Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heugden. No. 3759. Zaterdag 23 Maart 1918. Sigarera-Magazij n 's-BOSCH. 6ii dit nr. behoort een iöëgsêï FEUILLETON. EEN TIJGERJAGER, Die zich voor het vol- gende kwartaal abonnee- ren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN: Miss Annie5 ct. Fromator (Vorstenlanden) 6 Rita A J r. 16» Rita B L"*f, vaie 7 Rita C I Prachtkleureii. 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuelta Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend. l>ij ons verkrijgbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hinthamerst. 24 Tel. int. 492. 55 55 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nederland en de oorlog. Zoo staat er in de groote dagbladen boven die artikelen die handelen over onze verhouding tot de oorlogvoerenden. Nederland in den oorlog. Zal dat de kleine verandering zijn, die binnen kort tijdsverloop zal moeten worden aangebracht Het scheelt maar één letter. Maar het werkelijke onderscheid zou ontzettend zijn. Tot nu toe zijn wij gespaard. Al was het voedsel karig, en al moesten wij ons steeds meer in alles beperken en inkrimpen wij bleven tot dusver nog bewaard voor den geesel der voiken. Maar zal het zoo blijven De wolken pakken zich al dreigender samen boven ons geliefde land, en al wat Nederlander is, beeft, beeft van veront waardiging. Ze hebben het toch gewaagd, de geas socieerden gelijk voortaan de geallieer den zich noemen zij hebben den euvelen moed gehad beslag te leggen op de Ne- j derlandsche schepen, liggende in de Ame- rikaansche havens. Reuter seint, dat deze stap is gedaan, nadat de oorlogshandelsraad bericht had ontvangen dat Nederland het Amerikaansche ultimatum, om de schepen j over te dragen, had verworpen. Dat is nu de eerste daad van die man nen, die eenige dagen geleden deze schoone i leuze aanhieven »Wij vechten en nemen ons voor door te vechten, teneinde eens voor altijd een einde te maken aan deze methode van plundering en daarvoor in de plaats te stellen de vredelievende regeering van georganiseerde rechtvaardigheid. Laffe Farizeërs die ze zijn. »Wij vech ten voor georganiseerde rechtvaardigheid. Dat is de schoone mantel waarin zij zich hullen. Maar de moorddolk glinstert al in de struikrooversvuist. De Nederlandsche schepen, die, verleid door geloof aan de goede trouw en den rechtvaardigheidszin der geassocieerde re geeringen, naar Amerikaansche havens waren gestoomd en daar al maanden lang tegen alle recht en billijkheid waren vast gehouden, zijn nu plompweg in beslag genomen en aan de wettige eigenaren ont stolen. En dat noemt men nu georganiseerde rechtvaardigheid. Wij Hollanders noemen dat georganiseerde diefstal. Dat is dus het antwoord op het voorstel der Nederlandsche regeering. Gelijk wij weten, was heel ons land, van hoog tot laag, in ergenis ontstoken over de welwil- door A. S. H. BOOMS, Oud luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Een driehonderdtal schreden slopen zij op die wijze in de als het ware tastbare duisternis geruischloos voort, zelfs hunnen adem inhoudende, en de kapitein bleef andermaal staan, toen zij eene kleine open ruimte in het bosch bereikten, waar de heldere stralen der maan die door de hooge toppen drongen, schaduwen teekenden op het donzige gras, terwijl een beekje zacht murmelend voortstroomde, zijne frissche schitterende golfjes een oogenblik in den lichtkring vertoonende en daarna weder in de duisternis verdwijnende. Met veelzeggend gebaar wees de kapitein op een kolossalen omgevallen woudreus in hunne nabijheid,daarna op de zwarte diepte van het bosch tegenover hen, vervolgens op het beekje,draaide zich om en sloop verder. Door 'n soort van angst gedreven stak Vassers de hand uit om zijn geleider tegen te houden, doch deze zag hem even met 'n doorborenden blik aan en bewoog zijne lippen als wilde hij zeggen, Kubiek mordieu 1 vervolgde daarna zijn tocht en verdween zóó zacht en toch zóó snel, dat het den luitenant toescheen als had hij met een