gelegenheid kwam een mes te trekken, waarmee hij D. een steek gaf door de linkerpols. Hierop ontstond een worsteling tusschen D. en dezen laatsten aanvaller, terwijl de ander vluchtte. D. slaagde erin den aanrander het mes te ontnemen, doch kon tengevolge van het vele bloedverlies niet meer dan de jas, waarin verschillende papieren en de achtergelaten smokkelwaar bemachtigen. Uit de papieren bleek deze F. Z, te zijn, een Oostenrijker, te Kerkrade woonachtig. Hij nam de vlucht naar Duitschland en werd daar op last van een Duitschen of ficier der grenswacht aangeschoten. Dien zelfden ochtend is hij in het hospitaal te Bardenberg overleden, tengevolge van een schot in het onderlijf. D. is naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. Zijn toestand is ernstig maar niet levensgevaar lijk. o Het rapport-Van Best. De Nieuwe Ct. schrijft over het rapport van de commissie van onderzoek in de zaak van het het Kamerlid Mr. J. v. Best Wat het publiek verneemt, is de (be langrijke) conclusie waartoe de commissie eenstemmig is gekomen dat het Kamer lid Van Best zijn functies als regeerings- commisaris bij de zgn. »commissie-Fleskens«, als voorzitter der commissie tot beharti ging der belangen van Nederlanders in België en als advocaat niet uit elkander heeft gehouden en daardoor er niet tegen heeft gewaakt «dat zij, die zich voor de behartiging hunner belangen in België tot hem als regeeringscommissaris wendden, in de meening konden komen, dat iedere bemoeienis van de zijde van Mr. Van Best kosteloos plaats had». Door deze vermenging van functies heeft Mr. Van Best naar het eenstemmig oordeel van de commissie incorrect gehan deld. Dit judicium parium maakt, in verband met het schrijven dat de minister van Landbouw Donderdag in de Kamer voorlas den heer Van Best als Kamerlid onmoge lijk. De zomerty<E De Duitsche zomertijd duurt van 45 April tot 16 September; deze tijd geldt ook voor de spoorwegen. Daar de voor den Nederlandschen spoor wegdienst geldende zomertijd van 1 April tot 4 October duurt, wat het spoorweg verkeer over de grens buitengewoon zou bemoeilijken, heeft, naar wij vernemen, de directie der spoorwegen, in overleg met den minister van Waterstaat, besloten den treinenloop van onze spoorwegen op de grens-baanvakken zoodanig te regelen, dat het ongerief zooveel mogelijk wordt be perkt. o Rijwielbanden. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat rijwielhandelaren bij de levering van rijwielbanden niet mogen eischen, dat een oude band kosteloos worde afgestaan, doch dat bij achterlating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koop prijs zal dienen te worden gebracht. Vastgesteld zijn de volgende maximum prijzen draadbuitenbanden, waarin beide staaldraden nog bruikbaar zijn, f 0.40 per stuk losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden f 0.10 per stuk oude bui tenbanden zonder draden f 0.30 per kilo; oude, nog bruikbare ventiels f 0.30 per stuk. Bij de levering van rijwielbanden volgens de gestelde maximum-prijzen mag in reke ning gebracht worden voor het monteeren op het voorwiel ten hoogste f 0.30 en voor het monteeren op het achterwiel ten hoogste f 0.50. o Luchtschepen beschoten. Katwijk a. Zee, 48 Maart. De militaire kustwacht heeft zooeven een aantal lucht schepen, die binnen het territoriaal gebied kruisten, krachtig beschoten. Langs de geheele kust hoort men voortdurend schie ten. De knstwacht stelde vast, dat deze luchtschepen van Duitsche nationaliteit waren. Hoek van Holland, 48 Maart. Vlak langs de kust passeerden van Z.W. naar N.O. 3 Duitsche watervliegtuigen. Smokkelen. «De Grondwet« deelt mede, dat het smokkelen aan de Belgische grens thans zóó algemeen en driest geschiedt, dat zelfs de ambtenaren er versteld van staan. Dage lijks worden zij bij heele troepen afgesla gen