wapenen bij te springen. Of dit in het verre Oosten dan wel hier in het Westen geschieden zal, wordt niet gemeld. Allicht in het Oosten, daar zijn zij dichter bij huis. De Duitschers gaan nóg immer voort Parijs te beschieten. Tijdens een gods dienstoefening op Goeden Vrijdag trof een projectiel een kerk, waardoor 75 menschen gedood en 90 gewond werden. Het ge bouw trilde, toen het projectiel insloeg, op zijn grondvesten. Tegelijkertijd stortte een groot stuk van het verwulft en de linker- zyde van het schip in en vervulden kreten van pijn de lucht. Het projectiel had in het bovenste gedeelte van de kerk een van de dikke pilaren getroffen tusschen de kerk ramen die het gewelf schraagden. De in storting van dien pilaar had een groot stuk van het verwulft meegerukt, waarvan stee- nen en zwaar materiaal de menigte der geloovigen bijna twintig meters hoog be dolven. De granaatscherven troffen de muren, de zijbeuken, verhavenden het orgel en sprongen tot in het koor. Kardinaal Amette die met Poincaré een der eersten was die dadelijk naar de kerk kwamen, had de oogen vol tranen en riep uit«De booswichten Zij hebben den dag en het uur van het sterven van Christus uitgekozen, om deze misdaad te begaan. Waartegen de Duitschers opmerken, dat, hoe betreurenswaardig dit voorval ook is, op zulk een grooten afstand zulke treffers niet kunnen voorkomen worden. Voor :t overige weinig nieuws. Wellicht kunnen de telegrammen nog wat melden voor dit blad ter perse gaat. BUITENLAND. Na Nederland, Spanje. BERLIJN, 31 Maart. Volgens een tele gram uit Montevideo kon het Spaansche stoomschip »Leo XIII« wegens kolengebrek niet vertrekken. De Engelsche gezant ver klaarde dat de Engelsche kolenmaatschap pijen in Montevideo, Buenos Ayres en Rio de Janeiro bevel hebben ontvangen aan Spaansche schepen voortaan kolen te wei geren. Tegen den dienstplicht in Canada. Uit Quebeck wordt gemeld, dat de be weging tegen den dienstplicht voortduurt. Enkele relletjes in de straten zijn door cavalerie onderdrukt. Generaal majoor Les- sard, een Fransch-Canadeesch officier kwam, voorzien van onbeperkte volmacht. Er blij ven troepen aankomen. De beweging beperkt zich tot Quebeck. «Svenska Dagbladet« vertelt van ont zettende gruwelen in Finland door de Roode Garde bedreven. Men vond op boerenhoeven bij Tammersfors de eigenaars met de handen en voeten vastgenageld aan hun tafel. Eenigen van zulke mishandelde personen waren bij aankomst der Witte Garde nog in leven. Te Helsingfors vreest men, dat de Roode Garde de banken in de lucht zal laten vliegen en zich de geldvoorraden zal toeëigenen. Oostenrijk moet graan zenden naar de Oekrajine Bern. Toen de Oostenrijkers de Oekrajine binnenrukten, deelden zij mede, dat het leger in het land aanzienlijke graanvoorraden vonden, die de ravitailleering verzekerden. Thans verneemt echter de »Gazetta Viec- zorna« te Lemberg, dat het door verschil lende moeilijkheden, die men ontmoet, niet alleen niet mogelijk is om levensmiddelen uit de Oekrajine uit te voeren, maar dat het beslist noodzakelijk is voor de ravitail leering der in het land opereerende» troepen te blijven zorgen. Deze legers moeten ge regeld geapproviandeerd worden. Er zijn uit Oostenrijk reeds 100 wagons graan daarheen gezonden en meerdere zullen nog gezonden worden. Japan voorwaardelijk tot tusschenkomst bereid. Ter voorbereiding van de verdaging van het parlement heeft Terausji (de minister president) in het Hoogerhuis gezegd, dat de vrees gegrond is, dat Duitschland's in vloed zich allengs kan uitbreiden tot een bedreiging voor den vrede in het verre oosten. Mocht de toestand de veiligheid en het welzijn van ons land in gevaar bren gen of een optreden ter bescherming van het gemeenschappelijk belang der gealli eerden eischen, dan is de regeering be sloten om vastberaden stappen te doen, van aard om den toestand het hoofd te bieden. De regeering drukt het volk op het hart op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Roemenië en de middeurijken. De leger-opperbevelhebber von Mackensen seint, dat er tusschen de