geestverschijning te doen gehad. Hoewel het kalme, vredige plekje waar hij zich bevond als het ware tot zoet mij meren uitnoodigde, bevond Vassers zich toch volstrekt niet op zijn gemak, want dit vreedzame hoekje zou weldra de ver zamelplaats worden van de verschrikkelijk ste en bloeddorstigste woudbewoners en zouden wellicht de koningstijgers er in grooten getale hunne dorst komen lesschen, Had de moedige en kalme gemoedstoe stand van den luitenant reeds sedert zijn vertrek uit de versterking eene belangrijke wijziging ondergaan, vooral nadat de kapi tein hem zijne laatste vermaning had toe gefluisterd en zij het woud waren binnen gedrongen, nu hij zich echter alleen bevond in die gevaarlijke omgeving te midden dier geheimzinnige en plechtige nachtelijke stilte vol dreigende roofdieren, nu brak hem het angstzweet uit. Hij zette zich neder achter den boom stam gedekt als achter eene borstwering hij trachtte zich tot kalmte te brengen en moed in te spreken door een voorbeeld te nemen aan den kapitein, die den verscheu renden vijand zelfs niet afwachtte, doch zooals ook nu weder, tegemoet ging en telkens als overwinnaar terugkeerde wat deze kon, dat kon hij ook, meende hij Doch dan kwamen hem weder de woorden te binnen van zijn jachtgenoot, »dat ze allen daar langs moesten komen om te drinken, dat er steeds lokaas werd neer gelegd en dat die monsters zich hier te huis gevoelden als muizen in een goed gevulden goedang lendheid waarmee onze regeering de eischen der geassocieerden was te gemoet gekomen. Het werd door schier ieder beschouwd als een diepe smaad onze natie aangedaan, dat onze schepen gedwongen werden te varen in de door de duik booten bedreigde wateren, om Engeland en de overige geallieerde landen van de broodnoodige artikelen te helpen voorzien. Een storm van verontwaardiging was losgebroken tegen den Minister van Buiten- landsche Zaken dat hij zonder voorkennis der volksvertegenwoordiging zulk een ver reikende beslissing had genomen. En wel was de orkaan wat geluwd, toen dé Mi nister meedeelde dat den geassocieerden was gemeld dat de Nederlandsche schepen in geen geval oorlogsbenoodigdheden moch ten vervoeren, maar niettemin bleef de ergernis nagloeien, ook al verklaarde de Minister dat het niet enkel ging om wat tarwe uit Amerika te ontvangen, maar ook om het behoud van een deel onzer han delsvloot en van de verbinding met en de voorziening van onze koloniën. We hebben ons eerstgeboorterecht ver kocht voor een schotel met linzenmoes« schreef een der dagbladen. Doch dat is niet waar. Het eerstgeboorterecht was kwijt, maar de schotel met linzen in dit geval de schepen met tarwe waren er nog niet en zouden ons wellicht nooit bereikt hebben ook al had Amerika geen beslag gelegd op onze schepen. Beloven was hier ook makkelijker dan doen ge weest. Doch nu zijn wij ons schepen kwijt èn natuurlijk ook de tarwe. Het verregaand, ja het veel te ver gaand voorstel onzer regeering is als een weige ring van het ultimatum beschouwd en een voudig beantwoord met een daad van roof. Door deze grievende handelingen hebben de geassocieerden zich zelf aan de kaak gesteld als machthebbers bij wie macht gaat boven recht, bij wie nood geen ge bod kent. Maar te gelijk hebben zij er voor gezorgd dat Nederland niet mede plichtig is geworden aan een handeling die het licht niet verdragen kan. De N. R. C. merkt dienaangaande op Mooier voor de eer van het land, en waardiger ware geweest, indien onze re geering bij haar besluit van verleden week ware gebieven, en in het bewustzijn van de kracht, die zij door een fiere houding zou hebben gehad, de gevolgen van eene Er zouden dus veel van die roofdieren komen 1 Hoeveel O, Zeker wel honderd 1 en hij was alleen Ais een bespotting en tevens als eene verschrikking klonken hem nog de woorden in de ooren, »let op de grooten laat de kleintjes maar loopen Schuw en angstig keek hij om zich heen of hem wellicht ook van de eene of andere zijde zoo'n gevaarlijk ondier genaderd was zoekend opende