en opgebracht, doch de gevangenis te Breda zit zóó vol, dat men ze daar weigert te ontvangen, zoodat men daardoor ver plicht is ze weer op vrije voeten te laten. Zeep, chocolade en karwij, dat zijn de meeste gewenschte en naar 't schijnt ook voordeeligste smokkelartikelen. Wat echter tot nu toe niet, of zelden voorkwamen, d. i. dat men thans ook over dag brutaalweg troepsgewijze naar de grens trektbeladen met vrachten smokkelwaar. Politie en ambtenaren zyn het er dan ook algemeen over eens, dat ondanks alle maatregelen en strafbepalingen het smok kelen niet alleen niet vermindert, maar dagelijks sterk in omvang toeneemt en dat de durf en driestheid der smokkelaars elke beschrijving te boven gaan. o De bewoner van een onzer Waaldorpen maakte dezer dagen een duur tochtje naar Nijmegen. Zijn zwaar met hooi geladen wagen werd door de komiezen aangehou den, ontpakt en daar kwam voor den dag spek, zeep en meer artikelen, waar van de handel en vervoer verboden 2ijn. Alles werd daarop in beslag genomen. De schade voor hem bedraagt f1500. De boksende „substituut". Een dezer dagen wilde te Groningen, naar het N. v. h. N. vertelt, een politie agent een jongen aanhouden, die hem jon ger dan 15 jaar voorkwam en een siga ret rookte. De jongen ging op den grond liggen en vertikte 't om mee te gaan. juist kwam mr. S., subs-officier vari jus titie, op het geval toeloopen, die den jongen aanmaande met den agent mee te gaan. Dit stond een gedeelte van het publiek niet aan en dit trad dreigend tegen mr. S. op. Men wist blijkbaar niet, dat men den subs-officier van justitie voor had. Deze, een eerste klas sportman, verstaat blijkbaar de bokskunst uitstekend, want in minder dan geen tijd lagen drie van de tegenstanders tegen den grond. De over macht werd echter te groot, waarop de agent den jongen losliet en zijn sabel trok. Bij het zien van de blanke sabel viel een meisje van schrik door een groote spiegel ruit. Het tumult was spoedig bedaard, doch de jongen had intusschen de beenen genomen. o Wanhoopsdaad van een drankzuchtige. De hotelhouder L., aan de Hoogstraat te Rotterdam, was tot de ontdekking ge komen, dat een zijner knechts herhaaldelijk een kruik met 40 liter jenever had ge stolen, Toen hij hem aan de politie wilde overleveren, sprong de dief uit een vijf meter hoog raam. De man ontwrichtte alleen zijne voeten. IJmuider loggers vermist. Uit het buitenland is bericht gekomen, dat de in IJmuiden thuisbehoorenden zeil- loggers «Julia» van de maatschappij Sham rock en «Elisabeth» van de maatschappij Spurn niet zijn opgebracht, zoodat het ver lies der beide vaartuigen moet worden betreurd. Dit laatste schip verving een onlangs eveneens met man en muis verongelukten logger met gelijken naam van dezelfde reederij en was voor de eerste reis vanuit Vlaardingen ter visscherij vertrokkken. In den laatsten tijd zijn niet minder dan vier IJmuider visschersschepen uit IJmui den met den naam »Elisabeth« verongelukt. Lastig volkje De Zigeuners met hun typische bespan ningen, die de paardenmarkten te Deventer, Zwolle en Utrecht bezoeken en de weg over Apeldoorn nemen, veroorzaken den langs den weg wonenden heel wat angst, last en ongerief. Niets is voor hun handen veilig en de omgeving, waar zij overnachten (het geschiedt thans in de nabijheid van de Israëlitische begraafplaats) is niet te benijden. Hun handelspractijken zijn genoegzaam bekend doch een Apeldoornsche melkslijter ondervond die op gevoelige wijze. Aan een paar Zigeuner vrouwen verkocht hij eenige liters melk. De vrouwen wilden hem betalen met een bankbiljet van f 40, doch hiervan had de leverancier niet terug. Hij moest dus maar even snee gaan naar hun wagen die op eenigen af stand stond. De man volgde gemoedelijk en bij den wagen gekomen werd de melk kan leeggegoten en met zijn eigen leege