regeeringen van de middenrijken en Roemenië den 23 Maart een verdrag is afgesloten nopens de uit wisseling van krijgsgevangenen. De Duit- sche gevangenen zullen den 29 en den 30 Maart door de Roemeensche regeering wor den vrijgelaten. Van het gevechtsterrein in üesopotamië. De Engelsche troepen hebben de resten van het Turksche leger, dat bij Chan Baghdadisj werd verslagen, achtervolgd en in den namid dag van 28 Maart tot voorb* Ana door gedrongen, op 53 mijl noordwealiijk van Hit. Volledige bizonderheden over den buit zijn tot dusver nog niet ontvangen, doch deze is van groote beteekenis. Groote op slagplaatsen in Haditzja en Ana, die hoe veelheden kanonnen, kleine wapenen, mu nitie, mijnwerpers, handgranaten, petroleum en bewapening van allerlei slag bevatten, zijn in handen der geallieerden gevallen. Het aantal gevangenen is tot 5000 geste gen. o «Von Arz,« de chef van den generalen staf van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, heeft zich tegen een redacteur van het Fremdenblatt optimistisch uitgelaten over den stand van den slag in Frankrijk. De Engelscheri hebben wel in den stelling oorlog leeren vechten, zoo betoogde hij, maar, als men eenmaal de draadversperringen achter den rug heeft en men in het vrije veld manoeuvreert, dan komen de bedreven heid en de ervaring van de onderbevel hebbers, die jarenlang in vredestijd opgeleid zijn en van een degelijk gevormden generalen staf, pas aan het licht. Millioenen soldaten kunnen uit den grond gestampt worden, maar geen fractie van de daarvoor be- noodigde aanvoerders van allerlei rang. Daaraan moet men denken bij de beoor deeling van den toestand in het Westen. De Duitsche bataljons- en compagniescom mandanten zijn den Engelschen honderdmaal de baas. Daarin ligt de waarborg voor het succes. Von Arz noemde het ten slotte een be lachelijke hoop van de Entente, dat het haar zou gelukken Oostenrijk-Hongarijen van zijn bontgenoot te scheiden. De Oos- tenrijksche artillerie in het Westen heeft daar het juiste antwoord op gegeven, en getuigenis afgelegd van de onverbreekbare eenheid van een wapenbroederschap, die op honderd slagvelden door het bloed der besten bezegeld is geworden en die, evenals in het Oosten, ook in het Westen en het Zuidwesten, gemeenschappelijk een vrede zal bevechten, die het welzijn van de staten en volken zal waarborgen. Een Engelsche torpedojager is op een mijn geloopen en gezonken. Een officier en 40 man zijn omgekomen. Volgens een telegram uit Athene ver scheen een vijandelijke duikboot voor «San Torini« en bombardeerde, de in de haven liggende met levensmiddelen geladen zeil schepen. De kustbatterijen beantwoordden het vuur. De onderzeeër dook toen, ver moedelijk beschadigd onder. Ex-koning Konstantijn onder beschuldiging. Op aanklacht door het O. M. heeft de krijgsraad gelast, een strafrechtelijke ver volging tegen Konstantijn (den voormaligen koning van Griekenland) in te stellen. Onder de snufjes op artilleristisch gebied, die de Duitschers op het westelijk front hebben buit gemaakt, bevinden zich, naar Wolff seint, drie stukken zwaar geschut (33 c.M.) van de nieuwste constructie, als mede een Haubitz-batterie, die den Duit schers ongeschonden in handen viel. Voorts vermeesterden de Duitschers een dozijn 24 c.M.-kanonnen. Benoorden Aubigny werder door de Duitschers machtige muni tiestapelplaatsen buit gemaakt, waarvan de autokarren met munitie, thans in dienst der Duitschers, langs de wegen snorren. o Een draadloos telegram uit Duitschland weet van een ontploffing in het tuighuis te Rennes, die verscheidene menschen zou hebben gedood of ernstig gewond. In Rusland krijgt de strijd tusschen de Duitsch-Oekrainsche troepen en die der Soviëts een zeer wisselvallig karakter. Ha- vas meldt nu dat Cherson en Zuamenja door de bolsjewiki heroverd zijn. Daarentegen hebben de Duitschers Potawa bezet. Rusland. De Kaukasische Landdag heeft Kaukasië tot een republiek verklaard en den afzon derlijken vrede met Turkije op den grond slag van de grenzen van 1914 en de op richting van een autonoom Armenië goed