hij de oogen zoo wijd mogelijk, trachtende de hem omringende duisternis te doorboren en hij spande zijn gehoor tot het uiterste in, om zelfs het geringste geluid te kunnen opvangen. Alles bleef stil en... hij was alléén!... De stilte om hem heen in dat sombere woud werd slechts afgebroken door het gegons van eenige insecten en het mur melen van het beekje, dat kalm stroomefnde in het duister voortschoot, terwijl op de zacht verlichte vlakte vóór hem het maan licht, door de takken der boomen schijnende, grillende arabesken teekende, die zich steeds wijzigden naar mate eene zachte koelte de bladeren der woudreuzen deed trillen. Hoe kort hij toch op deze plaats der verschrikking nog maar vertoefd had, toch schenen het hem reeds uren toe. Telkens kwamen hem de verschillende verhalen, die hem dien dag betreffende de tijgers gedaan waren, voor den geest en van tijd tot tijd voer hem eene rilling door de leden, als hij dacht aan de uitwerking van één slag dier verschrikkelijke klauwen. Wat was dat Hoorde hij daar onmiddelijke weigering voor hare verant woording had genomen. Het effect ware hetzelfde geweest, en onze regeering had voor hare buitenlandsche politiek het volle vertrouwen behouden, dat haar sedert den aanvang van den oorlog geschonken is. Ook ten aanzien van onderhandelingen, die komende zijn, zou zij veel sterker heb ben gestaan, indien zij thans voet bij stuk had gehouden, en had getoond, dat onder geen omstandigheid dwang of bedreiging middelen zijn, waarmee van Nederland iets kan worden verkregen, dat in strijd wordt geacht met de eer van het land. Het lust ons niet de handeling der A- mei ikaaasche regeering, die zich thans aan anders goed heeft vergrepen, nader te kwalificeeren. Zij zal eene vlek blijven in de geschiedenis der Vereenigde Staten, die in geen tientallen van jaren kan worden uitgewischt. Dat willen wij alleen nog opmerken De geassocieerden vechten voor de zwakken naar hun zeggen. Welnu zij hebben ge lijk. Zij moeten wel zeer zwak staan. Zwak wat hun scheepsruimte betreft (na tuurlijk ook zwak in hun recht) dat zij tot zulk een rechtsverkrachting konden over gaan. Waarlijk zij vechten voor de »zwakken« d.i. voor zichzelf. Er moeten zich 81 schepen met 331.104 ton in de havens van N. Amerika bevin den. Die zijn wij dus kwijt. Wij zullen hopen dat ook aan deze roovers de spreuk bewaarheid wordeGestolen goed gedijt niet. Van de gevechtsterreinen dit nieuws dat het offensief in het Westen zeer nabij schijnt. De ongeveer 500 divisies aan de fronten tusschen de Noordzee en de Adri- atische Zee zijn in beweging gekomen tot aangaan van den geweldigsten slag, die nog ooit in de wereldgeschiedenis geleverd is. Roemenië krijgt een, den cenfralen wel gezinde, regeering. De vredessluiting zai dus wel niet lang meer op zich laten wach ten. Koning Ferdinand bevindt zich in een lastig parket. Hij met den ex-Tsaar van Rusland zullen we! de verzuchting, slaken «Hadden we maar nooit meegedaan. Dat zal ten slotte wel de verborgen wensch zijn van allen die dezen wereld- strijd ontketenden. Verwinnaar of Verwonnene hoe ze iets Hij hield den adem in, spiedde en luis terde met de uiterste inspanning, doch hij zag niets en hoorde alleen 't kloppen van zijn heftig bonzend hart. Zijn keel was droog, zijne ooren gonsden en zijne oogen brandden door de zenuw achtige inspanning om waar te nemen ter wijl hij zich behoedzaam heen en weer draaide, om niet van achteren door den verschrikkelijken vijand bekropen te worden. Hij, zoo moedig en onversaagd als hij 't vijandelijk gevaar voor oogen had, was zenuwachtig en bevreesd, nu hij niet wist aan welke zijde de aanval dreigdeHet was gedaan met zijne zelfbeheersching, hij snakte naar adem, het verlangen naar zelfbehoud kreeg de overhand, en 'n blik slaande op het heil aanbrengende voetpad dat hem in een oogenblik uit die drukkende eenzaamheid naar 'n veiliger plaats zou voeren, besloot hij terug te keeren, zich liever willende blootstellen aan bespottingen, dan zoo'n foltering