kan kon hij er nu van de mannen in den wagen, zooveel van langs krijgen als hij verkoos, waarom hij maar wijselijk zonder betaling zich wegspoedde. Smokkel. Te Valkenswaard hebben soldaatkom- miezen eenige smokkelaars aangehouden, die voor ongeveer f40.000 aan smokkel waar vervoerden. Onder deze smokkel bende bevonden zich vijf soldaat-kommiezen, die mede in arrest zijn gesteld. De Rijksambtenaar De Z., te Stratum, heeft tevens 45 smokkelaars uit Leende gearresteerd. De Ned. gezant by Wilson. President Wilson heeft den Nederland schen gezant ontvangen, die trachtte ver zachting van het besluit te verkrijgen, maar de president weigerde zijn houding te ver anderen, daar Nederland blijkbaar onder dwang staat. Het stoomschip «Nieuw Amsterdam» zal niet in beslag genomen worden, omdat dit naar Amerika is gekomen onder voorwaar- de, dat het verlof zou krijgen naar Neder land terug te keeren. Onderschepte aardappelen. Dezer dagen zou een inwoner van Delft een hectoliter aardappelen thuis krijgen, die een tuinder te Rijswijk voor hem had; bewaard gedurende den winter. De man wien de bezorging werd toevertrouwd, werd onderweg aangehouden door iemand, die zeide ambtenaar te zijn en de aardappelen in beslag nam. Later bleek dat geen der ambtenaren van de inbeslagneming iets af wist. De aardappelen waren gestolen. Droevige gevolgen. Te Gestel ontstond een woordenwisseling tusschen T. en v. d. L. De eerste loste een schot op v. d. L. en raakte deze ini den schouder. Doch hetzelfde schot trof een zekeren Harks, die niet in den twist was betrokken. Harks overleed kort daarna. 1 Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, 1 MAAKT BEKEND dat in de week van 48 Maart tot 24 Maart 4948, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no 424 i/2 ons Havermout, 425 1 Bruine boonen. 426 1 Groene erwten. 427 1 j Bak- of Braadvet. 428 4 K.G. Aardappelen. De Burgemeester van Heusden maakt bekend dat gelegenheid zal bestaan tot het af- j halen van nieuwe bonboekjes voor le vensmiddelen voor de bewoners van de Uit Zwitserland. Reuter seint uit Zurich Het Zwitsersche publiek volgt met bui tengewone belangstelling den loop der onderhandelingen tusschen de Entente en Nederland over de scheepsruimte-quaestie. De pro-Duitsche «Züricher Post« merkt op dat Zwitssrland bij deze zaak buiten gewoon groot belang heeft, daar alleen de in willing van de voorwaarden der Entente aan Zwitserland den graantoevoer uit Ame rika kan verzekeren. Optreden der Engelsche in Italië. Berlijn. Naar uit Lugano wordt gemeld, hebben de Engelschen in Genua bezit ge nomen van het Mira-mare hotel en het als cantine voor Engelsche officieren ingericht Evenzoo werd een groote fabriek in Bussala bij Genua voor den Engelschen proviand- dienst in beslag genomen. Deze fabriek heeft geen aansluiting aan het spoorweg net, maar de Engelschen legden, zich niet bekommerd om het officieele Italiaansche protest zonder meer een spoorweg aan, waarbij meerdere in den weg staande particuliere woningen, omvergehaald wer den. Een poging tot het geven van schade vergoeding voor de Italiaansche eigendom men werd ondanks den aandrang der Italiaansche regeering niet ondernomen. De Engelschen breiden steeds meer hun invloed op de haven van Genua uit, ten einde deze geheel in hun macht te krijgen. De verhouding tusschen Engelschen en Italianen is tengevolge van deze gebeurte nissen zeer gespannen. Een convooi aangevallen. Te Stavanger zijn de vorige week ver scheidene stoomschepen binnengeloopen, die in een convooi uit Engeland over de Noord zee gekomen zijn. Het convooi bestond uit 23 Skandinavische en Engelsche stoom schepen, die door 48 Engelsche oorlogs schepen begeleid werden. De reis verliep zonder storing tot er Donderdag, 8 zee «——w——M———

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2