beiders- en de republikeinsche vereenigin- gen een bond gevormd om de reactionaire pers te bestrijden. De toestand in Rusland. De correspondent van Daily Expres* te St. Petersburg beweert, dat gedemobi liseerde soldaten in het stadje Closkof een ware slachting hebben aangericht. Hier zouden 500 intellectueelen vermoord zijn. Dezelfde correspondent beweert; dat een twaalftal leden der familie Romanof, o. w. de ex-grootvorst Nicolaas Michailovitsj, ge troffen is door het bevelschrift, waarbij de leden der vroegere dynastie naar verwij derde deelen van het binnenland worden verbannen. De meeste ballingen zijn geheel zonder middelen. o Gebrek aan steenkolen in Engeland. In het Lagerhuis deelde Stanley, de voorzitter van den Ilandelsraad mee, dat om verschillende redenen het gebruik van steenkolen en electriciteit moet worden beperkt en dat besloten was, dat na 9 uur des avonds geen voedsel meer gekookt mag worden in hotels, restaurants enz. Na 10 uur des avonds mag in eetkamers geen licht meer branden. Schouwburgen en andere plaatsen van vermaak moeten om 10 uur 30 gesloten worden. Parti culieren mogen nog slechts 5/6 van hun gas of electriciteit gebruiken van hetgeen zij in 1917 verbruikten. Centralen der trams en electrische spoorwegen worden gerantsoeneerd en de dienst ingekrompen. Duitschers cu Vlamingen. Een photografische opname in het geïl lustreerde Duitsche oorlogsblad voor de marine »An Flanderens Küste« waarop Belgische gevangenen worden voorgesteld, geïnspecteerd door een Duitsch admiraal, gaat vergezeld van het volgende bijschrift »Afdeelingen van een Duitsch matrozen- regiment hadden den 14den Februari bij een aanval tegen de vijandelijke liniën zuid westelijk van Manekensvere na een kort handgranatengevecht twee Belgische offi cieren en 26 man gevangen genomen. De gevangenen werden 's anderen daags in den tuin van het »Belfried« te Brugge geïn specteerd door den commandeerenden ad miraal van het marinekorps, von Schröder en hun werd naar hun familieomstandig heden gevraagd. Het bleek, dat meerdere gevangenen uit Brugge of uit de naaste omgeving afkomstig waren. De admiraal vroeg aan de lieden één voor één of zij gehuwd waren, of hun kinderen nog leef den, of zij kinderen hadden en gaf hun voor zoover zij uit Brugge of omgeving kwamen, een dag verlof om hun familie te bezoeken. De lieden waren verheugd en dankb want zij hadden sedert 1914 hunne bloedverwauten niet meer weder gezien en sedert ook geen bericht van hen ontvangen. Ook in de betrokken familiën waarin plotseling de vader, echtgenoot of zoon wederkeerde, zal de vreugde groot geweest zijn. De toestand in Engeland. De Tagl. Rundschau ontving een brief van een uit Engeland uitgewisselde gevan gene over de toestanden in Engeland. Daarin heet het als volgt »Eén voordeel had ten minste mijn zoo lang uitgestelde vrijlating, namelijk dat ik Een diepe zucht van verlichting ontsnapte aan zijn borstna zooveel inspanning en angst kwam de reactie, nu hij betrekkelijk veilig was onder de hoede van den onver schrokken en ervaren jager die hij in zijne nabijheid wisthij beefde over al zijn leden, voelde zich onaangenaam te moede en de wensch om naar huis te gaan kwam met verdubbelde kracht terug. Eindelijk zag hij den kapitein langs den den duisteren rand der vlakte sluipend vooruitgaan naar de plek waar het slacht offer zijner jachtlust thans onbeweeglijk lag. Na zich behoedzaam overtuigd te hebben dat de tijger werkelijk dood was, keerde hij op dezelfde wijze terug en voegde hem op gedempte toe, Bijna te laat, kerelHet beest nam zijn sprong I Kubiek 1 mordieu je moet op tijd schietenGa nu naar 't forten laat eenige vrijwilligers komen om 't cadaver te halen!... Ik blijf op passen Vooruitmaar voorzich tig 1 Niets klonk onzen jeugdigen jager aan genamer in de ooren dan deze last. Hij stond dan ook dadelijk op en had weldra het fort bereikt, waar hij zoo spoedig mo gelijk zijn geweer ontlaadde en na terug komst van den kapitein