gekeurd. o Hindenburg voor een ,,Duitschen vrede". BERLIJN, 2 April. In zijn antwoord op het telegram van den vice-president van den Rijksdag zegt Hindenburg De Engel schen en Franschen moeten niet denken dat de nieuwe bloedige offers, waartoe zij ons hebben gedwongen, tevergeefs gebracht worden. Het leger en ik weten dat de Rijksdag dezen wensch der dappere leger aanvoerders en der beste zonen van het volk begrijpt en ook zijnerzijds een krach- tigen, Duitschen vrede, waardoor wij ons alleen voortaan voor oorlog kunnen behoe den, zal verlangen. De toestand. Zaterdag is de slag in Frankrijk weer met nieuwe hevigheid opgeleefd. De strijd van dien dag heeft misschien voor de toekomstige ontwikkeling van den slag gewichtige resultaten gehad. Maar voor zoover men ze op het oogenblik kan nagaan, zijn de resultaten gering. Het is waar, dat de Duitschers op sommige punten terrein wonnen, maar veel was het niet. Gevangenen maakten zij haast niet. De vorige opgave (70,000) is slechts met 5000 verhoogd, en van die 5000 nieuwe gevan genen werden er al 2000 in den aanval ten Oosten van Atrecht gemaakt. Wat de (overigens slechts vrij geringe) terreinwinst der Duitschers aangaat, deze behaalden zij vooral ten Westen van de Avre en de Don, alsmede tusschen Avre en Luce, en voorts op de linie Montdidier-Noyon. Eerst nadat die terreinwinst was behaald, bereikte de slag zijn hoogtepunt van verwoedheid, want tijdens den aanval der Duitschers stroomden de versterkingen der geallieerden divisie- ge wijs aan. o Onilaaggeschoten vliegtuigen. Reuter neemt uit de Times het bericht over, dat gedurende Maart aan alle fronten 1059 vliegtuigen zijn omlaag geschoten, waarvan 838 door de geallieerden, en 221 door de Duitschers, alle op een gering aantal na in luchtgevechten. Aan het wes telijk front alleen bedragen deze cijfers resp. 740 en 221. Het aantal van 1059 vliegtuigen is het grootste, dat ooit in één maand is omlaag gehaald. Naar het Berl. Tageblatt uit Lausanne verneemt, moeten enkele feiten er op wij zen, dat de positie van Clemenceau geschokt is. Hardnekkig handhaaft zich het gerucht, als zou de Fransche regeering opnieuw naar Bordeaux willen vluchten. Parijs is Zaterdag wederom gebombar deerd. Ditmaal vielen er acht dooden, o.w. 4 vrouwen 37 menschen werden gekwetst, o.w. 9 vrouwen en 7 kinderen. Ook Zon dag en Maandag is de beschieting voortgezet. Het onderzoek van de projectielen heeft den autoriteiten den indruk gegeven, dat 4 kanonnen Parijs bombardeeren, waarvan er twee den eenen dag, en twee den vol genden dag schieten. Toen de Paus vernam van het schot dat de kerk in Parijs had geraakt, gaf hij uiting aan zijn ontzetting over de levens die waren verloren gegaan en over de smart der gezinnen, waar verliezen waren ge leden. Later bracht de Paus een bezoek aan kardinaal Gaspari om te overleggen, welke houding dient te worden aangenomen tegenover dezen nieuwen gruwel, die, wijl hij door granaatvuur wordt veroorzaakt, een nieuw karakter draagt. BINNENLAND. Geen protest vau Engelsche officieren. De Engelsche legatie meldt het volgende Op 24 Maart heeft De Nederlander een bericht gepubliceerd, dat vervolgens in de Nederlandsche pers de ronde heeft gedaan, volgens hetwelk ter kennis van het blad was gebracht, dat Britsche officieren in Nederland een protest hadden gericht tot de Britsche en Amerikaansche regeeringen tegen het requireeren van Nederlandsche koopvaardijschepen. Dit onwaarschijnlijke verhaal werd dadelijk officieel tegengespro ken door den Britschen opperofficier, in Nederland belast met aangelegenheden betreffende Britsche krijgsgevangenen, die thans in dit land zijn geïnterneerd als gasten van de Nederlandsche regeering. Desniettemin schreef De Nederlander in haar editie van 26 Maart, dat zij volko men vertrouwen stelde in haar ongenoem- den zegsman, en insinueerde zij, dat het ministerie van buitenlandsche zaken van deze zaak meer afwist dan in de pers gebleken was. Daar het klaarblijkelijk is, dat het eenige ministerie van buitenland sche zaken, dat een dergelijk mededeeling zou