Und van altena Uitgevér: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3763. Zaterdag 6 April 1918. Sigaren-Magazijn OiJil5'. R0<JCH s-ououn. Bij i ir. Helm eei üivoegsei. FEUILLETON. III II LM ANVs fïeereii- en liisirierkleeriiiig. DRAAGT Gorincliein. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN: Miss Aunie Promator (Vorstenlanden) Rita A i T Rita B L,c "f, Rita C 1 P'achlkleurcn- 5 ct. 6 6 7 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Yuelta Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend. t>ij ons verkrygbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hintüamerst.-24 Tel. int. 492. BUITENLAXD8CH OVERZICHT. De beslissing is nog niet gevallen op het gevechtsterrein, en zfd wellicht nog lang op zich laten wachten. Nadat de strijd 9 dagen onafgebroken heeft gewoed is er na 34 Maart een pauze ingetreden. Aan beide zijden moeten de verliezen zoo zwaar zijn en is de uitputting zoo groot, dat er wat gerust moet worden rust na tuurlijk niet te verstaan ais stilzitten. Neen, zoowel de geallieerden als de centralen zijn bezig nieuwe krachten te verzamelen. De strijd is nog verre van vastgeloopen. Integendeel, de groote slag wordt nog verwacht. De Duitschers werpen steeds nieuwe troepen in den strijd. Doch ook de tegenpartij is daartoe genoodzaakt. Nu schijnt het streven der Duitschers er op gericht te zijn de geallieerden te nopen hun reserves saam te trekken naar de plaats van den huidigen aanval, bij Amiens dus. Gesteld de Duitschers zijn in staat die reserves het hoofd te bieden met de strijdkrachten, die zij zelf op dit deel van het gevechtsterrein kunnen ontplooien, dan hebben ze niet meer te vreezen voor een tegenaanval op een ander punt van het front. Maar dan zouden de geallieer den het nergens meer kunnen houden en was spoedig een beslissing ten gunste der Duitschers te verwachten. Doch gelijk wij het kunnen nagaan, is het nog lang zoo ver niet. Wolfï zegt, dat een beslissing niet spoedig vallen zal. Een maatschappelijk schipbreukeling. door A. S. H. BOOMS, Oud Luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Zijn weinige eerbied voor elk ander dan het militaire gezag maakte het in den beginne noodzakelijk dat.de Militaire Kom- mandant aanhoudend tusschenbeide moest komen, zoodat weldra zoowel de Resident als het publiek zich voor 't gemak maar steeds tot de militaire autoriteiten wendden, als zij Jan Bedoe iets te zeggen of te vragen hadden. Had de Resident eene aanmerking te maken of een bevel te geven, dan ge schiedde dit door tusschenkomst van den Majoor, want Bedoe zou van de Civiele autoriteit geen enkele aanmerking of bevel hebben aangenomen, al ware zulks verge zeld gegaan van den meest verleidelijken borrel. Was Jan Bedoe's hulp voor een feest noodig, dan was des Majoors hulp eerst onontbeerlijk, want hoewel de orchestmees- ter heel gewillig zijne hulp beloofde, hield hij bijna nooit zijn woord, en wel omdat hij zonder het te weten in de onmogelijk heid was, want de vele over dag genoten borrels maakten gewoonlijk dat hij des avonds, als hij spelen en dirigeeren moest, zijn roes uitsliep. We hebben te doen, zegt dit bureau, met een front van 500 K.M. Totnogtoe woedt de strijd pas op een vijfde deel van het front. Wat daar tot dusver geschied is, komt vooral daarop neer, dat het Britsche leger met zijn rechtervleugel heeft moeten zwenken, zoodat dit leger Parijs niet meer verdedigt, maar de Franschen gedwongen heeft hun front te verlengen (ongeveer 60 K.M.) Het is nu maar de vraag of het reser- veleger van generaal Foch nog sterk ge noeg is om bij een tegenoffensief der ge allieerden het succes der wapenen tegen de Duitschers te keeren. Volgens den oorlogscorrespondent van de Vorwarts wierp generaal Foch de met spoed vervoerde en langzaam aangroeiende massa's zijner eigen divisies in den strijd, om het dagelijks grooter wordende gat te stoppen. Natuurlijk is de verleiding zeker groot ge weest om bij de zoo zwaar dreigende door braak alles, wat maar eenigszins in de nabijheid van het brandpunt van den strijd was, daarin te werpen. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat reeds enkele divi sies van het reserve- of zoogenaamde ma- noevreerleger daarvoor bestemd zijn ge worden, maar daarom kan dit overigens nog wel intact zijn. Zoo schreef de Frankfurter Zeitung den 29en Maart, dat men den indruk krijgt, dat de geallieerden hun reserveleger voor het grootste deel achter gehouden hebben. Ook Havas meent (34 Maart), dat het uur van het tegenoffensief nog niet heeft ge slagen en voorziet zeer binnenkort een nieuwen geweldigen aanval op Amiens. De majoor nam daarom afdoende maat regelen, waaraan Bedoe, hoewel burger zijnde, zich gewillig onderwierp. Wanneer de Militaire Kommandant aan zegging kreeg dat iemand Bedoe's hulp op een feest noodig had, dan zond hij de order, dat Jan op het rapport present moest zijn. Zoodra de militairen dan ook voor het bureau van dien Kommandat op marcheerden, bevond ook Bedoe zich in burger kleeding, doch overigens in onbe rispelijke militaire houding, in het gelid wachtte eerbiedig zijne beurt af, want die kwam eerst als alles afgeloopen was. Dan wendde de majoor zich minzaam, doch op een toon van gezag als sprak hij tot een soldaat, tot den muzikant-orchest- raeester-doodgraver en kreeg dan de ge wone beleefde korte antwoorden in ver schillende ralen uitgesproken. Zoo Bedoe gezond Ja Major Ben obbligato (wel verplicht, dank u.) Is je viool in orde Ja Major 1tout a fait Bedoe er is van avond een feestje bij mijnheer H. weet je dat Ja Major Saja tau (ik weet 't.) Ben je bereid daar van avond te spelen Ja Major 1mit vergnügen Nu dat is ferm dan moet je maar eens lustig spelen hoor. Si Major We zullen je dus maar opbergen. Eerst wanneer «Iie aanval gebroken zal /ijn, zal de legeraanvoering het initiatief tot nieuwe krijgsverrichtingen nemen. Voor het oogenblik hebben deze reserves aan de snelle vorderingen der Duitschers een einde gemaakt. We houden het echter voor zeker, dat nog een geweldige druk in de richting van Amiens, met aanwending van alle beschikbare machtsmiddelen, in koortsachtigen ijver wordt voorbereid. Aan generaal Foch zal nu de moeielijke taak worden toevertrouwd tegenover de Duitsche eenheid van leiding, ook aan ge allieerde zijde de samenwerking tot eerheid van handelen te volmaken. Ze hebben eindelijk aan de zijde dei- geallieerden gemerkt welk een voorsprong de centralen hadden doordat bij hen de leiding in één hand berustte. Eén opper bevelhebber had alie draden in handen. Dat zal nu voortaan ook zoo bij de tegen partij wezen. Maar benijdenswaardig is die toch zeker niet en kan alleen vervulbaar zijn als alle hóogere bevelhebbers meewerken. Toch valt het niet te ontkennen dat het een goed besluit is. Het komt echter nu de opera- tiën in vollen gang zijn wel erg laat. De komende dagen zullen leeren of het niet. te laat is geweest. Gelegenheid om zijn veldheerstalent aan den dag te doen treden zal generaal Foch nog voldoende krijgen; want naar deskun digen verzekeren zal de strijd nog wel maan den duren. Wat de Duitschers tot nog toe hebben bereikt, is feitelijk de gelegenheid om slag te leveren tegen de vijandelijke hoofdmacht, en als de wederzijdsche berichten waarheid bevatten, dan is men op het oogenblik van beide zijden achter het front koortsachtig bezig zich op het begin van dien slag voor te bereiden. Het is altijd nog mogelijk, dat de geallieerden dien beslissenden strijd (op het door den vijand gekozen slagveld) uit den weg zullen gaan. Ook dan zal men tijden van groote spanning beleven, want een vrijwillige terugtocht is niet meer moge lijk zonder het prijsgeven van punten, als Amiens bijvoorbeeld, van zulk een gewicht, dat een radicale verandering in de opstel