nog langer te verduren. Reeds had hij zich omgewend om aan zijn voornemen gevolg te geven, toen 'n onaangename, doordringende reuk hem in de neus drong, de nabijheid van een tijger verradende. Hij ziet om en blijft als vastgekluisterd staan, want daar ginds in het struikgewos aan de overzijde der kleine vlakte glinsteren op korten afstand van elkaar twee schijnbaar gloeiende bollen, die onveranderlijk op dezelfde plaats bleven. Het bloed stolde hem in de aderen ook uit de worsteling te voorschijn mogen komen zij zullen allen tot doode toe getroffen zijn door de wonden die in dezen oorlog zijn geslagen. o Reuter seinde gisteren uit Londen In het Lagerhuis heeft Cecil het besluit der Britsche en geallieerde regeeringen medegedeeld, om de Nederlandsche sche pen, die in hun havens liggen, over te nemen en de voorwaarden blootgelegd, waarop de schepen zullen worden verkre gen. Hij zei, dat de regeering met de reeders tot een overeenkomst zal trachten te komen nopens de betaling van de ver zekeringssommen. Ze zal bij het einde van den oorlog de schepen teruggeven of de verloren gegane schepen vervangen, de reeders schadeloos stellen voor het verlies, door actie van den vijand ontstaan, de bemanningen repatrieeren, waarborgen daf de schepen, die van dit oogenblik af Ne derlandsche havens verlaten, niet zonder overeenkomst in dienst der geallieerden worden gesteld, alsmede voor 50 000 ton tarwe of een overeenkomstige hoeveelheid meel in een Noord Amerikaansche haven, en voor dezelfde hoeveelheid in een Zuid- Amerikaansche haven zorgen, die zoo spoe dig mogelijk naar Nederland zuilen worden vervoerd. BUITENLAND. In een minutiefabriek te Angouléme had een ontploffing plaats. Tien personen wer den gedood en twee ernstig gewond. o Minister Baker aan 'u gevaar ontsnapt. De Amerikaansche minister van oorlog, Baker, heeft in Frankrijk de Amerikaan sche linie bezocht. Op den terugweg naar het hoofdkwartier sloeg een Duitsche gra naat op 40 M. afstand in, zonder echter de automobiel of de inzittenden te deren. o Be pacifistische stemming in Zuid-Frankrijk. De »Humanité« bericht uit Lyon, dat ook in het Rhone-departement vele verga deringen van deserteurs werden gehouden, die oproerige pamfletten verspreidden. Te Lyon werden onlangs plakkaten op de muren geplakt, waarop te lezen stond Genoeg dooden Leve de vrede Vele vrouwen van deserteurs, die zulke biljetten verspreidden, werden gearresteerd. Te St. Etienne, Lyon en Valence hebben de ar- Terugkeeren was nu 'n zekeren en gruw zame dood in de kaken loopen de strijd met het gevaarlijke roofdier op leven en dood was niet meer te ontgaan de bloeddorstige vijand was tegenover hem Nu het gevaar echter tastbaar was ge worden, dus de vijand zich toonde,nu het den werkelijken strijd gold, nu herleefde zijn moed en duurde zijn schrik slechts ook maar een ondeelbaar oogen blik zijn wapen gereed houdende in den aanslag, liet hij het op den boom rusten, ten einde zijn schot zoo zeker mo gelijk te lossen en wachtte tot zijn tegen stander meer bloot zoude geven. Hij zag niets dan de loerende oogen tegenover hem, die hem schijnbaar onbe weeglijk aanstaarden en onrustig vroeg hij zich af, wanneer het juiste oogenblik van schieten gekomen zou zijn. Eensklaps meende hij beweging te be speuren, doch op het zelfde oogenblik klonk in zijne onmiddellijke nabijheid een schot en zag hij het monster onder woedend gebrul opspringen, doch terstond neervallen, terwijl de beweging in het struikgewas aanduidde, dat de kogel doel getroffen had en den tijger met den dood worstelde. Er was dus iemand in zijne nabijheid de kapitein had hem slechts schijnbaar verlaten in de vreugde die deze ont dekking op hem te weeg bracht, sprong hij op om naar zijn vriend toe te snellen, doch een kort en nijdig, als het ware toe gebeten bevel, «Zitten Kubiek f mor dieu deed hem weder plaats nemen. MEI voor M Lanö va» Heasden ea Altena, U Langstraat en de Bommelerwaarl CUBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1