kunnen hebben ontvangen, dat te Lon den zou zijn geweest, werden daar infor maties ingewonnen, en de Britsche legatie heeft thans de opdracht ontvangen, met den meesten nadruk en de grootste stel ligheid het verhaal tegen te spreken. Wel. De Wol-commissie heeft van zeer be trouwbare zijde uit Engeland bericht ont vangen, dat alle wol, die daar voor buiten landsche (Nederlandsche) rekening is op geslagen, door de regeering is in beslag genomen of in beslag genomen zal worden Een Nederlandsche torpedoboot. Zaterdagmorgenis de Nederlandsche torpedoboot G 11 ongeveer 1000 meters bewesten de uitterton van het Stortemelk, binnen de territoriale wateren, vermoedelijk op een mijn van onbekende nationaliteit geloopen. De bemanning is door de tor pedoboot Tangka overgenomen. De reserve machinist Duhen is hierbij omgekomen. De" overige opvarenden zijn behouden en kregen geen letsel. De sleepboot Simson en een bergings vaartuig zijn van Nieuwediep vertrokken om te trachten de boot te lichten. o Het antwoord der Nederlandsche regeering aan Wilson. De Nederlandsche regeering heeft de proclamatie Wilson van 20 dezer beant woord met een zeer uitvoerige verklaring, waarin o. a. wordt aangetoond dat onjuist is de bewering, dat Duitschland steeds ernstige bedreigingen uitte om zoowel het sluiten van permanente, als het nakomen van voorloopige schikkingen te verhinde ren dat vertraging der uitvoering van de voorloopige schikking aan de geassocieerden zelve te wijten is dat de inbeslagneming onzer schepen slechts geschiedde wegens, door verlies aan scheepsruimte door de geassocieerden gevoelde behoefte, hun ton nage aan te vullen met een zeer belangrijk aantal Nederlandsche schepen, waarover zij met goedkeuring der Nederlandsche regee ring slechts de beschikking kon krijgen op naar hun oordeel te bezwarende voor waarden dat slechts schijn is des presi dents verklaring, dat de inbeslagneming Nederland ruimschoots gelegenheid biedt broodkoren te krijgen. Na de ervaring, met Nederlandsche schepen in Amerikaan sche en Britsche havens opgedaan, zou het onverantwoordelijk zijn, opnieuw schepen uit Nederland daarheen te laten uitvaren zonder afdoende waarborgen, dat die er varing zich niet zou herhalen. Dat de Amerikaansche regeering zich steeds heeft beroepen op recht en recht vaardigheid. Steeds heeft zij zich opge worpen als de beschermster van de kleine natiën. Dat zij thans medewerkt tot een daad in lijnrechten strijd met die begin selen, en dat dit een wijze van optreden is, die geen tegenwicht kan vinden in be tuigingen van vriendschap of verzekeringen van een milde toepassing van het gepleegd onrecht. Verdronken. Aan den Zuidwal te 's-Gravenhage ge raakte Zondag een juffrouw, op een rijwiel rijdende, te water. Zij werd in bewuste- loozen toestand op het droge gebracht en is in het Gemeente-Ziekenhuis opgenomen, waar zij kort daarna is overleden. Zoo moesten er meer zijn. Terwijl de meeste huiseigenaren gedurende de oorlogsjaren de huur hunner woningen verhoogd hebben, heeft een huisheer te Winterswijk de huurders van al zijn wo ningen bericht gezonden, dat hij met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden, heden de huur met f10 per jaar heeft verminderd. Graven bestolen. De Haagsche Ct. meldt, dat op Oud- Eik en Duinen, de begraafplaats nabij Den Haag, een dief is gepakt, die met een ander er zich heen had begeven om ket tingen van graven te stelen. Op Nieuw- Eik en Duinen waren üJeeds eerder aluminium-kettinger. van graven gestolen. Toch nog ontsnapt. In den nacht van 12 op 13 Maart wer den uit de werkplaats van de Onderlinge Meubelmakersvereeniging Vooruit, gevestigd aan de gedempte Botersloot te Rotterdam door middel van braak 25 rollen was- en leerdoek, ter waarde van ongeveer f1000 gestolen. In verband hiermede waren reeds door de politie aangehouden W. F. en G. J. F. v. W. Thans zocht de poli tie nog de gebroeders W. Teneinde hen te arresteeren, begaf inspecteur Weeken- stroo zich met een paar rechercheurs naar hun woning in de Pottenbakkerssteeg. De vrouw, met wie een der