ling van de legers er het gevolg van zou moeten wezen. Voor het oogenblik ziet het er nog niet naar uit, dat de geallieerden anders dan gedwongen, tot zulk een besluit zouden komen en is dus voor Amiens een zware slag te „wachten. Oui Major 't is koed (goed.) De majoor gaf dan, zich tot zijn adjudant wendende, op lachenden toon de order, »om Bedoe maar voorloopig in de provoost op te bergen,waarna Bedoe salueerende, rechtsomkeert maakte en zich voor 't overige van den dag gewillig in het arrestlokaal liet opsluiten, zeggende, Merciegrazie (Dank u) major Hij rekende er zoo vast op om in de provoost opgeborgen te zullen worden, dat hij altijd het noodige in een bundeltje bij zich om zich des avonds in het arrestlokaal voor het feest te kunnen kleeden. In de provoost had hij het echter in 't geheel niet kwaad, want de inwoner die het feest gaf en zijne hulp noodig had, zorgde voor goede voeding en 'n enkelen borrel, doch het doel werd bereikt, dat zoowel de gast heer als ook Bedoe wenschte,... de orchest- meester was des avonds volkomen nuchter en het feest kon ongestoord doorgaan. De in voed die Jan Bedoe door zijn or- chest uitoefende bleek eerst goed, toen eens door eene schijnbaar ernstige oorzaak, waaraan het »cherchez la femme® niet vreemd was, de goede harmonie dreigde verstoord te worden, want toen voorkwam Bedoe door zijne vastberaden houding de voor Muntok's gezellig verkeer anders noodlottige scheuring. Reeds was de Europeesche kolonie in twee kampen verdeeld, die elkaar met min of meer vijandige blikken aankeken, ja elkaar soms zelfs heel stijf groetten, en Nu het zoo betrekkelijk rustig is aan het front wordt er in de bladen bizondere aandacht gevestigd op een rede van Czernin, de Oostenrijksch-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, die in een toespraak aan een afvaardiging van den Weerischen gemeenteraad eenige onthullingen gedaan heeft omtrent de diplomatieke geschiedenis, voorafgaande aan den nieuwen strijd in het Westen. Hij koos voor zijn onthulling den vol genden vorm. »God is mijn getuige, dat wij alles hebben beproefd, om het nieuwe offensief te vermijden. De entente heeft het niet gewild. Clernenceau heeft eenigen tijd voor het begin van het offensief in het westen bij mij laten vragen, of en op welken grond slag ik tot onderhandelen bereid was. Ik heb terstond in overleg met Berlijn ge antwoord, dat ik hiertoe bereid was en wat Frankrijk aangaat, geen ander beletsel voor den vrede kan zien dan Frankrijk's wensch naar Elzas Lotharingen. Uit Parijs werd geantwoord dat op dezen grondslag niet te onderhaudelew was. Daarop was er geen keus meer.« Hieruit blijkt dus dat van Fransche zijde gevraagd is óf en op welken grondslag Czernin tot onderhandelen bereid was. Of Clernenceau met Czernin als vertegenwoor diger van Oostenrijk-Hongarije afzonderlijk, dan als vertegenwoordiger van het heele viervoudig verbond wenschte te onderhande len blijkt uit Czernins redevoering niet. Maar wel blijkt, dat Czernin geen besluit heeft willen nemen buiten medeweten van zijn vriend Duitschland om. Hieruit volgt alvast dat 't Clernenceau niet gelukt is als dit tenminste zijn bedoeling was een wig in het centrale verbond te drijven. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zijn één en blijven één in de buitenlandsche politiek. Maar ten tweede blijkt, dat nog altijd Elzas-Lotharingen als eenig beletsel voor den vrede in den weg staat. Want ieder begrijpt, dat Duitschland deze provincies niet terug geeft, tenzij het totaal verslagen is. Doch wat zegt nu Clernenceau 't Ant woord is kort en bondig Graaf Czernin liegt. Dat laat geen twijfel. Wie van beiden hier met de waarheid op zeer gespannen voet staat zal nog moeten blijken. Maar dit is wel duidelijk dat de beweringen van beide staatslieden lijnrecht tegenover elk ander staan. reeds had ieder partij gekozen, hetzij vrij