NIEUWSBLAD voor bet Land van Heusden en Alteon, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ia 3759. Zaterdag 23 Maart F. SCBREUDER k ZONEN, HEUSDEN. Dames, KJ. Eerste BoriDchemscbe Stoom Wascb eo Ichtino vl II. C. THIERS Hoopt ïlollandsch fabrikaat Germaan GORINCHEM. Fabriek van Bedden en Matrassen. A. DE GRAAFF, Bondsrijwielhersteller, lfoordeelig inkoopen bij A. J- Wm d. PLAÜAy voorheen Silkrodt. Arkelstraat, SCHILDERIJEN Keurige bewerking. Neemt proef. Rijwielen BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Een Zwitsersch oordeel. Het »Berner Tageblatt« vraagt wat Ne derland het machtige, zeevarende Engeland in den weg (jeeft gelegd »Beide oorlog voerende partijen moeten toegeven, dat deze neutrale staat eerlijk zijn best doet om streng de onpartijdigheid te handhaven, evenals Zwitserland het doet. Ofschoon dus op Nederland geen verdenking kan worden geworpen, gaat Engeland met brutale on verschilligheid te werk en de Yereenigde Staten van Wilson ondersteunen dien stap. Dit zijn dezelfde Vereenigde Staten, waar van beweerd werd, dat zij alles kunnen den oorlog winnen en de tonnenmaat op voeren. Hoe ruimt zich dat Het blad waarschuwt de andere neu tralen. o De mcening iu Duitschland. KEULEN, 20 Maart. De »Köln. Ztg.« schrijftIn Duitschland bestaat algemeen de wensch om met Nederland in vrede te blijven leven evenals tot heden en wij wil len de hoop niet opgeven, dat daaraan niets zal worden veranderd. Wij leven echter in oorlogstyd en hebheri het recht geen inbreuk te zien maken op de neutraliteit zonder daarvoor een compensatie te ver krijgen. Brussel beboet. »Les Nouvelies® meldt dat generaal- majoor von Winterfeld, de chef van den Duitschen generalen staf in België, Groot Brussel heeft gestraft met een boete van twee millioen Mark wegens de anti-activis tische manifestaties, die op 11 Febr. te Brussel plaats had naar aanleiding van de invrijheidstelling door de Duitschers van de beide leden van den Raad van Vlaanderen, die op last vaa de Belgische regeering waren gearresteerd. o Ontevredenheid der Belgische soldaten. In het te Antwerpen verschijnende »Vlaamsche Nieuws« wordt melding ge maakt van berichten over groote ontevre denheid onder de Vlaamsche soldaten. De soldaten zijn ontevreden, wijl zij thans allen tot de erkenning zijn gekomen, dat zij slechts strijden voor het Belgische impe rialisme. Op 25 Februari hebben de Duitschers in de kazerne te Bergen alle jongens tus- schen 15 en 18 jaar bijeengebracht. Men herinnert zich, dat de anderen reeds ont voerd werden ongeveer 500 werden te Douai te werk gesteld aan dwangarbeid ten bate van den vijand. De klassen van de Rhetorica van het St. Stanislaus-college en van het Atheneum zijn gesloten de Middelbare school, de normaalschool, het St. Ferdinadsinstituut der Broeders, hebben alle hun contingent moeten leveren. In dezelfde streek, n.l. in de stad en de omgeving heeft men de jonge meisjes geteld. Met welk doel dit geschiedde, is tot dusver onbekend. - o De Kölnische Zeitung schrijft De oorlogscorrespondenten melden, dat is het westen een Engelsch offensief wordt verwacht. Volgens verhalen van gevangen genomen Engelsche vliegerofficieren brach ten de ophooping van artillerie alsmede de soort van patroeljeaanvallen de vijandelijke bedoeling duidelijk aan den dag. Den Engelschen schijnen de tot dusver mislukte bedoelingen aangaande Rijsel, Douai en Lens opnieuw voor oogen te staan. Aan het front van St. Quentin wordt hetzelfde waargenomen, zoodat er een geweldig voorjaarsoffensief van de Belgische grens af tot St. Quentin toe zou kunnen losbre ken. -—o Ter