onmiddellijk ter ruste begaf. Hij sliep niet spoedig in want zijn zenuw- achtigen toestand hield hem lang wakker, zoodat hij in de kamer van den kapitein 'n heftige woordenstrijd hoorde, waarbij ^e stem van dikke Lot den boventoon daardoor er getuige van kon zijn, hoe het water den Brit steeds meer en meer naar de lippen stijgt. Hij weet thans, dat hij den oorlog verloren heeft en zou er alles voor geven, indien hij slechts de vredes- formule vinden kon. Eieren, melk, marga rine, vleesch, tabak en conserven behooren thans zoo goed ais tot het verleden, brood zal daartoe wel binnen zes weken behooren, visch en fruit is zeldzaam, kortom het bankroet staat voor de deur. De arbeiders worden onrustig en verlangen naar vrede en de regeering zal zich nauwelijks nog lang kunnen staande houden. Men houdt er eenvoudig rekening mede, dat nog een wonder geschiedt of dat het Duitsche volk dan wel de Duitsche arbeiders tot opstand komen. Voor het komende offensief in het Westen heeft men een »heidenschen« angst, in het kort overal heerscht een chaos. Onze duikbooten maken er vanzelf een eind aan.* I komen vroeg in het voorjaar Koop bijtijds een pot Sprutol. 9 Bij Apothekers en alle Dro- 9 BINNENLAND. lit ilc proclamatie van Wilson. Wij zijn derhalve genoodzaakt, de Ne- derlandsche schepen, die zich onder onze territoriale jurisdictie bevinden, in onzen dienst te nemen. Dit optreden van onzen kant en het gelijktijdig optreden van de met ons verbonden regeeringen laat Neder land ruimschoots schepen over, want zijn handel van het moederland en zijn kolo niën zal vergemakkelijkt worden en het kan onmiddellijk schepen uit Nederland zenden om het broodkoren te halen, waaraan zijn volk behoefte heeft. Deze schepen zullen vrij mogen bunkeren en zullen gevrijwaard zijn voor aanhouding van onzen kant. Het s.s. »Nieuw-Amsterdam«, dat op voorwaarde van zijn terugkeer onder onze jurisdictie kwam, zal natuurlijk onmiddellijk naar Nederland mogen terugkeeren Bo vendien zal het verlof krijgen om twee ladingen levensmiddelen mee te nemen, welke Nederland krachtens de tijdelijke charterovereenkomst had kunnen halen, als Duitschland zulks niet'belet had. Aan de Nederlandsche eigenaars dei- schepen, die in onzen dienst worden ge steld, zal een ruime schadevergoeding wor den betaald, terwijl er afdoende maatre gelen zullen worden genomen, om in de mogelijkheid te voorzien, dat de schepen ten gevolge van vijandelijke actie verloren gaan. Het is onze ernstige wensch, de be langen van Nederland en zijn onderdanen in de ruimste mate te behartigen. Mèt de uitoefening in den crisis van ons erkend recht, om alle bezittingen binnen ons gebied in eigen beheer te nemen, doen wij Nederland geen onrecht aan. De wijze, waarop wij voorstelden, dit recht uit te oefenen en onze voorstellen aan Nederland in verband daarmede zullen, naar ik meen niet nalaten Nederland te overtuigen van de oprechtheid van onze vriendschap. (w. g.) WOODROW WILSON. voerde, die slechts van tijd tot tijd door het zware geluid van den kapitein brom mend beantwoord werd. Den volgenden middag, toen kapitein d'Horvan zijn logé naar boord bracht, ont moetten zij weder het lieve, vriendelijke Leentje, doch de kapitein keek stijf voor zich en scheen het schoone kind niet te zien. Kijk 's, kapitein, riep Vassers uit, daar is het lieve Leentje. 't Kan me geen jota scheien, ant- woorde de kapitein, en op den verwonderd vragenden blik van zijn metgezel, vervolgde hij, schuw omziende, Lotje schijnt gezien te hebben dat ik Leentje in de wangen heb geknepen, ze was gisteren avond zoo woedend als 'n jaloer.sche tjjger Brr Ze staat nu weer aan de poort orn me na te kijken Ik heb liever met een tijger te doen dan met Lot als ze jaloersch is 1 Dat is nu 't verschil tusschen ons, kapitein, zeide Vassers ik verkies 't omge keerde. Verwonderd zag d'Horvan zijn vriend aan, schudde 't hoofd en zeide, terwijl hij woedend zijne sik draaide, Vasser Je weet niet wat 't is Kubiek mordieu