gebroeders samen leeft, wilde hen echter niet toelaten en stond met een mes achter de deur. On danks dezen tegenstand verschafte de politie zich toegang. Toen zij boven in de kamer kwamen, zagen zij nog net, hoe de gebr. vluchtten. Uit een raam aan de achter zijde hadden zij eenige aan elkander ge knoopte lakens gebonden en daarlangs lieten zij zich afzakken. De politie loste nog eenige schoten, doch zonder hen te raken. De gebroeders zijn ontkomen. De „Nieuw Amsterdam". Men meldt uit den Haag Blijkens telegrafisch bericht van den Nederlandschen gezant te Washington is de «Nieuw-Amsterdamt vertrokken met 1857 passagiers/ waaronder 58 kapiteins, 505 stuurlieden en machinisten en 1046 leden van de bemanningen van de door Amerika in beslag genomen Nederlandsche schepen. Voorts bevat het schip alleen een lading rijst, overgenomen uit de Samarinda. o De „Hertog Hendrik". H. M. «Hertog Hendrik« is hedenoch tend vroeg uit Bergen te Nieuwediep aan gekomen. De Nederlandsche motorboot „Twee Ambt." De Nederlandsche motorboot «Twee Ambt«, 25 Aug. 1917 van Batavia naar Rotterdam vertrokken met een lading koffie is volgens de Msb. door een Engelsch oorlogsschip aangehouden en te Treetow (Sierra Leone) binnengebracht. Het blad verneemt, dat schip en lading voor het prijsgerecht te Londen zullen gebracht worden. o De raad van Muntendam (Gr.) besloot in de politieverordening vast te leggen, dat in dranklokalen vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 10 uur geen sterke dranken mogen worden geschonken. Een treurig ongeluk had Donderdag middag plaats in de draaierij van de Fa. BoelePot, te Bolnes. De 18-jarige C. Kranendonk kwam in aanraking met een riemschijf en werd terstond doodgeslagen. o De man, van wien beweerd werd, dat hij in dronkenschap zou hebben verklaard, het knaapje De Klerk te Amsterdam te hebben vermoord, is weder op vrije voeten gesteld. Het geheele verhaal steunde op niets. o Te Arnhem zijn weder 100 Duitsche kindéren aangekomen, bestemd voor ver schillende plaatsen van ons land. Als geschenk voor het nieuwe raadhuis te Rotterdam heeft de heer H. de Jangh aangeboden het portret van de Koningin- Moeder, als pendant voor het portret van de Koningin, door Hare Majesteit zelve aangeboden. De Koningin-Moeder verklaarde zich ,be reid te poseeren voor dr. Jan Veth te- Bussum. Op verzoek van de Duitsche autoriteiten is door de Rotterdamsche recherche in een logement aan den Schiedamschen dijk al daar aangehouden een Duitscher, die onder een valschen naam leeft, afkomstig is uit Dusseldorf en er van verdacht wordt in Keulen een politieagent te hebben dood geschoten, ongeveer acht dagen geleden. De man geeft zich uit voor Italiaan, spreekt vloeiend Duitsch, en mist den duim van de rechterhand, aan welk kenteeken hij zijn aanhouding heeft te wijten. Vleeschrantsoen. Ingevolge order van den opperbevelheb ber werd met ingang van 1 April het vleeschrantsoen voor de militairen gebracht van 0.3 K.G. op 0.2 K.G. met been. Voor de verminderde 0.1 K.G. kan 0.04 K.G. magere kaas in de plaats gegeven worden. Men meldt uit Middelburg: Te Vlissingen is in den afgeloopen nacht een vliegeraanval op de Belgische knst waargenomen, die ongeveer vier uur aan hield. Op groote hoogte werden heden morgen twee Zeppelins gezien. Vau de Belgische grens. De Duitsche grensp sten treden de laatste dagen zeer streng op, waarschijnlijk een gevolg van de geringe grensbezetting. In alle grensplaatsen zijn nog slechts enkele manschappen aanwezig. De overige zijn alle vertrokken in de richting van het front. De Duitsche verliezeu. Van de Duitsch-Nederlandsche grens wordt' gemeld, dat belangrijke transporten Duitsche gewonden onophoudelijk blijven aankomen. Alle gebouwen en bruikbare huizen in de steden van West-Duitschland zijn tot tijdelijke hospitaals ingericht. Het aantal gewonden, die daar verpleegd worden is misschien driemaal grooter, dan de au toriteiten verwacht hadden. o Te Lobith zijn Zaterdag weer zes sche pen met steenkolen voor Rotterdam en een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2