betere waarschuwing van de Parij- sche bevolking bij luchtaanvallen zijn naar hetgeen de Duitsche-bladen via Zwitserland vernemen, duizenden nieuwe stoomfluiten op gebouwen aangebracht. Ook zullen de klokken geluid worden. Het aantal schuil plaatsen, dat reeds bij de 2700 bedroeg is nog uitgebreid en ze kunnen thans te zamen 500,000 personen bergen. Volgens de Victoire verlaten de rijke Parijsche families de stad en begaven 2ich naar Zuid-Frankrijk. üe ontstemming iu Engeland. Een bericht uit Londen aan het Deen- sche blad »Politikeh« meldt»Het scheeps- ruimte-vraagstuk houdt steeds meer de openbare meening bezig. Men is kenne lijk algemeen van gevoelen, dat de auto riteiten verkeerd handelden met de ver liezen tengevolge van den onderzee-oorlog geheim te houden. Het gevolg was, dat de natie, in het bijzonder de arbeiders, geen klaarheid over het dreigend gevaar bekwamen. Evenzeer was het verkeerd den handelsscheepsbouw en de dokarbeiders onder de controle der admiraliteit te stel len. Scheepsbouwdeskundigen eischen thans van de regeering, den scheepsbouw over te laten aan de scheepsbouwers. Voorge steld wordt Lord Perrie aan het hoofd der nieuwe nationale scheepsbouworganisatie te plaatsen. Het vraagstuk wordt eerst de volgende week in het parlement besproken. Bij deze gelegenheid zal waarschijnlijk de eerste lord der admiraliteit een gewichtige mededeeling doen over de door de duik- booten veroorzaakte verliezen. BINNENLAND. De vorige week een bericht verspreid, volgens hetwelk de minister van land bouw bepaald zou hebben, dat voortaan de vanwege de regeering verstrekte bloem door de distributie-bureaux aan de bakkers tegen f7.50 inplaats van f 10 per 50 K.G. in rekening mag gebracht worden, met terugwerkende kracht tot 27 October 1917. Dit bericht is in zijn algemeenheid on juist het heeft slechts op een bepaalde gemeente betrekking en dan niet voor bloem, doch voor meel. Nederland en de geassocieerden. De Berlijnsche correspondent van de N. R, Ct. seint Te bevoegder plaats heb ik verzocht, mij mee te deelen welke houding Duitsch land denkt aan te nemen tegenover de verklaring van minister Loudon. Men was daartoe nog niet in staat, om dat men nog niet nauwkeurig weet, hoe de woorden van minister Loudon te verklaren. Gelijk bekend, houdt men hier rekening met den noodtoestand, waarin Nederland verkeèrt, en een vijandige stemming van Duitschland tegenover ons land is nauwe lijks te vreezen. Zooveel te meer echter wel practische maatregelen tegen tenuit voerlegging van de overeenkomst met de entente, om te verhinderen dat de entente zich door haar niets ontziende onbeschaamd heid van ons eenzijdig groote voordeeleri verzekert, terwijl Duitschland met leege handen aftrekt. Hierin ligt de mogelijkheid voor moei lijkheden, maar tevens ook voor een voor beide zijden bevredigende overeenkomst. Men begrijpt hier duidelijk, dat de tegen woordigheid van Nederlandsche schepen in de havens der entente een voldongen feit is, waartegenover Nederland machteloos staat. Men zegt hierzooals de entente nu, niets ontziend, aan Nederland zijn schepen ontneemt, zoo zal ze later, wanneer deze schepen zijn opgebruikt, de verdere tonnage welke in haar bereik is, even brutaal zich toeeigenen. Men acht het dus een der voornaamste doeleinden van de Duitsche politiek in deze quaestie, deze laatste kans zoo gering mogelijk te maken en meent, daarin geheel samen te gaan met de Ne derlandsche belan^n. De »Köln. Ztg.