Toen Vassers op de terugreis veilig op het dek der boot naast zijn vriend van dei- Leeuw zat, vertelde hij hem zijn weder varen naar waarheid en voegde er bij, »üat is mijne eerste, maar ook mijn laatste tijger jacht* Einde. AMSTERDAM, 21 Maart. De Duitsche schepen, die via Antwerpen naar Beigië zouden vertrekken, hebben geen toestemming verkregen om de grens te passeeren. Alle Nederlandsche schepen, die in Lo- bith lagen, zijn heden naar MilÜngen af gevaren. Een geheime slagerij. Door een inspecteur van den Distributie* dienst te Rotterdam en twee rechercheurs is op don Lekdijk onder Lekkerkerk aan gehouden een varkenswagen ingericht met kooien, waarin 1000 K.G. gezouten spek naar Rotterdam werd vervoerd. De eige naar B. werd opgespoord, die bleek te wonen in de wijk Opperduit onder Lek kerkerk. In een kelder werden twee cementen putten en kuipen met spek ontdekt en een hoeveelheid van 3000 pond en afkom stig van varkens, 11 en 12 Maart geslacht. Het spek werd berekend tegen 1.80 het pond. o: Door te groote royaliteit in de kast gekomen. Woensdag werd te Tiel uit Amersfoort, waar hij ais lar.dstormplichtige in garnizoen lag, gevankelijk binnengebracht R. v. M. uit Lienden, verdacht van zich op verschil lende tijdstippen na September 1917 ten nadeele van den landbouwer A. v. B. in de buurtschap Hoog Meijen aldaar te heb ben toegeëigend geldswaarden, gezamenlijk ten bedrage van ongeveer f 2900. De justite stond hier voor een raadsel. Telkens miste v. B. geld zonder dat aan de kast te zien was, dat ze in zijn afwe zigheid was geopend. Dezer dagen bood de 12-jarige kleinzoon van den bestolene op de schoolspaarbank ter bijschrijving aan een bedrag van f 24. Dit verwekte ach terdocht. Een onderzoek volgde, waarbij het ventje vertelde, dat hij dat geld van v. M. had gekregen, omdat hij dezen, als grootvader niet thuis was, den sleutel van diens kast bezorgde. Het had reeds de aandacht getrokken, dat de uiterlijke omstandigheden van v. M. zich bijzonder gunstig hadden gewijzigd. Nederlandsche schepen aangehouden. Uit Batavia wordt geseind De positie der Nederlandsche schepen te Singapore is nog onveranderd. Te Hong kong zijn ook twee Nederlandsche schepen aangehouden en te Penang, Calcutta, Co lombo zijn dezelfde maatregelen genomen. De passagiers van de aangehouden »Mel- chior Treub« zijn met barkassen naar Poe- loesambo gegaan en vandaar zijn zij met de »Rumphius« afgehaald. De reden van de aanhouding is niet bekend. Door zijn paard verraden. Dezer dagen werden nabij dè Duitsche grens een tweetal paarden, behangen roet smokkelwaar, in beslag genomen. De eigenaar der paarden was niet bekend en ten einde dezen nu te kunnen opspo ren c.q, te bekeuren, lieten de kommiezen een der paarden den vrijen teugel en volgden zijn spoor. Het dier begaf zich naar de op een uurtje van Zevenaar ge legen boerderij, om bij den stal te blijven staan. Het geladen geweer. De drie kinderen van W., die te Ben- nekom bij grootvader op bezoek waren, vonden in een hoek van het vertrek een geladen buks staan. Met dit gevaarlijke speelgoed schoot een achtjarig jongetje zijn zevenjarig zusje een kogel door het hoofd. De toestand van de kleine is hopeloos. De gestolen kabel. De gestolen voedingskabel van de E. S. M., waardoor Donderdag jl. de eerste diensten op de lijn HaarlemZandvoort niet konden rijden, is terecht. Dinsdag avond waren de daders A. G., een bekend wildstrooper, en J. J., bankwerker, beiden te Haarlem, bezig den kabel uit de Spoor- sloot bij de Munterslaan op te visschen, toen ze door de Heemsteedsche politie werden overvallen en gearresteerd. o Weer een diefstal bij de militairen. 'Men meldt uit Veghel d.d. 18 Maart: Een wachtmeester der huzaren, tijdelijk gedetacheerd als opper-wachtmeester bij het depot te Millingen, is gedeserteerd met medeneming van ongeveer 4000 gld. aan kasgeld. De politie verzoekt aanhouding, o Wel kolen uit Duitschland. In verband met het bericht, als zou de aanvoer van kolen uit Duitschland zijn ge staakt, kunnen wij mededeelen, dat zoowel gisteren als heden geregeld treinen met kolen binnenkomen. o Moordaanslag. Onder Oss is in een weiland een zekere van den B. gevonden met 20 steken in hoofd, rug en armen, hem toegebracht met een scherp voorwerp. Men vreest voor het behoud van zijn leven. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Voor de leden van het Nuts- Departement trad Donderdagavond op, de oud-kolonel der artillerie v. h. O.-Ind. leger, de heer W. J. Giel te 's Hage. Het was de derde maal dat de spreker aan eene uitnoodiging uit Heusden gehoor gaf en weder wist hij door nieuwe licht beelden en nieuwe onderwerpen de aan dacht tot zich te trekken. Thans waren de verschillende rassen en volken in den O. I. Archipel aan de beurt. Dat deze meedere kennis noodig is voor eene betere appreciatie van ons koloniaal bezit betoogde spreker al aanstonds toen bij liet uitkomen hoe, buiten de eigenlijke landsgrenzen, zich nog een groot »Tropisch Nederland« uitstrekt, met meer dan 40 miilioen inwoners en bijna zoo groot als geheel Europa, en hoe dat deel van het Vereenigd Koninkrijk tot onzen bloei en groei als natie heeft bijgedragen. Zestig lichtbeelden gaven ons te zien verschillende rassen-typen, mooie foto's, die ons een blik deden slaan op zeden en gewoonten ons werden vertoond verschil lende alphabetten van onderscheidene talen, een enkel woord werd op het doek gepro jecteerd en door den heer Giel gespeld. Interessant waren de mededeelingen om trent huwelijk en huwelijksleven het bestaan van polygamie (hieronder te ver staan het samenleven van één man met meerdere vrouwen zoowel als meerdere mannen met één vrouw), de beoefening van kunst, muziek, dans en tooneel, Wij zagen hoe hanen werden aangehist om een gevecht te leveren een bijzonder groot amusement voor den in lander eveneens hoe bij een wedren de overwinnaar uit het strijdperk trad kalm en waardig, geheel tegenovergesteld aan het lawaai en de drukte die bij ons bij dergelijke gelegenheden wordt gemaakt. Een kenmerk van den inlander is ook zijn groote aantrekkelijkheid voor weddenschap pen. De weefindustrie (fabriceeren van prach tige doeken) werd niet vergeten, evenals de aandacht werd gevraagd voor het hart- stochelijk opiumschuiven. Verder besprak de heer Giel de cocos- palm en wat deze opleverde voor voeding en voor industrie en de rijst cultures. Kolonel Giel is een aangenaam verteller, die er ook hier, volkomen in slaagde z'n gehoor van 't begin tot 't einde te boeien. De thuisblijvers hadden ook ditmaal onge lijk ze hebben veel gemist. Op 21 Maart is de lente ingetreden. Het was dien dag een aangenaam lente weder. Volgens de weêrprofeten blijft het weder 6 weken, zooals het op 21 Maart was. Zou het waar zijn Laat ons be ginnen met het te hopen. Werkendam. Naar wij vernmen her denkt de Heer A. Vos alhier den 3en April a.s. den dag van zijne 25jarige ambts vervulling als gemeente-bode. Wij vertrouwen dat 't dezen trouwe beambte op dien dag niet aan belangstel ling zal ontbreken. Aalburg. Tot Notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen Andr. de Waal Hz. en gekozen, in de plaats van P. Michaël, Arie Bouman Czn. Nu ongeveer een jaar geleden ving de bouw der nieuwe school aan. Het blijkt, dat ook in deze de laatste loodjes het zwaarst wegen, want nog altijd is het werk, dat overigens van degelijke uitvoering ge tuigt, niet geheel af. Men hoopt echter, dat de nieuwe inrichting nu toch de vol gende maand in gebruik kan worden ge nomen. Aalst. Bij den landbouwer B. alhier heeft een schaap niet minder dan 4 flinke lammeren geworpen. Maandag herdachten de echtelieden Schalk aan de Rietschoot onder vele be wijzen van belangstelling hun 60-jarig huwelijksfeest. Wel een zeldzaam feit. Andel. Bij de verpachting van wei landen der Herv. Kerk was de opbrengst wederom 281 gulden hooger dan het vorige jaar. Den uitslag der gehouden verkiezing voor 2 leden v. d. gemeenteraad was als volgtJ. G. Schouten 82 stemman, W. Verhoeven 61, P. v. Houwelingen 54, M. de Fijter 43, D. G. Mans 30, W, Kra mer 29, P. Nieuwenhuizen 8 en L. de Waal 6, zoodat herstemming tusschen de 4 eerstgenoemde moet plaats hehben. Brakel H.H. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan de regeling der onder wijzerssalarissen alhier. Drunen. Onze Predikant, Ds. J. H. C. van der Hoff, heeft het beroep aange nomen naar Veenhuizen (Dr.) Ook onze gemeente is niet veilig van de dierenplaag. Bij den heer A. wist men de geheele partij waschgoed ter waarde van 200 gulden te kapen. Door de politie, die de zaak in handen heeft, wordt een ernstig onderzoek inge steld daar men denkt, dat een geheel conplot aan deze zaak debet is. Doeveren. Ds C. W. Bastiaanse, is voornemens op Zondag 28 April a.s. af scheid te nemen van onze Herv. gemeente en op Zondag 5 Mei d.a.v. zijn intrede te doen te Vrouwenpoldur (Z.), na des mor gens bevestigd te zijn door Ds. D. Muller van Serooskerke. Elshout In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het huis van den heer K. dat gedeeltelijk is be woond, en waar de dieven de looden buizen v^fi pomp en gootsteen hebben medege nomen. Van de daders geen spoor. Geertruidenberg. De stemming tot verkiezing van een lid voor den gemeente raad zal plaats hebben op 27 Maart a.s. Giessen. De vraag naar jong weide- vee wordt met den dag grooter. Pinken koopt men thans reeds voor f150 a f160 per stuk. Herpt. Op 18 Maart j.l, hield de raad de gemeente Herpt een openbare vergade ring waarin alle leden tegenwoordig waren. Na afdoening van enkele gewone zaken kwam ean voorstel van het lid A. Ver hoeven in behandeling om de progressieve belasting in te voeren voor het heffen van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente. Na langdurige discussie werd het voor stel met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de leden A. Verhoeven, A. Buijs en P. v. d. Broek, Daarna werd een voorstel van A. Verhoeven om den aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud te brengen op 400 gulden verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden A. Ver hoeven en P. v d. Broek. De aftrek werd daarna bepaald op 350 gulden. Rossum. Door de militaire autoritei ten zijn in deze gemeente 12 vette koeien gevorderd met bestemming naar Werken dam. Dat de magersten niet werden uit gezocht laat zich gemakkelijk begrijpen. Spraug. De uitslag van den dans wedstrijd, uitgeschreven door het bestuur van het .Chr. Prot. Militair Tehnis alhier is als volgtKerkman le prijs, J. Kuij- pers 2e prijs en Miedema 3e prijs. Jl. Woensdagavond werd de mili taire cantine geopend. Dit flink ingericht gebouw was met deze gelegenheid stamp vol. Door deze cantine is in een lang ge voelde behoefte voorzien. Wijk. De 15-jarige R. H. alhier vond de vorige week in de buurt van Andel een niet ontplofte granaat, die hij mee naar huis nam. Er is niet bepaald voor zichtig meê omgegaan, maar ten slotte is het ding in een sloot geworpen. Heden werd het gevaarlijke voorwerp op telegra- fischen last van de militaire autoriteit door den burgemeester opgespoord en in beslag genomen. Donderdag j.l werd C. Bax ge rechtelijk uit zijn woning gezet, wij zullen hopen dat er nog liefdadige ingezetenen zijn die hem onderdak verschaffen, en deze ongelukkige niet onder den blooten hemel laten zitten. Burgerlijke Stand. Heusden. GeborenHester, d. v. A. van der Woude e» van R. P. van Leeuwen. Overleden Helena v. Son, 63 j. echtg. v. A. Bruijsters. Werkendam. GeborenPieternella d. v. B. M. Ippe^ en P. J. van HossentJohannes z. v. J* Brandt en A. M. Hoegee Cornelia d. v* W. de Leeuw en M, de KamMaria Hendrika d. v. C. Stoop en B. v. d. Pijl; Wllhelmina d. v. B. v. d. Stelt en A. Rit meester. Getrouwd J. J. Kraayenbrink 25 j. en J. A. Bakker, 23 jaren M. v. d. Wiel 22 j. en A. C. Klop 25 j. Overleden P. W. v. d. Dag, wed. van C. H. Brienen, 79 j.P. Ant. Kramer, 20 maanden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2