willig of gedwongen, toen de hoofden dier beide vijandige afdeelingen, gesteund door hunnen aanhang, besloten een feest te geven en daarbij de tegenpartij uit te sluiten, een feit zoo ondenkbaar, zoo eenig in Muntok's geschiedenis, dat daardoor de breuk zoo goed als onherstelbaar, de ver zoening als het ware onmogelijk zoude ge maakt worden. Dat noch de Resident, noch de Majoor partij kozen en zich van alle inmenging, die niet tot verzoening leiden kon, onthiel den, zou de noodlottige, beleedigende han deling der vijandig tegenover elkaar staande partijen niet hebben kunnen voorkomen, en Muntok zou daardoor veel van de aan trekkelijkheid gemist hebben, die het nu tot een aangenaam verblijf maakte, als niet de liefde, die anders blind is, in dit geval helderziend bleek en bijtijds de juiste mid delen wist te beramen om dien slag te voorkomen. Marie Boss behoorde door familie-relatie tot eene geheel andere partij dan de lui tenant Maroy, die door zijne positie geacht werd de zijde te kiezen der tegenpartij als de definitieve scheuring tot stand kwam, dan zouden de beide verliefde harten het meeste verdriet hebbenzij wilden niet gescheiden zijn, want de vraag, wie gelijk had in deze kwestie, liet hen volmaakt koudzoo egoïstisch zijn nog wel eens jeugdige verliefden 1 Toen de nood het hoogst gestegen was We willen eindigen met een klein versje, dat we vonden in een ingezonden stuk in de N. R. C. Het is van een Afrikaan die de Engelschen niet goed zetten kan. Hij zegt dat het een gruwel is, dat Botha kon bid den voor de overwinning van Engeland. Dat ieder rechtgeaard Afrikaander nooit mee zal bidden. En eindigt dan zijn stuk aldus Nee, als die Boere vir Engeland moes bid, dan sou dit 'n versugting van die volgende aard wees (dis van mij vrind A. D.): »Als eens 'n wereld-katastroof, Ons liewe aard in twee moes kloof, O God, geef dan dat Engeland Hom nie bevind aan onse kant BUITENLAND. De Noorsche regeering heeft het Noor- sche gezantschap te Londen opgedragen te gen de inbeslagneming van het Duitsche schip »Valeria«, dat den 24steri Maart door een Engelsch oorlogsschip in de Noor- sche territoriale wateren gekaperd werd, te protesteeren en de verwachting uit te spreken, dat de Engelsche regeering de noodige stappen zal doen om 'n herhaling te voorkomen. De Noorsche regeering eischt dat schip, lading en bemanning zullen vrij gelaten worden en houdt zich het recht voor voor eventueele verliezen namens de belanghebbenden schadevergoeding te ei- schen. en alle verzoening onmogelijk scheen, be gaven Marie Boss en hare beminde luite nant zich op een donkeren avond naar de kampong w ar de hut stond van Bedoe, en zij hadden daar met hem eene geheime conferentie het toeval wilde dat Bedoe zich dien avond niet te zeer onder den invloed der genoten borrels bevond, wat dus bewijst dat verliefden, als de nood 't hoogste is, niet alleen helder zien, maar ook door een bijzonderen god worden ge holpen en beschermd. De uitslag dier conferentie was, dal Bedoe, sterk door de onpartijdigheid van den Militairen gezagvoerder, zich met zijn orchest onzijdig hield, ongenegen was om zich voor het plezier van de helft van het publiek ïin de provoost te laten opbergen®, en trots alle verleidelijke aanbiedingen vast beraden weigerde te spelen, als niet allen op een en dezelfde partij vriendschappelijk vereeriigd waren toen nam de zaak eene gunstige wending, want zonder Bedoe's orchest, dus zonder dansen, was elk feest onmogelijk, omdat de rollende piano was afgeschaft en de beide bestuurshoofden, de eenigste bezitters van zoo'n instru ment, hardnekkig neutraal bleven men onderwierp zich dus aan den drang der omstandigheden en de verzoening had plaats, omdat men liever afzag van de ruzie dan van het dansen. MEIi voor Hot Lasd van 'PMneg Aiieea, 11Laeostraat Ie Bonnslerwaaro. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1