« betoogt, dat het be sluit der Ned. regeering verlenging van den oorlog beteekent. Wij moeten de hoeveelheid nieuwe scheepsruimte, welke aan de entente wordt toegevoegd, uit den weg ruimen, wat onze onderzeebooten eenigen tijd zal bezig houden. Met deze winst aan tijd stijgt voor de entente de kans, om op het Europeesche slagveld versterkingen uit Amerika te krijgen. Het blad verneemt, dat Engeland onze regeering verzocht heeft, om verlof te verleenen troepen te landen te Vlissingen, om vandaar uit troepen tegen het weste lijk front op te rukken. Onze regeering wees deze eischen af, steunend op de mi litaire macht van het eigen land, die zich wel degelijk zou kunnen verzetten tegen een eenvoudige overrompeling door een landingsleger. Hetgeen door dreigementen niet te verkrijgen was, tracht de entente thans langs omwegen te verkrijgen. Het blad betoogt, dat ons land nu op het punt staat af te wijken van de tot dusver gehandhaafde strikte onzijdigheid ten gunste van de geassocieerden, en aan dezen ten nadeele van de centrale mo gendheden militaire en economische voor- deelen te bieden, die onder geen omstan- standigheden gedoogd zouden mogen wor den. ^Daarmede wordt een nieuwe toe stand geschapen. Nederland heeft nu te verwachten, dat wij daaruit de eenig mo gelijke conclusie trekken, door aan Neder land eischen te stellen', die we tot dusver hebben gesteld en bij handhaving van de Nederlandsche onzijdigheid niet gesteld zouden hebben.® VAN ALLES EN NOG WAT! Nederland iu de knel gebracht. Dat is het hoofdonderwerp dat ons thans bezig houdt. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, heeft de Minister van Buitenlandsche zaken o.m. gezegd aReeds in Februari heeft spr. met den Duitschen gezant over de mogelijkheid van graanlevering gesproken, maar de minister vernam niets. Toen heeft spr. op 14 Maart naar aanleiding van den eisch van 8 Maart de zaak opnieuw aanhangig gemaakt. Als toen door Duitschiand binnen 2 maanden 100.000 tori tarwe had knnnen geleverd worden, had alles van 15 Juni in ons land kunnen zijn. De Duitsche re geering heeft met beslistheid verklaard ons geenerlei toezegging te kunnen doen, ook niet na dien tijd. Uitdrukkelijk heeft spr. toezegging ge vraagd, als door de gevaarlijke zóne ge varen mocht worden, of dan 400 000 ton graan geleverd konden worden, waarvan 100.000 vóór 15 April. De voorwaarden die de geassocieerden stellen waren buiten gewoon bezwarend en de regeering is niet in gebreke gebleven dat ten hunner kennis te brengen. De reeders zijn in vertrouwen genomen, omdat hun deskundig advies onmisbaar was. Van het doel van lord Cecil, wat Reuter had gemeld, was spr. niets bekend en zij heeft er zeker niet in toegestemd. Duitschland heeft een tegemoetkomende houding aangenomen, maar de onderhan- lingen zijn nog in een voorloopig stadium. AmerikiB heeft ons graan toegezegd. Nu Duitschland ons geen graan kan leveren, zal het ons geen moeilijkheden in den weg leggen. De vaargeul blijft voor onze schepen open" Laat ons hopen dat het voor ons zonder groote verwikkelingen afloopt. Vermoedelijk in de woestijn omgekomen. In het Engelsche Lagerhuis is uit naam van de regeering medegedeeld, dat men geen spoor heeft kunnen ontdekken van 3236 Britsche officieren en manschappen van het garnizoen van Koet-el-Amara, se dert de troepen van generaal Townsend zich na hun dappere verdediging van die plaats hadden overgegeven. Men neemt aan, dat zoo goed als allen op een marsch in de woestijn omgekomen zijn. Gebrek aan voedsel. In Oostenrijk heerscht, tengevolge van het gebrek aan voedsel, 't welk tot uiting komt in verminderde rantsoenen aardap pelen en vet weer gisting. Volgens een bericht uit Weenen aan de Leipziger Volksztg, zijn in Weenen en de omliggende nijverheidscentra opnieuw sta kingen uitgebroken. Den 12en staakten de werklieden van den Oostennjkschen Noordwesterspoorweg, den volgenden dag die van de werkplaatsen van de Staats spoor en den Ferdinand-Noorderspoorweg. Toen de stakers bedreigd werden met mi litaire maatregelen, keerden zij naar de werkplaatsen terug, evenwel zonder den arbeid te hervatten. Onze visschersvloot. Naar N. Rott. Ct. verneemt uit Kat wijk a. Zee, heeft een vreeselijke ramp dit dorp getroffen door het verongelukken der loggers IJm. 242, waarvan de beman ning uit Katwijkers bestond en de K. W. 23, 73, 81, 101, 125, 140. waardoor 45 visschers het leven verloren. Hierbij komt nog, dat de K. W. 66 van de reedenj B. Dijkdrenth reeds eenige dagen over tijd is en men zich over het lot der opvaren den ernstig ongerust maakt, zoodat het getal omgekomenen op 50 wordt gerekend. Op zee drijven, volgens berichten van bin nengekomen visserschepen, verschillende goederen, van loggers afkomstig, rond. Bij de betrokken reederij, N. Parevliet te Katwijk a. Zee, is bericht ontvangen, dat de logger K. W. 151, door Duitsche strijdkrachten naar Cuxhaven is opgebracht. De bemanning is wel. Diefstal op de rivier. Sedert geruimen tijd werden op booten, welke voor Dordrecht en voor Papendrecht op stroom lagen, trossen en dekkleeden vermist. Na lang zoeken is het de Dordt- sche politie in samenwerking met de mare chaussee te Papendrecht gelukt de hand te leggen op het vaartuig, waarmede de diefstallen gepleegd werden en toen men eenmaal het vaartuig had, volgde het vin den van de daders spoedig. Het bleken te zijn Rotterdammers en Dordtenaars, die alles stalen, wat ze maar konden machtig worden. Zij trokken er 's nachts met hun vaartuig op uit en roeiden dan met een kleine boot naar het te berooven schip. Aan het voorwerp hunner keuze, ge woonlijk een staaltros, soms een dekkleed of een groot scheepstouw, maakten zij een en ander vast, roeiden dan naar het een paar honderd meter verder liggende vaartuig en trokken vandaar den buit over boord en dóór het water naar hunne schuilplaats. Zoo hebben ze voor ruim f 10.000 ge- stolen. De Dordtsche politie heeft thans in bewaring gesteld de Rotterdammers T. K. en F. v. d. K. en de Dordtenaar H. v. d. L., terwijl de Papendrechtsche marechaus see de hand heeft gelegd op den heler, die de gestolen voorwerpen te Rotterdam verkocht. Het is zekere B., baas op een scheepswerf te Papendrecht, die het ge stolen goed netjes verborg onder de plan ken op de werf, omdat hij voor zijn patroon niet wilde weten, dat hij er nog een klein handeltje bij had. Vitrages, Gordijnstoffen, Karpetten, Tafelkleeden, Linoleum, Cocos, Theekasten, Kapstokken, Ledikanten Matrassen enz. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgëtnaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. wrmmimwmmmmmmmmwirmiTiTmz nL rT ir. o I—I a n> p o. P a q in o B 5. CD TT CD O CD P Depót te Doorn: Mej. J. M. VAN BEEK, Kampweg A 121. Te Driebergen kunnen de goederen bezorgd worden bij J. VAN BEEK, Schoolstraat 25. Depót tej Heusden: Gez.! VERSCHUERE Botermarkt O 76. 1 CD •M -t m CD 3 CD P 05 C c*+- Cfi c-f* SS™ c O ■3 3 cz: CD P CD fu P indien hel evengoed en nief duurder is dan huitenlandsch komen het eers in aanmerking Hoofdvertegenwoordiger voor Babiloniënbroek en Omstreken •alwaar bovengenoemde Rijwielen steeds voorradig zijn, terwijl prijzen en conditiën gratis verstrekt worden. BELEEFD AANBEVELEND. BIJVOEGSEL t© GOBINCHEM, Schuttersgraelit. UITSTOOMEN vau wollen en katoenen Dekens en Vitrag-© en andere Gordijnen. r-t- 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5